YouRepo - en to ru translation catalogue (1749 entries)

en: Select a status for Paypal !
ru: Выберите статус для PayPal!

en: Open
ru: Открыть

en: Close
ru: Закрыть

en: Manage your packages
ru: Управление пакетами

en: Manage your sections
ru: Управление секциями

en: Whitelist
ru: Белый список

en: Source statistics
ru: Статистика репозитория

en: Source settings
ru: Настройки репозитория

en: New source
ru: Новый репозиторий

en: Shop
ru: Магазин

en: Balance
ru: Баланс

en: Statistics
ru: Статистика

en: Account settings
ru: Настройки аккаунта

en: Administration
ru: Администрация

en: Logout
ru: Выйти

en: Your message is too short !
ru: Ваше сообщение слишком короткое!

en: Your message is too long !
ru: Ваше сообщение слишком длинное!

en: This member does not exist !
ru: Этого пользователя не существует!

en: You can't send a private message to yourself !
ru: Вы не можете отправить личное сообщение самому себе!

en: Message sent successfully !
ru: Сообщение успешно отправлено!

en: Private messages
ru: Личные сообщения

en: into
ru: в

en: All fields
ru: Все поля

en: Search
ru: Поиск

en: New
ru: Новый

en: Penpal
ru: Переписка

en: Last message
ru: Последнее сообщение

en: Messages
ru: Сообщения

en: Unseen
ru: Не прочитано

en: No results have been found
ru: Результаты не были найдены

en: Nickname
ru: Ник

en: Your message...
ru: Ваше сообщение...

en: Add
ru: Добавить

en: Sign In
ru: Войти

en: Previous month
ru: Предыдущий месяц

en: Next month
ru: Следующий месяц

en: Downloads
ru: Скачиваний

en: Users
ru: Пользователей

en: Lost password
ru: Забыли пароль

en: To complete the phase resetting your password, you will need to go to the following URL in your web browser.
ru: Для завершения этапа сброса пароля, вам потребуется перейти по следующему URL-адресу в вашем веб-браузере.

en: You will receive another mail with your new password.
ru: Вы получите новое письмо с вашим новым паролем.

en: Title
ru: Заголовок

en: Message
ru: Сообщение

en: Send
ru: Отправить

en: You need to be logged in.
ru: Вы должны войти в систему.

en: Package not found !
ru: Пакет не найден!

en: This is your package !
ru: Это ваш пакет!

en: Package purchased !
ru: Пакет куплен!

en: This is a paid package !
ru: Это платный пакет!

en: This is a free package !
ru: Это бесплатный пакет!

en: You are already logged in !
ru: Вы уже зарегистрированы !

en: You must accept %s's Terms Of Services !
ru: Вы должны принять %s's Условия предоставления услуг!

en: Nickname must not contain special characters except dash middle (-).
ru: Ник не должен содержать специальных символов, кроме тире (-).

en: This nickname is too long !
ru: Этот ник слишком длинный!

en: This nickname is too short !
ru: Этот ник слишком короткий!

en: This mail is invalid !
ru: Недопустимый адрес электронной почты!

en: This mail is too long !
ru: Адрес электронной почты слишком длинный!

en: This mail is too short !
ru: Адрес электронной почты слишком короткий!

en: Registration
ru: Регистрация

en: thanks for your registration !
ru: спасибо за вашу регистрацию!

en: Your password is :
ru: Ваш пароль:

en: Your source also has been created and is available here :
ru: Ваш репозиторий создан и доступен здесь:

en: To log on, follow the link below :
ru: Для входа, перейдите по ссылке ниже :

en: Successful registration ! Check your mail to retrieve your password.
ru: Регистрация завершена! Проверьте вашу почту, чтобы получить ваш пароль.

en: This mail is already used by another member !
ru: Эта почта уже используется другим пользователем!

en: This nickname is already used by another source !
ru: Этот никнейм занят другим репозиторием!

en: This nickname is already used by another member !
ru: Этот ник уже используется другим пользователем!

en: Please fill in all fields.
ru: Пожалуйста, заполните все поля.

en: Registrations are disabled !
ru: Регистрация отключены !

en: Thanks for your report !
ru: Спасибо за ваш отчет!

en: Conversation deleted successfully !
ru: Диалог удален!

en: Nothing to do !
ru: Нечего делать!

en: Message deleted successfully !
ru: Сообщение удалено!

en: This package does not exist.
ru: Этот пакет не существует.

en: No member found
ru: Пользователь не найден

en: Private package
ru: Приватный пакет

en: Your price is too expensive !
ru: Ваша цена слишком большая!

en: Your price is too low !
ru: Ваша цена слишком маленькая!

en: Your price has been updated !
ru: Ваша цена обновлена!

en: %s has been removed !
ru: %s был удален!

en: Member unknown !
ru: Неизвестный пользователь!

en: %s has been added !
ru: %s была добавлена!

en: Already registered !
ru: Уже зарегестрирован!

en: Source updated !
ru: Источник обновлен!

en: You have reached your limit of UDIDs you can register !
ru: Вы достигли предела UDID регистрации!

en: %s has been edited to %s !
ru: %s был отредактирован %s!

en: This UDID does not exist !
ru: Этот udid не существует!

en: Description must be 250 characters maximum !
ru: Описание должно быть не менее 250 символов!

en: vote
ru: голос

en: votes
ru: голос (а) (ов)

en: Who is online?
ru: Кто в онлайне?

en: Our members have posted a total of %s messages in %s threads.
ru: Все участники написали %s сообщений в %s темах.

en: Last member registered is %s
ru: Последний зарегистрированный пользователь %s

en: %d user are online.
ru: %d пользователь в онлайне.

en: %d users are online.
ru: %d пользователей в онлайне.

en: Forum
ru: Форум

en: Home
ru: Домой

en: %d Topic
ru: %d Тема

en: %d Topics
ru: %d Темы

en: %d Post
ru: %d Сообщения

en: %d Posts
ru: %d Сообщений

en: Account removed
ru: Аккаунт удален

en: No posts
ru: Нет сообщений

en: New topic
ru: Новая тема

en: Your title or message is empty.
ru: Заголовок или заголовок сообщения пуст.

en: Title is too long !
ru: Заголовок слишком длинный!

en: Reply
ru: Ответить

en: Your message is empty.
ru: Ваше сообщение пустое.

en: Your message has been posted! Click <a class="alert-link" href="%s">here</a> to see your post, or you will be redirected in 5 seconds.
ru: Ваше сообщение отправлено! Нажмите <a class="alert-link" href="%s">здесь</a> для просмотра Вашего сообщения, или Вы будете автоматически перенаправлены через 5 секунд.

en: Edit a post
ru: Редактировать сообщение

en: Edit
ru: Редактировать

en: Your message has been edited! Click <a class="alert-link" href="%s">here</a> to see your post, or you will be redirected in 5 seconds.
ru: Ваше сообщение изменено! Нажмите <a class="alert-link" href="%s">здесь</a> для просмотра Вашего сообщения, или Вы будете автоматически перенаправлены через 5 секунд.

en: Delete a post
ru: Удалить сообщение

en: Your message has been deleted! Click <a class="alert-link" href="%s">here</a> to return on topic, or you will be redirected in 5 seconds.
ru: Ваше сообщение удалено! Нажмите <a class="alert-link" href="%s">здесь</a> для возвращения в тему, или Вы будете автоматически перенаправлены через 5 секунд.

en: Are you sure you want to delete this message ?
ru: Вы уверены, что хотите удалить сообщение?

en: Delete a topic
ru: Удалить тему

en: Your topic has been deleted! Click <a class="alert-link" href="%s">here</a> to return on forum, or you will be redirected in 5 seconds.
ru: Ваша тема удалена! Нажмите <a class="alert-link" href="%s">здесь</a> для возвращения на форум, или Вы будете автоматически перенаправлены через 5 секунд.

en: Are you sure you want to delete this topic ?
ru: Вы уверенны, что хотите удалить тему?

en: Style
ru: Стиль

en: Quote
ru: Цитата

en: State
ru: Состояние

en: Type
ru: Тип

en: Announcement
ru: Объявление

en: Topic
ru: Тема

en: Delete
ru: Удалить

en: Cancel
ru: Отмена

en: Private message
ru: Личные сообщения

en: Section
ru: Секция

en: Locked
ru: Закрыто

en: Profile
ru: Профиль

en: Verified
ru: Подтвержденный

en: Registered
ru: Зарегистрирован

en: Last active
ru: Был в сети

en: Reputation
ru: Репутация

en: Signature
ru: Подпись

en: Announcements
ru: Объявления

en: Replies
ru: Ответы

en: Views
ru: Просмотры

en: Author
ru: Автор

en: By
ru: От

en: Topics
ru: Темы

en: Topic started at %s
ru: Тема начата пользователем %s

en: No topics found !
ru: Посты не найдены!

en: Registered at
ru: Зарегистрирован

en: Posts
ru: Сообщения

en: This post has been edited by %s at %s.
ru: Сообщение изменено %s в %s.

en: No messages found !
ru: Сообщений не найдено!

en: second
ru: секунд

en: seconds
ru: секунд

en: minute
ru: минута

en: minutes
ru: минут (у) (ы)

en: hour
ru: часа

en: hours
ru: час (ов)

en: day
ru: дней

en: days
ru: день (ей)

en: week
ru: недель

en: weeks
ru: недель (и)

en: month
ru: месяц

en: months
ru: месяца (ов)

en: year
ru: год

en: years
ru: год (а) (лет)

en: decade
ru: десятилетие

en: decades
ru: десятилетия (ий)

en: few
ru: несколько

en: Report
ru: Нарушение

en: Violates intellectual property
ru: Нарушает права интеллектуальной собственности

en: %d Package
ru: %d Пакет

en: %d Packages
ru: %d пакеты

en: Privacy
ru: Конфиденциальность

en: Terms of Service
ru: Условия предоставления услуг

en: Contact
ru: Контакты

en: Website
ru: Сайт

en: Donate
ru: Поддержать

en: Created
ru: Создано

en: Share on Facebook
ru: Поделиться в Facebook

en: Share on Twitter
ru: Поделиться в Twitter

en: Submit to Reddit
ru: Опубликовать на Reddit

en: Send by email
ru: Послать по Email

en: RSS feed
ru: RSS лента

en: This source is private !
ru: Это частный репозиторий!

en: Open Cydia > Sources > Edit > Add
ru: Откройте Cydia > Источники > Правка > Добавить

en: News and updates
ru: Новости и обновления

en: Your purchases
ru: Ваши покупки

en: Downloaded
ru: Скачиваний

en: Size
ru: Размер

en: Changelog
ru: Список изменений

en: Purchase
ru: Покупка

en: Purchase %s on %s source
ru: Куплен %s в %s репозитории

en: result
ru: результат

en: results
ru: результаты

en: All sections
ru: Все разделы

en: Top 50 downloads
ru: Топ 50 скачиваемых

en: Top 50 ratings
ru: Топ 50 рейтинговых

en: Manager
ru: Менеджер

en: Moderator
ru: Модератор

en: Beta-Tester
ru: Бета-Тестер

en: Member
ru: Пользователь

en: Subscribed
ru: Подписчик

en: Subscribe
ru: Подписаться

en: Your balance : %s
ru: Ваш баланс: %s

en: Adding funds using PayPal is quick, secure and instant. PayPal accepts credit and debit cards from hundreds of countries
ru: Пополнение с помощью PayPal - это быстро, безопасно и мгновенно. PayPal принимает к оплате кредитные и дебетовые карты из сотен стран

en: Add funds to your %s Account
ru: Пополнить свой %s счет

en: Custom
ru: Своя сумма

en: Make payments with PayPal - it's fast, free and secure !
ru: Осуществлять платежи с помощью PayPal - это быстро, бесплатно и безопасно!

en: Thanks for your purchase ! Your transaction is complete but some payments may take a few minutes to process, please wait. You can log into your account at www.paypal.com to view details of this transaction.
ru: Спасибо за покупку! Ваша операция завершена, но некоторые платежи могут занять несколько минут, пожалуйста, подождите. Вы можете войти в свой аккаунт на www.paypal.com чтобы просмотреть подробности этой покупки.

en: Transactions
ru: Операции

en: Status
ru: Статус

en: Amount
ru: Количество

en: Date
ru: Дата

en: Completed
ru: Завершен

en: Refunded
ru: Возвращено

en: Reversed
ru: Обратный

en: Price
ru: Цена

en: Storage
ru: Хранение

en: Upload limitation
ru: Ограничение на загрузку

en: Sections
ru: Секции

en: %s brand
ru: %s бренд

en: Advertisments
ru: Реклама

en: Please enter an amount greater than 5
ru: Пожалуйста, введите сумму, превышающую 5

en: Please select an amount you wish to add to your account
ru: Пожалуйста, выберите сумму, которую вы хотите внести на ваш счет

en: Please choose a .zip file only !
ru: Пожалуйста, выберите файл .zip !

en: The file exceeds the limit allowed by the server !
ru: Файл превышает допустимый предел сервера!

en: The file exceeds the allowed limit in the HTML form !
ru: Файл превышает допустимый предел в HTML форме!

en: Sending the file was interrupted during transfer !
ru: Отправка файла была прервана во время отправления!

en: The file you sent has zero size !
ru: Файл, который вы отправили имеет нулевой размер!

en: Error during cleaning !
ru: Ошибка во время очистки!

en: Impossible to open zip file !
ru: Не удается открыть .zip !

en: Package being added, if you leave this page, it will be deleted.
ru: Пакет добавляется, если вы закройте данную страницу, пакет будет удален.

en: Please add a name !
ru: Пожалуйста, добавьте название!

en: This package already exists, change his identifier or update a package via Manage page, search package to update and click on Update in Action menu !
ru: Этот пакет уже существует, измените его идентификатор или обновите пакет через панель управления, нажатием на кнопку "обновить" в меню "управления"!

en: Please add a version number !
ru: Пожалуйста, добавьте номер версии!

en: Please add an author !
ru: Пожалуйста, добавьте автора!

en: Please add a section !
ru: Пожалуйста, добавьте секцию!

en: Please add a description !
ru: Пожалуйста, добавьте описание!

en: Please specify a status !
ru: Пожалуйста, выберите статус!

en: Please specify a price !
ru: Пожалуйста, выберите цену!

en: The package has errors !
ru: Пакет содержит ошибки!

en: Impossible to edit the package !
ru: Невозможно изменить пакет!

en: You need more disk space !
ru: Вам нужно больше дискового пространства!

en: This package exceeds your limit of authorized upload !
ru: Этот пакет превышает ваш лимит загрузки!

en: Package added and put online with the identifier : %s !
ru: Добавил пакет и сделал его онлайн с идентификатором: %s !

en: Package added with the identifier : %s !
ru: Пакет добавляется с идентификатором: %s !

en: Package updated and put online with the identifier : %s !
ru: Пакет обновляется и выкладывается с идентификатором: %s !

en: Package updated with the identifier : %s !
ru: Пакет обновляется с идентификатором: %s !

en: Add a package
ru: Добавить пакет

en: Select a .zip
ru: Выберите .zip

en: Browse
ru: Обзор

en: Please choose a .zip file or <a href="%s">click here to upload .deb file</a>, maximum size : %s
ru: Пожалуйста, выберите файл .zip или <a href="%s">нажмите здесь</a>, чтобы загрузить .deb файл, максимальный размер : %s

en: Upload
ru: Загрузить

en: Name
ru: Название

en: Existing
ru: Существующий

en: Select a section
ru: Выберите секцию

en: Version
ru: Версия

en: Depends
ru: Зависит

en: Add identifier of package that must be installed.
ru: Добавьте идентификатор пакета, который должен быть установлен.

en: Pre-depends
ru: Предварительно зависит

en: Add identifier of package that must be installed before.
ru: От каких идентификаторов зависит пакет.

en: Conflicts
ru: Конфликты

en: Add conflicting package identifier.
ru: Добавьте идентификатор пакета, которые находятся в конфликте.

en: Online
ru: Онлайн

en: Offline
ru: Оффлайн

en: Private
ru: Приватно

en: Public
ru: Публично

en: Save
ru: Сохранить

en: Changelog has been modified !
ru: Журнал изменений был изменен!

en: Remove
ru: Удалить

en: This package already has been purchased by users. Removing prohibited !
ru: Этот пакет уже был куплен пользователями. Удаление невозможно!

en: Do you want remove %s ?
ru: Вы уверены что хотите удалить %s?

en: Package removed permanently !
ru: Пакет удален навсегда!

en: Permanently delete
ru: Да, удалить пакет

en: Description has been modified !
ru: Описание было изменено!

en: Please choose a png file only !
ru: Пожалуйста, выберите картинку с PNG форматом!

en: Please post the file with the form !
ru: Пожалуйста, отправьте файл с формой!

en: Your file is larger than %s MB !
ru: Ваш файл больше %s МБ!

en: Icon added successfully !
ru: Иконка успешно добавлена!

en: Please choose a png, gif, jpeg or jpg image !
ru: Пожалуйста, выберите PNG, GIF, JPEG или JPG изображения!

en: Image added successfully !
ru: Изображение успешно добавлено!

en: iOS version does not exist !
ru: iOS версии не используются!

en: iOS version compatibility has been updated !
ru: Совместимость версий iOS обновлена!

en: iOS version compatibility has been removed !
ru: Совместимость iOS версий удалена!

en: Image removed successfully !
ru: Изображение успешно удалено!

en: Icon removed successfully !
ru: Иконка успешно удалена!

en: Unable to locate the image to be deleted.
ru: Не удалось найти изображение, которое требуется удалить.

en: Edit description
ru: Редактировать описание

en: Icon
ru: Иконка

en: The editor requires javascript to be enabled.
ru: Редактор требует чтобы JavaScript был включен.

en: Images
ru: Изображения

en: Select one or multiple screenshots.
ru: Выберите один или несколько скриншотов.

en: Compatibility
ru: Совместимость

en: Subscriptions
ru: Подписки

en: Packages
ru: Пакеты

en: Package
ru: Пакет

en: Subscribers
ru: Подписчики

en: No member is following you !
ru: Ни один член не следует за вами !

en: Your password has been reset.
ru: Ваш пароль был сброшен.

en: Your new password is :
ru: Ваш новый пароль:

en: You will need this password to connect, once connected, you must change it by going to your control panel.
ru: Вам понадобится этот пароль для входа, после входа, вы должны изменить его, перейдя в панель управления.

en: A mail with your new password has been sent !
ru: Письмо с новым паролем отправлено!

en: Mail
ru: Почта

en: Ok
ru: Ок

en: Delete conversation
ru: Удалить переписку

en: Are you sure you want to delete the whole conversation ?
ru: Вы уверены, что хотите удалить всю переписку?

en: You have been successfully logged out !
ru: Вы успешно вышли!

en: Your session has expired !
ru: Время вашего подключения истекло!

en: Password
ru: Пароль

en: Remember me
ru: Запомнить меня

en: Loading...
ru: Загрузка...

en: Please, validate the captcha.
ru: Пожалуйста, введите капчу.

en: Your login details are incorrect.
ru: Ваши регистрационные данные неверны.

en: Number of packages must be an integer between 1 and 99 !
ru: Число пакетов должно быть целым, от 1 до 99!

en: Your settings have been saved !
ru: Ваши настройки сохранены!

en: %s has been put online !
ru: %s находится в онлайн!

en: %s has been put offline !
ru: %s находится в оффлайн!

en: The identifiers
ru: Идентификаторы

en: The names
ru: Имена

en: The authors
ru: Авторы

en: The short descriptions
ru: Краткое описание

en: Actions
ru: Управление

en: Sales
ru: Продаж

en: Download
ru: Скачать

en: Update
ru: Обновить

en: Add as a buyer
ru: Добавить в покупатели

en: Select a .deb
ru: Выберите .deb

en: Rating
ru: Рейтинг

en: Impossible to load page !
ru: Невозможно загрузить страницу!

en: Purchased
ru: Куплено

en: Conversation
ru: Беседа

en: Error, retry later sorry.
ru: Ошибка, повторите попытку позже, извините.

en: Privacy Policy
ru: Политика Конфиденциальности

en: Last Edited on %s
ru: В последний раз редактировалось %s

en: Information Collection
ru: Сбор информации

en: Information Usage
ru: Использование информации

en: Cookie Usage
ru: Использование "Cookie"

en: 3rd Party Disclosure
ru: 3-й участник разглашения

en: 3rd Party Links
ru: 3-й участник ссылки

en: Fair Information Practices
ru: Действительная информация

en: Our Contact Information
ru: Наша контактная информация

en: Introduction
ru: Введение

en: The privacy policy, in conjunction with the Terms of Service, is collectively known as the 'Agreement'.<br />This privacy policy has been compiled to better serve those who are concerned with how their 'Personally identifiable information' (PII) is being used online. PII, as used in US privacy law and information security, is information that can be used on its own or with other information to identify, contact, or locate a single person, or to identify an individual in context. Please read our privacy policy carefully to get a clear understanding of how we collect, use, protect or otherwise handle your Personally Identifiable Information in accordance with our website.
ru: Политика конфиденциальности, в сочетании с Условиями предоставления услуг, в совокупности известны как «соглашения».<br />Эта Политика конфиденциальности была составлена, чтобы лучше обслуживать тех, кто заинтересован в том, как их 'личная информация'(PII) используется в режиме онлайн. PII, Используемый в США закон о конфиденциальности и информационной безопасности, представляет собой информацию, которая может быть использована сама по себе или вместе с другой информацией для идентификации контакта, или чтобы найти определенного человека, или для идентификации личности в контексте. Пожалуйста, прочтите нашу политику конфиденциальности тщательно, чтобы получить четкое представление о том, как мы собираем, используем, защищаем или иным образом обрабатывать вашу персональную информацию, в соответствии с нашим сайтом.

en: What personal information do we collect from the people that visit our blog, website or app ?
ru: Какую личную информацию мы получаем от людей, которые посещают наш блог, сайт или приложение?

en: When do we collect information ?
ru: Когда мы собираем информацию?

en: How do we use your information ?
ru: Как мы используем вашу информацию?

en: We may use the information we collect from you when you register, make a purchase, sign up for our newsletter, respond to a survey or marketing communication, surf the website, or use certain other site features in the following ways :
ru: Мы можем использовать информацию, которую мы собираем от вас, когда вы регистрируетесь, совершаете покупку, подписываетесь на нашу рассылку, отвечайте на опрос или кликайте по рекламе, совершайте серфинг на сайте, также мы можем использовать другие возможности сайта следующими способами:

en: To personalize user's experience and to allow us to deliver the type of content and product offerings in which you are most interested.
ru: Персонализировать пользовательские данные и позволять нам поставлять тип контента и продукции, в которых вы наиболее заинтересованы.

en: To improve our website in order to better serve you.
ru: Улучшать сайт для того, чтобы было удобнее вам им пользоваться.

en: To send periodic emails regarding your order or other products and services.
ru: Отправлять периодические электронные письма, касающиеся вашего заказа или других продуктов и услуг.

en: Do we use 'cookies'
ru: Мы используем "куки"

en: Yes. Cookies are small files that a site or its service provider transfers to your computer's hard drive through your Web browser (if you allow) that enables the site's or service provider's systems to recognize your browser and capture and remember certain information. For instance, we use cookies to help us remember and process the items in your shopping cart. They are also used to help us understand your preferences based on previous or current site activity, which enables us to provide you with improved services. We also use cookies to help us compile aggregate data about site traffic and site interaction so that we can offer better site experiences and tools in the future.
ru: Да. Cookies - это небольшие файлы, которые сайт или его поставщик услуг передает на жесткий диск вашего компьютера через веб-браузер (если вы позволите), что позволяет сайту или услугам системы распознавать Ваш браузер и запоминать определенную информацию. Например, мы используем куки, чтобы помочь нам, запоминать и обрабатывать товары в корзине. Они также используются, чтобы помочь нам понять Ваши предпочтения, основанные на предыдущей или текущей работы сайта, что позволяет нам предоставлять услуги по улучшению качества услуг. Мы также используем куки, чтобы помочь нам, со сбором общей информации о трафике сайта, чтобы мы могли предложить усовершенствования работы сайта в будущем.

en: We use cookies to :
ru: Мы используем куки для:

en: Help remember and process the items in the shopping cart.
ru: Помогать, запоминать и обрабатывать товары в корзине.

en: Understand and save user's preferences for future visits.
ru: Сохранять настройки пользователя для будущих посещений.

en: Keep track of advertisements.
ru: Следить за рекламой.

en: You can choose to have your computer warn you each time a cookie is being sent, or you can choose to turn off all cookies. You do this through your browser (like Internet Explorer) settings. Each browser is a little different, so look at your browser's Help menu to learn the correct way to modify your cookies.
ru: Вы можете выбрать, чтобы ваш компьютер предупреждал вас каждый раз, когда требуются куки, также вы можете отключить все куки. Вы можете сделать это через ваш браузер (например, Internet Explorer) из настроек. Каждый браузер немного отличается, так что смотрите на меню Справка в вашем браузере, чтобы узнать правильный способ изменения куки.

en: If users disable cookies in their browser :
ru: Если пользователи отключат куки в своем браузере:

en: If you disable cookies off, some features will be disabled It will turn off some of the features that make your site experience more efficient and some of our services will not function properly.
ru: Если вы отключите куки, некоторые функции будут отключены, которые делают ваше прибывание на сайте более эффективным. Также некоторые наши услуги не будут функционировать должным образом.

en: Third Party Disclosure
ru: Раскрытие информации для третьих сторон

en: We do not sell, trade, or otherwise transfer to outside parties your personally identifiable information unless we provide you with advance notice. This does not include website hosting partners and other parties who assist us in operating our website, conducting our business, or servicing you, so long as those parties agree to keep this information confidential. We may also release your information when we believe release is appropriate to comply with the law, enforce our site policies, or protect ours or others rights, property, or safety. <br /> However, non-personally identifiable visitor information may be provided to other parties for marketing, advertising, or other uses.
ru: Мы не продаем, не обмениваем или иным образом не передаем третьим лицам вашу персональную информацию, пока мы не предоставим вам предварительного уведомления. Это не включает в себя веб-сайт хостинг партнеров и другие стороны, которые помогают нам в работе нашего веб-сайта, продвижение нашего бизнеса, и в обслуживание вас, пока эти стороны согласны, чтобы эта информация была конфиденциальной. Мы также можем опубликовать вашу информацию, когда мы считаем, что, публикация соблюдает закон, политику нашего сайта, или другие наши права, собственности или безопасности. <br /> Однако, частная информация посетителя может быть предоставлена другим сторонам для маркетинговых, рекламных или других целей.

en: Third party links
ru: Третьи лица

en: Occasionally, at our discretion, we may include or offer third party products or services on our website. These third party sites have separate and independent privacy policies. We therefore have no responsibility or liability for the content and activities of these linked sites. Nonetheless, we seek to protect the integrity of our site and welcome any feedback about these sites.
ru: Иногда, по нашему усмотрению, мы можем включить или предложить продукты или услуги третьих лиц на нашем сайте. Эти сайты третьих сторон имеют отдельную и независимую политику конфиденциальности. Поэтому мы не имеем никакой ответственности за содержание и деятельность этих сайтов. Тем не менее, мы стремимся защитить целостность нашего сайта и приветствуем любую обратную связь об этих сайтах.

en: Google's advertising requirements can be summed up by Google's Advertising Principles. They are put in place to provide a positive experience for users. https://support.google.com/adwordspolicy/answer/1316548?hl=en
ru: В рекламе Google требования могут быть подведены к Google's Advertising Principles. Он всегда обеспечивают положительный опыт для пользователей.https://support.google.com/adwordspolicy/answer/1316548?hl=en

en: We use Google AdSense Advertising on our website.
ru: Мы используем Google AdSense рекламу на нашем сайте.

en: Google, as a third party vendor, uses cookies to serve ads on our site. Google's use of the DART cookie enables it to serve ads to our users based on their visit to our site and other sites on the Internet. Users may opt out of the use of the DART cookie by visiting the Google ad and content network privacy policy.
ru: Google, в качестве третьей стороны поставщика, использует куки для показа объявлений на нашем сайте. Использование Google, а именно - Дарт маркеров, позволяют ему обслуживать объявления, которые показываются пользователям на основе их визита на наш сайт и другие сайты в интернете. Пользователи могут отказаться от использования DART куки, посетив объявления Google в сети контекстной конфиденциальной политики.

en: We have implemented the following :
ru: Мы реализовали следующее:

en: Remarketing with Google AdSense
ru: Ремаркетинг с Google AdSense

en: Demographics and Interests Reporting
ru: Демография и интересы отчетности

en: DoubleClick Platform Integration
ru: Интеграция платформы DoubleClick

en: We along with third-party vendors, such as Google use first-party cookies (such as the Google Analytics cookies) and third-party cookies (such as the DoubleClick cookie) or other third-party identifiers together to compile data regarding user interactions with ad impressions, and other ad service functions as they relate to our website.
ru: Мы вместе со сторонними поставщиками, такими как Google используем файлы cookies первых лиц (такие, как куки Google Analytics) и сторонних куки (такие, как куки DoubleClick) или с другими третьими лицами вместе, чтобы собрать данные, касающиеся взаимодействия пользователя с рекламой, и других специальных сервисных функций, как они относятся к нашему сайту.

en: Opting out:<br />Users can set preferences for how Google advertises to you using the Google Ad Settings page. Alternatively, you can opt out by visiting the Network Advertising initiative opt out page or permanently using the Google Analytics Opt Out Browser add on.
ru: Отказ от:<br />Пользователи могут задать параметры, определяющие, как Google будет рекламировать, задать можно с помощью Google Ad. Кроме того, вы можете отказаться от посещения Network Advertising initiative отказаться на время, или навсегда с помощью Google Analytics Opt-Out Browser add.

en: California Online Privacy Protection Act
ru: Калифорнийский закон Online Privacy Protection

en: According to CalOPPA we agree to the following :
ru: Мы согласны с CalOPPA в следующем :

en: Users can visit our site anonymously
ru: Пользователи могут посещать наш сайт анонимно

en: Once this privacy policy is created, we will add a link to it on our home page, or as a minimum on the first significant page after entering our website.
ru: После того, как политика конфиденциальности создается, мы добавляем ссылку на нее на главной странице нашего сайта, или, как минимум, на первой странице после входа на наш сайт.

en: Our Privacy Policy link includes the word 'Privacy', and can be easily be found on the page specified above.
ru: Наша политика конфиденциальности, а именно ссылка, включает слово «конфиденциальность», и может быть легко найдена на странице, указанной выше.

en: Users will be notified of any privacy policy changes :
ru: Пользователи будут уведомлены об изменениях политики конфиденциальности:

en: On our Privacy Policy Page
ru: На странице политики

en: Users are able to change their personal information :
ru: Пользователи имеют возможность изменить свою персональную информацию:

en: By logging in to their account
ru: Войдя в учетную запись

en: By chatting with us or sending us a ticket
ru: И написав нам личное сообщение

en: How does our site handle do not track signals ?
ru: Как работает наш сайт, не отслеживает ли он ваше перемещение?

en: We honor do not track signals and do not track, plant cookies, or use advertising when a Do Not Track (DNT) browser mechanism is in place.
ru: Мы уважаем вас, и не отслеживаем ваше перемещение а также ваши куки, и рекламу Do Not Track (DNT).

en: Does our site allow third party behavioral tracking ?
ru: Позволяет ли третья сторона отслеживать наш сайт?

en: It's also important to note that we do not allow third party behavioral tracking
ru: Мы не позволяем отслеживать третьим сторонам наш сайт

en: We do not collect information from children under 13
ru: Мы не собираем информацию с детей младше 13 лет

en: In order to remove your child's information please contact the following personnel :
ru: Для того чтобы удалить информацию вашего ребенка, пожалуйста, обращайтесь к следующему персоналу:

en: We adhere to the following COPPA tenants :
ru: Мы придерживаемся следующих COPPA арендаторов:

en: Parents can review, delete, manage or refuse with whom their child's information is shared through contacting us directly.
ru: Родители могут просматривать, удалять, управлять информацией своего ребенка, связавшись с нами напрямую.

en: The Fair Information Practices Principles form the backbone of privacy law in the United States and the concepts they include have played a significant role in the development of data protection laws around the globe. Understanding the Fair Information Practice Principles and how they should be implemented is critical to comply with the various privacy laws that protect personal information.
ru: Справедливая информация о практике принципов формируется законом о неприкосновенности частной жизни в Соединенных Штатах это играет значительную роль в развитии законодательства о защите данных по всему миру. Понимая объективную информацию о практике принципов и как они должны быть реализованы важно соблюдать различные законы о частной жизни, защиты личной информации.

en: In order to be in line with Fair Information Practices we will take the following responsive action, should a data breach occur :
ru: В соответствии с информацией, соответствующей действительности мы примем следующие ответные действия, за нарушения:

en: We will notify the users via email
ru: Мы будем уведомлять пользователей с помощью электронной почты

en: Within 7 business days
ru: В течение 7 рабочих дней

en: We will notify the users via in site notification
ru: Мы будем уведомлять пользователей через личные сообщения на сайте

en: We also agree to the individual redress principle, which requires that individuals have a right to pursue legally enforceable rights against data collectors and processors who fail to adhere to the law. This principle requires not only that individuals have enforceable rights against data users, but also that individuals have recourse to courts or a government agency to investigate and/or prosecute non-compliance by data processors.
ru: Мы также согласны с индивидуальным принципом возмещения, согласно которому физические лица имеют право на осуществление юридических прав в отношении сборщиков данных и процесов, которые не придерживаются законом. Также лица, могут обратиться в суд или в правительственное агентство по расследованию/или судебному делу несоблюдения данных процесов.

en: Contacting Us
ru: Связаться с нами

en: If there are any questions regarding this privacy policy you may contact us using our <a href="/contact">Contact</a> page.
ru: Если есть какие-либо вопросы относительно политики конфиденциальности, вы можете связаться с нами, используя наши<a href="/contact">Контакты</a>.

en: Will be used to login and retrieve your password.
ru: Будет использоваться для входа на сайт и для получения пароля.

en: This will be the name of your source.
ru: Это будет название вашего репозитория.

en: I want create a source with my nickname.
ru: Создать репозиторий с именем никнейма.

en: Are you sure you want to remove your source permanently ? This action is irreversible !
ru: Вы уверены, что хотите удалить репозиторий постоянно? Это действие является необратимым!

en: All your packages will be removed and your users affected!
ru: Все Ваши пакеты будут удалены, а пользователи пострадают!

en: Remove your source
ru: Удалить Ваш репозиторий

en: You have successfully attached your Twitter account !
ru: Вы успешно прикрепили Ваш Twitter аккаунт!

en: You have already attached your Twitter account !
ru: Ваш аккаунт Twitter уже прикреплен!

en: You have successfully attached your Facebook account !
ru: Вы успешно прикрепили Facebook аккаунт!

en: You have already attached your Facebook account !
ru: Ваш аккаунт Facebook уже прикреплен!

en: Please select a png image !
ru: Пожалуйста, выберите png формат изображения!

en: Your file exceeds 1 MB, the maximum weight allowed !
ru: Ваш файл превышает 1 МБ, максимальный вес допускается!

en: Your file exceeds 2 MB, the maximum weight allowed !
ru: Ваш файл превышает 2 МБ, максимальный вес допускается!

en: Select a status for the comments !
ru: Выберите статус комментариях !

en: The description is too short !
ru: Описание слишком короткое!

en: The description is too long !
ru: Описание слишком длинное!

en: The site url is invalid !
ru: URL-адрес сайта, является недопустимым!

en: The site url is too long !
ru: URL-адрес сайта, слишком длинный!

en: Paypal email is invalid !
ru: Неверный Paypal email!

en: Paypal email is too long !
ru: Paypal email слишком длинный!

en: Icon source
ru: Иконка репозитория

en: Png image and recommended 120x120.
ru: Только PNG изображение, рекомендуймый формат 120х120.

en: Image wallpaper
ru: Обои

en: Png image only.
ru: Только PNG изображение.

en: Background layout
ru: Фон

en: Repeat
ru: Повторяющийся

en: No-repeat
ru: Без повтора

en: Cover
ru: Обложка

en: Background position
ru: Позиция фона

en: Left
ru: Лево

en: Center
ru: Центр

en: Right
ru: Право

en: Background color
ru: Цвет заднего фона

en: Color
ru: Цвет

en: Primary color for your pages.
ru: Основной цвет для ваших страниц.

en: Text color for your pages.
ru: Цвет текста на Вашей странице.

en: Description
ru: Описание

en: A short description for cydia
ru: Краткое описание для Cydia

en: To add a link on your home page.
ru: Ссылка на вашу домашнюю страницу.

en: Connect your Facebook account
ru: Подключите Ваш Facebook аккаунт

en: Email of your paypal account.
ru: Email от Вашего Paypal аккаунта.

en: Donate button
ru: Поддержать

en: Yes
ru: Да

en: No
ru: Нет

en: Display Paypal Donate button on your source pages. Only if Paypal email is specified.
ru: Отображать кнопку "Помочь" на страницах Вашего репозитория. Только если указана почта Paypal.

en: Comments
ru: Комментарии

en: Contact us to verify your account and sell your packages.
ru: Свяжитесь с нами, для подтверждения Вашего аккаунта и продажи твиков.

en: Commission
ru: Комиссия

en: Earnings
ru: Доход

en: You don't have sold anything, for moment.
ru: Вы ничего не продавали, пока что.

en: Your package has been updated successfully !
ru: Ваш пакет был успешно обновлен!

en: Your package has been added successfully !
ru: Ваш пакет был успешно добавлен!

en: Your package has been removed successfully !
ru: Ваш пакет был успешно удален!

en: Section name must be 50 characters or less.
ru: Название секции должно содержать 50 символов или меньше.

en: This section already exists !
ru: Эта секция уже существует!

en: This section is already available by default, you can't rewrite this.
ru: Эта секция уже доступна по умолчанию, Вы не можете переделать ее.

en: %s has been edited !
ru: %s был отредактирован !

en: %s and %d package(s) has been removed !
ru: %s и %d пакет(ы) удален(ы)!

en: Do you really want to delete the section %s and %d package(s) attached ?
ru: Вы действительно хотите удалить секцию %s и %d все пакеты в ней?

en: Search a section
ru: Выберите секцию

en: Rebuild package
ru: Пересобрать пакет

en: Build package
ru: Сборка пакета

en: Remove package
ru: Удалить пакет

en: Package(s)
ru: Пакет(ы)

en: Edit your section
ru: Редактировать секцию

en: Add your sections
ru: Добавить секцию

en: Add another field
ru: Добавить еще одно поле

en: Your new passwords do not match !
ru: Ваши новые пароли не совпадают!

en: Enter the new password 2 times.
ru: Введите новый пароль 2 раза.

en: Your Ad Slot must contain only numbers !
ru: Слот рекламы должен содержать только цифры!

en: Your Ad Client must contain only letters, numbers and dash !
ru: Рекламодатель должен содержать только буквы, цифры и тире!

en: You must specify an Ad Slot and an Ad Client !
ru: Вы должны указать слот рекламы и рекламодателя!

en: Choose whether you subscribe to the newsletter !
ru: Выберите, хотите ли вы подписаться на рассылку новостей!

en: Choose a valid language please !
ru: Пожалуйста, выберите свой язык!

en: Signature is too long !
ru: Подпись слишком длинная!

en: New password
ru: Новый пароль

en: Show/hide password
ru: Показать/скрыть пароль

en: New password (verification)
ru: Новый пароль (еще раз)

en: Language
ru: Язык

en: Newsletter
ru: Бюллетень

en: To stay informed about news, no more than one email per month.
ru: Оставайтесь в курсе новостей нашего проекта.

en: Example
ru: Например

en: To put Google ads on pages of your source, leave blank to not put.
ru: Поставьте Google рекламу на страницу репозитория, либо уйдите с бланка, чтобы не устанавливать рекламу.

en: Your balance is insufficient.
ru: На вашем балансе не хватает средств для покупки.

en: All ads has been removed on your source.
ru: Вся реклама из вашего репозитория была удалена.

en: All trace of our brand has been removed on your source.
ru: Все следы нашего бренда были удалены из вашего репозитория.

en: Your section limitation has been increased by 5.
ru: Вы получили 5 дополнительных секций.

en: Your whitelist has been increased by 50.
ru: Ваш белый список увеличен на 50.

en: Add funds
ru: Пополнить счет

en: You have purchased this upgrade %s times. You can install this upgrade a maximum of %s more times.
ru: Вы приобрели этот апгрейд %s раза. Вы можете установить это обновление максимум еще %s раза.

en: Actually : %s
ru: Увеличение на: %s

en: Developer
ru: Разработчик

en: Verify your account and sell your packages directly with Paypal.
ru: Подтвердите Ваш аккаунт и продавайте твики с помощью Paypal.

en: Your source has been created !
ru: Ваш репозиторий успешно создан!

en: This source already exists !
ru: Этот репозиторий уже используется!

en: Your source has been removed successfully !
ru: Ваш репозиторий успешно удалён!

en: Create
ru: Создать

en: Ads
ru: Реклама

en: Brand
ru: Бренд

en: Space disk
ru: Дисковое пространство

en: Used
ru: Оккупированный

en: Freed
ru: Бесплатный

en: Free
ru: Бесплатно

en: 5 Custom Sections
ru: 5 Созданных Секций

en: 10 UDIDs per Whitelist
ru: 10 UDIDs в белом листе

en: Lite
ru: Облегченный

en: 100 UDIDs per Whitelist
ru: 100 UDIDs в белом листе

en: Monthly
ru: Месячный

en: Annual
ru: Ежегодный

en: Basic
ru: Стандартный

en: Unlimited UDIDs per Whitelist
ru: Бесконечное количество UDIDs в белом листе

en: Premium
ru: Премиум

en: Unlimited Custom Sections
ru: Бесконечные Созданные Секции

en: Brand and advertisements removed
ru: Бренд и объявления удалены

en: Daily
ru: Ежедневный

en:  - ("Us - We") - Terms of Service ("TOS") :
ru:  - ("Us - We") - Условия Предоставления Услуг ("TOS") :

en: All Usage of %s, is bound by the following Terms of Service, <a href="/user/privacy">Privacy Policy</a>, and various section Rules, collectively referred to as "Agreement".
ru: Все использование %s, выполняет следующие условия обслуживания, <a href="/user/privacy">Политика Конфиденциальности</a>, и различные правила раздела, вместе именуемые как "Соглашение".

en: By using this website or registering as a %s user, you are signifying that you have read the Agreement, that you understand the Agreement, and you agree to be bound by all of the terms of the Agreement. IF YOU DO NOT FULLY AND COMPLETELY AGREE TO THE TERMS OF THE AGREEMENT AND YOU, AS A RESPONSIBLE USER, CHOOSE TO CONTINUE WITH THE REGISTRATION PROCESS, YOU WILL BE BOUND TO THE TERMS AND CONDITIONS OF THE AGREEMENT.
ru: Просто используя этот сайт, или для регистрации в качестве пользователя %s означает, что вы читали договор, что вы понимаете, соглашение, и вы соглашаетесь со всеми условиями соглашения. Если вы не целиком и полностью СОГЛАСНЫ С УСЛОВИЯМИ СОГЛАШЕНИЯ и Вы, как ответственный пользователь, решите продолжать процесс регистрации, вы будете обязаны К УСЛОВИЯМИ СОГЛАШЕНИЯ.

en: %s, is not a representation of a business, company, partnership or individual within any country.
ru: %s, не представление бизнеса, компании, партнерства или лицом в любой стране.

en: Registering
ru: Регистрация

en: %s Free Services are available to anyone over the age of 13, in observance of and compliance with the Children's Online Privacy Protection Act. %s reserves the right to remove any registered accounts found in violation of the agreement without prior warning.
ru: %s Бесплатные услуги доступны для всех, кто старше 13, в соблюдении и соответствии с Children's Online Privacy Protection Act. %s оставляет за собой право удалять любые зарегистрированные учетные записи, входящие в нарушение договора без предварительного предупреждения.

en: You agree to indemnify, defend and hold %s harmless from and against any and all claims, liability, losses, damages, costs and expenses, including attorneys fees, incurred by any %s Party in connection with any Content or use of the Services, whether via your password and by any other person, whether or not authorised by you.<br/>You are responsible for maintaining the confidentiality of your access information and are responsible for all activities that occur utilizing your information.
ru: Вы соглашаетесь возмещать убытки, защищать и ограждать %s от ответственности в отношении любых и всех претензий, ответственности, убытков, ущерба, задержек и расходов, включая гонорары адвокатов, понесенные %s Стороны в связи с любым содержанием или использованием услуг, будет с помощью вашего пароля и любго другого человека, будет или не будет авторизованы вами.<br/> Вы несете ответственность за сохранение конфиденциальности вашего доступа к информации и несете ответственность за все действия, совершенные с использованием вашей информации.

en: You agree that any submission of personal information; which includes but is not limited to: email address, birthday, full name, website address etc; is provided at your own risk. You hereby allow %s to release personal information publicly within limits to the <a href="/user/privacy">Privacy Policy</a>.
ru: Вы соглашаетесь, что любое представление личной информации; которая включает, но не ограничивается: электронный адрес, дату рождения, полное имя, адрес сайта и т.д.; осуществляется на свой страх и риск. Вы согласны, что не будете %s разглашать личную информацию публично, в пределах границ <a href="/user/privacy">Политики конфиденциальности</a>.

en: You agree to exempt %s from any and all claims, liability, losses, damages, costs and expenses that may be incurred by the release of personal information. You agree that %s has no responsibility in ensuring the security and confidentiality of your personal information.
ru: Вы соглашаетесь освободить %s от любых и всех претензий, ответственности, убытков, ущерба, затрат и расходов, которые может понести публикация личной информации. Вы соглашаетесь с тем, что %s не несете ответственности в обеспечении безопасности и конфиденциальности вашей личной информации.

en: User Contribution
ru: Вклад пользователя

en: %s will not be held accountable for any and all claims, liability, losses, damages, costs and expenses as a result of user contribution. This includes, but is not limited to comments, links, files or images.
ru: %s не будет нести ответственность за любые претензий, ответственности, убытков, ущерба, задержек и расходов, в результате вклада пользователя. Это включает, но не ограничивает комментарии, ссылки, файлы или изображения.

en: Account Security
ru: Безопасность учетной записи

en: We will not be held accountable for unauthorized access to a user's account. You agree that your password must not be less than 6 characters in length, must not have your username as part or all of the password, and must be a combination of both numbers, letters and characters. You agree to never disclose your password, or to use a non-encrypted web form (either external or internal to %s) to attempt to log into %s. You agree never to coerce or force another user to disclose their password. You agree to never attempt to brute force, hack or access a %s account without proper authorization.
ru: Мы не будем нести ответственность за несанкционированный доступ к учетной записи пользователя. Вы соглашаетесь с тем, что Ваш пароль должен быть не менее 6 символов, ваш ник не должен совпадать с символами пароля. Вы соглашаетесь не раскрывать свой пароль, а также не использовать нешифрованные веб-формы (либо внешними или внутренними %s) попытками войти в %s. Вы соглашаетесь никогда не принуждать или заставлять другого пользователя разглашать свой пароль. Вы соглашаетесь никогда не пытайтась пользоваться брутфорс, чтобы взломать и получить доступ к %s запись без надлежащего разрешения.

en: Content
ru: Контент

en: %s provides a hosting service that stores files uploaded from registered users and can be requested to be deleted at any time by the users. The term "content" also defines, but is not limited to comments, links, images and text found on %s. %s holds no liability to damages causes as a direct result from use of this content.
ru: %s предоставляет услуги хостинга, который хранит файлы, загруженные зарегистрированными пользователями и могут быть запрошены на удаление в любой момент. Термин "контент" также определяет, но не ограничивает комментарии, ссылки, изображения и текст, найденный на %s. %s не несет никакой ответственности за ущерб нанесенный как прямой результат от использования данного контента.

en: %s does not represent or endorse the accuracy of any Content and you acknowledge your use of Content is at your sole risk.
ru: %s не подтверждает и не ручается за точность любого контента, и вы подтверждайте использование контента на свой страх и риск.

en: Upon adding content to %s, you hereby allow the removal and/or modification of such content without prior warning. %s will not be held accountable for losses or damages that may be caused from the removal or modification of uploaded content.
ru: При добавлении контента %s, вы тем самым имеете возможность на удаления и/или модификации контента без предварительного предупреждения. %s не будем нести ответственность за потери или убытки, которые могут наступить в результате удаления или модификации загруженного содержимого.

en: Activity
ru: Деятельность

en: %s does not accept any illegal activities on the website. Anything found as inappropriate activity that violates the Agreement will be deleted by staff and termination of account may occur.
ru: %s не несет никакой незаконной деятельности на сайте. Все, что обнаруживается как неприемлемые действия, что нарушает соглашения, будет удалено сотрудниками, а также удален аккаунт.

en: %s holds the right to ban and delete your Account and the associated IP address(es). %s will not be held liable for any damages directly caused by an action or actions made on the website.
ru: %s имеет право забанить и удалить вашу учетную запись и связанные с ними IP-адреса. %s не будет нести ответственность за любой ущерб, непосредственно причиненный в результате действий, производимых на сайте.

en: You agree to reading and accepting the <a href="/user/privacy">Privacy Policy</a>.
ru: Вы согласились с прочтением и принятием <a href="/user/privacy">Политики конфиденциальности</a>.

en: Are copyrighted names registered by Apple, Inc. %s has no affiliation with Apple (tm) or Apple AppStore.
ru: Авторские имена, зарегистрированные компанией Apple, Inc. %s не имеет аффилированности с компанией Apple (tm) или Apple AppStore.

en: IPA file
ru: IPA файлы

en: You hereby agree to never upload, share or provide links to IPA files when using %s services.
ru: Вы соглашаетесь не загружать, не распространять,  не предоставлять ссылки на IPA файлы при использовании %s сервиса.

en: Intellectual Property
ru: Интеллектуальная собственность

en: You agree to comply with international laws in regards to Intellectual Property. You hereby agree that any submission of Content that violate international law may result in legal action by intellectual property holder against you, the registered user. You agree to indemnify, defend and hold %s harmless from and against any and all claims of breach of international law as a result of submission.
ru: Вы соглашаетесь соблюдать международные законы в отношении интеллектуальной собственности. Вы соглашаетесь, что любое представление содержания, которое нарушает нормы международного права может привести к судебному иску по интеллектуальной собственности против Вас, как  зарегистрированный пользователь. Вы соглашаетесь возмещать убытки, защищать и ограждать %s от ответственности в отношении любых и всех претензий в нарушении международного права в результате подачи.

en: Acceptable Use Policy
ru: Политика допустимого использования

en: You agree while using %s Services, that you may NOT :
ru: Вы соглашаетесь с тем, что, при использовании %s услуги, вы не можете:

en: Upload Hacks, Cracks and Wares
ru: Загружать хаки, кряки и варез

en: Hacks, Cracks and Wares are NOT permitted to be uploaded to %s. Any such upload will result in the content being removed without prior warning, and may result in termination of your %s account.
ru: Хаки, кряки и варез не разрешается загружаться на %s. Любая такая загрузка, и ваш контент будет удален без предварительного предупреждения, и может привести к закрытию вашего %s аккаунта.

en: Submit or endorse Piracy
ru: Поддержать пиратство

en: Under no circumstances will Piracy be accepted as valid content on %s. Copyright and Intellectual Property holders have removal authority to content found to be a violation of copyright on %s.<br/><br/>You agree to allow %s to remove any violating content without prior warning.
ru: Ни при каких обстоятельствах пиратсво, не будет принято как действительный контент на %s. Если, авторское право и интеллектуальная собственность согласны, в нарушении авторского права %s.<br/><br/>вы согласны %s, удалить любой контент, нарушающий правила без предварительного предупреждения.

en: Submit any of the following :
ru: Представить любое из следующих:

en: Viruses, worms, defects, Trojan horses or other items of a contaminating or destructive nature;<br />Data Miners, Collector or harvesters that collect information;<br />Impersonating or mis-labled Content;<br />Content that includes code hidden or otherwise contained within the Content which is unrelated to the Content;<br />Content which post advertisements or solicitations of business; <br />Any form of solicitation or Spam;<br />Illegal or unauthorised copy of another person's copyrighted work;<br />Content that is pornographic, harassing, offensive, unlawful or promotes or encourages illegal activity.
ru: Вирусов, червей, троянских коней или других предметов, загрязняющих или разрушающих природу;<br />данные шахтеров, коллекционер или комбайны, которые собирают информацию;<br />Олицетворения или mis-лэйблом содержания;<br />контент, который включает в себя код, скрытый или иначе, содержащихся в содержание которого не имеет отношения к содержанию;<br />содержимое которых это - рекламные материалы или информация о бизнесе; <br />в любой форме запроса предложений или спама;<br />незаконного или несанкционированного копирования другого человека Защищенных авторским правом работ;<br />контент порнографического, оскорбительного, незаконно способствует к незаконной деятельности.

en: Post links to any external Internet sites that are
ru: Размещать ссылки на любые внешние интернет-сайты, которые

en: Obscene or pornographic, or display pornographic or sexually explicit material of any kind.
ru: Непристойны или порнографические, с целью показать порнографические или сексуально откровенные материалы любого рода.

en: Your %s username/nickname is non-transferable and cannot be sold.<br/>Your username can be removed, altered or transferred to another account holder if :
ru: Ваше %s имя пользователя/ник, не подлежит передаче другому лицу и не может быть продан.<br/>ваше имя пользователя может быть удалено, изменено или передано другому владельцу, если :

en: The username violates trademark or copyright.
ru: Логин нарушает товарный знак или авторское право.

en: The username is the exact, or abbreviated version of a website domain name.
ru: Имя пользователя - это точная, или сокращенная версия доменного имени веб-сайта.

en: The username is an exact birth name and may been deemed as fraudulent.
ru: В качестве имени пользователя введенное имя при рождении может рассматриваться как мошенническое.

en: The username is that of a prominent developer.
ru: Имя пользователя известного разработчика.

en: Account termination
ru: Закрытие учетной записи

en: You hereby allow %s to terminate your account without prior warning or reason. You agree and understand that any account termination will result in some or all of your Content being permanently removed from %s. You hereby exempt %s to any damages, losses or claims as a result of your account being terminated.
ru: Вы согласны, что мы %s,можем заблокировать Ваш аккаунт без предупреждения и без причины. Вы соглашаетесь и понимаете, что некоторое или все содержимое будет удалено от %s. вы освождайтесь %s,от любого ущерба, убытка или претензии, в результате ваш счет будет временно прекращен.

en: Changes to the TOS are frequent
ru: Частые изменения в TOS

en: %s will modify the Agreement which will become effective immediately upon posting on the website. Your continued use of the website and any associated services indicates your acceptance of the most recently posted Agreement. If you are dissatisfied with anything related to the %s website or it's Agreement, your sole remedy is to discontinue use of the Services. You use the Services of %s at your own risk.
ru: %s будем изменять соглашение, которое вступит в силу сразу после их публикации на сайте. Ваше дальнейшее использование сайта и любых связанных с ними услуг означает Ваше согласие с недавно принятым соглашение. Если Вы не удовлетворены совсем, что связано с %s сайтом - это соглашение, остается вашим единственным средством защиты и является прекращение использования услуг. Пользуйтесь услугами %s на свой страх и риск.

en: %s Store
ru: %s Магазин

en: The %s Store is a virtual shop where users can purchase virtual upgrades or consumables for their account.
ru: Магазин %s представляет собой виртуальный магазин, где пользователи могут приобрести виртуальные обновления или материалы для своей учетной записи.

en: All transactions are final and are not reversible.
ru: Все сделки являются окончательными и не обратимым.

en: Liabilities
ru: Обязательства

en: It is your responsibility to ensure that all purchases made in the %s store are genuine. %s does not take any responsibility for unauthorised or unwanted purchases made on your account.
ru: Это ваша ответственность, чтобы убедиться, что все покупки, сделанные в %s-магазине являются подлинными. %s не несет никакой ответственности за несанкционированное или ненужные покупки, сделанные на Вашем счете.

en: IN NO EVENT SHALL %s BE LIABLE TO YOU OR ANY THIRD PARTY FOR ANY INDIRECT, CONSEQUENTIAL, EXEMPLARY, INCIDENTAL, SPECIAL OR PUNITIVE DAMAGES, INCLUDING LOST PROFIT DAMAGES ARISING FROM YOUR USE OF THE %s SERVICES, EVEN IF %s HAS BEEN ADVISED OF THE POSSIBILITY OF SUCH DAMAGES. NOTWITHSTANDING ANYTHING TO THE CONTRARY CONTAINED HEREIN, %s'S LIABILITY TO YOU FOR ANY CAUSE WHATSOEVER AND REGARDLESS OF THE FORM OF THE ACTION, WILL AT ALL TIMES BE LIMITED TO THE AMOUNT PAID, IF ANY, BY YOU TO %s FOR THE %s SERVICES.
ru: Ни в коем случае %s будет нести ответственности перед вами или любой третьей стороной за любые непрямые, косвенные, штрафные, случайные, специальные или штрафные убытки, включая неполученную прибыль, убытки, возникающие из использования"% s " услуги, даже если %s была ПРЕДУПРЕЖДЕНА о возможности таких убытков. Невзирая ни на какие положения об обратном, содержащиеся в настоящем документе, %s ответственность компании по любой причине вообще и независимо от формы действия, будет всегда ограничена суммой, уплаченной вами, если такова, имеется %s для %s Услуг.

en: %s reserves the right to update this TOS at any necessary time.
ru: %s оставляет за собой право изменять настоящие условия в любое время.

en: I HAVE READ THIS AGREEMENT AND AGREE TO ALL CONTAINED ABOVE.
ru: Я ПРОЧИТАЛ ДАННОЕ СОГЛАШЕНИЕ И СОГЛАСЕН СО ВСЕМ, СОДЕРЖАЩИЕМСЯ ВЫШЕ.

en: Report TOS violations <a href="/contact">here</a>
ru: Сообщи о нарушениях TOS <a href="/contact">здесь</a>

en: Please choose a .deb file only !
ru: Пожалуйста, выберите только .deb файл!

en: Please choose a .deb file or <a href="%s">click here to create .deb from .zip file</a>, maximum size : %s
ru: Пожалуйста, выберите файл .deb или <a href="%s">нажмите здесь, чтобы создать .deb из .zip файл</a>, максимальный размер : %s

en: General Whitelist
ru: Генеральный белый список

en: The UDIDs
ru: В UDID

en: All devices
ru: Все устройства

en: Device
ru: Устройство

en: Unknow
ru: Неизвестно

en: You can add a little description for each UDID.
ru: Вы можете добавить небольшое описание для каждого UDID.

en: All packages
ru: Все пакеты

en: Select a package
ru: Выбрать пакет

en: Error 403
ru: Ошибка 403

en: Sorry, this zone is forbidden.
ru: Извините, в этой зоне запрещено.

en: Error 404
ru: Ошибка 404

en: Sorry, but this page doesn't exist.
ru: Извините, но эта страница не существует.

en: Banned
ru: Заблокирован

en: Sorry, but your account has been banned.
ru: Извините, но Ваш аккаунт заблокирован.

en: Your message has been sent successfully.
ru: Ваше сообщение было успешно отправлено.

en: Your message could not be sent, sorry.
ru: Ваше сообщение не может быть отправлено, извините.

en: Please specify your mail and your message !
ru: Пожалуйста, сформулируйте ваши письма и сообщения!

en: Create a cydia source for free, easy and quick !
ru: Создайте репозиторий для Cydia бесплатно, легко и быстро!

en: Free & easy
ru: Бесплатно и просто

en: Starting your own Cydia Source has never been easier.
ru: Создайте свой собственный репозиторий Cydia никогда не был таким простым.

en: Limit access of your packages to certain devices.
ru: Ограничивайте доступ ваших пакетов для определенных устройств.

en: Customizable
ru: Настраиваемо

en: Sell
ru: Продать

en: Buy exclusive packages with Paypal safely.
ru: Покупайте эксклюзивные твики безопасно через Paypal.

en: In progress
ru: В процессе

en: This section is under maintenance. Please wait...
ru: Этот раздел закрыт на техобслуживание. Пожалуйста, ждите....

en: Your topic has been created! Click <a class="alert-link" href="%s">here</a> to see your post, or you will be redirected in 5 seconds.
ru: Ваша тема создана! Нажмите <a class="alert-link" href="%s">здесь</a> чтобы увидеть ваше сообщение, или Вы будете перенаправленны через 5 секунд.

en: Translations
ru: Переводы

en: We have made this section so that many people can benefit from our services. This collaborative interface allows you to translate all of the %s universe into different languages. If you wish to support us, choose a language below.
ru: Мы делаем сервис для очень большого количества людей. Это очень тяжело, из-за того что языков много, и Мы хотим, чтобы %s был доступен как можно многим людям. Если Вы можете поддержать Нас, пожалуйста, выберите Ваш язык.

en: If you want to translate in a language that is not available in the list, please contact us.
ru: Если Вы хотите перевести недоступный язык, пожалуйста сообщите нам.

en: Translations validated
ru: Переводы подтверждены

en: Translations awaiting validation
ru: Перевод ожидает подтверждения

en: Progression
ru: Прогресс

en: Edited at
ru: Изменен

en: All
ru: Всё

en: Original
ru: Оригинал

en: Translation
ru: Перевод

en: Filter
ru: Фильтр

en: Not translated
ru: Не переведено

en: Translated
ru: Переведено

en: Action
ru: Действие

en: The translation has been updated, thank you.
ru: Перевод обновлён, спасибо Вам.

en: The translation has been added, thank you.
ru: Перевод добавлен, спасибо Вам.

en: Translation validated
ru: Перевод подтвержден

en: Your translation here...
ru: Ваш перевод здесь...

en: %s represents a string.
ru: %s это строка.

en: %d represents a number.
ru: %d это число.

en: Open in Cydia
ru: Открыть в Cydia

en: You must be registered and logged in to buy %s on %s.
ru: Вы должны быть зарегистрированы и войти, чтобы купить %s в %s.

en: Versions
ru: Версии

en: Per day
ru: За день

en: Per month
ru: За месяц

en: Per year
ru: За год

en: Previous year
ru: В предыдущем году

en: Next year
ru: В следующем году

en: Previous day
ru: В предыдущей день

en: Next day
ru: На следующий день

en: Purchase awaiting validation...
ru: Покупка ожидает подтверждения...

en: Cookies ensure the proper functioning of %s. By using %s, you accept the use of cookies.
ru: Для обеспечения нужного функционирования %s, нужна отправка cookies. Использование %s, Вы подтверждаете использование cookies.

en: Hide
ru: Скрыть

en: See more
ru: Увидеть больше

en: Pending
ru: Ожидание

en: To check your private messages, follow the link below :
ru: Для проверки личных сообщений, следуйте по ссылке:

en: To disable these notifications, follow the link below :
ru: Для отключения оповещений, следуйте по ссылке:

en: Choose whether you want to be notified when you receive a new private message !
ru: Выберите, нужно ли оповещать Вас при новом сообщении!

en: You must be logged in to purchase/download the package.
ru: Вы должны войти в систему, чтобы купить/скачать пакет.

en: Your price is excessive !
ru: Ваша цена слишком большая!

en: Member unknow !
ru: Пользователь неизвестен!

en: Applications
ru: Приложения

en: Documentation
ru: Документация

en: Details
ru: Детали

en: Settings
ru: Настройки

en: Reset Keys
ru: Сбросить ключи

en: Are you sure you wish to delete this application?
ru: Вы уверены, что хотите удалить это приложение?

en: This action is permanent and cannot be undone.
ru: Это действие является постоянным и не может быть отменено.

en: Organization
ru: Организация

en: Secret key
ru: Секретный ключ

en: Get started with the %s API by registering an application.
ru: Начните с %s API зарегистрировавшись в приложении.

en: Label is too long !
ru: Название слишком длинное!

en: Label is too short !
ru: Название слишком короткое!

en: Organization is too long !
ru: Организация слишком длинная!

en: Organization is too short !
ru: Организация слишком короткая!

en: Website url is invalid !
ru: Сайт не верный!

en: Website url is too long !
ru: Сайт слишком длинный!

en: Label
ru: Название

en: This will be used to identify your application.
ru: Это будет использоваться для идентификации вашего приложения.

en: Describe briefly what your application does.
ru: Опишите кратко, что делает Ваше приложение.

en: Your organization, or company.
ru: Название Вашей организации или компании.

en: Your application's website.
ru: Сайт вашего приложения.

en: Your keys has been regenerated !
ru: Ваш ключ восстановлен!

en: Reset
ru: Сброс

en: Your usage quota resets in %s minutes.
ru: Ваша квота использования сбрасывается через %s минут.

en: Breakdown by Endpoint
ru: Разбивка по конечной точке

en: Application
ru: Приложения

en: Resources
ru: Ресурсы

en: Returns the API usage per day for this application.
ru: Возвращает использование API в день для этого приложения.

en: Usage
ru: Применение

en: Accessibility
ru: Доступность

en: Supported request methods
ru: Поддерживаемые методы запроса

en: Requires authentication
ru: Требуется аутентификация

en: Rate limited
ru: Ограничение скорости

en: Inherits global rate limit
ru: Наследует глобальное ограничение скорости

en: Arguments
ru: Аргументы

en: Optional
ru: Необязательный

en: Example responses
ru: Примеры ответов

en: Errors
ru: Ошибки

en: Error Codes
ru: Коды ошибок

en: Every error is represented with an HTTP status code, as well as a code and response message within the actual response body.
ru: Каждая ошибка представляет код состояния HTTP, так же как и код и ответное сообщение в пределах действительной части ответа.

en: There is one exception to these rules:
ru: Существует одно исключение из этих правил:

en: Invalid formats will return an HTTP 415 with an error message as the response body.
ru: Недействительные форматы возвратят HTTP 415 с сообщением об ошибке в основной части ответа.

en: JSONP without a callback will return a javascript commented response.
ru: JSONP без обратного вызова вернет ответ с комментариями javascript.

en: Code
ru: Код

en: Meaning
ru: Значение

en: Getting Started
ru: Начать работу

en: Making Requests
ru: Создание запросов

en: Developer Group (support, feedback, ...)
ru: Отдел разработчиков (поддержка, обратная связь, ...)

en: Buyers
ru: Покупатели

en: Returns your buyers information for one paid package.
ru: Возвращает информацию о покупателях за данный пакет.

en: Required
ru: Обязательно

en: Your package identifier.
ru: Идентификатор Вашего пакета.

en: Check
ru: Проверять

en: Package identifier.
ru: Идентификатор пакета.

en: Udid which must be checked.
ru: UDID должен быть проверен.

en: Returns detailed information for one package.
ru: Возвращает детальную информацию о данном пакете.

en: Constructing Requests
ru: Построение запросов

en: Requests are made of three components:
ru: Запросы сделаны из трех компонентов:

en: API version
ru: Версия API

en: Resource path
ru: Путь к файлу

en: Output type
ru: Тип выхода

en: To construct a proper request, you will need to format the URI as follows:
ru: Для построения правильного запроса Вам нужно отредактировать URL следующим образом:

en: An example request, to fetch a list of members who have purchased a package.
ru: Пример запроса для получения списка участников, которые купили пакет.

en: By default, requests are HTTP GET requests. However, many methods will require you to send POST data. Typically, we will follow the standard of all read requests use GET, and write requests use POST.
ru: По умолчанию, запросы являются HTTP GET запросами. Тем не менее, многие методы требуют от Вас отправки данных POST. Как правило, мы будем следовать стандарту всех запросов на чтение, использующих GET и писать запросы, использующие POST.

en: In addition to the required parameters for each individual method, you will also need to send your API key.
ru: В дополнение к требуемым параметрам для каждого отдельного метода, Вы также должны отправить свой ключ API.

en: If you are using the server-side API, you will need to send <code>secret_key</code> with your secret API key value.
ru: Если вы используете API сервера, Вам нужно будет отправить <code>secret_key</code> со значением Вашего секретного ключа API.

en: For each request you should specify which version of the API you want to use. Currently, the default, and the only version available, is 1.0.
ru: Для каждого запроса Вы должны указать, какую версия API Вы хотите использовать. В настоящее время, по умолчанию, и единственной доступной версией является версия 1.0.

en: The resource path is made available to you in further documentation.
ru: Путь к ресурсам будет доступен для Вас в будущей документации.

en: Data Formats
ru: Форматы данных

en: Responses
ru: Ответы

en: The response of your request will contain several key things:
ru: Ответ Вашего запроса будет содержать несколько ключевых вещей:

en: HTTP status code
ru: Код состояния HTTP

en: API status <code>code</code>
ru: <code>Код</code> состояния API

en: API response message
ru: Ответное сообщение API

en: Let's take an example request:
ru: Давайте взглянем на пример запроса:

en: Each application is limited to 1000 queries per hour.
ru: Для каждого приложения есть ограничение на 1000 запросов в час.

en: Contact us if you need more resources.
ru: Свяжитесь с нами, если Вам нужно больше ресурсов.

en: Source removed
ru: Репозиторий удалён

en: your source named %s has been removed for copyright infringement.
ru: ваш репозиторий %s был удалён за нарушение авторских прав.

en: Discover also these packages
ru: Откройте для себя также эти пакеты

en: Supply to your prepaid account
ru: Поставка на ваш предоплаченный счет

en: We acknowledge receipt of the payment you just made. Your prepaid account has been credited with
ru: Мы подтверждаем получение платежа, который вы только что сделали. Ваш предоплаченный счет был зачислен на

en: Subscription updated
ru: Подписка обновлена

en: Your subscription has been updated. You are using now:
ru: Ваша подписка была обновлена. Сейчас Вы используете:

en: Lite Subscription
ru: Легкая подписка

en: You will be billed to the following frequency:
ru: Вам будет выставлен счет со следующей периодичностью:

en: Basic Subscription
ru: Базовая подписка

en: Premium Subscription
ru: Премиум подписка

en: Subscription cancelled
ru: Подписка отменена

en: Your subscription has been cancelled.
ru: Ваша подписка была удалена.

en: Don't forget than if you use more space disk than available, we could remove your packages.
ru: Не забывайте, если Вы используете больше места, чем доступно, мы можем удалить Ваши пакеты.

en: End of the subscription
ru: Конец подписки

en: Your subscription has expired.
ru: Ваша подписка истекла.

en: You actually have lite subscription.
ru: У Вас есть легкая подписка.

en: Unsubscribe
ru: Отказаться от подписки

en: You actually have basic subscription.
ru: У Вась есть базовая подписка.

en: You actually have premium subscription.
ru: У Вас есть премиум подписка.

en: Your subscription will expire on %s.
ru: Ваша подписка истечет %s.

en: Your comment is too short.
ru: Ваш комментарий слишком короткий.

en: Your comment has been published.
ru: Ваш комментарий был опубликован.

en: This comment does not exist.
ru: Этот комментарий не существует.

en: You're not allowed to do it.
ru: Вам не позволено делать этого.

en: Source
ru: Репозиторий

en: Returns detailed information for one source.
ru: Возвращает детальную информацию о данном репозитории.

en: Widgets
ru: Виджеты

en: In reply to %s.
ru: В ответ %s.

en: Comment this package
ru: Комментировать этот пакет

en: No comment.
ru: Нет комментариев.

en: Open in CSources2
ru: Открыть в CSources2

en: Embed
ru: Встроить

en: Add this package to your website by copying the code below.
ru: Добавьте этот пакет на свой веб-сайт, скопировав код ниже.

en: Width
ru: Ширина

en: Height
ru: Высота

en: Overview
ru: Обзор

en: Comment
ru: Комментарий

en: Respond to the comment
ru: Ответить на комментарий

en: Subscription failed
ru: Подписка не удалась

en: Your subscription has failed.
ru: Ваша подписка не удалась.

en: Help us to translate %s.
ru: Помогите нам перевести %s.

en: Are you sure you wish to delete this widget?
ru: Вы действительно хотите удалить этот виджет?

en: %s widgets for Websites is a suite of widgets bringing %s content into your webpage content and buttons to encourage your %s audience to share your content and subscribe to your %s account updates.
ru: Виджеты %s для веб-сайтов - это набор виджетов, приносящих контент %s на Вашу веб-страницу и кнопок для поощрения Вашей аудитории на %s, если они делятся контентом и подписываются на обновления Вашего аккаунта %s.

en: By using YouRepo widgets for Websites you agree to the YouRepo Agreement and Policy.
ru: При использовании виджетов YouRepo для веб-сайтов, Вы принимаете Соглашение и Политику YouRepo.

en: Embedded Packages
ru: Встроенные пакеты

en: An embedded Package brings the best content created on %s into your article or website. It's easy to embed a Package using HTML and JavaScript markup available through the "Insert" Package action on %s.
ru: Встроенные пакеты объединяют в себе лучшие материалы, созданные на %s в Вашу статью или на Ваш веб-сайт. Пакеты легко встраиваются с помощью HTML и JavaScript-разметки, доступной через действие "Вставка" на %s.

en: Embedded Sources
ru: Встроенные репозитории

en: Embedded sources are an easy way to embed multiple Packages on your website in a compact, single-column view. Display the latest Packages from a single %s source.
ru: Встроенные репозитории являются простым способом встроить несколько пакетов на ваш сайт в компактном, одноколоночном виде. Показывает последние пакеты с одиночного репозитория %s.

en: Options availables
ru: Доступные варианты

en: Customize an embedded Package or Source for your site's visual design and display preferences by including extra parameters in your embedded HTML.
ru: Настраивайте вид встроенных пакетов или репозиториев под дизайн Вашего сайта и показывайте предпочтения путем включения дополнительных параметров в Ваш HTML.

en: Match your site's color scheme
ru: Подберите цветовую схему для Вашего сайта

en: View our embedded reference documentation for a full list of embedded options.
ru: Посмотреть нашу встроенную справочную документацию для получения полного списка встроенных вариантов.

en: Height must be an integer between 2000 and 250.
ru: Высота должна быть целым числом между 250 и 2000.

en: This source does not exists.
ru: Этот репозиторий не существует.

en: Theme
ru: Тема

en: Dark
ru: Тёмная

en: Light
ru: Светлая

en: Links
ru: Ссылки

en: Copy/paste the code into HTML of your website.
ru: Скопируйте/вставьте этот код в HTML Вашего сайта.

en: You actually have no widget.
ru: У Вас нет виджетов.

en: Options
ru: Варианты

en: An Embedded supports customization at the page-level with <meta> elements or in adding data-* attributes to individual generated elements.
ru: Embedded поддерживает настройку на уровне страницы с элементами <meta> или добавлением атрибутов data-* к отдельным сгенерированным элементам.

en: Websites can set widget preferences across their entire website by including <meta> in every page for interpretation by %s's widget JavaScript before creating a new widget or button.
ru: Веб-сайты могут устанавливать настройки виджетов для всего своего веб-сайта, включая <meta> на каждой странице для интерпретации JavaScript-кодом виджета %s перед созданием нового виджета или кнопки.

en: Widget settings specified in a <meta> may be overridden at the individual widget level. Order of precedence:
ru: Настройки виджета, указанные в <meta>, могут быть переопределены на уровне отдельного виджета. Порядок приоритета:

en: Override the default light theme preference for an Embedded Package or an Embedded Source.
ru: Переопределите настройку светлой темы по умолчанию для встроенного пакета или встроенного источника.

en: Link color
ru: Цвет ссылок

en: Specify a hexadecimal color value for links displayed in an Embedded Package or an Embedded Source.
ru: Определяет шестнадцатиричное значение цвета для ссылок, которые отображаются во Встраимовом Пакете или Встраимовом Репозитории.

en: Border color
ru: Цвет границ

en: Specify a border color for any Embedded widgets displayed on the page.
ru: Определяет цвет границ для любого Встраимового виджета, который отображается на странице.

en: Dimensions
ru: Размеры

en: An embedded widget automatically adjusts to the width of its parent element with a minimum width of 250 pixels and a maximum width of 520 pixels. Set the maximum width or the maximum height of an embedded widget by adding a <code>width</code> or <code>height</code> attribute to the widget's anchor element.
ru: Встраиваемый виджет автоматически подгоняет по ширине его исходный элемент с минимальной шириной в 250 пикселей и максимальной шириной в 520 пикселей. Установите максимальную ширину или максимальную высоту встраимаевого виджета, добавив аттрибут <code>width</code> или <code>height</code> в якорный элемент виджета.

en: You can also use <code>auto</code> value to specify no maximum size.
ru: Вы также можете использовать значение <code>auto</code> для обозначения максимального размера.

en: Loads text components in the specified language. Note: does not affect the text of a Package displayed.
ru: Загружает компоненты текста в определенном языке. Заметьте: не затрагивает текст отображающегося Пакета.

en: Supported %s language code:
ru: Поддерживаемые %s коды языков:

en: Remove a display component of a widget with space-separated tokens.
ru: Удалите компонент отображения виджета с токенами, разделенными пробелами.

en: hides the header
ru: спрятать шапку

en: removes all borders: around the package, between Packages, and inside a Package
ru: удаляет все границы: около пакета, между пакетами и внутри пакета

en: crop and hide the timeline scrollbar, if visible
ru: обрезать и спрятать полосы прокрутки временной шкалы, если она видна

en: remove background color
ru: убрать фоновый цвет

en: Notifications
ru: Оповещения

en: Unfollow
ru: Отписаться

en: Follow
ru: Подписаться

en: %s edited its reply on %s in %s category.
ru: %s изменил свой ответ на %s в %s категории.

en: %s edited %s's reply on %s in %s category.
ru: %s изменил ответ %s на %s в %s категории.

en: %s posted a new comment on package %s in your source %s.
ru: %s опубликовал новый комментарий в пакете %s в Вашем репозитории %s.

en: %s followed your source %s.
ru: %s следует за Вашим репозиторием %s.

en: %s purchased your package %s in your source %s.
ru: %s купил Ваш пакет %s в Вашем репозитории %s.

en: You must be registered and logged in to comment this package.
ru: Вы должны быть зарегистрированы и авторизованы, чтобы комментировать этот пакет.

en: Already have an account?
ru: Уже есть аккаунт?

en: Follow %s on Twitter
ru: Следуйте за %s на Твиттере

en: Mail or nickname
ru: Почта или ник

en: You have no notifications.
ru: У вас нет оповещений.

en: Mark all as read
ru: Пометить все как прочитанное

en: Previous
ru: Предыдущий

en: Thanks for your purchase ! Your transaction is complete but some payments may take a few minutes to process, please wait.
ru: Спасибо за покупку! Ваша сделка завершена, но некоторые платежи могут занять несколько минут, пожалуйста, подождите.

en: Specials
ru: Специальный

en: Let empty to put your package free
ru: Оставьте пустым, если Ваш пакет будет бесплатным

en: If user purchased
ru: Если пользователь купил

en: You have no other paid package.
ru: У Вас нет других платных пакетов.

en: Free if purchased
ru: Бесплатно, если куплено

en: Promotion if purchased
ru: Продвижение при покупке

en: Icon has been successfully removed !
ru: Иконка была успешно удалена!

en: Wallpaper has been successfully removed !
ru: Обои были успешно удалены!

en: Please allow up to 30 seconds for changes to take effect.
ru: Пожалуйста, подождите около 30 секунд, чтобы изменения вступили в силу.

en: Confirm your email
ru: Подтвердите Ваш Email

en: To complete the phase confirming your email address, you will need to go to the following URL in your web browser.
ru: Чтобы завершить этап, подтверждающий Ваш адрес электронной почты, Вам нужно будет перейти на следующий URL в Вашем веб-браузере.

en: An email has been sent to you to verify your address.
ru: Вам было отправлено письмо для подтверждения Вашего адреса.

en: Please validate your email address by clicking on link received by email.
ru: Пожалуйста, подтвердите Ваш Email, перейдя по ссылке, полученной по Email.

en: Resend
ru: Отправить заново

en: Your email has been validated.
ru: Ваш Email был подтвержден.

en: Validate your email
ru: Подтвердите Ваш Email

en: The location is too long !
ru: Местоположение слишком длинное!

en: This status does not exist.
ru: Этот статус не существует.

en: Your status is too short.
ru: Ваш статус слишком короткий.

en: Your status has been published.
ru: Ваш статус был опубликован.

en: Please speak only English on Forums to be understood by a maximum of members.
ru: Пожалуйста, на форуме пишите только на Английском языке, чтобы другие участники могли понять Вас.

en: Location
ru: Местоположение

en: Friends
ru: Друзья

en: What's on your mind?
ru: Что у тебя на уме?

en: An error occurred.
ru: Произошла ошибка.

en: %s sent you a friend request.
ru: %s отправил Вам запрос на добавление в друзья.

en: %s accepted your friend request.
ru: %s принял Ваш запрос в друзья.

en: Please enable Javascript !
ru: Пожалуйста, включите JavaScript!

en: Copy to clipboard:
ru: Копировать в буфер обмена:

en: Copy
ru: Скопировать

en: Add friend
ru: Добавить в друзья

en: Confirm request
ru: Подтвердите запрос

en: Friend request sent
ru: Запрос на добавление в друзья отправлен

en: Unfriend
ru: Удалить из друзей

en: Admin
ru: Администратор

en: Co-Admin
ru: Со-администратор

en: To stay informed when you receive a new notification or private message.
ru: Чтобы узнавать, когда Вы получаете новое уведомление или личное сообщение.

en: Weekly
ru: Еженедельно

en: This package does not exist !
ru: Этого пакета не существует!

en: Can not copy the package !
ru: Нельзя скопировать пакет!

en: Package being edited.
ru: Пакет редактируется.

en: With this tool you can easily convert your .zip file to .deb.
ru: С помощью этого инструмента вы можете легко конвертировать файл .zip в .deb.

en: Package structure to follow
ru: Структура пакета для подражания

en: All files are optionals
ru: Все файлы являются необязательными

en: Level
ru: Уровень

en: To check your notifications, follow the link below :
ru: Для проверки уведомлений нажмите на ссылку ниже:

en: Session successfully removed!
ru: Сессия успешно удалена!

en: IP Address
ru: IP адрес

en: Active Session
ru: Активная сессия

en: Theme Creator
ru: Создатель темы

en: Type the name of your theme.
ru: Введите название вашей темы.

en: Choose a type for your theme.
ru: Выберите тип для вашей темы.

en: Next
ru: Далее

en: Click on an item to get help.
ru: Нажмите на элемент, чтобы получить помощь.

en: Search an Application...
ru: Искать приложение...

en: Bundle ID of the Application...
ru: ID бандла приложения...

en: Folders
ru: Папки

en: Global folder icons background
ru: Глобальный фон иконок папок

en: Background
ru: Фон

en: Individual folder icons background
ru: Индивидуальный фон иконок папок

en: Badges
ru: Значки

en: Font Name
ru: Название шрифта

en: More
ru: Больше

en: Sunday
ru: Воскресенье

en: Monday
ru: Понедельник

en: Tuesday
ru: Вторник

en: Wednesday
ru: Среда

en: Thursday
ru: Четверг

en: Friday
ru: Пятница

en: Saturday
ru: Суббота

en: No results found
ru: Результатов не найдено

en: An error occured.
ru: Произошла ошибка.

en: Please use only [a-zA-Z0-9-_ ] in your name.
ru: Пожалуйста, используйте в вашем имени только [a-zA-Z0-9-_ ].

en: Another package with this name already exist in your source.
ru: Другой пакет с таким именем уже существует в вашем репозитории.

en: Your theme has been registered.
ru: Ваша тема была зарегистрирована.

en: You can edit themes created with this tool only.
ru: Вы можете изменять созданные темы только с помощью этого инструмента.

en: Failed
ru: Неудача

en: Open in PayPal
ru: Открыть в PayPal

en: Transaction ID
ru: ID операции

en: Error 401
ru: Ошибка 401

en: Sorry, but you must be authenticated to see this page.
ru: Извините, но вы должны пройти аутентификацию, чтобы просмотреть эту страницу.

en: No friend found.
ru: Друг не найден.

en: No post found.
ru: Пост не найден.

en: No subscription found.
ru: Подписка не найдена.

en: Twig Error
ru: Ошибка ветки

en: Your sources will be removed
ru: Ваши репозитории будут удалены

en: your sources will be deleted if you do not log back within 3 months.
ru: ваши репозитории будут удалены, если вы не вернетесь в течение 3 месяцев.

en: Take a subscription if you don't want to have this problem in the future.
ru: Оформите подписку, если не хотите сталкиваться с этой проблемой в будущем.

en: your sources will be deleted if you do not log back within 1 month.
ru: ваши репозитории будут удалены, если вы не вернетесь в течение 1 месяца.

en: your sources will be deleted if you do not log back within 10 days.
ru: ваши репозитории будут удалены, если вы не вернетесь в течение 10 дней.

en: your sources will be deleted if you do not log back within 1 day.
ru: ваши репозитории будут удалены, если вы не вернетесь в течение 1 дня.

en: Share on your Twitter account.
ru: Поделитесь в своем аккаунте в Твиттере.

en: Twitter returned an error.
ru: Твиттер вернул ошибку.

en: Click here to continue.
ru: Кликните для продолжения.

en: Here are listed the most used identifiers.
ru: Здесь перечислены наиболее часто используемые идентификаторы.

en: Multiple choice
ru: Большой выбор

en: Select an option
ru: Выберите вариант

en: Please choose an action !
ru: Пожалуйста, выберите действие!

en: Please select a package !
ru: Пожалуйста, выберите пакет!

en: has been registered.
ru: был зарегистрирован.

en: has been removed.
ru: был удален.

en: File successfully modified !
ru: Файл успешно изменен!

en: Select a file to edit.
ru: Выберите файл для редактирования.

en: Preview
ru: Предварительный просмотр

en: Custom CSS has updated successfully!
ru: Пользовательский CSS успешно обновлен!

en: Custom CSS.
ru: Пользовательские CSS.

en: Themes
ru: Темы

en: Custom CSS
ru: Пользовательские CSS

en: Active
ru: Активный

en: Apply
ru: Подать заявление

en: Page
ru: Страница

en: Contact %s team
ru: Связаться с командой %s

en: This Facebook account is already used by another member !
ru: Этот ник уже используется другим пользователем!

en: Nickname must not start or end with a dash middle (-).
ru: Ник не должен содержать специальных символов, кроме тире (-).

en: This Google account is already used by another member !
ru: Эта почта уже используется другим пользователем!

en: This is undesirable content
ru: Это нежелательный контент

en: Ban now
ru: Запретить сейчас

en: User
ru: Пользователей

en: Usurpe my identity
ru: Узурпировать мою личность

en: This source does not exist.
ru: Этот репозиторий не существует.

en: Status and replies
ru: Статус и ответы

en: You must remove one photo before adding another.
ru: Вы должны удалить одну фотографию, прежде чем добавлять другую.

en: This type of file is not yet supported. Instead, try to download a gif or an image.
ru: Этот тип файла еще не поддерживается. Вместо этого попробуйте загрузить гифку или изображение.

en: Package removed
ru: Репозиторий удалён

en: Sorry, but this repo doesn't exist or has been removed.
ru: Простите, но этот репозиторий не используется, либо он удален.

en: Comment banned
ru: Комментарии

en: one of your comments has been banned.
ru: один из ваших комментариев был забанен.

en: To do a Ban Appeal, follow the link below :
ru: Для входа, перейдите по ссылке ниже :

en: If you do not appeal this decision, your content will be automatically deleted in 7 days.
ru: Если вы не обжалуете это решение, ваш контент будет автоматически удален через 7 дней.

en: Post banned
ru: Сообщение запрещено

en: one of your posts has been banned.
ru: один из ваших постов был забанен.

en: Package banned
ru: Пакеты

en: one of your packages has been banned.
ru: один из ваших пакетов был забанен.

en: Source banned
ru: Репозиторий удалён

en: one of your sources has been banned.
ru: один из ваших источников был забанен.

en: Account banned
ru: Аккаунт удален

en: your account has been banned.
ru: ваш аккаунт заблокирован.

en: If you do not appeal this decision, your account will be automatically deleted in 7 days.
ru: Если вы не обжалуете это решение, ваша учетная запись будет автоматически удалена через 7 дней.

en: Your domain has been unlinked
ru: Связь с вашим доменом отключена

en: Don't forget to renew your subscription if you don't want to have this problem in the future.
ru: Не забудьте продлить подписку, если не хотите сталкиваться с этой проблемой в будущем.

en: This version number is already used for this package, please use another version number.
ru: Этот номер версии уже используется для этого пакета, используйте другой номер версии.

en: Please add the author email in the email field !
ru: Пожалуйста, добавьте адрес электронной почты автора в поле электронной почты!

en: Author email
ru: Автор

en: Icons
ru: Иконка

en: Docks
ru: Доки

en: Masks
ru: Маски

en: Overlays
ru: Накладки

en: System Colors
ru: Системные цвета

en: Load page
ru: Загрузить страницу

en: Status Bar
ru: Статус

en: Help us
ru: Помогите

en: Icon, use a png image only, 228x228.
ru: Иконка, используйте только изображение png, 228x228.

en: Dock
ru: Док

en: Done
ru: Сделанный

en: Boot Logo
ru: Логотип загрузки

en: iPhone (Default)
ru: iPhone (по умолчанию)

en: iPhone (Black)
ru: айфон (черный)

en: iPad (White)
ru: iPad (белый)

en: iPad (Black)
ru: iPad (черный)

en: Dock Reflections
ru: Док отражения

en: Dock Blur Reflections
ru: Док-размытие отражений

en: Dock Reflect Icons
ru: Иконки отражения док-станции

en: Dock Reflection Offset
ru: Смещение отражения пристыковки

en: Dock Bounce Icon On Launch
ru: Значок Dock Bounce при запуске

en: Running Indicator
ru: Индикатор работы

en: Font Size
ru: Название шрифта

en: Width Change
ru: Редактировать журнал изменений

en: Height Change
ru: Высота

en: Text X offset
ru: Смещение текста по оси X

en: Text Y offset
ru: Смещение текста по оси Y

en: Shadow Color
ru: Цвет тени

en: Shadow X offset
ru: Смещение тени X

en: Shadow Y offset
ru: Смещение тени по оси Y

en: Shadow Blur Radius
ru: Радиус размытия тени

en: Date Label
ru: Название

en: Text Case
ru: Текстовый регистр

en: Lowercase
ru: Нижний регистр

en: Uppercase
ru: Верхний регистр

en: Day Label
ru: Название

en: Clock
ru: Часы

en: Background (Non-Live Mode)
ru: Позиция фона

en: Background (Live Mode)
ru: Позиция фона

en: Hour Hand
ru: Часовая стрелка

en: Minute Hand
ru: Минутная стрелка

en: Second Hand
ru: Подержанный

en: Red Dot
ru: Красная точка

en: The red dot (the smaller one in the center).
ru: Красная точка (меньшая в центре).

en: Black Dot
ru: Черная точка

en: The black dot (the larger one in the center).
ru: Черная точка (большая в центре).

en: Control Center
ru: Контент

en: Airplane Mode
ru: Режим полета

en: Do Not Disturb
ru: Не беспокоить

en: Rotation Locked
ru: Вращение заблокировано

en: Rotation Unlocked
ru: Вращение разблокировано

en: Flashlight On
ru: Фонарик включен

en: Flashlight Off
ru: Фонарик выключен

en: Calculator
ru: Калькулятор

en: Camera
ru: Камера

en: Play
ru: Играть в

en: Brightness Up
ru: Увеличение яркости

en: Brightness Down
ru: Уменьшить яркость

en: Sliders
ru: Папки

en: Slider Track
ru: Слайдер Трек

en: Volume Up
ru: Увеличить громкость

en: Volume Down
ru: Убавить звук

en: Volume Slider
ru: Ползунок громкости

en: Effects
ru: Последствия

en: Mask
ru: Маска

en: Overlay
ru: Наложение

en: Underlay
ru: Подчеркивание

en: Shadow
ru: Тень

en: Global folder backgrounds
ru: Глобальный фон иконок папок

en: Icon background
ru: Фон

en: This folder name is already used.
ru: Это имя папки уже используется.

en: Battery
ru: Батарея

en: Calendar
ru: Календарь

en: Carrier
ru: Перевозчик

en: Mobile Data
ru: Мобильная оплата

en: Compass
ru: Компас

en: Contacts
ru: Контакты

en: Display & Brightness
ru: Дисплей и яркость

en: General
ru: Общий

en: Health
ru: Здоровье

en: Keychain
ru: Брелок

en: Location Active
ru: Местоположение

en: Maps
ru: Карты

en: Microphone
ru: Микрофон

en: Motion
ru: Местоположение

en: Music
ru: Музыка

en: News
ru: Новости

en: Newsstand
ru: Киоск

en: Notes
ru: Заметки

en: Notification Center
ru: Оповещения

en: Passcode
ru: Пароль

en: Personal Hotspot
ru: Персональная точка доступа

en: Phone
ru: Телефон

en: Photos
ru: Фото

en: Reminders
ru: Напоминания

en: Emergency SOS
ru: Экстренный SOS

en: Sounds
ru: Звуки

en: Video
ru: Видео

en: Wallpaper
ru: Обои

en: Icon Labels
ru: Этикетки

en: To group your packages into one same theme on Anemone.
ru: Чтобы сгруппировать ваши пакеты в одну тему на Anemone.

en: Page Dots
ru: Страница Точки

en: Page Selected
ru: Страница выбрана

en: Spotlight Selected
ru: Прожектор выбран

en: File .caf
ru: Файл .caf

en: Lock device
ru: Все устройства

en: Unlock device
ru: Все устройства

en: Message sent
ru: Сообщения

en: Keyboard Sounds
ru: Звуки клавиатуры

en: LockScreen
ru: Закрыто

en: Cellular
ru: Сотовый

en: Airplane
ru: Самолет

en: Alarm
ru: Тревога

en: Call Forward
ru: Переадресация вызова

en: Rotation Lock
ru: Репутация

en: HomeScreen
ru: Домашний экран

en: Your reply...
ru: Ваше сообщение...

en: Reputations
ru: Репутация

en: This post has no reputation.
ru: Этот пост не имеет репутации.

en: few seconds
ru: секунд

en: Friends requests
ru: Запрос на добавление в друзья отправлен

en: You have no friends requests.
ru: У вас нет запросов в друзья.

en: An error has occured !
ru: Произошла ошибка !

en: This version does not exists.
ru: Эта версия не существует.

en: We can't find another version to attach to this package.
ru: Мы не можем найти другую версию для присоединения к этому пакету.

en: Version "%s" has been removed !
ru: %s был удален!

en: Manage versions
ru: Управление секциями

en: Delete a version
ru: Удалить переписку

en: Are you sure?
ru: Ты уверен?

en: Support
ru: Нарушение

en: Sources
ru: Репозиторий

en: Unread notifications
ru: Оповещения

en: You have no unread notifications.
ru: У вас нет оповещений.

en: You didn’t buy anything yet.
ru: Вы ничего не покупали, пока что.

en: The registrations are closed for moment ! Sorry.
ru: Регистрация на сайте закрыта на некоторое время! Извините.

en: Domain has been successfully removed !
ru: Иконка была успешно удалена!

en: Your domain is now linked to your source !
ru: Ваш домен теперь связан с вашим источником!

en: This domain is already used by another source !
ru: Этот никнейм занят другим репозиторием!

en: The DNS configuration is invalid !
ru: URL-адрес сайта, является недопустимым!

en: Custom domain name
ru: Настраиваемо

en: Setting up a custom domain
ru: Настройка личного домена

en: Enable versioning
ru: Включить управление версиями

en: Disable versioning
ru: Отключить управление версиями

en: Find the people, packages and posts that matter to you most.
ru: Найдите людей, пакеты и сообщения, которые наиболее важны для вас.

en: Show more users
ru: Показать больше пользователей

en: Show more sources
ru: Продажи в вашем репозитории

en: An error occured, please try to reinstall the profile on your device !
ru: Произошла ошибка, попробуйте переустановить профиль на вашем устройстве!

en: This device UDID is already linked to another member.
ru: Этот UDID устройства уже связан с другим участником.

en: Your device UDID has been registered.
ru: Ваша тема была зарегистрирована.

en: This Facebook account is already linked to another user !
ru: Этот ник уже используется другим пользователем!

en: You have successfully attached your Google account !
ru: Вы успешно прикрепили Facebook аккаунт!

en: You have already attached your Google account !
ru: Ваш аккаунт Facebook уже прикреплен!

en: This Google account is already linked to another user !
ru: Эта почта уже используется другим пользователем!

en: Your new password is too short, at least 8 characters !
ru: Ваш новый пароль слишком короткий, в нем менее 6 символов!

en: You need to validate your email address before changing your password !
ru: Вам необходимо подтвердить свой адрес электронной почты, прежде чем менять пароль!

en: Number
ru: Пользователь

en: 8 characters
ru: 8 символов

en: Alternatively, you can install this profile on your device.
ru: Кроме того, вы можете установить этот профиль на свое устройство.

en: Will be used to sign in with your Facebook account.
ru: Можно создавать посты с Вашими новыми твиками в Facebook.

en: Google
ru: Google AdSense

en: Connect your Google account
ru: Подключите Ваш Facebook аккаунт

en: Will be used to sign in with your Google account.
ru: Можно создавать посты с Вашими новыми твиками в Facebook.

en: Your space limitation has been increased by 15 Mo.
ru: Ваше ограничение на объем было увеличенно на 15 МБ.

en: Your upload limitation has been increased by 15 Mo.
ru: Ограничение убранно! Ваше загрузочное ограничение было увеличено на 15 МБ.

en: Do you need more space to host more stuff on your source ? Increase your maximum storage limit by 15 Mo.
ru: Вам нужно много места для размещения больших пакетов? Уберите ограничение и вы получите 50 МБ дополнительного места.

en: Subscription
ru: Подписки

en: Section limitation
ru: Ограничение на загрузку

en: Whitelist limitation
ru: Ограничение на загрузку

en: 50 Mo Storage
ru: 50 MB Места

en: 15 Mo Upload Limit
ru: 15 MB лимит отправки

en: 100 Mo Upload Limit
ru: 100 MB лимит отправки

en: Advertisements removed
ru: Бренд и объявления удалены

en: Link your domain name
ru: Свяжите свое доменное имя

en: 1 Go Storage
ru: 1 GB Места

en: 150 Mo Upload Limit
ru: 150 MB лимит отправки

en: 5 Go Storage
ru: 5 GB места

en: Support is your place to:
ru: Служба поддержки — это ваше место для:

en: Get updates about things you've reported.
ru: Получайте обновления о вещах, о которых вы сообщили.

en: Check and reply to messages from the Help Team.
ru: Проверяйте и отвечайте на сообщения от службы поддержки.

en: See important messages about your account.
ru: Смотрите важные сообщения о вашей учетной записи.

en: Informations
ru: Информация

en: Your report is deleted if reported content is removed before we review it.
ru: Ваш отчет будет удален, если содержание, о котором вы сообщили, будет удалено до того, как мы его проверим.

en: Reviewed reports are automatically deleted after 3 days, if the content has been banned, else you can continue to give us feedbacks.
ru: Рассмотренные отчеты автоматически удаляются через 3 дня, если контент был забанен, в противном случае вы можете продолжать оставлять нам отзывы.

en: Your account is verified, so you can help us to moderate the content.
ru: Ваша учетная запись подтверждена, поэтому вы можете помочь нам модерировать контент.

en: Moderate
ru: Модератор

en: Report received
ru: Отчет получен

en: Your report
ru: Ваш отчет

en: We reviewed your package. Since it violated our Community Standards, we removed it.
ru: Мы рассмотрели ваш пакет. Поскольку это нарушало наши Нормы сообщества, мы удалили его.

en: We reviewed the package you reported. Since it violated our Community Standards, we removed it. Thanks for your report. We let the user know that their package has been removed, but not who reported it.
ru: Мы рассмотрели пакет, о котором вы сообщили. Поскольку это нарушало наши Нормы сообщества, мы удалили его. Спасибо за ваш отчет. Мы сообщаем пользователю, что его пакет был удален, но не сообщаем, кто сообщил об этом.

en: Thanks for your report - you did the right thing by letting us know about this. We looked over the package you reported, and though it doesn't go against one of our specific Community Standards.
ru: Спасибо за ваш отчет - вы правильно сделали, что сообщили нам об этом. Мы рассмотрели пакет, о котором вы сообщили, и хотя он не противоречит ни одному из наших конкретных Стандартов сообщества.

en: We reviewed your post. Since it violated our Community Standards, we removed it.
ru: Мы рассмотрели ваш пост. Поскольку это нарушало наши Нормы сообщества, мы удалили его.

en: We reviewed the post you reported. Since it violated our Community Standards, we removed it. Thanks for your report. We let the user know that their post has been removed, but not who reported it.
ru: Мы рассмотрели сообщение, о котором вы сообщили. Поскольку это нарушало наши Нормы сообщества, мы удалили его. Спасибо за ваш отчет. Мы сообщаем пользователю, что его сообщение было удалено, но не сообщаем, кто сообщил об этом.

en: Thanks for your report - you did the right thing by letting us know about this. We looked over the post you reported, and though it doesn't go against one of our specific Community Standards.
ru: Спасибо за ваш отчет - вы правильно сделали, что сообщили нам об этом. Мы просмотрели публикацию, о которой вы сообщили, и хотя она не противоречит ни одному из наших конкретных норм сообщества.

en: Someone anonymously reported your profile.
ru: Кто-то анонимно сообщил о вашем профиле.

en: We reviewed your profile. Since it violated our Community Standards, we removed it.
ru: Мы просмотрели ваш профиль. Поскольку это нарушало наши Нормы сообщества, мы удалили его.

en: We reviewed the profile you reported. Since it violated our Community Standards, we removed it. Thanks for your report. We let the user know that their profile has been removed, but not who reported it.
ru: Мы просмотрели профиль, о котором вы сообщили. Поскольку это нарушало наши Нормы сообщества, мы удалили его. Спасибо за ваш отчет. Мы сообщаем пользователю, что его профиль был удален, но не сообщаем, кто сообщил об этом.

en: Thanks for your report - you did the right thing by letting us know about this. We looked over the profile you reported, and though it doesn't go against one of our specific Community Standards.
ru: Спасибо за ваш отчет - вы правильно сделали, что сообщили нам об этом. Мы просмотрели профиль, о котором вы сообщили, и хотя он не противоречит ни одному из наших конкретных норм сообщества.

en: If you think we should look at something specific on this or another profile, you can report that exact content (ex: comment) instead of the entire profile.
ru: Если вы считаете, что нам следует просмотреть что-то конкретное в этом или другом профиле, вы можете пожаловаться именно на это содержание (например, на комментарий), а не на весь профиль.

en: If you want us to look at something specific on a profile, be sure to report the content (ex: comment), not the entire source.
ru: Если вы хотите, чтобы мы рассмотрели что-то конкретное в профиле, обязательно сообщите о содержании (например, комментарии), а не обо всем источнике.

en: We reviewed your source. Since it violated our Community Standards, we removed it.
ru: Мы проверили ваш источник. Поскольку это нарушало наши Нормы сообщества, мы удалили его.

en: We reviewed the source you reported. Since it violated our Community Standards, we removed it. Thanks for your report. We let the user know that their source has been removed, but not who reported it.
ru: Мы проверили указанный вами источник. Поскольку это нарушало наши Нормы сообщества, мы удалили его. Спасибо за ваш отчет. Мы сообщаем пользователю, что его источник был удален, но не сообщаем, кто сообщил об этом.

en: If you think we should look at something specific on this or another source, you can report that exact content (ex: package) instead of the entire source.
ru: Если вы считаете, что нам следует рассмотреть что-то конкретное в этом или другом источнике, вы можете сообщить об этом точном содержании (например, о пакете), а не обо всем источнике.

en: If you want us to look at something specific on a source, be sure to report the content (ex: package), not the entire source.
ru: Если вы хотите, чтобы мы рассмотрели что-то конкретное в источнике, обязательно сообщите о содержании (например, о пакете), а не обо всем источнике.

en: Reviewed
ru: Обзор

en: In review
ru: Рассматриваемый

en: Thanks for your feedback
ru: Спасибо за ваш отзыв

en: Our reply
ru: Наш ответ

en: How was this experience?
ru: Каким был этот опыт?

en: How could it be better?
ru: Как это может быть лучше?

en: Send a ban appeal.
ru: Отправить апелляцию на бан.

en: Give us some informations.
ru: Дайте нам некоторую информацию.

en: We will review the report again, please be patient.
ru: Мы еще раз просмотрим отчет, проявите терпение.

en: What to expect now
ru: Чего ожидать сейчас

en: Thanks for letting us know about something you don't want to see on %s. We'll send you a message here when we have an update except if the content is deleted before review it.
ru: Спасибо, что сообщили нам о том, что вы не хотите видеть на %s. Мы отправим вам сообщение, когда у нас будет обновление, за исключением случаев, когда содержимое будет удалено до его просмотра.

en: Please let us know if you see anything else that concerns you.
ru: Пожалуйста, дайте нам знать, если вы увидите что-то еще, что вас беспокоит.

en: We want to keep %s safe and welcoming for everyone.
ru: Мы хотим, чтобы %s был безопасным и гостеприимным для всех.

en: What you can do
ru: Что ты можешь сделать

en: Delete Report
ru: Удалить отчет

en: No report found.
ru: Отчет не найден.

en: You are allowed to review reports from other users only.
ru: Вы можете просматривать отчеты только у других пользователей.

en: Of course, suspended users can open a Ban Appeal in the 10 days following the suspension.
ru: Конечно, отстраненные пользователи могут подать апелляцию на бан в течение 10 дней после приостановки.

en: When an user open a Ban Appeal, the content will be reviewed a second time from another authorized user to be unsuspended.
ru: Когда пользователь открывает апелляцию о запрете, контент будет повторно рассмотрен другим авторизованным пользователем, чтобы разблокировать его.

en: You are allowed to review all reports.
ru: Вам разрешено просматривать все отчеты.

en: To start, review the package and close the window to come back here
ru: Для начала просмотрите пакет и закройте окно, чтобы вернуться сюда

en: To start, review the reply and close the window to come back here
ru: Для начала просмотрите ответ и закройте окно, чтобы вернуться сюда

en: To start, review the comment and close the window to come back here
ru: Для начала просмотрите комментарий и закройте окно, чтобы вернуться сюда

en: To start, review the status and close the window to come back here
ru: Для начала просмотрите статус и закройте окно, чтобы вернуться сюда

en: To start, review the post and close the window to come back here
ru: Для начала просмотрите сообщение и закройте окно, чтобы вернуться сюда

en: If you want us to look at something specific on a profile, be sure to report the content (ex: comment), not the entire profile.
ru: Если вы хотите, чтобы мы просмотрели что-то конкретное в профиле, обязательно сообщите о содержании (например, комментарии), а не о всем профиле.

en: To start, review the profile and close the window to come back here
ru: Для начала просмотрите профиль и закройте окно, чтобы вернуться сюда

en: To start, review the source and close the window to come back here
ru: Для начала просмотрите исходный код и закройте окно, чтобы вернуться сюда

en: Members
ru: Участники

en: Ignore the report
ru: Игнорировать этот отчёт

en: Ban
ru: Бан

en: This package is already on %s! Are you a pirate? Else contact us to verify your account.
ru: Этот пакет уже в %s! Вы пират? Свяжитесь с нами, чтобы подтвердить свою учетную запись.

en: Versioning has been disabled.
ru: Управление версиями отключено.

en: Versioning has been enabled.
ru: Управление версиями включено.

en: Versioning
ru: Версия

en: By disabling versioning all secondary versions will be removed!
ru: Отключив управление версиями, все вторичные версии будут удалены!

en: %s Packages
ru: %s пакеты

en: Delete & disable
ru: Удалить сообщение

en: Disable
ru: Отключить

en: This option allows you to manage multiple versions for one same package.
ru: Эта опция позволяет вам управлять несколькими версиями одного и того же пакета.

en: By enabling versioning, when you update a package, previous versions for this package will not be deleted
ru: Если включить управление версиями, при обновлении пакета предыдущие версии этого пакета не будут удалены

en: You will have to do it manually.
ru: Вам придется делать это вручную.

en: This action is only available when you have at least 2 versions for one same package.
ru: Это действие доступно только в том случае, если у вас есть хотя бы 2 версии одного пакета.

en: Enable
ru: Включить

en: Sorry, but this repo has been banned.
ru: Извините, но этот репозиторий заблокирован.

en: Sorry, but your IP has been banned.
ru: Извините, но Ваш аккаунт заблокирован.

en: Sorry, this domain is unknown.
ru: Извините, в этой зоне запрещено.

en: You must be registered and logged in to reply.
ru: Вы должны быть зарегистрированы и авторизованы, чтобы ответить.

en: This Twitter account is already used by another member !
ru: Эта учетная запись Twitter уже используется другим участником!

en: Source access
ru: Доступ к источнику

en: Your gift code is :
ru: Ваш подарочный код:

en: If you already have an account, follow the link below to use your gift code.
ru: Если у вас уже есть учетная запись, перейдите по ссылке ниже, чтобы использовать свой подарочный код.

en: Else, you need to create an account first.
ru: В противном случае вам необходимо сначала создать учетную запись.

en: Gift code
ru: Подарочный код

en: Denied
ru: Отклонен

en: Rapporteur
ru: Докладчик

en: Ignored
ru: Игнорируется

en: Causes
ru: Причины

en: This report has been ignored.
ru: Этот отчет был проигнорирован.

en: This report has been accepted.
ru: Этот отчет был принят.

en: Unban
ru: Разблокировать

en: UDID must be 40 characters or 25 characters and the description is 250 characters maximum !
ru: UDID должен состоять из 40 или 25 символов, а описание не должно превышать 250 символов!

en: Public key
ru: Открытый ключ

en: UDID must do at least 25 characters.
ru: UDID должен содержать не менее 25 символов.

en: Package not purchased.
ru: Пакет не куплен.

en: Copy link
ru: Копировать ссылку

en: No payment method available!
ru: Способ оплаты не доступен!

en: or
ru: или же

en: We acknowledge receipt of the payment you just made.
ru: Мы подтверждаем получение платежа, который вы только что сделали.

en: Link device
ru: Привязать устройство

en: We automatically linked this access to your account.
ru: Мы автоматически связали этот доступ с вашей учетной записью.

en: Account deleted
ru: Аккаунт удален

en: your account has been deleted.
ru: ваша учетная запись удалена.

en: After an account deactivation over 3 months, your account was deleted.
ru: После деактивации учетной записи в течение 3 месяцев ваша учетная запись была удалена.

en: Source renamed
ru: Источник переименован

en: Gift
ru: Подарок

en: Discover
ru: Обнаружить

en: Copied
ru: Скопировано

en: Indication
ru: Индикация

en: Gift code already used!
ru: Подарочный код уже использован!

en: Gift code unknown!
ru: Код подарка неизвестен!

en: Here you can activate your gift code.
ru: Здесь вы можете активировать свой подарочный код.

en: Blacklist
ru: Черный список

en: Whitelists
ru: Белые списки

en: You tried too many times, retry later.
ru: Вы пытались слишком много раз, повторите попытку позже.

en: This code has already been used.
ru: Этот код уже был использован.

en: Please enter your backup code below
ru: Пожалуйста, введите резервный код ниже

en: Enter code
ru: Введите код

en: Choose a different verification method
ru: Выберите другой способ проверки

en: Use a code generator app
ru: Используйте приложение-генератор кода

en: Use a backup code
ru: Используйте резервный код

en: You understand that all related informations, such as your purchases, your packages, your comments and more, will be deleted.
ru: Вы понимаете, что вся связанная информация, такая как ваши покупки, ваши пакеты, ваши комментарии и многое другое, будет удалена.

en: Social networks
ru: Социальные сети

en: Two-step Authentication
ru: Двухэтапная аутентификация

en: Nickname updated
ru: Псевдоним обновлен

en: we have successfully updated your nickname to :
ru: мы успешно изменили ваш псевдоним на:

en: Password updated
ru: Пароль обновлен

en: we have successfully updated your password.
ru: мы успешно обновили ваш пароль.

en: Same passwords
ru: Те же пароли

en: Keep this backup code in a safe place - print it, write it, or save a screenshot.
ru: Сохраните этот резервный код в надежном месте — распечатайте его, запишите или сохраните снимок экрана.

en: If you lose access to your device, however, you can use this code to verify your identity. This code can only be used once.
ru: Однако если вы потеряете доступ к своему устройству, вы можете использовать этот код для подтверждения своей личности. Этот код можно использовать только один раз.

en: You have successfully attached your Patreon account !
ru: Вы успешно привязали свою учетную запись Patreon!

en: You have already attached your Patreon account !
ru: Вы уже привязали свою учетную запись Patreon!

en: This Patreon account is already linked to another user !
ru: Эта учетная запись Patreon уже связана с другим пользователем!

en: This Twitter account is already linked to another user !
ru: Эта учетная запись Twitter уже связана с другим пользователем!

en: Connect your Patreon account
ru: Подключить свой аккаунт Патреон

en: Will be used to unlock packages with your Patreon account.
ru: Будет использоваться для разблокировки пакетов с вашей учетной записью Patreon.

en: Will be used to sign in with your Twitter account.
ru: Будет использоваться для входа в вашу учетную запись Twitter.

en: Two-step Authentication ready
ru: Двухэтапная аутентификация готова

en: Two-step authentication is now enabled !
ru: Двухэтапная аутентификация теперь включена!

en: The code you entered is invalid.
ru: Введенный код недействителен.

en: Backup code successfully reset !
ru: Резервный код успешно сброшен!

en: Get the backup code
ru: Получить резервный код

en: If you loose access to your device, you can use this code to confirm your identity. It can only be used once.
ru: Если вы потеряете доступ к своему устройству, вы можете использовать этот код для подтверждения своей личности. Его можно использовать только один раз.

en: Print
ru: Распечатать

en: Configure your security application
ru: Настройте приложение безопасности

en: From your security application, follow the steps to set up a new account. When prompted, scan the following QR code with your camera. You will then have to do a quick test.
ru: В приложении безопасности следуйте инструкциям по настройке новой учетной записи. При появлении запроса отсканируйте следующий QR-код своей камерой. Затем вам нужно будет сделать быстрый тест.

en: You can not scan the code ?
ru: Вы не можете отсканировать код?

en: From your security application, enter the following key :
ru: В приложении безопасности введите следующий ключ:

en: Scan QR code instead
ru: Вместо этого отсканируйте QR-код

en: Use your security application to generate a code and enter it below.
ru: Используйте приложение безопасности для создания кода и введите его ниже.

en: How does two-step authentication works
ru: Как работает двухэтапная аутентификация

en: When you log in, you will need to provide a login code.
ru: При входе в систему вам нужно будет указать код входа.

en: The login code will be generated using a security application.
ru: Код входа будет сгенерирован с помощью приложения безопасности.

en: When you enter the login code, we'll know it's really you.
ru: Когда вы введете код входа, мы узнаем, что это действительно вы.

en: These items only need to be bought once, there is no expiration date like for subscriptions.
ru: Эти предметы нужно покупать только один раз, у них нет срока действия, как у подписки.

en: Read more
ru: Читать далее

en: Can see comments.
ru: Может видеть комментарии.

en: Can see followers.
ru: Может видеть подписчиков.

en: Can manage source packages.
ru: Может управлять исходными пакетами.

en: Can edit source blacklist.
ru: Можно редактировать черный список источников.

en: Can edit changelogs.
ru: Может редактировать журналы изменений.

en: Can delete packages.
ru: Может удалять пакеты.

en: Can edit descriptions.
ru: Может редактировать описания.

en: Can download packages.
ru: Может скачивать пакеты.

en: Move
ru: Шаг

en: Can move packages to another source.
ru: Может перемещать пакеты в другой источник.

en: Can see sales and add users.
ru: Может видеть продажи и добавлять пользователей.

en: Can see package statistics.
ru: Можно посмотреть статистику пакетов.

en: Can manage whitelists.
ru: Может управлять белыми списками.

en: Can edit source settings.
ru: Можно редактировать настройки источника.

en: Rename
ru: Переименовать

en: Can rename source.
ru: Можно переименовать источник.

en: Can see source's statistics.
ru: Можно посмотреть статистику источника.

en: Can edit source's theme.
ru: Можно редактировать тему источника.

en: If you already have an account, follow the link below to activate your access.
ru: Если у вас уже есть учетная запись, перейдите по ссылке ниже, чтобы активировать доступ.

en: Access resent successfully !
ru: Доступ успешно повторен!

en: Access updated successfully !
ru: Доступ успешно обновлен!

en: Access added successfully !
ru: Доступ успешно добавлен!

en: This user already have an access.
ru: У этого пользователя уже есть доступ.

en: You already have 3 users granted.
ru: У вас уже есть 3 пользователя.

en: You must select at least one access.
ru: Вы должны выбрать хотя бы один доступ.

en: Access deleted successfully !
ru: Доступ успешно удален!

en: Here's where you grant users access to this source.
ru: Здесь вы предоставляете пользователям доступ к этому источнику.

en: You can add up to 3 users.
ru: Вы можете добавить до 3 пользователей.

en: Access
ru: Доступ

en: No access found.
ru: Доступ не найден.

en: New access
ru: Новый доступ

en: We will notify the user by email.
ru: Мы уведомим пользователя по электронной почте.

en: If he's not yet registered, we will give him an unique link to enable his access after registration.
ru: Если он еще не зарегистрирован, мы дадим ему уникальную ссылку для доступа после регистрации.

en: Are you sure you want to delete this user access?
ru: Вы уверены, что хотите удалить доступ этого пользователя?

en: UDID must do at least 25 characters and the description is 250 characters maximum !
ru: UDID должен содержать не менее 25 символов, а описание — не более 250 символов!

en: Add to blacklist
ru: Добавить в черный список

en: An error occurred
ru: Произошла ошибка

en: You was inactive too many times.
ru: Вы были неактивны слишком много раз.

en: The dock mask determines the shape of the dock.
ru: Маска дока определяет форму дока.

en: The dock overlay is an image that's applied on top of the dock background.
ru: Наложение док-станции — это изображение, которое применяется поверх фона док-станции.

en: This boolean controls whether a gaussian blur effect is applied to the dock's reflections.
ru: Это логическое значение определяет, применяется ли эффект размытия по Гауссу к отражениям дока.

en: This float adjusts the vertical position of the reflections.
ru: Этот поплавок регулирует вертикальное положение отражений.

en: This boolean controls whether the dock icons bounce when they're tapped and before the app starts loading. (Default: false)
ru: Это логическое значение определяет, подпрыгивают ли значки дока при нажатии и до того, как приложение начнет загружаться. (По умолчанию: ложь)

en: Note: Some people may find this effect cool while others might think it's rather annoying.
ru: Примечание. Некоторым этот эффект может показаться крутым, а другим он может показаться довольно раздражающим.

en: Anemone supports showing running indicators in the dock.
ru: Anemone поддерживает показ работающих индикаторов в доке.

en: Darken Wallpaper
ru: Затемнить обои

en: Anemone can darken the wallpaper under the dock.
ru: Ветреница может затемнить обои под причалом.

en: Fonts
ru: Шрифты

en: Font name to override
ru: Имя шрифта для переопределения

en: This font name is already used.
ru: Это имя шрифта уже используется.

en: None
ru: Никто

en: Capitalize
ru: Использовать заглавные буквы

en: Non-Live mode is when the clock icon is inside a folder, in Spotlight, Siri, Anemone's preview, etc.
ru: Неживой режим — это когда значок часов находится внутри папки, в Spotlight, Siri, предпросмотре Anemone и т. д.

en: The icon mask determines the shape of the icons.
ru: Маска значка определяет форму значков.

en: Anemone applies overlays on top of icons in SpringBoard.
ru: Anemone применяет наложения поверх значков в SpringBoard.

en: Anemone applies the following underlays underneath icons outside of SpringBoard.
ru: Anemone применяет следующие подложки под иконками за пределами SpringBoard.

en: Anemone applies shadows underneath icons in SpringBoard.
ru: Anemone применяет тени под иконками в SpringBoard.

en: This package does not exists.
ru: Этот пакет не существует.

en: Select packages you want to download
ru: Выберите пакеты, которые хотите скачать

en: Search a package
ru: Поиск пакета

en: Start by searching a package
ru: Начните с поиска пакета

en: Please add the maintainer email in the email field !
ru: Пожалуйста, добавьте адрес электронной почты сопровождающего в поле электронной почты!

en: Please add a maintainer !
ru: Пожалуйста, добавьте сопровождающего!

en: Set for all
ru: Набор для всех

en: Maintainer
ru: Сопровождающий

en: Maintainer email
ru: Электронная почта сопровождающего

en: Long description
ru: Длинное описание

en: Select packages you want to edit
ru: Выберите пакеты, которые хотите изменить

en: Access rejected successfully !
ru: Доступ успешно отклонен!

en: Your access has been override.
ru: Ваш доступ был переопределен.

en: Your access has been enabled.
ru: Ваш доступ был включен.

en: Can see source comments.
ru: Можно увидеть исходные комментарии.

en: Can see source followers.
ru: Может видеть исходных подписчиков.

en: Can edit source changelogs.
ru: Может редактировать исходные журналы изменений.

en: Can delete source packages.
ru: Может удалять исходные пакеты.

en: Can edit source descriptions.
ru: Может редактировать описания источников.

en: Can download source packages.
ru: Можно скачать исходные пакеты.

en: Can move source packages to another source.
ru: Может перемещать исходные пакеты в другой источник.

en: Can manage source whitelists.
ru: Может управлять исходными белыми списками.

en: You already have an access to this source, do you want to override it?
ru: У вас уже есть доступ к этому источнику, переопределить его?

en: Before
ru: До

en: After
ru: После

en: This version already exists!
ru: Эта версия уже существует!

en: Maintainer field is not empty!
ru: Поле Сопровождающий не пусто!

en: Here you can automatically update your packages to add the missing field <b>Maintainer</b>.
ru: Здесь вы можете автоматически обновить свои пакеты, добавив отсутствующее поле <b>Maintainer</b>.

en: Below, are listed packages without <b>Maintainer</b> field.
ru: Ниже перечислены пакеты без поля <b>Maintainer</b>.

en: What package do you want to update?
ru: Какой пакет вы хотите обновить?

en: How should the version number be changed?
ru: Как изменить номер версии?

en: Increment last number
ru: Увеличить последнее число

en: Don't touch anything
ru: Ничего не трогай

en: Add text at end
ru: Добавить текст в конце

en: Text to add at end
ru: Текст для добавления в конце

en: This page does not update upload date and does not post anything on your Twitter or Facebook account.
ru: Эта страница не обновляет дату загрузки и ничего не публикует в вашей учетной записи Twitter или Facebook.

en: An update will be visible to users having the package installed.
ru: Обновление будет видно пользователям, у которых установлен пакет.

en: You can use comma to invite multiple users.
ru: Вы можете использовать запятую, чтобы пригласить нескольких пользователей.

en: Awaiting activation
ru: Ожидание активации

en: Move to folder
ru: Переместить в папку

en: ROOT directory (/)
ru: Корневая директория (/)

en: Themes directory
ru: Каталог тем

en: LockHTML directory
ru: Каталог LockHTML

en: SBHTML directory
ru: SBHTML-каталог

en: Icon file
ru: Файл значка

en: File
ru: Файл

en: Extract using Icon field
ru: Извлечь с помощью поля Icon

en: Add depends
ru: Добавить зависит

en: You can only import packages to your own sources!
ru: Вы можете импортировать пакеты только в свои собственные источники!

en: To what source
ru: К какому источнику

en: No redirection will be applied on your old URL.
ru: К вашему старому URL-адресу не будет применяться перенаправление.

en: Total downloads
ru: Всего загрузок

en: Page views
ru: Просмотры страниц

en: Devices
ru: Устройства

en: No action available
ru: Нет доступных действий

en: Rename your source
ru: Переименуйте свой источник

en: We will send you an email to let you know when it's done.
ru: Мы отправим вам электронное письмо, чтобы сообщить, когда это будет сделано.

en: You have reached your custom sections limit.
ru: Вы достигли лимита настраиваемых разделов.

en: You must set your Merchant ID and your IPN Secret.
ru: Вы должны указать свой идентификатор продавца и секрет IPN.

en: Your CoinPayments.net settings has been updated!
ru: Ваши настройки CoinPayments.net обновлены!

en: You must set your Publishable Key and your Secret Key.
ru: Вы должны установить свой публикуемый ключ и секретный ключ.

en: Your Stripe.com settings has been updated!
ru: Ваши настройки Stripe.com были обновлены!

en: Merchant ID
ru: Идентификатор продавца

en: IPN Secret
ru: IPN secret

en: Publishable Key
ru: Публикуемый ключ

en: Manage access
ru: Управление доступом

en: Sileo Featured
ru: Силео

en: You can't import a whitelist to itself!
ru: Вы не можете импортировать белый список в себя!

en: You can only import whitelists from your own sources!
ru: Вы можете импортировать белые списки только из собственных источников!

en: This package does not exist!
ru: Этот пакет не существует!

en: This whitelist is empty!
ru: Этот белый список пуст!

en: Packages Whitelists
ru: Белые списки пакетов

en: Import
ru: Импорт

en: From what source
ru: Из какого источника

en: From what whitelist
ru: Из какого белого списка

en: To what whitelist
ru: В какой белый список

en: You have reached your limit of sources.
ru: Вы достигли предела источников.

en: You have reached your sources limit.
ru: Вы достигли лимита источников.

en: 1 Source Limit
ru: 1 исходный лимит

en: 3 Sources Limit
ru: 3 источника

en: 5 Sources Limit
ru: Ограничение на 5 источников

en: 10 Go Storage
ru: 10 место для хранения

en: Unlimited Sources Limit
ru: Неограниченный лимит источников

en: All reports reviewed have been removed.
ru: Все проверенные отчеты были удалены.

en: Delete reports reviewed
ru: Удалить проверенные отчеты

en: An embedded Package or Source supports light and dark color themes and custom link colors. Customize %s widgets at the page-level with &lt;meta&gt; elements or add data-* attributes to individual generated elements.
ru: Встроенные пакеты или репозитории поддерживают светлую и темную цветовую схему и пользовательские цвета ссылок. Настраивайте виджеты %s на уровне страницы с помощью тега <meta> или добавляя атрибуты data-* для каждого сгенерированного элемента.

en: Error 500
ru: Ошибка 500

en: Sorry, an internal server error occured.
ru: К сожалению, произошла внутренняя ошибка сервера.

en: We have been notified and will do everything to resolve the problem as soon as possible.
ru: Мы уведомлены и сделаем все, чтобы решить проблему как можно скорее.

en: Please help us to translate these pages in your language.
ru: Пожалуйста, помогите нам перевести эти страницы на ваш язык.

en: Convert
ru: Конвертировать

en: Convert your zip file to deb.
ru: Преобразуйте ваш zip-файл в deb.

en: Build your theme easily with our Theme Creator.
ru: Создайте свою тему легко с нашим Theme Creator.

en: Connect your Twitter account
ru: Подключите Ваш Twitter аккаунт

en: Text Color
ru: Цвет текста

en: Banner removed successfully !
ru: Баннер успешно удален!

en: does not exist or has never added our repos.
ru: не существует или никогда не добавлял наши репозитории.

en: Translate
ru: Перевести

en: This is a paid source !
ru: Это платный источник!

en: Make payments with CoinPayments.net
ru: Совершайте платежи с помощью CoinPayments.net

en: No package found
ru: Пакет не найден

en: Package purchased
ru: Пакет куплен

en: Source purchased
ru: Источник куплен

en: You already have unlocked this source!
ru: Вы уже разблокировали этот источник!

en: You already have bought this package!
ru: Вы уже купили этот пакет!

en: Gift code enabled!
ru: Активирован подарочный код!

en: Deactivate your account
ru: Отключить учетную запись

en: This will deactivate your account
ru: Это деактивирует вашу учетную запись

en: What else you should know
ru: Что еще вы должны знать

en: Some account information may still be available in search engines, such as Google or Bing.
ru: Некоторая информация об учетной записи может по-прежнему быть доступна в поисковых системах, таких как Google или Bing.

en: If you just want to change your @username, you don't need to deactivate your account. Instead, edit it in your settings.
ru: Если вы просто хотите изменить свое @username, вам не нужно деактивировать свою учетную запись. Вместо этого отредактируйте его в настройках.

en: Deactivate and log out
ru: Деактивировать и выйти из системы

en: Thid device UDID does not exist or has never added our repos.
ru: UDID этого устройства не существует или никогда не добавлял наши репозитории.

en: Increase the upload limitation by 15 Mo to add big packages on your source.
ru: Увеличьте ограничение на загрузку на 15 мес., чтобы добавлять большие пакеты в свой источник.

en: Get 5 new extra sections to help organise your source.
ru: Получите 5 новых дополнительных разделов, которые помогут упорядочить ваш источник.

en: Increase the limit of whitelist by 50 to add more devices on your protected source.
ru: Увеличьте лимит белого списка на 50, чтобы добавить больше устройств в защищенный источник.

en: Remove all traces of our brand in your source.
ru: Удалите все следы нашего бренда в вашем источнике.

en: Remove all the advertisments from your source. Use your advertisements or not.
ru: Удалите всю рекламу из вашего источника. Использовать вашу рекламу или нет.

en: Can choose what packages you want to feature on Sileo and can change Sileo banner.
ru: Вы можете выбрать, какие пакеты вы хотите разместить на Sileo, и можете изменить баннер Sileo.

en: Source FTP
ru: Исходный FTP

en: On this part, you can upload your .deb or .zip files via FTP.
ru: В этой части вы можете загрузить файлы .deb или .zip через FTP.

en: Once time uploaded, you can easily import them in your source.
ru: После загрузки вы можете легко импортировать их в свой источник.

en: FTP host
ru: FTP-хост

en: Add FTP user
ru: Добавить пользователя FTP

en: Generate new password
ru: Создать новый пароль

en: iWidgets directory
ru: Каталог iWidgets

en: Sileo color has been modified !
ru: Цвет Sileo был изменен!

en: Sileo banner added successfully !
ru: Баннер Sileo успешно добавлен!

en: Sileo banner
ru: Силео баннер

en: Sileo Color
ru: Силео Цвет

en: Color for Sileo pages.
ru: Цвет для страниц Sileo.

en: Email
ru: Эл. адрес

en: This package is already on another source ! Are you a pirate? Else contact us to verify your account.
ru: Этот пакет уже находится в другом источнике! Вы пират? В противном случае свяжитесь с нами, чтобы подтвердить свою учетную запись.

en: Here, you can easily rename your source.
ru: Здесь вы можете легко переименовать свой источник.

en: Please delete all children sections first!
ru: Сначала удалите все детские разделы!

en: Add children sections
ru: Добавить дочерние разделы

en: Children sections use parent section icon.
ru: Дочерние разделы используют значок родительского раздела.

en: Sell your source
ru: Продай свой источник

en: By enabling this option, you can sell all your private packages with 1 purchase.
ru: Включив эту опцию, вы можете продать все свои приватные пакеты за 1 покупку.

en: Currency
ru: Валюта

en: You must set a banner image to get your package featured on Sileo.
ru: Вы должны установить изображение баннера, чтобы ваш пакет был представлен на Sileo.

en: Select packages you want to feature on Sileo.
ru: Выберите пакеты, которые вы хотите добавить в Sileo.

en: Sorry, but this repo has been closed.
ru: Извините, но этот репозиторий был закрыт.

en: If you forgot your password or bought this device from another user, please contact us.
ru: Если вы забыли пароль или купили это устройство у другого пользователя, свяжитесь с нами.

en: If you have really more than 10 devices, for security reason, send a UDID list by mail to admin please.
ru: Если у вас действительно больше 10 устройств, из соображений безопасности пришлите список UDID на почту админу пожалуйста.

en: Unknow device
ru: Неизвестное устройство

en: Pledge
ru: Залог

en: Refund request
ru: Запрос на возврат денег

en: your refund request has been accepted by the developer.
ru: ваш запрос на возврат был принят разработчиком.

en: Your code is :
ru: Ваш код:

en: Two-step Authentication Code
ru: Код двухэтапной аутентификации

en: the developer did not respond to your request within the seven days.
ru: разработчик не ответил на ваш запрос в течение семи дней.

en: Your refund request has been automatically declined.
ru: Ваш запрос на возврат был автоматически отклонен.

en: your refund request has been automatically closed.
ru: ваш запрос на возврат был автоматически закрыт.

en: Freebox hors ligne
ru: Закуски Freebox

en: This source has been archived.
ru: Этот источник был заархивирован.

en: You must generate at least 1 gift code!
ru: Вы должны сгенерировать как минимум 1 подарочный код!

en: You can generate up to 50 gift code!
ru: Вы можете сгенерировать до 50 подарочных кодов!

en: Today
ru: Сегодня

en: Number of sales
ru: Количество продаж

en: Last 7 days
ru: Последние 7 дней

en: This month
ru: Этот месяц

en: Link
ru: Ссылка на сайт

en: Please type your password to show your private key.
ru: Пожалуйста, введите свой пароль, чтобы показать свой закрытый ключ.

en: Description is too long !
ru: Описание слишком длинное!

en: Are you sure you wish to reset your keys?
ru: Вы уверены, что хотите сбросить ключи?

en: This will generate new token for your public and private key and cannot be undone.
ru: Это создаст новый токен для вашего открытого и закрытого ключа и не может быть отменено.

en: Our API will return semantically valid HTTP response codes based on the success of your request. The following table can be used as a reference for response codes it will return.
ru: Наш API будет возвращать семантически корректные коды ответов HTTP в зависимости от успешности вашего запроса. Следующая таблица может использоваться в качестве справочной информации для кодов ответов, которые она будет возвращать.

en: HTTP status codes
ru: Коды состояния HTTP

en: If an HTTP status code have multiple reasons, please use the error code returned by the API.
ru: Если код состояния HTTP имеет несколько причин, используйте код ошибки, возвращаемый API.

en: The following table describes the codes which may appear when working with the API.
ru: В следующей таблице описаны коды, которые могут появиться при работе с API.

en: Checks whether an UDID has downloaded/bought one package.
ru: Проверяет, загрузил/купил ли UDID один пакет.

en: Returns UDIDs allowed for one package (Package Whitelist).
ru: Возвращает UDID, разрешенные для одного пакета (белый список пакетов).

en: Your source identifier.
ru: Ваш исходный идентификатор.

en: Returns UDIDs allowed for one source (General Whitelist).
ru: Возвращает UDID, разрешенные для одного источника (общий белый список).

en: Add an UDID to a whitelist (General or Package Whitelist).
ru: Добавьте UDID в белый список (общий или пакетный белый список).

en: A whitelist where you want to add an UDID.
ru: Белый список, в который вы хотите добавить UDID.

en: Source General Whitelist, to allow an UDID for all your packages on this source.
ru: Общий белый список источника, чтобы разрешить UDID для всех ваших пакетов в этом источнике.

en: A Package Whitelist, to allow an UDID for one package. <code>package</code> argument must be specified.
ru: Белый список пакетов, чтобы разрешить UDID для одного пакета. Должен быть указан аргумент <code>package</code>.

en: An UDID to add.
ru: UDID для добавления.

en: A description to identify this UDID easily.
ru: Описание для легкой идентификации этого UDID.

en: A package identifier, when you want to add an UDID to a <code>package</code> whitelist.
ru: Идентификатор пакета, когда вы хотите добавить UDID в белый список <code>package</code>.

en: Delete an UDID from a whitelist (General or Package Whitelist).
ru: Удалить UDID из белого списка (общий или пакетный белый список).

en: A whitelist, where you want to delete an UDID.
ru: Белый список, из которого вы хотите удалить UDID.

en: An UDID to delete.
ru: UDID для удаления.

en: A package identifier, when you want to delete an UDID from a <code>package</code> whitelist.
ru: Идентификатор пакета, когда вы хотите удалить UDID из белого списка <code>package</code>.

en: Do you have CyDown installed? That may be the reason why your IP has been banned.
ru: У вас установлен CyDown? Это может быть причиной того, что ваш IP был забанен.

en: Please provide all informations you can find below.
ru: Пожалуйста, предоставьте всю информацию, которую вы можете найти ниже.

en: Closed
ru: Закрыто

en: Fully customizable with your own HTML, CSS and JavaScript.
ru: Полностью настраиваемый с вашим собственным HTML, CSS и JavaScript.

en: Sell your packages directly with Paypal, Stripe or CoinPayments.
ru: Продавайте свои посылки напрямую через Paypal, Stripe или CoinPayments.

en: Compatible with all theme engines.
ru: Совместимость со всеми движками тем.

en: Convert your zip files to deb
ru: Преобразуйте ваши zip-файлы в deb

en: Use our Theme Creator tool
ru: Используйте наш инструмент для создания тем

en: Your .zip
ru: Ваш.zip

en: You didn’t downloaded anything yet.
ru: Вы еще ничего не скачали.

en: Add package
ru: Добавить пакет

en: Refund requests
ru: Запросы на возврат

en: If your email address exists in our database, you will receive a password recovery link at your email address in a few minutes.
ru: Если ваш адрес электронной почты существует в нашей базе данных, через несколько минут вы получите ссылку для восстановления пароля на свой адрес электронной почты.

en: Note this also resets your 2FA method to Email 2FA if you have 2FA enabled.
ru: Обратите внимание, что это также сбрасывает ваш метод 2FA на Email 2FA, если у вас включен 2FA.

en: is already linked to another account.
ru: уже привязан к другому аккаунту.

en: Check your mailbox to get the code.
ru: Проверьте свой почтовый ящик, чтобы получить код.

en: Use your code generator app to generate a code.
ru: Используйте приложение генератора кода для создания кода.

en: Purchases
ru: Покупки

en: or more
ru: или больше

en: Private packages
ru: Частные пакеты

en: Join
ru: Присоединиться

en: When ordering or registering on our site, as appropriate, you may be asked to enter your email address or other details to help you with your experience.
ru: При заказе или регистрации на нашем сайте, в зависимости от обстоятельств, вас могут попросить ввести адрес электронной почты или другие данные, которые помогут вам в вашем опыте.

en: We collect information from you when you register on our site or enter information on our site.
ru: Мы собираем информацию от вас, когда вы регистрируетесь на нашем сайте или вводите информацию на нашем сайте.

en: The type of data collected depends on if you use third party services to sign in. This may include your:
ru: Тип собираемых данных зависит от того, используете ли вы сторонние сервисы для входа. Это может включать:

en: profile name
ru: имя профиля

en: email address
ru: адрес электронной почты

en: We receive some of this data from you e.g. from the sign up form or account page.
ru: Мы получаем некоторые из этих данных от вас, например. из формы регистрации или страницы учетной записи.

en: There are a few types of information this includes, detailed in the following sections.
ru: Сюда входит несколько типов информации, подробно описанных в следующих разделах.

en: download history
ru: история загрузок

en: Your technical data
ru: Ваши технические данные

en: Examples include:
ru: Примеры включают:

en: URL information
ru: информация об URL

en: Online identifiers such as cookie data and IP addresses</li>
ru: Интернет-идентификаторы, такие как данные файлов cookie и IP-адреса.</li>

en: Information about the devices you use such as:
ru: Информация об используемых вами устройствах, например:

en: device IDs
ru: идентификаторы устройств

en: network connection type (e.g. wifi, 4G, LTE, Bluetooth)
ru: тип сетевого подключения (например, Wi-Fi, 4G, LTE, Bluetooth)

en: provider
ru: провайдер

en: network and device performance
ru: производительность сети и устройства

en: browser type
ru: тип браузера

en: operating system
ru: операционная система

en: Your general (non-precise) location
ru: Ваше общее (неточное) местоположение

en: This may be understood from technical data (e.g. your IP address, language setting of your device, or payment currency).
ru: Это можно понять из технических данных (например, вашего IP-адреса, языковых настроек вашего устройства или валюты платежа).

en: Additional data you may choose to give us
ru: Дополнительные данные, которые вы можете предоставить нам

en: Payment and Purchase Data
ru: Данные об оплате и покупке

en: The exact personal data collected will vary depending on the payment method, but will include information such as:
ru: Точные собираемые личные данные будут различаться в зависимости от способа оплаты, но будут включать такую ​​информацию, как:

en: country
ru: страна

en: details of your purchase and payment history
ru: детали вашей покупки и история платежей

en: Collected from other (third party) sources (to the extent permitted by applicable law)
ru: Собраны из других (сторонних) источников (насколько это разрешено применимым законодательством)

en: Authentication partners
ru: Партнеры по аутентификации

en: If you register for or log into our services using another service, we’ll receive your information from them to help create your account with us.
ru: Если вы зарегистрируетесь или войдете в наши службы с помощью другой службы, мы получим вашу информацию от них, чтобы помочь создать вашу учетную запись у нас.

en: Payment partners
ru: Платежные партнеры

en: This allows us to:
ru: Это позволяет нам:

en: process your payment
ru: обработать ваш платеж

en: give you what you’ve purchased
ru: дать вам то, что вы купили

en: CalOPPA is the first state law in the nation to require commercial websites and online services to post a privacy policy. The law's reach stretches well beyond California to require a person or company in the United States (and conceivably the world) that operates websites collecting personally identifiable information from California consumers to post a conspicuous privacy policy on its website stating exactly the information being collected and those individuals with whom it is being shared, and to comply with this policy. - See more at: http://consumercal.org/california-online-privacy-protection-act-caloppa/#sthash.0FdRbT51.dpuf
ru: CalOPPA — это первый закон штата в стране, требующий от коммерческих веб-сайтов и онлайн-сервисов публикации политики конфиденциальности. Закон распространяется далеко за пределы Калифорнии и требует от лица или компании в Соединенных Штатах (и, возможно, во всем мире), которые управляют веб-сайтами, собирающими информацию, позволяющую установить личность, от потребителей из Калифорнии, разместить на своем веб-сайте заметную политику конфиденциальности, точно указав собираемую информацию и те лицам, которым он передается, и соблюдать эту политику. – Подробнее см. на странице: http://consumercal.org/california-online-privacy-protection-act-caloppa/#sthash.0FdRbT51.dpuf

en: When it comes to the collection of personal information from children under 13, the Children's Online Privacy Protection Act (COPPA) puts parents in control. The Federal Trade Commission, the nation's consumer protection agency, enforces the COPPA Rule, which spells out what operators of websites and online services must do to protect children's privacy and safety online.
ru: Когда дело доходит до сбора личной информации от детей младше 13 лет, Закон о защите конфиденциальности детей в Интернете (COPPA) отдает контроль родителям. Федеральная торговая комиссия, национальное агентство по защите прав потребителей, обеспечивает соблюдение правила COPPA, в котором разъясняется, что должны делать операторы веб-сайтов и онлайн-сервисов для защиты конфиденциальности и безопасности детей в Интернете.

en: Information associated with your account will generally be kept until it is no longer necessary to provide our services or until you ask us to delete it or your account is deactivated for 30 days, whichever comes first.
ru: Информация, связанная с вашей учетной записью, как правило, будет храниться до тех пор, пока необходимость в предоставлении наших услуг отпадет, или пока вы не попросите нас удалить ее, или пока ваша учетная запись не будет деактивирована на 30 дней, в зависимости от того, что наступит раньше.

en: Additionally, we may retain information from deleted accounts to comply with the law, prevent fraud, resolve disputes, troubleshoot problems, assist with investigations, enforce the Terms of Use, and take other actions permitted by law.
ru: Кроме того, мы можем сохранять информацию из удаленных учетных записей в соответствии с законом, предотвращать мошенничество, разрешать споры, устранять неполадки, помогать в расследованиях, обеспечивать соблюдение Условий использования и предпринимать другие действия, разрешенные законом.

en: The information we retain will be handled in accordance with this Privacy Policy.
ru: Сохраняемая нами информация будет обрабатываться в соответствии с настоящей Политикой конфиденциальности.

en: Pay with Card or Apple Pay
ru: Оплата картой или Apple Pay

en: Facebook account linked:
ru: Аккаунт Facebook привязан:

en: Google account linked:
ru: Аккаунт Google привязан:

en: Twitter account linked:
ru: Аккаунт в Твиттере связан:

en: Too many attempts, retry later.
ru: Слишком много попыток, повторите попытку позже.

en: Invalid recovery code!
ru: Неверный код восстановления!

en: Recovery code
ru: Код восстановления

en: Deactivate
ru: Деактивировать

en: You need to link at least one device to your account.
ru: Вам необходимо привязать хотя бы одно устройство к своей учетной записи.

en: Your device must be inactive for more than 1 month to be unlinked.
ru: Для отключения связи ваше устройство должно быть неактивным более 1 месяца.

en: Sessions
ru: Сессии

en: Notifications and emails
ru: Уведомления и электронные письма

en: Unlink
ru: Отключить

en: Packages replies
ru: Ответы на пакеты

en: These are notifications for new responses to your comments on packages.
ru: Это уведомления о новых ответах на ваши комментарии к пакетам.

en: Status replies
ru: Статус ответов

en: These are notifications for new comments and replies on status.
ru: Это уведомления о новых комментариях и ответы о статусе.

en: Friend requests
ru: Запросы друга

en: These are notifications when one of your friend request has been accepted.
ru: Это уведомления, когда один из ваших запросов на добавление в друзья был принят.

en: Sources comments
ru: Комментарии к источникам

en: These are notifications for new comments on your packages.
ru: Это уведомления о новых комментариях к вашим пакетам.

en: Followers
ru: Последователи

en: These are notifications for new followers on your sources.
ru: Это уведомления о новых подписчиках на ваших источниках.

en: These are notifications for new purchases on your sources.
ru: Это уведомления о новых покупках на ваших источниках.

en: Emails
ru: Электронные письма

en: To be notified when a user purchase one of your packages.
ru: Чтобы получать уведомления, когда пользователь покупает один из ваших пакетов.

en: You have successfully attached your Discord account !
ru: Вы успешно привязали свою учетную запись Discord!

en: You have already attached your Discord account !
ru: Вы уже привязали свою учетную запись Discord!

en: This Discord account is already linked to another user !
ru: Этот аккаунт Discord уже связан с другим пользователем!

en: Your Discord Server has been unlinked !
ru: Ваш сервер Discord был отключен!

en: Your Facebook account has been unlinked !
ru: Ваша учетная запись Facebook была отключена!

en: Your Google account has been unlinked !
ru: Связь с вашей учетной записью Google отключена!

en: Your Patreon account has been unlinked !
ru: Ваша учетная запись Patreon была отключена!

en: Your Twitter account has been unlinked !
ru: Связь с вашей учетной записью Twitter отключена!

en: Select a channel
ru: Выберите канал

en: Discord message is too long!
ru: Сообщение в Discord слишком длинное!

en: An error occurred with your Discord message!
ru: Произошла ошибка с вашим сообщением Discord!

en: Message sent successfully!
ru: Сообщение успешно отправлено!

en: Test message
ru: Тестовое сообщение

en: No channel found.
ru: Канал не найден.

en: Twitter message is too long!
ru: Сообщение в Твиттере слишком длинное!

en: Twitter settings updated !
ru: Обновлены настройки твиттера!

en: An error occurred with your Twitter message!
ru: Произошла ошибка с вашим сообщением в Твиттере!

en: Will be used to publish on your Discord Server.
ru: Будет использоваться для публикации на вашем сервере Discord.

en: Available variables :
ru: Доступные переменные:

en: Package URL is automatically added.
ru: URL-адрес пакета добавляется автоматически.

en: Mention @everyone
ru: Упомяните @всех

en: Two-step authentication is now disabled !
ru: Двухэтапная аутентификация отключена!

en: TOTP two-step authentication is enabled.
ru: Включена двухэтапная аутентификация TOTP.

en: Email two-step authentication is enabled.
ru: Двухэтапная аутентификация электронной почты включена.

en: Enable TOTP
ru: Включить TOTP

en: Enable Email
ru: Включить электронную почту

en: TOTP: Link authenticators supporting TOTP such as Google Authenticator, Authy, FreeOTP, etc.
ru: TOTP: связывайте аутентификаторы, поддерживающие TOTP, такие как Google Authenticator, Authy, FreeOTP и т. д.

en: Email: If this is selected any time you log in we will send you an email with a code you must enter to finish logging in.
ru: Электронная почта: если это выбрано в любое время, когда вы входите в систему, мы отправим вам электронное письмо с кодом, который вы должны ввести, чтобы завершить вход.

en: Unlimited
ru: Неограниченный

en: This blacklist blocks an UDID for downloading all packages, when your source is open or closed.
ru: Этот черный список блокирует UDID для загрузки всех пакетов, когда ваш источник открыт или закрыт.

en: The Info.plist file is malformed and has been reset to the default values. Some values may be missing.
ru: Файл Info.plist имеет неверный формат, и для него установлены значения по умолчанию. Некоторые значения могут отсутствовать.

en: You need to take a subscription plan to use this tool !
ru: Вам нужно взять план подписки, чтобы использовать этот инструмент!

en: Dock Corner Radius
ru: Угловой радиус док-станции

en: This float adjusts the corner radius of the dock on iPhone X/Xr/Xs Max devices
ru: Этот плавающий элемент регулирует угловой радиус док-станции на устройствах iPhone X/Xr/Xs Max

en: Anemone applies the following underlays underneath icons inside of SpringBoard.
ru: Anemone применяет следующие подложки под иконками внутри SpringBoard.

en: Shortcuts
ru: Ярлыки

en: Your packages will be recompiled.
ru: Ваши пакеты будут перекомпилированы.

en: Edit Control fields
ru: Редактировать поля управления

en: Start by selecting a package
ru: Начните с выбора пакета

en: Replaces
ru: Заменяет

en: Beta Whitelist
ru: Бета-белый список

en: Can add/update a package, manage states, status and can post with your social networks.
ru: Может добавлять/обновлять пакет, управлять состояниями, статусом и публиковать сообщения в социальных сетях.

en: Can edit source sections, compile or delete sections package and can post with your social networks.
ru: Может редактировать исходные разделы, компилировать или удалять пакет разделов и публиковать сообщения в социальных сетях.

en: The long descriptions
ru: Длинные описания

en: The changelogs
ru: Журналы изменений

en: Multi
ru: Мульти

en: Applied to all versions.
ru: Применяется ко всем версиям.

en: Share on your Discord Channel.
ru: Поделитесь на своем канале Discord.

en: Connect your Discord account
ru: Подключить свою учетную запись Discord

en: Display options
ru: Показать варианты

en: You can not use other package identifiers than yours.
ru: Вы не можете использовать другие идентификаторы пакетов, кроме вашего.

en: Please add a package identifier !
ru: Пожалуйста, добавьте идентификатор пакета!

en: Changelog is too long !
ru: Список изменений слишком длинный!

en: Ringtones directory
ru: Каталог рингтонов

en: Xen HTML Homescreen directory
ru: Каталог домашнего экрана Xen HTML

en: Xen HTML Lockscreen directory
ru: Каталог Xen HTML Lockscreen

en: Xen HTML Universal directory
ru: Универсальный каталог Xen HTML

en: Identifier
ru: Идентификатор

en: Automatic
ru: Автоматический

en: Add replaced package identifier.
ru: Добавить замененный идентификатор пакета.

en: Reorder
ru: Изменение порядка

en: This page does not post anything on your Social Networks accounts.
ru: Эта страница ничего не публикует в ваших аккаунтах в социальных сетях.

en: Receiver email
ru: Электронная почта получателя

en: Generate
ru: Создать

en: You can generate up to 50 gift codes.
ru: Вы можете сгенерировать до 50 подарочных кодов.

en: (all private packages only)
ru: (только все частные пакеты)

en: You must select at least 1 graphic.
ru: Вы должны выбрать хотя бы 1 рисунок.

en: Package identifier
ru: Идентификатор пакета

en: Firmwares
ru: Прошивки

en: You need to take a subscription plan or link your device to your account !
ru: Вам нужно взять план подписки или связать свое устройство со своей учетной записью!

en: Your bundle identifier does not match the one you want to update.
ru: Идентификатор вашего пакета не соответствует тому, который вы хотите обновить.

en: Your package will be recompiled.
ru: Ваш пакет будет перекомпилирован.

en: Please edit your control file manually or use "Edit control" option below.
ru: Пожалуйста, отредактируйте свой контрольный файл вручную или используйте опцию «Редактировать контроль» ниже.

en: Essential field is incorrect!
ru: Обязательное поле неверно!

en: Control file is misconfigured.
ru: Файл управления настроен неправильно.

en: Extra lines are allowed only for Description field.
ru: Дополнительные строки допускаются только для поля Описание.

en: Please delete Depiction, SileoDepiction and Filename fields.
ru: Удалите поля «Depiction», «SileoDepiction» и «Имя файла».

en: Edit control
ru: Изменить элемент управления

en: Hashes
ru: Хэши

en: All status
ru: Все статусы

en: Accepted
ru: Принято

en: PayPal Resolution Center
ru: Центр разрешения проблем PayPal

en: Declined & Closed
ru: Отклонено и закрыто

en: Declined
ru: Отклоненный

en: Transaction
ru: Сделка

en: Opened
ru: Открыто

en: Escalated
ru: Эскалация

en: FTP user deleted.
ru: FTP-пользователь удален.

en: Files that have not been imported are automatically deleted after 24 hours.
ru: Файлы, которые не были импортированы, автоматически удаляются через 24 часа.

en: Build
ru: Строить

en: New package
ru: Новый пакет

en: The next step is to configure your webhook.
ru: Следующим шагом будет настройка вебхука.

en: Do you use CloudFlare
ru: Вы используете CloudFlare

en: No Patreon campaign found.
ru: Кампания Patreon не найдена.

en: Source linked to Patreon tier.
ru: Источник связан с уровнем Patreon.

en: Package linked to Patreon tier.
ru: Пакет привязан к уровню Patreon.

en: Source unlinked successfully !
ru: Источник успешно отключен!

en: Package unlinked successfully !
ru: Пакет успешно отключен!

en: Select a tier
ru: Выберите уровень

en: Here you can allow your patreon tiers to access your protected packages.
ru: Здесь вы можете разрешить своим уровням Patreon доступ к вашим защищенным пакетам.

en: No campaigns found.
ru: Кампаний не найдено.

en: This source already has been purchased by users. Removing prohibited !
ru: Этот источник уже был куплен пользователями. Удаление запрещено!

en: You can manage your versions from "Actions" menu, on "Manage your package" page, click on "Manage versions".
ru: Вы можете управлять своими версиями из меню «Действия», на странице «Управление пакетом» нажмите «Управление версиями».

en: Templates
ru: Шаблоны

en: Request declined successfully !
ru: Запрос успешно отклонен!

en: Processor
ru: Процессор

en: Total
ru: Общий

en: Redeem code
ru: Активировать код

en: No message found
ru: Сообщение не найдено

en: Refund request opened.
ru: Заявка на возврат открыта.

en: Refund request declined automatically after 7 days.
ru: Запрос на возврат был автоматически отклонен через 7 дней.

en: Refund request declined by the developer.
ru: Запрос на возврат отклонен разработчиком.

en: We recommended to open a dispute on PayPal.
ru: Рекомендуем открыть спор на PayPal.

en: Open PayPal
ru: Открыть PayPal

en: Refund request closed.
ru: Запрос на возврат закрыт.

en: Refund request accepted.
ru: Запрос на возврат принят.

en: Submit
ru: Представлять на рассмотрение

en: To accept this refund request, please refund the user on PayPal.
ru: Чтобы принять этот запрос на возврат средств, верните деньги пользователю через PayPal.

en: To accept this refund request, please refund the user on Stripe.
ru: Чтобы принять этот запрос на возврат средств, верните деньги пользователю на Stripe.

en: Open Stripe
ru: Открытая полоса

en: Decline
ru: Отклонить

en: No refund request.
ru: Нет запроса на возврат.

en: This refund request has been closed.
ru: Этот запрос на возврат был закрыт.

en: This transaction is too old to open a refund request.
ru: Эта транзакция слишком старая, чтобы открыть запрос на возврат средств.

en: Refund requests are not supported for your payment method.
ru: Запросы на возврат не поддерживаются для вашего способа оплаты.

en: Are you sure you want to decline this refund request?
ru: Вы уверены, что хотите отклонить этот запрос на возврат средств?

en: Extended
ru: Расширенный

en: Extend the authorization to all devices of the user account to which this UDID is linked.
ru: Распространить авторизацию на все устройства учетной записи пользователя, к которой привязан этот UDID.

en: This whitelist allows an UDID for all packages, when package state is online.
ru: Этот белый список разрешает UDID для всех пакетов, когда пакет находится в онлайновом состоянии.

en: This whitelist allows an UDID to see all packages using Beta Whitelist state.
ru: Этот белый список позволяет UDID видеть все пакеты, использующие состояние бета-белого списка.

en: Here is a list of the UDIDs allowed for one package, when state is online.
ru: Вот список UDID, разрешенных для одного пакета, когда состояние находится в сети.

en: Please remove
ru: Пожалуйста, удалите

en: Please reply as soon as possible.
ru: Пожалуйста, ответьте как можно скорее.

en: Refund request opened successfully !
ru: Запрос на возврат успешно открыт!

en: Request escalated successfully !
ru: Запрос успешно эскалирован!

en: Request closed successfully !
ru: Запрос успешно закрыт!

en: Transfer code
ru: Код передачи

en: We recommend you to open a dispute on PayPal.
ru: Рекомендуем открыть спор на PayPal.

en: Escalate
ru: Эскалация

en: This transaction is too recent to open a refund request. Please wait at least 30 minutes.
ru: Эта транзакция была совершена слишком недавно, чтобы открыть запрос на возврат средств. Пожалуйста, подождите не менее 30 минут.

en: This package has been moved to another repository.
ru: Этот пакет был перемещен в другой репозиторий.

en: Are you sure you want to close and cancel this refund request?
ru: Вы уверены, что хотите закрыть и отменить этот запрос на возврат средств?
