YouRepo - en to it translation catalogue (1685 entries)

en: Select a status for Paypal !
it: Seleziona uno stato per Paypal !

en: Open
it: Apri

en: Close
it: Chiudi

en: Manage your packages
it: Gestisci i tuoi pacchetti

en: Manage your sections
it: Gestisci le tue sezioni

en: Source statistics
it: Statistiche repository

en: Source settings
it: Impostazioni repository

en: New source
it: Nuova repository

en: Shop
it: Negozio

en: Balance
it: Bilancio

en: Statistics
it: Statistiche

en: Account settings
it: Impostazioni account

en: Administration
it: Amministrazione

en: Logout
it: Esci dall'account

en: Your message is too short !
it: Il tuo messaggio è troppo corto !

en: Your message is too long !
it: Il tuo messaggio è troppo lungo !

en: This member does not exist !
it: Questo membro non esiste !

en: You can't send a private message to yourself !
it: Non puoi inviarti un messaggio privato da solo!

en: Message sent successfully !
it: Messaggio inviato con successo !

en: Private messages
it: Messaggi privati

en: into
it: in

en: All fields
it: Tutti i campi

en: Search
it: Cerca

en: New
it: Nuovo

en: Last message
it: Ultimo messaggio

en: Messages
it: Messaggi

en: Unseen
it: Non letti

en: No results have been found
it: Nessun risultato

en: Your message...
it: Il tuo messaggio...

en: Add
it: Aggiungi

en: Sign In
it: Accedi

en: Previous month
it: Mese precedente

en: Next month
it: Mese successivo

en: Users
it: Utenti

en: Lost password
it: Password dimenticata

en: To complete the phase resetting your password, you will need to go to the following URL in your web browser.
it: Per completare la fase di reset della password, dovrai andare nel seguente URL dal tuo web browser.

en: You will receive another mail with your new password.
it: Riceverai un'altra mail con la tua nuova password.

en: Title
it: Titolo

en: Message
it: Messaggio

en: Send
it: Invia

en: You need to be logged in.
it: Devi aver effettuato l'accesso.

en: Package not found !
it: Pacchetto non trovato !

en: This is your package !
it: Questo è il tuo pacchetto !

en: Package purchased !
it: Pacchetto acquistato !

en: This is a paid package !
it: Questo pacchetto è a pagamento !

en: This is a free package !
it: Questo pacchetto è gratuito !

en: You are already logged in !
it: Hai già effettuato l'accesso !

en: You must accept %s's Terms Of Services !
it: Devi accettare il Termini Di Servizio di %s !

en: Nickname must not contain special characters except dash middle (-).
it: I nickname non possono contenere i caratteri speciali ad eccezione del trattino (-).

en: This nickname is too long !
it: Questo nickname è troppo lungo !

en: This nickname is too short !
it: Questo nickname è troppo corto !

en: This mail is invalid !
it: Questa mail non è valida !

en: This mail is too long !
it: Questa mail è troppo lunga !

en: This mail is too short !
it: Questa mail è troppo corta !

en: Registration
it: Registrazione

en: thanks for your registration !
it: grazie per esserti registrato !

en: Your password is :
it: La tua password è :

en: Your source also has been created and is available here :
it: Anche la tua repository è stata creata ed è disponibile qui :

en: To log on, follow the link below :
it: Per accedere, segui il link qui sotto :

en: Successful registration ! Check your mail to retrieve your password.
it: Registrazione completata ! Controlla la tua casella mail per scoprire la tua password.

en: This mail is already used by another member !
it: Questa mail è già in uso da un altro membro !

en: This nickname is already used by another source !
it: Questo nickname è già usato da un'altra repository !

en: This nickname is already used by another member !
it: Questo nickname è già usato da un altro membro !

en: Please fill in all fields.
it: Per favore riempi tutti i campi.

en: Registrations are disabled !
it: Le registrazioni sono disabilitate !

en: Thanks for your report !
it: Grazie per la tua segnalazione !

en: Conversation deleted successfully !
it: Conversazione eliminata con successo !

en: Nothing to do !
it: Niente da fare !

en: Message deleted successfully !
it: Messaggio eliminato con successo !

en: This package does not exist.
it: Questo pacchetto non esiste.

en: No member found
it: Nessun membro trovato

en: Private package
it: Pacchetto privato

en: Your price is too expensive !
it: Il tuo prezzo è troppo alto !

en: Your price is too low !
it: Il tuo prezzo è troppo basso !

en: Your price has been updated !
it: Il tuo prezzo è stato aggiornato !

en: %s has been removed !
it: %s è stato rimosso !

en: Member unknown !
it: Membro sconosciuto !

en: %s has been added !
it: %s è stato aggiunto !

en: Already registered !
it: Già registrato !

en: Source updated !
it: Sorgente aggiornata !

en: You have reached your limit of UDIDs you can register !
it: Hai raggiunto il limite di UDID che puoi registrare !

en: %s has been edited to %s !
it: %s è stato modificato in %s !

en: This UDID does not exist !
it: Questo UDID non esiste !

en: Description must be 250 characters maximum !
it: La descrizione può avere al massimo 250 caratteri !

en: vote
it: voto

en: votes
it: voti

en: Who is online?
it: Chi c'è online?

en: Our members have posted a total of %s messages in %s threads.
it: I nostri membri hanno postato un totale di %s messaggi in %s thread.

en: Last member registered is %s
it: L'ultimo membro registrato è %s

en: %d user are online.
it: %d utente è online.

en: %d users are online.
it: %d utenti sono online.

en: Account removed
it: Account rimosso

en: No posts
it: Nessun post

en: New topic
it: Nuovo topic

en: Your title or message is empty.
it: Il titolo o il messaggio sono vuoti.

en: Title is too long !
it: Il titolo è troppo lungo !

en: Reply
it: Rispondi

en: Your message is empty.
it: Il messaggio è vuoto.

en: Your message has been posted! Click <a class="alert-link" href="%s">here</a> to see your post, or you will be redirected in 5 seconds.
it: Il tuo messaggio è stato pubblicato! Clicca <a class="alert-link" href="%s">qui</a> per vedere il tuo post, altrimenti sarai reindirizzato fra 5 secondi.

en: Edit a post
it: Modifica un post

en: Edit
it: Modifica

en: Your message has been edited! Click <a class="alert-link" href="%s">here</a> to see your post, or you will be redirected in 5 seconds.
it: Il tuo messaggio è stato modificato! Clicca <a class="alert-link" href="%s">qui</a> per vedere il tuo post, altrimenti sarai reindirizzato fra 5 secondi.

en: Delete a post
it: Elimina un post

en: Your message has been deleted! Click <a class="alert-link" href="%s">here</a> to return on topic, or you will be redirected in 5 seconds.
it: Il tuo messaggio è stato eliminato! Clicca <a class="alert-link" href="%s">qui</a> per ritornare al topic, altrimenti sarai reindirizzato fra 5 secondi.

en: Are you sure you want to delete this message ?
it: Sei sicuro di voler eliminare questo messaggio ?

en: Delete a topic
it: Elimina un topic

en: Your topic has been deleted! Click <a class="alert-link" href="%s">here</a> to return on forum, or you will be redirected in 5 seconds.
it: Il tuo topic è stato eliminato! Clicca <a class="alert-link" href="%s">qui</a> per ritornare al forum, altrimenti sarai reindirizzato fra 5 secondi.

en: Are you sure you want to delete this topic ?
it: Sei sicuro di voler eliminare questo topic ?

en: Style
it: Stile

en: Quote
it: Citazione

en: State
it: Stato

en: Type
it: Tipo

en: Announcement
it: Annuncio

en: Delete
it: Elimina

en: Cancel
it: Annulla

en: Private message
it: Messaggio privato

en: Section
it: Sezione

en: Locked
it: Bloccato

en: Profile
it: Profilo

en: Verified
it: Verificato

en: Registered
it: Registrato

en: Last active
it: Ultimo accesso

en: Reputation
it: Reputazione

en: Signature
it: Firma

en: Announcements
it: Annunci

en: Replies
it: Risposte

en: Views
it: Visualizzazioni

en: Author
it: Autore

en: By
it: Da

en: Topic started at %s
it: Topic iniziato il %s

en: No topics found !
it: Nessun topic trovato !

en: Registered at
it: Registrato il

en: This post has been edited by %s at %s.
it: Questo post è stato modificato da %s il %s.

en: No messages found !
it: Nessun messaggio trovato !

en: second
it: secondo

en: seconds
it: secondi

en: minute
it: minuto

en: minutes
it: minuti

en: hour
it: ora

en: hours
it: ore

en: day
it: giorno

en: days
it: giorni

en: week
it: settimana

en: weeks
it: settimane

en: month
it: mese

en: months
it: mesi

en: year
it: anno

en: years
it: anni

en: decade
it: decennio

en: decades
it: decenni

en: few
it: alcuni

en: Report
it: Segnala

en: Violates intellectual property
it: Viola la proprietà intellettuale

en: %d Package
it: %d Pacchetto

en: %d Packages
it: %d Pacchetti

en: Terms of Service
it: Termini di Servizio

en: Contact
it: Contatta

en: Website
it: Sito web

en: Donate
it: Donazione

en: Created
it: Creato

en: Share on Facebook
it: Condividi su Facebook

en: Share on Twitter
it: Condividi su Twitter

en: Submit to Reddit
it: Condividi su Reddit

en: Send by email
it: Manda via mail

en: RSS feed
it: Feed RSS

en: This source is private !
it: Questa repository è privata !

en: Open Cydia > Sources > Edit > Add
it: Apri Cydia > Sorgenti > Modifica > Aggiungi

en: News and updates
it: Novità e aggiornamenti

en: Your purchases
it: I tuoi acquisti

en: Downloaded
it: Scaricati

en: Size
it: Dimensione

en: Purchase
it: Acquista

en: Purchase %s on %s source
it: Acquista %s sulla repository %s

en: result
it: risultato

en: results
it: risultati

en: All sections
it: Tutte le sezioni

en: Top 50 downloads
it: Top 50 download

en: Top 50 ratings
it: Top 50 votazioni

en: Manager
it: Gestore

en: Moderator
it: Moderatore

en: Beta-Tester
it: Beta Tester

en: Member
it: Membro

en: Subscribed
it: Iscritto

en: Subscribe
it: Iscriviti

en: Your balance : %s
it: Il tuo bilancio : %s

en: Adding funds using PayPal is quick, secure and instant. PayPal accepts credit and debit cards from hundreds of countries
it: Aggiungere fondi utilizzando la PayPal è veloce, sicuro e istantaneo. PayPal accetta carte di credito e di debito da centinaia di nazioni

en: Add funds to your %s Account
it: Aggiungi fondi al tuo Account %s

en: Custom
it: Personalizzato

en: Make payments with PayPal - it's fast, free and secure !
it: Effettua pagamenti con PayPal - è veloce, gratis e sicuro !

en: Thanks for your purchase ! Your transaction is complete but some payments may take a few minutes to process, please wait. You can log into your account at www.paypal.com to view details of this transaction.
it: Grazie per il tuo acquisto ! La tua transazione è completa ma alcuni pagamenti potrebbero richiedere alcuni minuti per essere completati, attendi. Puoi accedere al tuo account su www.paypal.com per vedere i dettagli di questa transazione.

en: Transactions
it: Transazioni

en: Status
it: Stato

en: Amount
it: Quantità

en: Date
it: Data

en: Completed
it: Completati

en: Refunded
it: Rimborsati

en: Reversed
it: Annullati

en: Price
it: Prezzo

en: Storage
it: Spazio

en: Upload limitation
it: Limite di upload

en: Sections
it: Sezioni

en: %s brand
it: Marchio %s

en: Advertisments
it: Pubblicità

en: Please enter an amount greater than 5
it: Per favore inserisci una quantità maggiore di 5

en: Please select an amount you wish to add to your account
it: Seleziona la quantità che desideri aggiungere al tuo account

en: Please choose a .zip file only !
it: Scegli solo file .zip !

en: The file exceeds the limit allowed by the server !
it: Il file supera il limite consentito dal server !

en: The file exceeds the allowed limit in the HTML form !
it: Il file supera il limite consentito dal modulo HTML !

en: Sending the file was interrupted during transfer !
it: L'invio del file è stato interrotto durante il trasferimento !

en: The file you sent has zero size !
it: Il file che hai inviato ha dimensione zero !

en: Error during cleaning !
it: Errore durante la pulizia !

en: Impossible to open zip file !
it: Impossibile aprire il file zip !

en: Package being added, if you leave this page, it will be deleted.
it: Pacchetto in aggiunta, se abbandoni la pagina sarà eliminato.

en: Please add a name !
it: Aggiungere un nome !

en: This package already exists, change his identifier or update a package via Manage page, search package to update and click on Update in Action menu !
it: Questo pacchetto esiste già, cambia il suo identificatore o aggiorna un pacchetto dalla pagina Gestione, cerca il pacchetto da aggiornare e clicca su Aggiorna nel menù delle Azioni !

en: Please add a version number !
it: Aggiungi il numero della versione !

en: Please add an author !
it: Aggiungi un autore !

en: Please add a section !
it: Aggiungi una sezione !

en: Please add a description !
it: Aggiungi una descrizione !

en: Please specify a status !
it: Specifica uno stato !

en: Please specify a price !
it: Specifica un prezzo !

en: The package has errors !
it: Questo pacchetto ha degli errori !

en: Impossible to edit the package !
it: Impossibile modificare il pacchetto !

en: You need more disk space !
it: Hai bisogno di più spazio sul disco !

en: This package exceeds your limit of authorized upload !
it: Questo pacchetto supera il tuo limite di upload autorizzato !

en: Package added and put online with the identifier : %s !
it: Pacchetto aggiunto e messo online con l'identificatore : %s !

en: Package added with the identifier : %s !
it: Pacchetto aggiunto con l'identificatore : %s !

en: Package updated and put online with the identifier : %s !
it: Pacchetto aggiornato e messo online con l'identificatore : %s !

en: Package updated with the identifier : %s !
it: Pacchetto aggornato con l'identificatore : %s !

en: Add a package
it: Aggiungi un pacchetto

en: Select a .zip
it: Seleziona un .zip

en: Browse
it: Sfoglia

en: Please choose a .zip file or <a href="%s">click here to upload .deb file</a>, maximum size : %s
it: Scegli un file .zip o <a href="%s">clicca qui per caricare un file .deb</a>, dimensione massima : %s

en: Upload
it: Carica

en: Name
it: Nome

en: Existing
it: Esistente

en: Select a section
it: Seleziona una sezione

en: Version
it: Versione

en: Depends
it: Dipendenze

en: Add identifier of package that must be installed.
it: Aggiungi l'identificatore del pacchetto che deve essere installato.

en: Pre-depends
it: Pre-dipendenze

en: Add identifier of package that must be installed before.
it: Aggiungi l'identificatore del pacchetto che deve essere installato prima.

en: Conflicts
it: Conflitti

en: Add conflicting package identifier.
it: Aggiungi l'identificatore del pacchetto in conflitto.

en: Private
it: Privato

en: Public
it: Pubblico

en: Save
it: Salva

en: Changelog has been modified !
it: Il changelog è stato modificato !

en: Remove
it: Rimuovi

en: This package already has been purchased by users. Removing prohibited !
it: Questo pacchetto è già stato acquistato dagli utenti. Rimozione vietata!

en: Do you want remove %s ?
it: Vuoi rimuovere %s ?

en: Package removed permanently !
it: Pacchetto rimosso permanentemente !

en: Permanently delete
it: Elimina permanentemente

en: Description has been modified !
it: La descrizione è stata modificata !

en: Please choose a png file only !
it: Scegli solo file png !

en: Please post the file with the form !
it: Pubblica il file con il modello !

en: Your file is larger than %s MB !
it: Il tuo file è più grande di %s MB !

en: Icon added successfully !
it: Icona aggiunta correttamente !

en: Please choose a png, gif, jpeg or jpg image !
it: Scegli un'immagine png, gif, jpeg o jpg !

en: Image added successfully !
it: Immagine aggiunta con successo !

en: iOS version does not exist !
it: Questa versione di iOS non esiste !

en: iOS version compatibility has been updated !
it: La versione di compatibilità di iOS è stata aggiornata !

en: iOS version compatibility has been removed !
it: La versione di compatibilità di iOS è stata rimossa !

en: Image removed successfully !
it: Immagine rimossa con successo !

en: Icon removed successfully !
it: Icona rimossa con successo !

en: Unable to locate the image to be deleted.
it: Impossibile localizzare l'immagine da eliminare.

en: Edit description
it: Modifica descrizione

en: Icon
it: Icona

en: The editor requires javascript to be enabled.
it: L'editor richiede l'abilitazione di javascript.

en: Images
it: Immagini

en: Select one or multiple screenshots.
it: Seleziona uno o più screenshot.

en: Compatibility
it: Compatibilità

en: Subscriptions
it: Iscrizioni

en: Packages
it: Pacchetti

en: Package
it: Pacchetto

en: Subscribers
it: Iscritti

en: No member is following you !
it: Nessun membro ti sta seguendo !

en: Your password has been reset.
it: La tua password è stata resettata.

en: Your new password is :
it: La tua nuova password è :

en: You will need this password to connect, once connected, you must change it by going to your control panel.
it: Avrai bisogno di questa password per connetterti, una volta connesso, devi cambiarla andando sul tuo pannello di controllo.

en: A mail with your new password has been sent !
it: La mail con la tua nuova password è stata inviata !

en: Delete conversation
it: Elimina conversazione

en: Are you sure you want to delete the whole conversation ?
it: Sei sicuro di voler eliminare l'intera conversazione ?

en: You have been successfully logged out !
it: Sei stato disconnesso con successo !

en: Your session has expired !
it: La tua sessione è terminata !

en: Remember me
it: Ricordami

en: Loading...
it: Caricamento...

en: Please, validate the captcha.
it: Valida il captcha.

en: Your login details are incorrect.
it: I tuoi dati di login sono errati.

en: Number of packages must be an integer between 1 and 99 !
it: Il numero di pacchetti deve essere un numero intero tra 1 e 99 !

en: Your settings have been saved !
it: Le tue impostazioni sono state salvate !

en: %s has been put online !
it: %s è stato messo online !

en: %s has been put offline !
it: %s è stato messo offline !

en: The identifiers
it: Gli identificatori

en: The names
it: I nomi

en: The authors
it: Gli autori

en: The short descriptions
it: La descrizione breve

en: Actions
it: Azioni

en: Sales
it: Vendite

en: Download
it: Scarica

en: Update
it: Aggiornamento

en: Add as a buyer
it: Aggiungi come compratore

en: Select a .deb
it: Seleziona un .deb

en: Rating
it: Votazione

en: Impossible to load page !
it: Impossibile caricare la pagina !

en: Purchased
it: Acquistati

en: Conversation
it: Conversazione

en: Error, retry later sorry.
it: Errore, riprova più tardi.

en: Privacy Policy
it: Politica sulla Privacy

en: Last Edited on %s
it: Ultima Modifica %s

en: Information Collection
it: Raccolta delle Informazioni

en: Information Usage
it: Utilizzo delle Informazioni

en: Cookie Usage
it: Utilizzo dei Cookie

en: 3rd Party Disclosure
it: Informativa di Terze Parti

en: 3rd Party Links
it: Collegamenti di Terze Parti

en: Our Contact Information
it: Info Sul Nostro Contatto

en: Introduction
it: Introduzione

en: The privacy policy, in conjunction with the Terms of Service, is collectively known as the 'Agreement'.<br />This privacy policy has been compiled to better serve those who are concerned with how their 'Personally identifiable information' (PII) is being used online. PII, as used in US privacy law and information security, is information that can be used on its own or with other information to identify, contact, or locate a single person, or to identify an individual in context. Please read our privacy policy carefully to get a clear understanding of how we collect, use, protect or otherwise handle your Personally Identifiable Information in accordance with our website.
it: La politica sulla privacy, in congiunzione con i Termini di Servizio, è collettivamente conosciuta come l''Accordo'.<br />Questa politica sulla privacy è stata compilata per offrire un servizio più efficiente a coloro che sono interessati a come i loro 'Dati personali' (PII) sono utilizzati online. La PII, come usata nella legge sulla privacy e sulla sicurezza informatica negli Stati Uniti, rappresenta le informazioni che possono essere usate da sole o unitamente ad altre per identificare, contattare o localizzare una singola persona, o per identificare un individuo in un contesto. Per favore leggi la nostra politica sulla privacy attentamente per comprendere chiaramente come raccogliamo, usiamo, proteggiamo o altrimenti gestiamo i tuoi Dati Personali in conformità con il nostro sito web.

en: What personal information do we collect from the people that visit our blog, website or app ?
it: Quali informazioni personali raccogliamo dagli utenti che visitano il nostro blog, sito web o la nostra app ?

en: When do we collect information ?
it: Quando raccogliamo informazioni ?

en: How do we use your information ?
it: Come usiamo le tue informazioni ?

en: We may use the information we collect from you when you register, make a purchase, sign up for our newsletter, respond to a survey or marketing communication, surf the website, or use certain other site features in the following ways :
it: Utilizziamo le informazioni che raccogliamo da te  quando ti registri, fai un acquisto, ti iscrivi alla nostra newsletter, completi un sondaggio o una comunicazione di marketing, navighi sul sito web, o usi certe altre funzioni del sito nei modi seguenti :

en: To personalize user's experience and to allow us to deliver the type of content and product offerings in which you are most interested.
it: Per personalizzare l'esperienza d'uso dell'utente e per permetterci di mostrarti il tipo di contenuti e le offerte di prodotti ai quali sei più interessato.

en: To improve our website in order to better serve you.
it: Per migliorare il nostro sito web in modo tale da offrirti un servizio migliore.

en: To send periodic emails regarding your order or other products and services.
it: Per inviare email periodicamente riguardo il tuo ordine o altri prodotti e servizi.

en: Do we use 'cookies'
it: Usiamo i 'cookies'

en: Yes. Cookies are small files that a site or its service provider transfers to your computer's hard drive through your Web browser (if you allow) that enables the site's or service provider's systems to recognize your browser and capture and remember certain information. For instance, we use cookies to help us remember and process the items in your shopping cart. They are also used to help us understand your preferences based on previous or current site activity, which enables us to provide you with improved services. We also use cookies to help us compile aggregate data about site traffic and site interaction so that we can offer better site experiences and tools in the future.
it: Sì. I cookies sono piccoli file che vengono trasferiti sul disco fisso del tuo computer da un sito o dal suo service provider attraverso il tuo Web Browser (se acconsenti) i quali abilitano il sistema dei siti o dei service provider stessi per riconoscere il tuo browser e raccogliere e conservare determinate informazioni. Ad esempio, usiamo i cookies per aiutarci a ricordare e processare gli oggetti nel tuo carrello. Essi vengono anche utilizzati per aiutarci a comprendere le tue preferenze basandosi sull'attività precedente o attuale del sito, che ci consente di fornirti servizi migliori. Usiamo anche i cookies per aiutarci ad elaborare i dati globali sul traffico e sull'interazione del sito cosicché in futuro possiamo offrire strumenti ed esperienze d'uso migliori.

en: We use cookies to :
it: Usiamo i cookie per :

en: Help remember and process the items in the shopping cart.
it: Aiutare a ricordare e processare gli oggetti nel tuo carrello.

en: Understand and save user's preferences for future visits.
it: Comprendere e salvare le preferenze dell'utente per le visite future.

en: Keep track of advertisements.
it: Tenere traccia delle pubblicità.

en: You can choose to have your computer warn you each time a cookie is being sent, or you can choose to turn off all cookies. You do this through your browser (like Internet Explorer) settings. Each browser is a little different, so look at your browser's Help menu to learn the correct way to modify your cookies.
it: Puoi scegliere di farti avvisare dal tuo computer ogni qual volta ti viene inviato un cookie, oppure puoi scegliere di disattivarli tutti. Puoi farlo attraverso le impostazioni del tuo browser (come Internet Explorer). Ogni browser è un po' diverso, quindi consulta il menù Aiuto del tuo browser per scoprire il modo giusto per modificare i tuoi cookie.

en: If users disable cookies in their browser :
it: Se gli utenti disabilitano i cookies nel loro browser :

en: If you disable cookies off, some features will be disabled It will turn off some of the features that make your site experience more efficient and some of our services will not function properly.
it: Se disabiliti i cookie, alcune funzioni verranno disabilitate. Farlo disattiverà alcune delle funzionalità che rendono la tua esperienza con il sito più efficiente e alcuni dei nostri servizi non funzioneranno in maniera appropriata.

en: Third Party Disclosure
it: Informativa di Terze Parti

en: We do not sell, trade, or otherwise transfer to outside parties your personally identifiable information unless we provide you with advance notice. This does not include website hosting partners and other parties who assist us in operating our website, conducting our business, or servicing you, so long as those parties agree to keep this information confidential. We may also release your information when we believe release is appropriate to comply with the law, enforce our site policies, or protect ours or others rights, property, or safety. <br /> However, non-personally identifiable visitor information may be provided to other parties for marketing, advertising, or other uses.
it: Non vendiamo, scambiamo, o altrimenti trasferiamo a terzi esterni le tue informazioni di identificazione personale a meno che non ti venga notificato in anticipo. Questo non include i partner di hosting del server e altri terzi che ci assistono nelle operazioni sul nostro sito web, conducendo la nostra attività o offrendoti servizi, finché questi terzi accettano di mantenere queste informazioni confidenziali. Possiamo anche rilasciare le tue informazioni quando crediamo che il rilascio sia appropriato per rispettare la legge, rinforzare le politiche del nostro sito o proteggere i diritti nostri e di altri, proprietà o sicurezza. <br /> Comunque, le informazioni non di identificazione personale dei visitatori potrebbero essere forniti a terzi per commercio, pubblicità o altri usi.

en: Third party links
it: Collegamenti di terze parti

en: Occasionally, at our discretion, we may include or offer third party products or services on our website. These third party sites have separate and independent privacy policies. We therefore have no responsibility or liability for the content and activities of these linked sites. Nonetheless, we seek to protect the integrity of our site and welcome any feedback about these sites.
it: Occasionalmente, a nostra discrezione, potremmo includere o offrire prodotti di terze parti o servizi sul nostro sito web. Questi siti di terze parti hanno politiche sulla privacy separate ed indipendenti. Non ci assumiamo pertanto alcuna responsabilità per il contenuto e per le attività di questi siti collegati. Nonostante ciò cerchiamo di proteggere l'integrità del nostro sito e accettiamo volentieri qualunque riscontro su questi siti.

en: Google's advertising requirements can be summed up by Google's Advertising Principles. They are put in place to provide a positive experience for users. https://support.google.com/adwordspolicy/answer/1316548?hl=en
it: I requisiti delle pubblicità di Google possono essere riassunti dalle Norme AdWords. Sono messe in atto per fornire un’esperienza positiva per gli utenti. https://support.google.com/adwordspolicy/answer/1316548?hl=it

en: We use Google AdSense Advertising on our website.
it: Usiamo Google AdSense Advertising sul nostro sito web.

en: Google, as a third party vendor, uses cookies to serve ads on our site. Google's use of the DART cookie enables it to serve ads to our users based on their visit to our site and other sites on the Internet. Users may opt out of the use of the DART cookie by visiting the Google ad and content network privacy policy.
it: Google, in qualità di fornitore di terze parti, utilizza i cookie per pubblicare annunci sul nostro sito. L'utilizzo del cookie DART da parte di Google gli consente di pubblicare annunci per i nostri utenti in base alla loro visita al nostro sito e ad altri siti su Internet. Gli utenti possono disattivare l'uso del cookie DART visitando l'informativa sulla privacy della rete di contenuti e annunci di Google.

en: We have implemented the following :
it: Abbiamo implementato quanto segue:

en: Remarketing with Google AdSense
it: Remarketing con Google AdSense

en: Demographics and Interests Reporting
it: Rapporti demografici e interessi

en: DoubleClick Platform Integration
it: Integrazione della piattaforma DoubleClick

en: We along with third-party vendors, such as Google use first-party cookies (such as the Google Analytics cookies) and third-party cookies (such as the DoubleClick cookie) or other third-party identifiers together to compile data regarding user interactions with ad impressions, and other ad service functions as they relate to our website.
it: Insieme a fornitori di terze parti, come Google, utilizziamo cookie proprietari (come i cookie di Google Analytics) e cookie di terze parti (come il cookie DoubleClick) o altri identificatori di terze parti insieme per compilare dati relativi alle interazioni dell'utente con impressioni pubblicitarie e altre funzioni dei servizi pubblicitari in relazione al nostro sito web.

en: Opting out:<br />Users can set preferences for how Google advertises to you using the Google Ad Settings page. Alternatively, you can opt out by visiting the Network Advertising initiative opt out page or permanently using the Google Analytics Opt Out Browser add on.
it: Disattivazione:<br />Gli utenti possono impostare le preferenze su come Google ti fa pubblicità utilizzando la pagina Impostazioni annunci di Google. In alternativa, puoi annullare l'iscrizione visitando la pagina di disattivazione dell'iniziativa per la pubblicità in rete o utilizzando in modo permanente il componente aggiuntivo del browser per la disattivazione di Google Analytics.

en: California Online Privacy Protection Act
it: Legge sulla protezione della privacy online della California

en: According to CalOPPA we agree to the following :
it: Secondo CalOPPA accettiamo quanto segue:

en: Users can visit our site anonymously
it: Gli utenti possono visitare il nostro sito in modo anonimo

en: Once this privacy policy is created, we will add a link to it on our home page, or as a minimum on the first significant page after entering our website.
it: Una volta creata questa politica sulla privacy, aggiungeremo un collegamento ad essa nella nostra home page o almeno nella prima pagina significativa dopo l'accesso al nostro sito Web.

en: Our Privacy Policy link includes the word 'Privacy', and can be easily be found on the page specified above.
it: Il nostro link alla Privacy Policy include la parola 'Privacy', e può essere facilmente trovato nella pagina sopra specificata.

en: Users will be notified of any privacy policy changes :
it: Gli utenti saranno informati di eventuali modifiche alla politica sulla privacy:

en: On our Privacy Policy Page
it: Nella nostra pagina sulla politica sulla privacy

en: Users are able to change their personal information :
it: Gli utenti possono modificare le proprie informazioni personali:

en: By logging in to their account
it: Accedendo al loro account

en: By chatting with us or sending us a ticket
it: Chattando con noi o inviandoci un ticket

en: How does our site handle do not track signals ?
it: In che modo il nostro sito gestisce i segnali di non tracciamento?

en: We honor do not track signals and do not track, plant cookies, or use advertising when a Do Not Track (DNT) browser mechanism is in place.
it: Onoriamo di non tracciare i segnali e di non tracciare, piantare cookie o utilizzare la pubblicità quando è in atto un meccanismo del browser Do Not Track (DNT).

en: Does our site allow third party behavioral tracking ?
it: Il nostro sito consente il monitoraggio comportamentale di terze parti?

en: It's also important to note that we do not allow third party behavioral tracking
it: È anche importante notare che non consentiamo il monitoraggio comportamentale di terze parti

en: We do not collect information from children under 13
it: Non raccogliamo informazioni da minori di 13 anni

en: In order to remove your child's information please contact the following personnel :
it: Per rimuovere le informazioni di tuo figlio, contatta il seguente personale:

en: We adhere to the following COPPA tenants :
it: Aderiamo ai seguenti inquilini COPPA:

en: Parents can review, delete, manage or refuse with whom their child's information is shared through contacting us directly.
it: I genitori possono rivedere, eliminare, gestire o rifiutare con chi vengono condivise le informazioni del proprio figlio contattandoci direttamente.

en: The Fair Information Practices Principles form the backbone of privacy law in the United States and the concepts they include have played a significant role in the development of data protection laws around the globe. Understanding the Fair Information Practice Principles and how they should be implemented is critical to comply with the various privacy laws that protect personal information.
it: I Fair Information Practices Principles costituiscono la spina dorsale della legge sulla privacy negli Stati Uniti e i concetti che includono hanno svolto un ruolo significativo nello sviluppo delle leggi sulla protezione dei dati in tutto il mondo. Comprendere i principi della correttezza delle informazioni e come dovrebbero essere implementati è fondamentale per rispettare le varie leggi sulla privacy che proteggono le informazioni personali.

en: In order to be in line with Fair Information Practices we will take the following responsive action, should a data breach occur :
it: Al fine di essere in linea con le pratiche di corretta informazione, adotteremo le seguenti azioni di risposta, in caso di violazione dei dati:

en: We will notify the users via email
it: Avviseremo gli utenti via e-mail

en: Within 7 business days
it: In 7 giorni lavorativi

en: We will notify the users via in site notification
it: Informeremo gli utenti tramite la notifica nel sito

en: We also agree to the individual redress principle, which requires that individuals have a right to pursue legally enforceable rights against data collectors and processors who fail to adhere to the law. This principle requires not only that individuals have enforceable rights against data users, but also that individuals have recourse to courts or a government agency to investigate and/or prosecute non-compliance by data processors.
it: Accettiamo inoltre il principio di ricorso individuale, che richiede che le persone abbiano il diritto di perseguire diritti legalmente applicabili contro i raccoglitori di dati e gli incaricati del trattamento che non rispettano la legge. Questo principio richiede non solo che le persone abbiano diritti opponibili agli utenti dei dati, ma anche che le persone ricorrano ai tribunali o a un'agenzia governativa per indagare e/o perseguire l'inosservanza da parte dei responsabili del trattamento dei dati.

en: Contacting Us
it: Contattaci

en: If there are any questions regarding this privacy policy you may contact us using our <a href="/contact">Contact</a> page.
it: Se ci sono richieste riguardo la politica sulla privacy puoi contattarci usando la nostra pagina <a href="/contact">Contatta</a>.

en: Will be used to login and retrieve your password.
it: Verrà utilizzato per accedere e recuperare la password.

en: This will be the name of your source.
it: Questo sarà il nome della tua repository.

en: I want create a source with my nickname.
it: Voglio creare una repository con il mio nickname.

en: Are you sure you want to remove your source permanently ? This action is irreversible !
it: Sei sicuro di voler rimuovere la tua fonte in modo permanente? Questa azione è irreversibile!

en: All your packages will be removed and your users affected!
it: Tutti i tuoi pacchetti verranno rimossi e i tuoi utenti ne risentiranno!

en: Remove your source
it: Rimuovi la tua repository

en: You have successfully attached your Twitter account !
it: Il tuo account di Twitter è stato collegato con successo !

en: You have already attached your Twitter account !
it: Il tuo account di Twitter è già stato collegato !

en: You have successfully attached your Facebook account !
it: Il tuo account di Facebook è stato collegato con successo !

en: You have already attached your Facebook account !
it: Il tuo account di Facebook è già stato collegato !

en: Please select a png image !
it: Seleziona un'immagine png !

en: Your file exceeds 1 MB, the maximum weight allowed !
it: Il tuo file supera 1 MB, il peso massimo consentito !

en: Your file exceeds 2 MB, the maximum weight allowed !
it: Il tuo file supera 2 MB, il peso massimo consentito !

en: Select a status for the comments !
it: Seleziona uno status per il commento !

en: The description is too short !
it: La descrizione è troppo corta !

en: The description is too long !
it: La descrizione è troppo lunga !

en: The site url is invalid !
it: L'url del sito non è valido !

en: The site url is too long !
it: L'url del sito è troppo lungo !

en: Paypal email is invalid !
it: L'email di Paypal non è valida !

en: Paypal email is too long !
it: L'email di Paypal è troppo lunga !

en: Icon source
it: Icona della repository

en: Png image and recommended 120x120.
it: Immagine png e consigliato 120x120.

en: Image wallpaper
it: Immagine di sfondo

en: Png image only.
it: Solo immagini png.

en: Background layout
it: Layout di sfondo

en: Repeat
it: Ripeti

en: No-repeat
it: Non ripetere

en: Cover
it: Copertina

en: Background position
it: Posizione dello sfondo

en: Left
it: Sinistra

en: Center
it: Centro

en: Right
it: Destra

en: Background color
it: Colore di sfondo

en: Color
it: Colore

en: Primary color for your pages.
it: Il colore primario per le tue pagine.

en: Text color for your pages.
it: Il colore del testo per le tue pagine.

en: Description
it: Descrizione

en: A short description for cydia
it: Una breve descrizione per cydia

en: To add a link on your home page.
it: Per aggiungere un collegamento alla tua pagina home.

en: Connect your Facebook account
it: Connetti il tuo account di Facebook

en: Paypal email
it: Email paypal

en: Email of your paypal account.
it: Email del tuo account paypal.

en: Donate button
it: Pulsante donazione

en: Yes
it: Si

en: Display Paypal Donate button on your source pages. Only if Paypal email is specified.
it: Mostra il pulsante Dona PayPal sulle tue pagine di origine. Solo se è specificata l'e-mail di Paypal.

en: Comments
it: Commenti

en: Contact us to verify your account and sell your packages.
it: Contattaci per verificare il tuo account e vendere i tuoi pacchetti.

en: Commission
it: Commissione

en: Earnings
it: Guadagni

en: You don't have sold anything, for moment.
it: Non hai venduto niente, per il momento.

en: Your package has been updated successfully !
it: Il tuo pacchetto è stato aggiornato con successo!

en: Your package has been added successfully !
it: Il tuo pacchetto è stato aggiunto con successo!

en: Your package has been removed successfully !
it: Il tuo pacchetto è stato rimosso con successo!

en: Section name must be 50 characters or less.
it: Il nome della sezione deve essere di 50 caratteri o meno.

en: This section already exists !
it: Questa sezione è già esistente !

en: This section is already available by default, you can't rewrite this.
it: Questa sezione è già disponibile per impostazione predefinita, non puoi riscriverla.

en: %s has been edited !
it: %s è stato modificato !

en: Search a section
it: Cerca una sezione

en: Rebuild package
it: Ricrea pacchetto

en: Build package
it: Crea pacchetto

en: Remove package
it: Rimuovi pacchetto

en: Package(s)
it: Pacchetto/i

en: Edit your section
it: Modifica la tua sezione

en: Add your sections
it: Aggiungi le tue sezioni

en: Add another field
it: Aggiungi un altro campo

en: Your new passwords do not match !
it: La tue nuove password non corrispondono !

en: Enter the new password 2 times.
it: Inserisci la nuova password 2 volte.

en: Your Ad Slot must contain only numbers !
it: Il tuo spazio pubblicitario deve contenere solo numeri!

en: Your Ad Client must contain only letters, numbers and dash !
it: Il tuo Ad Client deve contenere solo lettere, numeri e trattino!

en: You must specify an Ad Slot and an Ad Client !
it: Devi specificare uno spazio pubblicitario e un client pubblicitario!

en: Choose whether you subscribe to the newsletter !
it: Scegli se iscriverti alla newsletter !

en: Choose a valid language please !
it: Scegli una lingua valida !

en: Signature is too long !
it: La firma è troppo lunga !

en: New password
it: Nuova password

en: Show/hide password
it: Mostra/nascondi password

en: New password (verification)
it: Nuova password (verifica)

en: Language
it: Lingua

en: To stay informed about news, no more than one email per month.
it: Per essere sempre informato sulle novità, non più di una mail al mese.

en: Example
it: Esempio

en: To put Google ads on pages of your source, leave blank to not put.
it: Per inserire annunci Google nelle pagine della tua fonte, lascia vuoto per non inserire.

en: Your balance is insufficient.
it: Il tuo bilancio è insufficiente.

en: All ads has been removed on your source.
it: Tutti gli annunci sono stati rimossi dalla tua fonte.

en: All trace of our brand has been removed on your source.
it: Ogni traccia del nostro marchio è stata rimossa dalla tua fonte.

en: Your section limitation has been increased by 5.
it: Il limite della tua sezione è stato aumentato di 5.

en: Your whitelist has been increased by 50.
it: La tua whitelist è stata aumentata di 50.

en: Add funds
it: Aggiungi fondi

en: Developer
it: Sviluppatore

en: Verify your account and sell your packages directly with Paypal.
it: Verifica il tuo account e vendi i tuoi pacchetti direttamente con Paypal.

en: Your source has been created !
it: La tua fonte è stata creata!

en: This source already exists !
it: Questa fonte esiste già!

en: Your source has been removed successfully !
it: La tua fonte è stata rimossa con successo!

en: Create
it: Crea

en: Ads
it: Pubblicità

en: Brand
it: Marca

en: Space disk
it: Spazio sul disco

en: Used
it: Usato

en: Freed
it: Libero

en: Free
it: Gratis

en: 5 Custom Sections
it: 5 Sezioni personalizzate

en: 10 UDIDs per Whitelist
it: 10 UDID per whitelist

en: Lite
it: Light

en: 100 UDIDs per Whitelist
it: 100 UDID per whitelist

en: Monthly
it: Mensile

en: Annual
it: Annuale

en: Basic
it: Base

en: Unlimited UDIDs per Whitelist
it: UDID illimitati per whitelist

en: Unlimited Custom Sections
it: Sezioni personalizzate illimitate

en: Brand and advertisements removed
it: Marchio e pubblicità rimossi

en: Daily
it: Quotidiano

en:  - ("Us - We") - Terms of Service ("TOS") :
it:  - ("Noi - Noi") - Termini di servizio ("TOS"):

en: Registering
it: Registrazione

en: User Contribution
it: Contributo dell'utente

en: Account Security
it: Sicurezza dell 'Account

en: Content
it: Contenuto

en: Activity
it: Attività

en: You agree to reading and accepting the <a href="/user/privacy">Privacy Policy</a>.
it: Accetti di leggere e accettare la <a href="/user/privacy">Informativa sulla privacy</a>.

en: IPA file
it: File IPA

en: You hereby agree to never upload, share or provide links to IPA files when using %s services.
it: Con la presente accetti di non caricare, condividere o fornire collegamenti a file IPA utilizzando i servizi di %s.

en: Intellectual Property
it: Proprietà Intellettuale

en: Acceptable Use Policy
it: Politica di utilizzo accettabile

en: You agree while using %s Services, that you may NOT :
it: Accetti con l'uso dei Servizi %s, che NON puoi :

en: Upload Hacks, Cracks and Wares
it: Caricare Hack, Crack e Wares

en: Submit or endorse Piracy
it: Presentare o sostenere la pirateria

en: Submit any of the following :
it: Invia uno dei seguenti:

en: Viruses, worms, defects, Trojan horses or other items of a contaminating or destructive nature;<br />Data Miners, Collector or harvesters that collect information;<br />Impersonating or mis-labled Content;<br />Content that includes code hidden or otherwise contained within the Content which is unrelated to the Content;<br />Content which post advertisements or solicitations of business; <br />Any form of solicitation or Spam;<br />Illegal or unauthorised copy of another person's copyrighted work;<br />Content that is pornographic, harassing, offensive, unlawful or promotes or encourages illegal activity.
it: Virus, worm, difetti, cavalli di Troia o altri elementi di natura contaminante o distruttiva;<br />Data Miner, Collector o Harvester che raccolgono informazioni;<br />Contenuti impersonanti o etichettati in modo errato;<br />Contenuti che includono codice nascosto o altrimenti contenuto all'interno del Contenuto che non è correlato al Contenuto;<br />Contenuto che pubblica annunci pubblicitari o sollecitazioni commerciali; <br />Qualsiasi forma di sollecitazione o spam;<br />Copia illegale o non autorizzata dell'opera protetta da copyright di un'altra persona;<br />Contenuti pornografici, molesti, offensivi, illegali o che promuovono o incoraggiano attività illegali.

en: Post links to any external Internet sites that are
it: Pubblica collegamenti a qualsiasi sito Internet esterno che lo sia

en: Obscene or pornographic, or display pornographic or sexually explicit material of any kind.
it: Osceno o pornografico, o visualizzare materiale pornografico o sessualmente esplicito di qualsiasi tipo.

en: The username violates trademark or copyright.
it: Il nome utente viola il marchio o il copyright.

en: The username is the exact, or abbreviated version of a website domain name.
it: Il nome utente è la versione esatta o abbreviata del nome di dominio di un sito web.

en: The username is an exact birth name and may been deemed as fraudulent.
it: Il nome utente è un nome di nascita esatto e potrebbe essere considerato fraudolento.

en: The username is that of a prominent developer.
it: Il nome utente è quello di un importante sviluppatore.

en: Account termination
it: Chiusura dell'account

en: Changes to the TOS are frequent
it: Le modifiche ai TOS sono frequenti

en: All transactions are final and are not reversible.
it: Tutte le transazioni sono definitive e non sono reversibili.

en: Liabilities
it: Passività

en: I HAVE READ THIS AGREEMENT AND AGREE TO ALL CONTAINED ABOVE.
it: HO LETTO L'ACCORDO E ACCONSENTO A QUANTO CONTENUTO SOPRA.

en: Report TOS violations <a href="/contact">here</a>
it: Segnala una violazione del TOS <a href="/contact">qui</a>

en: Please choose a .deb file only !
it: Scegli solo file .deb !

en: Please choose a .deb file or <a href="%s">click here to create .deb from .zip file</a>, maximum size : %s
it: Scegli un file .deb o <a href="%s">clicca qui per creare un file .deb da un file .zip</a>, dimensione massima : %s

en: General Whitelist
it: Whitelist generale

en: The UDIDs
it: Gli UDIDs

en: All devices
it: Tutti i dispositivi

en: Device
it: Dispositivo

en: Unknow
it: Sconosciuto

en: You can add a little description for each UDID.
it: Puoi aggiungere una piccola descrizione per ogni UDID.

en: All packages
it: Tutti i pacchetti

en: Select a package
it: Seleziona un pacchetto

en: Error 403
it: Errore 403

en: Sorry, this zone is forbidden.
it: Questa zona è proibita.

en: Error 404
it: Errore 404

en: Sorry, but this page doesn't exist.
it: Questa pagina non esiste.

en: Banned
it: Bannato

en: Sorry, but your account has been banned.
it: Il tuo account è stato bannato.

en: Your message has been sent successfully.
it: Il tuo messaggio è stato inviato con successo.

en: Your message could not be sent, sorry.
it: Il tuo messaggio non è stato inviato.

en: Please specify your mail and your message !
it: Specifica la tua mail e il tuo messaggio !

en: Create a cydia source for free, easy and quick !
it: Crea una repository di cydia gratis, facilmente e velocemente !

en: Free & easy
it: Gratis e semplice

en: Starting your own Cydia Source has never been easier.
it: Creare la tua repository di Cydia personale non è mai stato così semplice.

en: Limit access of your packages to certain devices.
it: Limita l'accesso ai tuoi pacchetti a determinati dispositivi.

en: Customizable
it: Personalizzabile

en: Sell
it: Vendi

en: Buy exclusive packages with Paypal safely.
it: Compra pacchetti esclusivi in sicurezza con Paypal.

en: In progress
it: In corso

en: This section is under maintenance. Please wait...
it: Questa sezione è in manutenzione. Attendi...

en: Your topic has been created! Click <a class="alert-link" href="%s">here</a> to see your post, or you will be redirected in 5 seconds.
it: Il tuo topic è stato creato! Clicca <a class="alert-link" href="%s">qui</a> per vedere il tuo post, altrimenti sarai reindirizzato fra 5 secondi.

en: Translations
it: Traduzioni

en: We have made this section so that many people can benefit from our services. This collaborative interface allows you to translate all of the %s universe into different languages. If you wish to support us, choose a language below.
it: Abbiamo creato questa sezione in modo che molte persone possano usufruire dei nostri servizi. Quest'interfaccia collaborativa ti permette di tradurre tutto l'universo di %s in lingue diverse. Se desideri supportarci, scegli una lingua qui sotto.

en: If you want to translate in a language that is not available in the list, please contact us.
it: Se vuoi tradurre in una lingua che non è ancora disponibile sulla lista, contattaci.

en: Translations validated
it: Traduzione convalidata

en: Translations awaiting validation
it: Traduzioni in attesa di convalidazione

en: Progression
it: Progresso

en: Edited at
it: Data ultima modifica

en: All
it: Tutte

en: Original
it: Originali

en: Translation
it: Tradotte

en: Filter
it: Filtro

en: Not translated
it: Non tradotte

en: Translated
it: Tradotte

en: Action
it: Azione

en: The translation has been updated, thank you.
it: La traduzione è stata aggiornata, grazie.

en: The translation has been added, thank you.
it: La traduzione è stata aggiunta, grazie.

en: Translation validated
it: Traduzione validata

en: Your translation here...
it: La tua traduzione...

en: %s represents a string.
it: %s rappresenta una stringa.

en: %d represents a number.
it: %d rappresenta un numero.

en: Open in Cydia
it: Apri in Cydia

en: You must be registered and logged in to buy %s on %s.
it: Devi essere registrato e aver effettuato l'accesso per comprare %s su %s.

en: Versions
it: Versioni

en: Per day
it: Al giorno

en: Per month
it: Al mese

en: Per year
it: All'anno

en: Previous year
it: Anno scorso

en: Next year
it: Anno prossimo

en: Previous day
it: Giorno precedente

en: Next day
it: Giorno successivo

en: Purchase awaiting validation...
it: Acquisto in attesa di validazione...

en: Cookies ensure the proper functioning of %s. By using %s, you accept the use of cookies.
it: I cookie assicurano il corretto funzionamento di %s. Utilizzando %s, accetti l'utilizzo dei cookie.

en: Hide
it: Nascondi

en: See more
it: Mostra di più

en: Pending
it: In coda

en: To check your private messages, follow the link below :
it: Per controllare i tuoi messaggi privati, segui il link qui sotto:

en: To disable these notifications, follow the link below :
it: Per disabilitare queste notifiche, segui il link qui sotto:

en: Choose whether you want to be notified when you receive a new private message !
it: Scegli se vuoi essere avvisato quando ricevi un nuovo messaggio privato!

en: You must be logged in to purchase/download the package.
it: Devi essere loggato per acquistare/scaricare il pacchetto.

en: Your price is excessive !
it: Il tuo prezzo è eccessivo !

en: Member unknow !
it: Membro sconosciuto !

en: Applications
it: Applicazioni

en: Documentation
it: Documentazione

en: Details
it: Dettagli

en: Settings
it: Impostazioni

en: Reset Keys
it: Reimposta chiavi

en: Are you sure you wish to delete this application?
it: Sei sicuro di voler eliminare questa applicazione?

en: This action is permanent and cannot be undone.
it: Questa azione è permanente e non può essere annullata.

en: Organization
it: Organizzazione

en: Secret key
it: Chiave segreta

en: Label is too long !
it: L'etichetta è troppo lunga!

en: Label is too short !
it: L'etichetta è troppo corta!

en: Organization is too long !
it: L'organizzazione è troppo lunga!

en: Organization is too short !
it: L'organizzazione è troppo breve!

en: Website url is invalid !
it: L'URL del sito web non è valido!

en: Website url is too long !
it: L'URL del sito web è troppo lungo!

en: Label
it: Etichetta

en: This will be used to identify your application.
it: Questo verrà utilizzato per identificare la tua applicazione.

en: Describe briefly what your application does.
it: Descrivi brevemente cosa fa la tua applicazione.

en: Your organization, or company.
it: La tua organizzazione o azienda.

en: Your application's website.
it: Il sito web della tua applicazione.

en: Your keys has been regenerated !
it: Le tue chiavi sono state rigenerate!

en: Reset
it: Ripristina

en: Breakdown by Endpoint
it: Ripartizione per Endpoint

en: Application
it: Applicazione

en: Resources
it: Risorse

en: Returns the API usage per day for this application.
it: Restituisce l'utilizzo dell'API al giorno per questa applicazione.

en: Usage
it: Utilizzo

en: Accessibility
it: Accessibilità

en: Supported request methods
it: Metodi di richiesta supportati

en: Requires authentication
it: Richiede l'autenticazione

en: Rate limited
it: Tariffa limitata

en: Inherits global rate limit
it: Eredita il limite di velocità globale

en: Arguments
it: Argomenti

en: Optional
it: Opzionale

en: Example responses
it: Esempi di risposte

en: Errors
it: Errori

en: Error Codes
it: Codici di errore

en: Every error is represented with an HTTP status code, as well as a code and response message within the actual response body.
it: Ogni errore è rappresentato con un codice di stato HTTP, nonché un codice e un messaggio di risposta all'interno del corpo della risposta effettivo.

en: There is one exception to these rules:
it: C'è un'eccezione a queste regole:

en: Invalid formats will return an HTTP 415 with an error message as the response body.
it: I formati non validi restituiranno un HTTP 415 con un messaggio di errore come corpo della risposta.

en: JSONP without a callback will return a javascript commented response.
it: JSONP senza un callback restituirà una risposta commentata da javascript.

en: Code
it: Codice

en: Meaning
it: Significato

en: Getting Started
it: Iniziare

en: Making Requests
it: Facendo richieste

en: Developer Group (support, feedback, ...)
it: Gruppo di sviluppatori (supporto, feedback, ...)

en: Buyers
it: Acquirenti

en: Returns your buyers information for one paid package.
it: Restituisce le informazioni sugli acquirenti per un pacchetto a pagamento.

en: Required
it: Necessario

en: Your package identifier.
it: L'identificatore del tuo pacco.

en: Check
it: Dai un'occhiata

en: Package identifier.
it: Identificatore del pacchetto.

en: Udid which must be checked.
it: Udid che deve essere verificato.

en: Returns detailed information for one package.
it: Restituisce informazioni dettagliate per un pacchetto.

en: Constructing Requests
it: Richieste di costruzione

en: Requests are made of three components:
it: Le richieste sono composte da tre componenti:

en: API version
it: Versione API

en: Resource path
it: Percorso delle risorse

en: Output type
it: Tipo di uscita

en: To construct a proper request, you will need to format the URI as follows:
it: Per costruire una richiesta corretta, dovrai formattare l'URI come segue:

en: An example request, to fetch a list of members who have purchased a package.
it: Una richiesta di esempio, per recuperare un elenco di membri che hanno acquistato un pacchetto.

en: By default, requests are HTTP GET requests. However, many methods will require you to send POST data. Typically, we will follow the standard of all read requests use GET, and write requests use POST.
it: Per impostazione predefinita, le richieste sono richieste HTTP GET. Tuttavia, molti metodi richiedono l'invio di dati POST. In genere, seguiremo lo standard di tutte le richieste di lettura utilizzano GET e le richieste di scrittura utilizzano POST.

en: In addition to the required parameters for each individual method, you will also need to send your API key.
it: Oltre ai parametri richiesti per ogni singolo metodo, dovrai inviare anche la tua chiave API.

en: If you are using the server-side API, you will need to send <code>secret_key</code> with your secret API key value.
it: Se stai utilizzando l'API lato server, dovrai inviare <code>secret_key</code> con il valore della tua chiave API segreta.

en: For each request you should specify which version of the API you want to use. Currently, the default, and the only version available, is 1.0.
it: Per ogni richiesta è necessario specificare quale versione dell'API si desidera utilizzare. Attualmente, l'impostazione predefinita e l'unica versione disponibile è 1.0.

en: The resource path is made available to you in further documentation.
it: Il percorso della risorsa è reso disponibile in ulteriore documentazione.

en: Data Formats
it: Formati di dati

en: Responses
it: Risposte

en: The response of your request will contain several key things:
it: La risposta alla tua richiesta conterrà diversi elementi chiave:

en: HTTP status code
it: Codice di stato HTTP

en: API status <code>code</code>
it: Stato API <code>codice</code>

en: API response message
it: Messaggio di risposta dell'API

en: Let's take an example request:
it: Prendiamo una richiesta di esempio:

en: Each application is limited to 1000 queries per hour.
it: Ogni applicazione è limitata a 1000 query all'ora.

en: Contact us if you need more resources.
it: Contattaci se hai bisogno di più risorse.

en: Source removed
it: Repository rimossa

en: Discover also these packages
it: Scopri anche questi pacchetti

en: Supply to your prepaid account
it: Fornisci al tuo conto prepagato

en: We acknowledge receipt of the payment you just made. Your prepaid account has been credited with
it: Confermiamo la ricezione del pagamento appena effettuato. Il tuo conto prepagato è stato accreditato

en: Subscription updated
it: Abbonamento aggiornato

en: Your subscription has been updated. You are using now:
it: Il tuo abbonamento è stato aggiornato. Stai usando ora:

en: Lite Subscription
it: Abbonamento Lite

en: You will be billed to the following frequency:
it: Ti verrà addebitato con la seguente frequenza:

en: Basic Subscription
it: Iscrizione Base

en: Premium Subscription
it: Iscrizione Premium

en: Subscription cancelled
it: Iscrizione cancellata

en: Your subscription has been cancelled.
it: La tua iscrizione è stata cancellata.

en: Don't forget than if you use more space disk than available, we could remove your packages.
it: Non dimenticare che se utilizzi più spazio su disco di quello disponibile, potremmo rimuovere i tuoi pacchetti.

en: End of the subscription
it: Fine dell'iscrizione

en: Your subscription has expired.
it: La tua iscrizione è scaduta.

en: You actually have lite subscription.
it: In realtà hai un abbonamento lite.

en: Unsubscribe
it: Disiscriviti

en: You actually have basic subscription.
it: Hai un'iscrizione di base.

en: You actually have premium subscription.
it: Hai un'iscrizione premium.

en: Your subscription will expire on %s.
it: La tua iscrizione scadrà il %s.

en: Your comment is too short.
it: Il tuo commento è troppo corto.

en: Your comment has been published.
it: Il tuo commento è stato pubblicato.

en: This comment does not exist.
it: Questo commento non esiste.

en: You're not allowed to do it.
it: Non ti è permesso farlo.

en: Source
it: Repository

en: Returns detailed information for one source.
it: Restituisce informazioni dettagliate per una fonte.

en: In reply to %s.
it: In risposta a %s.

en: Comment this package
it: Commenta questo pacchetto

en: No comment.
it: Nessun commento.

en: Open in CSources2
it: Apri in CSources2

en: Embed
it: Incorporare

en: Add this package to your website by copying the code below.
it: Aggiungi questo pacchetto al tuo sito web copiando il codice qui sotto.

en: Width
it: Larghezza

en: Height
it: Altezza

en: Overview
it: Panoramica

en: Comment
it: Commento

en: Respond to the comment
it: Rispondi al commento

en: Subscription failed
it: Iscrizione fallita

en: Your subscription has failed.
it: La tua iscrizione è fallita.

en: Help us to translate %s.
it: Aiutaci a tradurre %s.

en: Are you sure you wish to delete this widget?
it: Sei sicuro di voler eliminare questo widget?

en: %s widgets for Websites is a suite of widgets bringing %s content into your webpage content and buttons to encourage your %s audience to share your content and subscribe to your %s account updates.
it: Widget %s per siti Web è una suite di widget che porta i contenuti %s nei contenuti e nei pulsanti della tua pagina Web per incoraggiare il tuo pubblico %s a condividere i tuoi contenuti e iscriversi agli aggiornamenti del tuo account %s.

en: By using YouRepo widgets for Websites you agree to the YouRepo Agreement and Policy.
it: Utilizzando i widget YouRepo per i siti Web, accetti l'accordo e la politica YouRepo.

en: Embedded Packages
it: Pacchetti incorporati

en: An embedded Package brings the best content created on %s into your article or website. It's easy to embed a Package using HTML and JavaScript markup available through the "Insert" Package action on %s.
it: Un pacchetto incorporato porta i migliori contenuti creati su %s nel tuo articolo o sito web. È facile incorporare un pacchetto utilizzando il markup HTML e JavaScript disponibile tramite l'azione "Inserisci" del pacchetto su %s.

en: Embedded Sources
it: Fonti incorporate

en: Embedded sources are an easy way to embed multiple Packages on your website in a compact, single-column view. Display the latest Packages from a single %s source.
it: Le origini incorporate sono un modo semplice per incorporare più pacchetti nel tuo sito Web in una visualizzazione compatta a colonna singola. Visualizza gli ultimi pacchetti da un'unica fonte %s.

en: Options availables
it: Opzioni disponibili

en: Customize an embedded Package or Source for your site's visual design and display preferences by including extra parameters in your embedded HTML.
it: Personalizza un pacchetto o una sorgente incorporati per il design visivo del tuo sito e le preferenze di visualizzazione includendo parametri aggiuntivi nell'HTML incorporato.

en: Match your site's color scheme
it: Abbina la combinazione di colori del tuo sito

en: View our embedded reference documentation for a full list of embedded options.
it: Visualizza la nostra documentazione di riferimento incorporata per un elenco completo delle opzioni incorporate.

en: Height must be an integer between 2000 and 250.
it: L'altezza deve essere un numero intero compreso tra 2000 e 250.

en: This source does not exists.
it: Questa fonte non esiste.

en: Theme
it: Tema

en: Dark
it: Scuro

en: Light
it: Chiaro

en: Links
it: Collegamenti

en: Copy/paste the code into HTML of your website.
it: Copia/incolla il codice nell'HTML del tuo sito web.

en: You actually have no widget.
it: In realtà non hai widget.

en: Options
it: Opzioni

en: An Embedded supports customization at the page-level with <meta> elements or in adding data-* attributes to individual generated elements.
it: Un Embedded supporta la personalizzazione a livello di pagina con elementi <meta> o aggiungendo attributi data-* a singoli elementi generati.

en: Websites can set widget preferences across their entire website by including <meta> in every page for interpretation by %s's widget JavaScript before creating a new widget or button.
it: I siti Web possono impostare le preferenze dei widget nell'intero sito Web includendo <meta> in ogni pagina per l'interpretazione da parte del JavaScript del widget di %s prima di creare un nuovo widget o pulsante.

en: Widget settings specified in a <meta> may be overridden at the individual widget level. Order of precedence:
it: Le impostazioni del widget specificate in un <meta> possono essere sovrascritte a livello di singolo widget. Ordine di precedenza:

en: Override the default light theme preference for an Embedded Package or an Embedded Source.
it: Sostituisci la preferenza del tema della luce predefinita per un pacchetto incorporato o una sorgente incorporata.

en: Link color
it: Colore collegamento

en: Specify a hexadecimal color value for links displayed in an Embedded Package or an Embedded Source.
it: Specificare un valore di colore esadecimale per i collegamenti visualizzati in un pacchetto incorporato o in un'origine incorporata.

en: Border color
it: Colore del bordo

en: Specify a border color for any Embedded widgets displayed on the page.
it: Specificare un colore del bordo per tutti i widget incorporati visualizzati nella pagina.

en: Dimensions
it: Dimensioni

en: An embedded widget automatically adjusts to the width of its parent element with a minimum width of 250 pixels and a maximum width of 520 pixels. Set the maximum width or the maximum height of an embedded widget by adding a <code>width</code> or <code>height</code> attribute to the widget's anchor element.
it: Un widget incorporato si adatta automaticamente alla larghezza del suo elemento padre con una larghezza minima di 250 pixel e una larghezza massima di 520 pixel. Imposta la larghezza massima o l'altezza massima di un widget incorporato aggiungendo un attributo <code>larghezza</code> o <code>altezza</code> all'elemento di ancoraggio del widget.

en: You can also use <code>auto</code> value to specify no maximum size.
it: Puoi anche utilizzare il valore <code>auto</code> per specificare nessuna dimensione massima.

en: Loads text components in the specified language. Note: does not affect the text of a Package displayed.
it: Carica i componenti di testo nella lingua specificata. Nota: non influisce sul testo di un Pacchetto visualizzato.

en: Supported %s language code:
it: Codice lingua %s supportato:

en: Remove a display component of a widget with space-separated tokens.
it: Rimuovere un componente di visualizzazione di un widget con token separati da spazi.

en: hides the header
it: nasconde l'intestazione

en: removes all borders: around the package, between Packages, and inside a Package
it: rimuove tutti i bordi: intorno al pacchetto, tra i pacchetti e all'interno di un pacchetto

en: crop and hide the timeline scrollbar, if visible
it: ritaglia e nascondi la barra di scorrimento della timeline, se visibile

en: remove background color
it: rimuovi il colore di sfondo

en: Notifications
it: Notifiche

en: Unfollow
it: Smetti di seguire

en: Follow
it: Segui

en: You must be registered and logged in to comment this package.
it: Devi essere registrato e aver effettuato l'accesso per commentare questo pacchetto.

en: Already have an account?
it: Hai già un account?

en: Follow %s on Twitter
it: Segui %s su Twitter

en: Like %s on Facebook
it: Mi piace a %s su Facebook

en: Mail or nickname
it: Posta o soprannome

en: You have no notifications.
it: Non hai notifiche.

en: Mark all as read
it: Segna tutti come letti

en: Previous
it: Precedente

en: Thanks for your purchase ! Your transaction is complete but some payments may take a few minutes to process, please wait.
it: Grazie per il tuo acquisto ! La transazione è completa, ma l'elaborazione di alcuni pagamenti potrebbe richiedere alcuni minuti. Attendi.

en: Specials
it: Speciali

en: Let empty to put your package free
it: Lascia vuoto per liberare il tuo pacco

en: If user purchased
it: Se l'utente ha acquistato

en: You have no other paid package.
it: Non hai altri pacchetti a pagamento.

en: Free if purchased
it: Gratuito se acquistato

en: Promotion if purchased
it: Promozione se acquistato

en: Icon has been successfully removed !
it: L'icona è stata rimossa con successo!

en: Wallpaper has been successfully removed !
it: Lo sfondo è stato rimosso con successo!

en: Please allow up to 30 seconds for changes to take effect.
it: Attendi fino a 30 secondi affinché le modifiche abbiano effetto.

en: Confirm your email
it: Conferma la tua email

en: To complete the phase confirming your email address, you will need to go to the following URL in your web browser.
it: Per completare la fase di conferma del tuo indirizzo email, dovrai accedere al seguente URL nel tuo browser web.

en: An email has been sent to you to verify your address.
it: Ti è stata inviata un'e-mail per verificare il tuo indirizzo.

en: Please validate your email address by clicking on link received by email.
it: Si prega di convalidare il proprio indirizzo e-mail facendo clic sul collegamento ricevuto via e-mail.

en: Resend
it: Riinvia

en: Your email has been validated.
it: La tua email è stata convalidata.

en: Validate your email
it: Convalida la tua email

en: The location is too long !
it: La posizione è troppo lunga!

en: This status does not exist.
it: Questo stato non esiste.

en: Your status is too short.
it: Il tuo stato è troppo breve.

en: Your status has been published.
it: Il tuo stato è stato pubblicato.

en: Please speak only English on Forums to be understood by a maximum of members.
it: Si prega di parlare solo inglese sui forum per essere compreso da un massimo di membri.

en: Location
it: Localizzazione

en: Friends
it: Amici

en: What's on your mind?
it: Cos'hai in mente?

en: An error occurred.
it: Si è verificato un errore.

en: Please enable Javascript !
it: Abilita Javascript !

en: Copy to clipboard:
it: Copia negli appunti:

en: Copy
it: Copia

en: Add friend
it: Aggiungi amico

en: Confirm request
it: Conferma richiesta

en: Friend request sent
it: Richiesta di amicizia inviata

en: Unfriend
it: Non amico

en: Admin
it: Amministratore

en: Co-Admin
it: Co-Amministratore

en: To stay informed when you receive a new notification or private message.
it: Per essere sempre informato quando ricevi una nuova notifica o un messaggio privato.

en: Weekly
it: Settimanale

en: This package does not exist !
it: Questo pacchetto non esiste !

en: Can not copy the package !
it: Impossibile copiare il pacchetto!

en: Package being edited.
it: Pacchetto in fase di modifica.

en: Edit %s
it: Modifica %s

en: With this tool you can easily convert your .zip file to .deb.
it: Con questo strumento puoi convertire facilmente il tuo file .zip in .deb.

en: Package structure to follow
it: Struttura del pacchetto da seguire

en: All files are optionals
it: Tutti i file sono opzionali

en: Level
it: Livello

en: To check your notifications, follow the link below :
it: Per controllare le tue notifiche, segui il link qui sotto:

en: Session successfully removed!
it: Sessione rimossa con successo!

en: IP Address
it: Indirizzo IP

en: Active Session
it: Sessione attiva

en: Theme Creator
it: Creatore di temi

en: Type the name of your theme.
it: Digita il nome del tuo tema.

en: Choose a type for your theme.
it: Scegli un tipo per il tuo tema.

en: Next
it: Prossimo

en: Click on an item to get help.
it: Clicca su un elemento per ricevere assistenza.

en: Search an Application...
it: Cerca un'Applicazione...

en: Bundle ID of the Application...
it: Identificatore del pacchetto dell'Applicazione...

en: Folders
it: Cartelle

en: Global folder icons background
it: Sfondo delle icone della cartella globale

en: Background
it: Sfondo

en: Individual folder icons background
it: Sfondo delle icone della cartella individuale

en: Badges
it: Badge

en: Font Name
it: Nome del Font

en: More
it: Altro

en: Sunday
it: Domenica

en: Monday
it: Lunedì

en: Tuesday
it: Martedì

en: Wednesday
it: Mercoledì

en: Thursday
it: Giovedì

en: Friday
it: Venerdì

en: Saturday
it: Sabato

en: No results found
it: Nessun risultato trovato

en: An error occured.
it: Si è verificato un problema.

en: Please use only [a-zA-Z0-9-_ ] in your name.
it: Usa solo [a-zA-Z0-9-_ ] nel tuo nome.

en: Another package with this name already exist in your source.
it: Esiste già un altro pacchetto con questo nome nella tua repository.

en: Your theme has been registered.
it: Il tuo tema è stato registrato.

en: You can edit themes created with this tool only.
it: Puoi modificare i temi creati solo con questo strumento.

en: Failed
it: Fallito

en: Open in PayPal
it: Apri su PayPal

en: Transaction ID
it: ID transazione

en: Error 401
it: Errore 401

en: Sorry, but you must be authenticated to see this page.
it: Siamo spiacenti, ma devi essere autenticato per vedere questa pagina.

en: No friend found.
it: Nessun amico trovato.

en: No post found.
it: Nessun messaggio trovato.

en: No subscription found.
it: Nessun abbonamento trovato.

en: Twig Error
it: Errore ramoscello

en: Your sources will be removed
it: Le tue fonti verranno rimosse

en: your sources will be deleted if you do not log back within 3 months.
it: le tue fonti verranno eliminate se non effettui il login entro 3 mesi.

en: Take a subscription if you don't want to have this problem in the future.
it: Abbonati se non vuoi avere questo problema in futuro.

en: your sources will be deleted if you do not log back within 1 month.
it: le tue fonti verranno eliminate se non effettui il login entro 1 mese.

en: your sources will be deleted if you do not log back within 10 days.
it: le tue fonti verranno eliminate se non effettui il login entro 10 giorni.

en: your sources will be deleted if you do not log back within 1 day.
it: le tue fonti verranno eliminate se non effettui il login entro 1 giorno.

en: Share on your Twitter account.
it: Condividi sul tuo account Twitter.

en: Twitter returned an error.
it: Twitter ha restituito un errore.

en: Click here to continue.
it: Clicca qui per continuare.

en: Here are listed the most used identifiers.
it: Di seguito sono elencati gli identificatori più utilizzati.

en: Multiple choice
it: Scelta multipla

en: Select an option
it: Seleziona un'opzione

en: Please choose an action !
it: Si prega di scegliere un'azione!

en: Please select a package !
it: Si prega di selezionare un pacchetto!

en: has been registered.
it: è stato registrato.

en: has been removed.
it: è stato rimosso.

en: File successfully modified !
it: File modificato con successo!

en: Select a file to edit.
it: Seleziona un file da modificare.

en: Preview
it: Anteprima

en: Custom CSS has updated successfully!
it: Il CSS personalizzato è stato aggiornato correttamente!

en: Custom CSS.
it: CSS personalizzato.

en: Themes
it: Temi

en: Custom CSS
it: CSS personalizzato

en: Active
it: Attivo

en: Apply
it: Applicare

en: Page
it: Pagina

en: Contact %s team
it: Contatta il team di %s

en: This Facebook account is already used by another member !
it: Questo account Facebook è già utilizzato da un altro membro!

en: Nickname must not start or end with a dash middle (-).
it: Il soprannome non deve iniziare o terminare con un trattino centrale (-).

en: This Google account is already used by another member !
it: Questo account Google è già utilizzato da un altro membro!

en: This is undesirable content
it: Questo è un contenuto indesiderabile

en: Ban now
it: Ban ora

en: User
it: Utente

en: Usurpe my identity
it: Usurpa la mia identità

en: This source does not exist.
it: Questa fonte non esiste.

en: Status and replies
it: Stato e risposte

en: You must remove one photo before adding another.
it: Devi rimuovere una foto prima di aggiungerne un'altra.

en: This type of file is not yet supported. Instead, try to download a gif or an image.
it: Questo tipo di file non è ancora supportato. Prova invece a scaricare una gif o un'immagine.

en: Package removed
it: Pacchetto rimosso

en: Sorry, but this repo doesn't exist or has been removed.
it: Siamo spiacenti, ma questo repository non esiste o è stato rimosso.

en: Comment banned
it: Commento vietato

en: one of your comments has been banned.
it: uno dei tuoi commenti è stato bannato.

en: To do a Ban Appeal, follow the link below :
it: Per presentare un ricorso per il divieto, seguire il collegamento seguente:

en: If you do not appeal this decision, your content will be automatically deleted in 7 days.
it: Se non fai ricorso contro questa decisione, i tuoi contenuti verranno automaticamente eliminati entro 7 giorni.

en: Post banned
it: Post bannato

en: one of your posts has been banned.
it: uno dei tuoi post è stato bannato.

en: Package banned
it: Pacchetto vietato

en: one of your packages has been banned.
it: uno dei tuoi pacchetti è stato bannato.

en: Source banned
it: Fonte vietata

en: one of your sources has been banned.
it: una delle tue fonti è stata bannata.

en: Account banned
it: Account bannato

en: your account has been banned.
it: il tuo account è stato bannato.

en: If you do not appeal this decision, your account will be automatically deleted in 7 days.
it: Se non fai ricorso contro questa decisione, il tuo account verrà automaticamente eliminato entro 7 giorni.

en: Your domain has been unlinked
it: Il tuo dominio è stato scollegato

en: Don't forget to renew your subscription if you don't want to have this problem in the future.
it: Non dimenticare di rinnovare l'abbonamento se non vuoi avere questo problema in futuro.

en: This version number is already used for this package, please use another version number.
it: Questo numero di versione è già utilizzato per questo pacchetto, utilizzare un altro numero di versione.

en: Please add the author email in the email field !
it: Si prega di aggiungere l'e-mail dell'autore nel campo dell'e-mail!

en: Author email
it: E-mail dell'autore

en: Icons
it: Icone

en: Masks
it: Maschere

en: Overlays
it: Sovrapposizioni

en: System Colors
it: Colori di sistema

en: Load page
it: Carica pagina

en: Status Bar
it: Barra di stato

en: Help us
it: Aiutaci

en: Icon, use a png image only, 228x228.
it: Icona, usa solo un'immagine png, 228x228.

en: Done
it: Fatto

en: Boot Logo
it: Logo di avvio

en: iPhone (Default)
it: iPhone (predefinito)

en: iPhone (Black)
it: iPhone (nero)

en: iPad (White)
it: iPad (bianco)

en: iPad (Black)
it: iPad (nero)

en: Dock Reflections
it: Riflessioni sul bacino

en: Dock Blur Reflections
it: Riflessi sfocatura dock

en: Dock Reflect Icons
it: Dock Rifletti icone

en: Dock Reflection Offset
it: Offset riflesso dock

en: Dock Bounce Icon On Launch
it: Dock Bounce Icona all'avvio

en: Running Indicator
it: Indicatore di corsa

en: Font Size
it: Dimensione del font

en: Width Change
it: Cambio di larghezza

en: Height Change
it: Cambio di altezza

en: Text X offset
it: Spostamento X del testo

en: Text Y offset
it: Spostamento Y del testo

en: Shadow Color
it: Colore ombra

en: Shadow X offset
it: Offset ombra X

en: Shadow Y offset
it: Offset Y ombra

en: Shadow Blur Radius
it: Raggio di sfocatura dell'ombra

en: Date Label
it: Etichetta della data

en: Text Case
it: Caso di testo

en: Lowercase
it: Minuscolo

en: Uppercase
it: Maiuscolo

en: Day Label
it: Etichetta del giorno

en: Clock
it: Orologio

en: Background (Non-Live Mode)
it: Sfondo (modalità non live)

en: Background (Live Mode)
it: Sfondo (modalità live)

en: Hour Hand
it: Lancetta delle ore

en: Minute Hand
it: Mano minuta

en: Second Hand
it: Seconda mano

en: Red Dot
it: Punto Rosso

en: The red dot (the smaller one in the center).
it: Il punto rosso (quello più piccolo al centro).

en: Black Dot
it: Punto nero

en: The black dot (the larger one in the center).
it: Il punto nero (quello più grande al centro).

en: Control Center
it: Centro di controllo

en: Airplane Mode
it: Modalità aereo

en: Do Not Disturb
it: Non disturbare

en: Rotation Locked
it: Rotazione bloccata

en: Rotation Unlocked
it: Rotazione sbloccata

en: Flashlight On
it: Torcia accesa

en: Flashlight Off
it: Torcia spenta

en: Calculator
it: Calcolatrice

en: Camera
it: Telecamera

en: Play
it: Giocare a

en: Brightness Up
it: Aumenta la luminosità

en: Brightness Down
it: Luminosità in basso

en: Sliders
it: Cursori

en: Slider Track
it: Traccia di scorrimento

en: Volume Up
it: Alza il volume

en: Volume Down
it: Volume basso

en: Volume Slider
it: Dispositivo di scorrimento del volume

en: Effects
it: Effetti

en: Mask
it: Maschera

en: Overlay
it: Sovrapposizione

en: Underlay
it: Sottofondo

en: Shadow
it: Ombra

en: Global folder backgrounds
it: Sfondi delle cartelle globali

en: Icon background
it: Sfondo dell'icona

en: This folder name is already used.
it: Questo nome di cartella è già utilizzato.

en: Battery
it: Batteria

en: Calendar
it: Calendario

en: Carrier
it: Vettore

en: Mobile Data
it: Dati mobili

en: Compass
it: Bussola

en: Contacts
it: Contatti

en: Display & Brightness
it: Display e luminosità

en: General
it: Generale

en: Health
it: Salute

en: Keychain
it: Portachiavi

en: Location Active
it: Posizione attiva

en: Maps
it: Mappe

en: Microphone
it: Microfono

en: Motion
it: Movimento

en: Music
it: Musica

en: News
it: Notizia

en: Newsstand
it: Edicola

en: Notes
it: Appunti

en: Notification Center
it: Centro notifiche

en: Passcode
it: Codice di accesso

en: Face ID
it: ID viso

en: Personal Hotspot
it: Hotspot personale

en: Phone
it: Telefono

en: Photos
it: Fotografie

en: Reminders
it: Promemoria

en: Emergency SOS
it: SOS di emergenza

en: Sounds
it: Suoni

en: VideoSubscriber
it: Abbonato video

en: Wallpaper
it: Sfondo

en: Icon Labels
it: Etichette delle icone

en: To group your packages into one same theme on Anemone.
it: Per raggruppare i tuoi pacchetti in un unico tema su Anemone.

en: Page Dots
it: Punti di pagina

en: Page Selected
it: Pagina selezionata

en: Spotlight
it: Riflettore

en: Spotlight Selected
it: Faretto selezionato

en: Connect Power
it: Connetti il ​​potere

en: Lock device
it: Dispositivo di bloccaggio

en: Unlock device
it: Sblocca dispositivo

en: Message sent
it: Messaggio inviato

en: Keyboard Sounds
it: Suoni della tastiera

en: LockScreen
it: Blocca schermo

en: Cellular
it: Cellulare

en: Airplane
it: Aereo

en: Alarm
it: Allarme

en: Call Forward
it: Deviazione di chiamata

en: Hotspot
it: Punto di accesso

en: Rotation Lock
it: Blocco rotazione

en: HomeScreen
it: Schermo di casa

en: Your reply...
it: La tua risposta...

en: Reputations
it: Reputazioni

en: This post has no reputation.
it: Questo post non ha reputazione.

en: few seconds
it: pochi secondi

en: Friends requests
it: Richieste di amici

en: You have no friends requests.
it: Non hai richieste di amicizia.

en: An error has occured !
it: C'è stato un errore !

en: This version does not exists.
it: Questa versione non esiste.

en: We can't find another version to attach to this package.
it: Non riusciamo a trovare un'altra versione da allegare a questo pacchetto.

en: Manage versions
it: Gestisci versioni

en: Delete a version
it: Elimina una versione

en: Are you sure?
it: Sei sicuro?

en: Support
it: Supporto

en: Sources
it: Fonti

en: Unread notifications
it: Notifiche non lette

en: You have no unread notifications.
it: Non hai notifiche non lette.

en: You didn’t buy anything yet.
it: Non hai ancora comprato nulla.

en: The registrations are closed for moment ! Sorry.
it: Le iscrizioni sono momentaneamente chiuse! Scusate.

en: Domain has been successfully removed !
it: Il dominio è stato rimosso con successo!

en: Your domain is now linked to your source !
it: Il tuo dominio è ora collegato alla tua fonte!

en: This domain is already used by another source !
it: Questo dominio è già utilizzato da un'altra fonte!

en: The DNS configuration is invalid !
it: La configurazione DNS non è valida!

en: Custom domain name
it: Nome di dominio personalizzato

en: Setting up a custom domain
it: Configurazione di un dominio personalizzato

en: Enable versioning
it: Abilita il controllo delle versioni

en: Disable versioning
it: Disabilita il controllo delle versioni

en: Find the people, packages and posts that matter to you most.
it: Trova le persone, i pacchetti e i post che ti interessano di più.

en: Show more users
it: Mostra più utenti

en: Show more sources
it: Mostra più fonti

en: An error occured, please try to reinstall the profile on your device !
it: Si è verificato un errore, prova a reinstallare il profilo sul tuo dispositivo!

en: This device UDID is already linked to another member.
it: Questo dispositivo UDID è già collegato a un altro membro.

en: Your device UDID has been registered.
it: Il tuo dispositivo UDID è stato registrato.

en: This Facebook account is already linked to another user !
it: Questo account Facebook è già collegato a un altro utente!

en: You have successfully attached your Google account !
it: Hai collegato correttamente il tuo account Google!

en: You have already attached your Google account !
it: Hai già allegato il tuo account Google!

en: This Google account is already linked to another user !
it: Questo account Google è già collegato a un altro utente!

en: Your new password is too short, at least 8 characters !
it: La tua nuova password è troppo corta, almeno 8 caratteri!

en: You need to validate your email address before changing your password !
it: Devi convalidare il tuo indirizzo email prima di cambiare la tua password!

en: Number
it: Numero

en: 8 characters
it: 8 caratteri

en: Alternatively, you can install this profile on your device.
it: In alternativa, puoi installare questo profilo sul tuo dispositivo.

en: Will be used to sign in with your Facebook account.
it: Verrà utilizzato per accedere con il tuo account Facebook.

en: Connect your Google account
it: Collega il tuo account Google

en: Will be used to sign in with your Google account.
it: Verrà utilizzato per accedere con il tuo account Google.

en: Your space limitation has been increased by 15 Mo.
it: Il tuo limite di spazio è stato aumentato di 15 Mo.

en: Your upload limitation has been increased by 15 Mo.
it: Il limite di caricamento è stato aumentato di 15 mesi.

en: Do you need more space to host more stuff on your source ? Increase your maximum storage limit by 15 Mo.
it: Hai bisogno di più spazio per ospitare più cose sulla tua sorgente? Aumenta il limite massimo di archiviazione di 15 Mo.

en: Subscription
it: Sottoscrizione

en: Section limitation
it: Limitazione della sezione

en: Whitelist limitation
it: Limitazione della lista bianca

en: 50 Mo Storage
it: 50 Mo di stoccaggio

en: 15 Mo Upload Limit
it: Limite di caricamento di 15 mesi

en: 100 Mo Upload Limit
it: Limite di caricamento di 100 mesi

en: Advertisements removed
it: Annunci rimossi

en: Link your domain name
it: Collega il tuo nome di dominio

en: 1 Go Storage
it: 1 Vai all'archiviazione

en: 150 Mo Upload Limit
it: Limite di caricamento di 150 mesi

en: 5 Go Storage
it: 5 Vai all'archiviazione

en: Support is your place to:
it: Il supporto è il tuo posto per:

en: Get updates about things you've reported.
it: Ricevi aggiornamenti sulle cose che hai segnalato.

en: Check and reply to messages from the Help Team.
it: Controlla e rispondi ai messaggi dell'Help Team.

en: See important messages about your account.
it: Visualizza i messaggi importanti sul tuo account.

en: Informations
it: Informazioni

en: Your report is deleted if reported content is removed before we review it.
it: La tua segnalazione viene eliminata se i contenuti segnalati vengono rimossi prima che vengano esaminati.

en: Reviewed reports are automatically deleted after 3 days, if the content has been banned, else you can continue to give us feedbacks.
it: I rapporti esaminati vengono automaticamente eliminati dopo 3 giorni, se il contenuto è stato bannato, altrimenti puoi continuare a fornirci feedback.

en: Your account is verified, so you can help us to moderate the content.
it: Il tuo account è verificato, quindi puoi aiutarci a moderare i contenuti.

en: Moderate
it: Moderare

en: Report received
it: Rapporto ricevuto

en: Your report
it: Il tuo rapporto

en: We reviewed your package. Since it violated our Community Standards, we removed it.
it: Abbiamo esaminato il tuo pacchetto. Poiché violava i nostri Standard della community, l'abbiamo rimosso.

en: We reviewed the package you reported. Since it violated our Community Standards, we removed it. Thanks for your report. We let the user know that their package has been removed, but not who reported it.
it: Abbiamo esaminato il pacchetto che hai segnalato. Poiché violava i nostri Standard della community, l'abbiamo rimosso. Grazie per la tua segnalazione. Informiamo l'utente che il suo pacchetto è stato rimosso, ma non chi lo ha segnalato.

en: Thanks for your report - you did the right thing by letting us know about this. We looked over the package you reported, and though it doesn't go against one of our specific Community Standards.
it: Grazie per la tua segnalazione: hai fatto la cosa giusta facendocelo sapere. Abbiamo esaminato il pacchetto che hai segnalato e, sebbene non sia contrario a uno dei nostri specifici standard della community.

en: We reviewed your post. Since it violated our Community Standards, we removed it.
it: Abbiamo esaminato il tuo post. Poiché violava i nostri Standard della community, l'abbiamo rimosso.

en: We reviewed the post you reported. Since it violated our Community Standards, we removed it. Thanks for your report. We let the user know that their post has been removed, but not who reported it.
it: Abbiamo esaminato il post che hai segnalato. Poiché violava i nostri Standard della community, l'abbiamo rimosso. Grazie per la tua segnalazione. Informiamo l'utente che il suo post è stato rimosso, ma non chi lo ha segnalato.

en: Thanks for your report - you did the right thing by letting us know about this. We looked over the post you reported, and though it doesn't go against one of our specific Community Standards.
it: Grazie per la tua segnalazione: hai fatto la cosa giusta facendocelo sapere. Abbiamo esaminato il post che hai segnalato e, sebbene non sia in contrasto con uno dei nostri specifici standard della community.

en: Someone anonymously reported your profile.
it: Qualcuno ha segnalato in modo anonimo il tuo profilo.

en: We reviewed your profile. Since it violated our Community Standards, we removed it.
it: Abbiamo esaminato il tuo profilo. Poiché violava i nostri Standard della community, l'abbiamo rimosso.

en: We reviewed the profile you reported. Since it violated our Community Standards, we removed it. Thanks for your report. We let the user know that their profile has been removed, but not who reported it.
it: Abbiamo esaminato il profilo che hai segnalato. Poiché violava i nostri Standard della community, l'abbiamo rimosso. Grazie per la tua segnalazione. Informiamo l'utente che il suo profilo è stato rimosso, ma non chi lo ha segnalato.

en: Thanks for your report - you did the right thing by letting us know about this. We looked over the profile you reported, and though it doesn't go against one of our specific Community Standards.
it: Grazie per la tua segnalazione: hai fatto la cosa giusta facendocelo sapere. Abbiamo esaminato il profilo che hai segnalato e, sebbene non sia in contrasto con uno dei nostri specifici standard della community.

en: If you think we should look at something specific on this or another profile, you can report that exact content (ex: comment) instead of the entire profile.
it: Se ritieni che dovremmo guardare qualcosa di specifico su questo o un altro profilo, puoi segnalare quel contenuto esatto (es: commento) invece dell'intero profilo.

en: If you want us to look at something specific on a profile, be sure to report the content (ex: comment), not the entire source.
it: Se vuoi che esaminiamo qualcosa di specifico su un profilo, assicurati di segnalare il contenuto (es: commento), non l'intera fonte.

en: We reviewed your source. Since it violated our Community Standards, we removed it.
it: Abbiamo esaminato la tua fonte. Poiché violava i nostri Standard della community, l'abbiamo rimosso.

en: We reviewed the source you reported. Since it violated our Community Standards, we removed it. Thanks for your report. We let the user know that their source has been removed, but not who reported it.
it: Abbiamo esaminato la fonte che hai segnalato. Poiché violava i nostri Standard della community, l'abbiamo rimosso. Grazie per la tua segnalazione. Informiamo l'utente che la sua fonte è stata rimossa, ma non chi l'ha segnalato.

en: If you think we should look at something specific on this or another source, you can report that exact content (ex: package) instead of the entire source.
it: Se ritieni che dovremmo esaminare qualcosa di specifico su questa o un'altra fonte, puoi segnalare quel contenuto esatto (es: pacchetto) invece dell'intera fonte.

en: If you want us to look at something specific on a source, be sure to report the content (ex: package), not the entire source.
it: Se vuoi che esaminiamo qualcosa di specifico su una fonte, assicurati di segnalare il contenuto (es: pacchetto), non l'intera fonte.

en: Reviewed
it: Rivisto

en: In review
it: In revisione

en: Thanks for your feedback
it: Grazie per il tuo feedback

en: Our reply
it: La nostra risposta

en: How was this experience?
it: Com'è stata questa esperienza?

en: How could it be better?
it: Come potrebbe essere migliore?

en: Send a ban appeal.
it: Invia un ricorso per il divieto.

en: Give us some informations.
it: Dacci qualche informazione.

en: We will review the report again, please be patient.
it: Esamineremo nuovamente il rapporto, per favore sii paziente.

en: What to expect now
it: Cosa aspettarsi ora

en: Thanks for letting us know about something you don't want to see on %s. We'll send you a message here when we have an update except if the content is deleted before review it.
it: Grazie per averci fatto sapere qualcosa che non vuoi vedere su %s. Ti invieremo un messaggio qui quando avremo un aggiornamento, a meno che il contenuto non venga eliminato prima di esaminarlo.

en: Please let us know if you see anything else that concerns you.
it: Fateci sapere se vedete qualcos'altro che vi riguarda.

en: We want to keep %s safe and welcoming for everyone.
it: Vogliamo mantenere %s sicuro e accogliente per tutti.

en: What you can do
it: Cosa puoi fare

en: Delete Report
it: Elimina rapporto

en: No report found.
it: Nessun rapporto trovato.

en: You are allowed to review reports from other users only.
it: Puoi esaminare solo i rapporti di altri utenti.

en: Of course, suspended users can open a Ban Appeal in the 10 days following the suspension.
it: Naturalmente, gli utenti sospesi possono aprire un Ban Appeal nei 10 giorni successivi alla sospensione.

en: When an user open a Ban Appeal, the content will be reviewed a second time from another authorized user to be unsuspended.
it: Quando un utente apre un ricorso per il divieto, il contenuto verrà rivisto una seconda volta da un altro utente autorizzato per essere sospeso.

en: You are allowed to review all reports.
it: Sei autorizzato a rivedere tutti i rapporti.

en: To start, review the package and close the window to come back here
it: Per iniziare, rivedi il pacchetto e chiudi la finestra per tornare qui

en: To start, review the reply and close the window to come back here
it: Per iniziare, rivedi la risposta e chiudi la finestra per tornare qui

en: To start, review the comment and close the window to come back here
it: Per iniziare, rivedi il commento e chiudi la finestra per tornare qui

en: To start, review the status and close the window to come back here
it: Per iniziare, rivedi lo stato e chiudi la finestra per tornare qui

en: To start, review the post and close the window to come back here
it: Per iniziare, rivedi il post e chiudi la finestra per tornare qui

en: If you want us to look at something specific on a profile, be sure to report the content (ex: comment), not the entire profile.
it: Se vuoi che esaminiamo qualcosa di specifico su un profilo, assicurati di segnalare il contenuto (es: commento), non l'intero profilo.

en: To start, review the profile and close the window to come back here
it: Per iniziare, rivedi il profilo e chiudi la finestra per tornare qui

en: To start, review the source and close the window to come back here
it: Per iniziare, rivedi la fonte e chiudi la finestra per tornare qui

en: Members
it: Membri

en: IPs
it: IP

en: Ignore the report
it: Ignora il rapporto

en: Ban
it: Bandire

en: This package is already on %s! Are you a pirate? Else contact us to verify your account.
it: Questo pacchetto è già su %s! Sei un pirata? Altrimenti contattaci per verificare il tuo account.

en: Versioning has been disabled.
it: Il controllo delle versioni è stato disabilitato.

en: Versioning has been enabled.
it: Il controllo delle versioni è stato abilitato.

en: Versioning
it: Versione

en: By disabling versioning all secondary versions will be removed!
it: Disabilitando il controllo delle versioni, tutte le versioni secondarie verranno rimosse!

en: Delete & disable
it: Elimina e disabilita

en: Disable
it: Disattivare

en: This option allows you to manage multiple versions for one same package.
it: Questa opzione consente di gestire più versioni per uno stesso pacchetto.

en: By enabling versioning, when you update a package, previous versions for this package will not be deleted
it: Abilitando il controllo delle versioni, quando aggiorni un pacchetto, le versioni precedenti di questo pacchetto non verranno eliminate

en: You will have to do it manually.
it: Dovrai farlo manualmente.

en: This action is only available when you have at least 2 versions for one same package.
it: Questa azione è disponibile solo quando hai almeno 2 versioni per lo stesso pacchetto.

en: Enable
it: Abilitare

en: Sorry, but this repo has been banned.
it: Questa repo è stata bannata.

en: Sorry, but your IP has been banned.
it: Siamo spiacenti, ma il tuo IP è stato bannato.

en: Sorry, this domain is unknown.
it: Spiacenti, questo dominio è sconosciuto.

en: You must be registered and logged in to reply.
it: Devi essere registrato e aver effettuato il login per rispondere.

en: This Twitter account is already used by another member !
it: Questo account Twitter è già utilizzato da un altro membro!

en: Source access
it: Accesso alla fonte

en: Your gift code is :
it: Il tuo codice regalo è:

en: If you already have an account, follow the link below to use your gift code.
it: Se hai già un account, segui il link sottostante per utilizzare il tuo codice regalo.

en: Else, you need to create an account first.
it: Altrimenti, devi prima creare un account.

en: Gift code
it: Codice regalo

en: Denied
it: Negato

en: Rapporteur
it: Relatore

en: Ignored
it: Ignorato

en: Causes
it: Cause

en: This report has been ignored.
it: Questo rapporto è stato ignorato.

en: This report has been accepted.
it: Questo rapporto è stato accettato.

en: Unban
it: Annullare il divieto

en: UDID must be 40 characters or 25 characters and the description is 250 characters maximum !
it: L'UDID deve essere di 40 caratteri o 25 caratteri e la descrizione è di massimo 250 caratteri!

en: Public key
it: Chiave pubblica

en: UDID must do at least 25 characters.
it: UDID deve contenere almeno 25 caratteri.

en: Package not purchased.
it: Pacchetto non acquistato.

en: Copy link
it: Copia link

en: No payment method available!
it: Nessun metodo di pagamento disponibile!

en: or
it: o

en: We acknowledge receipt of the payment you just made.
it: Confermiamo la ricezione del pagamento appena effettuato.

en: Link device
it: Collega il dispositivo

en: We automatically linked this access to your account.
it: Abbiamo collegato automaticamente questo accesso al tuo account.

en: Account deleted
it: Account cancellato

en: your account has been deleted.
it: il tuo account è stato cancellato.

en: After an account deactivation over 3 months, your account was deleted.
it: Dopo una disattivazione dell'account per più di 3 mesi, il tuo account è stato eliminato.

en: Source renamed
it: Fonte rinominata

en: Gift
it: Regalo

en: Discover
it: Scoprire

en: Copied
it: Copiato

en: Indication
it: Indicazione

en: Gift code already used!
it: Codice regalo già utilizzato!

en: Gift code unknown!
it: Codice regalo sconosciuto!

en: Here you can activate your gift code.
it: Qui puoi attivare il tuo codice regalo.

en: Blacklist
it: Lista nera

en: Whitelists
it: Liste bianche

en: You tried too many times, retry later.
it: Hai provato troppe volte, riprova più tardi.

en: This code has already been used.
it: Questo codice è stato già usato.

en: Please enter your backup code below
it: Inserisci il tuo codice di backup qui sotto

en: Enter code
it: Inserisci il codice

en: Choose a different verification method
it: Scegli un metodo di verifica diverso

en: Use a code generator app
it: Usa un'app generatore di codice

en: Use a backup code
it: Usa un codice di backup

en: You understand that all related informations, such as your purchases, your packages, your comments and more, will be deleted.
it: Comprendi che tutte le informazioni correlate, come i tuoi acquisti, i tuoi pacchetti, i tuoi commenti e altro, verranno eliminate.

en: Two-step Authentication
it: Autenticazione in due passaggi

en: Nickname updated
it: Soprannome aggiornato

en: we have successfully updated your nickname to :
it: abbiamo aggiornato con successo il tuo nickname a:

en: Password updated
it: Password aggiornata

en: we have successfully updated your password.
it: abbiamo aggiornato con successo la tua password.

en: Same passwords
it: Stesse password

en: Keep this backup code in a safe place - print it, write it, or save a screenshot.
it: Conserva questo codice di backup in un luogo sicuro: stampalo, scrivilo o salva uno screenshot.

en: If you lose access to your device, however, you can use this code to verify your identity. This code can only be used once.
it: Se perdi l'accesso al tuo dispositivo, tuttavia, puoi utilizzare questo codice per verificare la tua identità. Questo codice può essere utilizzato solo una volta.

en: You have successfully attached your Patreon account !
it: Hai collegato con successo il tuo account Patreon!

en: You have already attached your Patreon account !
it: Hai già allegato il tuo account Patreon!

en: This Patreon account is already linked to another user !
it: Questo account Patreon è già collegato a un altro utente!

en: This Twitter account is already linked to another user !
it: Questo account Twitter è già collegato a un altro utente!

en: Connect your Patreon account
it: Collega il tuo account Patreon

en: Will be used to unlock packages with your Patreon account.
it: Verrà utilizzato per sbloccare i pacchetti con il tuo account Patreon.

en: Will be used to sign in with your Twitter account.
it: Verrà utilizzato per accedere con il tuo account Twitter.

en: Two-step Authentication ready
it: Autenticazione in due passaggi pronta

en: Two-step authentication is now enabled !
it: L'autenticazione in due passaggi è ora abilitata!

en: The code you entered is invalid.
it: Il codice che hai inserito non è valido.

en: Backup code successfully reset !
it: Codice di backup ripristinato correttamente!

en: Get the backup code
it: Ottieni il codice di backup

en: If you loose access to your device, you can use this code to confirm your identity. It can only be used once.
it: Se perdi l'accesso al tuo dispositivo, puoi utilizzare questo codice per confermare la tua identità. Può essere utilizzato solo una volta.

en: Print
it: Stampa

en: Configure your security application
it: Configura la tua applicazione di sicurezza

en: From your security application, follow the steps to set up a new account. When prompted, scan the following QR code with your camera. You will then have to do a quick test.
it: Dall'applicazione di sicurezza, segui i passaggi per configurare un nuovo account. Quando richiesto, scansiona il seguente codice QR con la tua fotocamera. Dovrai quindi fare un rapido test.

en: You can not scan the code ?
it: Non riesci a scansionare il codice?

en: From your security application, enter the following key :
it: Dalla tua applicazione di sicurezza, inserisci la seguente chiave:

en: Scan QR code instead
it: Scansiona invece il codice QR

en: Use your security application to generate a code and enter it below.
it: Usa la tua applicazione di sicurezza per generare un codice e inseriscilo di seguito.

en: How does two-step authentication works
it: Come funziona l'autenticazione in due passaggi

en: When you log in, you will need to provide a login code.
it: Quando accedi, dovrai fornire un codice di accesso.

en: The login code will be generated using a security application.
it: Il codice di accesso verrà generato utilizzando un'applicazione di sicurezza.

en: When you enter the login code, we'll know it's really you.
it: Quando inserisci il codice di accesso, sapremo che sei davvero tu.

en: These items only need to be bought once, there is no expiration date like for subscriptions.
it: Questi articoli devono essere acquistati solo una volta, non c'è una data di scadenza come per gli abbonamenti.

en: Read more
it: Leggi di più

en: Can see comments.
it: Può vedere i commenti.

en: Can see followers.
it: Può vedere i follower.

en: Can manage source packages.
it: Può gestire i pacchetti di origine.

en: Can edit source blacklist.
it: Può modificare la lista nera di origine.

en: Can edit changelogs.
it: Può modificare i log delle modifiche.

en: Can delete packages.
it: Può eliminare i pacchetti.

en: Can edit descriptions.
it: Può modificare le descrizioni.

en: Can download packages.
it: Può scaricare pacchetti.

en: Move
it: Spostare

en: Can move packages to another source.
it: Può spostare i pacchetti su un'altra fonte.

en: Can see sales and add users.
it: Può vedere le vendite e aggiungere utenti.

en: Can see package statistics.
it: Può vedere le statistiche sui pacchetti.

en: Can manage whitelists.
it: Può gestire whitelist.

en: Can edit source settings.
it: Può modificare le impostazioni della sorgente.

en: Rename
it: Rinominare

en: Can rename source.
it: Può rinominare la fonte.

en: Can see source's statistics.
it: Può vedere le statistiche della fonte.

en: Can edit source's theme.
it: Può modificare il tema della fonte.

en: If you already have an account, follow the link below to activate your access.
it: Se hai già un account, segui il link sottostante per attivare il tuo accesso.

en: Access resent successfully !
it: Accesso inviato con successo!

en: Access updated successfully !
it: Accesso aggiornato con successo!

en: Access added successfully !
it: Accesso aggiunto con successo!

en: This user already have an access.
it: Questo utente ha già un accesso.

en: You already have 3 users granted.
it: Hai già 3 utenti concessi.

en: You must select at least one access.
it: Devi selezionare almeno un accesso.

en: Access deleted successfully !
it: Accesso cancellato con successo!

en: Here's where you grant users access to this source.
it: Ecco dove concedi agli utenti l'accesso a questa fonte.

en: You can add up to 3 users.
it: Puoi aggiungere fino a 3 utenti.

en: Access
it: Accesso

en: No access found.
it: Nessun accesso trovato.

en: New access
it: Nuovo accesso

en: We will notify the user by email.
it: Avviseremo l'utente tramite e-mail.

en: If he's not yet registered, we will give him an unique link to enable his access after registration.
it: Se non è ancora registrato, gli forniremo un link univoco per consentirne l'accesso dopo la registrazione.

en: Are you sure you want to delete this user access?
it: Sei sicuro di voler eliminare questo accesso utente?

en: UDID must do at least 25 characters and the description is 250 characters maximum !
it: UDID deve contenere almeno 25 caratteri e la descrizione è massimo 250 caratteri!

en: Add to blacklist
it: Aggiungi alla lista nera

en: An error occurred
it: Si è verificato un errore

en: You was inactive too many times.
it: Sei stato inattivo troppe volte.

en: The dock mask determines the shape of the dock.
it: La maschera di ancoraggio determina la forma del bacino.

en: The dock overlay is an image that's applied on top of the dock background.
it: La sovrapposizione del dock è un'immagine applicata sopra lo sfondo del dock.

en: This boolean controls whether a gaussian blur effect is applied to the dock's reflections.
it: Questo valore booleano controlla se un effetto di sfocatura gaussiana viene applicato ai riflessi del dock.

en: This float adjusts the vertical position of the reflections.
it: Questo galleggiante regola la posizione verticale dei riflessi.

en: This boolean controls whether the dock icons bounce when they're tapped and before the app starts loading. (Default: false)
it: Questo valore booleano controlla se le icone del dock rimbalzano quando vengono toccate e prima che l'app inizi a caricarsi. (Predefinito: falso)

en: Note: Some people may find this effect cool while others might think it's rather annoying.
it: Nota: alcune persone potrebbero trovare interessante questo effetto mentre altri potrebbero pensare che sia piuttosto fastidioso.

en: Anemone supports showing running indicators in the dock.
it: Anemone supporta la visualizzazione degli indicatori di corsa nel dock.

en: Darken Wallpaper
it: Scurisci lo sfondo

en: Anemone can darken the wallpaper under the dock.
it: Anemone può scurire lo sfondo sotto il dock.

en: Fonts
it: Caratteri

en: Font name to override
it: Nome del carattere da sovrascrivere

en: This font name is already used.
it: Questo nome del carattere è già utilizzato.

en: None
it: Nessuno

en: Capitalize
it: Capitalizzare

en: Non-Live mode is when the clock icon is inside a folder, in Spotlight, Siri, Anemone's preview, etc.
it: La modalità non live è quando l'icona dell'orologio si trova all'interno di una cartella, in Spotlight, Siri, anteprima di Anemone, ecc.

en: The icon mask determines the shape of the icons.
it: La maschera delle icone determina la forma delle icone.

en: Anemone applies overlays on top of icons in SpringBoard.
it: Anemone applica sovrapposizioni sopra le icone in SpringBoard.

en: Anemone applies the following underlays underneath icons outside of SpringBoard.
it: Anemone applica i seguenti sottostrati sotto le icone al di fuori di SpringBoard.

en: Anemone applies shadows underneath icons in SpringBoard.
it: Anemone applica le ombre sotto le icone in SpringBoard.

en: This package does not exists.
it: Questo pacchetto non esiste.

en: Select packages you want to download
it: Seleziona i pacchetti che desideri scaricare

en: Search a package
it: Cerca un pacchetto

en: Start by searching a package
it: Inizia cercando un pacchetto

en: Please add the maintainer email in the email field !
it: Si prega di aggiungere l'e-mail del manutentore nel campo dell'e-mail!

en: Please add a maintainer !
it: Si prega di aggiungere un manutentore!

en: Set for all
it: Preparato per tutti

en: Maintainer
it: Manutentore

en: Maintainer email
it: E-mail del gestore

en: Long description
it: Descrizione lunga

en: Select packages you want to edit
it: Seleziona i pacchetti che desideri modificare

en: Access rejected successfully !
it: Accesso rifiutato con successo!

en: Your access has been override.
it: Il tuo accesso è stato annullato.

en: Your access has been enabled.
it: Il tuo accesso è stato abilitato.

en: Can see source comments.
it: Può vedere i commenti della fonte.

en: Can see source followers.
it: Può vedere i follower di origine.

en: Can edit source changelogs.
it: Può modificare i log delle modifiche di origine.

en: Can delete source packages.
it: Può eliminare i pacchetti di origine.

en: Can edit source descriptions.
it: Può modificare le descrizioni delle fonti.

en: Can download source packages.
it: Può scaricare pacchetti sorgente.

en: Can move source packages to another source.
it: Può spostare i pacchetti di origine su un'altra fonte.

en: Can manage source whitelists.
it: Può gestire le whitelist di origine.

en: You already have an access to this source, do you want to override it?
it: Hai già accesso a questa fonte, vuoi sovrascriverla?

en: Before
it: Prima

en: After
it: Dopo

en: This version already exists!
it: Questa versione esiste già!

en: Maintainer field is not empty!
it: Il campo Manutentore non è vuoto!

en: Here you can automatically update your packages to add the missing field <b>Maintainer</b>.
it: Qui puoi aggiornare automaticamente i tuoi pacchetti per aggiungere il campo mancante <b>Manutentore</b>.

en: Below, are listed packages without <b>Maintainer</b> field.
it: Di seguito, sono elencati i pacchetti senza il campo <b>Manutentore</b>.

en: What package do you want to update?
it: Quale pacchetto vuoi aggiornare?

en: How should the version number be changed?
it: Come dovrebbe essere cambiato il numero di versione?

en: Increment last number
it: Incrementa l'ultimo numero

en: Don't touch anything
it: Non toccare niente

en: Add text at end
it: Aggiungi testo alla fine

en: Text to add at end
it: Testo da aggiungere alla fine

en: This page does not update upload date and does not post anything on your Twitter or Facebook account.
it: Questa pagina non aggiorna la data di caricamento e non pubblica nulla sul tuo account Twitter o Facebook.

en: An update will be visible to users having the package installed.
it: Un aggiornamento sarà visibile agli utenti che hanno installato il pacchetto.

en: You can use comma to invite multiple users.
it: Puoi usare la virgola per invitare più utenti.

en: Awaiting activation
it: In attesa di attivazione

en: Move to folder
it: Sposta nella cartella

en: ROOT directory (/)
it: Root directory (/)

en: Themes directory
it: Directory dei temi

en: LockHTML directory
it: Blocca directory HTML

en: SBHTML directory
it: Directory SBHTML

en: Icon file
it: File di icone

en: Extract using Icon field
it: Estrai usando il campo Icona

en: Add depends
it: Aggiungere dipende

en: You can only import packages to your own sources!
it: Puoi importare pacchetti solo nelle tue fonti!

en: To what source
it: A quale fonte

en: No redirection will be applied on your old URL.
it: Nessun reindirizzamento verrà applicato al tuo vecchio URL.

en: Total downloads
it: Download totali

en: Page views
it: Visualizzazioni di pagina

en: Devices
it: Dispositivi

en: No action available
it: Nessuna azione disponibile

en: Rename your source
it: Rinomina la tua fonte

en: We will send you an email to let you know when it's done.
it: Ti invieremo un'e-mail per farti sapere quando è finito.

en: You have reached your custom sections limit.
it: Hai raggiunto il limite di sezioni personalizzate.

en: You must set your Merchant ID and your IPN Secret.
it: Devi impostare il tuo ID commerciante e il tuo segreto IPN.

en: Your CoinPayments.net settings has been updated!
it: Le tue impostazioni di CoinPayments.net sono state aggiornate!

en: You must set your Publishable Key and your Secret Key.
it: Devi impostare la tua chiave pubblicabile e la tua chiave segreta.

en: Your Stripe.com settings has been updated!
it: Le tue impostazioni di Stripe.com sono state aggiornate!

en: Merchant ID
it: ID del venditore

en: IPN Secret
it: Segreto IPN

en: Publishable Key
it: Chiave pubblicabile

en: Manage access
it: Gestisci l'accesso

en: Sileo Featured
it: Sileo in primo piano

en: You can't import a whitelist to itself!
it: Non puoi importare una whitelist su se stessa!

en: You can only import whitelists from your own sources!
it: Puoi importare le whitelist solo dalle tue fonti!

en: This package does not exist!
it: Questo pacchetto non esiste!

en: This whitelist is empty!
it: Questa whitelist è vuota!

en: Packages Whitelists
it: Whitelist di pacchetti

en: Import
it: Importare

en: From what source
it: Da quale fonte

en: From what whitelist
it: Da quale whitelist

en: To what whitelist
it: A quale whitelist

en: You have reached your limit of sources.
it: Hai raggiunto il limite di fonti.

en: You have reached your sources limit.
it: Hai raggiunto il limite delle fonti.

en: 1 Source Limit
it: 1 limite di origine

en: 3 Sources Limit
it: Limite di 3 fonti

en: 5 Sources Limit
it: Limite di 5 fonti

en: 10 Go Storage
it: 10 Vai all'archiviazione

en: Unlimited Sources Limit
it: Limite illimitato di fonti

en: All reports reviewed have been removed.
it: Tutti i rapporti esaminati sono stati rimossi.

en: Delete reports reviewed
it: Elimina i rapporti esaminati

en: An embedded Package or Source supports light and dark color themes and custom link colors. Customize %s widgets at the page-level with &lt;meta&gt; elements or add data-* attributes to individual generated elements.
it: Un pacchetto o una sorgente incorporati supporta temi di colori chiari e scuri e colori di collegamento personalizzati. Personalizza i widget %s a livello di pagina con elementi <meta> o aggiungi attributi data-* ai singoli elementi generati.

en: Error 500
it: Errore 500

en: Sorry, an internal server error occured.
it: Spiacenti, si è verificato un errore interno del server.

en: We have been notified and will do everything to resolve the problem as soon as possible.
it: Siamo stati avvisati e faremo di tutto per risolvere il problema il prima possibile.

en: Please help us to translate these pages in your language.
it: Aiutaci a tradurre queste pagine nella tua lingua.

en: Convert
it: Convertire

en: Convert your zip file to deb.
it: Converti il ​​tuo file zip in deb.

en: Build your theme easily with our Theme Creator.
it: Crea facilmente il tuo tema con il nostro Creatore di temi.

en: Connect your Twitter account
it: Collega il tuo account twitter

en: Text Color
it: Colore del testo

en: Banner removed successfully !
it: Banner rimosso con successo!

en: does not exist or has never added our repos.
it: non esiste o non ha mai aggiunto i nostri repository.

en: Translate
it: Tradurre

en: This is a paid source !
it: Questa è una fonte a pagamento!

en: Make payments with CoinPayments.net
it: Effettua pagamenti con CoinPayments.net

en: No package found
it: Nessun pacchetto trovato

en: Package purchased
it: Pacchetto acquistato

en: Source purchased
it: Fonte acquistata

en: You already have unlocked this source!
it: Hai già sbloccato questa fonte!

en: You already have bought this package!
it: Hai già acquistato questo pacchetto!

en: Gift code enabled!
it: Codice regalo abilitato!

en: Deactivate your account
it: Disattiva il tuo account

en: This will deactivate your account
it: Questo disattiverà il tuo account

en: What else you should know
it: Cos'altro dovresti sapere

en: Some account information may still be available in search engines, such as Google or Bing.
it: Alcune informazioni sull'account potrebbero essere ancora disponibili nei motori di ricerca, come Google o Bing.

en: If you just want to change your @username, you don't need to deactivate your account. Instead, edit it in your settings.
it: Se vuoi solo cambiare il tuo @username, non devi disattivare il tuo account. Invece, modificalo nelle tue impostazioni.

en: Deactivate and log out
it: Disattiva ed effettua il logout

en: Thid device UDID does not exist or has never added our repos.
it: Questo dispositivo UDID non esiste o non ha mai aggiunto i nostri repository.

en: Increase the upload limitation by 15 Mo to add big packages on your source.
it: Aumenta la limitazione di caricamento di 15 mesi per aggiungere grandi pacchetti alla tua fonte.

en: Get 5 new extra sections to help organise your source.
it: Ottieni 5 nuove sezioni extra per organizzare la tua fonte.

en: Increase the limit of whitelist by 50 to add more devices on your protected source.
it: Aumenta il limite della whitelist di 50 per aggiungere più dispositivi alla tua fonte protetta.

en: Remove all traces of our brand in your source.
it: Rimuovi tutte le tracce del nostro marchio nella tua fonte.

en: Remove all the advertisments from your source. Use your advertisements or not.
it: Rimuovi tutti gli annunci dalla tua fonte. Usa o meno i tuoi annunci.

en: Can choose what packages you want to feature on Sileo and can change Sileo banner.
it: Puoi scegliere quali pacchetti vuoi mostrare su Sileo e puoi cambiare il banner Sileo.

en: Source FTP
it: Fonte FTP

en: On this part, you can upload your .deb or .zip files via FTP.
it: Da questa parte, puoi caricare i tuoi file .deb o .zip tramite FTP.

en: Once time uploaded, you can easily import them in your source.
it: Una volta caricati, puoi facilmente importarli nel tuo codice sorgente.

en: FTP host
it: Host FTP

en: Add FTP user
it: Aggiungi utente FTP

en: Generate new password
it: Genera una nuova password

en: iWidgets directory
it: directory iWidgets

en: Sileo color has been modified !
it: Il colore Sileo è stato modificato!

en: Sileo banner added successfully !
it: Banner Sileo aggiunto con successo!

en: Sileo banner
it: Bandiera di Sileo

en: Sileo Color
it: Colore Sileo

en: Color for Sileo pages.
it: Colore per pagine Sileo.

en: Email
it: E-mail

en: This package is already on another source ! Are you a pirate? Else contact us to verify your account.
it: Questo pacchetto è già su un'altra fonte! Sei un pirata? Altrimenti contattaci per verificare il tuo account.

en: Here, you can easily rename your source.
it: Qui puoi facilmente rinominare la tua fonte.

en: Please delete all children sections first!
it: Si prega di eliminare prima tutte le sezioni bambini!

en: Add children sections
it: Aggiungi sezioni per bambini

en: Children sections use parent section icon.
it: Le sezioni figli utilizzano l'icona della sezione genitore.

en: Sell your source
it: Vendi la tua fonte

en: By enabling this option, you can sell all your private packages with 1 purchase.
it: Abilitando questa opzione, puoi vendere tutti i tuoi pacchetti privati ​​con 1 acquisto.

en: Currency
it: Moneta

en: You must set a banner image to get your package featured on Sileo.
it: Devi impostare un'immagine banner per visualizzare il tuo pacchetto su Sileo.

en: Select packages you want to feature on Sileo.
it: Seleziona i pacchetti che vuoi mettere in evidenza su Sileo.

en: Sorry, but this repo has been closed.
it: Siamo spiacenti, ma questo repository è stato chiuso.

en: If you forgot your password or bought this device from another user, please contact us.
it: Se hai dimenticato la password o hai acquistato questo dispositivo da un altro utente, contattaci.

en: If you have really more than 10 devices, for security reason, send a UDID list by mail to admin please.
it: Se hai davvero più di 10 dispositivi, per motivi di sicurezza, invia un elenco UDID per posta all'amministratore, per favore.

en: Unknow device
it: Dispositivo sconosciuto

en: Pledge
it: Impegno

en: Refund request
it: Richiesta di rimborso

en: your refund request has been accepted by the developer.
it: la tua richiesta di rimborso è stata accettata dallo sviluppatore.

en: Your code is :
it: Il tuo codice è:

en: Two-step Authentication Code
it: Codice di autenticazione in due passaggi

en: the developer did not respond to your request within the seven days.
it: lo sviluppatore non ha risposto alla tua richiesta entro sette giorni.

en: Your refund request has been automatically declined.
it: La tua richiesta di rimborso è stata automaticamente rifiutata.

en: your refund request has been automatically closed.
it: la tua richiesta di rimborso è stata chiusa automaticamente.

en: Freebox hors ligne
it: Freebox fuori linea

en: This source has been archived.
it: Questa fonte è stata archiviata.

en: You must generate at least 1 gift code!
it: Devi generare almeno 1 codice regalo!

en: You can generate up to 50 gift code!
it: Puoi generare fino a 50 codici regalo!

en: Today
it: In data odierna

en: Number of sales
it: Numero di vendite

en: Last 7 days
it: Ultimi 7 giorni

en: This month
it: Questo mese

en: Link
it: Collegamento

en: Please type your password to show your private key.
it: Per favore digita la tua password per mostrare la tua chiave privata.

en: Description is too long !
it: La descrizione è troppo lunga!

en: Are you sure you wish to reset your keys?
it: Sei sicuro di voler resettare le tue chiavi?

en: This will generate new token for your public and private key and cannot be undone.
it: Questo genererà un nuovo token per la tua chiave pubblica e privata e non può essere annullato.

en: Our API will return semantically valid HTTP response codes based on the success of your request. The following table can be used as a reference for response codes it will return.
it: La nostra API restituirà codici di risposta HTTP semanticamente validi in base al successo della tua richiesta. La tabella seguente può essere utilizzata come riferimento per i codici di risposta che restituirà.

en: HTTP status codes
it: Codici di stato HTTP

en: If an HTTP status code have multiple reasons, please use the error code returned by the API.
it: Se un codice di stato HTTP ha più motivi, utilizza il codice di errore restituito dall'API.

en: The following table describes the codes which may appear when working with the API.
it: La tabella seguente descrive i codici che possono apparire quando si lavora con l'API.

en: Checks whether an UDID has downloaded/bought one package.
it: Verifica se un UDID ha scaricato/acquistato un pacchetto.

en: Returns UDIDs allowed for one package (Package Whitelist).
it: Restituisce gli UDID consentiti per un pacco (lista bianca del pacchetto).

en: Your source identifier.
it: Il tuo identificatore di origine.

en: Returns UDIDs allowed for one source (General Whitelist).
it: Restituisce gli UDID consentiti per un'origine (lista bianca generale).

en: Add an UDID to a whitelist (General or Package Whitelist).
it: Aggiungi un UDID a una whitelist (generale o pacchetto whitelist).

en: A whitelist where you want to add an UDID.
it: Una whitelist in cui si desidera aggiungere un UDID.

en: Source General Whitelist, to allow an UDID for all your packages on this source.
it: Source General Whitelist, per consentire un UDID per tutti i tuoi pacchetti su questa fonte.

en: A Package Whitelist, to allow an UDID for one package. <code>package</code> argument must be specified.
it: Una Whitelist del pacchetto, per consentire un UDID per un pacchetto. È necessario specificare l'argomento <code>pacchetto</code>.

en: An UDID to add.
it: Un UDID da aggiungere.

en: A description to identify this UDID easily.
it: Una descrizione per identificare facilmente questo UDID.

en: A package identifier, when you want to add an UDID to a <code>package</code> whitelist.
it: Un identificatore di pacchetto, quando desideri aggiungere un UDID a una whitelist di <code>pacchetto</code>.

en: Delete an UDID from a whitelist (General or Package Whitelist).
it: Elimina un UDID da una whitelist (generale o whitelist pacchetto).

en: A whitelist, where you want to delete an UDID.
it: Una whitelist, in cui si desidera eliminare un UDID.

en: An UDID to delete.
it: Un UDID da eliminare.

en: A package identifier, when you want to delete an UDID from a <code>package</code> whitelist.
it: Un identificatore di pacchetto, quando desideri eliminare un UDID da una whitelist di <code>pacchetto</code>.

en: Do you have CyDown installed? That may be the reason why your IP has been banned.
it: Hai installato CyDown? Questo potrebbe essere il motivo per cui il tuo IP è stato bannato.

en: Please provide all informations you can find below.
it: Si prega di fornire tutte le informazioni che puoi trovare di seguito.

en: Closed
it: Chiuso

en: Fully customizable with your own HTML, CSS and JavaScript.
it: Completamente personalizzabile con il tuo HTML, CSS e JavaScript.

en: Sell your packages directly with Paypal, Stripe or CoinPayments.
it: Vendi i tuoi pacchetti direttamente con Paypal, Stripe o CoinPayments.

en: Compatible with all theme engines.
it: Compatibile con tutti i motori di temi.

en: Convert your zip files to deb
it: Converti i tuoi file zip in deb

en: Use our Theme Creator tool
it: Usa il nostro strumento per la creazione di temi

en: Your .zip
it: Il tuo.zip

en: You didn’t downloaded anything yet.
it: Non hai ancora scaricato nulla.

en: Add package
it: Aggiungi pacchetto

en: Refund requests
it: Richieste di rimborso

en: If your email address exists in our database, you will receive a password recovery link at your email address in a few minutes.
it: Se il tuo indirizzo email esiste nel nostro database, riceverai un link per il recupero della password al tuo indirizzo email in pochi minuti.

en: Note this also resets your 2FA method to Email 2FA if you have 2FA enabled.
it: Nota che reimposta anche il tuo metodo 2FA su Email 2FA se hai 2FA abilitato.

en: is already linked to another account.
it: è già collegato a un altro account.

en: Check your mailbox to get the code.
it: Controlla la tua casella di posta per ottenere il codice.

en: Use your code generator app to generate a code.
it: Usa la tua app generatore di codice per generare un codice.

en: Purchases
it: Acquisti

en: or more
it: o più

en: Private packages
it: Pacchetti privati

en: Join
it: Giuntura

en: When ordering or registering on our site, as appropriate, you may be asked to enter your email address or other details to help you with your experience.
it: Quando ordini o ti registri sul nostro sito, a seconda dei casi, ti potrebbe essere chiesto di inserire il tuo indirizzo e-mail o altri dettagli per aiutarti con la tua esperienza.

en: We collect information from you when you register on our site or enter information on our site.
it: Raccogliamo informazioni da te quando ti registri sul nostro sito o inserisci informazioni nel nostro sito.

en: The type of data collected depends on if you use third party services to sign in. This may include your:
it: Il tipo di dati raccolti dipende dall'utilizzo di servizi di terze parti per l'accesso. Ciò può includere:

en: profile name
it: nome del profilo

en: email address
it: indirizzo e-mail

en: We receive some of this data from you e.g. from the sign up form or account page.
it: Riceviamo alcuni di questi dati da te, ad es. dal modulo di registrazione o dalla pagina dell'account.

en: There are a few types of information this includes, detailed in the following sections.
it: Ci sono alcuni tipi di informazioni che include, dettagliate nelle sezioni seguenti.

en: download history
it: scarica la cronologia

en: Your technical data
it: I tuoi dati tecnici

en: Examples include:
it: Esempi inclusi:

en: URL information
it: Informazioni sull'URL

en: Online identifiers such as cookie data and IP addresses</li>
it: Identificatori online come dati sui cookie e indirizzi IP</li>

en: Information about the devices you use such as:
it: Informazioni sui dispositivi che utilizzi come:

en: device IDs
it: IDs dispositivo

en: network connection type (e.g. wifi, 4G, LTE, Bluetooth)
it: tipo di connessione di rete (es. wifi, 4G, LTE, Bluetooth)

en: provider
it: fornitore

en: network and device performance
it: prestazioni della rete e del dispositivo

en: browser type
it: tipo di browser

en: operating system
it: sistema operativo

en: Your general (non-precise) location
it: La tua posizione generale (non precisa)

en: This may be understood from technical data (e.g. your IP address, language setting of your device, or payment currency).
it: Ciò può essere compreso dai dati tecnici (ad es. il tuo indirizzo IP, l'impostazione della lingua del tuo dispositivo o la valuta di pagamento).

en: Additional data you may choose to give us
it: Dati aggiuntivi che puoi scegliere di fornirci

en: Payment and Purchase Data
it: Dati di pagamento e acquisto

en: The exact personal data collected will vary depending on the payment method, but will include information such as:
it: I dati personali esatti raccolti varieranno a seconda del metodo di pagamento, ma includeranno informazioni quali:

en: country
it: nazione

en: details of your purchase and payment history
it: dettagli della cronologia degli acquisti e dei pagamenti

en: Collected from other (third party) sources (to the extent permitted by applicable law)
it: Raccolti da altre fonti (di terze parti) (nella misura consentita dalla legge applicabile)

en: Authentication partners
it: Partner di autenticazione

en: If you register for or log into our services using another service, we’ll receive your information from them to help create your account with us.
it: Se ti registri o accedi ai nostri servizi utilizzando un altro servizio, riceveremo le tue informazioni da loro per aiutarti a creare il tuo account con noi.

en: Payment partners
it: Partner di pagamento

en: This allows us to:
it: Questo ci permette di:

en: process your payment
it: elaborare il pagamento

en: give you what you’ve purchased
it: darti ciò che hai acquistato

en: CalOPPA is the first state law in the nation to require commercial websites and online services to post a privacy policy. The law's reach stretches well beyond California to require a person or company in the United States (and conceivably the world) that operates websites collecting personally identifiable information from California consumers to post a conspicuous privacy policy on its website stating exactly the information being collected and those individuals with whom it is being shared, and to comply with this policy. - See more at: http://consumercal.org/california-online-privacy-protection-act-caloppa/#sthash.0FdRbT51.dpuf
it: CalOPPA è la prima legge statale della nazione a richiedere ai siti Web commerciali e ai servizi online di pubblicare una politica sulla privacy. La portata della legge si estende ben oltre la California per richiedere a una persona o azienda negli Stati Uniti (e presumibilmente nel mondo) che gestisce siti Web che raccolgono informazioni di identificazione personale dai consumatori della California di pubblicare un'evidente politica sulla privacy sul proprio sito Web in cui indichi esattamente le informazioni raccolte e quelle persone con cui viene condiviso e di rispettare questa politica. - Maggiori informazioni su: http://consumercal.org/california-online-privacy-protection-act-caloppa/#sthash.0FdRbT51.dpuf

en: When it comes to the collection of personal information from children under 13, the Children's Online Privacy Protection Act (COPPA) puts parents in control. The Federal Trade Commission, the nation's consumer protection agency, enforces the COPPA Rule, which spells out what operators of websites and online services must do to protect children's privacy and safety online.
it: Quando si tratta di raccogliere informazioni personali da minori di 13 anni, il Children's Online Privacy Protection Act (COPPA) mette i genitori al controllo. La Federal Trade Commission, l'agenzia nazionale per la protezione dei consumatori, applica la regola COPPA, che esplicita ciò che gli operatori di siti Web e servizi online devono fare per proteggere la privacy e la sicurezza dei bambini online.

en: Information associated with your account will generally be kept until it is no longer necessary to provide our services or until you ask us to delete it or your account is deactivated for 30 days, whichever comes first.
it: Le informazioni associate al tuo account verranno generalmente conservate fino a quando non saranno più necessarie per fornire i nostri servizi o fino a quando non ci chiederai di eliminarle o fino a quando il tuo account non verrà disattivato per 30 giorni, a seconda dell'evento che si verifica per primo.

en: Additionally, we may retain information from deleted accounts to comply with the law, prevent fraud, resolve disputes, troubleshoot problems, assist with investigations, enforce the Terms of Use, and take other actions permitted by law.
it: Inoltre, potremmo conservare le informazioni dagli account cancellati per rispettare la legge, prevenire frodi, risolvere controversie, risolvere problemi, assistere con le indagini, far rispettare i Termini di utilizzo e intraprendere altre azioni consentite dalla legge.

en: The information we retain will be handled in accordance with this Privacy Policy.
it: Le informazioni che conserviamo saranno gestite in conformità con la presente Informativa sulla privacy.

en: Pay with Card or Apple Pay
it: Paga con Carta o Apple Pay

en: Facebook account linked:
it: Account Facebook collegato:

en: Google account linked:
it: Account Google collegato:

en: Twitter account linked:
it: Account Twitter collegato:

en: Too many attempts, retry later.
it: Troppi tentativi, riprova più tardi.

en: Invalid recovery code!
it: Codice di ripristino non valido!

en: Recovery code
it: Codice di recupero

en: Deactivate
it: Disattivare

en: You need to link at least one device to your account.
it: Devi collegare almeno un dispositivo al tuo account.

en: Your device must be inactive for more than 1 month to be unlinked.
it: Il tuo dispositivo deve essere inattivo per più di 1 mese per essere scollegato.

en: Sessions
it: Sessioni

en: Notifications and emails
it: Notifiche ed e-mail

en: Unlink
it: Scollega

en: Packages replies
it: Pacchetti risposte

en: These are notifications for new responses to your comments on packages.
it: Si tratta di notifiche per le nuove risposte ai tuoi commenti sui pacchetti.

en: Status replies
it: Risposte di stato

en: These are notifications for new comments and replies on status.
it: Si tratta di notifiche per nuovi commenti e risposte sullo stato.

en: Friend requests
it: Richieste di amicizia

en: These are notifications when one of your friend request has been accepted.
it: Si tratta di notifiche quando una delle tue richieste di amicizia è stata accettata.

en: Sources comments
it: Commenti sulle fonti

en: These are notifications for new comments on your packages.
it: Queste sono le notifiche per i nuovi commenti sui tuoi pacchetti.

en: Followers
it: Seguaci

en: These are notifications for new followers on your sources.
it: Queste sono le notifiche per i nuovi follower sulle tue fonti.

en: These are notifications for new purchases on your sources.
it: Si tratta di notifiche per nuovi acquisti sulle tue fonti.

en: Emails
it: E-mail

en: To be notified when a user purchase one of your packages.
it: Per essere avvisato quando un utente acquista uno dei tuoi pacchetti.

en: You have successfully attached your Discord account !
it: Hai collegato correttamente il tuo account Discord!

en: You have already attached your Discord account !
it: Hai già allegato il tuo account Discord!

en: This Discord account is already linked to another user !
it: Questo account Discord è già collegato a un altro utente!

en: Your Discord Server has been unlinked !
it: Il tuo server Discord è stato scollegato!

en: Your Facebook account has been unlinked !
it: Il tuo account Facebook è stato scollegato!

en: Your Google account has been unlinked !
it: Il tuo account Google è stato scollegato!

en: Your Patreon account has been unlinked !
it: Il tuo account Patreon è stato scollegato!

en: Your Twitter account has been unlinked !
it: Il tuo account Twitter è stato scollegato!

en: Discord Channel linked successfully!
it: Discord Channel è stato collegato correttamente!

en: Unknown Discord Channel.
it: Canale Discord sconosciuto.

en: Select a channel
it: Seleziona un canale

en: An error occurred with your Discord message!
it: Si è verificato un errore con il tuo messaggio Discord!

en: Message sent successfully!
it: Messaggio inviato con successo!

en: Test message
it: Messaggio di prova

en: No channel found.
it: Nessun canale trovato.

en: Connect your Discord Server
it: Collega il tuo server Discord

en: Twitter message is too long!
it: Il messaggio di Twitter è troppo lungo!

en: Twitter settings updated !
it: Impostazioni di Twitter aggiornate!

en: An error occurred with your Twitter message!
it: Si è verificato un errore con il tuo messaggio Twitter!

en: Will be used to publish on your Discord Server.
it: Verrà utilizzato per pubblicare sul tuo server Discord.

en: Available variables :
it: Variabili disponibili:

en: Package URL is automatically added.
it: L'URL del pacchetto viene aggiunto automaticamente.

en: Mention @everyone
it: Menziona @tutti

en: Two-step authentication is now disabled !
it: L'autenticazione in due passaggi è ora disabilitata!

en: TOTP two-step authentication is enabled.
it: L'autenticazione in due passaggi TOTP è abilitata.

en: Email two-step authentication is enabled.
it: L'autenticazione in due passaggi dell'e-mail è abilitata.

en: Enable TOTP
it: Abilita TOTP

en: Enable Email
it: Abilita e-mail

en: TOTP: Link authenticators supporting TOTP such as Google Authenticator, Authy, FreeOTP, etc.
it: TOTP: Link autenticatori che supportano TOTP come Google Authenticator, Authy, FreeOTP, ecc.

en: Email: If this is selected any time you log in we will send you an email with a code you must enter to finish logging in.
it: E-mail: se viene selezionato ogni volta che accedi, ti invieremo un'e-mail con un codice che devi inserire per completare l'accesso.

en: Unlimited
it: Illimitato

en: This blacklist blocks an UDID for downloading all packages, when your source is open or closed.
it: Questa lista nera blocca un UDID per il download di tutti i pacchetti, quando il tuo codice sorgente è aperto o chiuso.

en: The Info.plist file is malformed and has been reset to the default values. Some values may be missing.
it: Il file Info.plist non è corretto ed è stato reimpostato sui valori predefiniti. Potrebbero mancare alcuni valori.

en: You need to take a subscription plan to use this tool !
it: Devi prendere un piano di abbonamento per utilizzare questo strumento!

en: Dock Corner Radius
it: Raggio dell'angolo del bacino

en: This float adjusts the corner radius of the dock on iPhone X/Xr/Xs Max devices
it: Questo galleggiante regola il raggio dell'angolo del dock sui dispositivi iPhone X/Xr/Xs Max

en: Anemone applies the following underlays underneath icons inside of SpringBoard.
it: Anemone applica i seguenti sottostrati sotto le icone all'interno di SpringBoard.

en: Shortcuts
it: Scorciatoie

en: Your packages will be recompiled.
it: I tuoi pacchetti verranno ricompilati.

en: Edit Control fields
it: Modifica campi di controllo

en: Start by selecting a package
it: Inizia selezionando un pacchetto

en: Replaces
it: Sostituisce

en: Beta Whitelist
it: Lista bianca beta

en: Can add/update a package, manage states, status and can post with your social networks.
it: Può aggiungere/aggiornare un pacchetto, gestire stati, stato e pubblicare sui tuoi social network.

en: Can edit source sections, compile or delete sections package and can post with your social networks.
it: Può modificare le sezioni di origine, compilare o eliminare il pacchetto di sezioni e può pubblicare con i tuoi social network.

en: The long descriptions
it: Le lunghe descrizioni

en: The changelogs
it: I log delle modifiche

en: Applied to all versions.
it: Applicato a tutte le versioni.

en: Share on your Discord Channel.
it: Condividi sul tuo canale Discord.

en: Connect your Discord account
it: Collega il tuo account Discord

en: Display options
it: Opzioni di visualizzazione

en: You can not use other package identifiers than yours.
it: Non puoi utilizzare identificatori di pacchetto diversi dal tuo.

en: Please add a package identifier !
it: Si prega di aggiungere un identificatore di pacchetto!

en: Changelog is too long !
it: Il registro delle modifiche è troppo lungo!

en: Ringtones directory
it: Directory suonerie

en: Xen HTML Homescreen directory
it: Directory della schermata iniziale HTML di Xen

en: Xen HTML Lockscreen directory
it: Directory Xen HTML Lockscreen

en: Xen HTML Universal directory
it: Directory Xen HTML universale

en: Identifier
it: Identificatore

en: Automatic
it: Automatico

en: Add replaced package identifier.
it: Aggiungi l'identificatore del pacchetto sostituito.

en: Reorder
it: Riordina

en: This page does not post anything on your Social Networks accounts.
it: Questa pagina non pubblica nulla sui tuoi account sui social network.

en: Receiver email
it: Email ricevente

en: Generate
it: Creare

en: You can generate up to 50 gift codes.
it: Puoi generare fino a 50 codici regalo.

en: (all private packages only)
it: (solo tutti i pacchetti privati)

en: You must select at least 1 graphic.
it: Devi selezionare almeno 1 elemento grafico.

en: Package identifier
it: Identificatore del pacchetto

en: Firmwares
it: Firmware

en: You need to take a subscription plan or link your device to your account !
it: Devi sottoscrivere un piano di abbonamento o collegare il tuo dispositivo al tuo account!

en: Your bundle identifier does not match the one you want to update.
it: L'identificatore del tuo pacchetto non corrisponde a quello che desideri aggiornare.

en: Your package will be recompiled.
it: Il tuo pacchetto verrà ricompilato.

en: Please edit your control file manually or use "Edit control" option below.
it: Modifica manualmente il file di controllo o utilizza l'opzione "Modifica controllo" di seguito.

en: Essential field is incorrect!
it: Il campo essenziale non è corretto!

en: Control file is misconfigured.
it: Il file di controllo è configurato in modo errato.

en: Extra lines are allowed only for Description field.
it: Sono consentite righe aggiuntive solo per il campo Descrizione.

en: Please delete Depiction, SileoDepiction and Filename fields.
it: Elimina i campi Rappresentazione, Rappresentazione Sileo e Nome file.

en: Edit control
it: Modifica controllo

en: Hashes
it: Hash

en: All status
it: Tutto lo stato

en: Accepted
it: Accettato

en: PayPal Resolution Center
it: Centro risoluzioni PayPal

en: Declined & Closed
it: Rifiutato e chiuso

en: Declined
it: Rifiutato

en: Transaction
it: Transazione

en: Opened
it: Ha aperto

en: Escalated
it: Inoltrare

en: FTP user deleted.
it: Utente FTP eliminato.

en: Files that have not been imported are automatically deleted after 24 hours.
it: I file che non sono stati importati vengono eliminati automaticamente dopo 24 ore.

en: Build
it: Costruire

en: New package
it: Nuovo pacchetto

en: The next step is to configure your webhook.
it: Il passaggio successivo consiste nel configurare il tuo webhook.

en: Do you use CloudFlare
it: Usi CloudFlare

en: No Patreon campaign found.
it: Nessuna campagna Patreon trovata.

en: Source linked to Patreon tier.
it: Fonte collegata al livello Patreon.

en: Package linked to Patreon tier.
it: Pacchetto collegato al livello Patreon.

en: Source unlinked successfully !
it: Sorgente scollegata con successo!

en: Package unlinked successfully !
it: Pacchetto scollegato con successo!

en: Select a tier
it: Seleziona un livello

en: Here you can allow your patreon tiers to access your protected packages.
it: Qui puoi consentire ai tuoi livelli Patreon di accedere ai tuoi pacchetti protetti.

en: No campaigns found.
it: Nessuna campagna trovata.

en: This source already has been purchased by users. Removing prohibited !
it: Questa fonte è già stata acquistata dagli utenti. Rimozione vietata!

en: You can manage your versions from "Actions" menu, on "Manage your package" page, click on "Manage versions".
it: Puoi gestire le tue versioni dal menu "Azioni", nella pagina "Gestisci il tuo pacchetto", fai clic su "Gestisci versioni".

en: Templates
it: Modelli

en: Request declined successfully !
it: Richiesta rifiutata con successo!

en: Processor
it: Processore

en: Total
it: Totale

en: Redeem code
it: Riscatta il codice

en: No message found
it: Nessun messaggio trovato

en: Refund request opened.
it: Richiesta di rimborso aperta.

en: Refund request declined automatically after 7 days.
it: La richiesta di rimborso è stata rifiutata automaticamente dopo 7 giorni.

en: Refund request declined by the developer.
it: Richiesta di rimborso rifiutata dallo sviluppatore.

en: We recommended to open a dispute on PayPal.
it: Ti consigliamo di aprire una controversia su PayPal.

en: Open PayPal
it: Apri PayPal

en: Refund request closed.
it: Richiesta di rimborso chiusa.

en: Refund request accepted.
it: Richiesta di rimborso accettata.

en: Submit
it: Invia

en: To accept this refund request, please refund the user on PayPal.
it: Per accettare questa richiesta di rimborso, rimborsa l'utente su PayPal.

en: To accept this refund request, please refund the user on Stripe.
it: Per accettare questa richiesta di rimborso, rimborsa l'utente su Stripe.

en: Open Stripe
it: Striscia aperta

en: Decline
it: Declino

en: No refund request.
it: Nessuna richiesta di rimborso.

en: This refund request has been closed.
it: Questa richiesta di rimborso è stata chiusa.

en: This transaction is too old to open a refund request.
it: Questa transazione è troppo vecchia per aprire una richiesta di rimborso.

en: Refund requests are not supported for your payment method.
it: Le richieste di rimborso non sono supportate per il tuo metodo di pagamento.

en: Are you sure you want to decline this refund request?
it: Sei sicuro di voler rifiutare questa richiesta di rimborso?

en: Extended
it: Esteso

en: Extend the authorization to all devices of the user account to which this UDID is linked.
it: Estendere l'autorizzazione a tutti i dispositivi dell'account utente a cui è collegato questo UDID.

en: This whitelist allows an UDID for all packages, when package state is online.
it: Questa whitelist consente un UDID per tutti i pacchetti, quando lo stato del pacchetto è online.

en: This whitelist allows an UDID to see all packages using Beta Whitelist state.
it: Questa whitelist consente a un UDID di vedere tutti i pacchetti utilizzando lo stato della whitelist beta.

en: Here is a list of the UDIDs allowed for one package, when state is online.
it: Ecco un elenco degli UDID consentiti per un pacchetto, quando lo stato è online.

en: Please remove
it: Si prega di rimuovere

en: Please reply as soon as possible.
it: Per favore, rispondi il prima possibile.

en: Refund request opened successfully !
it: Richiesta di rimborso aperta con successo!

en: Request escalated successfully !
it: Richiesta inoltrata con successo!

en: Request closed successfully !
it: Richiesta chiusa con successo!

en: Transfer code
it: Codice di trasferimento

en: We recommend you to open a dispute on PayPal.
it: Ti consigliamo di aprire una controversia su PayPal.

en: Escalate
it: Inoltrar

en: This transaction is too recent to open a refund request. Please wait at least 30 minutes.
it: Questa transazione è troppo recente per aprire una richiesta di rimborso. Si prega di attendere almeno 30 minuti.

en: This package has been moved to another repository.
it: Questo pacchetto è stato spostato in un altro repository.

en: Are you sure you want to close and cancel this refund request?
it: Sei sicuro di voler chiudere e annullare questa richiesta di rimborso?
