YouRepo - en to pt translation catalogue (1657 entries)

en: Select a status for Paypal !
pt: Selecione um status para o Paypal!

en: Open
pt: Abrir

en: Close
pt: Fechar

en: Manage your packages
pt: Gerencie seus pacotes

en: Manage your sections
pt: Gerencie suas seções

en: Whitelist
pt: Lista branca

en: Source statistics
pt: Estatísticas da fonte

en: Source settings
pt: Configurações de fonte

en: New source
pt: Nova fonte

en: Shop
pt: Loja

en: Balance
pt: Saldo

en: Statistics
pt: Estatísticas

en: Account settings
pt: Configurações da conta

en: Administration
pt: Administração

en: Logout
pt: Fazer logout

en: Your message is too short !
pt: Sua mensagem é muito curta!

en: Your message is too long !
pt: Sua mensagem é muito longa!

en: This member does not exist !
pt: Esse membro não existe!

en: You can't send a private message to yourself !
pt: Você não pode enviar uma mensagem privada para você mesmo!

en: Message sent successfully !
pt: Mensagem enviada com sucesso!

en: Private messages
pt: Mensagens privadas

en: into
pt: em

en: All fields
pt: Todos os campos

en: Search
pt: Buscar

en: New
pt: Nova

en: Penpal
pt: Amigo por correspondência

en: Last message
pt: Última mensagem

en: Messages
pt: Mensagens

en: Unseen
pt: Não visualizado

en: No results have been found
pt: Nenhum resultado foi encontrado

en: Nickname
pt: Apelido

en: Your message...
pt: Sua mensagem...

en: Add
pt: Adicionar

en: Sign In
pt: Entrar

en: Previous month
pt: Mês passado

en: Next month
pt: Próximo mês

en: Downloads
pt: Transferências

en: Users
pt: Usuários

en: Lost password
pt: Esqueci a senha

en: To complete the phase resetting your password, you will need to go to the following URL in your web browser.
pt: Para completar o processo de resetar sua senha, você precisará entrar neste link pelo seu navegador de internet favorito.

en: You will receive another mail with your new password.
pt: Você vai receber um e-mail com sua nova senha.

en: Title
pt: Título

en: Message
pt: Mensagem

en: Send
pt: Enviar

en: You need to be logged in.
pt: Você precisa estar conectado.

en: Package not found !
pt: Pacote não encontrado!

en: This is your package !
pt: Esse é seu pacote!

en: Package purchased !
pt: Pacote comprado!

en: This is a paid package !
pt: Esse pacote é pago!

en: This is a free package !
pt: Esse pacote é gratuito!

en: You are already logged in !
pt: Você já está logado!

en: You must accept %s's Terms Of Services !
pt: Você deve aceitar os termos de serviço da %s!

en: Nickname must not contain special characters except dash middle (-).
pt: Apelidos não podem incluir caracteres especiais, mas o hífen (-) é uma exceção.

en: This nickname is too long !
pt: Esse apelido é muito grande!

en: This nickname is too short !
pt: Esse apelido é muito pequeno!

en: This mail is invalid !
pt: Esse e-mail é inválido!

en: This mail is too long !
pt: Esse e-mail é muito grande!

en: This mail is too short !
pt: Esse e-mail é muito pequeno!

en: Registration
pt: Cadastro

en: thanks for your registration !
pt: muito obrigada pelo seu cadastro!

en: Your password is :
pt: Sua senha é:

en: Your source also has been created and is available here :
pt: Sua fonte também foi criada e está disponível aqui:

en: To log on, follow the link below :
pt: Para fazer login, entre neste link:

en: Successful registration ! Check your mail to retrieve your password.
pt: Registrado com sucesso! Cheque seu e-mail para obter sua senha.

en: This mail is already used by another member !
pt: Esse e-mail já está sendo usado por um membro!

en: This nickname is already used by another source !
pt: Este apelido já é usado por outra fonte!

en: This nickname is already used by another member !
pt: Esse apelido já está sendo usado por um membro!

en: Please fill in all fields.
pt: Preencha todos os campos, por favor.

en: Registrations are disabled !
pt: Cadastros estão desativados!

en: Thanks for your report !
pt: Obrigada pela sua denúncia!

en: Conversation deleted successfully !
pt: Conversa deletada com sucesso!

en: Nothing to do !
pt: Nada para fazer!

en: Message deleted successfully !
pt: Mensagem deletada com sucesso!

en: This package does not exist.
pt: Este pacote não existe.

en: No member found
pt: Membro não encontrado

en: Private package
pt: Pacote privado

en: Your price is too expensive !
pt: Seu preço é muito caro!

en: Your price is too low !
pt: Seu preço é muito baixo!

en: Your price has been updated !
pt: Seu preço foi atualizado!

en: Member unknown !
pt: Membro desconhecido!

en: Already registered !
pt: Já registrado !

en: Source updated !
pt: Fonte atualizada!

en: You have reached your limit of UDIDs you can register !
pt: Você atingiu seu limite de UDIDs que você pode registrar!

en: This UDID does not exist !
pt: Este UDID não existe!

en: Description must be 250 characters maximum !
pt: A descrição deve ter no máximo 250 caracteres!

en: vote
pt: voto

en: votes
pt: votos

en: Who is online?
pt: Quem está online?

en: Forum
pt: Fórum

en: Home
pt: Casa

en: Account removed
pt: Conta removida

en: No posts
pt: Nenhuma postagem

en: New topic
pt: Novo topico

en: Your title or message is empty.
pt: Seu título ou mensagem está vazio.

en: Title is too long !
pt: O título é muito longo!

en: Reply
pt: Responder

en: Your message is empty.
pt: Sua mensagem é vazia.

en: Edit a post
pt: Editar uma postagem

en: Edit
pt: Editar

en: Delete a post
pt: Excluir uma postagem

en: Are you sure you want to delete this message ?
pt: Você tem certeza que quer deletar esta mensagem ?

en: Delete a topic
pt: Excluir um tópico

en: Are you sure you want to delete this topic ?
pt: Tem certeza de que deseja excluir este tópico?

en: Style
pt: Estilo

en: Quote
pt: Citar

en: State
pt: Estado

en: Type
pt: Modelo

en: Announcement
pt: Anúncio

en: Topic
pt: Tema

en: Delete
pt: Excluir

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Private message
pt: Mensagem privada

en: Section
pt: Seção

en: Locked
pt: Bloqueado

en: Profile
pt: Perfil

en: Verified
pt: Verificado

en: Registered
pt: Registrado

en: Last active
pt: Ativo pela última vez

en: Reputation
pt: Reputação

en: Signature
pt: Assinatura

en: Announcements
pt: Anúncios

en: Replies
pt: Respostas

en: Views
pt: Visualizações

en: Author
pt: Autor

en: By
pt: Por

en: Topics
pt: Tópicos

en: No topics found !
pt: Nenhum tópico encontrado!

en: Registered at
pt: Registrado em

en: Posts
pt: Postagens

en: No messages found !
pt: Nenhuma mensagem encontrada!

en: second
pt: segundo

en: seconds
pt: segundos

en: minute
pt: minuto

en: minutes
pt: minutos

en: hour
pt: hora

en: hours
pt: horas

en: day
pt: dia

en: days
pt: dias

en: week
pt: semana

en: weeks
pt: semanas

en: month
pt: mês

en: months
pt: meses

en: year
pt: ano

en: years
pt: anos

en: decade
pt: década

en: decades
pt: décadas

en: few
pt: alguns

en: Report
pt: Relatório

en: Violates intellectual property
pt: Viola a propriedade intelectual

en: Privacy
pt: Privacidade

en: Terms of Service
pt: Termos de serviço

en: Contact
pt: Contato

en: Website
pt: Local na rede Internet

en: Donate
pt: Doar

en: Created
pt: Criada

en: Share on Facebook
pt: Compartilhar no Facebook

en: Share on Twitter
pt: Compartilhar no Twitter

en: Submit to Reddit
pt: Enviar para o Reddit

en: Send by email
pt: Enviar por email

en: RSS feed
pt: feed RSS

en: This source is private !
pt: Esta fonte é privada!

en: Open Cydia > Sources > Edit > Add
pt: Abra Cydia > Fontes > Editar > Adicionar

en: News and updates
pt: Notícias e atualizações

en: Your purchases
pt: Suas compras

en: Downloaded
pt: Baixado

en: Size
pt: Tamanho

en: Changelog
pt: Registro de alterações

en: Purchase
pt: Comprar

en: result
pt: resultado

en: results
pt: resultados

en: All sections
pt: Todas as seções

en: Top 50 downloads
pt: 50 principais downloads

en: Top 50 ratings
pt: As 50 melhores classificações

en: Manager
pt: Gerente

en: Moderator
pt: Moderador

en: Beta-Tester
pt: Beta-Testador

en: Member
pt: Membro

en: Subscribed
pt: Subscrito

en: Subscribe
pt: Se inscrever

en: Adding funds using PayPal is quick, secure and instant. PayPal accepts credit and debit cards from hundreds of countries
pt: Adicionar fundos usando o PayPal é rápido, seguro e instantâneo. O PayPal aceita cartões de crédito e débito de centenas de países

en: Custom
pt: Personalizado

en: Make payments with PayPal - it's fast, free and secure !
pt: Faça pagamentos com PayPal - é rápido, gratuito e seguro!

en: Thanks for your purchase ! Your transaction is complete but some payments may take a few minutes to process, please wait. You can log into your account at www.paypal.com to view details of this transaction.
pt: Obrigado por sua compra! Sua transação foi concluída, mas alguns pagamentos podem levar alguns minutos para serem processados. Aguarde. Você pode fazer login em sua conta em www.paypal.com para ver os detalhes desta transação.

en: Transactions
pt: Transações

en: Amount
pt: Quantia

en: Date
pt: Encontro

en: Completed
pt: Concluído

en: Refunded
pt: Devolveu

en: Reversed
pt: Invertido

en: Price
pt: Preço

en: Storage
pt: Armazenar

en: Upload limitation
pt: Limitação de upload

en: Sections
pt: Seções

en: Advertisments
pt: Anúncios

en: Please enter an amount greater than 5
pt: Insira um valor maior que 5

en: Please select an amount you wish to add to your account
pt: Selecione um valor que deseja adicionar à sua conta

en: Please choose a .zip file only !
pt: Por favor, escolha apenas um arquivo .zip!

en: The file exceeds the limit allowed by the server !
pt: O arquivo excede o limite permitido pelo servidor!

en: The file exceeds the allowed limit in the HTML form !
pt: O arquivo excede o limite permitido no formulário HTML!

en: Sending the file was interrupted during transfer !
pt: O envio do arquivo foi interrompido durante a transferência!

en: The file you sent has zero size !
pt: O arquivo que você enviou tem tamanho zero!

en: Error during cleaning !
pt: Erro durante a limpeza!

en: Impossible to open zip file !
pt: Impossível abrir o arquivo zip!

en: Package being added, if you leave this page, it will be deleted.
pt: Pacote sendo adicionado, se você sair desta página, ele será excluído.

en: Please add a name !
pt: Por favor, adicione um nome!

en: This package already exists, change his identifier or update a package via Manage page, search package to update and click on Update in Action menu !
pt: Este pacote já existe, altere seu identificador ou atualize um pacote através da página Gerenciar, procure o pacote para atualizar e clique no menu Atualizar em Ação !

en: Please add a version number !
pt: Por favor, adicione um número de versão!

en: Please add an author !
pt: Por favor, adicione um autor!

en: Please add a section !
pt: Por favor, adicione uma seção!

en: Please add a description !
pt: Por favor, adicione uma descrição!

en: Please specify a status !
pt: Por favor, especifique um estado!

en: Please specify a price !
pt: Por favor especifique um preço!

en: The package has errors !
pt: O pacote contém erros!

en: Impossible to edit the package !
pt: Impossível editar o pacote!

en: You need more disk space !
pt: Você precisa de mais espaço em disco!

en: This package exceeds your limit of authorized upload !
pt: Este pacote excede seu limite de upload autorizado!

en: Add a package
pt: Adicionar um pacote

en: Select a .zip
pt: Selecione um .zip

en: Browse
pt: Navegar

en: Upload
pt: Envio

en: Name
pt: Nome

en: Existing
pt: Existir

en: Select a section
pt: Selecione uma seção

en: Version
pt: Versão

en: Depends
pt: Depende

en: Add identifier of package that must be installed.
pt: Adicionar identificador do pacote que deve ser instalado.

en: Pre-depends
pt: Pré-dependência

en: Add identifier of package that must be installed before.
pt: Adicionar identificador de pacote que deve ser instalado antes.

en: Conflicts
pt: Conflitos

en: Add conflicting package identifier.
pt: Adicione identificador de pacote conflitante.

en: Online
pt: Conectados

en: Offline
pt: Desligada

en: Private
pt: Privado

en: Public
pt: Público

en: Save
pt: Salvar

en: Changelog has been modified !
pt: Changelog foi modificado!

en: Remove
pt: Remover

en: This package already has been purchased by users. Removing prohibited !
pt: Este pacote já foi adquirido pelos usuários. Remoção proibida!

en: Package removed permanently !
pt: Pacote removido permanentemente!

en: Permanently delete
pt: Excluir permanentemente

en: Description has been modified !
pt: A descrição foi modificada!

en: Please choose a png file only !
pt: Por favor, escolha apenas um arquivo png!

en: Please post the file with the form !
pt: Por favor, poste o arquivo com o formulário!

en: Icon added successfully !
pt: Ícone adicionado com sucesso!

en: Please choose a png, gif, jpeg or jpg image !
pt: Por favor, escolha uma imagem png, gif, jpeg ou jpg!

en: Image added successfully !
pt: Imagem adicionada com sucesso!

en: iOS version does not exist !
pt: A versão do iOS não existe!

en: iOS version compatibility has been updated !
pt: A compatibilidade da versão iOS foi atualizada!

en: iOS version compatibility has been removed !
pt: A compatibilidade da versão iOS foi removida!

en: Image removed successfully !
pt: Imagem removida com sucesso!

en: Icon removed successfully !
pt: Ícone removido com sucesso!

en: Unable to locate the image to be deleted.
pt: Não foi possível localizar a imagem a ser excluída.

en: Edit description
pt: Edite a Descrição

en: Icon
pt: Ícone

en: The editor requires javascript to be enabled.
pt: O editor requer que o javascript esteja ativado.

en: Images
pt: Imagens

en: Select one or multiple screenshots.
pt: Selecione uma ou várias capturas de tela.

en: Compatibility
pt: Compatibilidade

en: Subscriptions
pt: Assinaturas

en: Packages
pt: Pacotes

en: Package
pt: Pacote

en: Subscribers
pt: Assinantes

en: No member is following you !
pt: Nenhum membro está seguindo você!

en: Your password has been reset.
pt: Sua senha foi alterada.

en: Your new password is :
pt: Sua nova senha é:

en: You will need this password to connect, once connected, you must change it by going to your control panel.
pt: Você precisará dessa senha para se conectar, uma vez conectado, você deve alterá-la acessando o painel de controle.

en: A mail with your new password has been sent !
pt: Um e-mail com sua nova senha foi enviado!

en: Mail
pt: Correspondência

en: Ok
pt: OK

en: Delete conversation
pt: Apagar conversa

en: Are you sure you want to delete the whole conversation ?
pt: Tem certeza de que deseja excluir toda a conversa?

en: You have been successfully logged out !
pt: Você foi desconectado com sucesso !

en: Your session has expired !
pt: Sua sessão expirou !

en: Password
pt: Senha

en: Remember me
pt: Lembre de mim

en: Loading...
pt: Carregando...

en: Please, validate the captcha.
pt: Por favor, valide o captcha.

en: Your login details are incorrect.
pt: Seus dados de login estão incorretos.

en: Number of packages must be an integer between 1 and 99 !
pt: O número de pacotes deve ser um número inteiro entre 1 e 99 !

en: Your settings have been saved !
pt: Suas configurações foram salvas !

en: The identifiers
pt: Os identificadores

en: The names
pt: Os nomes

en: The authors
pt: Os autores

en: The short descriptions
pt: As descrições curtas

en: Actions
pt: Ações

en: Sales
pt: Vendas

en: Update
pt: Atualizar

en: Add as a buyer
pt: Adicionar como comprador

en: Select a .deb
pt: Selecione um .deb

en: Rating
pt: Avaliação

en: Impossible to load page !
pt: Impossível carregar a página!

en: Purchased
pt: Comprado

en: Conversation
pt: Conversação

en: Error, retry later sorry.
pt: Erro, tente novamente mais tarde desculpe.

en: Privacy Policy
pt: Política de Privacidade

en: Information Collection
pt: Coleta de informações

en: Information Usage
pt: Uso de informações

en: Cookie Usage
pt: Uso de cookies

en: 3rd Party Disclosure
pt: Divulgação de terceiros

en: 3rd Party Links
pt: Links de terceiros

en: Fair Information Practices
pt: Práticas de informações justas

en: Our Contact Information
pt: Nossas informações de contato

en: Introduction
pt: Introdução

en: The privacy policy, in conjunction with the Terms of Service, is collectively known as the 'Agreement'.<br />This privacy policy has been compiled to better serve those who are concerned with how their 'Personally identifiable information' (PII) is being used online. PII, as used in US privacy law and information security, is information that can be used on its own or with other information to identify, contact, or locate a single person, or to identify an individual in context. Please read our privacy policy carefully to get a clear understanding of how we collect, use, protect or otherwise handle your Personally Identifiable Information in accordance with our website.
pt: A política de privacidade, em conjunto com os Termos de Serviço, é coletivamente conhecida como 'Acordo'.<br />Esta política de privacidade foi compilada para melhor atender aqueles que estão preocupados com a forma como suas 'Informações de identificação pessoal' (PII) são sendo usado on-line. PII, conforme usado na lei de privacidade e segurança da informação dos EUA, são informações que podem ser usadas sozinhas ou com outras informações para identificar, contatar ou localizar uma única pessoa ou para identificar um indivíduo no contexto. Por favor, leia nossa política de privacidade com atenção para obter uma compreensão clara de como coletamos, usamos, protegemos ou tratamos suas Informações de Identificação Pessoal de acordo com nosso site.

en: What personal information do we collect from the people that visit our blog, website or app ?
pt: Quais informações pessoais coletamos das pessoas que visitam nosso blog, site ou aplicativo?

en: When do we collect information ?
pt: Quando coletamos informações?

en: How do we use your information ?
pt: Como usamos sua informação ?

en: We may use the information we collect from you when you register, make a purchase, sign up for our newsletter, respond to a survey or marketing communication, surf the website, or use certain other site features in the following ways :
pt: Podemos usar as informações que coletamos de você quando você se registra, faz uma compra, se inscreve em nosso boletim informativo, responde a uma pesquisa ou comunicação de marketing, navega no site ou usa alguns outros recursos do site das seguintes maneiras:

en: To personalize user's experience and to allow us to deliver the type of content and product offerings in which you are most interested.
pt: Para personalizar a experiência do usuário e nos permitir fornecer o tipo de conteúdo e ofertas de produtos em que você está mais interessado.

en: To improve our website in order to better serve you.
pt: Para melhorar nosso site para melhor atendê-lo.

en: To send periodic emails regarding your order or other products and services.
pt: Para enviar e-mails periódicos sobre seu pedido ou outros produtos e serviços.

en: Do we use 'cookies'
pt: Usamos 'cookies'

en: Yes. Cookies are small files that a site or its service provider transfers to your computer's hard drive through your Web browser (if you allow) that enables the site's or service provider's systems to recognize your browser and capture and remember certain information. For instance, we use cookies to help us remember and process the items in your shopping cart. They are also used to help us understand your preferences based on previous or current site activity, which enables us to provide you with improved services. We also use cookies to help us compile aggregate data about site traffic and site interaction so that we can offer better site experiences and tools in the future.
pt: Sim. Cookies são pequenos arquivos que um site ou seu provedor de serviços transfere para o disco rígido do seu computador por meio do navegador da Web (se você permitir) que permite que os sistemas do site ou do provedor de serviços reconheçam seu navegador e capturem e lembrem certas informações. Por exemplo, usamos cookies para nos ajudar a lembrar e processar os itens em seu carrinho de compras. Eles também são usados ​​para nos ajudar a entender suas preferências com base na atividade anterior ou atual do site, o que nos permite fornecer serviços aprimorados. Também usamos cookies para nos ajudar a compilar dados agregados sobre o tráfego do site e a interação com o site, para que possamos oferecer melhores experiências e ferramentas no site no futuro.

en: We use cookies to :
pt: Usamos cookies para:

en: Help remember and process the items in the shopping cart.
pt: Ajude a lembrar e processar os itens no carrinho de compras.

en: Understand and save user's preferences for future visits.
pt: Entenda e salve as preferências do usuário para futuras visitas.

en: Keep track of advertisements.
pt: Acompanhe os anúncios.

en: You can choose to have your computer warn you each time a cookie is being sent, or you can choose to turn off all cookies. You do this through your browser (like Internet Explorer) settings. Each browser is a little different, so look at your browser's Help menu to learn the correct way to modify your cookies.
pt: Você pode optar por fazer com que seu computador o avise sempre que um cookie estiver sendo enviado ou pode optar por desativar todos os cookies. Você faz isso através das configurações do seu navegador (como o Internet Explorer). Cada navegador é um pouco diferente, portanto, consulte o menu Ajuda do seu navegador para aprender a maneira correta de modificar seus cookies.

en: If users disable cookies in their browser :
pt: Se os usuários desativarem os cookies em seu navegador:

en: If you disable cookies off, some features will be disabled It will turn off some of the features that make your site experience more efficient and some of our services will not function properly.
pt: Se você desativar os cookies, alguns recursos serão desativados. Ele desativará alguns dos recursos que tornam a experiência do seu site mais eficiente e alguns de nossos serviços não funcionarão corretamente.

en: Third Party Disclosure
pt: Divulgação de Terceiros

en: We do not sell, trade, or otherwise transfer to outside parties your personally identifiable information unless we provide you with advance notice. This does not include website hosting partners and other parties who assist us in operating our website, conducting our business, or servicing you, so long as those parties agree to keep this information confidential. We may also release your information when we believe release is appropriate to comply with the law, enforce our site policies, or protect ours or others rights, property, or safety. <br /> However, non-personally identifiable visitor information may be provided to other parties for marketing, advertising, or other uses.
pt: Não vendemos, trocamos ou transferimos para terceiros suas informações de identificação pessoal, a menos que forneçamos aviso prévio. Isso não inclui parceiros de hospedagem de sites e outras partes que nos ajudam a operar nosso site, conduzir nossos negócios ou atendê-lo, desde que essas partes concordem em manter essas informações confidenciais. Também podemos divulgar suas informações quando acreditarmos que a divulgação é apropriada para cumprir a lei, fazer cumprir as políticas do nosso site ou proteger nossos direitos, propriedade ou segurança ou de terceiros. <br /> No entanto, informações de visitantes não pessoalmente identificáveis ​​podem ser fornecidas a outras partes para marketing, publicidade ou outros usos.

en: Third party links
pt: Links de terceiros

en: Occasionally, at our discretion, we may include or offer third party products or services on our website. These third party sites have separate and independent privacy policies. We therefore have no responsibility or liability for the content and activities of these linked sites. Nonetheless, we seek to protect the integrity of our site and welcome any feedback about these sites.
pt: Ocasionalmente, a nosso critério, podemos incluir ou oferecer produtos ou serviços de terceiros em nosso site. Esses sites de terceiros têm políticas de privacidade separadas e independentes. Portanto, não temos responsabilidade ou obrigação pelo conteúdo e atividades desses sites vinculados. No entanto, procuramos proteger a integridade do nosso site e agradecemos qualquer feedback sobre esses sites.

en: Google's advertising requirements can be summed up by Google's Advertising Principles. They are put in place to provide a positive experience for users. https://support.google.com/adwordspolicy/answer/1316548?hl=en
pt: Os requisitos de publicidade do Google podem ser resumidos pelos Princípios de publicidade do Google. Eles são colocados em prática para fornecer uma experiência positiva para os usuários. https://support.google.com/adwordspolicy/answer/1316548?hl=en

en: We use Google AdSense Advertising on our website.
pt: Usamos a publicidade do Google AdSense em nosso site.

en: Google, as a third party vendor, uses cookies to serve ads on our site. Google's use of the DART cookie enables it to serve ads to our users based on their visit to our site and other sites on the Internet. Users may opt out of the use of the DART cookie by visiting the Google ad and content network privacy policy.
pt: O Google, como fornecedor terceirizado, usa cookies para veicular anúncios em nosso site. O uso do cookie DART pelo Google permite que ele veicule anúncios para nossos usuários com base em sua visita ao nosso site e a outros sites na Internet. Os usuários podem desativar o uso do cookie DART visitando a política de privacidade da rede de conteúdo e anúncios do Google.

en: We have implemented the following :
pt: Implementamos o seguinte:

en: Remarketing with Google AdSense
pt: Remarketing com o Google AdSense

en: Demographics and Interests Reporting
pt: Relatório de informações demográficas e interesses

en: DoubleClick Platform Integration
pt: Integração da plataforma DoubleClick

en: We along with third-party vendors, such as Google use first-party cookies (such as the Google Analytics cookies) and third-party cookies (such as the DoubleClick cookie) or other third-party identifiers together to compile data regarding user interactions with ad impressions, and other ad service functions as they relate to our website.
pt: Nós, juntamente com fornecedores de terceiros, como o Google, usamos cookies primários (como os cookies do Google Analytics) e cookies de terceiros (como o cookie DoubleClick) ou outros identificadores de terceiros juntos para compilar dados sobre interações do usuário com impressões de anúncios e outras funções de serviço de anúncios relacionadas ao nosso site.

en: Opting out:<br />Users can set preferences for how Google advertises to you using the Google Ad Settings page. Alternatively, you can opt out by visiting the Network Advertising initiative opt out page or permanently using the Google Analytics Opt Out Browser add on.
pt: Desativação:<br />Os usuários podem definir preferências de como o Google anuncia para você usando a página Configurações de anúncios do Google. Como alternativa, você pode desativá-lo visitando a página de desativação da iniciativa Network Advertising ou permanentemente usando o complemento do navegador de desativação do Google Analytics.

en: California Online Privacy Protection Act
pt: Lei de Proteção de Privacidade Online da Califórnia

en: According to CalOPPA we agree to the following :
pt: De acordo com CalOPPA, concordamos com o seguinte:

en: Users can visit our site anonymously
pt: Os usuários podem visitar nosso site anonimamente

en: Once this privacy policy is created, we will add a link to it on our home page, or as a minimum on the first significant page after entering our website.
pt: Assim que esta política de privacidade for criada, adicionaremos um link para ela em nossa página inicial ou, no mínimo, na primeira página significativa após entrar em nosso site.

en: Our Privacy Policy link includes the word 'Privacy', and can be easily be found on the page specified above.
pt: Nosso link de Política de Privacidade inclui a palavra 'Privacidade' e pode ser facilmente encontrado na página especificada acima.

en: Users will be notified of any privacy policy changes :
pt: Os usuários serão notificados de quaisquer alterações na política de privacidade:

en: On our Privacy Policy Page
pt: Em nossa página de política de privacidade

en: Users are able to change their personal information :
pt: Os usuários podem alterar suas informações pessoais:

en: By logging in to their account
pt: Ao fazer login na conta deles

en: By chatting with us or sending us a ticket
pt: Conversando conosco ou enviando-nos um ticket

en: How does our site handle do not track signals ?
pt: Como o nosso site lida com sinais de não rastreia?

en: We honor do not track signals and do not track, plant cookies, or use advertising when a Do Not Track (DNT) browser mechanism is in place.
pt: Honramos não rastrear sinais e não rastrear, plantar cookies ou usar publicidade quando um mecanismo de navegador Do Not Track (DNT) estiver em vigor.

en: Does our site allow third party behavioral tracking ?
pt: Nosso site permite rastreamento comportamental de terceiros?

en: It's also important to note that we do not allow third party behavioral tracking
pt: Também é importante observar que não permitimos rastreamento comportamental de terceiros

en: COPPA (Children Online Privacy Protection Act)
pt: COPPA (Lei de Proteção à Privacidade Online para Crianças)

en: We do not collect information from children under 13
pt: Não coletamos informações de crianças menores de 13 anos

en: In order to remove your child's information please contact the following personnel :
pt: Para remover as informações do seu filho, entre em contato com o seguinte pessoal:

en: We adhere to the following COPPA tenants :
pt: Aderimos aos seguintes inquilinos da COPPA:

en: Parents can review, delete, manage or refuse with whom their child's information is shared through contacting us directly.
pt: Os pais podem revisar, excluir, gerenciar ou recusar com quem as informações de seus filhos são compartilhadas entrando em contato conosco diretamente.

en: The Fair Information Practices Principles form the backbone of privacy law in the United States and the concepts they include have played a significant role in the development of data protection laws around the globe. Understanding the Fair Information Practice Principles and how they should be implemented is critical to comply with the various privacy laws that protect personal information.
pt: Os Princípios de Práticas de Informação Justa formam a espinha dorsal da lei de privacidade nos Estados Unidos e os conceitos que eles incluem desempenharam um papel significativo no desenvolvimento de leis de proteção de dados em todo o mundo. Compreender os Princípios da Prática de Informação Justa e como eles devem ser implementados é fundamental para cumprir as várias leis de privacidade que protegem as informações pessoais.

en: In order to be in line with Fair Information Practices we will take the following responsive action, should a data breach occur :
pt: Para estar de acordo com as Práticas de Informações Justas, tomaremos as seguintes medidas de resposta, caso ocorra uma violação de dados:

en: We will notify the users via email
pt: Notificaremos os usuários por e-mail

en: Within 7 business days
pt: Em 7 dias úteis

en: We will notify the users via in site notification
pt: Notificaremos os usuários por meio de notificação no site

en: We also agree to the individual redress principle, which requires that individuals have a right to pursue legally enforceable rights against data collectors and processors who fail to adhere to the law. This principle requires not only that individuals have enforceable rights against data users, but also that individuals have recourse to courts or a government agency to investigate and/or prosecute non-compliance by data processors.
pt: Também concordamos com o princípio de reparação individual, que exige que os indivíduos tenham o direito de buscar direitos legalmente exigíveis contra coletores e processadores de dados que não cumpram a lei. Este princípio exige não apenas que os indivíduos tenham direitos aplicáveis ​​contra os usuários de dados, mas também que os indivíduos recorram aos tribunais ou a uma agência governamental para investigar e/ou processar a não conformidade por parte dos processadores de dados.

en: Contacting Us
pt: Entrando em contato conosco

en: If there are any questions regarding this privacy policy you may contact us using our <a href="/contact">Contact</a> page.
pt: Se houver alguma dúvida sobre esta política de privacidade, você pode entrar em contato conosco usando nossa página <a href="/contact">Contato</a>.

en: Will be used to login and retrieve your password.
pt: Será usado para fazer login e recuperar sua senha.

en: This will be the name of your source.
pt: Este será o nome da sua fonte.

en: I want create a source with my nickname.
pt: Eu quero criar uma fonte com meu apelido.

en: Are you sure you want to remove your source permanently ? This action is irreversible !
pt: Tem certeza de que deseja remover sua fonte permanentemente? Esta ação é irreversível!

en: All your packages will be removed and your users affected!
pt: Todos os seus pacotes serão removidos e seus usuários afetados!

en: Remove your source
pt: Remova sua fonte

en: You have successfully attached your Twitter account !
pt: Você anexou sua conta do Twitter com sucesso!

en: You have already attached your Twitter account !
pt: Você já anexou sua conta do Twitter!

en: You have successfully attached your Facebook account !
pt: Você anexou sua conta do Facebook com sucesso!

en: You have already attached your Facebook account !
pt: Você já anexou sua conta do Facebook!

en: Please select a png image !
pt: Selecione uma imagem png!

en: Your file exceeds 1 MB, the maximum weight allowed !
pt: Seu arquivo excede 1 MB, o peso máximo permitido!

en: Your file exceeds 2 MB, the maximum weight allowed !
pt: Seu arquivo excede 2 MB, o peso máximo permitido!

en: Select a status for the comments !
pt: Selecione um status para os comentários!

en: The description is too short !
pt: A descrição é muito curta!

en: The description is too long !
pt: A descrição é muito longa!

en: The site url is invalid !
pt: O URL do site é inválido!

en: The site url is too long !
pt: O URL do site é muito longo!

en: Paypal email is invalid !
pt: O e-mail do Paypal é inválido!

en: Paypal email is too long !
pt: O e-mail do Paypal é muito longo!

en: Icon source
pt: Fonte do ícone

en: Png image and recommended 120x120.
pt: Imagem png e recomendado 120x120.

en: Image wallpaper
pt: Papel de parede da imagem

en: Png image only.
pt: Apenas imagem png.

en: Background layout
pt: Layout de plano de fundo

en: Repeat
pt: Repetir

en: No-repeat
pt: Sem repetição

en: Cover
pt: Cobrir

en: Background position
pt: Posição de fundo

en: Left
pt: Deixei

en: Center
pt: Centro

en: Right
pt: Certo

en: Background color
pt: Cor de fundo

en: Color
pt: Cor

en: Primary color for your pages.
pt: Cor primária para suas páginas.

en: Text color for your pages.
pt: Cor do texto para suas páginas.

en: Description
pt: Descrição

en: A short description for cydia
pt: Uma breve descrição para cydia

en: To add a link on your home page.
pt: Para adicionar um link em sua página inicial.

en: Connect your Facebook account
pt: Conecte sua conta do Facebook

en: Paypal email
pt: Email do Paypal

en: Email of your paypal account.
pt: E-mail da sua conta paypal.

en: Donate button
pt: Botão Doar

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Display Paypal Donate button on your source pages. Only if Paypal email is specified.
pt: Exiba o botão Doar do Paypal em suas páginas de origem. Somente se o e-mail do Paypal for especificado.

en: Comments
pt: Comentários

en: Contact us to verify your account and sell your packages.
pt: Entre em contato conosco para verificar sua conta e vender seus pacotes.

en: Commission
pt: Comissão

en: Earnings
pt: Ganhos

en: You don't have sold anything, for moment.
pt: Você não vendeu nada, por enquanto.

en: Your package has been updated successfully !
pt: Seu pacote foi atualizado com sucesso!

en: Your package has been added successfully !
pt: Seu pacote foi adicionado com sucesso!

en: Your package has been removed successfully !
pt: Seu pacote foi removido com sucesso!

en: Section name must be 50 characters or less.
pt: O nome da seção deve ter 50 caracteres ou menos.

en: This section already exists !
pt: Esta seção já existe!

en: This section is already available by default, you can't rewrite this.
pt: Esta seção já está disponível por padrão, você não pode reescrever isso.

en: Search a section
pt: Pesquisar uma seção

en: Rebuild package
pt: Reconstruir pacote

en: Build package
pt: Compilar pacote

en: Remove package
pt: Remover pacote

en: Package(s)
pt: Pacote(s)

en: Edit your section
pt: Edite sua seção

en: Add your sections
pt: Adicione suas seções

en: Add another field
pt: Adicionar outro campo

en: Your new passwords do not match !
pt: Suas novas senhas não correspondem!

en: Enter the new password 2 times.
pt: Digite a nova senha 2 vezes.

en: Your Ad Slot must contain only numbers !
pt: Seu espaço de anúncio deve conter apenas números!

en: Your Ad Client must contain only letters, numbers and dash !
pt: Seu cliente de anúncio deve conter apenas letras, números e traço !

en: You must specify an Ad Slot and an Ad Client !
pt: Você deve especificar um espaço de anúncio e um cliente de anúncio!

en: Choose whether you subscribe to the newsletter !
pt: Escolha se você assina a newsletter!

en: Choose a valid language please !
pt: Escolha um idioma válido por favor!

en: Signature is too long !
pt: A assinatura é muito longa!

en: New password
pt: Nova Senha

en: Show/hide password
pt: Mostrar/ocultar senha

en: New password (verification)
pt: Nova senha (verificação)

en: Language
pt: Linguagem

en: Newsletter
pt: Boletim de Notícias

en: To stay informed about news, no more than one email per month.
pt: Para se manter informado sobre as novidades, não mais que um e-mail por mês.

en: Example
pt: Exemplo

en: To put Google ads on pages of your source, leave blank to not put.
pt: Para colocar anúncios do Google nas páginas de sua fonte, deixe em branco para não colocar.

en: Your balance is insufficient.
pt: Seu saldo é insuficiente.

en: All ads has been removed on your source.
pt: Todos os anúncios foram removidos de sua fonte.

en: All trace of our brand has been removed on your source.
pt: Todos os vestígios de nossa marca foram removidos em sua fonte.

en: Your section limitation has been increased by 5.
pt: Sua limitação de seção foi aumentada em 5.

en: Your whitelist has been increased by 50.
pt: Sua lista de permissões foi aumentada em 50.

en: Add funds
pt: Adicionar fundos

en: Developer
pt: Desenvolvedor

en: Verify your account and sell your packages directly with Paypal.
pt: Verifique sua conta e venda seus pacotes diretamente com o Paypal.

en: Your source has been created !
pt: Sua fonte foi criada!

en: This source already exists !
pt: Esta fonte já existe!

en: Your source has been removed successfully !
pt: Sua fonte foi removida com sucesso!

en: Create
pt: Crio

en: Ads
pt: Publicidades

en: Brand
pt: Marca

en: Space disk
pt: Espaço em disco

en: Used
pt: Usado

en: Freed
pt: Libertado

en: Free
pt: Livre

en: 5 Custom Sections
pt: 5 Seções Personalizadas

en: 10 UDIDs per Whitelist
pt: 10 UDIDs por lista de permissões

en: Lite
pt: Leve

en: 100 UDIDs per Whitelist
pt: 100 UDIDs por lista de permissões

en: Monthly
pt: Por mês

en: Annual
pt: Anual

en: Basic
pt: Básico

en: Unlimited UDIDs per Whitelist
pt: UDIDs ilimitados por lista de permissões

en: Premium
pt: Prêmio

en: Unlimited Custom Sections
pt: Seções personalizadas ilimitadas

en: Brand and advertisements removed
pt: Marca e anúncios removidos

en: Daily
pt: Diário

en:  - ("Us - We") - Terms of Service ("TOS") :
pt:  - ("Nós - Nós") - Termos de Serviço ("TOS"):

en: Registering
pt: Registrando

en: User Contribution
pt: Contribuição do usuário

en: Account Security
pt: Segurança da conta

en: Content
pt: Contente

en: Activity
pt: Atividade

en: You agree to reading and accepting the <a href="/user/privacy">Privacy Policy</a>.
pt: Você concorda em ler e aceitar a <a href="/user/privacy">Política de Privacidade</a>.

en: IPA file
pt: arquivo IPA

en: Intellectual Property
pt: Propriedade intelectual

en: Acceptable Use Policy
pt: Política de Utilização Aceitável

en: Upload Hacks, Cracks and Wares
pt: Carregar hacks, cracks e mercadorias

en: Submit or endorse Piracy
pt: Enviar ou endossar a pirataria

en: Submit any of the following :
pt: Envie qualquer um dos seguintes:

en: Viruses, worms, defects, Trojan horses or other items of a contaminating or destructive nature;<br />Data Miners, Collector or harvesters that collect information;<br />Impersonating or mis-labled Content;<br />Content that includes code hidden or otherwise contained within the Content which is unrelated to the Content;<br />Content which post advertisements or solicitations of business; <br />Any form of solicitation or Spam;<br />Illegal or unauthorised copy of another person's copyrighted work;<br />Content that is pornographic, harassing, offensive, unlawful or promotes or encourages illegal activity.
pt: Vírus, worms, defeitos, cavalos de Tróia ou outros itens de natureza contaminante ou destrutiva;<br />Data Miners, Collector ou harvesters que coletam informações;<br />Conteúdo falsificado ou rotulado incorretamente;<br />Conteúdo que inclui código oculto ou de outra forma contido no Conteúdo que não está relacionado ao Conteúdo;<br />Conteúdo que publica anúncios ou solicitações de negócios; <br />Qualquer forma de solicitação ou Spam;<br />Cópia ilegal ou não autorizada do trabalho protegido por direitos autorais de outra pessoa;<br />Conteúdo que seja pornográfico, ofensivo, ofensivo, ilegal ou que promova ou incentive atividades ilegais.

en: Post links to any external Internet sites that are
pt: Publique links para quaisquer sites externos da Internet que sejam

en: Obscene or pornographic, or display pornographic or sexually explicit material of any kind.
pt: Obsceno ou pornográfico, ou exibir material pornográfico ou sexualmente explícito de qualquer tipo.

en: The username violates trademark or copyright.
pt: O nome de usuário viola marca registrada ou direitos autorais.

en: The username is the exact, or abbreviated version of a website domain name.
pt: O nome de usuário é a versão exata ou abreviada de um nome de domínio de site.

en: The username is an exact birth name and may been deemed as fraudulent.
pt: O nome de usuário é um nome de nascimento exato e pode ser considerado fraudulento.

en: The username is that of a prominent developer.
pt: O nome de usuário é o de um desenvolvedor proeminente.

en: Account termination
pt: Encerramento da conta

en: Changes to the TOS are frequent
pt: Mudanças nos TOS são frequentes

en: All transactions are final and are not reversible.
pt: Todas as transações são finais e não reversíveis.

en: Liabilities
pt: Passivos

en: I HAVE READ THIS AGREEMENT AND AGREE TO ALL CONTAINED ABOVE.
pt: LI ESTE ACORDO E CONCORDO COM TUDO CONTIDO ACIMA.

en: Report TOS violations <a href="/contact">here</a>
pt: Denuncie violações de TOS <a href="/contact">aqui</a>

en: Please choose a .deb file only !
pt: Por favor, escolha apenas um arquivo .deb!

en: General Whitelist
pt: Lista de permissões geral

en: The UDIDs
pt: Os UDIDs

en: All devices
pt: Todos os dispositivos

en: Device
pt: Dispositivo

en: Unknow
pt: Desconhecido

en: You can add a little description for each UDID.
pt: Você pode adicionar uma pequena descrição para cada UDID.

en: All packages
pt: Todos os pacotes

en: Select a package
pt: Selecione um pacote

en: Error 403
pt: Erro 403

en: Sorry, this zone is forbidden.
pt: Desculpe, esta zona é proibida.

en: Error 404
pt: Erro 404

en: Sorry, but this page doesn't exist.
pt: Desculpe, mas esta página não existe.

en: Banned
pt: Banido

en: Sorry, but your account has been banned.
pt: Desculpe, mas sua conta foi banida.

en: Your message has been sent successfully.
pt: Sua mensagem foi enviada com sucesso.

en: Your message could not be sent, sorry.
pt: Não foi possível enviar sua mensagem, desculpe.

en: Please specify your mail and your message !
pt: Por favor, especifique seu e-mail e sua mensagem!

en: Create a cydia source for free, easy and quick !
pt: Crie uma fonte cydia de graça, fácil e rápido!

en: Free & easy
pt: Grátis e fácil

en: Starting your own Cydia Source has never been easier.
pt: Iniciar seu próprio Cydia Source nunca foi tão fácil.

en: Limit access of your packages to certain devices.
pt: Limite o acesso de seus pacotes a determinados dispositivos.

en: Customizable
pt: Customizável

en: Sell
pt: Vender

en: Buy exclusive packages with Paypal safely.
pt: Compre pacotes exclusivos com Paypal com segurança.

en: In progress
pt: Em andamento

en: This section is under maintenance. Please wait...
pt: Esta seção está em manutenção. Por favor, espere...

en: Translations
pt: Traduções

en: We have made this section so that many people can benefit from our services. This collaborative interface allows you to translate all of the %s universe into different languages. If you wish to support us, choose a language below.
pt: Criamos esta seção para que muitas pessoas possam se beneficiar de nossos serviços. Esta interface colaborativa permite traduzir todo o universo %s para diferentes idiomas. Se você deseja nos apoiar, escolha um idioma abaixo.

en: If you want to translate in a language that is not available in the list, please contact us.
pt: Se você deseja traduzir em um idioma que não está disponível na lista, entre em contato conosco.

en: Translations validated
pt: Traduções validadas

en: Translations awaiting validation
pt: Traduções aguardando validação

en: Progression
pt: Progressão

en: Edited at
pt: Editado em

en: All
pt: Tudo

en: Translation
pt: Tradução

en: Filter
pt: Filtro

en: Not translated
pt: Não traduzido

en: Translated
pt: Traduzido

en: Action
pt: Ação

en: The translation has been updated, thank you.
pt: A tradução foi atualizada, obrigado.

en: The translation has been added, thank you.
pt: A tradução foi adicionada, obrigado.

en: Translation validated
pt: Tradução validada

en: Your translation here...
pt: Sua tradução aqui...

en: Open in Cydia
pt: Aberto em Cydia

en: Versions
pt: Versões

en: Per day
pt: Por dia

en: Per month
pt: Por mês

en: Per year
pt: Por ano

en: Previous year
pt: Ano anterior

en: Next year
pt: Próximo ano

en: Previous day
pt: Dia anterior

en: Next day
pt: Próximo dia

en: Purchase awaiting validation...
pt: Compra aguardando validação...

en: Hide
pt: Esconder

en: See more
pt: Ver mais

en: Pending
pt: Pendente

en: To check your private messages, follow the link below :
pt: Para verificar suas mensagens privadas, siga o link abaixo:

en: To disable these notifications, follow the link below :
pt: Para desativar essas notificações, siga o link abaixo:

en: Choose whether you want to be notified when you receive a new private message !
pt: Escolha se deseja ser notificado quando receber uma nova mensagem privada!

en: You must be logged in to purchase/download the package.
pt: Você deve estar logado para comprar/baixar o pacote.

en: Your price is excessive !
pt: Seu preço é excessivo!

en: Member unknow !
pt: Membro desconhecido!

en: Applications
pt: Formulários

en: Documentation
pt: Documentação

en: Details
pt: Detalhes

en: Settings
pt: Definições

en: Reset Keys
pt: Redefinir teclas

en: Are you sure you wish to delete this application?
pt: Tem certeza de que deseja excluir este aplicativo?

en: This action is permanent and cannot be undone.
pt: Esta ação é permanente e não pode ser desfeita.

en: Organization
pt: Organização

en: Secret key
pt: Chave secreta

en: Label is too long !
pt: A etiqueta é muito longa!

en: Label is too short !
pt: A etiqueta é muito curta!

en: Organization is too long !
pt: A organização é muito longa!

en: Organization is too short !
pt: A organização é muito curta!

en: Website url is invalid !
pt: O URL do site é inválido!

en: Website url is too long !
pt: O URL do site é muito longo!

en: Label
pt: Etiqueta

en: This will be used to identify your application.
pt: Isso será usado para identificar seu aplicativo.

en: Describe briefly what your application does.
pt: Descreva brevemente o que seu aplicativo faz.

en: Your organization, or company.
pt: Sua organização ou empresa.

en: Your application's website.
pt: O site do seu aplicativo.

en: Your keys has been regenerated !
pt: Suas chaves foram regeneradas!

en: Reset
pt: Redefinir

en: Breakdown by Endpoint
pt: Detalhamento por endpoint

en: Application
pt: Inscrição

en: Resources
pt: Recursos

en: Returns the API usage per day for this application.
pt: Retorna o uso da API por dia para este aplicativo.

en: Usage
pt: Uso

en: Accessibility
pt: Acessibilidade

en: Supported request methods
pt: Métodos de solicitação compatíveis

en: Requires authentication
pt: Requer autenticação

en: Rate limited
pt: Taxa limitada

en: Inherits global rate limit
pt: Herda o limite de taxa global

en: Arguments
pt: Argumentos

en: Optional
pt: Opcional

en: Example responses
pt: Respostas de exemplo

en: Errors
pt: Erros

en: Error Codes
pt: Códigos de erro

en: Every error is represented with an HTTP status code, as well as a code and response message within the actual response body.
pt: Cada erro é representado com um código de status HTTP, bem como um código e uma mensagem de resposta no corpo da resposta real.

en: There is one exception to these rules:
pt: Há uma exceção a essas regras:

en: Invalid formats will return an HTTP 415 with an error message as the response body.
pt: Formatos inválidos retornarão um HTTP 415 com uma mensagem de erro no corpo da resposta.

en: JSONP without a callback will return a javascript commented response.
pt: JSONP sem retorno de chamada retornará uma resposta comentada em javascript.

en: Code
pt: Código

en: Meaning
pt: Significado

en: Getting Started
pt: Começando

en: Making Requests
pt: Fazendo pedidos

en: Developer Group (support, feedback, ...)
pt: Grupo de desenvolvedores (suporte, feedback, ...)

en: Buyers
pt: Compradores

en: Returns your buyers information for one paid package.
pt: Retorna as informações de seus compradores para um pacote pago.

en: Required
pt: Requeridos

en: Your package identifier.
pt: Seu identificador de pacote.

en: Check
pt: Verificar

en: Package identifier.
pt: Identificador do pacote.

en: Udid which must be checked.
pt: Udid que deve ser verificado.

en: Returns detailed information for one package.
pt: Retorna informações detalhadas para um pacote.

en: Constructing Requests
pt: Construindo Solicitações

en: Requests are made of three components:
pt: As solicitações são feitas de três componentes:

en: API version
pt: Versão da API

en: Resource path
pt: Caminho do recurso

en: Output type
pt: Tipo de saída

en: To construct a proper request, you will need to format the URI as follows:
pt: Para construir uma solicitação adequada, você precisará formatar o URI da seguinte maneira:

en: An example request, to fetch a list of members who have purchased a package.
pt: Um exemplo de solicitação para buscar uma lista de membros que compraram um pacote.

en: By default, requests are HTTP GET requests. However, many methods will require you to send POST data. Typically, we will follow the standard of all read requests use GET, and write requests use POST.
pt: Por padrão, as solicitações são solicitações HTTP GET. No entanto, muitos métodos exigirão que você envie dados POST. Normalmente, seguiremos o padrão de todas as solicitações de leitura usarem GET e solicitações de gravação usarão POST.

en: In addition to the required parameters for each individual method, you will also need to send your API key.
pt: Além dos parâmetros necessários para cada método individual, você também precisará enviar sua chave de API.

en: If you are using the server-side API, you will need to send <code>secret_key</code> with your secret API key value.
pt: Se você estiver usando a API do lado do servidor, precisará enviar <code>secret_key</code> com o valor da chave de API secreta.

en: For each request you should specify which version of the API you want to use. Currently, the default, and the only version available, is 1.0.
pt: Para cada solicitação, você deve especificar qual versão da API deseja usar. Atualmente, o padrão e a única versão disponível é 1.0.

en: The resource path is made available to you in further documentation.
pt: O caminho do recurso é disponibilizado para você em documentação adicional.

en: Data Formats
pt: Formatos de dados

en: Responses
pt: Respostas

en: The response of your request will contain several key things:
pt: A resposta da sua solicitação conterá várias coisas importantes:

en: HTTP status code
pt: Código de status HTTP

en: API status <code>code</code>
pt: Status da API <code>código</code>

en: API response message
pt: Mensagem de resposta da API

en: Let's take an example request:
pt: Vamos dar um exemplo de solicitação:

en: Each application is limited to 1000 queries per hour.
pt: Cada aplicação é limitada a 1000 consultas por hora.

en: Contact us if you need more resources.
pt: Entre em contato conosco se precisar de mais recursos.

en: Source removed
pt: Fonte removida

en: Discover also these packages
pt: Conheça também estes pacotes

en: Supply to your prepaid account
pt: Fornecimento para sua conta pré-paga

en: We acknowledge receipt of the payment you just made. Your prepaid account has been credited with
pt: Acusamos o recebimento do pagamento que você acabou de fazer. Sua conta pré-paga foi creditada com

en: Subscription updated
pt: Assinatura atualizada

en: Your subscription has been updated. You are using now:
pt: Sua assinatura foi atualizada. Você está usando agora:

en: Lite Subscription
pt: Assinatura Lite

en: You will be billed to the following frequency:
pt: Você será cobrado com a seguinte frequência:

en: Basic Subscription
pt: Assinatura Básica

en: Premium Subscription
pt: Assinatura Premium

en: Subscription cancelled
pt: Assinatura cancelada

en: Your subscription has been cancelled.
pt: Sua assinatura foi cancelada.

en: Don't forget than if you use more space disk than available, we could remove your packages.
pt: Não se esqueça que se você usar mais espaço em disco do que o disponível, podemos remover seus pacotes.

en: End of the subscription
pt: Fim da assinatura

en: Your subscription has expired.
pt: Sua assinatura expirou.

en: You actually have lite subscription.
pt: Você realmente tem uma assinatura lite.

en: Unsubscribe
pt: Cancelar subscrição

en: You actually have basic subscription.
pt: Você realmente tem assinatura básica.

en: You actually have premium subscription.
pt: Você realmente tem uma assinatura premium.

en: Your comment is too short.
pt: Seu comentário é muito curto.

en: Your comment has been published.
pt: O seu comentário foi publicado.

en: This comment does not exist.
pt: Este comentário não existe.

en: You're not allowed to do it.
pt: Você não está autorizado a fazê-lo.

en: Source
pt: Fonte

en: Returns detailed information for one source.
pt: Retorna informações detalhadas para uma fonte.

en: Comment this package
pt: Comente este pacote

en: No comment.
pt: Sem comentários.

en: Open in CSources2
pt: Abrir em CSources2

en: Embed
pt: Embutir

en: Add this package to your website by copying the code below.
pt: Adicione este pacote ao seu site copiando o código abaixo.

en: Width
pt: Largura

en: Height
pt: Altura

en: Overview
pt: Visão geral

en: Comment
pt: Comente

en: Respond to the comment
pt: Responda ao comentário

en: Subscription failed
pt: Falha na assinatura

en: Your subscription has failed.
pt: Sua assinatura falhou.

en: Are you sure you wish to delete this widget?
pt: Tem certeza de que deseja excluir este widget?

en: %s widgets for Websites is a suite of widgets bringing %s content into your webpage content and buttons to encourage your %s audience to share your content and subscribe to your %s account updates.
pt: Os widgets do %s para sites são um conjunto de widgets que trazem o conteúdo do %s para o conteúdo da sua página da Web e botões para incentivar seu público do %s a compartilhar seu conteúdo e assinar as atualizações da sua conta do %s.

en: By using YouRepo widgets for Websites you agree to the YouRepo Agreement and Policy.
pt: Ao usar os widgets do YouRepo para sites, você concorda com o Contrato e a Política do YouRepo.

en: Embedded Packages
pt: Pacotes incorporados

en: An embedded Package brings the best content created on %s into your article or website. It's easy to embed a Package using HTML and JavaScript markup available through the "Insert" Package action on %s.
pt: Um pacote incorporado traz o melhor conteúdo criado no %s para seu artigo ou site. É fácil incorporar um pacote usando marcação HTML e JavaScript disponível por meio da ação "Inserir" do pacote em %s.

en: Embedded Sources
pt: Fontes incorporadas

en: Embedded sources are an easy way to embed multiple Packages on your website in a compact, single-column view. Display the latest Packages from a single %s source.
pt: As fontes incorporadas são uma maneira fácil de incorporar vários pacotes em seu site em uma exibição compacta de coluna única. Exiba os pacotes mais recentes de uma única fonte %s.

en: Options availables
pt: Opções disponíveis

en: Customize an embedded Package or Source for your site's visual design and display preferences by including extra parameters in your embedded HTML.
pt: Personalize um pacote ou fonte incorporado para o design visual do seu site e as preferências de exibição, incluindo parâmetros extras em seu HTML incorporado.

en: Match your site's color scheme
pt: Combine o esquema de cores do seu site

en: View our embedded reference documentation for a full list of embedded options.
pt: Veja nossa documentação de referência incorporada para obter uma lista completa de opções incorporadas.

en: Height must be an integer between 2000 and 250.
pt: A altura deve ser um número inteiro entre 2000 e 250.

en: This source does not exists.
pt: Esta fonte não existe.

en: Theme
pt: Tema

en: Dark
pt: Escuro

en: Light
pt: Leve

en: Copy/paste the code into HTML of your website.
pt: Copie/cole o código no HTML do seu site.

en: You actually have no widget.
pt: Você realmente não tem widget.

en: Options
pt: Opções

en: An Embedded supports customization at the page-level with <meta> elements or in adding data-* attributes to individual generated elements.
pt: Um Embedded oferece suporte à personalização no nível da página com elementos <meta> ou na adição de atributos data-* a elementos gerados individuais.

en: Websites can set widget preferences across their entire website by including <meta> in every page for interpretation by %s's widget JavaScript before creating a new widget or button.
pt: Os sites podem definir preferências de widget em todo o site incluindo <meta> em todas as páginas para interpretação pelo widget JavaScript do %s antes de criar um novo widget ou botão.

en: Widget settings specified in a <meta> may be overridden at the individual widget level. Order of precedence:
pt: As configurações de widget especificadas em um <meta> podem ser substituídas no nível de widget individual. Ordem de precedência:

en: Override the default light theme preference for an Embedded Package or an Embedded Source.
pt: Substitua a preferência de tema de luz padrão para um pacote incorporado ou uma fonte incorporada.

en: Link color
pt: Cor do link

en: Specify a hexadecimal color value for links displayed in an Embedded Package or an Embedded Source.
pt: Especifique um valor de cor hexadecimal para links exibidos em um Embedded Package ou Embedded Source.

en: Border color
pt: Cor da borda

en: Specify a border color for any Embedded widgets displayed on the page.
pt: Especifique uma cor de borda para todos os widgets incorporados exibidos na página.

en: Dimensions
pt: Dimensões

en: An embedded widget automatically adjusts to the width of its parent element with a minimum width of 250 pixels and a maximum width of 520 pixels. Set the maximum width or the maximum height of an embedded widget by adding a <code>width</code> or <code>height</code> attribute to the widget's anchor element.
pt: Um widget incorporado se ajusta automaticamente à largura de seu elemento pai com uma largura mínima de 250 pixels e uma largura máxima de 520 pixels. Defina a largura máxima ou a altura máxima de um widget incorporado adicionando um atributo <code>width</code> ou <code>height</code> ao elemento âncora do widget.

en: You can also use <code>auto</code> value to specify no maximum size.
pt: Você também pode usar o valor <code>auto</code> para não especificar tamanho máximo.

en: Loads text components in the specified language. Note: does not affect the text of a Package displayed.
pt: Carrega componentes de texto no idioma especificado. Nota: não afeta o texto de um Pacote exibido.

en: Supported %s language code:
pt: Código de idioma do %s suportado:

en: Remove a display component of a widget with space-separated tokens.
pt: Remova um componente de exibição de um widget com tokens separados por espaço.

en: hides the header
pt: oculta o cabeçalho

en: removes all borders: around the package, between Packages, and inside a Package
pt: remove todas as bordas: ao redor do pacote, entre pacotes e dentro de um pacote

en: crop and hide the timeline scrollbar, if visible
pt: cortar e ocultar a barra de rolagem da linha do tempo, se visível

en: remove background color
pt: remover cor de fundo

en: Notifications
pt: Notificações

en: Unfollow
pt: Deixar de seguir

en: Follow
pt: Seguir

en: You must be registered and logged in to comment this package.
pt: Você deve estar registrado e logado para comentar este pacote.

en: Already have an account?
pt: Já tem uma conta?

en: Mail or nickname
pt: Correio ou apelido

en: You have no notifications.
pt: Você não tem notificações.

en: Mark all as read
pt: Marcar tudo como lido

en: Previous
pt: Anterior

en: Thanks for your purchase ! Your transaction is complete but some payments may take a few minutes to process, please wait.
pt: Obrigado por sua compra! Sua transação foi concluída, mas alguns pagamentos podem levar alguns minutos para serem processados. Aguarde.

en: Specials
pt: Especiais

en: Let empty to put your package free
pt: Deixe vazio para liberar seu pacote

en: If user purchased
pt: Se o usuário comprou

en: You have no other paid package.
pt: Você não tem outro pacote pago.

en: Free if purchased
pt: Gratuito se comprado

en: Promotion if purchased
pt: Promoção se comprado

en: Icon has been successfully removed !
pt: O ícone foi removido com sucesso!

en: Wallpaper has been successfully removed !
pt: O papel de parede foi removido com sucesso!

en: Please allow up to 30 seconds for changes to take effect.
pt: Aguarde até 30 segundos para que as alterações entrem em vigor.

en: Confirm your email
pt: Confirme seu email

en: To complete the phase confirming your email address, you will need to go to the following URL in your web browser.
pt: Para concluir a fase de confirmação do seu endereço de e-mail, você precisará acessar a seguinte URL em seu navegador da web.

en: An email has been sent to you to verify your address.
pt: Um e-mail foi enviado para você para verificar seu endereço.

en: Please validate your email address by clicking on link received by email.
pt: Por favor, valide seu endereço de e-mail clicando no link recebido por e-mail.

en: Resend
pt: Reenviar

en: Your email has been validated.
pt: Seu e-mail foi validado.

en: Validate your email
pt: Valide seu e-mail

en: The location is too long !
pt: A localização é muito longa!

en: This status does not exist.
pt: Este estado não existe.

en: Your status is too short.
pt: Seu status é muito curto.

en: Your status has been published.
pt: Seu status foi publicado.

en: Please speak only English on Forums to be understood by a maximum of members.
pt: Por favor, fale apenas Inglês nos Fóruns para ser entendido por um máximo de membros.

en: Location
pt: Localização

en: Friends
pt: Amigos

en: What's on your mind?
pt: O que está em sua mente?

en: An error occurred.
pt: Um erro ocorreu.

en: Please enable Javascript !
pt: Por favor, habilite o Javascript!

en: Copy to clipboard:
pt: Copiar para área de transferência:

en: Copy
pt: Cópia

en: Add friend
pt: Adicionar amigo

en: Confirm request
pt: Confirmar pedido

en: Friend request sent
pt: Pedido de amizade enviado

en: Unfriend
pt: Desfazer amizade

en: Admin
pt: Administrador

en: Co-Admin
pt: Coadministrador

en: To stay informed when you receive a new notification or private message.
pt: Para se manter informado quando receber uma nova notificação ou mensagem privada.

en: Weekly
pt: Semanalmente

en: This package does not exist !
pt: Este pacote não existe!

en: Can not copy the package !
pt: Não é possível copiar o pacote!

en: Package being edited.
pt: Pacote sendo editado.

en: With this tool you can easily convert your .zip file to .deb.
pt: Com esta ferramenta você pode converter facilmente seu arquivo .zip para .deb.

en: Package structure to follow
pt: Estrutura do pacote a seguir

en: All files are optionals
pt: Todos os arquivos são opcionais

en: Level
pt: Nível

en: To check your notifications, follow the link below :
pt: Para verificar suas notificações, acesse o link abaixo:

en: Session successfully removed!
pt: Sessão removida com sucesso!

en: IP Address
pt: Endereço de IP

en: Active Session
pt: Sessão ativa

en: Theme Creator
pt: Criador de temas

en: Type the name of your theme.
pt: Digite o nome do seu tema.

en: Choose a type for your theme.
pt: Escolha um tipo para o seu tema.

en: Next
pt: Próximo

en: Click on an item to get help.
pt: Clique em um item para obter ajuda.

en: Search an Application...
pt: Pesquisar um aplicativo...

en: Bundle ID of the Application...
pt: ID do pacote do aplicativo...

en: Folders
pt: Pastas

en: Global folder icons background
pt: Fundo de ícones de pastas globais

en: Background
pt: Fundo

en: Individual folder icons background
pt: Fundo de ícones de pastas individuais

en: Badges
pt: Distintivos

en: Font Name
pt: Nome da fonte

en: More
pt: Mais

en: Sunday
pt: Domingo

en: Monday
pt: Segunda-feira

en: Tuesday
pt: Terça-feira

en: Wednesday
pt: Quarta-feira

en: Thursday
pt: Quinta-feira

en: Friday
pt: Sexta-feira

en: Saturday
pt: Sábado

en: No results found
pt: Nenhum resultado encontrado

en: An error occured.
pt: Um erro ocorreu.

en: Please use only [a-zA-Z0-9-_ ] in your name.
pt: Por favor, use apenas [a-zA-Z0-9-_ ] em seu nome.

en: Another package with this name already exist in your source.
pt: Já existe outro pacote com este nome em sua fonte.

en: Your theme has been registered.
pt: Seu tema foi registrado.

en: You can edit themes created with this tool only.
pt: Você pode editar temas criados apenas com esta ferramenta.

en: Failed
pt: Fracassado

en: Open in PayPal
pt: Abrir no PayPal

en: Transaction ID
pt: ID da transação

en: Error 401
pt: Erro 401

en: Sorry, but you must be authenticated to see this page.
pt: Desculpe, mas você deve estar autenticado para ver esta página.

en: No friend found.
pt: Nenhum amigo encontrado.

en: No post found.
pt: Nenhuma postagem encontrada.

en: No subscription found.
pt: Nenhuma assinatura encontrada.

en: Twig Error
pt: Erro de galho

en: Your sources will be removed
pt: Suas fontes serão removidas

en: your sources will be deleted if you do not log back within 3 months.
pt: suas fontes serão excluídas se você não logar novamente dentro de 3 meses.

en: Take a subscription if you don't want to have this problem in the future.
pt: Faça uma assinatura se não quiser ter esse problema no futuro.

en: your sources will be deleted if you do not log back within 1 month.
pt: suas fontes serão excluídas se você não logar novamente dentro de 1 mês.

en: your sources will be deleted if you do not log back within 10 days.
pt: suas fontes serão excluídas se você não fizer login novamente em 10 dias.

en: your sources will be deleted if you do not log back within 1 day.
pt: suas fontes serão excluídas se você não logar novamente dentro de 1 dia.

en: Share on your Twitter account.
pt: Compartilhe em sua conta do Twitter.

en: Twitter returned an error.
pt: O Twitter retornou um erro.

en: Click here to continue.
pt: Clique aqui para continuar.

en: Here are listed the most used identifiers.
pt: Aqui estão listados os identificadores mais usados.

en: Multiple choice
pt: Múltipla escolha

en: Select an option
pt: Selecione uma opção

en: Please choose an action !
pt: Por favor, escolha uma ação!

en: Please select a package !
pt: Selecione um pacote!

en: has been registered.
pt: foi registrado.

en: has been removed.
pt: foi removido.

en: File successfully modified !
pt: Arquivo modificado com sucesso!

en: Select a file to edit.
pt: Selecione um arquivo para editar.

en: Preview
pt: Visualizar

en: Custom CSS has updated successfully!
pt: CSS personalizado foi atualizado com sucesso!

en: Custom CSS.
pt: CSS customizado.

en: Themes
pt: Temas

en: Custom CSS
pt: CSS customizado

en: Active
pt: Ativo

en: Apply
pt: Aplicar

en: Page
pt: Página

en: Contact %s team
pt: Entre em contato com a equipe %s

en: This Facebook account is already used by another member !
pt: Esta conta do Facebook já é usada por outro membro!

en: Nickname must not start or end with a dash middle (-).
pt: O apelido não deve começar ou terminar com um traço no meio (-).

en: This Google account is already used by another member !
pt: Esta conta do Google já é usada por outro membro!

en: This is undesirable content
pt: Este é um conteúdo indesejável

en: Ban now
pt: Banir agora

en: User
pt: Do utilizador

en: Usurpe my identity
pt: Usurpar minha identidade

en: This source does not exist.
pt: Esta fonte não existe.

en: Status and replies
pt: Status e respostas

en: You must remove one photo before adding another.
pt: Você deve remover uma foto antes de adicionar outra.

en: This type of file is not yet supported. Instead, try to download a gif or an image.
pt: Este tipo de arquivo ainda não é suportado. Em vez disso, tente baixar um gif ou uma imagem.

en: Package removed
pt: Pacote removido

en: Sorry, but this repo doesn't exist or has been removed.
pt: Desculpe, mas este repositório não existe ou foi removido.

en: Comment banned
pt: Comentário banido

en: one of your comments has been banned.
pt: um de seus comentários foi banido.

en: To do a Ban Appeal, follow the link below :
pt: Para fazer um Recurso de Ban, siga o link abaixo:

en: If you do not appeal this decision, your content will be automatically deleted in 7 days.
pt: Se você não recorrer dessa decisão, seu conteúdo será excluído automaticamente em 7 dias.

en: Post banned
pt: Postagem banida

en: one of your posts has been banned.
pt: uma de suas postagens foi banida.

en: Package banned
pt: Pacote banido

en: one of your packages has been banned.
pt: um de seus pacotes foi banido.

en: Source banned
pt: Fonte banida

en: one of your sources has been banned.
pt: uma de suas fontes foi banida.

en: Account banned
pt: Conta banida

en: your account has been banned.
pt: sua conta foi banida.

en: If you do not appeal this decision, your account will be automatically deleted in 7 days.
pt: Se você não recorrer dessa decisão, sua conta será excluída automaticamente em 7 dias.

en: Your domain has been unlinked
pt: Seu domínio foi desvinculado

en: Don't forget to renew your subscription if you don't want to have this problem in the future.
pt: Não se esqueça de renovar sua assinatura se não quiser ter esse problema no futuro.

en: This version number is already used for this package, please use another version number.
pt: Este número de versão já é usado para este pacote, use outro número de versão.

en: Please add the author email in the email field !
pt: Por favor, adicione o e-mail do autor no campo de e-mail!

en: Author email
pt: E-mail do autor

en: Icons
pt: Ícones

en: Docks
pt: Docas

en: Masks
pt: Máscaras

en: Overlays
pt: Sobreposições

en: System Colors
pt: Cores do sistema

en: Load page
pt: Carregar página

en: Status Bar
pt: Barra de status

en: Help us
pt: Ajude-nos

en: Icon, use a png image only, 228x228.
pt: Ícone, use apenas uma imagem png, 228x228.

en: Dock
pt: Doca

en: Done
pt: Feito

en: Boot Logo
pt: Logotipo de inicialização

en: iPhone (Default)
pt: iPhone (Padrão)

en: iPhone (Black)
pt: iPhone (preto)

en: iPad (White)
pt: iPad (branco)

en: iPad (Black)
pt: iPad (preto)

en: Dock Reflections
pt: Reflexões de encaixe

en: Dock Blur Reflections
pt: Reflexões de desfoque de encaixe

en: Dock Reflect Icons
pt: Ícones do Dock Reflect

en: Dock Reflection Offset
pt: Deslocamento de Reflexão de Doca

en: Dock Bounce Icon On Launch
pt: Ícone Dock Bounce no lançamento

en: Running Indicator
pt: Indicador de execução

en: Font Size
pt: Tamanho da fonte

en: Width Change
pt: Alteração de largura

en: Height Change
pt: Mudança de Altura

en: Text X offset
pt: Deslocamento de texto X

en: Text Y offset
pt: Deslocamento do texto Y

en: Shadow Color
pt: Cor da sombra

en: Shadow X offset
pt: Deslocamento da sombra X

en: Shadow Y offset
pt: Deslocamento da sombra Y

en: Shadow Blur Radius
pt: Raio de desfoque de sombra

en: Date Label
pt: Etiqueta de data

en: Text Case
pt: Caixa de texto

en: Lowercase
pt: Minúsculas

en: Uppercase
pt: Maiúsculas

en: Day Label
pt: Etiqueta do dia

en: Clock
pt: Relógio

en: Background (Non-Live Mode)
pt: Plano de fundo (modo não ao vivo)

en: Background (Live Mode)
pt: Plano de fundo (modo ao vivo)

en: Hour Hand
pt: Ponteiro das horas

en: Minute Hand
pt: Ponteiro dos minutos

en: Second Hand
pt: Usado

en: Red Dot
pt: Ponto vermelho

en: The red dot (the smaller one in the center).
pt: O ponto vermelho (o menor no centro).

en: Black Dot
pt: Ponto preto

en: The black dot (the larger one in the center).
pt: O ponto preto (o maior no centro).

en: Control Center
pt: Centro de Controle

en: Airplane Mode
pt: Modo avião

en: Do Not Disturb
pt: Não perturbe

en: Rotation Locked
pt: Rotação bloqueada

en: Rotation Unlocked
pt: Rotação desbloqueada

en: Flashlight On
pt: Lanterna ligada

en: Flashlight Off
pt: Lanterna desligada

en: Calculator
pt: Calculadora

en: Camera
pt: Câmera

en: Play
pt: Toque

en: Brightness Up
pt: Aumentar o brilho

en: Brightness Down
pt: Diminuir o brilho

en: Sliders
pt: Controles deslizantes

en: Slider Track
pt: Faixa de controle deslizante

en: Volume Up
pt: Aumentar o volume

en: Volume Down
pt: Volume baixo

en: Volume Slider
pt: Controle deslizante de volume

en: Effects
pt: Efeitos

en: Mask
pt: Mascarar

en: Overlay
pt: Sobreposição

en: Underlay
pt: Base

en: Shadow
pt: Sombra

en: Global folder backgrounds
pt: Planos de fundo da pasta global

en: Icon background
pt: Plano de fundo do ícone

en: This folder name is already used.
pt: Este nome de pasta já é usado.

en: Battery
pt: Bateria

en: Calendar
pt: Calendário

en: Carrier
pt: Operadora

en: Mobile Data
pt: Dados móveis

en: Compass
pt: Bússola

en: Contacts
pt: Contatos

en: Display & Brightness
pt: Tela e brilho

en: General
pt: Em geral

en: Health
pt: Saúde

en: Keychain
pt: Chaveiro

en: Location Active
pt: Local ativo

en: Maps
pt: Mapas

en: Microphone
pt: Microfone

en: Motion
pt: Movimento

en: Music
pt: Música

en: News
pt: Notícia

en: Newsstand
pt: Banca de jornais

en: Notes
pt: Notas

en: Notification Center
pt: Centro de Notificação

en: Passcode
pt: Senha

en: Personal Hotspot
pt: Hotspot pessoal

en: Phone
pt: Telefone

en: Photos
pt: Fotos

en: Reminders
pt: Lembretes

en: Emergency SOS
pt: SOS de emergência

en: Sounds
pt: Sons

en: Video
pt: Vídeo

en: Wallpaper
pt: Papel de parede

en: Icon Labels
pt: Rótulos de ícone

en: To group your packages into one same theme on Anemone.
pt: Para agrupar seus pacotes em um mesmo tema no Anemone.

en: Page Dots
pt: Pontos de página

en: Page Selected
pt: Página selecionada

en: Spotlight Selected
pt: Destaque selecionado

en: File .caf
pt: Arquivo .caf

en: Lock device
pt: Bloquear dispositivo

en: Unlock device
pt: Desbloquear dispositivo

en: Message sent
pt: Mensagem enviada

en: Keyboard Sounds
pt: Sons do teclado

en: LockScreen
pt: Tela de bloqueio

en: Cellular
pt: Celular

en: Airplane
pt: Avião

en: Alarm
pt: Alarme

en: Call Forward
pt: Reencaminhamento de chamadas

en: Rotation Lock
pt: Bloqueio de rotação

en: HomeScreen
pt: Tela inicial

en: Your reply...
pt: Sua resposta...

en: Reputations
pt: Reputações

en: This post has no reputation.
pt: Este post não tem reputação.

en: few seconds
pt: alguns segundos

en: Friends requests
pt: Pedidos de amigos

en: You have no friends requests.
pt: Você não tem solicitações de amigos.

en: An error has occured !
pt: Ocorreu um erro !

en: This version does not exists.
pt: Esta versão não existe.

en: We can't find another version to attach to this package.
pt: Não encontramos outra versão para anexar a este pacote.

en: Manage versions
pt: Gerenciar versões

en: Delete a version
pt: Excluir uma versão

en: Are you sure?
pt: Tem certeza?

en: Support
pt: Apoiar

en: Sources
pt: Fontes

en: Unread notifications
pt: Notificações não lidas

en: You have no unread notifications.
pt: Você não tem notificações não lidas.

en: You didn’t buy anything yet.
pt: Você ainda não comprou nada.

en: The registrations are closed for moment ! Sorry.
pt: As inscrições estão encerradas momentaneamente! Desculpe.

en: Domain has been successfully removed !
pt: O domínio foi removido com sucesso!

en: Your domain is now linked to your source !
pt: Seu domínio agora está vinculado à sua fonte!

en: This domain is already used by another source !
pt: Este domínio já é usado por outra fonte!

en: The DNS configuration is invalid !
pt: A configuração DNS é inválida!

en: Custom domain name
pt: Nome de domínio personalizado

en: Setting up a custom domain
pt: Configurando um domínio personalizado

en: Enable versioning
pt: Ativar versão

en: Disable versioning
pt: Desativar versão

en: Find the people, packages and posts that matter to you most.
pt: Encontre as pessoas, pacotes e postagens que mais importam para você.

en: Show more users
pt: Mostrar mais usuários

en: Show more sources
pt: Mostrar mais fontes

en: An error occured, please try to reinstall the profile on your device !
pt: Ocorreu um erro, tente reinstalar o perfil no seu dispositivo!

en: This device UDID is already linked to another member.
pt: Este dispositivo UDID já está vinculado a outro membro.

en: Your device UDID has been registered.
pt: O UDID do seu dispositivo foi registrado.

en: This Facebook account is already linked to another user !
pt: Esta conta do Facebook já está vinculada a outro usuário!

en: You have successfully attached your Google account !
pt: Você anexou sua conta do Google com sucesso!

en: You have already attached your Google account !
pt: Você já anexou sua conta do Google!

en: This Google account is already linked to another user !
pt: Esta conta do Google já está vinculada a outro usuário!

en: Your new password is too short, at least 8 characters !
pt: Sua nova senha é muito curta, pelo menos 8 caracteres!

en: You need to validate your email address before changing your password !
pt: Você precisa validar seu endereço de e-mail antes de alterar sua senha!

en: Number
pt: Número

en: 8 characters
pt: 8 caracteres

en: Alternatively, you can install this profile on your device.
pt: Alternativamente, você pode instalar este perfil no seu dispositivo.

en: Will be used to sign in with your Facebook account.
pt: Será usado para fazer login com sua conta do Facebook.

en: Connect your Google account
pt: Conecte sua conta do Google

en: Will be used to sign in with your Google account.
pt: Será usado para fazer login com sua conta do Google.

en: Your space limitation has been increased by 15 Mo.
pt: Sua limitação de espaço foi aumentada em 15 meses.

en: Your upload limitation has been increased by 15 Mo.
pt: Sua limitação de upload foi aumentada em 15 meses.

en: Do you need more space to host more stuff on your source ? Increase your maximum storage limit by 15 Mo.
pt: Você precisa de mais espaço para hospedar mais coisas em sua fonte? Aumente seu limite máximo de armazenamento em 15 meses.

en: Subscription
pt: Inscrição

en: Section limitation
pt: Limitação da seção

en: Whitelist limitation
pt: Limitação da lista de permissões

en: 50 Mo Storage
pt: Armazenamento de 50 meses

en: 15 Mo Upload Limit
pt: Limite de upload de 15 meses

en: 100 Mo Upload Limit
pt: Limite de upload de 100 meses

en: Advertisements removed
pt: Anúncios removidos

en: Link your domain name
pt: Vincule seu nome de domínio

en: 1 Go Storage
pt: 1 Go Armazenamento

en: 150 Mo Upload Limit
pt: Limite de upload de 150 meses

en: 5 Go Storage
pt: 5 Go Armazenamento

en: Support is your place to:
pt: O suporte é o seu lugar para:

en: Get updates about things you've reported.
pt: Receba atualizações sobre coisas que você denunciou.

en: Check and reply to messages from the Help Team.
pt: Verifique e responda às mensagens da equipe de ajuda.

en: See important messages about your account.
pt: Veja mensagens importantes sobre sua conta.

en: Informations
pt: Informações

en: Your report is deleted if reported content is removed before we review it.
pt: Seu relatório será excluído se o conteúdo denunciado for removido antes de analisá-lo.

en: Reviewed reports are automatically deleted after 3 days, if the content has been banned, else you can continue to give us feedbacks.
pt: Os relatórios revisados ​​são excluídos automaticamente após 3 dias, se o conteúdo foi banido, caso contrário você pode continuar nos dando feedbacks.

en: Your account is verified, so you can help us to moderate the content.
pt: Sua conta foi verificada, então você pode nos ajudar a moderar o conteúdo.

en: Moderate
pt: Moderado

en: Report received
pt: Relatório recebido

en: Your report
pt: Seu relatório

en: We reviewed your package. Since it violated our Community Standards, we removed it.
pt: Analisamos seu pacote. Como ele violou nossos Padrões da Comunidade, nós o removemos.

en: We reviewed the package you reported. Since it violated our Community Standards, we removed it. Thanks for your report. We let the user know that their package has been removed, but not who reported it.
pt: Analisamos o pacote que você denunciou. Como ele violou nossos Padrões da Comunidade, nós o removemos. Obrigado pelo seu relatório. Informamos ao usuário que seu pacote foi removido, mas não quem o denunciou.

en: Thanks for your report - you did the right thing by letting us know about this. We looked over the package you reported, and though it doesn't go against one of our specific Community Standards.
pt: Obrigado pelo seu relatório - você fez a coisa certa ao nos informar sobre isso. Analisamos o pacote que você denunciou e, embora não vá contra um de nossos padrões específicos da comunidade.

en: We reviewed your post. Since it violated our Community Standards, we removed it.
pt: Analisamos sua postagem. Como ele violou nossos Padrões da Comunidade, nós o removemos.

en: We reviewed the post you reported. Since it violated our Community Standards, we removed it. Thanks for your report. We let the user know that their post has been removed, but not who reported it.
pt: Analisamos a postagem que você denunciou. Como ele violou nossos Padrões da Comunidade, nós o removemos. Obrigado pelo seu relatório. Informamos ao usuário que sua postagem foi removida, mas não quem a denunciou.

en: Thanks for your report - you did the right thing by letting us know about this. We looked over the post you reported, and though it doesn't go against one of our specific Community Standards.
pt: Obrigado pelo seu relatório - você fez a coisa certa ao nos informar sobre isso. Analisamos a postagem que você denunciou e, embora ela não vá contra um de nossos padrões específicos da comunidade.

en: Someone anonymously reported your profile.
pt: Alguém denunciou seu perfil anonimamente.

en: We reviewed your profile. Since it violated our Community Standards, we removed it.
pt: Analisamos seu perfil. Como ele violou nossos Padrões da Comunidade, nós o removemos.

en: We reviewed the profile you reported. Since it violated our Community Standards, we removed it. Thanks for your report. We let the user know that their profile has been removed, but not who reported it.
pt: Analisamos o perfil que você denunciou. Como ele violou nossos Padrões da Comunidade, nós o removemos. Obrigado pelo seu relatório. Informamos ao usuário que seu perfil foi removido, mas não quem o denunciou.

en: Thanks for your report - you did the right thing by letting us know about this. We looked over the profile you reported, and though it doesn't go against one of our specific Community Standards.
pt: Obrigado pelo seu relatório - você fez a coisa certa ao nos informar sobre isso. Analisamos o perfil que você denunciou e, embora não vá contra um de nossos padrões específicos da comunidade.

en: If you think we should look at something specific on this or another profile, you can report that exact content (ex: comment) instead of the entire profile.
pt: Se você acha que devemos analisar algo específico neste ou em outro perfil, você pode denunciar esse conteúdo exato (ex: comentário) em vez de todo o perfil.

en: If you want us to look at something specific on a profile, be sure to report the content (ex: comment), not the entire source.
pt: Se você quiser que analisemos algo específico em um perfil, denuncie o conteúdo (ex: comentário), não a fonte inteira.

en: We reviewed your source. Since it violated our Community Standards, we removed it.
pt: Analisamos sua fonte. Como ele violou nossos Padrões da Comunidade, nós o removemos.

en: We reviewed the source you reported. Since it violated our Community Standards, we removed it. Thanks for your report. We let the user know that their source has been removed, but not who reported it.
pt: Analisamos a fonte que você denunciou. Como ele violou nossos Padrões da Comunidade, nós o removemos. Obrigado pelo seu relatório. Informamos ao usuário que sua fonte foi removida, mas não quem a denunciou.

en: If you think we should look at something specific on this or another source, you can report that exact content (ex: package) instead of the entire source.
pt: Se você acha que devemos olhar para algo específico nesta ou em outra fonte, você pode relatar esse conteúdo exato (ex: pacote) em vez de toda a fonte.

en: If you want us to look at something specific on a source, be sure to report the content (ex: package), not the entire source.
pt: Se você quiser que analisemos algo específico em uma fonte, certifique-se de relatar o conteúdo (ex: pacote), não a fonte inteira.

en: Reviewed
pt: Revisado

en: In review
pt: Em revisão

en: Thanks for your feedback
pt: Obrigado pelo seu feedback

en: Our reply
pt: Nossa resposta

en: How was this experience?
pt: Como foi essa experiência?

en: How could it be better?
pt: Como poderia ser melhor?

en: Send a ban appeal.
pt: Envie um recurso de banimento.

en: Give us some informations.
pt: Dê-nos algumas informações.

en: We will review the report again, please be patient.
pt: Vamos rever o relatório novamente, por favor, seja paciente.

en: What to expect now
pt: O que esperar agora

en: Thanks for letting us know about something you don't want to see on %s. We'll send you a message here when we have an update except if the content is deleted before review it.
pt: Obrigado por nos informar sobre algo que você não quer ver no %s. Enviaremos uma mensagem aqui quando tivermos uma atualização, exceto se o conteúdo for excluído antes de revisá-lo.

en: Please let us know if you see anything else that concerns you.
pt: Por favor, deixe-nos saber se você ver qualquer outra coisa que o preocupa.

en: We want to keep %s safe and welcoming for everyone.
pt: Queremos manter o %s seguro e acolhedor para todos.

en: What you can do
pt: O que você pode fazer

en: Delete Report
pt: Excluir relatório

en: No report found.
pt: Nenhum relatório encontrado.

en: You are allowed to review reports from other users only.
pt: Você só tem permissão para revisar relatórios de outros usuários.

en: Of course, suspended users can open a Ban Appeal in the 10 days following the suspension.
pt: Obviamente, os usuários suspensos podem abrir um Recurso de Banimento nos 10 dias seguintes à suspensão.

en: When an user open a Ban Appeal, the content will be reviewed a second time from another authorized user to be unsuspended.
pt: Quando um usuário abre um Recurso de Banimento, o conteúdo será revisto uma segunda vez por outro usuário autorizado para ser dessuspenso.

en: You are allowed to review all reports.
pt: Você tem permissão para revisar todos os relatórios.

en: To start, review the package and close the window to come back here
pt: Para começar, revise o pacote e feche a janela para voltar aqui

en: To start, review the reply and close the window to come back here
pt: Para começar, revise a resposta e feche a janela para voltar aqui

en: To start, review the comment and close the window to come back here
pt: Para começar, revise o comentário e feche a janela para voltar aqui

en: To start, review the status and close the window to come back here
pt: Para começar, revise o status e feche a janela para voltar aqui

en: To start, review the post and close the window to come back here
pt: Para começar, revise o post e feche a janela para voltar aqui

en: If you want us to look at something specific on a profile, be sure to report the content (ex: comment), not the entire profile.
pt: Se você quiser que analisemos algo específico em um perfil, denuncie o conteúdo (ex: comentário), não o perfil inteiro.

en: To start, review the profile and close the window to come back here
pt: Para começar, revise o perfil e feche a janela para voltar aqui

en: To start, review the source and close the window to come back here
pt: Para começar, revise a fonte e feche a janela para voltar aqui

en: Members
pt: Membros

en: Ignore the report
pt: Ignorar o relatório

en: Ban
pt: Banimento

en: This package is already on %s! Are you a pirate? Else contact us to verify your account.
pt: Este pacote já está no %s! Você é um pirata? Caso contrário, entre em contato conosco para verificar sua conta.

en: Versioning has been disabled.
pt: O controle de versão foi desabilitado.

en: Versioning has been enabled.
pt: O controle de versão foi ativado.

en: Versioning
pt: Controle de versão

en: By disabling versioning all secondary versions will be removed!
pt: Ao desabilitar o controle de versão, todas as versões secundárias serão removidas!

en: Delete & disable
pt: Excluir e desativar

en: Disable
pt: Desativar

en: This option allows you to manage multiple versions for one same package.
pt: Esta opção permite que você gerencie várias versões para um mesmo pacote.

en: By enabling versioning, when you update a package, previous versions for this package will not be deleted
pt: Ao habilitar o controle de versão, ao atualizar um pacote, as versões anteriores desse pacote não serão excluídas

en: You will have to do it manually.
pt: Você terá que fazê-lo manualmente.

en: This action is only available when you have at least 2 versions for one same package.
pt: Esta ação só está disponível quando você tem pelo menos 2 versões para um mesmo pacote.

en: Enable
pt: Permitir

en: Sorry, but this repo has been banned.
pt: Desculpe, mas este repositório foi banido.

en: Sorry, but your IP has been banned.
pt: Desculpe, mas seu IP foi banido.

en: Sorry, this domain is unknown.
pt: Desculpe, este domínio é desconhecido.

en: You must be registered and logged in to reply.
pt: Você deve estar registrado e logado para responder.

en: This Twitter account is already used by another member !
pt: Esta conta do Twitter já é usada por outro membro!

en: Source access
pt: Acesso à fonte

en: Your gift code is :
pt: Seu código de presente é:

en: If you already have an account, follow the link below to use your gift code.
pt: Se você já tem uma conta, siga o link abaixo para usar seu código de presente.

en: Else, you need to create an account first.
pt: Caso contrário, você precisa criar uma conta primeiro.

en: Gift code
pt: Código de presente

en: Denied
pt: Negado

en: Rapporteur
pt: Relator

en: Ignored
pt: Ignorado

en: Causes
pt: Causas

en: This report has been ignored.
pt: Este relatório foi ignorado.

en: This report has been accepted.
pt: Este relatório foi aceito.

en: Unban
pt: Desbanir

en: UDID must be 40 characters or 25 characters and the description is 250 characters maximum !
pt: O UDID deve ter 40 caracteres ou 25 caracteres e a descrição tem no máximo 250 caracteres!

en: Public key
pt: Chave pública

en: UDID must do at least 25 characters.
pt: UDID deve ter pelo menos 25 caracteres.

en: Package not purchased.
pt: Pacote não adquirido.

en: Copy link
pt: Link de cópia

en: No payment method available!
pt: Nenhum método de pagamento disponível!

en: or
pt: ou

en: We acknowledge receipt of the payment you just made.
pt: Acusamos o recebimento do pagamento que você acabou de fazer.

en: Link device
pt: Vincular dispositivo

en: We automatically linked this access to your account.
pt: Vinculamos automaticamente esse acesso à sua conta.

en: Account deleted
pt: Conta excluída

en: your account has been deleted.
pt: sua conta foi deletada.

en: After an account deactivation over 3 months, your account was deleted.
pt: Após uma desativação da conta por mais de 3 meses, sua conta foi excluída.

en: Source renamed
pt: Fonte renomeada

en: Gift
pt: Presente

en: Discover
pt: Descobrir

en: Copied
pt: Copiado

en: Indication
pt: Indicação

en: Gift code already used!
pt: Código de presente já usado!

en: Gift code unknown!
pt: Código de presente desconhecido!

en: Here you can activate your gift code.
pt: Aqui você pode ativar seu código de presente.

en: Blacklist
pt: Lista negra

en: Whitelists
pt: Listas de permissões

en: You tried too many times, retry later.
pt: Você tentou muitas vezes, tente novamente mais tarde.

en: This code has already been used.
pt: Este código já foi utilizado.

en: Please enter your backup code below
pt: Digite seu código de backup abaixo

en: Enter code
pt: Coloque o código

en: Choose a different verification method
pt: Escolha um método de verificação diferente

en: Use a code generator app
pt: Use um aplicativo gerador de código

en: Use a backup code
pt: Use um código de backup

en: You understand that all related informations, such as your purchases, your packages, your comments and more, will be deleted.
pt: Você entende que todas as informações relacionadas, como suas compras, seus pacotes, seus comentários e muito mais, serão excluídas.

en: Social networks
pt: Redes sociais

en: Two-step Authentication
pt: Autenticação em duas etapas

en: Nickname updated
pt: Apelido atualizado

en: we have successfully updated your nickname to :
pt: atualizamos com sucesso seu apelido para:

en: Password updated
pt: Senha atualizada

en: we have successfully updated your password.
pt: atualizamos sua senha com sucesso.

en: Same passwords
pt: Mesmas senhas

en: Keep this backup code in a safe place - print it, write it, or save a screenshot.
pt: Mantenha este código de backup em um local seguro - imprima-o, escreva-o ou salve uma captura de tela.

en: If you lose access to your device, however, you can use this code to verify your identity. This code can only be used once.
pt: No entanto, se você perder o acesso ao seu dispositivo, poderá usar este código para verificar sua identidade. Este código só pode ser usado uma vez.

en: You have successfully attached your Patreon account !
pt: Você anexou sua conta Patreon com sucesso!

en: You have already attached your Patreon account !
pt: Você já anexou sua conta Patreon!

en: This Patreon account is already linked to another user !
pt: Esta conta Patreon já está vinculada a outro usuário!

en: This Twitter account is already linked to another user !
pt: Esta conta do Twitter já está vinculada a outro usuário!

en: Connect your Patreon account
pt: Conecte sua conta Patreon

en: Will be used to unlock packages with your Patreon account.
pt: Será usado para desbloquear pacotes com sua conta Patreon.

en: Will be used to sign in with your Twitter account.
pt: Será usado para fazer login com sua conta do Twitter.

en: Two-step Authentication ready
pt: Autenticação em duas etapas pronta

en: Two-step authentication is now enabled !
pt: A autenticação em duas etapas agora está habilitada!

en: The code you entered is invalid.
pt: O código que você introduziu é inválido.

en: Backup code successfully reset !
pt: Código de backup redefinido com sucesso!

en: Get the backup code
pt: Obtenha o código de backup

en: If you loose access to your device, you can use this code to confirm your identity. It can only be used once.
pt: Se você perder o acesso ao seu dispositivo, poderá usar este código para confirmar sua identidade. Só pode ser usado uma vez.

en: Print
pt: Imprimir

en: Configure your security application
pt: Configure seu aplicativo de segurança

en: From your security application, follow the steps to set up a new account. When prompted, scan the following QR code with your camera. You will then have to do a quick test.
pt: No seu aplicativo de segurança, siga as etapas para configurar uma nova conta. Quando solicitado, digitalize o código QR a seguir com sua câmera. Em seguida, você terá que fazer um teste rápido.

en: You can not scan the code ?
pt: Você não pode digitalizar o código?

en: From your security application, enter the following key :
pt: Em seu aplicativo de segurança, insira a seguinte chave:

en: Scan QR code instead
pt: Digitalize o código QR em vez disso

en: Use your security application to generate a code and enter it below.
pt: Use seu aplicativo de segurança para gerar um código e insira-o abaixo.

en: How does two-step authentication works
pt: Como funciona a autenticação em duas etapas

en: When you log in, you will need to provide a login code.
pt: Ao fazer login, você precisará fornecer um código de login.

en: The login code will be generated using a security application.
pt: O código de login será gerado usando um aplicativo de segurança.

en: When you enter the login code, we'll know it's really you.
pt: Quando você inserir o código de login, saberemos que é realmente você.

en: These items only need to be bought once, there is no expiration date like for subscriptions.
pt: Esses itens só precisam ser comprados uma vez, não há data de validade como para assinaturas.

en: Read more
pt: Consulte Mais informação

en: Can see comments.
pt: Pode ver comentários.

en: Can see followers.
pt: Pode ver seguidores.

en: Can manage source packages.
pt: Pode gerenciar pacotes de origem.

en: Can edit source blacklist.
pt: Pode editar a lista negra de origem.

en: Can edit changelogs.
pt: Pode editar changelogs.

en: Can delete packages.
pt: Pode excluir pacotes.

en: Can edit descriptions.
pt: Pode editar descrições.

en: Can download packages.
pt: Pode baixar pacotes.

en: Move
pt: Jogada

en: Can move packages to another source.
pt: Pode mover pacotes para outra fonte.

en: Can see sales and add users.
pt: Pode ver as vendas e adicionar usuários.

en: Can see package statistics.
pt: Pode ver as estatísticas do pacote.

en: Can manage whitelists.
pt: Pode gerenciar listas brancas.

en: Can edit source settings.
pt: Pode editar as configurações de origem.

en: Rename
pt: Renomear

en: Can rename source.
pt: Pode renomear a fonte.

en: Can see source's statistics.
pt: Pode ver as estatísticas da fonte.

en: Can edit source's theme.
pt: Pode editar o tema da fonte.

en: If you already have an account, follow the link below to activate your access.
pt: Se você já possui uma conta, siga o link abaixo para ativar seu acesso.

en: Access resent successfully !
pt: Acesso reenviado com sucesso!

en: Access updated successfully !
pt: Acesso atualizado com sucesso!

en: Access added successfully !
pt: Acesso adicionado com sucesso!

en: This user already have an access.
pt: Este usuário já tem um acesso.

en: You already have 3 users granted.
pt: Você já tem 3 usuários concedidos.

en: You must select at least one access.
pt: Você deve selecionar pelo menos um acesso.

en: Access deleted successfully !
pt: Acesso excluído com sucesso!

en: Here's where you grant users access to this source.
pt: Aqui é onde você concede aos usuários acesso a essa fonte.

en: You can add up to 3 users.
pt: Você pode adicionar até 3 usuários.

en: Access
pt: Acesso

en: No access found.
pt: Nenhum acesso encontrado.

en: New access
pt: Novo acesso

en: We will notify the user by email.
pt: Notificaremos o usuário por e-mail.

en: If he's not yet registered, we will give him an unique link to enable his access after registration.
pt: Caso ele ainda não esteja cadastrado, daremos a ele um link exclusivo para habilitar seu acesso após o cadastro.

en: Are you sure you want to delete this user access?
pt: Tem certeza de que deseja excluir este acesso de usuário?

en: UDID must do at least 25 characters and the description is 250 characters maximum !
pt: O UDID deve conter no mínimo 25 caracteres e a descrição no máximo 250 caracteres!

en: Add to blacklist
pt: Adicionar à lista negra

en: An error occurred
pt: Um erro ocorreu

en: You was inactive too many times.
pt: Você ficou inativo muitas vezes.

en: The dock mask determines the shape of the dock.
pt: A máscara de encaixe determina a forma do encaixe.

en: The dock overlay is an image that's applied on top of the dock background.
pt: A sobreposição do dock é uma imagem aplicada sobre o plano de fundo do dock.

en: This boolean controls whether a gaussian blur effect is applied to the dock's reflections.
pt: Este booleano controla se um efeito de desfoque gaussiano é aplicado aos reflexos do dock.

en: This float adjusts the vertical position of the reflections.
pt: Este flutuador ajusta a posição vertical dos reflexos.

en: This boolean controls whether the dock icons bounce when they're tapped and before the app starts loading. (Default: false)
pt: Este booleano controla se os ícones do dock saltam quando são tocados e antes que o aplicativo comece a carregar. (Padrão: falso)

en: Note: Some people may find this effect cool while others might think it's rather annoying.
pt: Nota: Algumas pessoas podem achar esse efeito legal, enquanto outras podem achar que é bastante irritante.

en: Anemone supports showing running indicators in the dock.
pt: O Anemone suporta a exibição de indicadores de execução no dock.

en: Darken Wallpaper
pt: Escurecer papel de parede

en: Anemone can darken the wallpaper under the dock.
pt: A anêmona pode escurecer o papel de parede sob a doca.

en: Fonts
pt: Fontes

en: Font name to override
pt: Nome da fonte a substituir

en: This font name is already used.
pt: Este nome de fonte já é usado.

en: None
pt: Nenhum

en: Capitalize
pt: Capitalizar

en: Non-Live mode is when the clock icon is inside a folder, in Spotlight, Siri, Anemone's preview, etc.
pt: O modo Non-Live é quando o ícone do relógio está dentro de uma pasta, no Spotlight, Siri, visualização do Anemone, etc.

en: The icon mask determines the shape of the icons.
pt: A máscara de ícone determina a forma dos ícones.

en: Anemone applies overlays on top of icons in SpringBoard.
pt: Anemone aplica sobreposições em cima de ícones no SpringBoard.

en: Anemone applies the following underlays underneath icons outside of SpringBoard.
pt: O Anemone aplica as seguintes subjacências abaixo dos ícones fora do SpringBoard.

en: Anemone applies shadows underneath icons in SpringBoard.
pt: Anemone aplica sombras embaixo de ícones no SpringBoard.

en: This package does not exists.
pt: Este pacote não existe.

en: Select packages you want to download
pt: Selecione os pacotes que deseja baixar

en: Search a package
pt: Pesquisar um pacote

en: Start by searching a package
pt: Comece pesquisando um pacote

en: Please add the maintainer email in the email field !
pt: Por favor, adicione o e-mail do mantenedor no campo de e-mail!

en: Please add a maintainer !
pt: Por favor, adicione um mantenedor!

en: Set for all
pt: Definir para todos

en: Maintainer
pt: Mantenedor

en: Maintainer email
pt: E-mail do mantenedor

en: Long description
pt: Longa descrição

en: Select packages you want to edit
pt: Selecione os pacotes que deseja editar

en: Access rejected successfully !
pt: Acesso rejeitado com sucesso!

en: Your access has been override.
pt: Seu acesso foi substituído.

en: Your access has been enabled.
pt: Seu acesso foi habilitado.

en: Can see source comments.
pt: Pode ver os comentários da fonte.

en: Can see source followers.
pt: Pode ver seguidores de origem.

en: Can edit source changelogs.
pt: Pode editar changelogs de origem.

en: Can delete source packages.
pt: Pode excluir pacotes de origem.

en: Can edit source descriptions.
pt: Pode editar descrições de origem.

en: Can download source packages.
pt: Pode baixar pacotes de origem.

en: Can move source packages to another source.
pt: Pode mover pacotes de origem para outra origem.

en: Can manage source whitelists.
pt: Pode gerenciar listas de permissões de origem.

en: You already have an access to this source, do you want to override it?
pt: Você já tem acesso a esta fonte, deseja substituí-la?

en: Before
pt: Antes da

en: After
pt: Depois

en: This version already exists!
pt: Esta versão já existe!

en: Maintainer field is not empty!
pt: O campo do mantenedor não está vazio!

en: Here you can automatically update your packages to add the missing field <b>Maintainer</b>.
pt: Aqui você pode atualizar automaticamente seus pacotes para adicionar o campo ausente <b>Manutenção</b>.

en: Below, are listed packages without <b>Maintainer</b> field.
pt: Abaixo, estão listados os pacotes sem o campo <b>Manutenção</b>.

en: What package do you want to update?
pt: Qual pacote você deseja atualizar?

en: How should the version number be changed?
pt: Como o número da versão deve ser alterado?

en: Increment last number
pt: Incrementar o último número

en: Don't touch anything
pt: Não toque em nada

en: Add text at end
pt: Adicionar texto no final

en: Text to add at end
pt: Texto para adicionar no final

en: This page does not update upload date and does not post anything on your Twitter or Facebook account.
pt: Esta página não atualiza a data de upload e não publica nada em sua conta do Twitter ou Facebook.

en: An update will be visible to users having the package installed.
pt: Uma atualização ficará visível para os usuários que tiverem o pacote instalado.

en: You can use comma to invite multiple users.
pt: Você pode usar vírgula para convidar vários usuários.

en: Awaiting activation
pt: Aguardando ativação

en: Move to folder
pt: Mover para a pasta

en: ROOT directory (/)
pt: Diretório RAIZ (/)

en: Themes directory
pt: Diretório de temas

en: LockHTML directory
pt: Diretório de bloqueioHTML

en: SBHTML directory
pt: diretório SBHTML

en: Icon file
pt: Arquivo de ícone

en: File
pt: Arquivo

en: Extract using Icon field
pt: Extrair usando o campo Ícone

en: Add depends
pt: Adicionar depende

en: You can only import packages to your own sources!
pt: Você só pode importar pacotes para suas próprias fontes!

en: To what source
pt: Para qual fonte

en: No redirection will be applied on your old URL.
pt: Nenhum redirecionamento será aplicado em seu URL antigo.

en: Total downloads
pt: Total de downloads

en: Page views
pt: Visualizações de página

en: Devices
pt: Dispositivos

en: No action available
pt: Nenhuma ação disponível

en: Rename your source
pt: Renomeie sua fonte

en: We will send you an email to let you know when it's done.
pt: Nós lhe enviaremos um e-mail para que você saiba quando estiver pronto.

en: You have reached your custom sections limit.
pt: Você atingiu seu limite de seções personalizadas.

en: You must set your Merchant ID and your IPN Secret.
pt: Você deve definir seu ID de comerciante e seu segredo de IPN.

en: Your CoinPayments.net settings has been updated!
pt: Suas configurações do CoinPayments.net foram atualizadas!

en: You must set your Publishable Key and your Secret Key.
pt: Você deve definir sua Chave Publicável e sua Chave Secreta.

en: Your Stripe.com settings has been updated!
pt: Suas configurações do Stripe.com foram atualizadas!

en: Merchant ID
pt: ID do comerciante

en: IPN Secret
pt: IPN secret

en: Publishable Key
pt: Chave publicável

en: Manage access
pt: Gerenciar acesso

en: Sileo Featured
pt: Sileo em destaque

en: You can't import a whitelist to itself!
pt: Você não pode importar uma lista branca para si mesma!

en: You can only import whitelists from your own sources!
pt: Você só pode importar listas brancas de suas próprias fontes!

en: This package does not exist!
pt: Este pacote não existe!

en: This whitelist is empty!
pt: Esta lista de permissões está vazia!

en: Packages Whitelists
pt: Listas de permissões de pacotes

en: Import
pt: Importar

en: From what source
pt: De que fonte

en: From what whitelist
pt: De que lista branca

en: To what whitelist
pt: Para que lista de permissões

en: You have reached your limit of sources.
pt: Você atingiu seu limite de fontes.

en: You have reached your sources limit.
pt: Você atingiu seu limite de fontes.

en: 1 Source Limit
pt: 1 Limite de Fonte

en: 3 Sources Limit
pt: Limite de 3 fontes

en: 5 Sources Limit
pt: Limite de 5 fontes

en: 10 Go Storage
pt: 10 Go Armazenamento

en: Unlimited Sources Limit
pt: Limite de fontes ilimitadas

en: All reports reviewed have been removed.
pt: Todos os relatórios revisados ​​foram removidos.

en: Delete reports reviewed
pt: Excluir relatórios revisados

en: An embedded Package or Source supports light and dark color themes and custom link colors. Customize %s widgets at the page-level with &lt;meta&gt; elements or add data-* attributes to individual generated elements.
pt: Um pacote ou fonte incorporado suporta temas de cores claras e escuras e cores de link personalizadas. Personalize os widgets do %s no nível da página com elementos <meta> ou adicione atributos data-* a elementos gerados individuais.

en: Error 500
pt: Erro 500

en: Sorry, an internal server error occured.
pt: Desculpe, ocorreu um erro interno do servidor.

en: We have been notified and will do everything to resolve the problem as soon as possible.
pt: Fomos notificados e tudo faremos para resolver o problema o mais rápido possível.

en: Please help us to translate these pages in your language.
pt: Por favor, ajude-nos a traduzir estas páginas em seu idioma.

en: Convert
pt: Converter

en: Convert your zip file to deb.
pt: Converta seu arquivo zip para deb.

en: Build your theme easily with our Theme Creator.
pt: Construa seu tema facilmente com nosso Criador de Temas.

en: Connect your Twitter account
pt: Conecte sua conta do Twitter

en: Text Color
pt: Cor do texto

en: Banner removed successfully !
pt: Banner removido com sucesso!

en: does not exist or has never added our repos.
pt: não existe ou nunca adicionou nossos repositórios.

en: Translate
pt: Traduzir

en: This is a paid source !
pt: Esta é uma fonte paga!

en: Make payments with CoinPayments.net
pt: Faça pagamentos com CoinPayments.net

en: No package found
pt: Nenhum pacote encontrado

en: Package purchased
pt: Pacote comprado

en: Source purchased
pt: Fonte comprada

en: You already have unlocked this source!
pt: Você já desbloqueou esta fonte!

en: You already have bought this package!
pt: Você já comprou este pacote!

en: Gift code enabled!
pt: Código de presente ativado!

en: Deactivate your account
pt: Desative sua conta

en: This will deactivate your account
pt: Isso desativará sua conta

en: What else you should know
pt: O que mais você deve saber

en: Some account information may still be available in search engines, such as Google or Bing.
pt: Algumas informações da conta ainda podem estar disponíveis em mecanismos de pesquisa, como Google ou Bing.

en: If you just want to change your @username, you don't need to deactivate your account. Instead, edit it in your settings.
pt: Se você deseja apenas alterar seu @username, não precisa desativar sua conta. Em vez disso, edite-o em suas configurações.

en: Deactivate and log out
pt: Desativar e sair

en: Thid device UDID does not exist or has never added our repos.
pt: Este dispositivo UDID não existe ou nunca adicionou nossos repositórios.

en: Increase the upload limitation by 15 Mo to add big packages on your source.
pt: Aumente a limitação de upload em 15 Mo para adicionar pacotes grandes em sua fonte.

en: Get 5 new extra sections to help organise your source.
pt: Obtenha 5 novas seções extras para ajudar a organizar sua fonte.

en: Increase the limit of whitelist by 50 to add more devices on your protected source.
pt: Aumente o limite da lista de permissões em 50 para adicionar mais dispositivos à sua fonte protegida.

en: Remove all traces of our brand in your source.
pt: Remova todos os vestígios de nossa marca em sua fonte.

en: Remove all the advertisments from your source. Use your advertisements or not.
pt: Remova todos os anúncios da sua fonte. Use seus anúncios ou não.

en: Can choose what packages you want to feature on Sileo and can change Sileo banner.
pt: Pode escolher quais pacotes você deseja apresentar no Sileo e pode alterar o banner do Sileo.

en: Source FTP
pt: FTP de origem

en: On this part, you can upload your .deb or .zip files via FTP.
pt: Nesta parte, você pode enviar seus arquivos .deb ou .zip via FTP.

en: Once time uploaded, you can easily import them in your source.
pt: Uma vez carregado, você pode facilmente importá-los em sua fonte.

en: FTP host
pt: host FTP

en: Add FTP user
pt: Adicionar usuário FTP

en: Generate new password
pt: Gerar nova senha

en: iWidgets directory
pt: Diretório iWidgets

en: Sileo color has been modified !
pt: A cor Sileo foi modificada!

en: Sileo banner added successfully !
pt: Banner Sileo adicionado com sucesso!

en: Sileo banner
pt: Banner Sileo

en: Sileo Color
pt: Sileo Cor

en: Color for Sileo pages.
pt: Cor para páginas Sileo.

en: Email
pt: E-mail

en: This package is already on another source ! Are you a pirate? Else contact us to verify your account.
pt: Este pacote já está em outra fonte! Você é um pirata? Caso contrário, entre em contato conosco para verificar sua conta.

en: Here, you can easily rename your source.
pt: Aqui, você pode renomear facilmente sua fonte.

en: Please delete all children sections first!
pt: Por favor, apague todas as seções filhas primeiro!

en: Add children sections
pt: Adicionar seções filhas

en: Children sections use parent section icon.
pt: As seções filhas usam o ícone da seção pai.

en: Sell your source
pt: Venda sua fonte

en: By enabling this option, you can sell all your private packages with 1 purchase.
pt: Ao habilitar esta opção, você pode vender todos os seus pacotes privados com 1 compra.

en: Currency
pt: Moeda

en: You must set a banner image to get your package featured on Sileo.
pt: Você deve definir uma imagem de banner para que seu pacote apareça no Sileo.

en: Select packages you want to feature on Sileo.
pt: Selecione os pacotes que deseja apresentar no Sileo.

en: Sorry, but this repo has been closed.
pt: Desculpe, mas este repositório foi fechado.

en: If you forgot your password or bought this device from another user, please contact us.
pt: Se você esqueceu sua senha ou comprou este dispositivo de outro usuário, entre em contato conosco.

en: If you have really more than 10 devices, for security reason, send a UDID list by mail to admin please.
pt: Se você tiver realmente mais de 10 dispositivos, por motivos de segurança, envie uma lista UDID por e-mail para o administrador, por favor.

en: Unknow device
pt: Dispositivo desconhecido

en: Pledge
pt: Compromisso

en: Refund request
pt: Solicitação de reembolso

en: your refund request has been accepted by the developer.
pt: sua solicitação de reembolso foi aceita pelo desenvolvedor.

en: Your code is :
pt: Seu código é:

en: Two-step Authentication Code
pt: Código de autenticação em duas etapas

en: the developer did not respond to your request within the seven days.
pt: o desenvolvedor não respondeu à sua solicitação dentro de sete dias.

en: Your refund request has been automatically declined.
pt: Sua solicitação de reembolso foi recusada automaticamente.

en: your refund request has been automatically closed.
pt: sua solicitação de reembolso foi encerrada automaticamente.

en: This source has been archived.
pt: Esta fonte foi arquivada.

en: You must generate at least 1 gift code!
pt: Você deve gerar pelo menos 1 código de presente!

en: You can generate up to 50 gift code!
pt: Você pode gerar até 50 códigos de presente!

en: Today
pt: Hoje

en: Number of sales
pt: Número de vendas

en: Last 7 days
pt: Últimos 7 dias

en: This month
pt: Este mês

en: Please type your password to show your private key.
pt: Digite sua senha para mostrar sua chave privada.

en: Description is too long !
pt: A descrição é muito longa!

en: Are you sure you wish to reset your keys?
pt: Tem certeza de que deseja redefinir suas chaves?

en: This will generate new token for your public and private key and cannot be undone.
pt: Isso gerará um novo token para sua chave pública e privada e não poderá ser desfeito.

en: Our API will return semantically valid HTTP response codes based on the success of your request. The following table can be used as a reference for response codes it will return.
pt: Nossa API retornará códigos de resposta HTTP semanticamente válidos com base no sucesso de sua solicitação. A tabela a seguir pode ser usada como referência para os códigos de resposta que ela retornará.

en: HTTP status codes
pt: Códigos de status HTTP

en: If an HTTP status code have multiple reasons, please use the error code returned by the API.
pt: Se um código de status HTTP tiver vários motivos, use o código de erro retornado pela API.

en: The following table describes the codes which may appear when working with the API.
pt: A tabela a seguir descreve os códigos que podem aparecer ao trabalhar com a API.

en: Checks whether an UDID has downloaded/bought one package.
pt: Verifica se um UDID baixou/comprou um pacote.

en: Returns UDIDs allowed for one package (Package Whitelist).
pt: Retorna UDIDs permitidos para um pacote (Package Whitelist).

en: Your source identifier.
pt: Seu identificador de origem.

en: Returns UDIDs allowed for one source (General Whitelist).
pt: Retorna UDIDs permitidos para uma fonte (Lista de permissão geral).

en: Add an UDID to a whitelist (General or Package Whitelist).
pt: Adicione um UDID a uma lista branca (lista branca geral ou de pacote).

en: A whitelist where you want to add an UDID.
pt: Uma lista de permissões onde você deseja adicionar um UDID.

en: Source General Whitelist, to allow an UDID for all your packages on this source.
pt: Source General Whitelist, para permitir um UDID para todos os seus pacotes nesta fonte.

en: A Package Whitelist, to allow an UDID for one package. <code>package</code> argument must be specified.
pt: Uma lista branca de pacotes, para permitir um UDID para um pacote. O argumento <code>package</code> deve ser especificado.

en: An UDID to add.
pt: Um UDID para adicionar.

en: A description to identify this UDID easily.
pt: Uma descrição para identificar facilmente este UDID.

en: A package identifier, when you want to add an UDID to a <code>package</code> whitelist.
pt: Um identificador de pacote, quando você deseja adicionar um UDID a uma lista branca de <code>pacote</code>.

en: Delete an UDID from a whitelist (General or Package Whitelist).
pt: Exclua um UDID de uma lista branca (lista branca geral ou de pacote).

en: A whitelist, where you want to delete an UDID.
pt: Uma lista de permissões, onde você deseja excluir um UDID.

en: An UDID to delete.
pt: Um UDID para excluir.

en: A package identifier, when you want to delete an UDID from a <code>package</code> whitelist.
pt: Um identificador de pacote, quando você deseja excluir um UDID de uma lista branca de <code>pacote</code>.

en: Do you have CyDown installed? That may be the reason why your IP has been banned.
pt: Você tem o CyDown instalado? Essa pode ser a razão pela qual seu IP foi banido.

en: Please provide all informations you can find below.
pt: Por favor, forneça todas as informações que você pode encontrar abaixo.

en: Closed
pt: Fechadas

en: Fully customizable with your own HTML, CSS and JavaScript.
pt: Totalmente personalizável com seu próprio HTML, CSS e JavaScript.

en: Sell your packages directly with Paypal, Stripe or CoinPayments.
pt: Venda seus pacotes diretamente com Paypal, Stripe ou CoinPayments.

en: Compatible with all theme engines.
pt: Compatível com todos os motores de tema.

en: Convert your zip files to deb
pt: Converta seus arquivos zip para deb

en: Use our Theme Creator tool
pt: Use nossa ferramenta Theme Creator

en: Your .zip
pt: Seu.zip

en: You didn’t downloaded anything yet.
pt: Você ainda não baixou nada.

en: Add package
pt: Adicionar pacote

en: Refund requests
pt: Solicitações de reembolso

en: If your email address exists in our database, you will receive a password recovery link at your email address in a few minutes.
pt: Se o seu endereço de e-mail existir em nosso banco de dados, você receberá um link de recuperação de senha em seu endereço de e-mail em alguns minutos.

en: Note this also resets your 2FA method to Email 2FA if you have 2FA enabled.
pt: Observe que isso também redefine seu método 2FA para Email 2FA se você tiver 2FA ativado.

en: is already linked to another account.
pt: já está vinculado a outra conta.

en: Check your mailbox to get the code.
pt: Verifique sua caixa postal para obter o código.

en: Use your code generator app to generate a code.
pt: Use seu aplicativo gerador de código para gerar um código.

en: Purchases
pt: Compras

en: or more
pt: ou mais

en: Private packages
pt: Pacotes particulares

en: Join
pt: Juntar

en: When ordering or registering on our site, as appropriate, you may be asked to enter your email address or other details to help you with your experience.
pt: Ao fazer um pedido ou se registrar em nosso site, conforme apropriado, você pode ser solicitado a inserir seu endereço de e-mail ou outros detalhes para ajudá-lo com sua experiência.

en: We collect information from you when you register on our site or enter information on our site.
pt: Coletamos informações de você quando você se registra em nosso site ou insere informações em nosso site.

en: The type of data collected depends on if you use third party services to sign in. This may include your:
pt: O tipo de dados coletados depende se você usa serviços de terceiros para fazer login. Isso pode incluir:

en: profile name
pt: nome do perfil

en: email address
pt: endereço de email

en: We receive some of this data from you e.g. from the sign up form or account page.
pt: Recebemos alguns desses dados de você, por exemplo. no formulário de inscrição ou na página da conta.

en: There are a few types of information this includes, detailed in the following sections.
pt: Existem alguns tipos de informações que isso inclui, detalhados nas seções a seguir.

en: download history
pt: baixar histórico

en: Your technical data
pt: Seus dados técnicos

en: Examples include:
pt: Exemplos incluem:

en: URL information
pt: Informações de URL

en: Online identifiers such as cookie data and IP addresses</li>
pt: Identificadores online, como dados de cookies e endereços IP</li>

en: Information about the devices you use such as:
pt: Informações sobre os dispositivos que você usa, como:

en: device IDs
pt: IDs de dispositivos

en: network connection type (e.g. wifi, 4G, LTE, Bluetooth)
pt: tipo de conexão de rede (por exemplo, wifi, 4G, LTE, Bluetooth)

en: provider
pt: fornecedor

en: network and device performance
pt: desempenho da rede e do dispositivo

en: browser type
pt: tipo de navegador

en: operating system
pt: sistema operacional

en: Your general (non-precise) location
pt: Sua localização geral (não precisa)

en: This may be understood from technical data (e.g. your IP address, language setting of your device, or payment currency).
pt: Isso pode ser entendido a partir de dados técnicos (por exemplo, seu endereço IP, configuração de idioma do seu dispositivo ou moeda de pagamento).

en: Additional data you may choose to give us
pt: Dados adicionais que você pode optar por nos fornecer

en: Payment and Purchase Data
pt: Dados de pagamento e compra

en: The exact personal data collected will vary depending on the payment method, but will include information such as:
pt: Os dados pessoais exatos coletados variam de acordo com o método de pagamento, mas incluirão informações como:

en: country
pt: país

en: details of your purchase and payment history
pt: detalhes do seu histórico de compras e pagamentos

en: Collected from other (third party) sources (to the extent permitted by applicable law)
pt: Coletado de outras fontes (de terceiros) (na medida permitida pela lei aplicável)

en: Authentication partners
pt: Parceiros de autenticação

en: If you register for or log into our services using another service, we’ll receive your information from them to help create your account with us.
pt: Se você se registrar ou entrar em nossos serviços usando outro serviço, receberemos suas informações para ajudar a criar sua conta conosco.

en: Payment partners
pt: Parceiros de pagamento

en: This allows us to:
pt: Isso nos permite:

en: process your payment
pt: processar seu pagamento

en: give you what you’ve purchased
pt: dar-lhe o que você comprou

en: CalOPPA is the first state law in the nation to require commercial websites and online services to post a privacy policy. The law's reach stretches well beyond California to require a person or company in the United States (and conceivably the world) that operates websites collecting personally identifiable information from California consumers to post a conspicuous privacy policy on its website stating exactly the information being collected and those individuals with whom it is being shared, and to comply with this policy. - See more at: http://consumercal.org/california-online-privacy-protection-act-caloppa/#sthash.0FdRbT51.dpuf
pt: CalOPPA é a primeira lei estadual do país a exigir que sites comerciais e serviços online publiquem uma política de privacidade. O alcance da lei vai muito além da Califórnia para exigir que uma pessoa ou empresa nos Estados Unidos (e concebivelmente no mundo) que opere sites que coletam informações de identificação pessoal de consumidores da Califórnia publique uma política de privacidade conspícua em seu site informando exatamente as informações que estão sendo coletadas e quais indivíduos com quem está sendo compartilhado e para cumprir esta política. - Veja mais em: http://consumercal.org/california-online-privacy-protection-act-caloppa/#sthash.0FdRbT51.dpuf

en: When it comes to the collection of personal information from children under 13, the Children's Online Privacy Protection Act (COPPA) puts parents in control. The Federal Trade Commission, the nation's consumer protection agency, enforces the COPPA Rule, which spells out what operators of websites and online services must do to protect children's privacy and safety online.
pt: Quando se trata da coleta de informações pessoais de crianças menores de 13 anos, a Lei de Proteção à Privacidade Online das Crianças (COPPA) coloca os pais no controle. A Federal Trade Commission, a agência de proteção ao consumidor do país, aplica a regra COPPA, que define o que os operadores de sites e serviços online devem fazer para proteger a privacidade e a segurança das crianças online.

en: Information associated with your account will generally be kept until it is no longer necessary to provide our services or until you ask us to delete it or your account is deactivated for 30 days, whichever comes first.
pt: As informações associadas à sua conta geralmente serão mantidas até que não seja mais necessário fornecer nossos serviços ou até que você nos peça para excluí-las ou sua conta seja desativada por 30 dias, o que ocorrer primeiro.

en: Additionally, we may retain information from deleted accounts to comply with the law, prevent fraud, resolve disputes, troubleshoot problems, assist with investigations, enforce the Terms of Use, and take other actions permitted by law.
pt: Além disso, podemos reter informações de contas excluídas para cumprir a lei, evitar fraudes, resolver disputas, solucionar problemas, ajudar em investigações, fazer cumprir os Termos de Uso e tomar outras medidas permitidas por lei.

en: The information we retain will be handled in accordance with this Privacy Policy.
pt: As informações que retemos serão tratadas de acordo com esta Política de Privacidade.

en: Pay with Card or Apple Pay
pt: Pague com cartão ou Apple Pay

en: Facebook account linked:
pt: Conta do Facebook vinculada:

en: Google account linked:
pt: Conta do Google vinculada:

en: Twitter account linked:
pt: Conta do Twitter vinculada:

en: Too many attempts, retry later.
pt: Muitas tentativas, tente novamente mais tarde.

en: Invalid recovery code!
pt: Código de recuperação inválido!

en: Recovery code
pt: Código de recuperação

en: Deactivate
pt: Desativar

en: You need to link at least one device to your account.
pt: Você precisa vincular pelo menos um dispositivo à sua conta.

en: Your device must be inactive for more than 1 month to be unlinked.
pt: Seu dispositivo deve estar inativo por mais de 1 mês para ser desvinculado.

en: Sessions
pt: Sessões

en: Notifications and emails
pt: Notificações e e-mails

en: Unlink
pt: Desvincular

en: Packages replies
pt: Respostas de pacotes

en: These are notifications for new responses to your comments on packages.
pt: Estas são notificações para novas respostas aos seus comentários sobre os pacotes.

en: Status replies
pt: Respostas de status

en: These are notifications for new comments and replies on status.
pt: Estas são notificações para novos comentários e respostas sobre o status.

en: Friend requests
pt: Pedidos de amizade

en: These are notifications when one of your friend request has been accepted.
pt: Estas são notificações quando um dos seus pedidos de amizade foi aceito.

en: Sources comments
pt: Comentários de fontes

en: These are notifications for new comments on your packages.
pt: Estas são notificações para novos comentários em seus pacotes.

en: Followers
pt: Seguidores

en: These are notifications for new followers on your sources.
pt: Estas são notificações para novos seguidores em suas fontes.

en: These are notifications for new purchases on your sources.
pt: Estas são notificações para novas compras em suas fontes.

en: Emails
pt: E-mails

en: To be notified when a user purchase one of your packages.
pt: Para ser notificado quando um usuário comprar um de seus pacotes.

en: You have successfully attached your Discord account !
pt: Você anexou sua conta do Discord com sucesso!

en: You have already attached your Discord account !
pt: Você já anexou sua conta no Discord!

en: This Discord account is already linked to another user !
pt: Esta conta do Discord já está vinculada a outro usuário!

en: Your Discord Server has been unlinked !
pt: Seu servidor Discord foi desvinculado!

en: Your Facebook account has been unlinked !
pt: Sua conta do Facebook foi desvinculada!

en: Your Google account has been unlinked !
pt: Sua conta do Google foi desvinculada!

en: Your Patreon account has been unlinked !
pt: Sua conta Patreon foi desvinculada!

en: Your Twitter account has been unlinked !
pt: Sua conta do Twitter foi desvinculada!

en: Discord Channel linked successfully!
pt: Canal do Discord vinculado com sucesso!

en: Unknown Discord Channel.
pt: Canal Desconhecido do Discord.

en: Select a channel
pt: Selecione um canal

en: Discord message is too long!
pt: A mensagem do Discord é muito longa!

en: Discord settings updated !
pt: Configurações do Discord atualizadas!

en: An error occurred with your Discord message!
pt: Ocorreu um erro com sua mensagem do Discord!

en: Message sent successfully!
pt: Mensagem enviada com sucesso!

en: Test message
pt: Mensagem de teste

en: No channel found.
pt: Nenhum canal encontrado.

en: Connect your Discord Server
pt: Conecte seu servidor Discord

en: Twitter message is too long!
pt: A mensagem do Twitter é muito longa!

en: Twitter settings updated !
pt: Configurações do Twitter atualizadas!

en: An error occurred with your Twitter message!
pt: Ocorreu um erro com sua mensagem do Twitter!

en: Will be used to publish on your Discord Server.
pt: Será usado para publicar no seu Discord Server.

en: Share on Discord
pt: Compartilhar no Discord

en: Available variables :
pt: Variáveis ​​disponíveis:

en: Package URL is automatically added.
pt: O URL do pacote é adicionado automaticamente.

en: Mention @everyone
pt: Mencione @todos

en: Two-step authentication is now disabled !
pt: A autenticação em duas etapas agora está desativada!

en: TOTP two-step authentication is enabled.
pt: A autenticação TOTP em duas etapas está habilitada.

en: Email two-step authentication is enabled.
pt: A autenticação em duas etapas de e-mail está habilitada.

en: Enable TOTP
pt: Ativar TOTP

en: Enable Email
pt: Ativar e-mail

en: TOTP: Link authenticators supporting TOTP such as Google Authenticator, Authy, FreeOTP, etc.
pt: TOTP: autenticadores de link que suportam TOTP, como Google Authenticator, Authy, FreeOTP, etc.

en: Email: If this is selected any time you log in we will send you an email with a code you must enter to finish logging in.
pt: E-mail: Se estiver selecionado a qualquer momento que você fizer login, enviaremos um e-mail com um código que você deve inserir para concluir o login.

en: Unlimited
pt: Ilimitado

en: This blacklist blocks an UDID for downloading all packages, when your source is open or closed.
pt: Esta lista negra bloqueia um UDID para baixar todos os pacotes, quando sua fonte está aberta ou fechada.

en: The Info.plist file is malformed and has been reset to the default values. Some values may be missing.
pt: O arquivo Info.plist está malformado e foi redefinido para os valores padrão. Alguns valores podem estar faltando.

en: You need to take a subscription plan to use this tool !
pt: Você precisa ter um plano de assinatura para usar esta ferramenta!

en: Dock Corner Radius
pt: Raio do canto da doca

en: This float adjusts the corner radius of the dock on iPhone X/Xr/Xs Max devices
pt: Este flutuador ajusta o raio do canto do dock em dispositivos iPhone X/Xr/Xs Max

en: Anemone applies the following underlays underneath icons inside of SpringBoard.
pt: Anemone aplica as seguintes subjacências abaixo dos ícones dentro do SpringBoard.

en: Shortcuts
pt: Atalhos

en: Your packages will be recompiled.
pt: Seus pacotes serão recompilados.

en: Edit Control fields
pt: Editar campos de controle

en: Start by selecting a package
pt: Comece selecionando um pacote

en: Replaces
pt: Substitui

en: Beta Whitelist
pt: Lista de permissões beta

en: Can add/update a package, manage states, status and can post with your social networks.
pt: Pode adicionar/atualizar um pacote, gerenciar estados, status e postar com suas redes sociais.

en: Can edit source sections, compile or delete sections package and can post with your social networks.
pt: Pode editar seções de origem, compilar ou excluir pacote de seções e postar com suas redes sociais.

en: The long descriptions
pt: As longas descrições

en: The changelogs
pt: Os registros de alterações

en: Applied to all versions.
pt: Aplicado a todas as versões.

en: Share on your Discord Channel.
pt: Compartilhe no seu canal do Discord.

en: Discord returned an error.
pt: O Discord retornou um erro.

en: Connect your Discord account
pt: Conecte sua conta do Discord

en: Display options
pt: Opções de exibição

en: You can not use other package identifiers than yours.
pt: Você não pode usar outros identificadores de pacote além do seu.

en: Please add a package identifier !
pt: Por favor, adicione um identificador de pacote!

en: Changelog is too long !
pt: O registro de alterações é muito longo!

en: Ringtones directory
pt: Diretório de toques

en: Xen HTML Homescreen directory
pt: Diretório da tela inicial HTML do Xen

en: Xen HTML Lockscreen directory
pt: Diretório Xen HTML Lockscreen

en: Xen HTML Universal directory
pt: Diretório Universal HTML Xen

en: Identifier
pt: Identificador

en: Automatic
pt: Automático

en: Add replaced package identifier.
pt: Adicione o identificador de pacote substituído.

en: Reorder
pt: Reordenar

en: This page does not post anything on your Social Networks accounts.
pt: Esta página não publica nada em suas contas de Redes Sociais.

en: Receiver email
pt: E-mail do destinatário

en: Generate
pt: Gerar

en: You can generate up to 50 gift codes.
pt: Você pode gerar até 50 códigos de presente.

en: (all private packages only)
pt: (somente todos os pacotes privados)

en: You must select at least 1 graphic.
pt: Você deve selecionar pelo menos 1 gráfico.

en: Package identifier
pt: Identificador de pacote

en: You need to take a subscription plan or link your device to your account !
pt: Você precisa ter um plano de assinatura ou vincular seu dispositivo à sua conta!

en: Your bundle identifier does not match the one you want to update.
pt: Seu identificador de pacote não corresponde ao que você deseja atualizar.

en: Your package will be recompiled.
pt: Seu pacote será recompilado.

en: Please edit your control file manually or use "Edit control" option below.
pt: Edite seu arquivo de controle manualmente ou use a opção "Editar controle" abaixo.

en: Essential field is incorrect!
pt: O campo essencial está incorreto!

en: Control file is misconfigured.
pt: O arquivo de controle está configurado incorretamente.

en: Extra lines are allowed only for Description field.
pt: Linhas extras são permitidas apenas para o campo Descrição.

en: Please delete Depiction, SileoDepiction and Filename fields.
pt: Exclua os campos Representação, SileoDepiction e Nome do arquivo.

en: Edit control
pt: Editar controle

en: All status
pt: Todos os status

en: Accepted
pt: Aceitaram

en: PayPal Resolution Center
pt: Centro de resolução do PayPal

en: Declined & Closed
pt: Recusado e Fechado

en: Declined
pt: Recusado

en: Transaction
pt: Transação

en: Opened
pt: Aberto

en: Escalated
pt: Escalado

en: FTP user deleted.
pt: Usuário de FTP excluído.

en: Files that have not been imported are automatically deleted after 24 hours.
pt: Os arquivos que não foram importados são excluídos automaticamente após 24 horas.

en: Build
pt: Construir

en: New package
pt: Novo pacote

en: The next step is to configure your webhook.
pt: A próxima etapa é configurar seu webhook.

en: Do you use CloudFlare
pt: Você usa CloudFlare

en: No Patreon campaign found.
pt: Nenhuma campanha do Patreon encontrada.

en: Source linked to Patreon tier.
pt: Fonte vinculada ao nível do Patreon.

en: Package linked to Patreon tier.
pt: Pacote vinculado ao nível do Patreon.

en: Source unlinked successfully !
pt: Fonte desvinculada com sucesso!

en: Package unlinked successfully !
pt: Pacote desvinculado com sucesso!

en: Select a tier
pt: Selecione um nível

en: Here you can allow your patreon tiers to access your protected packages.
pt: Aqui você pode permitir que suas camadas do Patreon acessem seus pacotes protegidos.

en: No campaigns found.
pt: Nenhuma campanha encontrada.

en: This source already has been purchased by users. Removing prohibited !
pt: Esta fonte já foi comprada pelos usuários. Remoção proibida!

en: You can manage your versions from "Actions" menu, on "Manage your package" page, click on "Manage versions".
pt: Você pode gerenciar suas versões no menu "Ações", na página "Gerenciar seu pacote", clicar em "Gerenciar versões".

en: Templates
pt: Modelos

en: Request declined successfully !
pt: Pedido recusado com sucesso!

en: Processor
pt: Processador

en: Redeem code
pt: Resgatar código

en: No message found
pt: Nenhuma mensagem encontrada

en: Refund request opened.
pt: Pedido de reembolso aberto.

en: Refund request declined automatically after 7 days.
pt: A solicitação de reembolso foi recusada automaticamente após 7 dias.

en: Refund request declined by the developer.
pt: Solicitação de reembolso recusada pelo desenvolvedor.

en: We recommended to open a dispute on PayPal.
pt: Recomendamos abrir uma disputa no PayPal.

en: Open PayPal
pt: Abrir PayPal

en: Refund request closed.
pt: Pedido de reembolso encerrado.

en: Refund request accepted.
pt: Pedido de reembolso aceito.

en: Submit
pt: Enviar

en: To accept this refund request, please refund the user on PayPal.
pt: Para aceitar esta solicitação de reembolso, reembolse o usuário no PayPal.

en: To accept this refund request, please refund the user on Stripe.
pt: Para aceitar esta solicitação de reembolso, reembolse o usuário no Stripe.

en: Open Stripe
pt: Faixa aberta

en: Decline
pt: Declínio

en: No refund request.
pt: Nenhum pedido de reembolso.

en: This refund request has been closed.
pt: Esta solicitação de reembolso foi encerrada.

en: This transaction is too old to open a refund request.
pt: Esta transação é muito antiga para abrir uma solicitação de reembolso.

en: Refund requests are not supported for your payment method.
pt: As solicitações de reembolso não são compatíveis com sua forma de pagamento.

en: Are you sure you want to decline this refund request?
pt: Tem certeza de que deseja recusar esta solicitação de reembolso?

en: Extended
pt: Estendido

en: Extend the authorization to all devices of the user account to which this UDID is linked.
pt: Estenda a autorização a todos os dispositivos da conta de usuário ao qual este UDID está vinculado.

en: This whitelist allows an UDID for all packages, when package state is online.
pt: Esta lista de permissões permite um UDID para todos os pacotes, quando o estado do pacote estiver online.

en: This whitelist allows an UDID to see all packages using Beta Whitelist state.
pt: Esta whitelist permite que um UDID veja todos os pacotes usando o estado Beta Whitelist.

en: Here is a list of the UDIDs allowed for one package, when state is online.
pt: Aqui está uma lista dos UDIDs permitidos para um pacote, quando o estado estiver online.

en: Please remove
pt: Por favor remova

en: Please reply as soon as possible.
pt: Por favor responda assim que possível.

en: Refund request opened successfully !
pt: Pedido de reembolso aberto com sucesso!

en: Request escalated successfully !
pt: Solicitação escalada com sucesso!

en: Request closed successfully !
pt: Pedido fechado com sucesso!

en: Transfer code
pt: Código de transferência

en: We recommend you to open a dispute on PayPal.
pt: Recomendamos que você abra uma disputa no PayPal.

en: Escalate
pt: Escalar

en: This transaction is too recent to open a refund request. Please wait at least 30 minutes.
pt: Esta transação é muito recente para abrir uma solicitação de reembolso. Aguarde pelo menos 30 minutos.

en: This package has been moved to another repository.
pt: Este pacote foi movido para outro repositório.

en: Are you sure you want to close and cancel this refund request?
pt: Tem certeza de que deseja encerrar e cancelar esta solicitação de reembolso?
