YouRepo - en to ja translation catalogue (1666 entries)

en: Select a status for Paypal !
ja: Paypal のステータスを選択してください !

en: Open
ja: 開く

en: Close
ja: 閉じる

en: Manage your packages
ja: パッケージを管理する

en: Manage your sections
ja: セクションを管理する

en: Whitelist
ja: ホワイトリスト

en: Source statistics
ja: ソース統計

en: Source settings
ja: ソース設定

en: New source
ja: 新しいソース

en: Shop
ja: 店

en: Balance
ja: バランス

en: Statistics
ja: 統計学

en: Account settings
ja: アカウント設定

en: Administration
ja: 管理

en: Logout
ja: ログアウト

en: Your message is too short !
ja: あなたのメッセージは短すぎます ！

en: Your message is too long !
ja: メッセージが長すぎます!

en: This member does not exist !
ja: このメンバーは存在しません!

en: You can't send a private message to yourself !
ja: 自分自身にプライベート メッセージを送信することはできません !

en: Message sent successfully !
ja: 送信に成功しました ！

en: Private messages
ja: プライベートメッセージ

en: into
ja: の中へ

en: All fields
ja: すべてのフィールド

en: Search
ja: 検索

en: New
ja: 新しい

en: Penpal
ja: 文通友達

en: Last message
ja: 最後のメッセージ

en: Messages
ja: メッセージ

en: Unseen
ja: 目に見えない

en: No results have been found
ja: 結果が見つかりませんでした

en: Nickname
ja: ニックネーム

en: Your message...
ja: あなたのメッセージ...

en: Add
ja: 追加

en: Sign In
ja: ログイン

en: Previous month
ja: 前月

en: Next month
ja: 来月

en: Downloads
ja: ダウンロード

en: Users
ja: ユーザー

en: Lost password
ja: パスワードを忘れた

en: To complete the phase resetting your password, you will need to go to the following URL in your web browser.
ja: パスワードをリセットするフェーズを完了するには、Web ブラウザーで次の URL にアクセスする必要があります。

en: You will receive another mail with your new password.
ja: 新しいパスワードが記載された別のメールが届きます。

en: Title
ja: 題名

en: Message
ja: メッセージ

en: Send
ja: 送信

en: You need to be logged in.
ja: ログインする必要があります。

en: Package not found !
ja: パッケージが見つかりません!

en: This is your package !
ja: これはあなたのパッケージです!

en: Package purchased !
ja: パッケージを購入しました！

en: This is a paid package !
ja: これは有料パッケージです！

en: This is a free package !
ja: これは無料のパッケージです!

en: You are already logged in !
ja: すでにログインしています ！

en: Nickname must not contain special characters except dash middle (-).
ja: ニックネームには、ダッシュ ミドル (-) 以外の特殊文字を含めることはできません。

en: This nickname is too long !
ja: このニックネームは長すぎます!

en: This nickname is too short !
ja: このニックネームは短すぎます!

en: This mail is invalid !
ja: このメールは無効です !

en: This mail is too long !
ja: このメールは長すぎます !

en: This mail is too short !
ja: このメールは短すぎます !

en: Registration
ja: 登録

en: thanks for your registration !
ja: ご登録ありがとうございます！

en: Your password is :
ja: あなたのパスワードは:

en: Your source also has been created and is available here :
ja: ソースも作成されており、ここで入手できます:

en: To log on, follow the link below :
ja: ログオンするには、次のリンクに従ってください:

en: Successful registration ! Check your mail to retrieve your password.
ja: 登録成功！メールを確認してパスワードを取得してください。

en: This mail is already used by another member !
ja: このメールはすでに別のメンバーによって使用されています !

en: This nickname is already used by another source !
ja: このニックネームはすでに別のソースで使用されています!

en: This nickname is already used by another member !
ja: このニックネームはすでに別のメンバーによって使用されています!

en: Please fill in all fields.
ja: すべてのフィールドに記入してください。

en: Registrations are disabled !
ja: 登録は無効です!

en: Thanks for your report !
ja: ご報告ありがとうございます！

en: Conversation deleted successfully !
ja: 会話は正常に削除されました!

en: Nothing to do !
ja: することは何もありません！

en: Message deleted successfully !
ja: メッセージは正常に削除されました!

en: This package does not exist.
ja: このパッケージは存在しません。

en: No member found
ja: メンバーが見つかりません

en: Private package
ja: プライベートパッケージ

en: Your price is too expensive !
ja: あなたの価格は高すぎます!

en: Your price is too low !
ja: 価格が低すぎます !

en: Your price has been updated !
ja: 価格が更新されました!

en: Member unknown !
ja: メンバー不明！

en: Already registered !
ja: すでに登録 ！

en: Source updated !
ja: ソースを更新しました!

en: You have reached your limit of UDIDs you can register !
ja: 登録できるUDIDの上限に達しました!

en: This UDID does not exist !
ja: この UDID は存在しません!

en: Description must be 250 characters maximum !
ja: 説明は最大 250 文字にする必要があります !

en: vote
ja: 投票

en: votes
ja: 投票

en: Who is online?
ja: 誰がオンラインですか？

en: Forum
ja: フォーラム

en: Home
ja: 家

en: Account removed
ja: アカウントが削除されました

en: No posts
ja: 投稿がありません

en: New topic
ja: 新しい話題

en: Your title or message is empty.
ja: タイトルまたはメッセージが空です。

en: Title is too long !
ja: タイトルが長すぎます!

en: Reply
ja: 返事

en: Your message is empty.
ja: あなたのメッセージは空です。

en: Edit a post
ja: 投稿を編集する

en: Edit
ja: 編集

en: Delete a post
ja: 投稿を削除する

en: Are you sure you want to delete this message ?
ja: このメッセージを削除してもよろしいですか?

en: Delete a topic
ja: トピックを削除する

en: Are you sure you want to delete this topic ?
ja: このトピックを削除してもよろしいですか?

en: Style
ja: スタイル

en: Quote
ja: 見積もり

en: State
ja: 州

en: Type
ja: タイプ

en: Announcement
ja: 発表

en: Topic
ja: トピック

en: Delete
ja: 消去

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Private message
ja: プライベートメッセージ

en: Section
ja: セクション

en: Locked
ja: ロックされた

en: Profile
ja: プロフィール

en: Verified
ja: 検証済み

en: Registered
ja: 登録済み

en: Last active
ja: 最後にログインした時

en: Reputation
ja: 評判

en: Signature
ja: サイン

en: Announcements
ja: お知らせ

en: Replies
ja: 返信

en: Views
ja: ビュー

en: Author
ja: 著者

en: By
ja: に

en: Topics
ja: トピック

en: No topics found !
ja: トピックが見つかりません!

en: Registered at
ja: に登録

en: Posts
ja: 投稿

en: No messages found !
ja: メッセージが見つかりません!

en: second
ja: 2番目

en: seconds
ja: 秒

en: minute
ja: 分

en: minutes
ja: 分

en: hour
ja: 時間

en: hours
ja: 時間

en: day
ja: 日

en: days
ja: 日々

en: week
ja: 週

en: weeks
ja: 週間

en: month
ja: 月

en: months
ja: 月

en: year
ja: 年

en: years
ja: 年

en: decade
ja: 十年

en: decades
ja: 数十年

en: few
ja: 少し

en: Report
ja: 報告

en: Violates intellectual property
ja: 知的財産権の侵害

en: Privacy
ja: プライバシー

en: Terms of Service
ja: 利用規約

en: Contact
ja: コンタクト

en: Website
ja: Webサイト

en: Donate
ja: 寄付

en: Created
ja: 作成した

en: Share on Facebook
ja: Facebookでシェア

en: Share on Twitter
ja: ツイッターでシェア

en: Submit to Reddit
ja: Redditに提出する

en: Send by email
ja: メールで送る

en: RSS feed
ja: RSS フィード

en: This source is private !
ja: このソースは非公開です !

en: Open Cydia > Sources > Edit > Add
ja: Cydiaを開く>ソース>編集>追加

en: News and updates
ja: ニュースとアップデート

en: Your purchases
ja: あなたの購入

en: Downloaded
ja: ダウンロード済み

en: Size
ja: サイズ

en: Changelog
ja: 変更ログ

en: Purchase
ja: 購入

en: result
ja: 結果

en: results
ja: 結果

en: All sections
ja: すべてのセクション

en: Top 50 downloads
ja: 上位 50 件のダウンロード

en: Top 50 ratings
ja: トップ 50 評価

en: Manager
ja: マネジャー

en: Moderator
ja: モデレータ

en: Beta-Tester
ja: ベータテスター

en: Member
ja: メンバー

en: Subscribed
ja: 購読済み

en: Subscribe
ja: 申し込む

en: Adding funds using PayPal is quick, secure and instant. PayPal accepts credit and debit cards from hundreds of countries
ja: PayPal を使用して資金を追加することは、迅速、安全、そして瞬時です。 PayPal は数百か国のクレジット カードとデビット カードを受け入れます

en: Custom
ja: カスタム

en: Make payments with PayPal - it's fast, free and secure !
ja: PayPal で支払いを行います - 高速、無料、安全です!

en: Thanks for your purchase ! Your transaction is complete but some payments may take a few minutes to process, please wait. You can log into your account at www.paypal.com to view details of this transaction.
ja: ご購入いただきありがとうございます ！取引は完了しましたが、一部の支払いの処理には数分かかる場合があります。しばらくお待ちください。 www.paypal.com でアカウントにログインして、この取引の詳細を表示できます。

en: Transactions
ja: 取引

en: Status
ja: 状態

en: Amount
ja: 額

en: Date
ja: 日にち

en: Completed
ja: 完了

en: Refunded
ja: 返金済み

en: Reversed
ja: 反転

en: Price
ja: 価格

en: Storage
ja: 保管所

en: Upload limitation
ja: アップロードの制限

en: Sections
ja: セクション

en: Advertisments
ja: 広告

en: Please enter an amount greater than 5
ja: 5 以上の金額を入力してください

en: Please select an amount you wish to add to your account
ja: アカウントに追加する金額を選択してください

en: Please choose a .zip file only !
ja: .zip ファイルのみを選択してください !

en: The file exceeds the limit allowed by the server !
ja: ファイルがサーバーで許可されている制限を超えています!

en: The file exceeds the allowed limit in the HTML form !
ja: ファイルが HTML フォームで許可されている制限を超えています!

en: Sending the file was interrupted during transfer !
ja: 転送中にファイルの送信が中断されました!

en: The file you sent has zero size !
ja: 送信したファイルのサイズは 0 です!

en: Error during cleaning !
ja: クリーニング中にエラーが発生しました!

en: Impossible to open zip file !
ja: Zip ファイルを開けません !

en: Package being added, if you leave this page, it will be deleted.
ja: 追加中のパッケージは、このページから離れると削除されます。

en: Please add a name !
ja: 名前を追加してください！

en: This package already exists, change his identifier or update a package via Manage page, search package to update and click on Update in Action menu !
ja: このパッケージは既に存在します。識別子を変更するか、[管理] ページでパッケージを更新し、更新するパッケージを検索して、[アクション] メニューの [更新] をクリックしてください !

en: Please add a version number !
ja: バージョン番号を追加してください!

en: Please add an author !
ja: 著者を追加してください !

en: Please add a section !
ja: セクションを追加してください!

en: Please add a description !
ja: 説明を追加してください !

en: Please specify a status !
ja: ステータスを指定してください!

en: Please specify a price !
ja: 価格を指定してください!

en: The package has errors !
ja: パッケージにエラーがあります!

en: Impossible to edit the package !
ja: パッケージを編集できません!

en: You need more disk space !
ja: より多くのディスク容量が必要です!

en: This package exceeds your limit of authorized upload !
ja: このパッケージは、許可されたアップロードの制限を超えています!

en: Add a package
ja: パッケージを追加する

en: Select a .zip
ja: .zip を選択

en: Browse
ja: ブラウズ

en: Upload
ja: アップロード

en: Name
ja: 名前

en: Existing
ja: 既存

en: Select a section
ja: セクションを選択

en: Version
ja: バージョン

en: Depends
ja: 依存する

en: Add identifier of package that must be installed.
ja: インストールする必要があるパッケージの識別子を追加します。

en: Pre-depends
ja: 事前依存

en: Add identifier of package that must be installed before.
ja: 以前にインストールする必要があるパッケージの識別子を追加します。

en: Conflicts
ja: 競合

en: Add conflicting package identifier.
ja: 競合するパッケージ識別子を追加してください。

en: Online
ja: オンライン

en: Offline
ja: オフライン

en: Private
ja: プライベート

en: Public
ja: 公衆

en: Save
ja: 保存

en: Changelog has been modified !
ja: 変更ログが変更されました!

en: Remove
ja: 削除する

en: This package already has been purchased by users. Removing prohibited !
ja: このパッケージはすでにユーザーによって購入されています。取り外し禁止！

en: Package removed permanently !
ja: パッケージは完全に削除されました!

en: Permanently delete
ja: 完全に削除

en: Description has been modified !
ja: 説明が変更されました!

en: Please choose a png file only !
ja: Png ファイルのみを選択してください !

en: Please post the file with the form !
ja: フォームを使用してファイルを投稿してください !

en: Icon added successfully !
ja: アイコンが正常に追加されました!

en: Please choose a png, gif, jpeg or jpg image !
ja: Png、gif、jpeg、または jpg 画像を選択してください !

en: Image added successfully !
ja: 画像が正常に追加されました!

en: iOS version does not exist !
ja: iOS版はありません！

en: iOS version compatibility has been updated !
ja: iOSバージョンの互換性が更新されました！

en: iOS version compatibility has been removed !
ja: iOS版の互換性がなくなりました！

en: Image removed successfully !
ja: 画像が正常に削除されました!

en: Icon removed successfully !
ja: アイコンが正常に削除されました!

en: Unable to locate the image to be deleted.
ja: 削除するイメージが見つかりません。

en: Edit description
ja: 説明を編集

en: Icon
ja: アイコン

en: The editor requires javascript to be enabled.
ja: エディターでは、javascript を有効にする必要があります。

en: Images
ja: 画像

en: Select one or multiple screenshots.
ja: 1 つまたは複数のスクリーンショットを選択します。

en: Compatibility
ja: 互換性

en: Subscriptions
ja: サブスクリプション

en: Packages
ja: パッケージ

en: Package
ja: パッケージ

en: Subscribers
ja: 加入者

en: No member is following you !
ja: あなたをフォローしているメンバーはいません !

en: Your password has been reset.
ja: あなたのパスワードはリセットされました。

en: Your new password is :
ja: あなたの新しいパスワードは:

en: You will need this password to connect, once connected, you must change it by going to your control panel.
ja: 接続するにはこのパスワードが必要です。接続したら、コントロール パネルに移動してパスワードを変更する必要があります。

en: A mail with your new password has been sent !
ja: 新しいパスワードが記載されたメールが送信されました !

en: Mail
ja: 郵便

en: Delete conversation
ja: 会話を削除

en: Are you sure you want to delete the whole conversation ?
ja: 会話全体を削除してもよろしいですか?

en: You have been successfully logged out !
ja: 正常にログアウトされました!

en: Your session has expired !
ja: セッションの有効期限が切れました!

en: Password
ja: パスワード

en: Remember me
ja: 私を覚えてますか

en: Loading...
ja: 読み込んでいます...

en: Please, validate the captcha.
ja: キャプチャを検証してください。

en: Your login details are incorrect.
ja: ログイン情報が正しくありません。

en: Number of packages must be an integer between 1 and 99 !
ja: パッケージの数は 1 から 99 までの整数でなければなりません!

en: Your settings have been saved !
ja: 設定が保存されています ！

en: The identifiers
ja: 識別子

en: The names
ja: 名

en: The authors
ja: 作家たち

en: The short descriptions
ja: 簡単な説明

en: Actions
ja: 行動

en: Sales
ja: 販売

en: Download
ja: ダウンロード

en: Update
ja: アップデート

en: Add as a buyer
ja: バイヤーとして追加

en: Select a .deb
ja: .deb を選択

en: Rating
ja: 評価

en: Impossible to load page !
ja: ページをロードできません!

en: Purchased
ja: 購入した

en: Conversation
ja: 会話

en: Error, retry later sorry.
ja: エラーです。後で再試行してください。

en: Privacy Policy
ja: プライバシーポリシー

en: Information Collection
ja: 情報収集

en: Information Usage
ja: 情報の利用

en: Cookie Usage
ja: クッキーの使用

en: 3rd Party Disclosure
ja: 第三者による開示

en: 3rd Party Links
ja: サードパーティのリンク

en: Fair Information Practices
ja: 公正な情報慣行

en: Our Contact Information
ja: 連絡先情報

en: Introduction
ja: 序章

en: The privacy policy, in conjunction with the Terms of Service, is collectively known as the 'Agreement'.<br />This privacy policy has been compiled to better serve those who are concerned with how their 'Personally identifiable information' (PII) is being used online. PII, as used in US privacy law and information security, is information that can be used on its own or with other information to identify, contact, or locate a single person, or to identify an individual in context. Please read our privacy policy carefully to get a clear understanding of how we collect, use, protect or otherwise handle your Personally Identifiable Information in accordance with our website.
ja: プライバシー ポリシーは、サービス利用規約と併せて、総称して「契約」と呼ばれます。<br />このプライバシー ポリシーは、「個人を特定できる情報」(PII) がどのように扱われるかを懸念する人々により役立つようにまとめられています。オンラインで使用されています。米国のプライバシー法および情報セキュリティで使用される PII は、単独で、または他の情報と共に使用して、1 人の人物を特定、連絡、または特定するか、コンテキスト内で個人を特定するために使用できる情報です。当社のプライバシー ポリシーをよくお読みになり、当社の Web サイトに従ってお客様の個人を特定できる情報を収集、使用、保護、またはその他の方法で処理する方法を明確に理解してください。

en: What personal information do we collect from the people that visit our blog, website or app ?
ja: 私たちのブログ、ウェブサイト、またはアプリにアクセスする人々からどのような個人情報を収集しますか?

en: When do we collect information ?
ja: いつ情報を収集しますか?

en: How do we use your information ?
ja: お客様の情報をどのように使用しますか?

en: We may use the information we collect from you when you register, make a purchase, sign up for our newsletter, respond to a survey or marketing communication, surf the website, or use certain other site features in the following ways :
ja: 当社は、お客様が登録、購入、ニュースレターへのサインアップ、アンケートやマーケティング コミュニケーションへの回答、ウェブサイトの閲覧、またはその他の特定のサイト機能の使用時に、お客様から収集した情報を次の方法で使用する場合があります:

en: To personalize user's experience and to allow us to deliver the type of content and product offerings in which you are most interested.
ja: ユーザーの体験をパーソナライズし、お客様が最も関心を持っている種類のコンテンツと製品を提供できるようにするため。

en: To improve our website in order to better serve you.
ja: より良いサービスを提供するために、当社のウェブサイトを改善するため。

en: To send periodic emails regarding your order or other products and services.
ja: ご注文またはその他の製品やサービスに関する定期的な電子メールを送信するため。

en: Do we use 'cookies'
ja: 「クッキー」を使用していますか

en: Yes. Cookies are small files that a site or its service provider transfers to your computer's hard drive through your Web browser (if you allow) that enables the site's or service provider's systems to recognize your browser and capture and remember certain information. For instance, we use cookies to help us remember and process the items in your shopping cart. They are also used to help us understand your preferences based on previous or current site activity, which enables us to provide you with improved services. We also use cookies to help us compile aggregate data about site traffic and site interaction so that we can offer better site experiences and tools in the future.
ja: はい。 Cookie は、サイトまたはそのサービス プロバイダーが Web ブラウザー (許可されている場合) を介してコンピューターのハード ドライブに転送する小さなファイルで、サイトまたはサービス プロバイダーのシステムがブラウザーを認識し、特定の情報を取得して記憶できるようにします。たとえば、ショッピング カート内の商品を記憶して処理するために Cookie を使用します。また、以前または現在のサイト アクティビティに基づいてお客様の好みを理解するためにも使用されます。これにより、お客様により良いサービスを提供できるようになります。また、Cookie を使用して、サイト トラフィックとサイト インタラクションに関する集計データを収集し、今後より良いサイト エクスペリエンスとツールを提供できるようにします。

en: We use cookies to :
ja: Cookie は次の目的で使用されます:

en: Help remember and process the items in the shopping cart.
ja: ショッピング カート内のアイテムを覚えて処理するのに役立ちます。

en: Understand and save user's preferences for future visits.
ja: 今後の訪問のためにユーザーの好みを理解し、保存します。

en: Keep track of advertisements.
ja: 広告を追跡します。

en: You can choose to have your computer warn you each time a cookie is being sent, or you can choose to turn off all cookies. You do this through your browser (like Internet Explorer) settings. Each browser is a little different, so look at your browser's Help menu to learn the correct way to modify your cookies.
ja: Cookie が送信されるたびにコンピューターに警告を表示するか、すべての Cookie をオフにするかを選択できます。これは、ブラウザ (Internet Explorer など) の設定から行います。ブラウザーはそれぞれ少しずつ異なるため、ブラウザーの [ヘルプ] メニューを参照して、Cookie を変更する正しい方法を確認してください。

en: If users disable cookies in their browser :
ja: ユーザーがブラウザで Cookie を無効にしている場合:

en: If you disable cookies off, some features will be disabled It will turn off some of the features that make your site experience more efficient and some of our services will not function properly.
ja: Cookie をオフにすると、一部の機能が無効になります。サイトのエクスペリエンスをより効率的にする一部の機能がオフになり、一部のサービスが正しく機能しなくなります。

en: Third Party Disclosure
ja: 第三者開示

en: We do not sell, trade, or otherwise transfer to outside parties your personally identifiable information unless we provide you with advance notice. This does not include website hosting partners and other parties who assist us in operating our website, conducting our business, or servicing you, so long as those parties agree to keep this information confidential. We may also release your information when we believe release is appropriate to comply with the law, enforce our site policies, or protect ours or others rights, property, or safety. <br /> However, non-personally identifiable visitor information may be provided to other parties for marketing, advertising, or other uses.
ja: 事前に通知しない限り、お客様の個人を特定できる情報を外部の当事者に販売、取引、またはその他の方法で転送することはありません。これには、ウェブサイトのホスティング パートナーや、ウェブサイトの運営、ビジネスの遂行、またはお客様へのサービス提供を支援するその他の関係者は含まれません。また、法律の遵守、サイトポリシーの施行、または当社または他者の権利、財産、または安全を保護するために開示が適切であると当社が判断した場合にも、お客様の情報を開示する場合があります。 <br /> ただし、個人を特定できない訪問者情報は、マーケティング、広告、またはその他の用途のために第三者に提供される場合があります。

en: Third party links
ja: サードパーティのリンク

en: Occasionally, at our discretion, we may include or offer third party products or services on our website. These third party sites have separate and independent privacy policies. We therefore have no responsibility or liability for the content and activities of these linked sites. Nonetheless, we seek to protect the integrity of our site and welcome any feedback about these sites.
ja: 場合によっては、当社の裁量により、当社の Web サイトにサードパーティの製品またはサービスを含めるか、提供することがあります。これらのサードパーティのサイトには、個別の独立したプライバシー ポリシーがあります。したがって、これらのリンクされたサイトのコンテンツおよび活動について、当社は責任を負いません。それにもかかわらず、私たちはサイトの完全性を保護するよう努めており、これらのサイトに関するフィードバックを歓迎します.

en: Google's advertising requirements can be summed up by Google's Advertising Principles. They are put in place to provide a positive experience for users. https://support.google.com/adwordspolicy/answer/1316548?hl=en
ja: Google の広告要件は、Google の広告原則によって要約できます。それらは、ユーザーにポジティブな体験を提供するために配置されています。 https://support.google.com/adwordspolicy/answer/1316548?hl=ja

en: We use Google AdSense Advertising on our website.
ja: 当社のウェブサイトでは Google AdSense 広告を使用しています。

en: Google, as a third party vendor, uses cookies to serve ads on our site. Google's use of the DART cookie enables it to serve ads to our users based on their visit to our site and other sites on the Internet. Users may opt out of the use of the DART cookie by visiting the Google ad and content network privacy policy.
ja: サード パーティ ベンダーである Google は、Cookie を使用してサイトに広告を配信しています。 Google は DART Cookie を使用することで、当社のサイトやインターネット上の他のサイトへのアクセスに基づいて、ユーザーに広告を配信することができます。ユーザーは、Google の広告およびコンテンツ ネットワークのプライバシー ポリシーにアクセスして、DART Cookie の使用をオプトアウトできます。

en: We have implemented the following :
ja: 以下を実装しました:

en: Remarketing with Google AdSense
ja: Google AdSense によるリマーケティング

en: Demographics and Interests Reporting
ja: 人口統計とインタレスト レポート

en: DoubleClick Platform Integration
ja: DoubleClick プラットフォームの統合

en: We along with third-party vendors, such as Google use first-party cookies (such as the Google Analytics cookies) and third-party cookies (such as the DoubleClick cookie) or other third-party identifiers together to compile data regarding user interactions with ad impressions, and other ad service functions as they relate to our website.
ja: 当社は、Google などのサードパーティ ベンダーとともに、ファースト パーティの Cookie (Google アナリティクス Cookie など) とサードパーティの Cookie (DoubleClick Cookie など) またはその他のサードパーティの識別子を一緒に使用して、ユーザーとのやり取りに関するデータをコンパイルします。広告のインプレッション、および当社の Web サイトに関連するその他の広告サービス機能。

en: Opting out:<br />Users can set preferences for how Google advertises to you using the Google Ad Settings page. Alternatively, you can opt out by visiting the Network Advertising initiative opt out page or permanently using the Google Analytics Opt Out Browser add on.
ja: オプトアウト:<br />ユーザーは、Google 広告設定ページを使用して、Google がお客様に広告を表示する方法を設定できます。または、ネットワーク広告イニシアチブのオプトアウト ページにアクセスするか、Google アナリティクス オプトアウト ブラウザ アドオンを使用して恒久的にオプトアウトすることができます。

en: California Online Privacy Protection Act
ja: カリフォルニア州オンライン プライバシー保護法

en: According to CalOPPA we agree to the following :
ja: CalOPPA によると、以下に同意します:

en: Users can visit our site anonymously
ja: ユーザーは匿名で当サイトにアクセスできます

en: Once this privacy policy is created, we will add a link to it on our home page, or as a minimum on the first significant page after entering our website.
ja: このプライバシー ポリシーが作成されると、当社のホームページ、または少なくとも当社の Web サイトに入った後の最初の重要なページに、そのポリシーへのリンクが追加されます。

en: Our Privacy Policy link includes the word 'Privacy', and can be easily be found on the page specified above.
ja: 当社のプライバシー ポリシーのリンクには「プライバシー」という単語が含まれており、上記のページで簡単に見つけることができます。

en: Users will be notified of any privacy policy changes :
ja: プライバシー ポリシーの変更がユーザーに通知されます:

en: On our Privacy Policy Page
ja: プライバシーポリシーページ

en: Users are able to change their personal information :
ja: ユーザーは自分の個人情報を変更できます:

en: By logging in to their account
ja: アカウントにログインすることにより

en: By chatting with us or sending us a ticket
ja: 私たちとチャットするか、私たちにチケットを送ることによって

en: How does our site handle do not track signals ?
ja: 私たちのサイトはどのように信号を追跡しませんか?

en: We honor do not track signals and do not track, plant cookies, or use advertising when a Do Not Track (DNT) browser mechanism is in place.
ja: Do Not Track (DNT) ブラウザー メカニズムが導入されている場合は、シグナルを追跡せず、Cookie を設定したり、広告を使用したりしないことを尊重します。

en: Does our site allow third party behavioral tracking ?
ja: 私たちのサイトは第三者の行動追跡を許可していますか?

en: It's also important to note that we do not allow third party behavioral tracking
ja: サードパーティの行動追跡を許可していないことにも注意してください

en: COPPA (Children Online Privacy Protection Act)
ja: COPPA（児童オンラインプライバシー保護法）

en: We do not collect information from children under 13
ja: 13歳未満のお子様から情報を収集することはありません

en: In order to remove your child's information please contact the following personnel :
ja: お子様の情報を削除するには、次の担当者にご連絡ください:

en: We adhere to the following COPPA tenants :
ja: 私たちは、次の COPPA テナントに準拠しています:

en: Parents can review, delete, manage or refuse with whom their child's information is shared through contacting us directly.
ja: 保護者は、当社に直接連絡することで、お子様の情報の共有先を確認、削除、管理、または拒否することができます。

en: The Fair Information Practices Principles form the backbone of privacy law in the United States and the concepts they include have played a significant role in the development of data protection laws around the globe. Understanding the Fair Information Practice Principles and how they should be implemented is critical to comply with the various privacy laws that protect personal information.
ja: Fair Information Practices Principles は、米国のプライバシー法のバックボーンを形成し、そこに含まれる概念は、世界中のデータ保護法の発展に重要な役割を果たしてきました。 Fair Information Practice Principles とその実施方法を理解することは、個人情報を保護するさまざまなプライバシー法に準拠するために重要です。

en: In order to be in line with Fair Information Practices we will take the following responsive action, should a data breach occur :
ja: 公正な情報慣行に準拠するために、データ侵害が発生した場合、次の対応措置を講じます:

en: We will notify the users via email
ja: ユーザーにメールで通知します

en: Within 7 business days
ja: 7営業日以内

en: We will notify the users via in site notification
ja: サイト内通知でユーザーに通知します

en: We also agree to the individual redress principle, which requires that individuals have a right to pursue legally enforceable rights against data collectors and processors who fail to adhere to the law. This principle requires not only that individuals have enforceable rights against data users, but also that individuals have recourse to courts or a government agency to investigate and/or prosecute non-compliance by data processors.
ja: また、法律を遵守しないデータ収集者および処理者に対して、個人が法的に強制可能な権利を追求する権利を有することを要求する個人救済の原則にも同意します。この原則は、個人がデータ ユーザーに対して執行可能な権利を有することを要求するだけでなく、データ処理者による違反を調査および/または起訴するために、個人が裁判所または政府機関に頼ることも必要とします。

en: Contacting Us
ja: お問い合わせ

en: If there are any questions regarding this privacy policy you may contact us using our <a href="/contact">Contact</a> page.
ja: このプライバシー ポリシーに関してご質問がある場合は、<a href="/contact">お問い合わせ</a> ページからご連絡ください。

en: Will be used to login and retrieve your password.
ja: ログインしてパスワードを取得するために使用されます。

en: This will be the name of your source.
ja: これがソースの名前になります。

en: I want create a source with my nickname.
ja: 私のニックネームでソースを作成したいです。

en: Are you sure you want to remove your source permanently ? This action is irreversible !
ja: ソースを完全に削除してもよろしいですか?このアクションは元に戻せません!

en: All your packages will be removed and your users affected!
ja: すべてのパッケージが削除され、ユーザーが影響を受けます!

en: Remove your source
ja: ソースを削除する

en: You have successfully attached your Twitter account !
ja: Twitter アカウントが正常に関連付けられました !

en: You have already attached your Twitter account !
ja: Twitter アカウントは既に関連付けられています !

en: You have successfully attached your Facebook account !
ja: Facebook アカウントの関連付けが完了しました !

en: You have already attached your Facebook account !
ja: Facebook アカウントはすでに関連付けられています !

en: Please select a png image !
ja: Png 画像を選択してください !

en: Your file exceeds 1 MB, the maximum weight allowed !
ja: あなたのファイルは 1 MB を超えています。許容される最大重量です!

en: Your file exceeds 2 MB, the maximum weight allowed !
ja: あなたのファイルは 2 MB を超えています。これは許容される最大重量です!

en: Select a status for the comments !
ja: コメントのステータスを選択してください !

en: The description is too short !
ja: 説明が短すぎます !

en: The description is too long !
ja: 説明が長すぎます!

en: The site url is invalid !
ja: サイトの URL が無効です!

en: The site url is too long !
ja: サイトの URL が長すぎます !

en: Paypal email is invalid !
ja: Paypal の電子メールが無効です !

en: Paypal email is too long !
ja: Paypal のメールが長すぎます !

en: Icon source
ja: アイコンソース

en: Png image and recommended 120x120.
ja: PNG 画像と推奨される 120x120。

en: Image wallpaper
ja: 画像壁紙

en: Png image only.
ja: PNG画像のみ。

en: Background layout
ja: 背景レイアウト

en: Repeat
ja: 繰り返す

en: No-repeat
ja: ノーリピート

en: Cover
ja: カバー

en: Background position
ja: 背景位置

en: Left
ja: 左

en: Center
ja: 中心

en: Right
ja: 右

en: Background color
ja: 背景色

en: Color
ja: 色

en: Primary color for your pages.
ja: ページの原色。

en: Text color for your pages.
ja: ページのテキストの色。

en: Description
ja: 説明

en: A short description for cydia
ja: Cydiaの簡単な説明

en: To add a link on your home page.
ja: ホームページにリンクを追加するには。

en: Connect your Facebook account
ja: Facebook アカウントを接続する

en: Paypal email
ja: ペイパルのメール

en: Email of your paypal account.
ja: あなたのペイパルアカウントの電子メール。

en: Donate button
ja: 寄付ボタン

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Display Paypal Donate button on your source pages. Only if Paypal email is specified.
ja: ソース ページに [Paypal 寄付] ボタンを表示します。 Paypalの電子メールが指定されている場合のみ。

en: Comments
ja: コメント

en: Contact us to verify your account and sell your packages.
ja: アカウントを確認し、パッケージを販売するには、お問い合わせください。

en: Commission
ja: 手数料

en: Earnings
ja: 収益

en: You don't have sold anything, for moment.
ja: あなたは今のところ何も売っていません。

en: Your package has been updated successfully !
ja: あなたのパッケージは正常に更新されました!

en: Your package has been added successfully !
ja: パッケージが正常に追加されました!

en: Your package has been removed successfully !
ja: あなたのパッケージは正常に削除されました!

en: Section name must be 50 characters or less.
ja: セクション名は 50 文字以下にする必要があります。

en: This section already exists !
ja: このセクションは既に存在します!

en: This section is already available by default, you can't rewrite this.
ja: このセクションはデフォルトですでに利用可能です。これを書き換えることはできません。

en: Search a section
ja: セクションを検索

en: Rebuild package
ja: パッケージの再構築

en: Build package
ja: ビルド パッケージ

en: Remove package
ja: パッケージを削除

en: Package(s)
ja: パッケージ

en: Edit your section
ja: セクションを編集する

en: Add your sections
ja: セクションを追加

en: Add another field
ja: 別のフィールドを追加

en: Your new passwords do not match !
ja: 新しいパスワードが一致しません!

en: Enter the new password 2 times.
ja: 新しいパスワードを 2 回入力します。

en: Your Ad Slot must contain only numbers !
ja: 広告スロットには数字のみを含める必要があります !

en: Your Ad Client must contain only letters, numbers and dash !
ja: 広告クライアントには、文字、数字、およびダッシュのみを含める必要があります !

en: You must specify an Ad Slot and an Ad Client !
ja: 広告スロットと広告クライアントを指定する必要があります!

en: Choose whether you subscribe to the newsletter !
ja: ニュースレターを購読するかどうかを選択してください !

en: Choose a valid language please !
ja: 有効な言語を選択してください !

en: Signature is too long !
ja: 署名が長すぎます!

en: New password
ja: 新しいパスワード

en: Show/hide password
ja: パスワードの表示/非表示

en: New password (verification)
ja: 新しいパスワード（確認）

en: Language
ja: 言語

en: Newsletter
ja: ニュースレター

en: To stay informed about news, no more than one email per month.
ja: ニュースに関する最新情報を入手するには、1 か月に 1 通のメールを送信してください。

en: Example
ja: 例

en: To put Google ads on pages of your source, leave blank to not put.
ja: ソースのページに Google 広告を掲載するには、空白のままにして掲載しないようにします。

en: Your balance is insufficient.
ja: 残高が不足しています。

en: All ads has been removed on your source.
ja: ソースからすべての広告が削除されました。

en: All trace of our brand has been removed on your source.
ja: 私たちのブランドの痕跡はすべてソースから削除されました。

en: Your section limitation has been increased by 5.
ja: セクションの制限が 5 増えました。

en: Your whitelist has been increased by 50.
ja: ホワイトリストが 50 増えました。

en: Add funds
ja: 資金を追加

en: Developer
ja: デベロッパー

en: Verify your account and sell your packages directly with Paypal.
ja: アカウントを確認し、パッケージを Paypal で直接販売します。

en: Your source has been created !
ja: ソースが作成されました!

en: This source already exists !
ja: このソースは既に存在します!

en: Your source has been removed successfully !
ja: ソースが正常に削除されました!

en: Create
ja: 作成

en: Ads
ja: 広告

en: Brand
ja: ブランド

en: Space disk
ja: スペースディスク

en: Used
ja: 使用済み

en: Freed
ja: 解放された

en: Free
ja: 無料

en: 5 Custom Sections
ja: 5 つのカスタム セクション

en: 10 UDIDs per Whitelist
ja: ホワイトリストごとに 10 個の UDID

en: Lite
ja: ライト

en: 100 UDIDs per Whitelist
ja: ホワイトリストごとに 100 個の UDID

en: Monthly
ja: 毎月

en: Annual
ja: 年間

en: Basic
ja: 基本

en: Unlimited UDIDs per Whitelist
ja: ホワイトリストごとに無制限の UDID

en: Premium
ja: プレミアム

en: Unlimited Custom Sections
ja: 無制限のカスタム セクション

en: Brand and advertisements removed
ja: ブランドと広告が削除されました

en: Daily
ja: 毎日

en:  - ("Us - We") - Terms of Service ("TOS") :
ja:  - (「私たち - 私たち」) - 利用規約 (「TOS」) :

en: Registering
ja: 登録中

en: User Contribution
ja: ユーザー貢献

en: Account Security
ja: アカウントのセキュリティ

en: Content
ja: コンテンツ

en: Activity
ja: アクティビティ

en: You agree to reading and accepting the <a href="/user/privacy">Privacy Policy</a>.
ja: <a href="/user/privacy">プライバシー ポリシー</a>を読んで同意することに同意します。

en: IPA file
ja: IPA ファイル

en: Intellectual Property
ja: 知的財産

en: Acceptable Use Policy
ja: 利用規約

en: Upload Hacks, Cracks and Wares
ja: ハック、クラック、製品のアップロード

en: Submit or endorse Piracy
ja: 著作権侵害を送信または承認する

en: Submit any of the following :
ja: 次のいずれかを送信します:

en: Viruses, worms, defects, Trojan horses or other items of a contaminating or destructive nature;<br />Data Miners, Collector or harvesters that collect information;<br />Impersonating or mis-labled Content;<br />Content that includes code hidden or otherwise contained within the Content which is unrelated to the Content;<br />Content which post advertisements or solicitations of business; <br />Any form of solicitation or Spam;<br />Illegal or unauthorised copy of another person's copyrighted work;<br />Content that is pornographic, harassing, offensive, unlawful or promotes or encourages illegal activity.
ja: ウイルス、ワーム、欠陥、トロイの木馬、またはその他の汚染的または破壊的な性質のアイテム;<br />情報を収集するデータ マイナー、コレクター、またはハーベスター;<br />なりすましまたは誤ったラベルの付いたコンテンツ;<br />以下を含むコンテンツコンテンツ内に隠されている、または含まれている、コンテンツとは関係のないコード。<br />広告またはビジネスの勧誘を投稿するコンテンツ。 <br />あらゆる形式の勧誘またはスパム;<br />他人の著作権で保護された作品の違法または無許可のコピー;<br />ポルノ、嫌がらせ、攻撃的、違法、または違法行為を助長または助長するコンテンツ。

en: Post links to any external Internet sites that are
ja: 外部のインターネット サイトへのリンクを投稿する

en: Obscene or pornographic, or display pornographic or sexually explicit material of any kind.
ja: わいせつまたはポルノ、またはあらゆる種類のポルノまたは性的に露骨な資料の表示。

en: The username violates trademark or copyright.
ja: ユーザー名が商標または著作権を侵害しています。

en: The username is the exact, or abbreviated version of a website domain name.
ja: ユーザー名は、Web サイトのドメイン名の正確なバージョンまたは省略形です。

en: The username is an exact birth name and may been deemed as fraudulent.
ja: ユーザー名は正確な出生名であり、不正とみなされる可能性があります。

en: The username is that of a prominent developer.
ja: ユーザー名は著名な開発者のユーザー名です。

en: Account termination
ja: アカウントの解約

en: Changes to the TOS are frequent
ja: TOS の変更は頻繁に行われます

en: All transactions are final and are not reversible.
ja: すべての取引は最終的なものであり、元に戻すことはできません。

en: Liabilities
ja: 負債

en: I HAVE READ THIS AGREEMENT AND AGREE TO ALL CONTAINED ABOVE.
ja: 私は本契約を読み、上記のすべてに同意します。

en: Report TOS violations <a href="/contact">here</a>
ja: TOS 違反を<a href="/contact">こちら</a>から報告してください

en: Please choose a .deb file only !
ja: .deb ファイルのみを選択してください !

en: General Whitelist
ja: 一般的なホワイトリスト

en: The UDIDs
ja: UDIDs

en: All devices
ja: すべてのデバイス

en: Device
ja: デバイス

en: Unknow
ja: わからない

en: You can add a little description for each UDID.
ja: UDID ごとに簡単な説明を追加できます。

en: All packages
ja: すべてのパッケージ

en: Select a package
ja: パッケージを選択

en: Error 403
ja: エラー 403

en: Sorry, this zone is forbidden.
ja: 申し訳ありませんが、このゾーンは禁止されています。

en: Error 404
ja: エラー404

en: Sorry, but this page doesn't exist.
ja: 申し訳ありませんが、このページは存在しません。

en: Banned
ja: 禁止された

en: Sorry, but your account has been banned.
ja: 申し訳ありませんが、あなたのアカウントは禁止されています。

en: Your message has been sent successfully.
ja: メッセージは正常に送信されました。

en: Your message could not be sent, sorry.
ja: メッセージを送信できませんでした。申し訳ありません。

en: Please specify your mail and your message !
ja: あなたのメールとあなたのメッセージを指定してください！

en: Create a cydia source for free, easy and quick !
ja: 無料、簡単、迅速に cydia ソースを作成しましょう!

en: Free & easy
ja: 無料で簡単

en: Starting your own Cydia Source has never been easier.
ja: 独自の Cydia ソースを開始することは、かつてないほど容易になりました。

en: Limit access of your packages to certain devices.
ja: パッケージへのアクセスを特定のデバイスに制限します。

en: Customizable
ja: カスタマイズ可能

en: Sell
ja: 売る

en: Buy exclusive packages with Paypal safely.
ja: Paypal で限定パッケージを安全に購入しましょう。

en: In progress
ja: 進行中

en: This section is under maintenance. Please wait...
ja: このセクションはメンテナンス中です。お待ちください...

en: Translations
ja: 翻訳

en: We have made this section so that many people can benefit from our services. This collaborative interface allows you to translate all of the %s universe into different languages. If you wish to support us, choose a language below.
ja: 多くの方にサービスをご利用いただけるよう、このコーナーを設けました。この共同インターフェースにより、%s ユニバースのすべてを異なる言語に翻訳できます。私たちをサポートしたい場合は、以下の言語を選択してください。

en: If you want to translate in a language that is not available in the list, please contact us.
ja: リストにない言語への翻訳をご希望の場合は、お問い合わせください。

en: Translations validated
ja: 検証済みの翻訳

en: Translations awaiting validation
ja: 検証待ちの翻訳

en: Progression
ja: プログレッション

en: Edited at
ja: で編集

en: All
ja: 全て

en: Original
ja: オリジナル

en: Translation
ja: 翻訳

en: Filter
ja: フィルター

en: Not translated
ja: 未翻訳

en: Translated
ja: 翻訳済み

en: Action
ja: アクション

en: The translation has been updated, thank you.
ja: 翻訳が更新されました、ありがとう。

en: The translation has been added, thank you.
ja: 翻訳が追加されました、ありがとう。

en: Translation validated
ja: 翻訳検証済み

en: Your translation here...
ja: あなたの翻訳はこちら...

en: Open in Cydia
ja: Cydiaで開く

en: Versions
ja: バージョン

en: Per day
ja: 1 日あたり

en: Per month
ja: 毎月

en: Per year
ja: 1年当たり

en: Previous year
ja: 前年

en: Next year
ja: 来年

en: Previous day
ja: 前日

en: Next day
ja: 翌日

en: Purchase awaiting validation...
ja: 確認待ちの購入...

en: Hide
ja: 隠れる

en: See more
ja: 続きを見る

en: Pending
ja: 保留中

en: To check your private messages, follow the link below :
ja: プライベート メッセージを確認するには、次のリンクをクリックしてください:

en: To disable these notifications, follow the link below :
ja: これらの通知を無効にするには、次のリンクに従ってください:

en: Choose whether you want to be notified when you receive a new private message !
ja: 新しいプライベート メッセージを受信したときに通知を受け取るかどうかを選択してください !

en: You must be logged in to purchase/download the package.
ja: パッケージを購入/ダウンロードするには、ログインする必要があります。

en: Your price is excessive !
ja: あなたの価格は高すぎます!

en: Member unknow !
ja: メンバー不明！

en: Applications
ja: アプリケーション

en: Documentation
ja: ドキュメンテーション

en: Details
ja: 詳細

en: Settings
ja: 設定

en: Reset Keys
ja: キーのリセット

en: Are you sure you wish to delete this application?
ja: このアプリケーションを削除してもよろしいですか?

en: This action is permanent and cannot be undone.
ja: このアクションは永続的であり、元に戻すことはできません。

en: Organization
ja: 組織

en: Secret key
ja: 秘密鍵

en: Label is too long !
ja: ラベルが長すぎます!

en: Label is too short !
ja: ラベルが短すぎます!

en: Organization is too long !
ja: 組織が長すぎます!

en: Organization is too short !
ja: 組織が短すぎます!

en: Website url is invalid !
ja: ウェブサイトの URL が無効です!

en: Website url is too long !
ja: ウェブサイトの URL が長すぎます !

en: Label
ja: ラベル

en: This will be used to identify your application.
ja: これは、アプリケーションを識別するために使用されます。

en: Describe briefly what your application does.
ja: アプリケーションの機能を簡単に説明してください。

en: Your organization, or company.
ja: あなたの組織または会社。

en: Your application's website.
ja: アプリケーションの Web サイト。

en: Your keys has been regenerated !
ja: キーが再生成されました!

en: Reset
ja: リセット

en: Breakdown by Endpoint
ja: エンドポイント別内訳

en: Application
ja: 応用

en: Resources
ja: 資力

en: Returns the API usage per day for this application.
ja: このアプリケーションの 1 日あたりの API 使用量を返します。

en: Usage
ja: 使用法

en: Accessibility
ja: アクセシビリティ

en: Supported request methods
ja: サポートされているリクエスト方法

en: Requires authentication
ja: 認証が必要です

en: Rate limited
ja: レート制限

en: Inherits global rate limit
ja: グローバルレート制限を継承

en: Arguments
ja: 引数

en: Optional
ja: オプション

en: Example responses
ja: 応答例

en: Errors
ja: エラー

en: Error Codes
ja: エラーコード

en: Every error is represented with an HTTP status code, as well as a code and response message within the actual response body.
ja: すべてのエラーは、HTTP ステータス コードと、実際の応答本文内のコードおよび応答メッセージで表されます。

en: There is one exception to these rules:
ja: これらのルールには例外が 1 つあります:

en: Invalid formats will return an HTTP 415 with an error message as the response body.
ja: 無効な形式は、HTTP 415 を返し、エラー メッセージが応答本文として返されます。

en: JSONP without a callback will return a javascript commented response.
ja: コールバックのない JSONP は、javascript コメント付きの応答を返します。

en: Code
ja: コード

en: Meaning
ja: 意味

en: Getting Started
ja: 入門

en: Making Requests
ja: リクエストの作成

en: Developer Group (support, feedback, ...)
ja: 開発者グループ (サポート、フィードバックなど)

en: Buyers
ja: バイヤー

en: Returns your buyers information for one paid package.
ja: 1 つの有料パッケージの購入者情報を返します。

en: Required
ja: 必須

en: Your package identifier.
ja: パッケージ識別子。

en: Check
ja: 小切手

en: Package identifier.
ja: パッケージ識別子。

en: Udid which must be checked.
ja: チェックしなければならないUdid。

en: Returns detailed information for one package.
ja: 1 つのパッケージの詳細情報を返します。

en: Constructing Requests
ja: リクエストの構築

en: Requests are made of three components:
ja: リクエストは、次の 3 つのコンポーネントで構成されます:

en: API version
ja: API バージョン

en: Resource path
ja: リソース パス

en: Output type
ja: 出力タイプ

en: To construct a proper request, you will need to format the URI as follows:
ja: 適切なリクエストを作成するには、次のように URI をフォーマットする必要があります:

en: An example request, to fetch a list of members who have purchased a package.
ja: パッケージを購入したメンバーのリストを取得するリクエストの例。

en: By default, requests are HTTP GET requests. However, many methods will require you to send POST data. Typically, we will follow the standard of all read requests use GET, and write requests use POST.
ja: デフォルトでは、リクエストは HTTP GET リクエストです。ただし、多くのメソッドでは、POST データを送信する必要があります。通常、すべての読み取りリクエストは GET を使用し、書き込みリクエストは POST を使用するという標準に従います。

en: In addition to the required parameters for each individual method, you will also need to send your API key.
ja: 個々のメソッドごとに必要なパラメーターに加えて、API キーも送信する必要があります。

en: If you are using the server-side API, you will need to send <code>secret_key</code> with your secret API key value.
ja: サーバー側 API を使用している場合は、シークレット API キーの値とともに <code>secret_key</code> を送信する必要があります。

en: For each request you should specify which version of the API you want to use. Currently, the default, and the only version available, is 1.0.
ja: リクエストごとに、使用する API のバージョンを指定する必要があります。現在、デフォルトであり、利用可能な唯一のバージョンは 1.0 です。

en: The resource path is made available to you in further documentation.
ja: リソース パスは、今後のドキュメントで利用できるようになります。

en: Data Formats
ja: データ形式

en: Responses
ja: 反応

en: The response of your request will contain several key things:
ja: リクエストのレスポンスには、いくつかの重要な事項が含まれます:

en: HTTP status code
ja: HTTP ステータス コード

en: API status <code>code</code>
ja: API ステータス <code>code</code>

en: API response message
ja: API 応答メッセージ

en: Let's take an example request:
ja: リクエストの例を見てみましょう:

en: Each application is limited to 1000 queries per hour.
ja: 各アプリケーションは、1 時間あたり 1000 クエリに制限されています。

en: Contact us if you need more resources.
ja: さらにリソースが必要な場合は、お問い合わせください。

en: Source removed
ja: ソースが削除されました

en: Discover also these packages
ja: これらのパッケージも発見

en: Supply to your prepaid account
ja: プリペイド口座への供給

en: We acknowledge receipt of the payment you just made. Your prepaid account has been credited with
ja: 私たちはあなたが今行った支払いの受領を確認します.プリペイド アカウントに入金されました

en: Subscription updated
ja: サブスクリプションが更新されました

en: Your subscription has been updated. You are using now:
ja: サブスクリプションが更新されました。あなたは今使っています：

en: Lite Subscription
ja: ライト サブスクリプション

en: You will be billed to the following frequency:
ja: 次の頻度で請求されます:

en: Basic Subscription
ja: 基本購読

en: Premium Subscription
ja: プレミアム サブスクリプション

en: Subscription cancelled
ja: サブスクリプションがキャンセルされました

en: Your subscription has been cancelled.
ja: サブスクリプションはキャンセルされました。

en: Don't forget than if you use more space disk than available, we could remove your packages.
ja: 利用可能な容量よりも多くのディスク容量を使用すると、パッケージが削除される可能性があることを忘れないでください。

en: End of the subscription
ja: サブスクリプションの終了

en: Your subscription has expired.
ja: サブスクリプションの有効期限が切れています。

en: You actually have lite subscription.
ja: あなたは実際にライトサブスクリプションを持っています。

en: Unsubscribe
ja: 登録解除

en: You actually have basic subscription.
ja: あなたは実際に基本的なサブスクリプションを持っています。

en: You actually have premium subscription.
ja: あなたは実際にプレミアムサブスクリプションを持っています。

en: Your comment is too short.
ja: コメントが短すぎます。

en: Your comment has been published.
ja: あなたのコメントが公開されました。

en: This comment does not exist.
ja: このコメントは存在しません。

en: You're not allowed to do it.
ja: あなたはそれをすることを許可されていません。

en: Source
ja: ソース

en: Returns detailed information for one source.
ja: 1 つのソースの詳細情報を返します。

en: Widgets
ja: ウィジェット

en: Comment this package
ja: このパッケージにコメントする

en: No comment.
ja: コメント無し。

en: Open in CSources2
ja: CSources2 で開く

en: Embed
ja: 埋め込む

en: Add this package to your website by copying the code below.
ja: 以下のコードをコピーして、このパッケージを Web サイトに追加します。

en: Width
ja: 幅

en: Height
ja: 身長

en: Overview
ja: 概要

en: Comment
ja: コメント

en: Respond to the comment
ja: コメントに返信する

en: Subscription failed
ja: サブスクリプションに失敗しました

en: Your subscription has failed.
ja: サブスクリプションに失敗しました。

en: Are you sure you wish to delete this widget?
ja: このウィジェットを削除してもよろしいですか?

en: %s widgets for Websites is a suite of widgets bringing %s content into your webpage content and buttons to encourage your %s audience to share your content and subscribe to your %s account updates.
ja: Web サイト用の %s ウィジェットは、%s のコンテンツを Web ページのコンテンツとボタンに組み込むウィジェットのスイートで、%s の視聴者がコンテンツを共有し、%s アカウントの更新を購読するよう促します。

en: By using YouRepo widgets for Websites you agree to the YouRepo Agreement and Policy.
ja: ウェブサイトに YouRepo ウィジェットを使用することにより、YouRepo 契約およびポリシーに同意したことになります。

en: Embedded Packages
ja: 組み込みパッケージ

en: An embedded Package brings the best content created on %s into your article or website. It's easy to embed a Package using HTML and JavaScript markup available through the "Insert" Package action on %s.
ja: 埋め込みパッケージは、%s で作成された最高のコンテンツを記事や Web サイトにもたらします。 %s の [パッケージの挿入] アクションで利用できる HTML および JavaScript マークアップを使用して、パッケージを簡単に埋め込むことができます。

en: Embedded Sources
ja: 埋め込みソース

en: Embedded sources are an easy way to embed multiple Packages on your website in a compact, single-column view. Display the latest Packages from a single %s source.
ja: 埋め込みソースは、Web サイトに複数のパッケージをコンパクトな 1 列のビューに埋め込む簡単な方法です。単一の %s ソースから最新のパッケージを表示します。

en: Options availables
ja: 利用可能なオプション

en: Customize an embedded Package or Source for your site's visual design and display preferences by including extra parameters in your embedded HTML.
ja: 埋め込み HTML に追加のパラメーターを含めることで、サイトのビジュアル デザインと表示設定に合わせて埋め込みパッケージまたはソースをカスタマイズします。

en: Match your site's color scheme
ja: サイトの配色に合わせる

en: View our embedded reference documentation for a full list of embedded options.
ja: 埋め込みオプションの完全なリストについては、埋め込みリファレンス ドキュメントを参照してください。

en: Height must be an integer between 2000 and 250.
ja: 高さは 2000 から 250 までの整数でなければなりません。

en: This source does not exists.
ja: このソースは存在しません。

en: Theme
ja: テーマ

en: Dark
ja: 暗い

en: Light
ja: 光

en: Links
ja: リンク

en: Copy/paste the code into HTML of your website.
ja: コードをコピーして、Web サイトの HTML に貼り付けます。

en: You actually have no widget.
ja: 実際にはウィジェットはありません。

en: Options
ja: オプション

en: An Embedded supports customization at the page-level with <meta> elements or in adding data-* attributes to individual generated elements.
ja: Embedded は、 <meta> 要素を使用して、または個々の生成された要素に data-* 属性を追加することで、ページ レベルでのカスタマイズをサポートします。

en: Websites can set widget preferences across their entire website by including <meta> in every page for interpretation by %s's widget JavaScript before creating a new widget or button.
ja: Web サイトは、新しいウィジェットまたはボタンを作成する前に、%s のウィジェット JavaScript による解釈のためにすべてのページに <meta> を含めることで、Web サイト全体でウィジェットの設定を行うことができます。

en: Widget settings specified in a <meta> may be overridden at the individual widget level. Order of precedence:
ja: <meta> で指定されたウィジェット設定は、個々のウィジェット レベルでオーバーライドされる場合があります。優先順位：

en: Override the default light theme preference for an Embedded Package or an Embedded Source.
ja: 埋め込みパッケージまたは埋め込みソースのデフォルトのライト テーマ設定をオーバーライドします。

en: Link color
ja: リンクの色

en: Specify a hexadecimal color value for links displayed in an Embedded Package or an Embedded Source.
ja: 埋め込みパッケージまたは埋め込みソースに表示されるリンクの 16 進数の色の値を指定します。

en: Border color
ja: ボーダの色

en: Specify a border color for any Embedded widgets displayed on the page.
ja: ページに表示される埋め込みウィジェットの境界線の色を指定します。

en: Dimensions
ja: 寸法

en: An embedded widget automatically adjusts to the width of its parent element with a minimum width of 250 pixels and a maximum width of 520 pixels. Set the maximum width or the maximum height of an embedded widget by adding a <code>width</code> or <code>height</code> attribute to the widget's anchor element.
ja: 埋め込みウィジェットは、最小幅 250 ピクセル、最大幅 520 ピクセルで親要素の幅に自動的に調整されます。 <code>width</code> または <code>height</code> 属性をウィジェットのアンカー要素に追加して、埋め込みウィジェットの最大幅または最大高さを設定します。

en: You can also use <code>auto</code> value to specify no maximum size.
ja: <code>auto</code> 値を使用して、最大サイズを指定しないこともできます。

en: Loads text components in the specified language. Note: does not affect the text of a Package displayed.
ja: 指定された言語でテキスト コンポーネントを読み込みます。注: 表示されるパッケージのテキストには影響しません。

en: Supported %s language code:
ja: サポートされている %s 言語コード:

en: Remove a display component of a widget with space-separated tokens.
ja: スペースで区切られたトークンを持つウィジェットの表示コンポーネントを削除します。

en: hides the header
ja: ヘッダーを非表示にします

en: removes all borders: around the package, between Packages, and inside a Package
ja: すべての境界線を削除します: パッケージの周囲、パッケージ間、およびパッケージ内

en: crop and hide the timeline scrollbar, if visible
ja: タイムラインのスクロールバーが表示されている場合は、トリミングして非表示にします

en: remove background color
ja: 背景色を削除

en: Notifications
ja: 通知

en: Unfollow
ja: フォローをやめる

en: Follow
ja: 従う

en: You must be registered and logged in to comment this package.
ja: このパッケージにコメントするには、登録してログインする必要があります。

en: Already have an account?
ja: すでにアカウントをお持ちですか？

en: Mail or nickname
ja: メールまたはニックネーム

en: You have no notifications.
ja: 通知はありません。

en: Mark all as read
ja: すべて既読にする

en: Previous
ja: 前

en: Thanks for your purchase ! Your transaction is complete but some payments may take a few minutes to process, please wait.
ja: ご購入いただきありがとうございます ！取引は完了しましたが、一部の支払いの処理には数分かかる場合があります。しばらくお待ちください。

en: Specials
ja: 特別

en: Let empty to put your package free
ja: 空にしてパッケージを解放します

en: If user purchased
ja: ユーザーが購入した場合

en: You have no other paid package.
ja: 他に有料パッケージはありません。

en: Free if purchased
ja: 購入すれば無料

en: Promotion if purchased
ja: 購入した場合のプロモーション

en: Icon has been successfully removed !
ja: アイコンが正常に削除されました!

en: Wallpaper has been successfully removed !
ja: 壁紙が正常に削除されました!

en: Please allow up to 30 seconds for changes to take effect.
ja: 変更が有効になるまで最大 30 秒かかります。

en: Confirm your email
ja: メールを確認する

en: To complete the phase confirming your email address, you will need to go to the following URL in your web browser.
ja: メールアドレスを確認するフェーズを完了するには、Web ブラウザーで次の URL にアクセスする必要があります。

en: An email has been sent to you to verify your address.
ja: あなたのアドレスを確認するための電子メールが送信されました。

en: Please validate your email address by clicking on link received by email.
ja: 電子メールで受信したリンクをクリックして、電子メール アドレスを確認してください。

en: Resend
ja: 再送

en: Your email has been validated.
ja: あなたの電子メールは検証されました。

en: Validate your email
ja: メールを検証する

en: The location is too long !
ja: 場所が長すぎます!

en: This status does not exist.
ja: このステータスは存在しません。

en: Your status is too short.
ja: あなたのステータスは短すぎます。

en: Your status has been published.
ja: ステータスが公開されました。

en: Please speak only English on Forums to be understood by a maximum of members.
ja: 最大数のメンバーが理解できるように、フォーラムでは英語のみを話してください。

en: Location
ja: 位置

en: Friends
ja: 友達

en: What's on your mind?
ja: 何を考えているの？

en: An error occurred.
ja: エラーが発生しました。

en: Please enable Javascript !
ja: Javascriptを有効にしてください！

en: Copy to clipboard:
ja: クリップボードにコピー：

en: Copy
ja: コピー

en: Add friend
ja: 友人を追加する

en: Confirm request
ja: 要求を確認します

en: Friend request sent
ja: 友達申請送信済み

en: Unfriend
ja: 友達から外す

en: Admin
ja: 管理者

en: Co-Admin
ja: 共同管理者

en: To stay informed when you receive a new notification or private message.
ja: 新しい通知またはプライベート メッセージを受信したときに通知を受けるため。

en: Weekly
ja: 毎週

en: This package does not exist !
ja: このパッケージは存在しません!

en: Can not copy the package !
ja: パッケージをコピーできません!

en: Package being edited.
ja: 編集中のパッケージ。

en: With this tool you can easily convert your .zip file to .deb.
ja: このツールを使用すると、.zip ファイルを .deb に簡単に変換できます。

en: Package structure to follow
ja: 従うべきパッケージ構造

en: All files are optionals
ja: すべてのファイルはオプションです

en: Level
ja: レベル

en: To check your notifications, follow the link below :
ja: 通知を確認するには、次のリンクをクリックしてください:

en: Session successfully removed!
ja: セッションが正常に削除されました!

en: IP Address
ja: IPアドレス

en: Active Session
ja: アクティブなセッション

en: Theme Creator
ja: テーマ作成者

en: Type the name of your theme.
ja: テーマの名前を入力します。

en: Choose a type for your theme.
ja: テーマのタイプを選択します。

en: Next
ja: 次

en: Click on an item to get help.
ja: アイテムをクリックしてヘルプを表示します。

en: Search an Application...
ja: アプリケーションを検索...

en: Bundle ID of the Application...
ja: アプリケーションのバンドル ID...

en: Folders
ja: フォルダ

en: Global folder icons background
ja: グローバル フォルダー アイコンの背景

en: Background
ja: バックグラウンド

en: Individual folder icons background
ja: 個々のフォルダー アイコンの背景

en: Badges
ja: バッジ

en: Font Name
ja: フォント名

en: More
ja: もっと

en: Sunday
ja: 日曜日

en: Monday
ja: 月曜日

en: Tuesday
ja: 火曜日

en: Wednesday
ja: 水曜日

en: Thursday
ja: 木曜日

en: Friday
ja: 金曜日

en: Saturday
ja: 土曜日

en: No results found
ja: 結果が見つかりません

en: An error occured.
ja: エラーが発生した。

en: Please use only [a-zA-Z0-9-_ ] in your name.
ja: お名前には [a-zA-Z0-9-_ ] のみを使用してください。

en: Another package with this name already exist in your source.
ja: この名前の別のパッケージがソースに既に存在します。

en: Your theme has been registered.
ja: テーマが登録されました。

en: You can edit themes created with this tool only.
ja: このツールで作成されたテーマのみを編集できます。

en: Failed
ja: 失敗した

en: Open in PayPal
ja: PayPal で開く

en: Transaction ID
ja: 取引ID

en: Error 401
ja: エラー 401

en: Sorry, but you must be authenticated to see this page.
ja: 申し訳ありませんが、このページを表示するには認証が必要です。

en: No friend found.
ja: 友達が見つかりません。

en: No post found.
ja: 投稿が見つかりません。

en: No subscription found.
ja: サブスクリプションが見つかりません。

en: Twig Error
ja: 小枝エラー

en: Your sources will be removed
ja: ソースが削除されます

en: your sources will be deleted if you do not log back within 3 months.
ja: 3 か月以内に再度ログインしない場合、ソースは削除されます。

en: Take a subscription if you don't want to have this problem in the future.
ja: 今後この問題が発生したくない場合は、定期購入してください。

en: your sources will be deleted if you do not log back within 1 month.
ja: 1 か月以内に再度ログインしないと、ソースが削除されます。

en: your sources will be deleted if you do not log back within 10 days.
ja: 10 日以内に再度ログインしないと、ソースは削除されます。

en: your sources will be deleted if you do not log back within 1 day.
ja: 1 日以内に再度ログインしないと、ソースは削除されます。

en: Share on your Twitter account.
ja: Twitter アカウントで共有します。

en: Twitter returned an error.
ja: Twitter がエラーを返しました。

en: Click here to continue.
ja: 続けるにはこちらをクリック。

en: Here are listed the most used identifiers.
ja: 最もよく使用される識別子を次に示します。

en: Multiple choice
ja: 複数の選択肢

en: Select an option
ja: 選択肢一つを選択してください

en: Please choose an action !
ja: アクションを選択してください !

en: Please select a package !
ja: パッケージを選択してください!

en: has been registered.
ja: 登録されています。

en: has been removed.
ja: 削除されました。

en: File successfully modified !
ja: ファイルが正常に変更されました!

en: Select a file to edit.
ja: 編集するファイルを選択します。

en: Preview
ja: プレビュー

en: Custom CSS has updated successfully!
ja: カスタム CSS が正常に更新されました !

en: Custom CSS.
ja: カスタム CSS。

en: Themes
ja: テーマ

en: Custom CSS
ja: カスタム CSS

en: Active
ja: アクティブ

en: Apply
ja: 申し込み

en: Page
ja: ページ

en: Contact %s team
ja: %s チームに連絡する

en: This Facebook account is already used by another member !
ja: この Facebook アカウントは、すでに別のメンバーによって使用されています !

en: Nickname must not start or end with a dash middle (-).
ja: ニックネームの先頭または末尾にダッシュ (-) を使用することはできません。

en: This Google account is already used by another member !
ja: この Google アカウントは既に別のメンバーによって使用されています !

en: This is undesirable content
ja: これは望ましくないコンテンツです

en: Ban now
ja: 今すぐ禁止

en: User
ja: ユーザー

en: Usurpe my identity
ja: 私のアイデンティティを奪う

en: This source does not exist.
ja: このソースは存在しません。

en: Status and replies
ja: ステータスと返信

en: You must remove one photo before adding another.
ja: 別の写真を追加する前に、1 つの写真を削除する必要があります。

en: This type of file is not yet supported. Instead, try to download a gif or an image.
ja: このタイプのファイルはまだサポートされていません。代わりに、gif または画像をダウンロードしてみてください。

en: Package removed
ja: パッケージを削除しました

en: Sorry, but this repo doesn't exist or has been removed.
ja: 申し訳ありませんが、このリポジトリは存在しないか、削除されています。

en: Comment banned
ja: コメント禁止

en: one of your comments has been banned.
ja: あなたのコメントの 1 つが禁止されました。

en: To do a Ban Appeal, follow the link below :
ja: 禁止の申し立てを行うには、以下のリンクに従ってください:

en: If you do not appeal this decision, your content will be automatically deleted in 7 days.
ja: この決定に異議を申し立てない場合、コンテンツは 7 日後に自動的に削除されます。

en: Post banned
ja: 投稿禁止

en: one of your posts has been banned.
ja: あなたの投稿の 1 つが禁止されました。

en: Package banned
ja: パッケージ禁止

en: one of your packages has been banned.
ja: あなたのパッケージの 1 つが禁止されました。

en: Source banned
ja: ソース禁止

en: one of your sources has been banned.
ja: あなたのソースの 1 つが禁止されています。

en: Account banned
ja: アカウント禁止

en: your account has been banned.
ja: あなたのアカウントは禁止されています。

en: If you do not appeal this decision, your account will be automatically deleted in 7 days.
ja: この決定に異議を申し立てない場合、アカウントは 7 日後に自動的に削除されます。

en: Your domain has been unlinked
ja: ドメインのリンクが解除されました

en: Don't forget to renew your subscription if you don't want to have this problem in the future.
ja: 今後この問題が発生したくない場合は、サブスクリプションを更新することを忘れないでください。

en: This version number is already used for this package, please use another version number.
ja: このバージョン番号は、このパッケージで既に使用されています。別のバージョン番号を使用してください。

en: Please add the author email in the email field !
ja: 電子メール フィールドに著者の電子メールを追加してください !

en: Author email
ja: 著者の電子メール

en: Icons
ja: アイコン

en: Docks
ja: ドック

en: Masks
ja: マスク

en: Overlays
ja: オーバーレイ

en: System Colors
ja: システムの色

en: Load page
ja: ページを読み込む

en: Status Bar
ja: ステータスバー

en: Help us
ja: 助けて

en: Icon, use a png image only, 228x228.
ja: アイコン、228x228 の png 画像のみを使用します。

en: Dock
ja: ドック

en: Done
ja: 終わり

en: Boot Logo
ja: ブート ロゴ

en: iPhone (Default)
ja: iPhone (デフォルト)

en: iPhone (Black)
ja: iPhone (ブラック)

en: iPad (White)
ja: iPad (ホワイト)

en: iPad (Black)
ja: iPad (ブラック)

en: Dock Reflections
ja: ドック反射

en: Dock Blur Reflections
ja: ドックぼかし反射

en: Dock Reflect Icons
ja: Dock Reflect アイコン

en: Dock Reflection Offset
ja: ドック反射オフセット

en: Dock Bounce Icon On Launch
ja: 起動時のドックバウンスアイコン

en: Running Indicator
ja: ランニングインジケーター

en: Font Size
ja: フォントサイズ

en: Width Change
ja: 幅変更

en: Height Change
ja: 高さの変化

en: Text X offset
ja: テキスト X オフセット

en: Text Y offset
ja: テキスト Y オフセット

en: Shadow Color
ja: 影の色

en: Shadow X offset
ja: シャドウ X オフセット

en: Shadow Y offset
ja: シャドウ Y オフセット

en: Shadow Blur Radius
ja: 影ぼかし半径

en: Date Label
ja: 日付ラベル

en: Text Case
ja: テキストケース

en: Lowercase
ja: 小文字

en: Uppercase
ja: 大文字

en: Day Label
ja: 曜日ラベル

en: Clock
ja: 時計

en: Background (Non-Live Mode)
ja: バックグラウンド (非ライブ モード)

en: Background (Live Mode)
ja: 背景（ライブモード）

en: Hour Hand
ja: 時針

en: Minute Hand
ja: 分針

en: Second Hand
ja: 中古

en: Red Dot
ja: 赤い点

en: The red dot (the smaller one in the center).
ja: 赤い点 (中央の小さい方)。

en: Black Dot
ja: ブラックドット

en: The black dot (the larger one in the center).
ja: 黒い点 (中央の大きい方)。

en: Control Center
ja: コントロールセンター

en: Airplane Mode
ja: 機内モード

en: Do Not Disturb
ja: 邪魔しないでください

en: Rotation Locked
ja: 回転ロック

en: Rotation Unlocked
ja: 回転ロック解除

en: Flashlight On
ja: 懐中電灯オン

en: Flashlight Off
ja: 懐中電灯オフ

en: Calculator
ja: 電卓

en: Camera
ja: カメラ

en: Play
ja: 遊ぶ

en: Brightness Up
ja: 明るさアップ

en: Brightness Down
ja: 明るさダウン

en: Sliders
ja: スライダー

en: Slider Track
ja: スライダートラック

en: Volume Up
ja: ボリュームアップ

en: Volume Down
ja: ボリュームダウン

en: Volume Slider
ja: ボリュームスライダー

en: Effects
ja: 効果

en: Mask
ja: マスク

en: Overlay
ja: かぶせる

en: Underlay
ja: 下敷き

en: Shadow
ja: 影

en: Global folder backgrounds
ja: グローバル フォルダーの背景

en: Icon background
ja: アイコンの背景

en: This folder name is already used.
ja: このフォルダ名は既に使用されています。

en: Battery
ja: バッテリー

en: Calendar
ja: カレンダー

en: Carrier
ja: キャリア

en: Mobile Data
ja: モバイルデータ

en: Compass
ja: 方位磁針

en: Contacts
ja: 連絡先

en: Display & Brightness
ja: 表示と明るさ

en: General
ja: 全般的

en: Health
ja: 健康

en: Keychain
ja: キーホルダー

en: Location Active
ja: ロケーションアクティブ

en: Maps
ja: マップ

en: Microphone
ja: マイクロフォン

en: Motion
ja: モーション

en: Music
ja: 音楽

en: News
ja: ニュース

en: Newsstand
ja: ニューススタンド

en: Notes
ja: ノート

en: Notification Center
ja: 通知センター

en: Passcode
ja: パスコード

en: Personal Hotspot
ja: パーソナルホットスポット

en: Phone
ja: 電話

en: Photos
ja: 写真

en: Reminders
ja: リマインダー

en: Emergency SOS
ja: 緊急SOS

en: Sounds
ja: サウンド

en: Video
ja: ビデオ

en: Wallpaper
ja: 壁紙

en: Icon Labels
ja: アイコン ラベル

en: To group your packages into one same theme on Anemone.
ja: Anemone でパッケージを 1 つの同じテーマにグループ化します。

en: Page Dots
ja: ページドット

en: Page Selected
ja: 選択したページ

en: Spotlight Selected
ja: スポットライトが選択されました

en: File .caf
ja: ファイル .caf

en: Lock device
ja: ロック装置

en: Unlock device
ja: デバイスのロックを解除

en: Message sent
ja: メッセージを送信しました

en: Keyboard Sounds
ja: 鍵盤音

en: LockScreen
ja: ロック画面

en: Cellular
ja: セルラー

en: Airplane
ja: 飛行機

en: Alarm
ja: 警報

en: Call Forward
ja: 不在転送

en: Rotation Lock
ja: 回転ロック

en: HomeScreen
ja: ホーム画面

en: Your reply...
ja: あなたの返信...

en: Reputations
ja: 評判

en: This post has no reputation.
ja: この投稿には評判がありません。

en: few seconds
ja: 数秒

en: Friends requests
ja: 友達リクエスト

en: You have no friends requests.
ja: 友達リクエストはありません。

en: An error has occured !
ja: エラーが発生しました ！

en: This version does not exists.
ja: このバージョンは存在しません。

en: We can't find another version to attach to this package.
ja: このパッケージに添付する別のバージョンが見つかりません。

en: Manage versions
ja: バージョンを管理する

en: Delete a version
ja: バージョンを削除する

en: Are you sure?
ja: 本気ですか？

en: Support
ja: サポート

en: Sources
ja: ソース

en: Unread notifications
ja: 未読通知

en: You have no unread notifications.
ja: 未読の通知はありません。

en: You didn’t buy anything yet.
ja: まだ何も購入していません。

en: The registrations are closed for moment ! Sorry.
ja: 登録は一時的に締め切りました！ごめん。

en: Domain has been successfully removed !
ja: ドメインが正常に削除されました!

en: Your domain is now linked to your source !
ja: ドメインがソースにリンクされました!

en: This domain is already used by another source !
ja: このドメインはすでに別のソースで使用されています!

en: The DNS configuration is invalid !
ja: DNS 構成が無効です !

en: Custom domain name
ja: カスタム ドメイン名

en: Setting up a custom domain
ja: カスタム ドメインの設定

en: Enable versioning
ja: バージョニングを有効にする

en: Disable versioning
ja: バージョニングを無効にする

en: Find the people, packages and posts that matter to you most.
ja: あなたにとって最も重要な人、パッケージ、投稿を見つけてください。

en: Show more users
ja: さらにユーザーを表示

en: Show more sources
ja: ソースをさらに表示

en: An error occured, please try to reinstall the profile on your device !
ja: エラーが発生しました。デバイスにプロファイルを再インストールしてください!

en: This device UDID is already linked to another member.
ja: このデバイス UDID は、既に別のメンバーにリンクされています。

en: Your device UDID has been registered.
ja: デバイスの UDID が登録されました。

en: This Facebook account is already linked to another user !
ja: この Facebook アカウントは既に別のユーザーにリンクされています !

en: You have successfully attached your Google account !
ja: Google アカウントが正常に関連付けられました !

en: You have already attached your Google account !
ja: Google アカウントはすでに関連付けられています !

en: This Google account is already linked to another user !
ja: この Google アカウントは既に別のユーザーにリンクされています !

en: Your new password is too short, at least 8 characters !
ja: 新しいパスワードが短すぎます。少なくとも 8 文字です !

en: You need to validate your email address before changing your password !
ja: パスワードを変更する前に、メール アドレスを確認する必要があります !

en: Number
ja: 番号

en: 8 characters
ja: 8文字

en: Alternatively, you can install this profile on your device.
ja: または、このプロファイルをデバイスにインストールすることもできます。

en: Will be used to sign in with your Facebook account.
ja: Facebook アカウントでのサインインに使用されます。

en: Connect your Google account
ja: Google アカウントを接続する

en: Will be used to sign in with your Google account.
ja: Google アカウントでのサインインに使用されます。

en: Your space limitation has been increased by 15 Mo.
ja: 容量制限が 15 Mo 増えました。

en: Your upload limitation has been increased by 15 Mo.
ja: アップロードの制限が 15 Mo 増えました。

en: Do you need more space to host more stuff on your source ? Increase your maximum storage limit by 15 Mo.
ja: ソースでより多くのものをホストするために、より多くのスペースが必要ですか?最大ストレージ制限を 15 Mo 増やします。

en: Subscription
ja: サブスクリプション

en: Section limitation
ja: セクション制限

en: Whitelist limitation
ja: ホワイトリストの制限

en: 50 Mo Storage
ja: 50 Mo ストレージ

en: 15 Mo Upload Limit
ja: 15か月のアップロード制限

en: 100 Mo Upload Limit
ja: 100か月のアップロード制限

en: Advertisements removed
ja: 広告を削除しました

en: Link your domain name
ja: ドメイン名をリンクする

en: 1 Go Storage
ja: 1 ゴーストレージ

en: 150 Mo Upload Limit
ja: 150か月のアップロード制限

en: 5 Go Storage
ja: 5号収納

en: Support is your place to:
ja: サポートは、次のことを行う場所です:

en: Get updates about things you've reported.
ja: あなたが報告したことについての最新情報を入手してください。

en: Check and reply to messages from the Help Team.
ja: ヘルプ チームからのメッセージを確認して返信します。

en: See important messages about your account.
ja: アカウントに関する重要なメッセージを表示します。

en: Informations
ja: インフォメーション

en: Your report is deleted if reported content is removed before we review it.
ja: 報告されたコンテンツが審査前に削除された場合、報告は削除されます。

en: Reviewed reports are automatically deleted after 3 days, if the content has been banned, else you can continue to give us feedbacks.
ja: コンテンツが禁止されている場合、レビューされたレポートは 3 日後に自動的に削除されます。それ以外の場合は、引き続きフィードバックをお寄せください。

en: Your account is verified, so you can help us to moderate the content.
ja: あなたのアカウントは確認済みですので、コンテンツのモデレートにご協力ください。

en: Moderate
ja: 適度

en: Report received
ja: 報告受付

en: Your report
ja: あなたのレポート

en: We reviewed your package. Since it violated our Community Standards, we removed it.
ja: パッケージを確認しました。コミュニティ規定に違反しているため、削除しました。

en: We reviewed the package you reported. Since it violated our Community Standards, we removed it. Thanks for your report. We let the user know that their package has been removed, but not who reported it.
ja: ご報告いただいたパッケージを確認しました。コミュニティ規定に違反しているため、削除しました。ご報告ありがとうございます。パッケージが削除されたことをユーザーに通知しますが、誰がそれを報告したかは通知しません。

en: Thanks for your report - you did the right thing by letting us know about this. We looked over the package you reported, and though it doesn't go against one of our specific Community Standards.
ja: ご報告いただきありがとうございます。この件についてお知らせいただいたことは正しいことでした。ご報告いただいたパッケージを確認しましたが、特定のコミュニティ基準に違反していません。

en: We reviewed your post. Since it violated our Community Standards, we removed it.
ja: あなたの投稿を確認しました。コミュニティ規定に違反しているため、削除しました。

en: We reviewed the post you reported. Since it violated our Community Standards, we removed it. Thanks for your report. We let the user know that their post has been removed, but not who reported it.
ja: ご報告いただいた投稿を確認いたしました。コミュニティ規定に違反しているため、削除しました。ご報告ありがとうございます。投稿が削除されたことをユーザーに通知しますが、誰がそれを報告したかは通知しません。

en: Thanks for your report - you did the right thing by letting us know about this. We looked over the post you reported, and though it doesn't go against one of our specific Community Standards.
ja: ご報告いただきありがとうございます。この件についてお知らせいただいたことは正しいことでした。ご報告いただいた投稿を確認しましたが、特定のコミュニティ基準に反するものではありませんでした。

en: Someone anonymously reported your profile.
ja: 誰かがあなたのプロフィールを匿名で報告しました。

en: We reviewed your profile. Since it violated our Community Standards, we removed it.
ja: あなたのプロフィールを確認しました。コミュニティ規定に違反しているため、削除しました。

en: We reviewed the profile you reported. Since it violated our Community Standards, we removed it. Thanks for your report. We let the user know that their profile has been removed, but not who reported it.
ja: ご報告いただいたプロフィールを確認しました。コミュニティ規定に違反しているため、削除しました。ご報告ありがとうございます。プロファイルが削除されたことをユーザーに通知しますが、誰がそれを報告したかは通知しません。

en: Thanks for your report - you did the right thing by letting us know about this. We looked over the profile you reported, and though it doesn't go against one of our specific Community Standards.
ja: ご報告いただきありがとうございます。この件についてお知らせいただいたことは正しいことでした。ご報告いただいたプロフィールを確認しましたが、特定のコミュニティ基準に反するものではありませんでした。

en: If you think we should look at something specific on this or another profile, you can report that exact content (ex: comment) instead of the entire profile.
ja: このプロファイルまたは別のプロファイルの特定の内容を確認する必要があると思われる場合は、プロファイル全体ではなく、その正確な内容 (コメントなど) を報告できます。

en: If you want us to look at something specific on a profile, be sure to report the content (ex: comment), not the entire source.
ja: プロフィールの特定の内容を確認してほしい場合は、ソース全体ではなく、必ずコンテンツ (コメントなど) を報告してください。

en: We reviewed your source. Since it violated our Community Standards, we removed it.
ja: ソースを確認しました。コミュニティ規定に違反しているため、削除しました。

en: We reviewed the source you reported. Since it violated our Community Standards, we removed it. Thanks for your report. We let the user know that their source has been removed, but not who reported it.
ja: ご報告いただいた情報源を確認しました。コミュニティ規定に違反しているため、削除しました。ご報告ありがとうございます。ソースが削除されたことをユーザーに通知しますが、誰がそれを報告したかは通知しません。

en: If you think we should look at something specific on this or another source, you can report that exact content (ex: package) instead of the entire source.
ja: この情報源または別の情報源で特定のものを調べる必要があると思われる場合は、情報源全体ではなく、その正確な内容 (例: パッケージ) を報告できます。

en: If you want us to look at something specific on a source, be sure to report the content (ex: package), not the entire source.
ja: ソースの特定の内容を確認したい場合は、ソース全体ではなく、必ずコンテンツ (例: パッケージ) を報告してください。

en: Reviewed
ja: 審査

en: In review
ja: 審査中

en: Thanks for your feedback
ja: ご意見ありがとうございます

en: Our reply
ja: 私たちの返事

en: How was this experience?
ja: この経験はどうでしたか？

en: How could it be better?
ja: どうすればもっと良くなるでしょうか？

en: Send a ban appeal.
ja: 禁止要請を送信します。

en: Give us some informations.
ja: 情報を教えてください。

en: We will review the report again, please be patient.
ja: 再度レポートを確認いたしますので、しばらくお待ちください。

en: What to expect now
ja: 今何を期待するか

en: Thanks for letting us know about something you don't want to see on %s. We'll send you a message here when we have an update except if the content is deleted before review it.
ja: %s で見たくないものについてお知らせいただきありがとうございます。コンテンツがレビュー前に削除された場合を除き、更新がある場合はここにメッセージを送信します。

en: Please let us know if you see anything else that concerns you.
ja: 他に気になる点がありましたらお知らせください。

en: We want to keep %s safe and welcoming for everyone.
ja: 私たちは、%s を安全に保ち、すべての人を歓迎したいと考えています。

en: What you can do
ja: できること

en: Delete Report
ja: レポートの削除

en: No report found.
ja: レポートが見つかりません。

en: You are allowed to review reports from other users only.
ja: 他のユーザーからのレポートのみを確認できます。

en: Of course, suspended users can open a Ban Appeal in the 10 days following the suspension.
ja: もちろん、停止されたユーザーは、停止後 10 日以内に禁止の申し立てを行うことができます。

en: When an user open a Ban Appeal, the content will be reviewed a second time from another authorized user to be unsuspended.
ja: ユーザーが禁止の申し立てを開くと、コンテンツは別の許可されたユーザーから再度審査され、停止が解除されます。

en: You are allowed to review all reports.
ja: すべてのレポートを確認できます。

en: To start, review the package and close the window to come back here
ja: まず、パッケージを確認し、ウィンドウを閉じてここに戻ってください

en: To start, review the reply and close the window to come back here
ja: まず、返信を確認し、ウィンドウを閉じてここに戻ってください

en: To start, review the comment and close the window to come back here
ja: まず、コメントを確認し、ウィンドウを閉じてここに戻ってください

en: To start, review the status and close the window to come back here
ja: 開始するには、ステータスを確認し、ウィンドウを閉じてここに戻ってください

en: To start, review the post and close the window to come back here
ja: まず、投稿を確認し、ウィンドウを閉じてここに戻ってください

en: If you want us to look at something specific on a profile, be sure to report the content (ex: comment), not the entire profile.
ja: プロフィールの特定の内容を確認してほしい場合は、プロフィール全体ではなく、必ずコンテンツ (コメントなど) を報告してください。

en: To start, review the profile and close the window to come back here
ja: まず、プロファイルを確認し、ウィンドウを閉じてここに戻ってください

en: To start, review the source and close the window to come back here
ja: 開始するには、ソースを確認し、ウィンドウを閉じてここに戻ってください

en: Members
ja: メンバー

en: Ignore the report
ja: レポートを無視する

en: Ban
ja: 禁止

en: This package is already on %s! Are you a pirate? Else contact us to verify your account.
ja: このパッケージはすでに %s にあります。あなたは海賊ですか？それ以外の場合は、アカウントを確認するためにお問い合わせください。

en: Versioning has been disabled.
ja: バージョン管理が無効になっています。

en: Versioning has been enabled.
ja: バージョン管理が有効になりました。

en: Versioning
ja: バージョニング

en: By disabling versioning all secondary versions will be removed!
ja: バージョニングを無効にすると、すべてのセカンダリ バージョンが削除されます !

en: Delete & disable
ja: 削除して無効にする

en: Disable
ja: 無効にする

en: This option allows you to manage multiple versions for one same package.
ja: このオプションを使用すると、1 つの同じパッケージの複数のバージョンを管理できます。

en: By enabling versioning, when you update a package, previous versions for this package will not be deleted
ja: バージョン管理を有効にすると、パッケージを更新するときに、このパッケージの以前のバージョンは削除されません

en: You will have to do it manually.
ja: 手動で行う必要があります。

en: This action is only available when you have at least 2 versions for one same package.
ja: このアクションは、1 つの同じパッケージに少なくとも 2 つのバージョンがある場合にのみ使用できます。

en: Enable
ja: 有効

en: Sorry, but this repo has been banned.
ja: 申し訳ありませんが、このレポは禁止されています。

en: Sorry, but your IP has been banned.
ja: 申し訳ありませんが、あなたの IP は禁止されています。

en: Sorry, this domain is unknown.
ja: このドメインは不明です。

en: You must be registered and logged in to reply.
ja: 返信するには、登録してログインする必要があります。

en: This Twitter account is already used by another member !
ja: この Twitter アカウントは既に別のメンバーによって使用されています !

en: Source access
ja: ソース アクセス

en: Your gift code is :
ja: あなたのギフトコードは:

en: If you already have an account, follow the link below to use your gift code.
ja: すでにアカウントをお持ちの場合は、以下のリンクからギフト コードを使用してください。

en: Else, you need to create an account first.
ja: それ以外の場合は、最初にアカウントを作成する必要があります。

en: Gift code
ja: ギフトコード

en: Denied
ja: 拒否された

en: Rapporteur
ja: 報告者

en: Ignored
ja: 無視

en: Causes
ja: 原因

en: This report has been ignored.
ja: このレポートは無視されました。

en: This report has been accepted.
ja: この報告は受理されました。

en: Unban
ja: 禁止解除

en: UDID must be 40 characters or 25 characters and the description is 250 characters maximum !
ja: UDID は 40 文字または 25 文字である必要があり、説明は最大 250 文字です !

en: Public key
ja: 公開鍵

en: UDID must do at least 25 characters.
ja: UDID は 25 文字以上にする必要があります。

en: Package not purchased.
ja: パッケージ未購入。

en: Copy link
ja: リンクをコピーする

en: No payment method available!
ja: お支払い方法がありません！

en: or
ja: また

en: We acknowledge receipt of the payment you just made.
ja: 私たちはあなたが今行った支払いの受領を確認します.

en: Link device
ja: リンク装置

en: We automatically linked this access to your account.
ja: このアクセスをあなたのアカウントに自動的にリンクしました。

en: Account deleted
ja: アカウントが削除されました

en: your account has been deleted.
ja: あなたのアカウントは削除されました。

en: After an account deactivation over 3 months, your account was deleted.
ja: 3 か月以上アカウントが無効化された後、お客様のアカウントは削除されました。

en: Source renamed
ja: ソースの名前が変更されました

en: Gift
ja: 贈り物

en: Discover
ja: 発見する

en: Copied
ja: コピーしました

en: Indication
ja: 表示

en: Gift code already used!
ja: ギフトコードはすでに使用されています！

en: Gift code unknown!
ja: ギフトコード不明！

en: Here you can activate your gift code.
ja: ここでギフトコードを有効化できます。

en: Blacklist
ja: ブラックリスト

en: Whitelists
ja: ホワイトリスト

en: You tried too many times, retry later.
ja: 試行回数が多すぎます。後で再試行してください。

en: This code has already been used.
ja: このコードはすでに使われています。

en: Please enter your backup code below
ja: 以下にバックアップコードを入力してください

en: Enter code
ja: コードを入力する

en: Choose a different verification method
ja: 別の確認方法を選択する

en: Use a code generator app
ja: コード生成アプリを使用する

en: Use a backup code
ja: バックアップ コードを使用する

en: You understand that all related informations, such as your purchases, your packages, your comments and more, will be deleted.
ja: 購入、パッケージ、コメントなど、関連するすべての情報が削除されることを理解しています。

en: Social networks
ja: ソーシャルネットワーク

en: Two-step Authentication
ja: 二段階認証

en: Nickname updated
ja: ニックネームを更新しました

en: we have successfully updated your nickname to :
ja: あなたのニックネームを に更新しました:

en: Password updated
ja: パスワードが更新されました

en: we have successfully updated your password.
ja: パスワードを更新しました。

en: Same passwords
ja: 同じパスワード

en: Keep this backup code in a safe place - print it, write it, or save a screenshot.
ja: このバックアップ コードを安全な場所に保管してください。印刷するか、書き留めるか、スクリーンショットを保存してください。

en: If you lose access to your device, however, you can use this code to verify your identity. This code can only be used once.
ja: ただし、デバイスにアクセスできなくなった場合は、このコードを使用して本人確認を行うことができます。このコードは 1 回のみ使用できます。

en: You have successfully attached your Patreon account !
ja: Patreon アカウントの関連付けが完了しました !

en: You have already attached your Patreon account !
ja: あなたはすでにあなたのPatreonアカウントを添付しています!

en: This Patreon account is already linked to another user !
ja: このPatreonアカウントはすでに別のユーザーにリンクされています!

en: This Twitter account is already linked to another user !
ja: この Twitter アカウントは既に別のユーザーにリンクされています !

en: Connect your Patreon account
ja: Patreon アカウントを接続する

en: Will be used to unlock packages with your Patreon account.
ja: Patreon アカウントでパッケージのロックを解除するために使用されます。

en: Will be used to sign in with your Twitter account.
ja: Twitterアカウントでサインインするために使用されます。

en: Two-step Authentication ready
ja: 二段階認証対応

en: Two-step authentication is now enabled !
ja: 二段階認証が有効になりました！

en: The code you entered is invalid.
ja: 入力したコードは無効です。

en: Backup code successfully reset !
ja: バックアップ コードが正常にリセットされました !

en: Get the backup code
ja: バックアップ コードを取得する

en: If you loose access to your device, you can use this code to confirm your identity. It can only be used once.
ja: デバイスにアクセスできなくなった場合は、このコードを使用して身元を確認できます。使用できるのは 1 回のみです。

en: Print
ja: 印刷する

en: Configure your security application
ja: セキュリティ アプリケーションを構成する

en: From your security application, follow the steps to set up a new account. When prompted, scan the following QR code with your camera. You will then have to do a quick test.
ja: セキュリティ アプリケーションから、手順に従って新しいアカウントを設定します。プロンプトが表示されたら、次の QR コードをカメラでスキャンします。次に、簡単なテストを行う必要があります。

en: You can not scan the code ?
ja: コードをスキャンできませんか？

en: From your security application, enter the following key :
ja: セキュリティ アプリケーションから、次のキーを入力します:

en: Scan QR code instead
ja: 代わりに QR コードをスキャン

en: Use your security application to generate a code and enter it below.
ja: セキュリティ アプリケーションを使用してコードを生成し、以下に入力します。

en: How does two-step authentication works
ja: 二段階認証の仕組み

en: When you log in, you will need to provide a login code.
ja: ログインするときは、ログインコードを入力する必要があります。

en: The login code will be generated using a security application.
ja: ログイン コードは、セキュリティ アプリケーションを使用して生成されます。

en: When you enter the login code, we'll know it's really you.
ja: ログイン コードを入力すると、本人であることがわかります。

en: These items only need to be bought once, there is no expiration date like for subscriptions.
ja: これらのアイテムは一度だけ購入する必要があり、サブスクリプションのように有効期限はありません。

en: Read more
ja: 続きを読む

en: Can see comments.
ja: コメントを見ることができます。

en: Can see followers.
ja: フォロワーを表示できます。

en: Can manage source packages.
ja: ソース パッケージを管理できます。

en: Can edit source blacklist.
ja: ソースブラックリストを編集できます。

en: Can edit changelogs.
ja: 変更ログを編集できます。

en: Can delete packages.
ja: パッケージを削除できます。

en: Can edit descriptions.
ja: 説明を編集できます。

en: Can download packages.
ja: パッケージをダウンロードできます。

en: Move
ja: 動く

en: Can move packages to another source.
ja: パッケージを別のソースに移動できます。

en: Can see sales and add users.
ja: 売上を確認し、ユーザーを追加できます。

en: Can see package statistics.
ja: パッケージ統計を表示できます。

en: Can manage whitelists.
ja: ホワイトリストを管理できます。

en: Can edit source settings.
ja: ソース設定を編集できます。

en: Rename
ja: 名前を変更

en: Can rename source.
ja: ソースの名前を変更できます。

en: Can see source's statistics.
ja: ソースの統計を見ることができます。

en: Can edit source's theme.
ja: ソースのテーマを編集できます。

en: If you already have an account, follow the link below to activate your access.
ja: すでにアカウントをお持ちの場合は、以下のリンクに従ってアクセスを有効にしてください。

en: Access resent successfully !
ja: アクセスが正常に再送信されました!

en: Access updated successfully !
ja: アクセスが正常に更新されました!

en: Access added successfully !
ja: アクセスが正常に追加されました!

en: This user already have an access.
ja: このユーザーはすでにアクセス権を持っています。

en: You already have 3 users granted.
ja: すでに 3 人のユーザーが付与されています。

en: You must select at least one access.
ja: 少なくとも 1 つのアクセスを選択する必要があります。

en: Access deleted successfully !
ja: アクセスが正常に削除されました!

en: Here's where you grant users access to this source.
ja: ここで、このソースへのアクセスをユーザーに許可します。

en: You can add up to 3 users.
ja: 最大 3 人のユーザーを追加できます。

en: Access
ja: アクセス

en: No access found.
ja: アクセスが見つかりません。

en: New access
ja: 新しいアクセス

en: We will notify the user by email.
ja: ユーザーにメールで通知します。

en: If he's not yet registered, we will give him an unique link to enable his access after registration.
ja: まだ登録していない場合は、登録後にアクセスできるようにするための固有のリンクを提供します。

en: Are you sure you want to delete this user access?
ja: このユーザー アクセスを削除してもよろしいですか?

en: UDID must do at least 25 characters and the description is 250 characters maximum !
ja: UDID は 25 文字以上で、説明は最大 250 文字です !

en: Add to blacklist
ja: ブラックリストに追加

en: An error occurred
ja: エラーが発生しました

en: You was inactive too many times.
ja: あなたは何度も非アクティブでした。

en: The dock mask determines the shape of the dock.
ja: ドック マスクは、ドックの形状を決定します。

en: The dock overlay is an image that's applied on top of the dock background.
ja: ドック オーバーレイは、ドックの背景の上に適用される画像です。

en: This boolean controls whether a gaussian blur effect is applied to the dock's reflections.
ja: このブール値は、ドックの反射にガウスぼかし効果を適用するかどうかを制御します。

en: This float adjusts the vertical position of the reflections.
ja: このフロートは、反射の垂直位置を調整します。

en: This boolean controls whether the dock icons bounce when they're tapped and before the app starts loading. (Default: false)
ja: このブール値は、ドック アイコンがタップされたとき、およびアプリの読み込みが開始される前にドック アイコンがバウンスするかどうかを制御します。 (デフォルト: false)

en: Note: Some people may find this effect cool while others might think it's rather annoying.
ja: 注: この効果をクールだと思う人もいれば、かなり面倒だと思う人もいます。

en: Anemone supports showing running indicators in the dock.
ja: Anemone は、ドックでの実行中のインジケーターの表示をサポートしています。

en: Darken Wallpaper
ja: 壁紙を暗くする

en: Anemone can darken the wallpaper under the dock.
ja: アネモネはドックの下の壁紙を暗くすることができます。

en: Fonts
ja: フォント

en: Font name to override
ja: オーバーライドするフォント名

en: This font name is already used.
ja: このフォント名は既に使用されています。

en: None
ja: なし

en: Capitalize
ja: 大文字にする

en: Non-Live mode is when the clock icon is inside a folder, in Spotlight, Siri, Anemone's preview, etc.
ja: Non-Live モードは、Spotlight、Siri、Anemone のプレビューなどで時計アイコンがフォルダー内にある場合です。

en: The icon mask determines the shape of the icons.
ja: アイコン マスクは、アイコンの形状を決定します。

en: Anemone applies overlays on top of icons in SpringBoard.
ja: Anemone は、SpringBoard のアイコンの上にオーバーレイを適用します。

en: Anemone applies the following underlays underneath icons outside of SpringBoard.
ja: Anemone は、SpringBoard の外部のアイコンの下に次のアンダーレイを適用します。

en: Anemone applies shadows underneath icons in SpringBoard.
ja: Anemone は、SpringBoard のアイコンの下に影を適用します。

en: This package does not exists.
ja: このパッケージは存在しません。

en: Select packages you want to download
ja: ダウンロードしたいパッケージを選択

en: Search a package
ja: パッケージを検索

en: Start by searching a package
ja: パッケージの検索から始めます

en: Please add the maintainer email in the email field !
ja: 電子メール フィールドにメンテナの電子メールを追加してください !

en: Please add a maintainer !
ja: メンテナを追加してください！

en: Set for all
ja: 全員に設定

en: Maintainer
ja: メンテナー

en: Maintainer email
ja: メンテナーのメール

en: Long description
ja: 長い説明

en: Select packages you want to edit
ja: 編集したいパッケージを選択

en: Access rejected successfully !
ja: アクセスが正常に拒否されました!

en: Your access has been override.
ja: あなたのアクセスは上書きされました。

en: Your access has been enabled.
ja: アクセスが有効になりました。

en: Can see source comments.
ja: ソースコメントを見ることができます。

en: Can see source followers.
ja: ソースフォロワーを見ることができます。

en: Can edit source changelogs.
ja: ソース変更ログを編集できます。

en: Can delete source packages.
ja: ソース パッケージを削除できます。

en: Can edit source descriptions.
ja: ソースの説明を編集できます。

en: Can download source packages.
ja: ソース パッケージをダウンロードできます。

en: Can move source packages to another source.
ja: ソース パッケージを別のソースに移動できます。

en: Can manage source whitelists.
ja: ソース ホワイトリストを管理できます。

en: You already have an access to this source, do you want to override it?
ja: 既にこのソースへのアクセス権を持っています。オーバーライドしますか?

en: Before
ja: 前

en: After
ja: 後

en: This version already exists!
ja: このバージョンはすでに存在します !

en: Maintainer field is not empty!
ja: メンテナー フィールドは空ではありません!

en: Here you can automatically update your packages to add the missing field <b>Maintainer</b>.
ja: ここで、パッケージを自動的に更新して、不足しているフィールド <b>Maintainer</b> を追加できます。

en: Below, are listed packages without <b>Maintainer</b> field.
ja: 以下に、<b>Maintainer</b> フィールドのないパッケージをリストします。

en: What package do you want to update?
ja: どのパッケージを更新しますか?

en: How should the version number be changed?
ja: バージョン番号はどのように変更する必要がありますか?

en: Increment last number
ja: 最後の番号をインクリメントする

en: Don't touch anything
ja: 何も触れないでください

en: Add text at end
ja: 最後にテキストを追加

en: Text to add at end
ja: 最後に追加するテキスト

en: This page does not update upload date and does not post anything on your Twitter or Facebook account.
ja: このページはアップロード日を更新せず、Twitter または Facebook アカウントに何も投稿しません。

en: An update will be visible to users having the package installed.
ja: パッケージがインストールされているユーザーには、更新が表示されます。

en: You can use comma to invite multiple users.
ja: コンマを使用して複数のユーザーを招待できます。

en: Awaiting activation
ja: アクティベーション待ち

en: Move to folder
ja: フォルダへ移動

en: ROOT directory (/)
ja: ルートディレクトリ （/）

en: Themes directory
ja: テーマ ディレクトリ

en: LockHTML directory
ja: LockHTML ディレクトリ

en: SBHTML directory
ja: SBHTML ディレクトリ

en: Icon file
ja: アイコンファイル

en: File
ja: ファイル

en: Extract using Icon field
ja: Icon フィールドを使用して抽出

en: Add depends
ja: 依存を追加

en: You can only import packages to your own sources!
ja: パッケージは自分のソースにのみインポートできます!

en: To what source
ja: どのソースに

en: No redirection will be applied on your old URL.
ja: 古い URL にはリダイレクトは適用されません。

en: Total downloads
ja: 総ダウンロード数

en: Page views
ja: ページビュー

en: Devices
ja: デバイス

en: No action available
ja: 利用可能なアクションはありません

en: Rename your source
ja: ソースの名前を変更する

en: We will send you an email to let you know when it's done.
ja: 完了したことをお知らせするメールをお送りします。

en: You have reached your custom sections limit.
ja: カスタム セクションの上限に達しました。

en: You must set your Merchant ID and your IPN Secret.
ja: マーチャント ID と IPN シークレットを設定する必要があります。

en: Your CoinPayments.net settings has been updated!
ja: CoinPayments.net の設定が更新されました !

en: You must set your Publishable Key and your Secret Key.
ja: 公開可能なキーと秘密キーを設定する必要があります。

en: Your Stripe.com settings has been updated!
ja: Stripe.com の設定が更新されました!

en: Merchant ID
ja: 販売者ID

en: IPN Secret
ja: IPN secret

en: Publishable Key
ja: 発行可能なキー

en: Manage access
ja: アクセスの管理

en: Sileo Featured
ja: シレオ特集

en: You can't import a whitelist to itself!
ja: ホワイトリストをそれ自体にインポートすることはできません!

en: You can only import whitelists from your own sources!
ja: 独自のソースからのみホワイトリストをインポートできます!

en: This package does not exist!
ja: このパッケージは存在しません!

en: This whitelist is empty!
ja: このホワイトリストは空です!

en: Packages Whitelists
ja: パッケージのホワイトリスト

en: Import
ja: 輸入

en: From what source
ja: どのソースから

en: From what whitelist
ja: どのホワイトリストから

en: To what whitelist
ja: どのホワイトリストに

en: You have reached your limit of sources.
ja: ソースの上限に達しました。

en: You have reached your sources limit.
ja: ソースの上限に達しました。

en: 1 Source Limit
ja: 1 ソース制限

en: 3 Sources Limit
ja: 3 ソース制限

en: 5 Sources Limit
ja: 5 ソース制限

en: 10 Go Storage
ja: 10号収納

en: Unlimited Sources Limit
ja: 無制限のソース制限

en: All reports reviewed have been removed.
ja: レビューしたレポートはすべて削除されました。

en: Delete reports reviewed
ja: レビューしたレポートを削除する

en: An embedded Package or Source supports light and dark color themes and custom link colors. Customize %s widgets at the page-level with &lt;meta&gt; elements or add data-* attributes to individual generated elements.
ja: 埋め込まれたパッケージまたはソースは、明るい色と暗い色のテーマ、およびカスタム リンクの色をサポートします。 <meta> 要素を使用してページレベルで %s ウィジェットをカスタマイズするか、個々の生成された要素に data-* 属性を追加します。

en: Error 500
ja: エラー 500

en: Sorry, an internal server error occured.
ja: 内部サーバー エラーが発生しました。

en: We have been notified and will do everything to resolve the problem as soon as possible.
ja: 私たちは通知を受けており、できるだけ早く問題を解決するために全力を尽くします.

en: Please help us to translate these pages in your language.
ja: これらのページをあなたの言語に翻訳するのを手伝ってください。

en: Convert
ja: 変換

en: Convert your zip file to deb.
ja: Zip ファイルを deb に変換します。

en: Build your theme easily with our Theme Creator.
ja: テーマ クリエーターを使用して、テーマを簡単に作成します。

en: Connect your Twitter account
ja: Twitter アカウントを接続する

en: Text Color
ja: テキストの色

en: Banner removed successfully !
ja: バナーが正常に削除されました!

en: does not exist or has never added our repos.
ja: 存在しないか、リポジトリを追加したことがありません。

en: Translate
ja: 翻訳

en: This is a paid source !
ja: これは有料ソースです！

en: Make payments with CoinPayments.net
ja: CoinPayments.net で支払いを行う

en: No package found
ja: パッケージが見つかりません

en: Package purchased
ja: 購入したパッケージ

en: Source purchased
ja: 購入したソース

en: You already have unlocked this source!
ja: あなたはすでにこのソースのロックを解除しています!

en: You already have bought this package!
ja: あなたはすでにこのパッケージを購入しています！

en: Gift code enabled!
ja: ギフトコード有効！

en: Deactivate your account
ja: あなたのアカウントを無効にします

en: This will deactivate your account
ja: これにより、アカウントが無効になります

en: What else you should know
ja: 他に知っておくべきこと

en: Some account information may still be available in search engines, such as Google or Bing.
ja: 一部のアカウント情報は、Google や Bing などの検索エンジンで引き続き利用できる場合があります。

en: If you just want to change your @username, you don't need to deactivate your account. Instead, edit it in your settings.
ja: @username を変更するだけの場合は、アカウントを無効にする必要はありません。代わりに、設定で編集してください。

en: Deactivate and log out
ja: 無効化してログアウトする

en: Thid device UDID does not exist or has never added our repos.
ja: このデバイスの UDID は存在しないか、リポジトリを追加したことがありません。

en: Increase the upload limitation by 15 Mo to add big packages on your source.
ja: ソースに大きなパッケージを追加するには、アップロードの制限を 15 Mo 増やします。

en: Get 5 new extra sections to help organise your source.
ja: ソースの整理に役立つ 5 つの新しい追加セクションを入手してください。

en: Increase the limit of whitelist by 50 to add more devices on your protected source.
ja: 保護されたソースにさらにデバイスを追加するには、ホワイトリストの制限を 50 増やします。

en: Remove all traces of our brand in your source.
ja: ソース内のブランドの痕跡をすべて削除してください。

en: Remove all the advertisments from your source. Use your advertisements or not.
ja: ソースからすべての広告を削除します。広告を使用するかどうか。

en: Can choose what packages you want to feature on Sileo and can change Sileo banner.
ja: Sileo に掲載するパッケージを選択し、Sileo バナーを変更できます。

en: Source FTP
ja: ソース FTP

en: On this part, you can upload your .deb or .zip files via FTP.
ja: この部分では、FTP 経由で .deb または .zip ファイルをアップロードできます。

en: Once time uploaded, you can easily import them in your source.
ja: 一度アップロードしたら、ソースに簡単にインポートできます。

en: FTP host
ja: FTP ホスト

en: Add FTP user
ja: FTP ユーザーを追加

en: Generate new password
ja: 新しいパスワードを生成する

en: iWidgets directory
ja: iWidget ディレクトリー

en: Sileo color has been modified !
ja: シレオの色が変わりました！

en: Sileo banner added successfully !
ja: Sileo バナーが正常に追加されました!

en: Sileo banner
ja: シレオバナー

en: Sileo Color
ja: シレオカラー

en: Color for Sileo pages.
ja: Sileo ページのカラー。

en: Email
ja: Eメール

en: This package is already on another source ! Are you a pirate? Else contact us to verify your account.
ja: このパッケージは既に別のソースにあります!あなたは海賊ですか？それ以外の場合は、アカウントを確認するためにお問い合わせください。

en: Here, you can easily rename your source.
ja: ここで、ソースの名前を簡単に変更できます。

en: Please delete all children sections first!
ja: 最初にすべての子セクションを削除してください!

en: Add children sections
ja: 子セクションを追加

en: Children sections use parent section icon.
ja: 子セクションは、親セクション アイコンを使用します。

en: Sell your source
ja: ソースを売る

en: By enabling this option, you can sell all your private packages with 1 purchase.
ja: このオプションを有効にすると、1 回の購入ですべてのプライベート パッケージを販売できます。

en: Currency
ja: 通貨

en: You must set a banner image to get your package featured on Sileo.
ja: パッケージを Sileo で紹介するには、バナー画像を設定する必要があります。

en: Select packages you want to feature on Sileo.
ja: Sileo に掲載するパッケージを選択します。

en: Sorry, but this repo has been closed.
ja: 申し訳ありませんが、このリポジトリは閉鎖されました。

en: If you forgot your password or bought this device from another user, please contact us.
ja: パスワードを忘れた場合、または別のユーザーからこのデバイスを購入した場合は、お問い合わせください。

en: If you have really more than 10 devices, for security reason, send a UDID list by mail to admin please.
ja: 本当に 10 台以上のデバイスをお持ちの場合は、セキュリティ上の理由から、メールで UDID リストを管理者に送信してください。

en: Unknow device
ja: 未知のディバイス

en: Pledge
ja: 誓約

en: Refund request
ja: 払い戻しのリクエスト

en: your refund request has been accepted by the developer.
ja: あなたの払い戻しリクエストは開発者によって受け入れられました.

en: Your code is :
ja: あなたのコードは次のとおりです:

en: Two-step Authentication Code
ja: 二段階認証コード

en: the developer did not respond to your request within the seven days.
ja: 開発者は 7 日以内にあなたのリクエストに応答しませんでした。

en: Your refund request has been automatically declined.
ja: 払い戻しリクエストは自動的に拒否されました。

en: your refund request has been automatically closed.
ja: 払い戻しリクエストは自動的にクローズされました。

en: Freebox hors ligne
ja: フリーボックスオードリーニュ

en: This source has been archived.
ja: このソースはアーカイブされています。

en: You must generate at least 1 gift code!
ja: 少なくとも 1 つのギフト コードを生成する必要があります !

en: You can generate up to 50 gift code!
ja: 最大50個のギフトコードを生成できます!

en: Today
ja: 今日

en: Number of sales
ja: 販売数

en: Last 7 days
ja: 過去 7 日間

en: This month
ja: 今月

en: Link
ja: リンク

en: Please type your password to show your private key.
ja: 秘密鍵を表示するには、パスワードを入力してください。

en: Description is too long !
ja: 説明が長すぎます!

en: Are you sure you wish to reset your keys?
ja: 本当にキーをリセットしますか?

en: This will generate new token for your public and private key and cannot be undone.
ja: これにより、公開鍵と秘密鍵の新しいトークンが生成され、元に戻すことはできません。

en: Our API will return semantically valid HTTP response codes based on the success of your request. The following table can be used as a reference for response codes it will return.
ja: 当社の API は、リクエストの成功に基づいて、意味的に有効な HTTP レスポンス コードを返します。次の表は、返される応答コードのリファレンスとして使用できます。

en: HTTP status codes
ja: HTTP ステータス コード

en: If an HTTP status code have multiple reasons, please use the error code returned by the API.
ja: HTTP ステータス コードに複数の理由がある場合は、API によって返されたエラー コードを使用してください。

en: The following table describes the codes which may appear when working with the API.
ja: 次の表では、API を操作するときに表示される可能性のあるコードについて説明します。

en: Checks whether an UDID has downloaded/bought one package.
ja: UDID が 1 つのパッケージをダウンロード/購入したかどうかを確認します。

en: Returns UDIDs allowed for one package (Package Whitelist).
ja: 1 つのパッケージに許可されている UDID を返します (パッケージ ホワイトリスト)。

en: Your source identifier.
ja: ソース識別子。

en: Returns UDIDs allowed for one source (General Whitelist).
ja: 1 つのソースに許可されている UDID を返します (一般ホワイトリスト)。

en: Add an UDID to a whitelist (General or Package Whitelist).
ja: UDID をホワイトリスト (一般またはパッケージ ホワイトリスト) に追加します。

en: A whitelist where you want to add an UDID.
ja: UDID を追加するホワイトリスト。

en: Source General Whitelist, to allow an UDID for all your packages on this source.
ja: ソースの一般的なホワイトリスト。このソースのすべてのパッケージに UDID を許可します。

en: A Package Whitelist, to allow an UDID for one package. <code>package</code> argument must be specified.
ja: 1 つのパッケージの UDID を許可するパッケージ ホワイトリスト。 <code>package</code> 引数を指定する必要があります。

en: An UDID to add.
ja: 追加する UDID。

en: A description to identify this UDID easily.
ja: この UDID を簡単に識別するための記述。

en: A package identifier, when you want to add an UDID to a <code>package</code> whitelist.
ja: UDID を <code>package</code> ホワイトリストに追加する場合のパッケージ識別子。

en: Delete an UDID from a whitelist (General or Package Whitelist).
ja: ホワイトリスト (一般またはパッケージ ホワイトリスト) から UDID を削除します。

en: A whitelist, where you want to delete an UDID.
ja: UDID を削除するホワイトリスト。

en: An UDID to delete.
ja: 削除する UDID。

en: A package identifier, when you want to delete an UDID from a <code>package</code> whitelist.
ja: <code>package</code> ホワイトリストから UDID を削除する場合のパッケージ識別子。

en: Do you have CyDown installed? That may be the reason why your IP has been banned.
ja: CyDown がインストールされていますか?それがあなたの IP が禁止された理由かもしれません。

en: Please provide all informations you can find below.
ja: 以下のすべての情報をご提供ください。

en: Closed
ja: 閉まっている

en: Fully customizable with your own HTML, CSS and JavaScript.
ja: 独自の HTML、CSS、JavaScript で完全にカスタマイズ可能。

en: Sell your packages directly with Paypal, Stripe or CoinPayments.
ja: Paypal、Stripe、または CoinPayments でパッケージを直接販売します。

en: Compatible with all theme engines.
ja: すべてのテーマ エンジンと互換性があります。

en: Convert your zip files to deb
ja: Zip ファイルを deb に変換する

en: Use our Theme Creator tool
ja: テーマ クリエーター ツールを使用する

en: Your .zip
ja: あなたの.zip

en: You didn’t downloaded anything yet.
ja: まだ何もダウンロードしていません。

en: Add package
ja: パッケージを追加

en: Refund requests
ja: 払い戻しリクエスト

en: If your email address exists in our database, you will receive a password recovery link at your email address in a few minutes.
ja: あなたの電子メール アドレスがデータベースに存在する場合は、数分以内にあなたの電子メール アドレスにパスワード回復リンクが送信されます。

en: Note this also resets your 2FA method to Email 2FA if you have 2FA enabled.
ja: 2FA が有効になっている場合、これにより 2FA メソッドが Email 2FA にリセットされることにも注意してください。

en: is already linked to another account.
ja: はすでに別のアカウントにリンクされています。

en: Check your mailbox to get the code.
ja: メールボックスを確認して、コードを取得してください。

en: Use your code generator app to generate a code.
ja: コード生成アプリを使用してコードを生成します。

en: Purchases
ja: 購入

en: or more
ja: 以上

en: Private packages
ja: プライベートパッケージ

en: Join
ja: 加入

en: When ordering or registering on our site, as appropriate, you may be asked to enter your email address or other details to help you with your experience.
ja: 当社のサイトで注文または登録する際に、必要に応じて、お客様の経験を支援するために、電子メールアドレスまたはその他の詳細を入力するよう求められる場合があります。

en: We collect information from you when you register on our site or enter information on our site.
ja: 当社は、お客様が当社のサイトに登録するとき、または当社のサイトに情報を入力するときに、お客様から情報を収集します。

en: The type of data collected depends on if you use third party services to sign in. This may include your:
ja: 収集されるデータの種類は、サインインにサード パーティのサービスを使用しているかどうかによって異なります。これには、次のものが含まれる場合があります:

en: profile name
ja: プロファイル名

en: email address
ja: 電子メールアドレス

en: We receive some of this data from you e.g. from the sign up form or account page.
ja: 私たちはあなたからこのデータの一部を受け取ります。サインアップフォームまたはアカウントページから。

en: There are a few types of information this includes, detailed in the following sections.
ja: これにはいくつかの種類の情報が含まれており、以下のセクションで詳しく説明します。

en: download history
ja: ダウンロード履歴

en: Your technical data
ja: あなたの技術データ

en: Examples include:
ja: 例は次のとおりです:

en: URL information
ja: URL情報

en: Online identifiers such as cookie data and IP addresses</li>
ja: Cookie データや IP アドレスなどのオンライン識別子</li>

en: Information about the devices you use such as:
ja: 使用するデバイスに関する情報:

en: device IDs
ja: デバイス ID

en: network connection type (e.g. wifi, 4G, LTE, Bluetooth)
ja: ネットワーク接続の種類 (wifi、4G、LTE、Bluetooth など)

en: provider
ja: プロバイダ

en: network and device performance
ja: ネットワークとデバイスのパフォーマンス

en: browser type
ja: ブラウザの種類

en: operating system
ja: オペレーティング·システム

en: Your general (non-precise) location
ja: あなたの大まかな（正確ではない）現在地

en: This may be understood from technical data (e.g. your IP address, language setting of your device, or payment currency).
ja: これは、技術データ (IP アドレス、デバイスの言語設定、支払い通貨など) から理解される場合があります。

en: Additional data you may choose to give us
ja: お客様が当社に提供することを選択できる追加データ

en: Payment and Purchase Data
ja: 支払いおよび購入データ

en: The exact personal data collected will vary depending on the payment method, but will include information such as:
ja: 収集される正確な個人データは支払い方法によって異なりますが、次のような情報が含まれます:

en: country
ja: 国

en: details of your purchase and payment history
ja: 購入履歴と支払い履歴の詳細

en: Collected from other (third party) sources (to the extent permitted by applicable law)
ja: 他の (第三者) ソースから収集 (適用法で許可されている範囲で)

en: Authentication partners
ja: 認証パートナー

en: If you register for or log into our services using another service, we’ll receive your information from them to help create your account with us.
ja: 別のサービスを使用して当社のサービスに登録またはログインすると、当社でアカウントを作成するために、それらのサービスからお客様の情報を受け取ります。

en: Payment partners
ja: 支払いパートナー

en: This allows us to:
ja: これにより、次のことが可能になります:

en: process your payment
ja: お支払いを処理する

en: give you what you’ve purchased
ja: 購入したものを渡す

en: CalOPPA is the first state law in the nation to require commercial websites and online services to post a privacy policy. The law's reach stretches well beyond California to require a person or company in the United States (and conceivably the world) that operates websites collecting personally identifiable information from California consumers to post a conspicuous privacy policy on its website stating exactly the information being collected and those individuals with whom it is being shared, and to comply with this policy. - See more at: http://consumercal.org/california-online-privacy-protection-act-caloppa/#sthash.0FdRbT51.dpuf
ja: CalOPPA は、商用 Web サイトやオンライン サービスにプライバシー ポリシーの掲載を義務付けた、国内で初めての州法です。法律の適用範囲はカリフォルニア州をはるかに超えており、カリフォルニア州の消費者から個人を特定できる情報を収集する Web サイトを運営する米国 (およびおそらく世界中) の個人または企業に対して、収集される情報とそれらの情報を正確に記載した目立つプライバシー ポリシーを Web サイトに掲載することを要求しています。それが共有されている個人、およびこのポリシーを遵守すること。 - 詳細はこちら: http://consumercal.org/california-online-privacy-protection-act-caloppa/#sthash.0FdRbT51.dpuf

en: When it comes to the collection of personal information from children under 13, the Children's Online Privacy Protection Act (COPPA) puts parents in control. The Federal Trade Commission, the nation's consumer protection agency, enforces the COPPA Rule, which spells out what operators of websites and online services must do to protect children's privacy and safety online.
ja: 13 歳未満の子供からの個人情報の収集に関しては、児童オンライン プライバシー保護法 (COPPA) により保護者が管理できます。米国の消費者保護機関である連邦取引委員会は、ウェブサイトやオンライン サービスの運営者が子供のプライバシーと安全をオンラインで保護するために何をしなければならないかを規定した COPPA 規則を施行しています。

en: Information associated with your account will generally be kept until it is no longer necessary to provide our services or until you ask us to delete it or your account is deactivated for 30 days, whichever comes first.
ja: お客様のアカウントに関連付けられた情報は、通常、当社のサービスを提供する必要がなくなるまで、またはお客様が当社に削除を依頼するか、お客様のアカウントが 30 日間非アクティブ化されるまでのいずれか早い方まで保持されます。

en: Additionally, we may retain information from deleted accounts to comply with the law, prevent fraud, resolve disputes, troubleshoot problems, assist with investigations, enforce the Terms of Use, and take other actions permitted by law.
ja: さらに、法律の遵守、詐欺の防止、紛争の解決、問題のトラブルシューティング、調査の支援、利用規約の施行、および法律で許可されているその他の措置を講じるために、削除されたアカウントからの情報を保持する場合があります。

en: The information we retain will be handled in accordance with this Privacy Policy.
ja: 当社が保有する情報は、本プライバシーポリシーに従って取り扱われます。

en: Pay with Card or Apple Pay
ja: カードまたはApple Payで支払う

en: Facebook account linked:
ja: リンクされた Facebook アカウント:

en: Google account linked:
ja: リンクされた Google アカウント:

en: Twitter account linked:
ja: リンクされた Twitter アカウント:

en: Too many attempts, retry later.
ja: 試行回数が多すぎます。後で再試行してください。

en: Invalid recovery code!
ja: 無効な回復コードです!

en: Recovery code
ja: リカバリーコード

en: Deactivate
ja: 無効にする

en: You need to link at least one device to your account.
ja: 少なくとも 1 つのデバイスをアカウントにリンクする必要があります。

en: Your device must be inactive for more than 1 month to be unlinked.
ja: リンクを解除するには、デバイスが 1 か月以上使用されていない必要があります。

en: Sessions
ja: セッション

en: Notifications and emails
ja: 通知とメール

en: Unlink
ja: リンク解除

en: Packages replies
ja: パッケージの返信

en: These are notifications for new responses to your comments on packages.
ja: これらは、パッケージに関するコメントへの新しい応答の通知です。

en: Status replies
ja: ステータス返信

en: These are notifications for new comments and replies on status.
ja: これらは、ステータスに関する新しいコメントと返信の通知です。

en: Friend requests
ja: 友達リクエスト

en: These are notifications when one of your friend request has been accepted.
ja: 友達リクエストが承認されたときの通知です。

en: Sources comments
ja: ソースのコメント

en: These are notifications for new comments on your packages.
ja: これらは、パッケージに関する新しいコメントの通知です。

en: Followers
ja: フォロワー

en: These are notifications for new followers on your sources.
ja: これらは、ソースの新しいフォロワーに対する通知です。

en: These are notifications for new purchases on your sources.
ja: これらは、ソースでの新しい購入に関する通知です。

en: Emails
ja: メール

en: To be notified when a user purchase one of your packages.
ja: ユーザーがパッケージの 1 つを購入したときに通知を受け取る。

en: You have successfully attached your Discord account !
ja: Discord アカウントの関連付けが完了しました !

en: You have already attached your Discord account !
ja: あなたはすでにあなたの Discord アカウントをアタッチしています!

en: This Discord account is already linked to another user !
ja: この Discord アカウントは既に別のユーザーにリンクされています!

en: Your Discord Server has been unlinked !
ja: Discord サーバーのリンクが解除されました!

en: Your Facebook account has been unlinked !
ja: Facebook アカウントのリンクが解除されました !

en: Your Google account has been unlinked !
ja: Google アカウントのリンクが解除されました !

en: Your Patreon account has been unlinked !
ja: あなたのPatreonアカウントはリンク解除されました!

en: Your Twitter account has been unlinked !
ja: Twitter アカウントのリンクが解除されました !

en: Discord Channel linked successfully!
ja: Discord チャンネルが正常にリンクされました !

en: Select a channel
ja: チャンネルを選択

en: Discord message is too long!
ja: Discord メッセージが長すぎます !

en: Discord settings updated !
ja: Discordの設定を更新しました！

en: An error occurred with your Discord message!
ja: Discord メッセージでエラーが発生しました!

en: Message sent successfully!
ja: 送信に成功しました！

en: Test message
ja: テストメッセージ

en: No channel found.
ja: チャンネルが見つかりません。

en: Connect your Discord Server
ja: Discord サーバーを接続する

en: Twitter message is too long!
ja: ツイッターのメッセージが長すぎる！

en: Twitter settings updated !
ja: ツイッター設定更新！

en: An error occurred with your Twitter message!
ja: Twitter メッセージでエラーが発生しました !

en: Will be used to publish on your Discord Server.
ja: Discord サーバーに公開するために使用されます。

en: Share on Discord
ja: Discordでシェア

en: Available variables :
ja: 利用可能な変数:

en: Package URL is automatically added.
ja: パッケージ URL は自動的に追加されます。

en: Mention @everyone
ja: メンション @everyone

en: Two-step authentication is now disabled !
ja: 二段階認証が無効になりました！

en: TOTP two-step authentication is enabled.
ja: TOTP 2 段階認証が有効になっています。

en: Email two-step authentication is enabled.
ja: メールの 2 段階認証が有効になっています。

en: Enable TOTP
ja: TOTP を有効にする

en: Enable Email
ja: メールを有効にする

en: TOTP: Link authenticators supporting TOTP such as Google Authenticator, Authy, FreeOTP, etc.
ja: TOTP: Google Authenticator、Authy、FreeOTP などの TOTP をサポートするリンク認証子。

en: Email: If this is selected any time you log in we will send you an email with a code you must enter to finish logging in.
ja: 電子メール: ログイン時にこれを選択すると、ログインを完了するために入力する必要があるコードが記載された電子メールが送信されます。

en: Unlimited
ja: 無制限

en: This blacklist blocks an UDID for downloading all packages, when your source is open or closed.
ja: このブラックリストは、ソースが開いているか閉じているときに、すべてのパッケージをダウンロードするための UDID をブロックします。

en: The Info.plist file is malformed and has been reset to the default values. Some values may be missing.
ja: Info.plist ファイルの形式が正しくないため、デフォルト値にリセットされました。一部の値が欠落している可能性があります。

en: You need to take a subscription plan to use this tool !
ja: このツールを使用するには、サブスクリプション プランを利用する必要があります !

en: Dock Corner Radius
ja: ドック コーナー半径

en: This float adjusts the corner radius of the dock on iPhone X/Xr/Xs Max devices
ja: このフロートは、iPhone X/Xr/Xs Max デバイスのドックの角の半径を調整します

en: Anemone applies the following underlays underneath icons inside of SpringBoard.
ja: Anemone は、SpringBoard 内のアイコンの下に次のアンダーレイを適用します。

en: Shortcuts
ja: ショートカット

en: Your packages will be recompiled.
ja: パッケージが再コンパイルされます。

en: Edit Control fields
ja: コントロール フィールドの編集

en: Start by selecting a package
ja: パッケージの選択から始めます

en: Replaces
ja: 置き換えます

en: Beta Whitelist
ja: ベータ ホワイトリスト

en: Can add/update a package, manage states, status and can post with your social networks.
ja: パッケージの追加/更新、状態、ステータスの管理、ソーシャル ネットワークへの投稿ができます。

en: Can edit source sections, compile or delete sections package and can post with your social networks.
ja: ソース セクションを編集したり、セクション パッケージをコンパイルまたは削除したり、ソーシャル ネットワークに投稿したりできます。

en: The long descriptions
ja: 長い説明

en: The changelogs
ja: 変更ログ

en: Multi
ja: マルチ

en: Applied to all versions.
ja: すべてのバージョンに適用されます。

en: Share on your Discord Channel.
ja: Discord チャンネルで共有します。

en: Discord returned an error.
ja: Discord がエラーを返しました。

en: Connect your Discord account
ja: Discord アカウントを接続する

en: Display options
ja: 表示オプション

en: You can not use other package identifiers than yours.
ja: あなた以外のパッケージ識別子を使用することはできません。

en: Please add a package identifier !
ja: パッケージ識別子を追加してください!

en: Changelog is too long !
ja: 変更ログが長すぎます!

en: Ringtones directory
ja: 着信音ディレクトリ

en: Xen HTML Homescreen directory
ja: Xen HTML ホームスクリーン ディレクトリ

en: Xen HTML Lockscreen directory
ja: Xen HTML Lockscreen ディレクトリ

en: Xen HTML Universal directory
ja: Xen HTML ユニバーサル ディレクトリ

en: Identifier
ja: 識別子

en: Automatic
ja: 自動

en: Add replaced package identifier.
ja: 置き換えられたパッケージ識別子を追加します。

en: Reorder
ja: 並べ替え

en: This page does not post anything on your Social Networks accounts.
ja: このページは、あなたのソーシャル ネットワーク アカウントには何も投稿しません。

en: Receiver email
ja: 受信者の電子メール

en: Generate
ja: 生成

en: You can generate up to 50 gift codes.
ja: 最大 50 個のギフト コードを生成できます。

en: (all private packages only)
ja: (すべてプライベートパッケージのみ)

en: You must select at least 1 graphic.
ja: 少なくとも 1 つのグラフィックを選択する必要があります。

en: Package identifier
ja: パッケージ識別子

en: Firmwares
ja: ファームウェア

en: You need to take a subscription plan or link your device to your account !
ja: サブスクリプション プランを利用するか、デバイスをアカウントにリンクする必要があります !

en: Your bundle identifier does not match the one you want to update.
ja: バンドル ID が、更新したいものと一致しません。

en: Your package will be recompiled.
ja: パッケージが再コンパイルされます。

en: Please edit your control file manually or use "Edit control" option below.
ja: コントロール ファイルを手動で編集するか、下の [コントロールの編集] オプションを使用してください。

en: Essential field is incorrect!
ja: 必須フィールドが正しくありません!

en: Control file is misconfigured.
ja: 制御ファイルが正しく構成されていません。

en: Extra lines are allowed only for Description field.
ja: 追加の行は、説明フィールドにのみ許可されます。

en: Please delete Depiction, SileoDepiction and Filename fields.
ja: Depiction、SileoDepiction、および Filename フィールドを削除してください。

en: Edit control
ja: エディット コントロール

en: Hashes
ja: ハッシュ

en: All status
ja: すべてのステータス

en: Accepted
ja: 承認済み

en: PayPal Resolution Center
ja: PayPal 問題解決センター

en: Declined & Closed
ja: 辞退 & 閉鎖

en: Declined
ja: 不承認

en: Transaction
ja: 取引

en: Opened
ja: 開いた

en: Escalated
ja: エスカレート済み

en: FTP user deleted.
ja: FTP ユーザーが削除されました。

en: Files that have not been imported are automatically deleted after 24 hours.
ja: インポートされていないファイルは、24 時間後に自動的に削除されます。

en: Build
ja: 建てる

en: New package
ja: 新パッケージ

en: The next step is to configure your webhook.
ja: 次のステップは、Webhook を構成することです。

en: Do you use CloudFlare
ja: CloudFlare を使用していますか

en: No Patreon campaign found.
ja: Patreon キャンペーンが見つかりません。

en: Source linked to Patreon tier.
ja: Patreon層にリンクされたソース。

en: Package linked to Patreon tier.
ja: Patreon層にリンクされたパッケージ。

en: Source unlinked successfully !
ja: ソースのリンクが正常に解除されました!

en: Package unlinked successfully !
ja: パッケージのリンクが正常に解除されました!

en: Select a tier
ja: ティアを選択

en: Here you can allow your patreon tiers to access your protected packages.
ja: ここで、patreon 層が保護されたパッケージにアクセスできるようにすることができます。

en: No campaigns found.
ja: キャンペーンが見つかりません。

en: This source already has been purchased by users. Removing prohibited !
ja: このソースはすでにユーザーによって購入されています。取り外し禁止！

en: You can manage your versions from "Actions" menu, on "Manage your package" page, click on "Manage versions".
ja: 「アクション」メニューからバージョンを管理できます。「パッケージの管理」ページで、「バージョンの管理」をクリックします。

en: Templates
ja: テンプレート

en: Request declined successfully !
ja: リクエストは正常に拒否されました!

en: Processor
ja: プロセッサ

en: Paypal
ja: ペイパル

en: Total
ja: 合計

en: Redeem code
ja: コードを引き換える

en: No message found
ja: メッセージが見つかりません

en: Refund request opened.
ja: 払い戻しリクエストが開かれました。

en: Refund request declined automatically after 7 days.
ja: 払い戻しリクエストは、7 日後に自動的に拒否されました。

en: Refund request declined by the developer.
ja: 払い戻しリクエストはデベロッパーによって拒否されました。

en: We recommended to open a dispute on PayPal.
ja: PayPal で異議を申し立てることをお勧めします。

en: Open PayPal
ja: ペイパルを開く

en: Refund request closed.
ja: 払い戻しリクエストは終了しました。

en: Refund request accepted.
ja: 払い戻しリクエストを受け付けました。

en: Submit
ja: 送信

en: To accept this refund request, please refund the user on PayPal.
ja: この返金リクエストを受け入れるには、PayPal でユーザーに返金してください。

en: To accept this refund request, please refund the user on Stripe.
ja: この返金リクエストを受け入れるには、Stripe でユーザーに返金してください。

en: Open Stripe
ja: オープンストライプ

en: Decline
ja: 却下

en: No refund request.
ja: 返金請求はありません。

en: This refund request has been closed.
ja: この払い戻しリクエストは終了しました。

en: This transaction is too old to open a refund request.
ja: この取引は古すぎるため、払い戻しリクエストを開くことができません。

en: Refund requests are not supported for your payment method.
ja: お使いの支払い方法では、払い戻しリクエストはサポートされていません。

en: Are you sure you want to decline this refund request?
ja: この払い戻しリクエストを拒否してもよろしいですか？

en: Extended
ja: 拡張

en: Extend the authorization to all devices of the user account to which this UDID is linked.
ja: この UDID がリンクされているユーザー アカウントのすべてのデバイスに認証を拡張します。

en: This whitelist allows an UDID for all packages, when package state is online.
ja: このホワイトリストは、パッケージの状態がオンラインの場合、すべてのパッケージの UDID を許可します。

en: This whitelist allows an UDID to see all packages using Beta Whitelist state.
ja: このホワイトリストにより、UDID はベータ ホワイトリスト状態を使用してすべてのパッケージを表示できます。

en: Here is a list of the UDIDs allowed for one package, when state is online.
ja: 状態がオンラインの場合に、1 つのパッケージに許可される UDID のリストを次に示します。

en: Please remove
ja: 削除してください

en: Please reply as soon as possible.
ja: できる限り早くご回答ください。

en: Refund request opened successfully !
ja: 払い戻しリクエストが正常に開始されました !

en: Request escalated successfully !
ja: リクエストが正常にエスカレートされました!

en: Request closed successfully !
ja: リクエストは正常にクローズされました!

en: Transfer code
ja: 転送コード

en: We recommend you to open a dispute on PayPal.
ja: PayPal で異議を申し立てることをお勧めします。

en: Escalate
ja: エスカレート

en: This transaction is too recent to open a refund request. Please wait at least 30 minutes.
ja: この取引は最近のものであり、払い戻しリクエストを開くことができません。 30分以上お待ちください。

en: This package has been moved to another repository.
ja: このパッケージは別のリポジトリに移動されました。

en: Are you sure you want to close and cancel this refund request?
ja: この払い戻しリクエストを閉じてキャンセルしてもよろしいですか?
