YouRepo - en to tr translation catalogue (1754 entries)

en: Select a status for Paypal !
tr: Paypal için bir durum seçin!

en: Open
tr: Açık

en: Close
tr: Kapalı

en: Manage your packages
tr: Paketlerinizi Yönetin

en: Manage your sections
tr: Bölümlerinizi Yönetin

en: Whitelist
tr: Beyaz Liste

en: Source statistics
tr: Kaynak istatiskleri

en: Source settings
tr: Kaynak Ayarları

en: New source
tr: Yeni Kaynak

en: Shop
tr: Mağaza

en: Balance
tr: Denge

en: Statistics
tr: İstatistik

en: Account settings
tr: Hesap Ayarları

en: Administration
tr: Yönetim

en: Logout
tr: Çıkış

en: Your message is too short !
tr: Mesajınız çok kısa!

en: Your message is too long !
tr: Mesajınız çok uzun!

en: This member does not exist !
tr: Bu üye yok!

en: You can't send a private message to yourself !
tr: Kendinize özel mesaj gönderemezsiniz!

en: Message sent successfully !
tr: Mesajınız başarılıyla gönderildi !

en: Private messages
tr: Özel Mesajlar

en: into
tr: içinde

en: All fields
tr: Tüm alanlar

en: Search
tr: Arama

en: New
tr: Yeni

en: Penpal
tr: Mektup arkadaşı

en: Last message
tr: Son mesaj

en: Messages
tr: Mesajlar

en: Unseen
tr: Görülmeyen

en: No results have been found
tr: Hiçbir sonuç bulunamadı

en: Nickname
tr: Kullanıcı adı

en: Your message...
tr: Mesajınız...

en: Add
tr: Ekle

en: Sign In
tr: Giriş yap

en: Previous month
tr: Geçtiğimiz ay

en: Next month
tr: Gelecek ay

en: Downloads
tr: İndirmeler

en: Users
tr: Kullanıcılar

en: Lost password
tr: Şifremi Kaybettim

en: To complete the phase resetting your password, you will need to go to the following URL in your web browser.
tr: Şifrenizi sıfırlama aşamasını tamamlamak için, web tarayıcınızdan aşağıdaki URL'yi girmeniz gerekir.

en: You will receive another mail with your new password.
tr: Yeni şifrenizle başka bir posta alacaksınız.

en: Title
tr: Başlık

en: Message
tr: Mesaj

en: Send
tr: Gönder

en: You need to be logged in.
tr: Giriş yapmanız gerekiyor.

en: Package not found !
tr: Paket bulunamadı!

en: This is your package !
tr: Bu senin paket!

en: Package purchased !
tr: Paket satın alındı!

en: This is a paid package !
tr: Bu ücretli bir paket!

en: This is a free package !
tr: Bu ücretsiz pakettir !

en: You are already logged in !
tr: Zaten giriş yaptınız!

en: You must accept %s's Terms Of Services !
tr: Hizmet şartlarını kabul etmelisiniz %s !

en: Nickname must not contain special characters except dash middle (-).
tr: Kullanıcı adı orta çizgi (-) haricinde özel karakterler içermemelidir.

en: This nickname is too long !
tr: Girdiğiniz kullanıcı ismi çok uzun !

en: This nickname is too short !
tr: Girdiğiniz Kullanıcı ismi çok kısa !

en: This mail is invalid !
tr: Bu mail geçersiz!

en: This mail is too long !
tr: Bu mail çok uzun!

en: This mail is too short !
tr: Bu mail çok kısa!

en: Registration
tr: Kayıt

en: thanks for your registration !
tr: kayıt olduğunuz için teşekkürler !

en: Your password is :
tr: Şifreniz :

en: Your source also has been created and is available here :
tr: Sizin depo oluşturuldu ve burada mevcuttur :

en: To log on, follow the link below :
tr: Oturum açmak için aşağıdaki bağlantıyı takip edin :

en: Successful registration ! Check your mail to retrieve your password.
tr: Kayıt işlemi Başarılı! Şifrenizi öğrenmek için e-posta hesabınızı kontrol edin.

en: This mail is already used by another member !
tr: Bu e-posta başka bir üye tarafından kullanılıyor!

en: This nickname is already used by another source !
tr: Bu kullanıcı ismi başka bir depo tarafından kullanılıyor!

en: This nickname is already used by another member !
tr: Bu kullanıcı ismi zaten başka bir üye tarafından kullanılıyor!

en: Please fill in all fields.
tr: Lütfen bütün boşlukları doldurun.

en: Registrations are disabled !
tr: Kayıtlar devre dışı bırakılır!

en: Thanks for your report !
tr: Raporun için teşekkürler!

en: Conversation deleted successfully !
tr: Konuşma başarıyla silindi!

en: Nothing to do !
tr: Yapacak bir şey yok !

en: Message deleted successfully !
tr: Mesaj başarıyla silindi!

en: This package does not exist.
tr: Bu paket yoktur.

en: No member found
tr: Hiçbir üye bulunamadı

en: Private package
tr: Özel paket

en: Your price is too expensive !
tr: Sizin fiyat çok pahalı!

en: Your price is too low !
tr: Sizin fiyatınız çok düşük!

en: Your price has been updated !
tr: Sizin fiyatınız güncellendi!

en: %s has been removed !
tr: %s kaldırıldı!

en: Member unknown !
tr: Üye bilinmiyor !

en: %s has been added !
tr: %s eklendi!

en: Already registered !
tr: Zaten Kayıtlı!

en: Source updated !
tr: Kaynak (Repo) güncellendi!

en: You have reached your limit of UDIDs you can register !
tr: UDIDs kaydı sınırına ulaştınız!

en: %s has been edited to %s !
tr: %s düzenlenmiştir %s !

en: This UDID does not exist !
tr: Bu UDID mevcut değil!

en: Description must be 250 characters maximum !
tr: Açıklamanız en fazla 250 karakter olmalıdır !

en: vote
tr: oy

en: votes
tr: oylamak

en: Who is online?
tr: Kimler Çevrimiçi?

en: Our members have posted a total of %s messages in %s threads.
tr: Üyelerimizin %s konuda toplam %s mesaj attılar.

en: Last member registered is %s
tr: Son kayıtlı üye %s

en: %d user are online.
tr: %d Kullanıcı Çevrimiçi.

en: %d users are online.
tr: %d kullanıcılar çevrimiçi.

en: Home
tr: Ana Sayfa

en: %d Topic
tr: %d Konu

en: %d Topics
tr: %d Konular

en: %d Post
tr: %d yazı

en: %d Posts
tr: %d yazılar

en: Account removed
tr: Hesap kaldırıldı

en: No posts
tr: Mesaj yok

en: New topic
tr: Yeni Konu

en: Your title or message is empty.
tr: Başlığınız veya mesajınız boş.

en: Title is too long !
tr: Başlık çok uzun !

en: Reply
tr: Cevapla

en: Your message is empty.
tr: Mesajınız boş.

en: Your message has been posted! Click <a class="alert-link" href="%s">here</a> to see your post, or you will be redirected in 5 seconds.
tr: Mesajınız gönderildi! Gönderinizi görmek için <a class="alert-link" href="%s">burayı</a> tıklayın veya 5 saniye içinde yeniden yönlendirileceksiniz.

en: Edit a post
tr: Yazıyı düzenle

en: Edit
tr: Düzenle

en: Your message has been edited! Click <a class="alert-link" href="%s">here</a> to see your post, or you will be redirected in 5 seconds.
tr: Mesajınız düzenlendi! Yazınızı görmek için <a class="alert-link" href="%s">Buraya Tıklayın</a> ya da 5 saniye içinde yönlendirileceksiniz.

en: Delete a post
tr: Bir gönderiyi sil

en: Your message has been deleted! Click <a class="alert-link" href="%s">here</a> to return on topic, or you will be redirected in 5 seconds.
tr: Mesajınız silindi! konu üzerine geri dönmek için <a class="alert-link" href="%s">Buraya tıklayın</a> ya da 5 saniye içinde yönlendirileceksiniz.

en: Are you sure you want to delete this message ?
tr: Bu mesajı silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Delete a topic
tr: Bu Konuyu Sil

en: Your topic has been deleted! Click <a class="alert-link" href="%s">here</a> to return on forum, or you will be redirected in 5 seconds.
tr: Konunuz silindi! Foruma geri dönmek için <a class="alert-link" href="%s">burayı</a> tıklayın veya 5 saniye içinde yeniden yönlendirileceksiniz.

en: Are you sure you want to delete this topic ?
tr: Bu konuyu silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Style
tr: Stil

en: Quote
tr: Alıntı

en: State
tr: Durum

en: Type
tr: Tip

en: Announcement
tr: Duyuru

en: Topic
tr: Konu

en: Delete
tr: Sil

en: Cancel
tr: İptal

en: Private message
tr: Özel mesaj

en: Section
tr: Bölüm

en: Locked
tr: Kilitli

en: Profile
tr: Profil

en: Verified
tr: Doğrulanmış

en: Registered
tr: Kayıt olundu

en: Last active
tr: Son aktif

en: Reputation
tr: İtibar

en: Signature
tr: İmza

en: Announcements
tr: Duyurular

en: Replies
tr: Cevaplar

en: Views
tr: Görüntülemeler

en: Author
tr: Yazar

en: By
tr: Tarafından

en: Topics
tr: Başlıklar

en: Topic started at %s
tr: Konu başladı %s

en: No topics found !
tr: Konu bulunamadı!

en: Registered at
tr: Adresinde kayıtlı

en: Posts
tr: Mesajlar

en: This post has been edited by %s at %s.
tr: Bu gönderi %s tarafından %s olarak düzenlenmiştir.

en: No messages found !
tr: İleti bulunamadı!

en: second
tr: saniye

en: seconds
tr: saniyeler

en: minute
tr: dakika

en: minutes
tr: dakikalar

en: hour
tr: saat

en: hours
tr: saatler

en: day
tr: gün

en: days
tr: günler

en: week
tr: hafta

en: weeks
tr: haftalar

en: month
tr: ay

en: months
tr: aylar

en: year
tr: yıl

en: years
tr: yıllar

en: decade
tr: onyıl

en: decades
tr: on yıllar

en: few
tr: az

en: Report
tr: Rapor

en: Violates intellectual property
tr: Fikri mülkiyet haklarını ihlal ediyor

en: %d Package
tr: %d Paket

en: %d Packages
tr: %d Paketler

en: Privacy
tr: Gizlilik

en: Terms of Service
tr: Kullanım Şartları

en: Contact
tr: Temas

en: Donate
tr: Bağış

en: Created
tr: Oluşturuldu

en: Share on Facebook
tr: Facebook'ta Paylaş

en: Share on Twitter
tr: Twitter'da Paylaş

en: Submit to Reddit
tr: Reddit'e gönder

en: Send by email
tr: E-posta ile gönder

en: RSS feed
tr: RSS yayını

en: This source is private !
tr: Bu kaynak özeldir!

en: Open Cydia > Sources > Edit > Add
tr: Cydia'yı açın > Kaynaklar > Düzenle > Ekle

en: News and updates
tr: Haberler ve güncellemeler

en: Your purchases
tr: Satın alımlarınız

en: Downloaded
tr: İndirildi

en: Size
tr: Boyut

en: Changelog
tr: Değişiklikler

en: Purchase
tr: Satın al

en: result
tr: sonuç

en: results
tr: sonuçlar

en: All sections
tr: Bütün bölümler

en: Top 50 downloads
tr: En çok 50 indirme

en: Top 50 ratings
tr: En iyi 50 derecelendirme

en: Manager
tr: Yönetici

en: Moderator
tr: Moderatör

en: Beta-Tester
tr: Beta-Test edici

en: Member
tr: Üye

en: Subscribed
tr: Abone

en: Subscribe
tr: Abone

en: Your balance : %s
tr: Bakiyeniz : %s

en: Adding funds using PayPal is quick, secure and instant. PayPal accepts credit and debit cards from hundreds of countries
tr: PayPal kullanarak para eklemek hızlı, güvenli ve anındadır. PayPal yüzlerce ülkeden kredi ve banka kartlarını kabul ediyor

en: Add funds to your %s Account
tr: %s Hesabınıza para ekleyin

en: Custom
tr: Özelleştir

en: Make payments with PayPal - it's fast, free and secure !
tr: PayPal ile ödeme yapın - hızlı, ücretsiz ve güvenli!

en: Thanks for your purchase ! Your transaction is complete but some payments may take a few minutes to process, please wait. You can log into your account at www.paypal.com to view details of this transaction.
tr: Satın aldığınız için teşekkürler! İşleminiz tamamlandı ancak bazı ödemelerin işleme koyulması birkaç dakika sürebilir, lütfen bekleyin. Bu işlemin ayrıntılarını görmek için hesabınıza www.paypal.com adresinden giriş yapabilirsiniz.

en: Transactions
tr: İşlemler

en: Status
tr: Durum

en: Amount
tr: Miktar

en: Date
tr: Tarih

en: Completed
tr: Tamamlanan

en: Refunded
tr: Geri Ödendi

en: Reversed
tr: Ters

en: Price
tr: Fiyat

en: Storage
tr: Depolama

en: Upload limitation
tr: Yükleme sınırlaması

en: Sections
tr: Bölümler

en: %s brand
tr: %s marka

en: Advertisments
tr: Reklamlar

en: Please enter an amount greater than 5
tr: Lütfen 5'ten büyük bir miktar girin

en: Please select an amount you wish to add to your account
tr: Lütfen hesabınıza eklemek istediğiniz miktarı seçin

en: Please choose a .zip file only !
tr: Lütfen sadece bir .zip dosyası seçin!

en: The file exceeds the limit allowed by the server !
tr: Dosya sunucu tarafından izin verilen sınırı aşıyor!

en: The file exceeds the allowed limit in the HTML form !
tr: Dosya, HTML formunda izin verilen sınırı aşıyor!

en: Sending the file was interrupted during transfer !
tr: Aktarım sırasında dosyanın gönderilmesi kesildi!

en: The file you sent has zero size !
tr: Gönderdiğiniz dosyanın sıfır boyutu var!

en: Error during cleaning !
tr: Temizlik sırasında hata!

en: Impossible to open zip file !
tr: Zip dosyasını açmak imkansız!

en: Package being added, if you leave this page, it will be deleted.
tr: Paket ekleniyor, bu sayfadan ayrılırsanız silinecektir.

en: Please add a name !
tr: Lütfen bir isim ekleyin!

en: This package already exists, change his identifier or update a package via Manage page, search package to update and click on Update in Action menu !
tr: Bu paket zaten var, tanımlayıcısını değiştirin veya Yönet sayfasından bir paketi güncelleyin, güncellemek için paketi arayın ve Eylemde Güncelle menüsüne tıklayın!

en: Please add a version number !
tr: Lütfen bir sürüm numarası ekleyin!

en: Please add an author !
tr: Lütfen bir yazar ekleyin!

en: Please add a section !
tr: Lütfen bir bölüm ekleyin!

en: Please add a description !
tr: Lütfen bir açıklama ekleyin!

en: Please specify a status !
tr: Lütfen bir durum belirtin!

en: Please specify a price !
tr: Lütfen bir fiyat belirtin!

en: The package has errors !
tr: Paketin hataları var!

en: Impossible to edit the package !
tr: Paketi düzenlemek imkansız!

en: You need more disk space !
tr: Daha fazla disk alanına ihtiyacınız var!

en: This package exceeds your limit of authorized upload !
tr: Bu paket yetkili yükleme sınırınızı aşıyor!

en: Package added and put online with the identifier : %s !
tr: Paket eklendi ve tanımlayıcı ile çevrimiçi olarak eklendi : %s !

en: Package added with the identifier : %s !
tr: Paket, tanımlayıcı ile eklendi : %s !

en: Package updated and put online with the identifier : %s !
tr: Paket güncellendi ve tanımlayıcı ile çevrimiçi duruma getirildi : %s !

en: Package updated with the identifier : %s !
tr: Paket tanımlayıcı ile güncellendi : %s !

en: Add a package
tr: Paket ekle

en: Select a .zip
tr: Bir .zip seçin

en: Browse
tr: Gözat

en: Please choose a .zip file or <a href="%s">click here to upload .deb file</a>, maximum size : %s
tr: Lütfen bir .zip dosyası seçin veya <a href="%s">.deb dosyasını yüklemek için buraya tıklayın</a>, maximum boyut : %s

en: Upload
tr: Yükle

en: Name
tr: İsim

en: Existing
tr: Mevcut

en: Select a section
tr: Bir bölüm seç

en: Version
tr: Versiyon

en: Depends
tr: Bağımlılıklar

en: Add identifier of package that must be installed.
tr: Yüklenmesi gereken paketin tanımlayıcısını ekleyin.

en: Pre-depends
tr: Ön bağımlılıklar

en: Add identifier of package that must be installed before.
tr: Daha önce kurulması gereken paketin tanımlayıcısını ekleyin.

en: Conflicts
tr: Anlaşmazlıklar

en: Add conflicting package identifier.
tr: Çakışan paket tanımlayıcısı ekleyin.

en: Online
tr: Çevrimiçi

en: Offline
tr: Çevrimdışı

en: Private
tr: Özel

en: Public
tr: Halk

en: Save
tr: Kaydet

en: Changelog has been modified !
tr: Değişiklikler değiştirildi!

en: Remove
tr: Kaldır

en: This package already has been purchased by users. Removing prohibited !
tr: Bu paket zaten kullanıcılar tarafından satın alındı. Kaldırılması yasaklandı!

en: Package removed permanently !
tr: Paket kalıcı olarak kaldırıldı!

en: Permanently delete
tr: Kalıcı olarak sil

en: Description has been modified !
tr: Açıklama değiştirildi!

en: Please choose a png file only !
tr: Lütfen yalnızca bir png dosyası seçin!

en: Please post the file with the form !
tr: Lütfen dosyayı forma gönderin!

en: Your file is larger than %s MB !
tr: Dosyan %s MB'den daha büyük!

en: Icon added successfully !
tr: Simge başarıyla eklendi!

en: Please choose a png, gif, jpeg or jpg image !
tr: Lütfen bir png, gif, jpeg veya jpg görüntüsü seçin!

en: Image added successfully !
tr: Resim başarıyla eklendi!

en: iOS version does not exist !
tr: iOS sürümü mevcut değil!

en: iOS version compatibility has been updated !
tr: iOS sürümü uyumluluğu güncellendi!

en: iOS version compatibility has been removed !
tr: iOS sürümü uyumluluğu kaldırıldı!

en: Image removed successfully !
tr: Resim başarıyla kaldırıldı!

en: Icon removed successfully !
tr: Simge başarıyla kaldırıldı!

en: Unable to locate the image to be deleted.
tr: Silinecek resim bulunamadı.

en: Edit description
tr: Açıklamayı düzenle

en: Icon
tr: Simge

en: The editor requires javascript to be enabled.
tr: Editör, etkin hale getirmek için javascript gerektirir.

en: Images
tr: Resimler

en: Select one or multiple screenshots.
tr: Bir veya birden fazla ekran görüntüsü seçin.

en: Compatibility
tr: Uygunluk

en: Subscriptions
tr: Abonelikler

en: Packages
tr: Paketler

en: Package
tr: Paket

en: Subscribers
tr: Aboneler

en: No member is following you !
tr: Hiçbir üye sizi takip etmiyor!

en: Your password has been reset.
tr: Şifreniz sıfırlandı.

en: Your new password is :
tr: Yeni parolanız :

en: You will need this password to connect, once connected, you must change it by going to your control panel.
tr: Bağlanmak için, kontrol panelinize gidip bunu değiştirmeniz gerektiğinde, bu şifreye ihtiyacınız olacaktır.

en: A mail with your new password has been sent !
tr: Yeni şifrenizle bir posta gönderildi!

en: Mail
tr: Posta

en: Ok
tr: Tamam

en: Delete conversation
tr: Konuşmayı sil

en: Are you sure you want to delete the whole conversation ?
tr: Tüm sohbeti silmek istediğinizden emin misiniz?

en: You have been successfully logged out !
tr: Başarılı bir şekilde çıkış yaptınız !

en: Your session has expired !
tr: Oturumunuz sona erdi !

en: Password
tr: Şifre

en: Remember me
tr: Beni Hatırla

en: Loading...
tr: Yükleniyor...

en: Please, validate the captcha.
tr: Lütfen, captcha'yı doğrulayın.

en: Your login details are incorrect.
tr: Giriş bilgileriniz yanlış.

en: Number of packages must be an integer between 1 and 99 !
tr: Paketlerin sayısı 1 ile 99 arasında bir tam sayı olmalıdır!

en: Your settings have been saved !
tr: Ayarlarınız kaydedildi !

en: %s has been put online !
tr: %s çevrimiçi oldu!

en: %s has been put offline !
tr: %s çevrimdışı oldu!

en: The identifiers
tr: Tanımlayıcılar

en: The names
tr: İsimler

en: The authors
tr: Yazarlar

en: The short descriptions
tr: Kısa açıklamalar

en: Actions
tr: Eylemler

en: Sales
tr: Satış

en: Download
tr: İndir

en: Update
tr: Güncelleştirme

en: Add as a buyer
tr: Alıcı olarak ekle

en: Select a .deb
tr: Bir .deb dosyası seçin

en: Rating
tr: Değerlendirme

en: Impossible to load page !
tr: Sayfayı yüklemek imkansız!

en: Purchased
tr: Satın alındı

en: Conversation
tr: Konuşma

en: Error, retry later sorry.
tr: Hata, daha sonra tekrar deneyin.

en: Privacy Policy
tr: Gizlilik Politikası

en: Last Edited on %s
tr: Son Düzenlendi %s

en: Information Collection
tr: Koleksiyon bilgisi

en: Information Usage
tr: Kullanım bilgisi

en: Cookie Usage
tr: Çerez Kullanımı

en: 3rd Party Disclosure
tr: 3. Taraf Açıklaması

en: 3rd Party Links
tr: 3. Taraf Bağlantıları

en: Fair Information Practices
tr: Adil Uygulama Bilgileri

en: Our Contact Information
tr: İletişim Bilgilerimiz

en: Introduction
tr: Giriiş

en: The privacy policy, in conjunction with the Terms of Service, is collectively known as the 'Agreement'.<br />This privacy policy has been compiled to better serve those who are concerned with how their 'Personally identifiable information' (PII) is being used online. PII, as used in US privacy law and information security, is information that can be used on its own or with other information to identify, contact, or locate a single person, or to identify an individual in context. Please read our privacy policy carefully to get a clear understanding of how we collect, use, protect or otherwise handle your Personally Identifiable Information in accordance with our website.
tr: Gizlilik Politikası, Hizmet Şartları ile bağlantılı olarak, toplu olarak “Anlaşma” olarak bilinir. <br /> Bu gizlilik politikası, 'Kişisel olarak tanımlanabilir bilgilerinin' (PII) nasıl olduğuyla ilgilenen kişilere daha iyi hizmet vermek üzere derlenmiştir. çevrimiçi olarak kullanılıyor. PII, ABD'de gizlilik yasasında ve bilgi güvenliğinde kullanıldığı şekliyle, tek bir kişiyi tanımlamak, iletişim kurmak veya bulmak ya da bağlamdaki bir bireyi tanımlamak için kendi başına ya da başka bilgilerle kullanılabilecek bilgilerdir. Kişisel Kimlik Bilgilerinizi web sitemize uygun olarak nasıl topladığımızı, kullandığımızı, koruyacağımızı veya başka bir şekilde nasıl ele aldığımızı anlamak için lütfen gizlilik politikamızı dikkatlice okuyun.

en: What personal information do we collect from the people that visit our blog, website or app ?
tr: Blogumuzu, web sitemizi veya uygulamanızı ziyaret eden kişilerden hangi kişisel bilgileri topluyoruz?

en: When do we collect information ?
tr: Ne zaman bilgi topluyoruz?

en: How do we use your information ?
tr: Bilgilerinizi nasıl kullanıyoruz?

en: We may use the information we collect from you when you register, make a purchase, sign up for our newsletter, respond to a survey or marketing communication, surf the website, or use certain other site features in the following ways :
tr: Kayıt olduğunuzda, satın alma yaptığınızda, bültenimize kaydolurken, ankete veya pazarlama iletişimine yanıt verdiğinizde, web sitesinde gezinirken veya diğer bazı site özelliklerini aşağıdaki şekillerde kullandığınızda topladığımız bilgileri kullanabiliriz:

en: To personalize user's experience and to allow us to deliver the type of content and product offerings in which you are most interested.
tr: Kullanıcının deneyimini kişiselleştirmek ve en çok ilgilendiğiniz içerik ve ürün tekliflerini sunmamıza izin vermek.

en: To improve our website in order to better serve you.
tr: Size daha iyi hizmet verebilmek için web sitemizi geliştirmek.

en: To send periodic emails regarding your order or other products and services.
tr: Siparişiniz veya diğer ürünleriniz ve hizmetlerinizle ilgili periyodik e-postalar göndermek için.

en: Do we use 'cookies'
tr: 'Çerez' kullanıyor muyuz?

en: Yes. Cookies are small files that a site or its service provider transfers to your computer's hard drive through your Web browser (if you allow) that enables the site's or service provider's systems to recognize your browser and capture and remember certain information. For instance, we use cookies to help us remember and process the items in your shopping cart. They are also used to help us understand your preferences based on previous or current site activity, which enables us to provide you with improved services. We also use cookies to help us compile aggregate data about site traffic and site interaction so that we can offer better site experiences and tools in the future.
tr: Evet. Çerezler, bir sitenin veya servis sağlayıcısının, Web tarayıcınız aracılığıyla bilgisayarınızın sabit diskine aktardığı (izin veriyorsanız), sitenin veya servis sağlayıcısının sistemlerinin tarayıcınızı tanımasını ve belirli bilgileri yakalayıp hatırlamasını sağlayan küçük dosyalardır. Örneğin, alışveriş sepetinizdeki öğeleri hatırlamamıza ve işlememize yardımcı olmak için çerezleri kullanıyoruz. Ayrıca, önceki veya mevcut site etkinliğine dayalı tercihlerinizi anlamamıza yardımcı olmak için de kullanılırlar; bu da size gelişmiş hizmetler sunmamızı sağlar. Ayrıca, site trafiği ve site etkileşimi hakkında toplu verileri derlememize yardımcı olacak çerezleri de kullanıyoruz. Böylece, gelecekte daha iyi site deneyimleri ve araçları sunabiliyoruz.

en: We use cookies to :
tr: Çerezleri şu amaçlarla kullanıyoruz:

en: Help remember and process the items in the shopping cart.
tr: Alışveriş sepetindeki öğeleri hatırlamaya ve işlemeye yardımcı olun.

en: Understand and save user's preferences for future visits.
tr: Gelecekteki ziyaretler için kullanıcının tercihlerini anlayın ve kaydedin.

en: Keep track of advertisements.
tr: Reklamları takip edin.

en: You can choose to have your computer warn you each time a cookie is being sent, or you can choose to turn off all cookies. You do this through your browser (like Internet Explorer) settings. Each browser is a little different, so look at your browser's Help menu to learn the correct way to modify your cookies.
tr: Bir çerez gönderildiğinde bilgisayarınızı uyarmanızı veya tüm çerezleri kapatmayı seçebilirsiniz. Bunu tarayıcınız (Internet Explorer gibi) ayarlarınızda yaparsınız. Her tarayıcı biraz farklıdır, bu nedenle çerezlerinizi değiştirmek için doğru yolu öğrenmek için tarayıcınızın Yardım menüsüne bakın.

en: If users disable cookies in their browser :
tr: Kullanıcılar tarayıcılarında çerezleri devre dışı bırakırsa:

en: If you disable cookies off, some features will be disabled It will turn off some of the features that make your site experience more efficient and some of our services will not function properly.
tr: Çerezleri devre dışı bırakırsanız, bazı özellikler devre dışı bırakılır Sitenizi daha verimli hale getiren özelliklerin bir kısmını kapatacak ve bazı hizmetlerimiz düzgün çalışmayacaktır.

en: Third Party Disclosure
tr: Üçüncü Taraf Bilgilendirme

en: We do not sell, trade, or otherwise transfer to outside parties your personally identifiable information unless we provide you with advance notice. This does not include website hosting partners and other parties who assist us in operating our website, conducting our business, or servicing you, so long as those parties agree to keep this information confidential. We may also release your information when we believe release is appropriate to comply with the law, enforce our site policies, or protect ours or others rights, property, or safety. <br /> However, non-personally identifiable visitor information may be provided to other parties for marketing, advertising, or other uses.
tr: Size önceden bildirimde bulunmadıkça, kişisel olarak tanımlanabilir bilgilerinizi dış taraflara satmayız, ticaret yapmayız veya başka bir şekilde aktarmayız. Bu, tarafların bu bilgileri gizli tutmayı kabul ettiği sürece, web sitemizi yürütmemize, işimizi yürütmemize veya size hizmet vermemize yardımcı olan web sitesi barındırma iş ortaklarını ve diğer tarafları içermez. Salıverilmesinin yasaya uyma, site politikalarımızı uygulama veya diğer haklarını, mülkünü veya güvenliğini korumaya elverişli olduğuna inandığımızda bilgilerinizi de yayınlayabiliriz.<br /> Bununla birlikte, kişisel olarak tanımlanamayan ziyaretçi bilgileri pazarlama, reklam veya diğer kullanımlar için diğer taraflara sağlanabilir.

en: Third party links
tr: Üçüncü taraf bağlantıları

en: Occasionally, at our discretion, we may include or offer third party products or services on our website. These third party sites have separate and independent privacy policies. We therefore have no responsibility or liability for the content and activities of these linked sites. Nonetheless, we seek to protect the integrity of our site and welcome any feedback about these sites.
tr: Bazen, kendi takdirimize bağlı olarak, web sitemize üçüncü taraf ürünleri veya hizmetleri ekleyebilir veya sunabiliriz. Bu üçüncü taraf sitelerinin ayrı ve bağımsız gizlilik politikaları vardır. Bu nedenle, bu bağlantılı sitelerin içeriği ve faaliyetleri için hiçbir sorumluluğumuz veya yükümlülüğümüz yoktur. Bununla birlikte, sitemizin bütünlüğünü korumaya çalışıyoruz ve bu siteler hakkında her türlü geri bildirimi memnuniyetle karşılıyoruz.

en: Google's advertising requirements can be summed up by Google's Advertising Principles. They are put in place to provide a positive experience for users. https://support.google.com/adwordspolicy/answer/1316548?hl=en
tr: Google’ın reklamcılık gereksinimleri Google’ın Reklamcılık Prensipleri tarafından toplanabilir. Kullanıcılar için olumlu bir deneyim sağlamak için yerleştirilmiştir. https://support.google.com/adwordspolicy/answer/1316548?hl=en

en: We use Google AdSense Advertising on our website.
tr: Google AdSense Reklamcılığı web sitemizden kullanıyoruz.

en: Google, as a third party vendor, uses cookies to serve ads on our site. Google's use of the DART cookie enables it to serve ads to our users based on their visit to our site and other sites on the Internet. Users may opt out of the use of the DART cookie by visiting the Google ad and content network privacy policy.
tr: Google, üçüncü taraf bir satıcı olarak sitemizde reklam yayınlamak için çerezleri kullanır. Google’ın DART çerezini kullanması, sitemizi ziyaret etmelerine ve İnternet'teki diğer sitelere göre kullanıcılarımıza reklam sunmasına olanak tanır. Kullanıcılar, Google reklam ve içerik ağı gizlilik politikasını ziyaret ederek DART çerezinin kullanımını devre dışı bırakabilir.

en: We have implemented the following :
tr: Aşağıdakileri uyguladık:

en: Remarketing with Google AdSense
tr: Google AdSense ile yeniden pazarlama

en: Demographics and Interests Reporting
tr: Demografi ve İlgi Alanı Raporlaması

en: DoubleClick Platform Integration
tr: DoubleClick Platform Entegrasyonu

en: We along with third-party vendors, such as Google use first-party cookies (such as the Google Analytics cookies) and third-party cookies (such as the DoubleClick cookie) or other third-party identifiers together to compile data regarding user interactions with ad impressions, and other ad service functions as they relate to our website.
tr: Google gibi üçüncü taraf satıcılarla birlikte, kullanıcı etkileşimleriyle ilgili verileri derlemek için birinci taraf çerezlerini (Google Analytics çerezleri gibi) ve üçüncü taraf çerezlerini (DoubleClick çerezi gibi) veya diğer üçüncü taraf tanımlayıcılarını birlikte kullanıyoruz. Reklam gösterimleri ve web sitemize ilişkin diğer reklam hizmeti işlevleri.

en: Opting out:<br />Users can set preferences for how Google advertises to you using the Google Ad Settings page. Alternatively, you can opt out by visiting the Network Advertising initiative opt out page or permanently using the Google Analytics Opt Out Browser add on.
tr: Çıkış yapma: <br /> Kullanıcılar, Google’ın Google Reklam Ayarları sayfasını kullanarak size nasıl reklam verdiği konusunda tercihler belirleyebilir. Alternatif olarak, Ağ Reklamcılığı girişimi devre dışı bırakma sayfasını ziyaret ederek veya Google Analytics Opt Out Browser eklentisini kalıcı olarak kullanarak da devre dışı bırakabilirsiniz.

en: California Online Privacy Protection Act
tr: California Çevrimiçi Gizlilik Koruma Yasası

en: According to CalOPPA we agree to the following :
tr: CalOPPA'ya göre aşağıdakileri kabul ediyoruz:

en: Users can visit our site anonymously
tr: Kullanıcılar sitemizi anonim olarak ziyaret edebilir

en: Once this privacy policy is created, we will add a link to it on our home page, or as a minimum on the first significant page after entering our website.
tr: Bu gizlilik politikası oluşturulduktan sonra, ana sayfamıza veya web sitemize girdikten sonra ilk önemli sayfada en az bir bağlantı ekleyeceğiz.

en: Our Privacy Policy link includes the word 'Privacy', and can be easily be found on the page specified above.
tr: Gizlilik Politikamız linkimiz 'Gizlilik' kelimesini içerir ve yukarıda belirtilen sayfada kolayca bulunabilir.

en: Users will be notified of any privacy policy changes :
tr: Kullanıcılara herhangi bir gizlilik politikası değişikliği bildirilecektir:

en: On our Privacy Policy Page
tr: Gizlilik Politikası Sayfamızda

en: Users are able to change their personal information :
tr: Kullanıcılar kişisel bilgilerini değiştirebilir:

en: By logging in to their account
tr: Hesaplarına giriş yaparak

en: By chatting with us or sending us a ticket
tr: Bizimle sohbet ederek veya bize bir bilet göndererek

en: How does our site handle do not track signals ?
tr: Sitemiz nasıl takip etmez sinyallerini işliyor?

en: We honor do not track signals and do not track, plant cookies, or use advertising when a Do Not Track (DNT) browser mechanism is in place.
tr: Sinyalleri takip etmemek ve takip etmemeyi, bitki çerezlerini izlememeyi veya bir Do Not Track (DNT) tarayıcı mekanizması bulunduğunda reklam yapmayı onurlandırıyoruz.

en: Does our site allow third party behavioral tracking ?
tr: Sitemiz üçüncü taraf davranış takibine izin veriyor mu?

en: It's also important to note that we do not allow third party behavioral tracking
tr: Üçüncü taraf davranış takibine izin vermediğimizi belirtmek de önemlidir

en: COPPA (Children Online Privacy Protection Act)
tr: COPPA (Çocukların Çevrimiçi Gizliliğini Koruma Yasası)

en: We do not collect information from children under 13
tr: 13 yaşın altındaki çocuklardan bilgi toplamıyoruz

en: In order to remove your child's information please contact the following personnel :
tr: Çocuğunuzun bilgilerini kaldırmak için lütfen aşağıdaki personelle iletişim kurun:

en: We adhere to the following COPPA tenants :
tr: Aşağıdaki COPPA kiracılarına bağlıyız:

en: Parents can review, delete, manage or refuse with whom their child's information is shared through contacting us directly.
tr: Ebeveynler, çocuklarının bilgilerinin kimlerle doğrudan iletişim kurarak paylaşılacağını gözden geçirebilir, silebilir, yönetebilir veya reddedebilir.

en: The Fair Information Practices Principles form the backbone of privacy law in the United States and the concepts they include have played a significant role in the development of data protection laws around the globe. Understanding the Fair Information Practice Principles and how they should be implemented is critical to comply with the various privacy laws that protect personal information.
tr: Adil Bilgi Uygulamaları İlkeleri, Amerika Birleşik Devletleri'nde gizlilik yasasının belkemiğini oluşturur ve içerdikleri kavramlar, dünya çapında veri koruma yasalarının geliştirilmesinde önemli bir rol oynamıştır. Adil Bilgi Uygulama İlkelerini ve bunların nasıl uygulanacaklarını anlamak, kişisel bilgileri koruyan çeşitli gizlilik yasalarına uymak açısından çok önemlidir.

en: In order to be in line with Fair Information Practices we will take the following responsive action, should a data breach occur :
tr: Adil Bilgi Uygulamaları ile uyumlu olabilmek için, bir veri ihlali meydana geldiğinde aşağıdaki duyarlı eylemi gerçekleştireceğiz:

en: We will notify the users via email
tr: Kullanıcıları e-posta ile bilgilendireceğiz

en: Within 7 business days
tr: 7 iş günü içinde

en: We will notify the users via in site notification
tr: Kullanıcıları site bildirimi yoluyla bilgilendireceğiz

en: We also agree to the individual redress principle, which requires that individuals have a right to pursue legally enforceable rights against data collectors and processors who fail to adhere to the law. This principle requires not only that individuals have enforceable rights against data users, but also that individuals have recourse to courts or a government agency to investigate and/or prosecute non-compliance by data processors.
tr: Aynı zamanda bireylerin, kanuna uymayan veri toplayıcılarına ve işlemcilere karşı yasal olarak uygulanabilir hakları izleme hakkına sahip olmasını gerektiren bireysel tazminat prensibini de kabul ediyoruz. Bu ilke, yalnızca bireylerin veri kullanıcılarına karşı uygulanabilir haklara sahip olmalarını değil, aynı zamanda bireylerin veri işlemcilerin uygunsuzluğunu araştırmak ve / veya kovuşturmak için mahkemelere veya devlet kurumlarına başvurmalarını da gerektirir.

en: Contacting Us
tr: Bize Ulaşın

en: If there are any questions regarding this privacy policy you may contact us using our <a href="/contact">Contact</a> page.
tr: Bu gizlilik politikasına ilişkin herhangi bir sorunuz varsa, <a href="/contact"> İletişim </a> sayfamızı kullanarak bize ulaşabilirsiniz.

en: Will be used to login and retrieve your password.
tr: Şifrenizi girmek ve almak için kullanılacaktır.

en: This will be the name of your source.
tr: Bu, kaynağınızın adı olacaktır.

en: I want create a source with my nickname.
tr: Takma ismimle bir kaynak oluşturmak istiyorum.

en: Are you sure you want to remove your source permanently ? This action is irreversible !
tr: Kaynağınızı kalıcı olarak kaldırmak istediğinizden emin misiniz? Bu eylem geri dönüşü olmayan!

en: All your packages will be removed and your users affected!
tr: Tüm paketler kaldırılacak ve kullanıcılarınız etkilenecek!

en: Remove your source
tr: Kaynağını kaldır

en: You have successfully attached your Twitter account !
tr: Twitter hesabınızı başarıyla eklediniz!

en: You have already attached your Twitter account !
tr: Twitter hesabınızı zaten eklediniz!

en: You have successfully attached your Facebook account !
tr: Facebook hesabınızı başarıyla eklediniz!

en: You have already attached your Facebook account !
tr: Facebook hesabınızı zaten eklediniz!

en: Please select a png image !
tr: Lütfen bir png resmi seçin!

en: Your file exceeds 1 MB, the maximum weight allowed !
tr: Dosyanız 1 MB'yi aşıyor, izin verilen maksimum ağırlık!

en: Your file exceeds 2 MB, the maximum weight allowed !
tr: Dosyanız 2 MB'yi aşıyor, izin verilen maksimum ağırlık!

en: Select a status for the comments !
tr: Yorumlar için bir durum seçin!

en: The description is too short !
tr: Açıklama çok kısa!

en: The description is too long !
tr: Açıklama çok uzun!

en: The site url is invalid !
tr: Site URL'si geçersiz!

en: The site url is too long !
tr: Site URL'si çok uzun!

en: Paypal email is invalid !
tr: Paypal email geçersiz!

en: Paypal email is too long !
tr: Paypal email çok uzun!

en: Icon source
tr: Simge kaynağı

en: Png image and recommended 120x120.
tr: Png görüntü ve 120x120 önerilir.

en: Image wallpaper
tr: Görüntü duvar kağıdı

en: Png image only.
tr: Sadece png görüntüsü.

en: Background layout
tr: Arka plan düzeni

en: Repeat
tr: Tekrar et

en: No-repeat
tr: Tekrar etme

en: Cover
tr: Kapak

en: Background position
tr: Arkaplan pozisyonu

en: Left
tr: Sol

en: Center
tr: Ortala

en: Right
tr: Sağ

en: Background color
tr: Arkaplan rengi

en: Color
tr: Renk

en: Primary color for your pages.
tr: Sayfanız için birincil renk.

en: Text color for your pages.
tr: Sayfalarınız için metin rengi.

en: Description
tr: Açıklama

en: A short description for cydia
tr: Cydia için kısa bir açıklama

en: To add a link on your home page.
tr: Ana sayfanıza bir bağlantı eklemek için.

en: Connect your Facebook account
tr: Facebook hesabınızı bağlayın

en: Email of your paypal account.
tr: Paypal hesabınız e-posta adresi.

en: Donate button
tr: Bağış Butonu

en: Yes
tr: Evet

en: No
tr: Hayır

en: Display Paypal Donate button on your source pages. Only if Paypal email is specified.
tr: Kaynak sayfalarınızdaki Paypal Bağış düğmesini görüntüleyin. Sadece Paypal email belirtilmişse.

en: Comments
tr: Yorumlar

en: Contact us to verify your account and sell your packages.
tr: Hesabınızı doğrulamak ve paketlerinizi satmak için bizimle iletişime geçin.

en: Commission
tr: Komisyon

en: Earnings
tr: Kazanç

en: You don't have sold anything, for moment.
tr: Hiç bir şey satmadın, an için.

en: Your package has been updated successfully !
tr: Paketiniz başarıyla güncellendi!

en: Your package has been added successfully !
tr: Paketiniz başarıyla eklendi!

en: Your package has been removed successfully !
tr: Paketiniz başarıyla kaldırıldı!

en: Section name must be 50 characters or less.
tr: Bölüm adı 50 karakter veya daha az olmalıdır.

en: This section already exists !
tr: Bu bölüm zaten var!

en: This section is already available by default, you can't rewrite this.
tr: Bu bölüm varsayılan olarak zaten mevcut, bunu yeniden yazamazsınız.

en: %s has been edited !
tr: %s düzenlendi!

en: %s and %d package(s) has been removed !
tr: %s ve %d paket(leri) kaldırıldı !

en: Do you really want to delete the section %s and %d package(s) attached ?
tr: Eklenen %s ve %d paketlerini gerçekten silmek istiyor musunuz?

en: Search a section
tr: Bir bölüm arayın

en: Rebuild package
tr: Paketi yenile

en: Build package
tr: Paket oluştur

en: Remove package
tr: Paketi kaldır

en: Package(s)
tr: Paket (ler)

en: Edit your section
tr: Bölümünüzü düzenleyin

en: Add your sections
tr: Bölümlerinizi ekleyin

en: Add another field
tr: Başka alan ekle

en: Your new passwords do not match !
tr: Yeni şifreleriniz uyuşmuyor!

en: Enter the new password 2 times.
tr: Yeni şifreyi 2 kere giriniz.

en: Your Ad Slot must contain only numbers !
tr: Reklam Alanınız yalnızca rakamlardan oluşmalıdır!

en: Your Ad Client must contain only letters, numbers and dash !
tr: Reklam İstemciniz yalnızca harf, rakam ve tire içermelidir!

en: You must specify an Ad Slot and an Ad Client !
tr: Bir Reklam Alanı ve bir Reklam İstemcisi belirtmelisiniz!

en: Choose whether you subscribe to the newsletter !
tr: Haber bültenine abone olup olmadığınızı seçin!

en: Choose a valid language please !
tr: Geçerli bir dil seçiniz lütfen!

en: Signature is too long !
tr: İmza çok uzun!

en: New password
tr: Yeni Şifre

en: Show/hide password
tr: Şifreyi göster / gizle

en: New password (verification)
tr: Yeni şifre (doğrulama)

en: Language
tr: Dil

en: Newsletter
tr: Bülten

en: To stay informed about news, no more than one email per month.
tr: Haberlerden haberdar olmak için ayda birden fazla e-posta göndermeyin.

en: Example
tr: Örnek

en: To put Google ads on pages of your source, leave blank to not put.
tr: Google reklamlarını kaynağınızın sayfalarına koymak için, koymamak için boş bırakın.

en: Your balance is insufficient.
tr: Bakiyeniz yetersiz.

en: All ads has been removed on your source.
tr: Tüm reklamlar kaynağınızda kaldırıldı.

en: All trace of our brand has been removed on your source.
tr: Markamızın tüm izleri kaynağınızda kaldırıldı.

en: Your section limitation has been increased by 5.
tr: Bölüm sınırlama 5 artırıldı.

en: Your whitelist has been increased by 50.
tr: Beyaz listeniz 50'ye çıkarıldı.

en: Add funds
tr: Para ekle

en: You have purchased this upgrade %s times. You can install this upgrade a maximum of %s more times.
tr: Bu yükseltmeyi %s defa satın aldınız. Bu yükseltmeyi maksimum %s daha fazla kez yükleyebilirsiniz.

en: Developer
tr: Geliştirici

en: Verify your account and sell your packages directly with Paypal.
tr: Hesabınızı doğrulayın ve paketlerinizi doğrudan Paypal ile satın.

en: Your source has been created !
tr: Kaynağınız oluşturuldu!

en: This source already exists !
tr: Bu kaynak zaten var!

en: Your source has been removed successfully !
tr: Kaynağınız başarıyla kaldırıldı!

en: Create
tr: Oluştur

en: Ads
tr: Reklamlar

en: Brand
tr: Marka

en: Space disk
tr: Uzay diski

en: Used
tr: Kullanılmış

en: Freed
tr: Boş Alan

en: Free
tr: Ücretsiz

en: 5 Custom Sections
tr: 5 Özel Bölüm

en: 10 UDIDs per Whitelist
tr: Beyaz Liste başına 10 UDID

en: Lite
tr: Hafif

en: 100 UDIDs per Whitelist
tr: Beyaz Liste başına 100 UDID

en: Monthly
tr: Aylık

en: Annual
tr: Yıllık

en: Basic
tr: Temel

en: Unlimited UDIDs per Whitelist
tr: Beyaz Liste başına Limitsiz UDID

en: Premium
tr: Ödül

en: Unlimited Custom Sections
tr: Limitsiz Özel Bölüm

en: Brand and advertisements removed
tr: Marka ve reklamlar kaldır

en: Daily
tr: Günlük

en:  - ("Us - We") - Terms of Service ("TOS") :
tr:  - ("Us - We") - Hizmet Şartları ("TOS") :

en: All Usage of %s, is bound by the following Terms of Service, <a href="/user/privacy">Privacy Policy</a>, and various section Rules, collectively referred to as "Agreement".
tr: Tüm %s kullanımı, aşağıdaki Hizmet Şartları, <a href="/user/privacy"> Gizlilik Politikası </a> ve topluca "Anlaşma" olarak adlandırılan çeşitli bölüm Kurallarına tabidir.

en: By using this website or registering as a %s user, you are signifying that you have read the Agreement, that you understand the Agreement, and you agree to be bound by all of the terms of the Agreement. IF YOU DO NOT FULLY AND COMPLETELY AGREE TO THE TERMS OF THE AGREEMENT AND YOU, AS A RESPONSIBLE USER, CHOOSE TO CONTINUE WITH THE REGISTRATION PROCESS, YOU WILL BE BOUND TO THE TERMS AND CONDITIONS OF THE AGREEMENT.
tr: Bu web sitesini kullanarak veya %s kullanıcısı olarak kaydolduğunuzda, Anlaşmayı okuduğunuzu, Anlaşmayı anladığınızı ve Anlaşmanın tüm şartlarına uymayı kabul ettiğinizi beyan ediyorsunuz. SÖZLEŞMENİN KOŞULLARINI VE TÜM SORUMLULUĞUNUZU TAMAMEN KABUL ETMİYORSANIZ, SORUMLU BİR KULLANICI OLARAK, KAYIT SÜRECİ İLE ÇALIŞMAYI SEÇMENİZ, SÖZLEŞMENİN ŞART VE KOŞULLARINA TABİ OLACAKSINIZ.

en: %s, is not a representation of a business, company, partnership or individual within any country.
tr: %s, herhangi bir ülkede bir işletme, şirket, ortaklık veya bireyin temsilidir.

en: Registering
tr: Kaydetme

en: %s Free Services are available to anyone over the age of 13, in observance of and compliance with the Children's Online Privacy Protection Act. %s reserves the right to remove any registered accounts found in violation of the agreement without prior warning.
tr: %s Çocukların Çevrimiçi Gizliliğini Koruma Yasası'na uymak ve bunlara uymak koşuluyla 13 yaşından büyükler için ücretsiz hizmetler mevcuttur. %s, önceden uyarı olmaksızın sözleşmeyi ihlal ettiği tespit edilen kayıtlı hesapları kaldırma hakkını saklı tutar.

en: You agree to indemnify, defend and hold %s harmless from and against any and all claims, liability, losses, damages, costs and expenses, including attorneys fees, incurred by any %s Party in connection with any Content or use of the Services, whether via your password and by any other person, whether or not authorised by you.<br/>You are responsible for maintaining the confidentiality of your access information and are responsible for all activities that occur utilizing your information.
tr: Herhangi bir İçerik veya Hizmetler'in kullanımıyla ilgili olarak %s Tarafın katıldığı avukatlık ücretleri de dahil olmak üzere, %s 'i tazmin etmeyi, tazmin etmeyi ve herhangi bir tazminat, yükümlülük, kayıp, zarar, masraf ve masraflardan zarar vermeyi kabul etmektesiniz. Şifrenizle veya başka bir kişi tarafından, sizin tarafınızdan yetkilendirilmiş olsun ya da olmasın. <br/> Erişim bilgilerinizin gizliliğini korumaktan ve bilgilerinizden yararlanan tüm faaliyetlerden siz sorumlusunuz.

en: You agree that any submission of personal information; which includes but is not limited to: email address, birthday, full name, website address etc; is provided at your own risk. You hereby allow %s to release personal information publicly within limits to the <a href="/user/privacy">Privacy Policy</a>.
tr: Kişisel bilgilerin gönderilmesini kabul edersiniz; e-posta adresi, doğum günü, tam ad, web sitesi adresi vb. kendi sorumluluğunuzdadır. Bu vesileyle %s'nin kişisel bilgileri <a href="/user/privacy">Gizlilik Politikası</a>'na sınırlar dahilinde serbest bırakmasına izin vermiş olursunuz.

en: You agree to exempt %s from any and all claims, liability, losses, damages, costs and expenses that may be incurred by the release of personal information. You agree that %s has no responsibility in ensuring the security and confidentiality of your personal information.
tr: Kişisel bilgilerin yayınlanmasıyla doğabilecek her türlü hasar, kayıp, zarar, masraf ve masraflardan %s ini muaf tutmayı kabul edersiniz. Kişisel bilgilerinizin güvenliğini ve gizliliğini sağlama konusunda %s'nin sorumluluğu olmadığını kabul edersiniz.

en: User Contribution
tr: Kullanıcı Katkısı

en: %s will not be held accountable for any and all claims, liability, losses, damages, costs and expenses as a result of user contribution. This includes, but is not limited to comments, links, files or images.
tr: %s Kullanıcı katkısının sonucu olarak her türlü tazminat, yükümlülük, ziyan, zarar, maliyet ve masraflardan sorumlu tutulmayacaktır. Bu yorumlar, bağlantılar, dosyalar veya resimlerle sınırlı olmamakla birlikte bunlarla sınırlı değildir.

en: Account Security
tr: Hesap Güvenliği

en: We will not be held accountable for unauthorized access to a user's account. You agree that your password must not be less than 6 characters in length, must not have your username as part or all of the password, and must be a combination of both numbers, letters and characters. You agree to never disclose your password, or to use a non-encrypted web form (either external or internal to %s) to attempt to log into %s. You agree never to coerce or force another user to disclose their password. You agree to never attempt to brute force, hack or access a %s account without proper authorization.
tr: Bir kullanıcının hesabına yetkisiz erişimden sorumlu tutulmayacağız. Şifrenizin 6 karakterden daha az olmamasını, kullanıcı adınızın şifrenin bir parçası veya tamamını içermemesini ve hem sayılar, harfler, hem de karakterlerin bir kombinasyonu olması gerektiğini kabul etmektesiniz. Şifreni asla ifşa etmeyi veya şifrelenmemiş bir web formunu ( %s'e giriş yapmayı denemek için harici veya dahili %s) kullanamazsınız. Başka bir kullanıcıyı parolalarını ifşa etmeye zorlama veya zorlama konusunda aynı fikirdeyeceksiniz. Asla zorla girmeden, bir yetkilendirme olmaksızın %s hesabına girmeye, hack yapmaya veya erişmeye çalışmaz.

en: Content
tr: İçerik

en: %s provides a hosting service that stores files uploaded from registered users and can be requested to be deleted at any time by the users. The term "content" also defines, but is not limited to comments, links, images and text found on %s. %s holds no liability to damages causes as a direct result from use of this content.
tr: %s kayıtlı kullanıcılardan yüklenen dosyaları saklayan ve kullanıcılar tarafından herhangi bir zamanda silinmesi istenebilen bir barındırma hizmeti sağlar. "Content" terimi ayrıca %s üzerinde bulunan yorumlar, bağlantılar, resimler ve metinlerle de sınırlı olmayıp, bunlarla sınırlı değildir. %s bu içeriğin kullanımından doğrudan kaynaklanan zarar nedenlerine karşı sorumlu değildir.

en: %s does not represent or endorse the accuracy of any Content and you acknowledge your use of Content is at your sole risk.
tr: %s herhangi bir İçeriğin doğruluğunu temsil etmiyor veya onaylamıyor ve İçeriği kullanımınızın yalnızca sizin sorumluluğunuzda olduğunu onaylıyorsunuz.

en: Upon adding content to %s, you hereby allow the removal and/or modification of such content without prior warning. %s will not be held accountable for losses or damages that may be caused from the removal or modification of uploaded content.
tr: İçeriği %s'ye ekledikten sonra, önceden haber vermeksizin bu tür içeriklerin kaldırılmasına ve / veya değiştirilmesine izin verirsiniz. Yüklenen içeriğin kaldırılması veya değiştirilmesinden kaynaklanan kayıp veya zararlardan %s sorumlu tutulmayacaktır.

en: Activity
tr: Aktivite

en: %s holds the right to ban and delete your Account and the associated IP address(es). %s will not be held liable for any damages directly caused by an action or actions made on the website.
tr: %s, Hesabınızı ve ilgili IP adreslerini yasaklama ve silme hakkına sahiptir. Web sitesinde yapılan eylem veya eylemlerin doğrudan neden olduğu zararlardan %s sorumlu tutulamaz.

en: You agree to reading and accepting the <a href="/user/privacy">Privacy Policy</a>.
tr: <a href="/user/privacy">Gizlilik Politikasını</a> okuma ve kabul etmeyi kabul edersiniz.

en: Are copyrighted names registered by Apple, Inc. %s has no affiliation with Apple (tm) or Apple AppStore.
tr: Apple, Inc. tarafından tescilli telif hakkıyla korunan isimler %s in Apple (tm) veya Apple AppStore ile bağlantısı yoktur.

en: IPA file
tr: IPA dosyası

en: Intellectual Property
tr: Fikri mülkiyet

en: Acceptable Use Policy
tr: Kabul edilebilir kullanım politikası

en: You agree while using %s Services, that you may NOT :
tr: %s Hizmetlerini kullanırken şunları kabul edemezsiniz:

en: Upload Hacks, Cracks and Wares
tr: Hack, çatlak ve mal yükleme

en: Hacks, Cracks and Wares are NOT permitted to be uploaded to %s. Any such upload will result in the content being removed without prior warning, and may result in termination of your %s account.
tr: Hackler, Çatlaklar ve Ürünler %s'e yüklenmesine izin VERİLMEZ. Bu tür bir yükleme, içeriğin önceden uyarı olmaksızın kaldırılmasıyla sonuçlanır ve %s hesabınızın feshedilmesine neden olabilir.

en: Submit or endorse Piracy
tr: Korsanlığı gönderin veya onaylayın

en: Submit any of the following :
tr: Aşağıdakilerden herhangi birini gönderin:

en: Viruses, worms, defects, Trojan horses or other items of a contaminating or destructive nature;<br />Data Miners, Collector or harvesters that collect information;<br />Impersonating or mis-labled Content;<br />Content that includes code hidden or otherwise contained within the Content which is unrelated to the Content;<br />Content which post advertisements or solicitations of business; <br />Any form of solicitation or Spam;<br />Illegal or unauthorised copy of another person's copyrighted work;<br />Content that is pornographic, harassing, offensive, unlawful or promotes or encourages illegal activity.
tr: Virüsler, solucanlar, kusurlar, Truva atları ya da kirletici ya da yıkıcı nitelikteki diğer öğeler; <br />Bilgi toplayan Veriler, Toplayıcılar ya da biçerdöverler; <br />Taklit eden veya yanlış etiketlenmiş İçerik;<br /> İçerikle ilgisi olmayan İçeriğin içinde gizli veya başka bir şekilde bulunan kod; <br />İş ilanlarını veya iş taleplerini yayınlayan içerik; <br />Her türlü talep veya Spam;<br />Başka bir kişinin telif hakkıyla korunan çalışmasının yasalara aykırı veya izinsiz olarak kopyalanması; <br />Pornografik, taciz edici, saldırgan, hukuka aykırı veya yasa dışı eylemleri teşvik eden veya teşvik eden içerik.

en: Post links to any external Internet sites that are
tr: Olan herhangi bir harici İnternet sitesine bağlantı gönderin

en: Obscene or pornographic, or display pornographic or sexually explicit material of any kind.
tr: Müstehcen veya pornografik veya herhangi bir türde pornografik veya müstehcen içerikli videolar.

en: Your %s username/nickname is non-transferable and cannot be sold.<br/>Your username can be removed, altered or transferred to another account holder if :
tr: %s kullanıcı adınız / takma adınız aktarılamaz ve satılamaz. <br/> Aşağıdaki durumlarda kullanıcı adınız kaldırılabilir, değiştirilebilir veya başka bir hesap sahibine aktarılabilir:

en: The username violates trademark or copyright.
tr: Kullanıcı adı, ticari marka veya telif hakkını ihlal ediyor.

en: The username is the exact, or abbreviated version of a website domain name.
tr: Kullanıcı adı, bir web sitesi alan adının tam veya kısaltılmış sürümüdür.

en: The username is an exact birth name and may been deemed as fraudulent.
tr: Kullanıcı adı tam bir doğum adıdır ve hileli olarak kabul edilebilir.

en: The username is that of a prominent developer.
tr: Kullanıcı adı, önde gelen bir geliştiricininki.

en: Account termination
tr: Hesap sonlandırma

en: You hereby allow %s to terminate your account without prior warning or reason. You agree and understand that any account termination will result in some or all of your Content being permanently removed from %s. You hereby exempt %s to any damages, losses or claims as a result of your account being terminated.
tr: Bu nedenle, %s'nin hesabınızı önceden uyarı veya sebep olmaksızın sonlandırmasına izin verirsiniz. Herhangi bir hesap fesihinin İçeriğinizin bir kısmının veya tamamının kalıcı olarak %s'den kaldırılmasına neden olacağını kabul edersiniz. Hesabınızın feshedilmesinin bir sonucu olarak %s 'i herhangi bir zarar, kayıp veya hak talebine muaf tutuyorsunuz.

en: Changes to the TOS are frequent
tr: TOS'taki sık görülen değişiklikler

en: %s will modify the Agreement which will become effective immediately upon posting on the website. Your continued use of the website and any associated services indicates your acceptance of the most recently posted Agreement. If you are dissatisfied with anything related to the %s website or it's Agreement, your sole remedy is to discontinue use of the Services. You use the Services of %s at your own risk.
tr: %s Web sitesinde yayınlandıktan hemen sonra yürürlüğe girecek olan Sözleşmeyi değiştirecektir. Web sitesini ve ilgili tüm hizmetleri kullanmaya devam etmeniz, en son gönderilen Anlaşmayı kabul ettiğinizi gösterir. %s web sitesi veya Anlaşmasıyla ilgili herhangi bir şeyden memnun değilseniz, tek çözümünüz Hizmetleri kullanmaya son vermektir. %s Hizmetlerini kendi sorumluluğunuzda kullanırsınız.

en: %s Store
tr: %s mağaza

en: The %s Store is a virtual shop where users can purchase virtual upgrades or consumables for their account.
tr: %s Store, kullanıcıların hesapları için sanal yükseltmeler veya sarf malzemeleri satın alabilecekleri bir sanal mağazadır.

en: All transactions are final and are not reversible.
tr: Tüm işlemler kesindir ve geri alınamaz.

en: Liabilities
tr: Yükümlülükler

en: It is your responsibility to ensure that all purchases made in the %s store are genuine. %s does not take any responsibility for unauthorised or unwanted purchases made on your account.
tr: %s mağazasında yapılan tüm satın alma işlemlerinin orijinal olduğundan emin olmak sizin sorumluluğunuzdadır. Hesabınızda yapılan yetkisiz veya istenmeyen satın almalar için %s hiçbir sorumluluk kabul etmez.

en: %s reserves the right to update this TOS at any necessary time.
tr: %s bu TOS'u gerekli herhangi bir zamanda güncelleme hakkını saklı tutar.

en: I HAVE READ THIS AGREEMENT AND AGREE TO ALL CONTAINED ABOVE.
tr: BU SÖZLEŞMEYİ OKUYUN VE YUKARIDAKİ TÜM İÇERİĞİ KABUL EDİYORUM.

en: Report TOS violations <a href="/contact">here</a>
tr: Hizmet Şartları ihlallerini <a href="/contact">buradan</a> bildirin

en: Please choose a .deb file only !
tr: Lütfen sadece bir .deb dosyası seçin!

en: Please choose a .deb file or <a href="%s">click here to create .deb from .zip file</a>, maximum size : %s
tr: Lütfen bir .deb dosyası seçin veya <a href="%s"> .zip dosyasından .deb oluşturmak için burayı tıklayın </a>, maksimum boyut: %s

en: General Whitelist
tr: Genel Beyaz Liste

en: The UDIDs
tr: UDID'ler

en: All devices
tr: Tüm Cihazlar

en: Device
tr: Cihaz

en: Unknow
tr: Bilinmiyor

en: You can add a little description for each UDID.
tr: Her UDID için küçük bir açıklama ekleyebilirsiniz.

en: All packages
tr: Tüm paketler

en: Select a package
tr: Bir paket seçin

en: Error 403
tr: Hata 403

en: Sorry, this zone is forbidden.
tr: Üzgünüz, bu bölge yasak.

en: Error 404
tr: Hata 404

en: Sorry, but this page doesn't exist.
tr: Üzgünüz, ancak bu sayfa mevcut değil.

en: Banned
tr: Yasaklı

en: Sorry, but your account has been banned.
tr: Üzgünüz, ancak hesabınız yasaklandı.

en: Your message has been sent successfully.
tr: Mesajınız başarıyla gönderilmiştir.

en: Your message could not be sent, sorry.
tr: Mesajınız gönderilemedi, üzgünüm.

en: Please specify your mail and your message !
tr: Lütfen postanızı ve mesajınızı belirtin!

en: Create a cydia source for free, easy and quick !
tr: Ücretsiz, kolay ve hızlı bir cydia kaynağı oluşturun!

en: Free & easy
tr: Ücretsiz ve Kolay

en: Starting your own Cydia Source has never been easier.
tr: Kendi Cydia Kaynağınızı başlatmak hiç bu kadar kolay olmamıştı.

en: Limit access of your packages to certain devices.
tr: Paketlerinizin belirli cihazlara erişimini sınırlayın.

en: Customizable
tr: Kişiselleştirilebilir

en: Sell
tr: Satış

en: Buy exclusive packages with Paypal safely.
tr: Paypal ile özel paketleri güvenle satın alın.

en: In progress
tr: Devam etmekte

en: This section is under maintenance. Please wait...
tr: Bu bölüm bakımda. Lütfen bekle...

en: Your topic has been created! Click <a class="alert-link" href="%s">here</a> to see your post, or you will be redirected in 5 seconds.
tr: Konunuz oluşturuldu! Gönderinizi görmek için <a class="alert-link" href="%s"> burayı </a> tıklayın veya 5 saniye içinde yeniden yönlendirileceksiniz.

en: Translations
tr: Çeviriler

en: We have made this section so that many people can benefit from our services. This collaborative interface allows you to translate all of the %s universe into different languages. If you wish to support us, choose a language below.
tr: Bu bölümü, birçok insanın hizmetlerimizden faydalanabilmesi için yaptık. Bu işbirlikçi arayüz, tüm %s evrenini farklı dillere çevirmenizi sağlar. Bize destek olmak isterseniz, aşağıdan bir dil seçiniz.

en: If you want to translate in a language that is not available in the list, please contact us.
tr: Listede bulunmayan bir dilde çeviri yapmak isterseniz lütfen bizimle iletişime geçin.

en: Translations validated
tr: Çeviriler doğrulandı

en: Translations awaiting validation
tr: Doğrulanmayı bekleyen çeviriler

en: Progression
tr: İlerleme

en: Edited at
tr: Düzenlendi

en: All
tr: Tümü

en: Original
tr: Orijinal

en: Translation
tr: Çeviri

en: Filter
tr: Filtre

en: Not translated
tr: Çevrilmemiş

en: Translated
tr: Çevrildi

en: Action
tr: Eylem

en: The translation has been updated, thank you.
tr: Çeviri güncellendi, teşekkürler.

en: The translation has been added, thank you.
tr: Çeviri eklendi, teşekkürler.

en: Translation validated
tr: Çeviri doğrulandı

en: Your translation here...
tr: Çeviriniz burada ...

en: %s represents a string.
tr: %s bir dizeyi temsil eder.

en: Open in Cydia
tr: Cydia'da aç

en: Versions
tr: Sürümler

en: Per day
tr: Günlük

en: Per month
tr: Her ay

en: Per year
tr: Yıl başına

en: Previous year
tr: Geçen yıl

en: Next year
tr: Gelecek yıl

en: Previous day
tr: Önceki gün

en: Next day
tr: Ertesi gün

en: Purchase awaiting validation...
tr: Satın alma doğrulama bekleniyor...

en: Cookies ensure the proper functioning of %s. By using %s, you accept the use of cookies.
tr: Çerezler %s'nin düzgün çalışmasını sağlar. %s kullanarak, çerez kullanımını kabul edersiniz.

en: Hide
tr: Gizle

en: See more
tr: Daha fazla gör

en: Pending
tr: Askıda olması

en: To check your private messages, follow the link below :
tr: Özel mesajlarınızı kontrol etmek için aşağıdaki bağlantıyı takip edin:

en: To disable these notifications, follow the link below :
tr: Bu bildirimleri devre dışı bırakmak için aşağıdaki bağlantıyı takip edin:

en: Choose whether you want to be notified when you receive a new private message !
tr: Yeni bir özel mesaj aldığınızda bildirilmek isteyip istemediğinizi seçin!

en: You must be logged in to purchase/download the package.
tr: Paketi satın almak / indirmek için giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

en: Your price is excessive !
tr: Fiyatınız aşırı!

en: Member unknow !
tr: Üye bilinmiyor!

en: Applications
tr: Uygulamalar

en: Documentation
tr: Belgeler

en: Details
tr: Detaylar

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Reset Keys
tr: Tuşları Sıfırla

en: Are you sure you wish to delete this application?
tr: Bu uygulamayı silmek istediğinizden emin misiniz?

en: This action is permanent and cannot be undone.
tr: Bu eylem kalıcı ve geri alınamaz.

en: Organization
tr: Organizasyon

en: Secret key
tr: Gizli anahtar

en: Get started with the %s API by registering an application.
tr: Bir uygulamayı kaydettirerek %s API'sini kullanmaya başlayın.

en: Label is too long !
tr: Etiket çok uzun!

en: Label is too short !
tr: Etiket çok kısa!

en: Organization is too long !
tr: Organizasyon çok uzun!

en: Organization is too short !
tr: Organizasyon çok kısa!

en: Website url is invalid !
tr: Web sitesi URL'si geçersiz!

en: Website url is too long !
tr: Web sitesi URL'si çok uzun!

en: Label
tr: Etiket

en: This will be used to identify your application.
tr: Bu, uygulamanızı tanımlamak için kullanılacaktır.

en: Describe briefly what your application does.
tr: Uygulamanızın ne yaptığını kısaca açıklayın.

en: Your organization, or company.
tr: Kuruluşunuz veya şirketiniz.

en: Your application's website.
tr: Uygulamanızın web sitesi.

en: Your keys has been regenerated !
tr: Anahtarların rejenere edildi!

en: Reset
tr: Sıfırla

en: Your usage quota resets in %s minutes.
tr: Kullanım kotanız %s dakika içinde sıfırlanır.

en: Breakdown by Endpoint
tr: Son Noktaya Göre Dağılım

en: Application
tr: Uygulama

en: Resources
tr: Kaynaklar

en: Returns the API usage per day for this application.
tr: Bu uygulama için günlük API kullanımını döndürür.

en: Usage
tr: Kullanım

en: Accessibility
tr: Ulaşılabilirlik

en: Supported request methods
tr: Desteklenen istek yöntemleri

en: Requires authentication
tr: Kimlik doğrulama gerektirir

en: Rate limited
tr: Sınırlı ücret

en: Inherits global rate limit
tr: Küresel oran sınırını devralır

en: Arguments
tr: Argümanlar

en: Optional
tr: İsteğe bağlı

en: Example responses
tr: Örnek yanıtlar

en: Errors
tr: Hatalar

en: Error Codes
tr: Hata Kodları

en: Every error is represented with an HTTP status code, as well as a code and response message within the actual response body.
tr: Her hata bir HTTP durum koduyla ve gerçek yanıt gövdesi içinde bir kod ve yanıt mesajı ile temsil edilir.

en: There is one exception to these rules:
tr: Bu kuralların bir istisnası vardır:

en: Invalid formats will return an HTTP 415 with an error message as the response body.
tr: Geçersiz biçimler, yanıt gövdesi olarak bir hata iletisi içeren bir HTTP 415 döndürür.

en: JSONP without a callback will return a javascript commented response.
tr: Geri arama olmadan JSONP, javascript yorumlu bir yanıt döndürür.

en: Code
tr: Kod

en: Meaning
tr: Anlam

en: Getting Started
tr: Başlamak

en: Making Requests
tr: İstekte bulunma

en: Developer Group (support, feedback, ...)
tr: Geliştirici Grubu (destek, geri bildirim, ...)

en: Buyers
tr: Alıcılar

en: Returns your buyers information for one paid package.
tr: Bir ücretli paket için alıcılarınızın bilgilerini döndürür.

en: Required
tr: Gereklidir

en: Your package identifier.
tr: Paket tanımlayıcınız.

en: Check
tr: Kontrol

en: Package identifier.
tr: Paket tanımlayıcısı.

en: Udid which must be checked.
tr: Kontrol edilmesi gereken Udid.

en: Returns detailed information for one package.
tr: Bir paket için ayrıntılı bilgi döndürür.

en: Constructing Requests
tr: İstek Oluşturma

en: Requests are made of three components:
tr: İstekler üç bileşenden oluşmaktadır:

en: API version
tr: API sürümü

en: Resource path
tr: Kaynak yolu

en: Output type
tr: Çıkış tipi

en: To construct a proper request, you will need to format the URI as follows:
tr: Uygun bir istek oluşturmak için URI'yi aşağıdaki gibi biçimlendirmeniz gerekir:

en: An example request, to fetch a list of members who have purchased a package.
tr: Bir paket satın alan üyelerin listesini almak için örnek bir istek.

en: By default, requests are HTTP GET requests. However, many methods will require you to send POST data. Typically, we will follow the standard of all read requests use GET, and write requests use POST.
tr: Varsayılan olarak, istekleri HTTP GET istekleridir. Ancak, birçok yöntem POST verilerini göndermenizi gerektirir. Genellikle, GET kullanan tüm okuma isteklerinin standartlarını izleriz ve istekleri POST kullanırız.

en: In addition to the required parameters for each individual method, you will also need to send your API key.
tr: Her bir yöntem için gerekli parametrelere ek olarak, API anahtarınızı da göndermeniz gerekir.

en: If you are using the server-side API, you will need to send <code>secret_key</code> with your secret API key value.
tr: Sunucu tarafı API kullanıyorsanız, gizli API anahtarı değerinizle <code>secret_key</code> göndermeniz gerekir.

en: For each request you should specify which version of the API you want to use. Currently, the default, and the only version available, is 1.0.
tr: Her bir istek için kullanmak istediğiniz API'nın hangi sürümünü belirtmeniz gerekir. Şu anda, varsayılan ve mevcut tek sürüm 1.0'dır.

en: The resource path is made available to you in further documentation.
tr: Kaynak yolu, daha sonraki belgelerde kullanımınıza sunulmuştur.

en: Data Formats
tr: Veri Biçimleri

en: %s only supports one data format currently, JSON.
tr: %s Şu anda sadece bir veri formatını destekliyor, JSON.

en: Responses
tr: Yanıtlar

en: HTTP status code
tr: HTTP durum kodu

en: API status <code>code</code>
tr: API durum <code>kodu</code>

en: API response message
tr: API yanıt mesajı

en: Let's take an example request:
tr: Örnek bir istek alalım:

en: Welcome to the %s Web API. The API enables developers to communicate with %s data from within their own applications.
tr: %s Web API'sine hoş geldiniz. API, geliştiricilerin %s verileriyle kendi uygulamalarından iletişim kurmasını sağlar.

en: These docs describe version 1.0 of the %s API.
tr: Bu dokümanlar, %s API'sinin 1.0 sürümünü açıklamaktadır.

en: Each application is limited to 1000 queries per hour.
tr: Her uygulama saatte 1000 sorguyla sınırlıdır.

en: Contact us if you need more resources.
tr: Daha fazla kaynağa ihtiyacınız varsa bize ulaşın.

en: Source removed
tr: Kaynak kaldırıldı

en: your source named %s has been removed for copyright infringement.
tr: %s adlı kaynağınız telif hakkı ihlali nedeniyle kaldırıldı.

en: Discover also these packages
tr: Bu paketleri de keşfedin

en: Supply to your prepaid account
tr: Ön ödemeli hesabınıza tedarik

en: We acknowledge receipt of the payment you just made. Your prepaid account has been credited with
tr: Yaptığınız ödemenin alındığını onaylıyoruz. Ön ödemeli hesabınız kredilendirildi

en: Subscription updated
tr: Abonelik güncellendi

en: Your subscription has been updated. You are using now:
tr: Aboneliğiniz güncellendi. Şimdi kullanıyorsunuz:

en: Lite Subscription
tr: Lite Abonelik

en: You will be billed to the following frequency:
tr: Aşağıdaki sıklığa göre faturalandırılacaksınız:

en: Basic Subscription
tr: Temel Abonelik

en: Premium Subscription
tr: Premium Abonelik

en: Subscription cancelled
tr: Abonelik iptal edildi

en: Don't forget than if you use more space disk than available, we could remove your packages.
tr: Unutmayın, mevcut alandan daha fazla disk kullanıyor olsanız, paketlerinizi kaldırabiliriz.

en: End of the subscription
tr: Aboneliğin sonu

en: Your subscription has expired.
tr: Aboneliğinizin süresi doldu.

en: You actually have lite subscription.
tr: Aslında lite aboneliğiniz var.

en: Unsubscribe
tr: Aboneliği iptal et

en: You actually have basic subscription.
tr: Aslında temel aboneliğiniz var.

en: You actually have premium subscription.
tr: Aslında premium aboneliğiniz var.

en: Your comment is too short.
tr: Yorumunuz çok kısa.

en: Your comment has been published.
tr: Yorumunuz yayınlandı.

en: This comment does not exist.
tr: Bu yorum mevcut değil.

en: You're not allowed to do it.
tr: Bunu yapmana izin yok.

en: Source
tr: Kaynak

en: Returns detailed information for one source.
tr: Tek bir kaynak için ayrıntılı bilgi döndürür.

en: Widgets
tr: Widget'lar

en: In reply to %s.
tr: %s'e Cevap olarak.

en: Comment this package
tr: Bu pakete yorum yap

en: No comment.
tr: Yorum yok.

en: Open in CSources2
tr: CSources2'de aç

en: Embed
tr: Göm

en: Add this package to your website by copying the code below.
tr: Aşağıdaki kodu kopyalayarak bu paketi web sitenize ekleyin.

en: Width
tr: Genişlik

en: Height
tr: Yükseklik

en: Overview
tr: Genel bakış

en: Comment
tr: Yorum

en: Respond to the comment
tr: Yoruma cevap ver

en: Subscription failed
tr: Abonelik başarısız oldu

en: Your subscription has failed.
tr: Aboneliğiniz başarısız oldu.

en: Help us to translate %s.
tr: Çeviri yapmak için bize yardımcı olun %s.

en: Are you sure you wish to delete this widget?
tr: Bu widget'ı silmek istediğinizden emin misiniz?

en: %s widgets for Websites is a suite of widgets bringing %s content into your webpage content and buttons to encourage your %s audience to share your content and subscribe to your %s account updates.
tr: Web siteleri için %s widget'ları, %s kitlenizi içeriğinizi paylaşmaya ve %s hesap güncellemelerinize abone olmaya teşvik etmek için web sayfanızın içeriğine ve düğmelerine %s içeriği getiren bir widget paketidir.

en: By using YouRepo widgets for Websites you agree to the YouRepo Agreement and Policy.
tr: Web siteleri için YouRepo widget'larını kullanarak YouRepo Anlaşması ve Politikası'nı kabul etmiş olursunuz.

en: Embedded Packages
tr: Gömülü Paketler

en: An embedded Package brings the best content created on %s into your article or website. It's easy to embed a Package using HTML and JavaScript markup available through the "Insert" Package action on %s.
tr: Gömülü bir Paket, %s'da oluşturulan en iyi içeriği makalenize veya web sitenize getirir. Bir Paket'i, %s'daki "Sokmak" Paket eylemi aracılığıyla kullanılabilen HTML ve JavaScript biçimlendirmesini kullanarak yerleştirmek kolaydır.

en: Embedded sources are an easy way to embed multiple Packages on your website in a compact, single-column view. Display the latest Packages from a single %s source.
tr: Gömülü kaynaklar, web sitenize birleştirilmiş, tek sütunlu bir görünümde birden fazla Paket yerleştirmenin kolay bir yoludur. En son Paketleri tek bir %s kaynağından görüntüleyin.

en: Options availables
tr: Mevcut seçenekler

en: Customize an embedded Package or Source for your site's visual design and display preferences by including extra parameters in your embedded HTML.
tr: Gömülü HTML'nize ek parametreler ekleyerek sitenizin görsel tasarımı ve görüntüleme tercihleri ​​için gömülü bir Paket veya Kaynağı özelleştirin.

en: Match your site's color scheme
tr: Sitenizin renk düzeniyle eşleştirin

en: View our embedded reference documentation for a full list of embedded options.
tr: Gömülü seçeneklerin tam listesi için gömülü referans dokümanlarımıza bakın.

en: Height must be an integer between 2000 and 250.
tr: Yükseklik 2000 ila 250 arasında bir tam sayı olmalıdır.

en: This source does not exists.
tr: Bu kaynak mevcut değil.

en: Theme
tr: Tema

en: Dark
tr: Koyu

en: Light
tr: Aydınlık

en: Links
tr: Bağlantılar

en: Copy/paste the code into HTML of your website.
tr: Kodu web sitenizin HTML'sine kopyalayın / yapıştırın.

en: You actually have no widget.
tr: Aslında hiç widget'ınız yok.

en: Options
tr: Seçenekler

en: An Embedded supports customization at the page-level with <meta> elements or in adding data-* attributes to individual generated elements.
tr: Gömülü, <meta> öğeleriyle sayfa düzeyinde veya bireysel oluşturulan öğelere data-* niteliklerinin eklenmesiyle özelleştirmeyi destekler.

en: Websites can set widget preferences across their entire website by including <meta> in every page for interpretation by %s's widget JavaScript before creating a new widget or button.
tr: Web siteleri, yeni bir widget veya düğme oluşturmadan önce %s'nun gereğinden fazla JavaScript'i yorumlamak için her sayfada <meta> ekleyerek tüm web sitesi genelinde pencere öğesi tercihlerini ayarlayabilir.

en: Widget settings specified in a <meta> may be overridden at the individual widget level. Order of precedence:
tr: <meta>'de belirtilen widget ayarları, bireysel widget seviyesinde geçersiz kılınabilir. Öncelik sırası:

en: Override the default light theme preference for an Embedded Package or an Embedded Source.
tr: Gömülü Paket veya Gömülü Kaynak için varsayılan açık tema tercihini geçersiz kılın.

en: Link color
tr: Bağlantı rengi

en: Specify a hexadecimal color value for links displayed in an Embedded Package or an Embedded Source.
tr: Gömülü Paket veya Gömülü Kaynakta görüntülenen bağlantılar için onaltılı bir renk değeri belirtin.

en: Border color
tr: Kenarlık rengi

en: Specify a border color for any Embedded widgets displayed on the page.
tr: Sayfada görüntülenen tüm Yerleşik widget'lar için bir kenarlık rengi belirtin.

en: Dimensions
tr: Boyutlar

en: An embedded widget automatically adjusts to the width of its parent element with a minimum width of 250 pixels and a maximum width of 520 pixels. Set the maximum width or the maximum height of an embedded widget by adding a <code>width</code> or <code>height</code> attribute to the widget's anchor element.
tr: Gömülü bir widget, ana öğesinin genişliğini en az 250 piksel genişliğinde ve maksimum 520 piksel genişliğinde otomatik olarak ayarlar. Widget'ın bağlantı öğesine <code>width</code> veya <code>height</code> özniteliği ekleyerek gömülü bir widget'ın maksimum genişliğini veya maksimum yüksekliğini ayarlayın.

en: You can also use <code>auto</code> value to specify no maximum size.
tr: Maksimum boyut belirtmek için <code>auto</code> değerini de kullanabilirsiniz.

en: Loads text components in the specified language. Note: does not affect the text of a Package displayed.
tr: Metin bileşenlerini belirtilen dilde yükler. Not: Görüntülenen Paketin metnini etkilemez.

en: Supported %s language code:
tr: Desteklenen %s dil kodu:

en: Remove a display component of a widget with space-separated tokens.
tr: Bir widget'ın ekran bileşenini boşlukla ayrılmış belirteçlerle kaldırın.

en: hides the header
tr: başlığı gizler

en: removes all borders: around the package, between Packages, and inside a Package
tr: tüm sınırları kaldırır: paketin etrafında, Paketler arasında ve bir Paketin içinde

en: crop and hide the timeline scrollbar, if visible
tr: görünürse, zaman çizelgesi kaydırma çubuğunu kırp ve gizle

en: remove background color
tr: arka plan rengini kaldır

en: Notifications
tr: Bildirimler

en: Unfollow
tr: Takibi bırak

en: Follow
tr: Takip et

en: %s edited its reply on %s in %s category.
tr: %s, %s kategorisindeki yanıtını %s olarak düzenledi.

en: %s followed your source %s.
tr: %s, %s kaynağınızı takip etti.

en: You must be registered and logged in to comment this package.
tr: Bu pakete yorum yapmak için üye olmanız ve giriş yapmanız gerekmektedir.

en: Already have an account?
tr: Zaten hesabınız var mı?

en: Follow %s on Twitter
tr: %s'i Twitterda takip et

en: Mail or nickname
tr: Mail veya kullanıcı adı

en: You have no notifications.
tr: Bildiriminiz yok.

en: Mark all as read
tr: Tümünü okundu olarak işaretle

en: Previous
tr: Önceki

en: Thanks for your purchase ! Your transaction is complete but some payments may take a few minutes to process, please wait.
tr: Satın aldığınız için teşekkürler! İşleminiz tamamlandı ancak bazı ödemelerin işleme koyulması birkaç dakika sürebilir, lütfen bekleyin.

en: Specials
tr: Özeller

en: Let empty to put your package free
tr: Paketinizi serbest bırakmak için boş bırakın

en: If user purchased
tr: Kullanıcı satın aldıysa

en: You have no other paid package.
tr: Başka bir ödeme paketiniz yok.

en: Free if purchased
tr: Satın alınırsa ücretsiz

en: Promotion if purchased
tr: Satın alınırsa promosyon

en: Icon has been successfully removed !
tr: Simge başarıyla kaldırıldı!

en: Wallpaper has been successfully removed !
tr: Duvar kağıdı başarıyla kaldırıldı!

en: Please allow up to 30 seconds for changes to take effect.
tr: Değişikliklerin etkili olması için lütfen 30 saniyeye kadar bekleyin.

en: Confirm your email
tr: E-postanızı onaylayın

en: To complete the phase confirming your email address, you will need to go to the following URL in your web browser.
tr: E-posta adresinizi doğrulayan aşamayı tamamlamak için, web tarayıcınızda aşağıdaki URL'ye gitmeniz gerekecektir.

en: An email has been sent to you to verify your address.
tr: Adresinizi doğrulamak için size bir e-posta gönderildi.

en: Please validate your email address by clicking on link received by email.
tr: Lütfen e-posta ile gelen bağlantıyı tıklayarak e-posta adresinizi doğrulayın.

en: Resend
tr: Yeniden gönder

en: Your email has been validated.
tr: E-postanız doğrulandı.

en: Validate your email
tr: E-postanızı doğrulayın

en: The location is too long !
tr: Konumu çok uzun!

en: This status does not exist.
tr: Bu durum mevcut değil.

en: Your status is too short.
tr: Durumunuz çok kısa.

en: Your status has been published.
tr: Durumunuz yayınlandı.

en: Please speak only English on Forums to be understood by a maximum of members.
tr: En fazla üye tarafından anlaşılması için Forumlarda sadece İngilizce konuşun.

en: Location
tr: Yer

en: Friends
tr: Arkadaşlar

en: What's on your mind?
tr: Aklınızdan ne geçiyor?

en: An error occurred.
tr: Bir hata oluştu.

en: %s sent you a friend request.
tr: %s sana bir arkadaşlık isteği gönderdi.

en: %s accepted your friend request.
tr: %s arkadaşlık isteğini kabul etti.

en: Please enable Javascript !
tr: Lütfen Javascript'i etkinleştirin!

en: Copy to clipboard:
tr: Panoya kopyala:

en: Copy
tr: Kopyala

en: Add friend
tr: Arkadaş Ekle

en: Confirm request
tr: Isteği onaylayın

en: Friend request sent
tr: Arkadaşlık isteği gönderildi

en: Unfriend
tr: Arkadaşlıktan Çıkar

en: Admin
tr: Yönetici

en: Co-Admin
tr: Yardımcı-Yönetici

en: To stay informed when you receive a new notification or private message.
tr: Yeni bir bildirim veya özel mesaj aldığınızda haberdar kalmak için.

en: Weekly
tr: Haftalık

en: This package does not exist !
tr: Bu paket mevcut değil!

en: Can not copy the package !
tr: Paketi kopyalayamıyorum!

en: Package being edited.
tr: Paket düzenleniyor.

en: With this tool you can easily convert your .zip file to .deb.
tr: Bu araç ile kolayca .zip dosyanızı .deb'e dönüştürebilirsiniz.

en: Package structure to follow
tr: Takip edilecek paket yapısı

en: All files are optionals
tr: Tüm dosyalar isteğe bağlıdır

en: Level
tr: Seviye

en: you have %d unread notification.
tr: %d okunmamış bildiriminiz var.

en: you have %d unread notifications.
tr: %d okunmamış bildirimleriniz var.

en: To check your notifications, follow the link below :
tr: Bildirimlerinizi kontrol etmek için aşağıdaki bağlantıyı takip edin:

en: Session successfully removed!
tr: Oturum başarıyla kaldırıldı!

en: IP Address
tr: IP Adresi

en: Active Session
tr: Aktif Oturum

en: Theme Creator
tr: Tema Oluşturucu

en: Type the name of your theme.
tr: Temanızın adını yazın.

en: Choose a type for your theme.
tr: Temanız için bir tür seçin.

en: Next
tr: Sonraki

en: Click on an item to get help.
tr: Yardım almak için bir öğeye tıklayın.

en: Search an Application...
tr: Bir Uygulama Arayın...

en: Bundle ID of the Application...
tr: Uygulamanın Bundle ID'si ...

en: Folders
tr: Klasörler

en: Global folder icons background
tr: Genel klasör simgeleri arka planı

en: Background
tr: Arka fon

en: Individual folder icons background
tr: Bireysel klasör simgeleri arka plan

en: Badges
tr: Rozetler

en: Font Name
tr: Yazı tipi adı

en: More
tr: Daha

en: Sunday
tr: Pazar

en: Monday
tr: Pazartesi

en: Tuesday
tr: Salı

en: Wednesday
tr: Çarşamba

en: Thursday
tr: Perşembe

en: Friday
tr: Cuma

en: Saturday
tr: Cumartesi

en: No results found
tr: Sonuç bulunamadı

en: An error occured.
tr: Bir hata oluştu.

en: Please use only [a-zA-Z0-9-_ ] in your name.
tr: Lütfen isminizde sadece [a-zA-Z0-9 -_ ()] kullanın.

en: Another package with this name already exist in your source.
tr: Kaynağınızda bu ada sahip başka bir paket zaten var.

en: Your theme has been registered.
tr: Temanız kaydedildi.

en: You can edit themes created with this tool only.
tr: Bu araçla oluşturulan temaları yalnızca düzenleyebilirsiniz.

en: Failed
tr: Başarısız oldu

en: Open in PayPal
tr: PayPal'da aç

en: Transaction ID
tr: İşlem Kimliği

en: Error 401
tr: Hata 401

en: Sorry, but you must be authenticated to see this page.
tr: Üzgünüz, ancak bu sayfayı görmek için kimliğinizin doğrulanmış olması gerekir.

en: No friend found.
tr: Arkadaş bulunamadı.

en: No post found.
tr: Yayın bulunamadı.

en: No subscription found.
tr: Abonelik bulunamadı.

en: Twig Error
tr: Dal Hatası

en: Your sources will be removed
tr: Kaynaklarınız kaldırılacak

en: your sources will be deleted if you do not log back within 3 months.
tr: 3 ay içinde tekrar giriş yapmazsanız kaynaklarınız silinir.

en: Take a subscription if you don't want to have this problem in the future.
tr: Gelecekte bu sorunu yaşamak istemiyorsanız bir abonelik atın.

en: your sources will be deleted if you do not log back within 1 month.
tr: 1 ay içinde tekrar giriş yapmazsanız kaynaklarınız silinir.

en: your sources will be deleted if you do not log back within 10 days.
tr: 10 gün içinde tekrar giriş yapmazsanız kaynaklarınız silinir.

en: your sources will be deleted if you do not log back within 1 day.
tr: 1 gün içinde tekrar giriş yapmazsanız kaynaklarınız silinir.

en: your source named %s has been removed for inactivity.
tr: %s adlı kaynağınız etkin olmadığından kaldırıldı.

en: Share on your Twitter account.
tr: Twitter hesabınızda paylaşın.

en: Twitter returned an error.
tr: Twitter bir hata verdi.

en: Click here to continue.
tr: Devam etmek için buraya tıklayın.

en: Here are listed the most used identifiers.
tr: En çok kullanılan tanımlayıcılar listelenir.

en: Multiple choice
tr: Çoklu seçim

en: Select an option
tr: Bir seçenek seçin

en: Please choose an action !
tr: Lütfen bir eylem seçin!

en: Please select a package !
tr: Lütfen bir paket seçin!

en: has been registered.
tr: kayıt olundu.

en: has been removed.
tr: kaldırıldı.

en: File successfully modified !
tr: Dosya başarıyla değiştirildi!

en: Select a file to edit.
tr: Düzenlenecek bir dosya seçin.

en: Preview
tr: Ön izleme

en: Custom CSS has updated successfully!
tr: Özel CSS başarıyla güncellendi!

en: Custom CSS.
tr: Özel CSS.

en: %s has been copied !
tr: %s kopyalandı!

en: %s has been applied !
tr: %s uygulandı!

en: Themes
tr: Temalar

en: Custom CSS
tr: Özel CSS

en: Active
tr: Aktif

en: Apply
tr: Uygula

en: Page
tr: Sayfa

en: Contact %s source administrator
tr: %s kaynak yöneticisi ile iletişim kurun

en: Contact %s team
tr: %s ekibiyle iletişime geçin

en: Comment on %s into %s.
tr: Yorum Yap %s içine %s.

en: This Facebook account is already used by another member !
tr: Bu kullanıcı ismi zaten başka bir üye tarafından kullanılıyor!

en: Nickname must not start or end with a dash middle (-).
tr: Kullanıcı adı orta çizgi (-) haricinde özel karakterler içermemelidir.

en: This Google account is already used by another member !
tr: Bu e-posta başka bir üye tarafından kullanılıyor!

en: This is undesirable content
tr: Bu istenmeyen içerik

en: Ban now
tr: Şimdi yasakla

en: User
tr: Kullanıcı

en: Usurpe my identity
tr: Kimliğimi gasp

en: This source does not exist.
tr: Bu paket yoktur.

en: You can use theses bbcodes : [b]Bold[/b], [i]Italic[/i], [u]Underline[/u], [quote]Quote[/quote], [url=%s]Link[/url], [img]%s[/img]
tr: Tezleri bb kodlarını kullanabilirsiniz: [b]Kalın[/b], [i]Italik[/i], [u]Alt çizgi[/u], [quote]Alıntı[/quote], [url=%s]Link[/url], [img]%s[/img]

en: Status and replies
tr: Durum ve cevaplar

en: You must remove one photo before adding another.
tr: Başka bir tane eklemeden önce bir fotoğrafı kaldırmalısınız.

en: This type of file is not yet supported. Instead, try to download a gif or an image.
tr: Bu dosya türü henüz desteklenmiyor. Bunun yerine, bir gif veya bir görüntüyü indirmeyi deneyin.

en: Package removed
tr: Paket kaldırıldı

en: %s replied to your <a href="%s" class="showStatusParent" data-id="%s" data-parent="%s">status</a> on your profile.
tr: %s, Profilinizde <a href="%s" class="showStatusParent" data-id="%s" data-parent="%s">durumu </a> cevapladı.

en: We reviewed your <a href="%s">report</a>.
tr: Biz <a href="%s">raporunuzu</a> inceledik.

en: Sorry, but this repo doesn't exist or has been removed.
tr: Üzgünüz, ancak bu repo mevcut değil veya kaldırıldı.

en: Comment banned
tr: Yorumlar

en: one of your comments has been banned.
tr: yorumlarınızdan biri yasaklandı.

en: To do a Ban Appeal, follow the link below :
tr: Oturum açmak için aşağıdaki bağlantıyı takip edin :

en: If you do not appeal this decision, your content will be automatically deleted in 7 days.
tr: Bu karara itiraz etmezseniz, içeriğiniz 7 gün içinde otomatik olarak silinecektir.

en: Post banned
tr: Gönderi yasaklandı

en: one of your posts has been banned.
tr: gönderilerinizden biri yasaklandı.

en: Package banned
tr: Paket yasaklandı

en: one of your packages has been banned.
tr: paketlerinizden biri yasaklandı.

en: Source banned
tr: Depolama Ayarları

en: one of your sources has been banned.
tr: kaynaklarınızdan biri yasaklandı.

en: Account banned
tr: Hesap kaldırıldı

en: your account has been banned.
tr: hesabınız yasaklandı.

en: If you do not appeal this decision, your account will be automatically deleted in 7 days.
tr: Bu karara itiraz etmezseniz, hesabınız 7 gün içinde otomatik olarak silinir.

en: Your domain has been unlinked
tr: Domain bağlantısı kaldırıldı

en: your domain %s has been unlinked because an active subscription is required.
tr: etkin aboneliğiniz gerekli olduğundan alan adınız %s bağlantısı kaldırıldı.

en: Don't forget to renew your subscription if you don't want to have this problem in the future.
tr: Gelecekte bu sorunu yaşamak istemiyorsanız aboneliğinizi yenilemeyi unutmayın.

en: This version number is already used for this package, please use another version number.
tr: Bu sürüm numarası bu paket için zaten kullanılıyor, lütfen başka bir sürüm numarası kullanın.

en: Please add the author email in the email field !
tr: Lütfen e-posta alanına yazar e-postasını ekleyin!

en: Author email
tr: Yazar e-postası

en: Icons
tr: Simgeler

en: Docks
tr: Dock'lar

en: Masks
tr: Maskeler

en: Overlays
tr: Kaplamalar

en: System Colors
tr: Sistem Renkleri

en: Load page
tr: Sayfayı yükle

en: Status Bar
tr: Durum Çubuğu

en: Help us
tr: Bize yardım et

en: Icon, use a png image only, 228x228.
tr: Simge, yalnızca bir png resmi kullanın, 228x228.

en: Done
tr: Tamam

en: Boot Logo
tr: Boot Logosu

en: iPhone (Default)
tr: iPhone (Varsayılan)

en: iPhone (Black)
tr: iPhone (Siyah)

en: iPad (White)
tr: iPad (Beyaz)

en: iPad (Black)
tr: iPad (Siyah)

en: Dock Reflections
tr: Dock Yansımaları

en: Dock Blur Reflections
tr: Dock Yansıma Bulanıklığı

en: Dock Reflect Icons
tr: Dock Simge Yansımaları

en: Dock Reflection Offset
tr: Dock Yansıma Dengesi

en: Dock Bounce Icon On Launch
tr: Dock Başlatma Sırasında Simge Sıçraması

en: Running Indicator
tr: Koşu Göstergesi

en: Font Size
tr: Yazı tipi boyutu

en: Width Change
tr: Genişlik Değişimi

en: Height Change
tr: Yükseklik Değişimi

en: Text X offset
tr: Metin X Dengesi

en: Text Y offset
tr: Metin Y Dengesi

en: Shadow Color
tr: Gölge Rengi

en: Shadow X offset
tr: Gölge X Dengesi

en: Shadow Y offset
tr: Gölge Y Dengesi

en: Shadow Blur Radius
tr: Gölge Bulanıklık Yarıçapı

en: Date Label
tr: Tarih Etiketi

en: Text Case
tr: Metin Örneği

en: Lowercase
tr: Küçük harf

en: Uppercase
tr: Büyük harf

en: Day Label
tr: Gün Etiketi

en: Clock
tr: Saat

en: Background (Non-Live Mode)
tr: Arkaplan rengi

en: Background (Live Mode)
tr: Arkaplan rengi

en: Hour Hand
tr: Saat ibresi

en: Minute Hand
tr: Dakika ibresi

en: Second Hand
tr: Saniye ibresi

en: Red Dot
tr: Kırmızı Nokta

en: The red dot (the smaller one in the center).
tr: Kırmızı nokta (merkezdeki daha küçük olan).

en: Black Dot
tr: Siyah Nokta

en: The black dot (the larger one in the center).
tr: Siyah nokta (merkezdeki daha büyük olan).

en: Control Center
tr: Kontrol Merkezi

en: Airplane Mode
tr: Uçak modu

en: Do Not Disturb
tr: Rahatsız Etme

en: Rotation Locked
tr: Döndürme Kilidi

en: Rotation Unlocked
tr: Döndürme Kilidi (açık)

en: Flashlight On
tr: El feneri Açık

en: Flashlight Off
tr: El feneri Kapalı

en: Calculator
tr: Hesap Makinesi

en: Camera
tr: Kamera

en: Play
tr: Oynat

en: Brightness Up
tr: Parlaklık Yüksek

en: Brightness Down
tr: Parlaklık Alçak

en: Sliders
tr: Kaydırıcılar

en: Slider Track
tr: Kaydırıcı Parça

en: Volume Up
tr: Ses Yüksek

en: Volume Down
tr: Ses Alçak

en: Volume Slider
tr: Ses Kaydırıcısı

en: Effects
tr: Efektler

en: Mask
tr: Maske

en: Overlay
tr: Kaplama

en: Underlay
tr: Alt Kaplama

en: Shadow
tr: Gölge

en: Global folder backgrounds
tr: Genel klasör arka planları

en: Icon background
tr: Simge arka planı

en: This folder name is already used.
tr: Bu klasör adı zaten kullanılıyor.

en: Battery
tr: Pil

en: Calendar
tr: Takvim

en: Carrier
tr: Operatör

en: Mobile Data
tr: Mobil Veri

en: Compass
tr: Pusula

en: Contacts
tr: Kişiler

en: Display & Brightness
tr: Ekran & Parlaklık

en: General
tr: Genel

en: Health
tr: Sağlık

en: Keychain
tr: Anahtarlık

en: Location Active
tr: Yer Aktif

en: Maps
tr: Haritalar

en: Microphone
tr: Mikrofon

en: Motion
tr: Hareket

en: Music
tr: Müzik

en: News
tr: Haberler

en: Newsstand
tr: Gazeteler

en: Notes
tr: Notlar

en: Notification Center
tr: Bildirim Merkezi

en: Passcode
tr: Şifre

en: Personal Hotspot
tr: Kişisel Erişim Noktası

en: Phone
tr: Telefon

en: Photos
tr: Fotoğraflar

en: Reminders
tr: Hatırlatıcılar

en: Emergency SOS
tr: Acil SOS

en: Sounds
tr: Sesler

en: Wallpaper
tr: Duvar Kağıdı

en: Icon Labels
tr: Simge Etiketleri (İsimleri)

en: To group your packages into one same theme on Anemone.
tr: Paketlerinizi Anemone'da aynı temaya gruplamak için.

en: Page Dots
tr: Sayfa Noktaları

en: Page Selected
tr: Seçilen Sayfa

en: Spotlight Selected
tr: Seçilen Spotlight

en: File .caf
tr: Dosya .caf

en: Lock device
tr: Cihazı kilitle

en: Unlock device
tr: Cihaz kilidini kaldır

en: Message sent
tr: Mesajı gönderildi

en: Keyboard Sounds
tr: Klavye Sesleri

en: LockScreen
tr: Kilit Ekranı

en: Cellular
tr: Hücresel

en: Airplane
tr: Uçak

en: Call Forward
tr: Arama Yönlendirme

en: Rotation Lock
tr: Döndürme Kilidi

en: HomeScreen
tr: Ana Ekran

en: Your reply...
tr: Cevabınız ...

en: Reputations
tr: Itibar

en: This post has no reputation.
tr: Bu gönderinin bir itibarı yok.

en: few seconds
tr: birkaç saniye

en: Friends requests
tr: Arkadaşlar istekleri

en: You have no friends requests.
tr: Arkadaşlık isteğin yok.

en: You are logged in as %s.
tr: %s Olarak giriş yaptınız.

en: An error has occured !
tr: Bir hata oluştu !

en: This version does not exists.
tr: Bu sürüm mevcut değil.

en: We can't find another version to attach to this package.
tr: Bu pakete eklenecek başka bir sürüm bulamıyoruz.

en: Version "%s" has been removed !
tr: %s kaldırıldı!

en: Manage versions
tr: Sürümleri Yönetin

en: Delete a version
tr: Bir sürümü sil

en: Are you sure?
tr: Emin misiniz?

en: Support
tr: Destek

en: Sources
tr: Kaynaklar

en: Unread notifications
tr: Okunmamış bildirimler

en: You have no unread notifications.
tr: Okunmamış bildiriminiz yok.

en: You didn’t buy anything yet.
tr: Henüz bir şey satın almadın.

en: The registrations are closed for moment ! Sorry.
tr: Kayıtlar şimdilik kapalı! Afedersiniz.

en: Domain has been successfully removed !
tr: Alan adınız başarıyla kaldırıldı!

en: The site url is %s!
tr: Site URL'si %s!

en: Your domain is now linked to your source !
tr: Alanınız artık kaynağınıza bağlı!

en: This domain is already used by another source !
tr: Bu alan adı başka bir depo tarafından kullanılıyor!

en: The DNS configuration is invalid !
tr: DNS yapılandırması geçersiz!

en: Custom domain name
tr: Özel alan adı

en: Setting up a custom domain
tr: Özel alan adı oluşturma

en: Enable versioning
tr: Sürümünü etkinleştir

en: Disable versioning
tr: Sürümleri devre dışı bırak

en: %d subscriber
tr: %d abone

en: %d subscribers
tr: %d aboneler

en: %d Friend
tr: %d Arkadaş

en: %d Friends
tr: %d Arkadaşlar

en: Find the people, packages and posts that matter to you most.
tr: Sizin için önemli olan kişileri, paketleri ve mesajları bulun.

en: Show more users
tr: Daha fazla kullanıcı göster

en: Show more sources
tr: Daha fazla kaynak göster

en: An error occured, please try to reinstall the profile on your device !
tr: Bir hata oluştu, lütfen cihazınızdaki profili yeniden yüklemeyi deneyin!

en: This device UDID is already linked to another member.
tr: Bu cihaz UDID zaten başka bir üyeye bağlı.

en: Your device UDID has been registered.
tr: Cihazınızın UDID'si kaydedildi.

en: This Facebook account is already linked to another user !
tr: Bu Facebook hesabı zaten başka bir kullanıcıyla bağlantılı!

en: You have successfully attached your Google account !
tr: Google hesabınızı başarıyla eklediniz!

en: You have already attached your Google account !
tr: Google hesabınızı zaten eklediniz!

en: This Google account is already linked to another user !
tr: Bu Google hesabı başka bir üye tarafından kullanılıyor!

en: Your new password is too short, at least 8 characters !
tr: Yeni şifreniz çok kısa, en az 8 karakter!

en: You need to validate your email address before changing your password !
tr: Şifrenizi değiştirmeden önce e-posta adresinizi doğrulamanız gerekiyor!

en: Number
tr: Numara

en: 8 characters
tr: 8 karakter

en: Alternatively, you can install this profile on your device.
tr: Alternatif olarak, bu profili cihazınıza yükleyebilirsiniz.

en: Will be used to sign in with your Facebook account.
tr: Facebook hesabınızla giriş yapmak için kullanılacaktır.

en: Connect your Google account
tr: Google hesabınızı bağlayın

en: Will be used to sign in with your Google account.
tr: Google hesabınızla oturum açmak için kullanılacaktır.

en: Your space limitation has been increased by 15 Mo.
tr: Depo limitiniz 15mb artırıldı.

en: Your upload limitation has been increased by 15 Mo.
tr: Yükleme sınırlama 15 Mb artırıldı.

en: Do you need more space to host more stuff on your source ? Increase your maximum storage limit by 15 Mo.
tr: Kaynağınızda daha fazla şey barındırmak için daha fazla alana ihtiyacınız var mı? Maksimum depolama limitinizi 15 Mb artırın.

en: Subscription
tr: Abone

en: Section limitation
tr: Bölüm sınırlaması

en: Whitelist limitation
tr: Beyaz Liste

en: 50 Mo Storage
tr: 50 MB Alan

en: 15 Mo Upload Limit
tr: 15 Mb Yükleme Limiti

en: 100 Mo Upload Limit
tr: 100 Mb Yükleme Limiti

en: Advertisements removed
tr: Reklamlar kaldır

en: Link your domain name
tr: Alan adınızı bağlayın

en: 1 Go Storage
tr: 5 GB Alan

en: 150 Mo Upload Limit
tr: 150 Mb Yükleme Limiti

en: 5 Go Storage
tr: 5 GB Alan

en: Welcome, %s!
tr: Hoşgeldiniz, %s!

en: Support is your place to:
tr: Destek sizin için yerdir:

en: Get updates about things you've reported.
tr: Bildirdiğiniz şeyler hakkında güncellemeler alın.

en: Check and reply to messages from the Help Team.
tr: Yardım Ekibindeki mesajları kontrol edip yanıtlayın.

en: See important messages about your account.
tr: Hesabınızla ilgili önemli mesajları görün.

en: Informations
tr: Bilgiler

en: Your report is deleted if reported content is removed before we review it.
tr: Raporlama içeriği incelenmeden önce kaldırılırsa raporunuz silinir.

en: Reviewed reports are automatically deleted after 3 days, if the content has been banned, else you can continue to give us feedbacks.
tr: İncelenen raporlar 3 gün sonra otomatik olarak silinir, içerik yüklendiyse, bize geri bildirimde bulunmaya devam edebilirsiniz.

en: Your account is verified, so you can help us to moderate the content.
tr: Hesabınız doğrulandı, dolayısıyla içeriği yönetmemize yardımcı olabilirsiniz.

en: Moderate
tr: Ilımlı

en: Report received
tr: Rapor alındı

en: Your report
tr: Raporun

en: We reviewed your package. Since it violated our Community Standards, we removed it.
tr: Paketinizi inceledik. Topluluk Standartlarımızı ihlal ettiğinden, onu kaldırdık.

en: We reviewed the package you reported. Since it violated our Community Standards, we removed it. Thanks for your report. We let the user know that their package has been removed, but not who reported it.
tr: Bildirdiğiniz paketi inceledik. Topluluk Standartlarımızı ihlal ettiğinden, onu kaldırdık. Raporun için teşekkürler. Kullanıcının paketinin kaldırıldığını, kimin bildirildiğini bilmemesine izin veriyoruz.

en: Thanks for your report - you did the right thing by letting us know about this. We looked over the package you reported, and though it doesn't go against one of our specific Community Standards.
tr: Raporunuz için teşekkürler - bunu bize bildirerek doğru şeyi yaptınız. Bildirdiğiniz pakete baktık ve belirli Topluluk Standartlarımızdan birine karşı çıkmıyoruz.

en: We reviewed your post. Since it violated our Community Standards, we removed it.
tr: Gönderinizi inceledik. Topluluk Standartlarımızı ihlal ettiğinden, onu kaldırdık.

en: We reviewed the post you reported. Since it violated our Community Standards, we removed it. Thanks for your report. We let the user know that their post has been removed, but not who reported it.
tr: Bildirdiğiniz yayını inceledik. Topluluk Standartlarımızı ihlal ettiğinden, onu kaldırdık. Raporun için teşekkürler. Kullanıcının yayınlarının kaldırıldığını ancak kimin bildirildiğini bilmemesine izin veriyoruz.

en: Thanks for your report - you did the right thing by letting us know about this. We looked over the post you reported, and though it doesn't go against one of our specific Community Standards.
tr: Raporunuz için teşekkürler - bunu bize bildirerek doğru şeyi yaptınız. Bildirdiğiniz postayı gözden geçirdik ve belirli Topluluk Standartlarımızdan birine karşı gelmese de.

en: Someone anonymously reported your profile.
tr: Birisi profilinizi anonim olarak bildirdi.

en: We reviewed the profile you reported. Since it violated our Community Standards, we removed it. Thanks for your report. We let the user know that their profile has been removed, but not who reported it.
tr: Bildirdiğiniz profili inceledik. Topluluk Standartlarımızı ihlal ettiğinden, onu kaldırdık. Raporun için teşekkürler. Kullanıcının profilinin kaldırıldığını ancak kimin rapor ettiğini bilmemesine izin veriyoruz.

en: Thanks for your report - you did the right thing by letting us know about this. We looked over the profile you reported, and though it doesn't go against one of our specific Community Standards.
tr: Raporunuz için teşekkürler - bunu bize bildirerek doğru şeyi yaptınız. Bildirdiğiniz profilin üzerine baktık ve belirli Topluluk Standartlarımızdan birine karşı çıkmıyoruz.

en: If you think we should look at something specific on this or another profile, you can report that exact content (ex: comment) instead of the entire profile.
tr: Bu ya da başka bir profile özgü bir şeye bakmamız gerektiğini düşünüyorsanız, tüm profili yerine tam içeriği (örn: yorum) bildirebilirsiniz.

en: If you want us to look at something specific on a profile, be sure to report the content (ex: comment), not the entire source.
tr: Bir profile özgü bir şeye bakmamızı isterseniz, tüm kaynağı değil içeriği (örn: yorum) bildirdiğinizden emin olun.

en: We reviewed your source. Since it violated our Community Standards, we removed it.
tr: Kaynağını inceledik. Topluluk Standartlarımızı ihlal ettiğinden, onu kaldırdık.

en: We reviewed the source you reported. Since it violated our Community Standards, we removed it. Thanks for your report. We let the user know that their source has been removed, but not who reported it.
tr: Bildirdiğiniz kaynağı inceledik. Topluluk Standartlarımızı ihlal ettiğinden, onu kaldırdık. Raporun için teşekkürler. Kullanıcının kaynağının kaldırıldığını, kimin bildirildiğini bilmemesine izin veriyoruz.

en: If you think we should look at something specific on this or another source, you can report that exact content (ex: package) instead of the entire source.
tr: Bu veya başka bir kaynağa özgü bir şeye bakmamız gerektiğini düşünüyorsanız, tam kaynak yerine tam içeriği (ör: paket) bildirebilirsiniz.

en: If you want us to look at something specific on a source, be sure to report the content (ex: package), not the entire source.
tr: Bir kaynağa özgü bir şeye bakmamızı isterseniz, tüm kaynağı değil, içeriği (ör: paket) bildirdiğinizden emin olun.

en: Reviewed
tr: İnceleme

en: In review
tr: İncelemede

en: Thanks for your feedback
tr: Geri bildiriminiz için teşekkürler

en: Our reply
tr: Cevabımız

en: How was this experience?
tr: Bu deneyim nasıldı?

en: How could it be better?
tr: Nasıl daha iyi olabilirdi?

en: Send a ban appeal.
tr: Temyiz başvurusu gönderin.

en: Give us some informations.
tr: Bize biraz bilgi verin.

en: We will review the report again, please be patient.
tr: Raporu tekrar inceleyeceğiz, lütfen sabırlı olun.

en: What to expect now
tr: Şimdi ne bekliyorsun

en: Thanks for letting us know about something you don't want to see on %s. We'll send you a message here when we have an update except if the content is deleted before review it.
tr: %s'da görmek istemediğiniz bir şeyi bize bildirdiğiniz için teşekkür ederiz. İncelemeden önce içeriğin silinmesi dışında bir güncellememiz olduğunda size buradan bir mesaj göndereceğiz.

en: Please let us know if you see anything else that concerns you.
tr: Sizi ilgilendiren başka bir şey görürseniz lütfen bize bildirin.

en: We want to keep %s safe and welcoming for everyone.
tr: %s'yu herkes için güvenli ve misafirperver tutmak istiyoruz.

en: What you can do
tr: Ne yapabilirsin

en: Delete Report
tr: Raporu Sil

en: No report found.
tr: Rapor bulunamadı.

en: You are allowed to review reports from other users only.
tr: Yalnızca diğer kullanıcılardan gelen raporları incelemenize izin verilir.

en: Of course, suspended users can open a Ban Appeal in the 10 days following the suspension.
tr: Elbette, askıya alınmış kullanıcılar, askıya alındıktan sonraki 10 gün içinde bir Ban İtirazını açabilirler.

en: When an user open a Ban Appeal, the content will be reviewed a second time from another authorized user to be unsuspended.
tr: Bir kullanıcı Ban İtirazını açtığında, içerik başka bir yetkili kullanıcıdan askıya alınmak üzere ikinci kez incelenir.

en: You are allowed to review all reports.
tr: Tüm raporları gözden geçirme izniniz var.

en: To start, review the package and close the window to come back here
tr: Başlamak için paketi gözden geçirin ve pencereyi kapatın

en: To start, review the reply and close the window to come back here
tr: Başlamak için cevabı gözden geçirin ve buraya geri dönmek için pencereyi kapatın

en: To start, review the comment and close the window to come back here
tr: Başlamak için yorumu tekrar gözden geçirin ve pencereyi kapatın

en: To start, review the status and close the window to come back here
tr: Başlamak için durumu gözden geçirin ve buraya geri dönmek için pencereyi kapatın

en: To start, review the post and close the window to come back here
tr: Başlamak için gönderiyi gözden geçirin ve buraya geri dönmek için pencereyi kapatın

en: If you want us to look at something specific on a profile, be sure to report the content (ex: comment), not the entire profile.
tr: Bir profile özgü bir şeye bakmamızı isterseniz, tüm profili değil, içeriği (örn: yorum) bildirdiğinizden emin olun.

en: To start, review the profile and close the window to come back here
tr: Başlamak için profili gözden geçirin ve buraya geri dönmek için pencereyi kapatın

en: To start, review the source and close the window to come back here
tr: Başlamak için kaynağı tekrar gözden geçirin ve pencereyi kapatın

en: Members
tr: Üyeler

en: Ignore the report
tr: Raporu yoksay

en: Ban
tr: Vuruş

en: This package is already on %s! Are you a pirate? Else contact us to verify your account.
tr: Bu paket zaten %s'da! Sen bir korsan mısın? Hesabınızı doğrulamak için bize ulaşın.

en: Versioning has been disabled.
tr: Sürüm oluşturma devre dışı bırakıldı.

en: Versioning has been enabled.
tr: Sürüm oluşturma etkinleştirildi.

en: Versioning
tr: Versiyon

en: By disabling versioning all secondary versions will be removed!
tr: Sürümleri devre dışı bırakarak tüm ikincil sürümler kaldırılacak!

en: %s Packages
tr: %s Paketler

en: Delete & disable
tr: Bu Konuyu Sil

en: Disable
tr: Devre dışı

en: This option allows you to manage multiple versions for one same package.
tr: Bu seçenek, aynı paket için birden çok sürümü yönetmenize izin verir.

en: By enabling versioning, when you update a package, previous versions for this package will not be deleted
tr: Sürümü etkinleştirerek, bir paketi güncellediğinizde, bu paketin önceki sürümleri silinmez

en: You will have to do it manually.
tr: Bunu elle yapmanız gerekecek.

en: This action is only available when you have at least 2 versions for one same package.
tr: Bu eylem sadece aynı paket için en az 2 sürümünüz olduğunda kullanılabilir.

en: Enable
tr: Etkin

en: Sorry, but this repo has been banned.
tr: Üzgünüm, ama bu repo yasaklandı.

en: Sorry, but your IP has been banned.
tr: Üzgünüz, ama IP'niz yasaklandı.

en: Sorry, this domain is unknown.
tr: Üzgünüz, bu alan bilinmiyor.

en: You must be registered and logged in to reply.
tr: Cevap vermek için kayıt olmanız ve giriş yapmanız gerekmektedir.

en: This Twitter account is already used by another member !
tr: Bu Twitter hesabı zaten başka bir üye tarafından kullanılıyor!

en: Source access
tr: Kaynak erişimi

en: Your gift code is :
tr: Hediye kodunuz:

en: If you already have an account, follow the link below to use your gift code.
tr: Zaten bir hesabınız varsa, hediye kodunuzu kullanmak için aşağıdaki bağlantıyı takip edin.

en: Else, you need to create an account first.
tr: Aksi takdirde, önce bir hesap oluşturmanız gerekir.

en: Gift code
tr: Hediye kodu

en: Denied
tr: Reddetti

en: Rapporteur
tr: Raportör

en: Ignored
tr: Yoksayıldı

en: Causes
tr: Nedenler

en: This report has been ignored.
tr: Bu rapor göz ardı edildi.

en: This report has been accepted.
tr: Bu rapor kabul edilmiştir.

en: Unban
tr: Yasağı kaldır

en: UDID must be 40 characters or 25 characters and the description is 250 characters maximum !
tr: UDID 40 karakter veya 25 karakter olmalıdır ve açıklama maksimum 250 karakterdir !

en: Public key
tr: Genel anahtar

en: UDID must do at least 25 characters.
tr: UDID en az 25 karakter yapmalıdır.

en: Package not purchased.
tr: Paket satın alınmadı.

en: Copy link
tr: Bağlantıyı kopyala

en: No payment method available!
tr: Ödeme yöntemi yok!

en: or
tr: veya

en: We acknowledge receipt of the payment you just made.
tr: Az önce yaptığınız ödemenin alındığını onaylıyoruz.

en: Link device
tr: Bağlantı cihazı

en: We automatically linked this access to your account.
tr: Bu erişimi otomatik olarak hesabınıza bağladık.

en: Account deleted
tr: Hesap silindi

en: your account has been deleted.
tr: hesabınız silinmiştir.

en: After an account deactivation over 3 months, your account was deleted.
tr: 3 aydan fazla bir hesap devre dışı bırakıldıktan sonra hesabınız silindi.

en: Source renamed
tr: Kaynak yeniden adlandırıldı

en: Gift
tr: Hediye

en: Discover
tr: Keşfetmek

en: Copied
tr: Kopyalandı

en: Indication
tr: Gösterge

en: Gift code already used!
tr: Hediye kodu zaten kullanılmış!

en: Gift code unknown!
tr: Hediye kodu bilinmiyor!

en: Here you can activate your gift code.
tr: Burada hediye kodunuzu etkinleştirebilirsiniz.

en: Blacklist
tr: Kara liste

en: Whitelists
tr: Beyaz listeler

en: You tried too many times, retry later.
tr: Çok fazla denediniz, daha sonra tekrar deneyin.

en: This code has already been used.
tr: Bu kod zaten kullanıldı.

en: Please enter your backup code below
tr: Lütfen yedek kodunuzu aşağıya girin

en: Enter code
tr: Kodu girin

en: Choose a different verification method
tr: Farklı bir doğrulama yöntemi seçin

en: Use a code generator app
tr: Bir kod oluşturucu uygulaması kullanın

en: Use a backup code
tr: Yedek kod kullanın

en: You understand that all related informations, such as your purchases, your packages, your comments and more, will be deleted.
tr: Satın alımlarınız, paketleriniz, yorumlarınız ve daha fazlası gibi ilgili tüm bilgilerin silineceğini kabul etmektesiniz.

en: Social networks
tr: Sosyal ağlar

en: Two-step Authentication
tr: İki Adımlı Kimlik Doğrulama

en: Nickname updated
tr: Takma ad güncellendi

en: we have successfully updated your nickname to :
tr: takma adınızı başarıyla şu şekilde güncelledik:

en: Password updated
tr: Şifre güncellendi

en: we have successfully updated your password.
tr: şifrenizi başarıyla güncelledik.

en: Same passwords
tr: Aynı şifreler

en: Keep this backup code in a safe place - print it, write it, or save a screenshot.
tr: Bu yedek kodu güvenli bir yerde saklayın - yazdırın, yazın veya ekran görüntüsünü kaydedin.

en: If you lose access to your device, however, you can use this code to verify your identity. This code can only be used once.
tr: Ancak cihazınıza erişimi kaybederseniz, kimliğinizi doğrulamak için bu kodu kullanabilirsiniz. Bu kod yalnızca bir kez kullanılabilir.

en: You have successfully attached your Patreon account !
tr: Patreon hesabınızı başarıyla eklediniz!

en: You have already attached your Patreon account !
tr: Patreon hesabınızı zaten eklediniz!

en: This Patreon account is already linked to another user !
tr: Bu Patreon hesabı zaten başka bir kullanıcıya bağlı!

en: This Twitter account is already linked to another user !
tr: Bu Twitter hesabı zaten başka bir kullanıcıya bağlı!

en: Connect your Patreon account
tr: Patreon hesabınızı bağlayın

en: Will be used to unlock packages with your Patreon account.
tr: Patreon hesabınızla paketlerin kilidini açmak için kullanılacaktır.

en: Will be used to sign in with your Twitter account.
tr: Twitter hesabınızla oturum açmak için kullanılacaktır.

en: Two-step Authentication ready
tr: İki adımlı Kimlik Doğrulama hazır

en: Two-step authentication is now enabled !
tr: İki adımlı kimlik doğrulama artık etkinleştirildi!

en: The code you entered is invalid.
tr: Girdiğiniz kod geçersiz.

en: Backup code successfully reset !
tr: Yedekleme kodu başarıyla sıfırlandı!

en: Get the backup code
tr: Yedek kodu alın

en: If you loose access to your device, you can use this code to confirm your identity. It can only be used once.
tr: Cihazınıza erişimi kaybederseniz, kimliğinizi doğrulamak için bu kodu kullanabilirsiniz. Sadece bir kez kullanılabilir.

en: Print
tr: Yazdır

en: Configure your security application
tr: Güvenlik uygulamanızı yapılandırın

en: From your security application, follow the steps to set up a new account. When prompted, scan the following QR code with your camera. You will then have to do a quick test.
tr: Güvenlik uygulamanızdan yeni bir hesap oluşturmak için adımları izleyin. İstendiğinde, aşağıdaki QR kodunu kameranızla tarayın. Daha sonra hızlı bir test yapmanız gerekecektir.

en: You can not scan the code ?
tr: Kodu tarayamıyor musunuz?

en: From your security application, enter the following key :
tr: Güvenlik uygulamanızdan aşağıdaki anahtarı girin:

en: Scan QR code instead
tr: Bunun yerine QR kodunu tarayın

en: Use your security application to generate a code and enter it below.
tr: Bir kod oluşturmak için güvenlik uygulamanızı kullanın ve aşağıya girin.

en: How does two-step authentication works
tr: İki adımlı kimlik doğrulama nasıl çalışır

en: When you log in, you will need to provide a login code.
tr: Giriş yaptığınızda, bir giriş kodu sağlamanız gerekecektir.

en: The login code will be generated using a security application.
tr: Oturum açma kodu bir güvenlik uygulaması kullanılarak oluşturulacaktır.

en: When you enter the login code, we'll know it's really you.
tr: Giriş kodunu girdiğinizde, gerçekten siz olduğunuzu anlayacağız.

en: These items only need to be bought once, there is no expiration date like for subscriptions.
tr: Bu öğelerin yalnızca bir kez satın alınması gerekir, aboneliklerde olduğu gibi son kullanma tarihi yoktur.

en: Read more
tr: Devamını oku

en: Can see comments.
tr: Yorumları görebilir.

en: Can see followers.
tr: Takipçileri görebilir.

en: Can manage source packages.
tr: Kaynak paketleri yönetebilir.

en: Can edit source blacklist.
tr: Kaynak kara listesini düzenleyebilir.

en: Can edit changelogs.
tr: Değişiklik günlüklerini düzenleyebilir.

en: Can delete packages.
tr: Paketleri silebilir.

en: Can edit descriptions.
tr: Açıklamaları düzenleyebilir.

en: Can download packages.
tr: Paketleri indirebilir.

en: Move
tr: Hareket

en: Can move packages to another source.
tr: Paketleri başka bir kaynağa taşıyabilir.

en: Can see sales and add users.
tr: Satışları görebilir ve kullanıcı ekleyebilir.

en: Can see package statistics.
tr: Paket istatistiklerini görebilir.

en: Can manage whitelists.
tr: Beyaz listeleri yönetebilir.

en: Can edit source settings.
tr: Kaynak ayarlarını düzenleyebilir.

en: Rename
tr: Yeniden isimlendirmek

en: Can rename source.
tr: Kaynağı yeniden adlandırabilir.

en: Can see source's statistics.
tr: Kaynağın istatistiklerini görebilir.

en: Can edit source's theme.
tr: Kaynağın temasını düzenleyebilir.

en: If you already have an account, follow the link below to activate your access.
tr: Zaten bir hesabınız varsa, erişiminizi etkinleştirmek için aşağıdaki bağlantıyı izleyin.

en: Access resent successfully !
tr: Erişim başarıyla yeniden gönderildi!

en: Access updated successfully !
tr: Erişim başarıyla güncellendi!

en: Access added successfully !
tr: Erişim başarıyla eklendi!

en: This user already have an access.
tr: Bu kullanıcının zaten bir erişimi var.

en: You already have 3 users granted.
tr: Zaten 3 kullanıcı verdiniz.

en: You must select at least one access.
tr: En az bir erişim seçmelisiniz.

en: Access deleted successfully !
tr: Erişim başarıyla silindi!

en: Here's where you grant users access to this source.
tr: Kullanıcılara bu kaynağa erişim izni verdiğiniz yer burasıdır.

en: You can add up to 3 users.
tr: En fazla 3 kullanıcı ekleyebilirsiniz.

en: Access
tr: Erişim

en: No access found.
tr: Erişim bulunamadı.

en: New access
tr: Yeni erişim

en: We will notify the user by email.
tr: Kullanıcıyı e-posta ile bilgilendireceğiz.

en: If he's not yet registered, we will give him an unique link to enable his access after registration.
tr: Henüz kayıtlı değilse, kayıttan sonra erişimini sağlamak için ona benzersiz bir bağlantı vereceğiz.

en: Are you sure you want to delete this user access?
tr: Bu kullanıcı erişimini silmek istediğinizden emin misiniz?

en: UDID must do at least 25 characters and the description is 250 characters maximum !
tr: UDID en az 25 karakter yapmalıdır ve açıklama maksimum 250 karakterdir!

en: Add to blacklist
tr: Karalisteye ekle

en: An error occurred
tr: Bir hata oluştu

en: You was inactive too many times.
tr: Birçok kez aktif değildin.

en: The dock mask determines the shape of the dock.
tr: Yuva maskesi, yuvanın şeklini belirler.

en: The dock overlay is an image that's applied on top of the dock background.
tr: Yuva yerleşimi, yuva arka planının üstüne uygulanan bir görüntüdür.

en: This boolean controls whether a gaussian blur effect is applied to the dock's reflections.
tr: Bu boole, dock'un yansımalarına bir gauss bulanıklığı efekti uygulanıp uygulanmadığını kontrol eder.

en: This float adjusts the vertical position of the reflections.
tr: Bu şamandıra, yansımaların dikey konumunu ayarlar.

en: This boolean controls whether the dock icons bounce when they're tapped and before the app starts loading. (Default: false)
tr: Bu boole, dock simgelerine dokunulduğunda ve uygulama yüklenmeye başlamadan önce zıplayıp zıplamayacağını kontrol eder. (Varsayılan: yanlış)

en: Note: Some people may find this effect cool while others might think it's rather annoying.
tr: Not: Bazı insanlar bu etkiyi harika bulabilirken, diğerleri oldukça sinir bozucu olduğunu düşünebilir.

en: Anemone supports showing running indicators in the dock.
tr: Anemon, dock'ta çalışan göstergelerin gösterilmesini destekler.

en: Darken Wallpaper
tr: Duvar Kağıdını Karartmak

en: Anemone can darken the wallpaper under the dock.
tr: Anemon, rıhtımın altındaki duvar kağıdını karartabilir.

en: Fonts
tr: Yazı Tipleri

en: Font name to override
tr: Geçersiz kılınacak yazı tipi adı

en: This font name is already used.
tr: Bu yazı tipi adı zaten kullanılıyor.

en: None
tr: Hiçbiri

en: Capitalize
tr: Büyük harf kullan

en: Non-Live mode is when the clock icon is inside a folder, in Spotlight, Siri, Anemone's preview, etc.
tr: Canlı Olmayan mod, saat simgesinin bir klasörün içinde, Spotlight, Siri, Anemon'un önizlemesi vb.

en: The icon mask determines the shape of the icons.
tr: Simge maskesi, simgelerin şeklini belirler.

en: Anemone applies overlays on top of icons in SpringBoard.
tr: Anemon, SpringBoard'daki simgelerin üzerine bindirmeleri uygular.

en: Anemone applies the following underlays underneath icons outside of SpringBoard.
tr: Anemon, SpringBoard'un dışındaki simgelerin altına aşağıdaki alt katmanları uygular.

en: Anemone applies shadows underneath icons in SpringBoard.
tr: Anemon, SpringBoard'da simgelerin altına gölgeler uygular.

en: This package does not exists.
tr: Bu paket mevcut değil.

en: Select packages you want to download
tr: İndirmek istediğiniz paketleri seçin

en: Search a package
tr: Paket ara

en: Start by searching a package
tr: Bir paket arayarak başlayın

en: Please add the maintainer email in the email field !
tr: Lütfen bakıcı e-postasını e-posta alanına ekleyin!

en: Please add a maintainer !
tr: Lütfen bir bakıcı ekleyin!

en: Set for all
tr: Herkes için ayarla

en: Maintainer
tr: Bakıcı

en: Maintainer email
tr: Bakımcı e-postası

en: Long description
tr: Uzun Açıklama

en: Select packages you want to edit
tr: Düzenlemek istediğiniz paketleri seçin

en: Access rejected successfully !
tr: Erişim başarıyla reddedildi!

en: Your access has been override.
tr: Erişiminiz geçersiz kılındı.

en: Your access has been enabled.
tr: Erişiminiz etkinleştirildi.

en: Can see source comments.
tr: Kaynak yorumları görebilir.

en: Can see source followers.
tr: Kaynak takipçileri görebilir.

en: Can edit source changelogs.
tr: Kaynak değişiklik günlüklerini düzenleyebilir.

en: Can delete source packages.
tr: Kaynak paketleri silebilir.

en: Can edit source descriptions.
tr: Kaynak açıklamalarını düzenleyebilir.

en: Can download source packages.
tr: Kaynak paketleri indirebilir.

en: Can move source packages to another source.
tr: Kaynak paketleri başka bir kaynağa taşıyabilir.

en: Can manage source whitelists.
tr: Kaynak beyaz listelerini yönetebilir.

en: You already have an access to this source, do you want to override it?
tr: Bu kaynağa zaten erişiminiz var, geçersiz kılmak istiyor musunuz?

en: Before
tr: Önceki

en: After
tr: Sonrasında

en: This version already exists!
tr: Bu sürüm zaten var!

en: Maintainer field is not empty!
tr: Koruyucu alanı boş değil!

en: Here you can automatically update your packages to add the missing field <b>Maintainer</b>.
tr: Burada, eksik <b>Maintainer</b> alanını eklemek için paketlerinizi otomatik olarak güncelleyebilirsiniz.

en: Below, are listed packages without <b>Maintainer</b> field.
tr: Aşağıda, <b>Maintainer</b> alanı olmayan paketler listelenmiştir.

en: What package do you want to update?
tr: Hangi paketi güncellemek istiyorsunuz?

en: How should the version number be changed?
tr: Sürüm numarası nasıl değiştirilmelidir?

en: Increment last number
tr: Son sayıyı artır

en: Don't touch anything
tr: Hiçbir şeye dokunma

en: Add text at end
tr: Sonunda metin ekle

en: Text to add at end
tr: Sonuna eklenecek metin

en: This page does not update upload date and does not post anything on your Twitter or Facebook account.
tr: Bu sayfa yükleme tarihini güncellemez ve Twitter veya Facebook hesabınızda hiçbir şey yayınlamaz.

en: An update will be visible to users having the package installed.
tr: Paketi yükleyen kullanıcılara bir güncelleme görünür.

en: You can use comma to invite multiple users.
tr: Birden fazla kullanıcıyı davet etmek için virgül kullanabilirsiniz.

en: Awaiting activation
tr: Etkinleştirme bekleniyor

en: Move to folder
tr: Klasöre taşı

en: ROOT directory (/)
tr: Kök dizini (/)

en: Themes directory
tr: Tema dizini

en: LockHTML directory
tr: LockHTML dizini

en: SBHTML directory
tr: SBHTML dizini

en: Icon file
tr: Simge dosyası

en: File
tr: Dosya

en: Extract using Icon field
tr: Simge alanını kullanarak ayıklayın

en: Add depends
tr: Ekleme bağlıdır

en: You can only import packages to your own sources!
tr: Paketleri yalnızca kendi kaynaklarınıza aktarabilirsiniz!

en: To what source
tr: Hangi kaynağa

en: No redirection will be applied on your old URL.
tr: Eski URL'nize herhangi bir yönlendirme uygulanmayacaktır.

en: Total downloads
tr: Toplam indirme

en: Page views
tr: Sayfa görünümleri

en: Devices
tr: Cihazlar

en: No action available
tr: İşlem yok

en: Rename your source
tr: Kaynağınızı yeniden adlandırın

en: We will send you an email to let you know when it's done.
tr: Tamamlandığında size haber vermek için size bir e-posta göndereceğiz.

en: You have reached your custom sections limit.
tr: Özel bölüm sınırınıza ulaştınız.

en: You must set your Merchant ID and your IPN Secret.
tr: Satıcı Kimliğinizi ve IPN Sırrınızı ayarlamalısınız.

en: Your CoinPayments.net settings has been updated!
tr: CoinPayments.net ayarlarınız güncellendi!

en: You must set your Publishable Key and your Secret Key.
tr: Yayınlanabilir Anahtarınızı ve Gizli Anahtarınızı ayarlamalısınız.

en: Your Stripe.com settings has been updated!
tr: Stripe.com ayarlarınız güncellendi!

en: Merchant ID
tr: Tüccar kimliği

en: IPN Secret
tr: IPN Gizli

en: Publishable Key
tr: Yayınlanabilir Anahtar

en: Manage access
tr: Erişimi yönet

en: Sileo Featured
tr: Sileo'da Öne Çıkanlar

en: You can't import a whitelist to itself!
tr: Bir beyaz listeyi kendisine aktaramazsınız!

en: You can only import whitelists from your own sources!
tr: Beyaz listeleri yalnızca kendi kaynaklarınızdan içe aktarabilirsiniz!

en: This package does not exist!
tr: Bu paket mevcut değil!

en: This whitelist is empty!
tr: Bu beyaz liste boş!

en: Packages Whitelists
tr: Paketler Beyaz Listeleri

en: Import
tr: İçe aktarmak

en: From what source
tr: Hangi kaynaktan

en: From what whitelist
tr: Hangi beyaz listeden

en: To what whitelist
tr: Hangi beyaz listeye

en: You have reached your limit of sources.
tr: Kaynak sınırınıza ulaştınız.

en: You have reached your sources limit.
tr: Kaynak sınırınıza ulaştınız.

en: 1 Source Limit
tr: 1 Kaynak Sınırı

en: 3 Sources Limit
tr: 3 Kaynak Sınırı

en: 5 Sources Limit
tr: 5 Kaynak Sınırı

en: 10 Go Storage
tr: 10 Depolamaya Git

en: Unlimited Sources Limit
tr: Sınırsız Kaynak Sınırı

en: All reports reviewed have been removed.
tr: İncelenen tüm raporlar kaldırıldı.

en: Delete reports reviewed
tr: İncelenen raporları sil

en: An embedded Package or Source supports light and dark color themes and custom link colors. Customize %s widgets at the page-level with &lt;meta&gt; elements or add data-* attributes to individual generated elements.
tr: Gömülü bir Paket veya Kaynak, açık ve koyu renkli temaları ve özel bağlantı renklerini destekler. %s widget'larını sayfa düzeyinde <meta> öğeleriyle özelleştirin veya bireysel oluşturulan öğelere data- * öznitelikleri ekleyin.

en: Error 500
tr: Hata 500

en: Sorry, an internal server error occured.
tr: Üzgünüz, dahili bir sunucu hatası oluştu.

en: We have been notified and will do everything to resolve the problem as soon as possible.
tr: Bize bildirildi ve sorunu en kısa sürede çözmek için her şeyi yapacağız.

en: Please help us to translate these pages in your language.
tr: Lütfen bu sayfaları kendi dilinize çevirmemize yardım edin.

en: Convert
tr: Dönüştürmek

en: Convert your zip file to deb.
tr: Zip dosyanızı deb'e dönüştürün.

en: Build your theme easily with our Theme Creator.
tr: Tema Oluşturucumuzla temanızı kolayca oluşturun.

en: Connect your Twitter account
tr: Twitter hesabınızı bağlayın

en: Text Color
tr: Metin Rengi

en: Banner removed successfully !
tr: Afiş başarıyla kaldırıldı!

en: does not exist or has never added our repos.
tr: mevcut değil veya repolarımızı hiç eklemedi.

en: Translate
tr: Çevirmek

en: This is a paid source !
tr: Bu ücretli bir kaynaktır!

en: Make payments with CoinPayments.net
tr: CoinPayments.net ile ödeme yapın

en: No package found
tr: Paket bulunamadı

en: Package purchased
tr: Paket Satın Alındı

en: Source purchased
tr: Kaynak satın alındı

en: You already have unlocked this source!
tr: Bu kaynağın kilidini zaten açtınız!

en: You already have bought this package!
tr: Bu paketi zaten satın aldınız!

en: Gift code enabled!
tr: Hediye kodu etkinleştirildi!

en: Deactivate your account
tr: Hesabınızı devre dışı bırakın

en: This will deactivate your account
tr: Bu, hesabınızı devre dışı bırakacaktır

en: What else you should know
tr: Başka ne bilmelisin

en: Some account information may still be available in search engines, such as Google or Bing.
tr: Bazı hesap bilgileri, Google veya Bing gibi arama motorlarında bulunmaya devam edebilir.

en: If you just want to change your @username, you don't need to deactivate your account. Instead, edit it in your settings.
tr: Yalnızca @kullanıcı adınızı değiştirmek istiyorsanız hesabınızı devre dışı bırakmanız gerekmez. Bunun yerine, ayarlarınızda düzenleyin.

en: Deactivate and log out
tr: Devre dışı bırak ve oturumu kapat

en: Thid device UDID does not exist or has never added our repos.
tr: Thid device UDID mevcut değil veya depolarımızı hiç eklemedi.

en: Increase the upload limitation by 15 Mo to add big packages on your source.
tr: Kaynağınıza büyük paketler eklemek için yükleme sınırlamasını 15 Ay artırın.

en: Get 5 new extra sections to help organise your source.
tr: Kaynağınızı düzenlemenize yardımcı olacak 5 yeni ek bölüm edinin.

en: Increase the limit of whitelist by 50 to add more devices on your protected source.
tr: Korunan kaynağınıza daha fazla cihaz eklemek için beyaz liste sınırını 50 artırın.

en: Remove all traces of our brand in your source.
tr: Markamızın tüm izlerini kaynağınızda kaldırın.

en: Remove all the advertisments from your source. Use your advertisements or not.
tr: Kaynağınızdaki tüm reklamları kaldırın. Reklamlarınızı kullanın veya kullanmayın.

en: Can choose what packages you want to feature on Sileo and can change Sileo banner.
tr: Sileo'da hangi paketleri öne çıkarmak istediğinizi seçebilir ve Sileo başlığını değiştirebilir.

en: Source FTP
tr: Kaynak FTP

en: On this part, you can upload your .deb or .zip files via FTP.
tr: Bu kısımda .deb veya .zip dosyalarınızı FTP üzerinden yükleyebilirsiniz.

en: Once time uploaded, you can easily import them in your source.
tr: Bir kez yüklendikten sonra, bunları kaynağınıza kolayca aktarabilirsiniz.

en: FTP host
tr: FTP ana bilgisayarı

en: Add FTP user
tr: FTP kullanıcısı ekle

en: Generate new password
tr: Yeni şifre oluştur

en: iWidgets directory
tr: iWidgets dizini

en: Sileo color has been modified !
tr: Sileo rengi değiştirildi!

en: Sileo banner added successfully !
tr: Sileo banner başarıyla eklendi!

en: Sileo banner
tr: Sileo afiş

en: Sileo Color
tr: Sileo Rengi

en: Color for Sileo pages.
tr: Sileo sayfaları için renk.

en: Email
tr: E-posta

en: This package is already on another source ! Are you a pirate? Else contact us to verify your account.
tr: Bu paket zaten başka bir kaynakta! korsan mısın Aksi takdirde hesabınızı doğrulamak için bizimle iletişime geçin.

en: Here, you can easily rename your source.
tr: Burada, kaynağınızı kolayca yeniden adlandırabilirsiniz.

en: Please delete all children sections first!
tr: Lütfen önce tüm çocuk bölümlerini silin!

en: Add children sections
tr: Alt bölümler ekle

en: Children sections use parent section icon.
tr: Çocuk bölümleri, üst bölüm simgesini kullanır.

en: Sell your source
tr: Kaynağını sat

en: By enabling this option, you can sell all your private packages with 1 purchase.
tr: Bu seçeneği etkinleştirerek tüm özel paketlerinizi 1 satın alma ile satabilirsiniz.

en: Currency
tr: Para birimi

en: You must set a banner image to get your package featured on Sileo.
tr: Paketinizin Sileo'da öne çıkması için bir başlık resmi ayarlamalısınız.

en: Select packages you want to feature on Sileo.
tr: Sileo'da öne çıkarmak istediğiniz paketleri seçin.

en: Sorry, but this repo has been closed.
tr: Üzgünüz, ama bu depo kapatıldı.

en: We banned your package <a rel="noopener" target="_blank" href="%s">%s</a>. <a href="%s" class="btn btn-xs btn-danger">Read more</a>
tr: Paketini çarptık <a rel="noopener" target="_blank" href="%s">%s</a>. <a href="%s" class="btn btn-xs btn-danger">Devamını oku</a>

en: If you forgot your password or bought this device from another user, please contact us.
tr: Parolanızı unuttuysanız veya bu cihazı başka bir kullanıcıdan satın aldıysanız lütfen bizimle iletişime geçin.

en: If you have really more than 10 devices, for security reason, send a UDID list by mail to admin please.
tr: Gerçekten 10'dan fazla cihazınız varsa, güvenlik nedeniyle, lütfen admin'e posta yoluyla bir UDID listesi gönderin.

en: Unknow device
tr: Bilinmeyen aygıt

en: Pledge
tr: Rehin

en: Refund request
tr: İade talebi

en: your refund request has been accepted by the developer.
tr: geri ödeme isteğiniz geliştirici tarafından kabul edildi.

en: Your code is :
tr: Kodunuz:

en: Two-step Authentication Code
tr: İki Adımlı Kimlik Doğrulama Kodu

en: the developer did not respond to your request within the seven days.
tr: geliştirici yedi gün içinde isteğinize yanıt vermedi.

en: Your refund request has been automatically declined.
tr: Geri ödeme isteğiniz otomatik olarak reddedildi.

en: your refund request has been automatically closed.
tr: geri ödeme talebiniz otomatik olarak kapatıldı.

en: Freebox hors ligne
tr: Freebox at ligne

en: This source has been archived.
tr: Bu kaynak arşivlendi.

en: You must generate at least 1 gift code!
tr: En az 1 hediye kodu oluşturmalısınız!

en: You can generate up to 50 gift code!
tr: 50'ye kadar hediye kodu oluşturabilirsiniz!

en: Today
tr: Bugün

en: Number of sales
tr: Satış sayısı

en: Last 7 days
tr: Son 7 gün

en: This month
tr: Bu ay

en: Link
tr: Bağlantı

en: Please type your password to show your private key.
tr: Özel anahtarınızı göstermek için lütfen şifrenizi yazın.

en: Description is too long !
tr: Açıklama çok uzun!

en: Are you sure you wish to reset your keys?
tr: Anahtarlarınızı sıfırlamak istediğinizden emin misiniz?

en: This will generate new token for your public and private key and cannot be undone.
tr: Bu, genel ve özel anahtarınız için yeni belirteç oluşturur ve geri alınamaz.

en: Our API will return semantically valid HTTP response codes based on the success of your request. The following table can be used as a reference for response codes it will return.
tr: API'miz, isteğinizin başarısına göre anlamsal olarak geçerli HTTP yanıt kodları döndürür. Aşağıdaki tablo, döndüreceği yanıt kodları için referans olarak kullanılabilir.

en: HTTP status codes
tr: HTTP durum kodları

en: If an HTTP status code have multiple reasons, please use the error code returned by the API.
tr: Bir HTTP durum kodunun birden fazla nedeni varsa, lütfen API tarafından döndürülen hata kodunu kullanın.

en: The following table describes the codes which may appear when working with the API.
tr: Aşağıdaki tablo, API ile çalışırken görünebilecek kodları açıklamaktadır.

en: Checks whether an UDID has downloaded/bought one package.
tr: Bir UDID'nin bir paket indirip indirmediğini kontrol eder.

en: Returns UDIDs allowed for one package (Package Whitelist).
tr: Bir paket için izin verilen UDID'leri döndürür (Paket Beyaz Listesi).

en: Your source identifier.
tr: Kaynak tanımlayıcınız.

en: Returns UDIDs allowed for one source (General Whitelist).
tr: Bir kaynak için izin verilen UDID'leri döndürür (Genel Beyaz Liste).

en: Add an UDID to a whitelist (General or Package Whitelist).
tr: Beyaz listeye bir UDID ekleyin (Genel veya Paket Beyaz Listesi).

en: A whitelist where you want to add an UDID.
tr: UDID eklemek istediğiniz beyaz liste.

en: Source General Whitelist, to allow an UDID for all your packages on this source.
tr: Bu kaynaktaki tüm paketleriniz için bir UDID'ye izin vermek için Kaynak Genel Beyaz Listesi.

en: A Package Whitelist, to allow an UDID for one package. <code>package</code> argument must be specified.
tr: Bir paket için bir UDID'ye izin vermek için bir Paket Beyaz Listesi. <code>package</code> bağımsız değişkeni belirtilmelidir.

en: An UDID to add.
tr: Eklenecek bir UDID.

en: A description to identify this UDID easily.
tr: Bu UDID'yi kolayca tanımlamak için bir açıklama.

en: A package identifier, when you want to add an UDID to a <code>package</code> whitelist.
tr: Bir <code>paket</code> beyaz listesine bir UDID eklemek istediğinizde bir paket tanımlayıcısı.

en: Delete an UDID from a whitelist (General or Package Whitelist).
tr: Beyaz listeden bir UDID silin (Genel veya Paket Beyaz Listesi).

en: A whitelist, where you want to delete an UDID.
tr: Bir UDID'yi silmek istediğiniz beyaz liste.

en: An UDID to delete.
tr: Silinecek bir UDID.

en: A package identifier, when you want to delete an UDID from a <code>package</code> whitelist.
tr: Bir <code>paket</code> beyaz listesinden bir UDID'yi silmek istediğinizde bir paket tanımlayıcısı.

en: Do you have CyDown installed? That may be the reason why your IP has been banned.
tr: CyDown yüklü mü? IP'nizin yasaklanmasının nedeni bu olabilir.

en: Please provide all informations you can find below.
tr: Lütfen aşağıda bulabileceğiniz tüm bilgileri sağlayın.

en: Closed
tr: Kapalı

en: Fully customizable with your own HTML, CSS and JavaScript.
tr: Kendi HTML, CSS ve JavaScript'inizle tamamen özelleştirilebilir.

en: Sell your packages directly with Paypal, Stripe or CoinPayments.
tr: Paketlerinizi doğrudan Paypal, Stripe veya CoinPayments ile satın.

en: Compatible with all theme engines.
tr: Tüm tema motorlarıyla uyumludur.

en: Convert your zip files to deb
tr: Zip dosyalarınızı deb'e dönüştürün

en: Use our Theme Creator tool
tr: Tema Oluşturucu aracımızı kullanın

en: Your .zip
tr: Senin fermuarın

en: You didn’t downloaded anything yet.
tr: Henüz hiçbir şey indirmediniz.

en: Add package
tr: Paket ekle

en: Refund requests
tr: Geri ödeme talepleri

en: If your email address exists in our database, you will receive a password recovery link at your email address in a few minutes.
tr: E-posta adresiniz veritabanımızda mevcutsa, birkaç dakika içinde e-posta adresinize bir şifre kurtarma bağlantısı gönderilecektir.

en: Note this also resets your 2FA method to Email 2FA if you have 2FA enabled.
tr: 2FA'yı etkinleştirdiyseniz, bunun 2FA yönteminizi E-posta 2FA'ya sıfırladığını da unutmayın.

en: is already linked to another account.
tr: zaten başka bir hesaba bağlı.

en: Check your mailbox to get the code.
tr: Kodu almak için posta kutunuzu kontrol edin.

en: Use your code generator app to generate a code.
tr: Bir kod oluşturmak için kod oluşturucu uygulamanızı kullanın.

en: Purchases
tr: Satın almalar

en: or more
tr: yada daha fazla

en: Private packages
tr: Özel paketler

en: Join
tr: Katılmak

en: When ordering or registering on our site, as appropriate, you may be asked to enter your email address or other details to help you with your experience.
tr: Sitemize sipariş verirken veya kaydolurken, uygun olduğu şekilde, deneyiminize yardımcı olmak için e-posta adresinizi veya diğer ayrıntıları girmeniz istenebilir.

en: We collect information from you when you register on our site or enter information on our site.
tr: Sitemize kayıt olduğunuzda veya sitemize bilgi girdiğinizde sizden bilgi topluyoruz.

en: The type of data collected depends on if you use third party services to sign in. This may include your:
tr: Toplanan verilerin türü, oturum açmak için üçüncü taraf hizmetlerini kullanıp kullanmadığınıza bağlıdır. Bu, şunları içerebilir:

en: profile name
tr: profil ismi

en: email address
tr: e-posta adresi

en: We receive some of this data from you e.g. from the sign up form or account page.
tr: Bu verilerin bir kısmını sizden alıyoruz; kayıt formundan veya hesap sayfasından.

en: There are a few types of information this includes, detailed in the following sections.
tr: Aşağıdaki bölümlerde ayrıntılı olarak açıklanan birkaç bilgi türü vardır.

en: download history
tr: indirme geçmişi

en: Your technical data
tr: Teknik verileriniz

en: Examples include:
tr: Örnekler şunları içerir:

en: URL information
tr: URL bilgileri

en: Online identifiers such as cookie data and IP addresses</li>
tr: Çerez verileri ve IP adresleri gibi çevrimiçi tanımlayıcılar</li>

en: Information about the devices you use such as:
tr: Kullandığınız cihazlar hakkında aşağıdakiler gibi bilgiler:

en: device IDs
tr: cihaz kimlikleri

en: network connection type (e.g. wifi, 4G, LTE, Bluetooth)
tr: ağ bağlantı türü (ör. wifi, 4G, LTE, Bluetooth)

en: provider
tr: sağlayıcı

en: network and device performance
tr: ağ ve cihaz performansı

en: browser type
tr: tarayıcı türü

en: operating system
tr: işletim sistemi

en: Your general (non-precise) location
tr: Genel (kesin olmayan) konumunuz

en: This may be understood from technical data (e.g. your IP address, language setting of your device, or payment currency).
tr: Bu, teknik verilerden (ör. IP adresiniz, cihazınızın dil ayarı veya ödeme para birimi) anlaşılabilir.

en: Additional data you may choose to give us
tr: Bize vermeyi seçebileceğiniz ek veriler

en: Payment and Purchase Data
tr: Ödeme ve Satın Alma Verileri

en: The exact personal data collected will vary depending on the payment method, but will include information such as:
tr: Toplanan kesin kişisel veriler, ödeme yöntemine bağlı olarak değişecektir, ancak aşağıdakiler gibi bilgileri içerecektir:

en: country
tr: ülke

en: details of your purchase and payment history
tr: satın alma ve ödeme geçmişinizin ayrıntıları

en: Collected from other (third party) sources (to the extent permitted by applicable law)
tr: Diğer (üçüncü taraf) kaynaklardan toplanmıştır (geçerli yasaların izin verdiği ölçüde)

en: Authentication partners
tr: Kimlik doğrulama ortakları

en: If you register for or log into our services using another service, we’ll receive your information from them to help create your account with us.
tr: Hizmetlerimize başka bir hizmeti kullanarak kaydolursanız veya oturum açarsanız, bizde hesabınızı oluşturmaya yardımcı olmak için bilgilerinizi onlardan alırız.

en: Payment partners
tr: Ödeme ortakları

en: This allows us to:
tr: Bu bize şunları yapmamızı sağlar:

en: process your payment
tr: ödemenizi işleme koyun

en: give you what you’ve purchased
tr: satın aldığın şeyi sana ver

en: CalOPPA is the first state law in the nation to require commercial websites and online services to post a privacy policy. The law's reach stretches well beyond California to require a person or company in the United States (and conceivably the world) that operates websites collecting personally identifiable information from California consumers to post a conspicuous privacy policy on its website stating exactly the information being collected and those individuals with whom it is being shared, and to comply with this policy. - See more at: http://consumercal.org/california-online-privacy-protection-act-caloppa/#sthash.0FdRbT51.dpuf
tr: CalOPPA, ticari web sitelerinin ve çevrimiçi hizmetlerin bir gizlilik politikası yayınlamasını gerektiren ülkedeki ilk eyalet yasasıdır. Yasanın kapsamı, Kaliforniya tüketicilerinden kişisel olarak tanımlanabilir bilgiler toplayan web sitelerini işleten Amerika Birleşik Devletleri'nde (ve muhtemelen dünyada) bir kişi veya şirketin, web sitesinde tam olarak toplanan bilgileri ve bu bilgileri tam olarak belirten göze çarpan bir gizlilik politikası yayınlamasını gerektirecek şekilde Kaliforniya'nın çok ötesine uzanır. paylaşıldığı kişiler ve bu politikaya uymak. - Daha fazlasını şu adreste görün: http://consumercal.org/california-online-privacy-protection-act-caloppa/#sthash.0FdRbT51.dpuf

en: When it comes to the collection of personal information from children under 13, the Children's Online Privacy Protection Act (COPPA) puts parents in control. The Federal Trade Commission, the nation's consumer protection agency, enforces the COPPA Rule, which spells out what operators of websites and online services must do to protect children's privacy and safety online.
tr: 13 yaşın altındaki çocuklardan kişisel bilgilerin toplanması söz konusu olduğunda, Çocukların Çevrimiçi Gizliliğini Koruma Yasası (COPPA) kontrolü ebeveynlere verir. Ülkenin tüketici koruma kurumu olan Federal Ticaret Komisyonu, çocukların çevrimiçi gizliliğini ve güvenliğini korumak için web sitesi ve çevrimiçi hizmet operatörlerinin ne yapması gerektiğini belirten COPPA Kuralını uygular.

en: Information associated with your account will generally be kept until it is no longer necessary to provide our services or until you ask us to delete it or your account is deactivated for 30 days, whichever comes first.
tr: Hesabınızla ilişkili bilgiler, genellikle, hizmetlerimizi sağlamak için artık gerekli olmayana kadar veya bizden silmemizi isteyinceye veya hesabınız 30 gün boyunca (hangisi önce gerçekleşirse) devre dışı bırakılıncaya kadar saklanır.

en: Additionally, we may retain information from deleted accounts to comply with the law, prevent fraud, resolve disputes, troubleshoot problems, assist with investigations, enforce the Terms of Use, and take other actions permitted by law.
tr: Ek olarak, yasalara uymak, dolandırıcılığı önlemek, anlaşmazlıkları çözmek, sorunları gidermek, soruşturmalara yardımcı olmak, Kullanım Koşullarını uygulamak ve yasaların izin verdiği diğer işlemleri yapmak için silinen hesaplardan bilgileri saklayabiliriz.

en: The information we retain will be handled in accordance with this Privacy Policy.
tr: Sakladığımız bilgiler bu Gizlilik Politikasına uygun olarak ele alınacaktır.

en: Pay with Card or Apple Pay
tr: Kart veya Apple Pay ile ödeme yapın

en: Facebook account linked:
tr: Facebook hesabı bağlandı:

en: Google account linked:
tr: Google hesabı bağlandı:

en: Twitter account linked:
tr: Twitter hesabı bağlandı:

en: Too many attempts, retry later.
tr: Çok fazla deneme, daha sonra tekrar deneyin.

en: Invalid recovery code!
tr: Geçersiz kurtarma kodu!

en: Recovery code
tr: Kurtarma kodu

en: Deactivate
tr: Devre dışı bırakmak

en: You need to link at least one device to your account.
tr: Hesabınıza en az bir cihaz bağlamanız gerekir.

en: Your device must be inactive for more than 1 month to be unlinked.
tr: Bağlantının kesilmesi için cihazınızın 1 aydan uzun süre aktif olmaması gerekir.

en: Sessions
tr: Oturumlar

en: Notifications and emails
tr: Bildirimler ve e-postalar

en: Unlink
tr: Bağlantıyı kaldır

en: Packages replies
tr: Paket yanıtları

en: These are notifications for new responses to your comments on packages.
tr: Bunlar, paketler hakkındaki yorumlarınıza yeni yanıtlar için bildirimlerdir.

en: Status replies
tr: Durum yanıtları

en: These are notifications for new comments and replies on status.
tr: Bunlar, durumla ilgili yeni yorumlar ve yanıtlar için bildirimlerdir.

en: Friend requests
tr: Arkadaş istekleri

en: These are notifications when one of your friend request has been accepted.
tr: Bunlar, arkadaşlık isteklerinizden biri kabul edildiğinde yapılan bildirimlerdir.

en: Sources comments
tr: Kaynaklar yorumları

en: These are notifications for new comments on your packages.
tr: Bunlar, paketleriniz hakkındaki yeni yorumlar için bildirimlerdir.

en: Followers
tr: Takipçiler

en: These are notifications for new followers on your sources.
tr: Bunlar, kaynaklarınızdaki yeni takipçiler için bildirimlerdir.

en: These are notifications for new purchases on your sources.
tr: Bunlar, kaynaklarınızdaki yeni satın almalar için bildirimlerdir.

en: Emails
tr: E-postalar

en: To be notified when a user purchase one of your packages.
tr: Bir kullanıcı paketlerinizden birini satın aldığında haberdar olmak için.

en: You have successfully attached your Discord account !
tr: Discord hesabınızı başarıyla eklediniz!

en: You have already attached your Discord account !
tr: Discord hesabınızı zaten eklediniz!

en: This Discord account is already linked to another user !
tr: Bu Discord hesabı zaten başka bir kullanıcıya bağlı!

en: Your Discord Server has been unlinked !
tr: Discord Sunucunuzun bağlantısı kaldırıldı!

en: Your Facebook account has been unlinked !
tr: Facebook hesabınızın bağlantısı kaldırıldı!

en: Your Google account has been unlinked !
tr: Google hesabınızın bağlantısı kaldırıldı!

en: Your Patreon account has been unlinked !
tr: Patreon hesabınızın bağlantısı kaldırıldı!

en: Your Twitter account has been unlinked !
tr: Twitter hesabınızın bağlantısı kaldırıldı!

en: Discord Channel linked successfully!
tr: Discord Kanalı başarıyla bağlandı!

en: Unknown Discord Channel.
tr: Bilinmeyen Discord Kanalı.

en: Select a channel
tr: Bir kanal seçin

en: Discord message is too long!
tr: Discord mesajı çok uzun!

en: Discord settings updated !
tr: Discord ayarları güncellendi!

en: An error occurred with your Discord message!
tr: Discord mesajınızda bir hata oluştu!

en: Message sent successfully!
tr: Mesaj başarıyla gönderildi!

en: Test message
tr: Deneme mesajı

en: No channel found.
tr: Kanal bulunamadı.

en: Connect your Discord Server
tr: Discord Sunucunuzu Bağlayın

en: Twitter message is too long!
tr: Twitter mesajı çok uzun!

en: Twitter settings updated !
tr: Twitter ayarları güncellendi!

en: An error occurred with your Twitter message!
tr: Twitter mesajınızla ilgili bir hata oluştu!

en: Will be used to publish on your Discord Server.
tr: Discord Sunucunuzda yayınlamak için kullanılacaktır.

en: Share on Discord
tr: Discord'da Paylaş

en: Available variables :
tr: Kullanılabilir değişkenler:

en: Package URL is automatically added.
tr: Paket URL'si otomatik olarak eklenir.

en: Mention @everyone
tr: @herkesten bahsedin

en: Two-step authentication is now disabled !
tr: İki adımlı kimlik doğrulama artık devre dışı!

en: TOTP two-step authentication is enabled.
tr: TOTP iki adımlı kimlik doğrulama etkinleştirildi.

en: Email two-step authentication is enabled.
tr: E-posta iki adımlı kimlik doğrulama etkinleştirildi.

en: Enable TOTP
tr: TOTP'yi etkinleştir

en: Enable Email
tr: E-postayı Etkinleştir

en: TOTP: Link authenticators supporting TOTP such as Google Authenticator, Authy, FreeOTP, etc.
tr: TOTP: Google Authenticator, Authy, FreeOTP vb. gibi TOTP'yi destekleyen kimlik doğrulayıcıları bağlayın.

en: Email: If this is selected any time you log in we will send you an email with a code you must enter to finish logging in.
tr: E-posta: Herhangi bir giriş yaptığınızda bu seçilirse, size giriş işlemini tamamlamak için girmeniz gereken bir kod içeren bir e-posta göndereceğiz.

en: Unlimited
tr: Sınırsız

en: This blacklist blocks an UDID for downloading all packages, when your source is open or closed.
tr: Bu kara liste, kaynağınız açık veya kapalıyken tüm paketleri indirmek için bir UDID'yi engeller.

en: The Info.plist file is malformed and has been reset to the default values. Some values may be missing.
tr: Info.plist dosyası hatalı biçimlendirilmiş ve varsayılan değerlere sıfırlanmıştır. Bazı değerler eksik olabilir.

en: You need to take a subscription plan to use this tool !
tr: Bu aracı kullanmak için bir abonelik planı almanız gerekiyor!

en: Dock Corner Radius
tr: Rıhtım Köşe Yarıçapı

en: This float adjusts the corner radius of the dock on iPhone X/Xr/Xs Max devices
tr: Bu şamandıra, iPhone X/Xr/Xs Max cihazlarında bağlantı istasyonunun köşe yarıçapını ayarlar

en: Anemone applies the following underlays underneath icons inside of SpringBoard.
tr: Anemon, SpringBoard içindeki simgelerin altına aşağıdaki alt katmanları uygular.

en: Shortcuts
tr: Kısayollar

en: Your packages will be recompiled.
tr: Paketleriniz yeniden derlenecek.

en: Edit Control fields
tr: Kontrol alanlarını düzenle

en: Start by selecting a package
tr: Bir paket seçerek başlayın

en: Replaces
tr: Değiştirir

en: Beta Whitelist
tr: Beta Beyaz Listesi

en: Can add/update a package, manage states, status and can post with your social networks.
tr: Bir paket ekleyebilir/güncelleyebilir, durumları, durumu yönetebilir ve sosyal ağlarınızda yayınlayabilir.

en: Can edit source sections, compile or delete sections package and can post with your social networks.
tr: Kaynak bölümleri düzenleyebilir, bölüm paketini derleyebilir veya silebilir ve sosyal ağlarınızda yayınlayabilir.

en: The long descriptions
tr: Uzun açıklamalar

en: The changelogs
tr: Değişiklik günlükleri

en: Multi
tr: Çok

en: Applied to all versions.
tr: Tüm sürümlere uygulanır.

en: Share on your Discord Channel.
tr: Discord Kanalınızda Paylaşın.

en: Discord returned an error.
tr: Discord bir hata döndürdü.

en: Connect your Discord account
tr: Discord hesabınızı bağlayın

en: Display options
tr: Görüntüleme seçenekleri

en: You can not use other package identifiers than yours.
tr: Sizinkinden başka paket tanımlayıcıları kullanamazsınız.

en: Please add a package identifier !
tr: Lütfen bir paket tanımlayıcı ekleyin!

en: Changelog is too long !
tr: Değişiklik günlüğü çok uzun!

en: Ringtones directory
tr: Zil sesleri dizini

en: Xen HTML Homescreen directory
tr: Xen HTML Ana ekran dizini

en: Xen HTML Lockscreen directory
tr: Xen HTML Kilit Ekranı dizini

en: Xen HTML Universal directory
tr: Xen HTML Evrensel dizini

en: Identifier
tr: Tanımlayıcı

en: Automatic
tr: Otomatik

en: Add replaced package identifier.
tr: Değiştirilen paket tanımlayıcısını ekleyin.

en: Reorder
tr: Yeniden sırala

en: This page does not post anything on your Social Networks accounts.
tr: Bu sayfa Sosyal Ağ hesaplarınızda hiçbir şey yayınlamaz.

en: Receiver email
tr: Alıcı e-postası

en: Generate
tr: Üret

en: You can generate up to 50 gift codes.
tr: 50 adede kadar hediye kodu oluşturabilirsiniz.

en: (all private packages only)
tr: (yalnızca tüm özel paketler)

en: You must select at least 1 graphic.
tr: En az 1 grafik seçmelisiniz.

en: Package identifier
tr: Paket tanımlayıcı

en: Firmwares
tr: Firmware'ler

en: You need to take a subscription plan or link your device to your account !
tr: Bir abonelik planı almanız veya cihazınızı hesabınıza bağlamanız gerekiyor!

en: Your bundle identifier does not match the one you want to update.
tr: Paket tanımlayıcınız, güncellemek istediğinizle eşleşmiyor.

en: Your package will be recompiled.
tr: Paketiniz yeniden derlenecek.

en: Please edit your control file manually or use "Edit control" option below.
tr: Lütfen kontrol dosyanızı manuel olarak düzenleyin veya aşağıdaki "Kontrolü düzenle" seçeneğini kullanın.

en: Essential field is incorrect!
tr: Temel alan yanlış!

en: Control file is misconfigured.
tr: Kontrol dosyası yanlış yapılandırılmış.

en: Extra lines are allowed only for Description field.
tr: Yalnızca Açıklama alanı için fazladan satıra izin verilir.

en: Please delete Depiction, SileoDepiction and Filename fields.
tr: Lütfen Depiction, SileoDepiction ve Filename alanlarını silin.

en: Edit control
tr: Kontrolü düzenle

en: Hashes
tr: Hash'ler

en: All status
tr: Tüm durum

en: Accepted
tr: Kabul edilmiş

en: PayPal Resolution Center
tr: PayPal Çözüm Merkezi

en: Declined & Closed
tr: Reddedildi ve Kapatıldı

en: Declined
tr: Reddedildi

en: Transaction
tr: İşlem

en: Opened
tr: Açıldı

en: Escalated
tr: Üst iletildi

en: FTP user deleted.
tr: FTP kullanıcısı silindi.

en: Files that have not been imported are automatically deleted after 24 hours.
tr: İçe aktarılmayan dosyalar 24 saat sonra otomatik olarak silinir.

en: Build
tr: İnşa etmek

en: New package
tr: Yeni paket

en: The next step is to configure your webhook.
tr: Sonraki adım, web kancanızı yapılandırmaktır.

en: Do you use CloudFlare
tr: CloudFlare kullanıyor musunuz

en: No Patreon campaign found.
tr: Patreon kampanyası bulunamadı.

en: Source linked to Patreon tier.
tr: Patreon katmanına bağlı kaynak.

en: Package linked to Patreon tier.
tr: Patreon katmanına bağlı paket.

en: Source unlinked successfully !
tr: Kaynağın bağlantısı başarıyla kaldırıldı!

en: Package unlinked successfully !
tr: Paketin bağlantısı başarıyla kaldırıldı!

en: Select a tier
tr: Bir katman seçin

en: Here you can allow your patreon tiers to access your protected packages.
tr: Burada patreon katmanlarınızın korumalı paketlerinize erişmesine izin verebilirsiniz.

en: No campaigns found.
tr: Kampanya bulunamadı.

en: This source already has been purchased by users. Removing prohibited !
tr: Bu kaynak zaten kullanıcılar tarafından satın alındı. Kaldırılması yasak!

en: You can manage your versions from "Actions" menu, on "Manage your package" page, click on "Manage versions".
tr: Versiyonlarınızı "İşlemler" menüsünden "Paketinizi yönetin" sayfasından "Sürümleri yönet"e tıklayarak yönetebilirsiniz.

en: Templates
tr: Şablonlar

en: Request declined successfully !
tr: İstek başarıyla reddedildi!

en: Processor
tr: İşlemci

en: Total
tr: Toplam

en: Redeem code
tr: Kodu kullan

en: No message found
tr: Mesaj bulunamadı

en: Refund request opened.
tr: Geri ödeme talebi açıldı.

en: Refund request declined automatically after 7 days.
tr: Geri ödeme isteği 7 gün sonra otomatik olarak reddedildi.

en: Refund request declined by the developer.
tr: Geri ödeme isteği geliştirici tarafından reddedildi.

en: We recommended to open a dispute on PayPal.
tr: PayPal'da bir anlaşmazlık açmanızı tavsiye ettik.

en: Open PayPal
tr: PayPal'ı açın

en: Refund request closed.
tr: Geri ödeme isteği kapatıldı.

en: Refund request accepted.
tr: Geri ödeme isteği kabul edildi.

en: Submit
tr: Göndermek

en: To accept this refund request, please refund the user on PayPal.
tr: Bu geri ödeme talebini kabul etmek için lütfen kullanıcıya PayPal üzerinden para iadesi yapın.

en: To accept this refund request, please refund the user on Stripe.
tr: Bu geri ödeme talebini kabul etmek için lütfen kullanıcıya Stripe'ta para iadesi yapın.

en: Open Stripe
tr: Açık Şerit

en: Decline
tr: Reddetmek

en: No refund request.
tr: Geri ödeme talebi yok.

en: This refund request has been closed.
tr: Bu geri ödeme isteği kapatıldı.

en: This transaction is too old to open a refund request.
tr: Bu işlem, geri ödeme talebi açmak için çok eski.

en: Refund requests are not supported for your payment method.
tr: Ödeme yönteminiz için geri ödeme istekleri desteklenmiyor.

en: Are you sure you want to decline this refund request?
tr: Bu geri ödeme isteğini reddetmek istediğinizden emin misiniz?

en: Extended
tr: Genişletilmiş

en: Extend the authorization to all devices of the user account to which this UDID is linked.
tr: Yetkilendirmeyi, bu UDID'nin bağlı olduğu kullanıcı hesabının tüm cihazlarına genişletin.

en: This whitelist allows an UDID for all packages, when package state is online.
tr: Bu beyaz liste, paket durumu çevrimiçi olduğunda tüm paketler için bir UDID'ye izin verir.

en: This whitelist allows an UDID to see all packages using Beta Whitelist state.
tr: Bu beyaz liste, bir UDID'nin Beta Beyaz Liste durumunu kullanan tüm paketleri görmesine izin verir.

en: Here is a list of the UDIDs allowed for one package, when state is online.
tr: Durum çevrimiçi olduğunda bir paket için izin verilen UDID'lerin listesi aşağıdadır.

en: Please remove
tr: Lütfen kaldır

en: Please reply as soon as possible.
tr: Lütfen en kısa sürede cevaplayın.

en: Refund request opened successfully !
tr: Geri ödeme isteği başarıyla açıldı!

en: Request escalated successfully !
tr: İstek başarıyla iletildi!

en: Request closed successfully !
tr: İstek başarıyla kapatıldı!

en: Transfer code
tr: Transfer kodu

en: We recommend you to open a dispute on PayPal.
tr: PayPal'da bir anlaşmazlık açmanızı öneririz.

en: Escalate
tr: Ilet

en: This transaction is too recent to open a refund request. Please wait at least 30 minutes.
tr: Bu işlem, geri ödeme talebi açmak için çok yeni. Lütfen en az 30 dakika bekleyin.

en: This package has been moved to another repository.
tr: Bu paket başka bir depoya taşındı.

en: Are you sure you want to close and cancel this refund request?
tr: Bu geri ödeme isteğini kapatmak ve iptal etmek istediğinizden emin misiniz?
