YouRepo - en to fr translation catalogue (1891 entries)

en: Select a status for Paypal !
fr: Sélectionnez un état pour Paypal !

en: Open
fr: Ouvert

en: Close
fr: Fermer

en: Manage your packages
fr: Gérer vos paquets

en: Manage your sections
fr: Gérer vos catégories

en: Whitelist
fr: Liste blanche

en: Source statistics
fr: Statistiques de la source

en: Source settings
fr: Paramètres de la source

en: New source
fr: Nouvelle source

en: Shop
fr: Boutique

en: Statistics
fr: Statistiques

en: Account settings
fr: Paramètres du compte

en: Logout
fr: Se déconnecter

en: Your message is too short !
fr: Ce message est trop court !

en: Your message is too long !
fr: Ce message est trop long !

en: This member does not exist !
fr: Ce membre n'existe pas !

en: You can't send a private message to yourself !
fr: Vous ne pouvez pas envoyer de message privé à vous même !

en: Message sent successfully !
fr: Message envoyé avec succès !

en: Private messages
fr: Messages privé

en: into
fr: dans

en: All fields
fr: Tous les champs

en: Search
fr: Rechercher

en: New
fr: Nouveau

en: Penpal
fr: Correspondant

en: Last message
fr: Dernier message

en: Unseen
fr: Non lu

en: No results have been found
fr: Aucun résultat n'a été trouvé

en: Nickname
fr: Pseudo

en: Your message...
fr: Votre message...

en: Add
fr: Ajouter

en: Sign In
fr: Connexion

en: Previous month
fr: Mois précédent

en: Next month
fr: Mois suivant

en: Downloads
fr: Téléchargements

en: Users
fr: Utilisateurs

en: Lost password
fr: Mot de passe perdu

en: To complete the phase resetting your password, you will need to go to the following URL in your web browser.
fr: Pour compléter la phase de réinitialisation, vous devez ouvrir l'URL suivante dans votre navigateur.

en: You will receive another mail with your new password.
fr: Vous recevrez un autre mail avec votre nouveau mot de passe.

en: Title
fr: Titre

en: Send
fr: Envoyer

en: You need to be logged in.
fr: Vous devez être connecté.

en: Package not found !
fr: Paquet non trouvé !

en: This is your package !
fr: C'est votre paquet !

en: Package purchased !
fr: Paquet acheté !

en: This is a paid package !
fr: Ceci est un paquet payant !

en: This is a free package !
fr: Ceci est un paquet gratuit !

en: You are already logged in !
fr: Vous êtes connecté !

en: You must accept %s's Terms Of Services !
fr: Vous devez accepter les conditions de services de %s !

en: Nickname must not contain special characters except dash middle (-).
fr: Le pseudo ne doit pas contenir de caractères spéciaux excepté le tiret du milieu (-).

en: This nickname is too long !
fr: Ce pseudo est trop long !

en: This nickname is too short !
fr: Ce pseudo est trop court !

en: This mail is invalid !
fr: Ce mail est invalide !

en: This mail is too long !
fr: Ce mail est trop long !

en: This mail is too short !
fr: Ce mail est trop cours !

en: Registration
fr: Inscription

en: thanks for your registration !
fr: merci de votre inscription !

en: Your password is :
fr: Votre mot de passe est :

en: Your source also has been created and is available here :
fr: Votre source a aussi été créé et est disponible ici :

en: To log on, follow the link below :
fr: Pour vous connecter, suivez le lien ci-dessous :

en: Successful registration ! Check your mail to retrieve your password.
fr: Inscription réussi ! Vérifiez vos mails pour récupérer votre mot de passe.

en: This mail is already used by another member !
fr: Ce mail est déjà utilisé par un autre membre !

en: This nickname is already used by another source !
fr: Ce pseudo est déjà utilisé par une autre source !

en: This nickname is already used by another member !
fr: Ce pseudo est déjà utilisé par un autre membre !

en: Please fill in all fields.
fr: Veuillez remplir tous les champs.

en: Registrations are disabled !
fr: Les inscriptions sont désactivés !

en: Thanks for your report !
fr: Merci pour votre signalement !

en: Conversation deleted successfully !
fr: Conversation supprimée définitivement !

en: Nothing to do !
fr: Rien à faire !

en: Message deleted successfully !
fr: Message supprimé avec succès !

en: This package does not exist.
fr: Ce paquet n'existe pas.

en: No member found
fr: Aucun membre trouvé

en: Private package
fr: Paquet privé

en: Your price is too expensive !
fr: Votre prix est trop élevé !

en: Your price is too low !
fr: Votre prix est trop bas !

en: Your price has been updated !
fr: Votre prix a été mis à jour !

en: %s has been removed !
fr: %s a été supprimé !

en: Member unknown !
fr: Membre inconnu !

en: %s has been added !
fr: %s a été ajouté !

en: Already registered !
fr: Déjà enregistré !

en: Source updated !
fr: Source mise à jour !

en: You have reached your limit of UDIDs you can register !
fr: Vous avez atteint votre limite d'UDID enregistrés !

en: %s has been edited to %s !
fr: %s a été édité pour %s !

en: This UDID does not exist !
fr: L'udid n'existe pas !

en: Description must be 250 characters maximum !
fr: La description doit faire 250 caractères au maximum !

en: Who is online?
fr: Qui est en ligne ?

en: Our members have posted a total of %s messages in %s threads.
fr: Nos membres ont posté un total de %s messages dans %s sujets.

en: Last member registered is %s
fr: Le dernier membre inscrit est %s

en: %d user are online.
fr: %d utilisateur est en ligne.

en: %d users are online.
fr: %d utilisateurs sont en ligne.

en: Home
fr: Accueil

en: %d Topic
fr: %d Sujet

en: %d Topics
fr: %d Sujets

en: %d Post
fr: %d message

en: %d Posts
fr: %d messages

en: Account removed
fr: Compte supprimé

en: No posts
fr: Aucun message

en: New topic
fr: Nouveau sujet

en: Your title or message is empty.
fr: Votre titre ou votre message est vide.

en: Title is too long !
fr: Le titre est trop long !

en: Reply
fr: Répondre

en: Your message is empty.
fr: Votre message est vide.

en: Your message has been posted! Click <a class="alert-link" href="%s">here</a> to see your post, or you will be redirected in 5 seconds.
fr: Votre message a été posté ! Cliquez <a class="alert-link" href="%s">ici</a> pour voir votre message, ou vous serez redirigé dans 5 secondes.

en: Edit a post
fr: Modifier un message

en: Edit
fr: Editer

en: Your message has been edited! Click <a class="alert-link" href="%s">here</a> to see your post, or you will be redirected in 5 seconds.
fr: Votre message a été modifié ! Cliquez <a class="alert-link" href="%s">ici</a> pour voir votre message, ou vous serez redirigé dans 5 secondes.

en: Delete a post
fr: Supprimer un message

en: Your message has been deleted! Click <a class="alert-link" href="%s">here</a> to return on topic, or you will be redirected in 5 seconds.
fr: Votre message a été supprimé ! Cliquez <a class="alert-link" href="%s">ici</a> pour retourner sur le sujet, ou vous serez redirigé dans 5 secondes.

en: Are you sure you want to delete this message ?
fr: Etes vous sur de vouloir supprimer ce message ?

en: Delete a topic
fr: Supprimer un sujet

en: Your topic has been deleted! Click <a class="alert-link" href="%s">here</a> to return on forum, or you will be redirected in 5 seconds.
fr: Votre sujet a été supprimé ! Cliquez <a class="alert-link" href="%s">ici</a> pour retourner sur le forum, ou vous serez redirigé dans 5 secondes.

en: Are you sure you want to delete this topic ?
fr: Etes vous sur de vouloir supprimer ce sujet ?

en: Quote
fr: Citation

en: State
fr: Etat

en: Announcement
fr: Annonce

en: Topic
fr: Sujet

en: Delete
fr: Supprimer

en: Cancel
fr: Annuler

en: Private message
fr: Message privé

en: Section
fr: Catégorie

en: Locked
fr: Verrouillé

en: Profile
fr: Profil

en: Verified
fr: Vérifié

en: Registered
fr: Inscrit

en: Last active
fr: Dernière activité

en: Reputation
fr: Réputation

en: Announcements
fr: Annonces

en: Replies
fr: Réponses

en: Views
fr: Vus

en: Author
fr: Auteur

en: By
fr: Par

en: Topics
fr: Sujets

en: Topic started at %s
fr: Sujet lancé à %s

en: No topics found !
fr: Aucun sujet trouvé !

en: Registered at
fr: Enregistré le

en: Posts
fr: Messages

en: This post has been edited by %s at %s.
fr: Ce message a été édité par %s à %s.

en: No messages found !
fr: Aucun message trouvé !

en: second
fr: seconde

en: seconds
fr: secondes

en: hour
fr: heure

en: hours
fr: heures

en: day
fr: jour

en: days
fr: jours

en: week
fr: semaine

en: weeks
fr: semaines

en: month
fr: mois

en: months
fr: mois

en: year
fr: an

en: years
fr: ans

en: decade
fr: décennie

en: decades
fr: décennies

en: few
fr: quelques

en: Report
fr: Signaler

en: Violates intellectual property
fr: Viol de la propriété intellectuelle

en: %d Package
fr: %d Paquet

en: %d Packages
fr: %d Paquets

en: Privacy
fr: Confidentialité

en: Terms of Service
fr: Conditions d'Utilisations

en: Website
fr: Site web

en: Donate
fr: Faire un don

en: Created
fr: Créé

en: Share on Facebook
fr: Partager sur Facebook

en: Share on Twitter
fr: Partager sur Twitter

en: Submit to Reddit
fr: Soumettre sur Reddit

en: Send by email
fr: Envoyer par mail

en: RSS feed
fr: Flux RSS

en: This source is private !
fr: Cette source est privée !

en: Open Cydia > Sources > Edit > Add
fr: Ouvrez Cydia > Sources > Editer > Ajouter

en: News and updates
fr: Nouveautés et mises à jours

en: Your purchases
fr: Vos achats

en: Downloaded
fr: Téléchargé

en: Size
fr: Taille

en: Changelog
fr: Changements récents

en: Purchase
fr: Acheter

en: Purchase %s on %s source
fr: Acheter %s sur %s repository

en: result
fr: résultat

en: results
fr: résultats

en: All sections
fr: Toutes les catégories

en: Top 50 downloads
fr: Top 50 des téléchargements

en: Top 50 ratings
fr: Top 50 des votes

en: Manager
fr: Gérant

en: Moderator
fr: Modérateur

en: Beta-Tester
fr: Beta-Testeur

en: Member
fr: Membre

en: Subscribed
fr: Abonné

en: Subscribe
fr: S'abonner

en: Your balance : %s
fr: Votre solde : %s

en: Adding funds using PayPal is quick, secure and instant. PayPal accepts credit and debit cards from hundreds of countries
fr: Ajouter des fonds en utilisant PayPal est rapide, sécurisé et instantané. PayPal accepte les cartes de crédit et de débit de centaines de pays

en: Add funds to your %s Account
fr: Ajouter des fonds à votre compte %s

en: Custom
fr: Personnalisé

en: Make payments with PayPal - it's fast, free and secure !
fr: Effectuez vos paiements via PayPal - c'est rapide, gratuite et sécurisé !

en: Thanks for your purchase ! Your transaction is complete but some payments may take a few minutes to process, please wait. You can log into your account at www.paypal.com to view details of this transaction.
fr: Merci pour votre achat ! Votre transaction est terminée mais certains paiements peuvent prendre quelques minutes, veuillez patienter. Vous pouvez vous connecter à votre compte sur www.paypal.com pour voir les détails de cette transaction.

en: Status
fr: Statut

en: Amount
fr: Montant

en: Completed
fr: Complété

en: Refunded
fr: Remboursé

en: Reversed
fr: Reversé

en: Price
fr: Prix

en: Storage
fr: Stockage

en: Upload limitation
fr: Limite d’ajout

en: Sections
fr: Catégories

en: %s brand
fr: Marque %s

en: Advertisments
fr: Publicités

en: Please enter an amount greater than 5
fr: Veuillez entrer un montant supérieur à 5

en: Please select an amount you wish to add to your account
fr: Veuillez sélectionner un montant que vous souhaitez ajouter à votre compte

en: Please choose a .zip file only !
fr: Veuillez choisir un fichier .zip seulement !

en: The file exceeds the limit allowed by the server !
fr: Le fichier excède la limite autorisée par le serveur !

en: The file exceeds the allowed limit in the HTML form !
fr: Le fichier excède la limite autorisée dans le formulaire HTML !

en: Sending the file was interrupted during transfer !
fr: L'envoi du fichier a été interrompu durant le transfert !

en: The file you sent has zero size !
fr: Le fichier envoyé a une taille nulle !

en: Error during cleaning !
fr: Erreur durant le nettoyage !

en: Impossible to open zip file !
fr: Impossible d'ouvrir le zip !

en: Package being added, if you leave this page, it will be deleted.
fr: Paquet en cours d'ajout, si vous quittez cette page il sera supprimé.

en: Please add a name !
fr: Veuillez ajouter un nom !

en: This package already exists, change his identifier or update a package via Manage page, search package to update and click on Update in Action menu !
fr: Ce paquet existe déjà, changez son identifiant ou mettez à jour un paquet via la page Gérer, cherchez le paquet à mettre à jour and cliquez sur Mettre à jour dans le menu Action !

en: Please add a version number !
fr: Veuillez ajouter un numéro de version !

en: Please add an author !
fr: Veuillez ajouter un auteur !

en: Please add a section !
fr: Veuillez ajouter une catégorie !

en: Please add a description !
fr: Veuillez ajouter une description !

en: Please specify a status !
fr: Veuillez spécifier un état !

en: Please specify a price !
fr: Veuillez spécifier un prix !

en: The package has errors !
fr: Le paquet a des erreurs !

en: Impossible to edit the package !
fr: Impossible d'éditer le paquet !

en: You need more disk space !
fr: Vous avez besoin de plus d'espace disque !

en: This package exceeds your limit of authorized upload !
fr: Ce paquet dépasse votre limite d’ajout autorisée !

en: Package added and put online with the identifier : %s !
fr: Paquet ajouté et mis en ligne avec l'identifiant : %s !

en: Package added with the identifier : %s !
fr: Paquet ajouté avec l'identifiant : %s !

en: Package updated and put online with the identifier : %s !
fr: Paquet mis à jour et en ligne avec l'identifiant : %s !

en: Package updated with the identifier : %s !
fr: Paquet mis à jour avec l'identifiant : %s !

en: Add a package
fr: Ajouter un paquet

en: Select a .zip
fr: Fichier .zip

en: Browse
fr: Parcourir

en: Please choose a .zip file or <a href="%s">click here to upload .deb file</a>, maximum size : %s
fr: Sélectionnez un fichier .zip ou <a href="%s">cliquez ici pour ajouter un fichier .deb</a>, taille maximale : %s

en: Upload
fr: Ajouter

en: Name
fr: Nom

en: Existing
fr: Existant

en: Select a section
fr: Sélectionnez une catégorie

en: Depends
fr: Dépendances

en: Add identifier of package that must be installed.
fr: Ajouter l'identifiant de paquets devant être installés.

en: Pre-depends
fr: Pré-dépendances

en: Add identifier of package that must be installed before.
fr: Ajouter l'identifiant de paquets devant être installés avant.

en: Conflicts
fr: Conflits

en: Add conflicting package identifier.
fr: Ajouter l'identifiant de paquets entrant en conflits.

en: Online
fr: En ligne

en: Offline
fr: Hors ligne

en: Private
fr: Privé

en: Save
fr: Sauvegarder

en: Changelog has been modified !
fr: Les changements récents ont été modifiés !

en: Remove
fr: Supprimer

en: This package already has been purchased by users. Removing prohibited !
fr: Ce paquet a déjà été acheté par des utilisateurs. Suppression interdite !

en: Do you want remove %s ?
fr: Voulez vous supprimer %s ?

en: Package removed permanently !
fr: Paquet supprimé définitivement !

en: Permanently delete
fr: Supprimer définitivement

en: Description has been modified !
fr: La description a été modifié !

en: Please choose a png file only !
fr: Veuillez choisir une image .png seulement !

en: Please post the file with the form !
fr: Veuillez poster le fichier avec le formulaire !

en: Your file is larger than %s MB !
fr: Votre fichier est plus grand que %s Mo !

en: Icon added successfully !
fr: Icône ajouté avec succès !

en: Please choose a png, gif, jpeg or jpg image !
fr: Veuillez choisir une image .gif, .jpg, .jpeg ou .png !

en: Image added successfully !
fr: Image ajouté avec succès !

en: iOS version does not exist !
fr: La version iOS n'existe pas !

en: iOS version compatibility has been updated !
fr: La compatibilité iOS a été mis à jour !

en: iOS version compatibility has been removed !
fr: La compatibilité iOS a été supprimée !

en: Image removed successfully !
fr: Image supprimé avec succès !

en: Icon removed successfully !
fr: Icône supprimé avec succès !

en: Unable to locate the image to be deleted.
fr: Impossible de localiser l'image à supprimer.

en: Edit description
fr: Editer la description

en: Icon
fr: Icône

en: The editor requires javascript to be enabled.
fr: L'éditeur de texte nécessite que javascript soit activé.

en: Select one or multiple screenshots.
fr: Sélectionnez une ou plusieurs captures d'écran.

en: Compatibility
fr: Compatibilité

en: Subscriptions
fr: Abonnements

en: Packages
fr: Paquets

en: Package
fr: Paquet

en: Subscribers
fr: Abonnés

en: No member is following you !
fr: Aucun membre ne vous suit !

en: Your password has been reset.
fr: Votre mot de passe a été réinitialisé.

en: Your new password is :
fr: Votre nouveau mot de passe est :

en: You will need this password to connect, once connected, you must change it by going to your control panel.
fr: Vous en aurez besoin pour vous connecter, une fois connecté, vous pourrez le changer depuis vos réglages.

en: A mail with your new password has been sent !
fr: Un mail avec votre nouveau mot de passe a été envoyé !

en: Delete conversation
fr: Supprimer la conversation

en: Are you sure you want to delete the whole conversation ?
fr: Etes vous sûr de vouloir supprimer toute la conversation ?

en: You have been successfully logged out !
fr: Vous avez été déconnecté avec succès !

en: Your session has expired !
fr: Votre session a expiré !

en: Password
fr: Mot de passe

en: Remember me
fr: Se souvenir de moi

en: Loading...
fr: Chargement...

en: Please, validate the captcha.
fr: Veuillez valider le captcha.

en: Your login details are incorrect.
fr: Vos informations de connexions sont incorrect.

en: Number of packages must be an integer between 1 and 99 !
fr: Le nombre de paquets doit être un entier compris entre 1 et 99 !

en: Your settings have been saved !
fr: Vos paramètres ont été enregistrés !

en: %s has been put online !
fr: %s a été mis en ligne !

en: %s has been put offline !
fr: %s a été mis hors ligne !

en: The identifiers
fr: Les identifiants

en: The names
fr: Les noms

en: The authors
fr: Les auteurs

en: The short descriptions
fr: Les descriptions courtes

en: Sales
fr: Ventes

en: Download
fr: Télécharger

en: Update
fr: Mettre à jour

en: Add as a buyer
fr: Ajouter comme acheteur

en: Select a .deb
fr: Fichier .deb

en: Rating
fr: Note

en: Impossible to load page !
fr: Impossible de charger la page !

en: Purchased
fr: Acheté

en: Error, retry later sorry.
fr: Erreur, réessayez plus tard désolé.

en: Privacy Policy
fr: Politique de confidentialité

en: Last Edited on %s
fr: Dernière édition le %s

en: Information Collection
fr: Collecte des informations

en: Information Usage
fr: Utilisation des informations

en: Cookie Usage
fr: Utilisation des Cookies

en: 3rd Party Disclosure
fr: Divulgation aux tiers

en: 3rd Party Links
fr: Liens tiers

en: Fair Information Practices
fr: Pratiques d'informations équitables

en: Our Contact Information
fr: Informations de contact

en: The privacy policy, in conjunction with the Terms of Service, is collectively known as the 'Agreement'.<br />This privacy policy has been compiled to better serve those who are concerned with how their 'Personally identifiable information' (PII) is being used online. PII, as used in US privacy law and information security, is information that can be used on its own or with other information to identify, contact, or locate a single person, or to identify an individual in context. Please read our privacy policy carefully to get a clear understanding of how we collect, use, protect or otherwise handle your Personally Identifiable Information in accordance with our website.
fr: La politique de confidentialité, en liaison avec les Conditions d'Utilisation, est collectivement connu comme "l'Accord". <br /> Cette politique de confidentialité a été compilé pour mieux servir ceux qui sont préoccupés par la façon dont leur "informations personnellement identifiables" (PII) sont utilisés en ligne. PII, tel qu'il est utilisé dans le droit sur la vie privée des États-Unis et de la sécurité de l'information, l'information qui peut être utilisé seul ou avec d'autres informations pour identifier, contacter ou localiser une seule personne, ou pour identifier un individu dans son contexte. Veuillez lire attentivement notre politique de confidentialité pour obtenir une compréhension claire de la façon dont nous recueillons, utilisons, de protéger ou autrement traiter vos renseignements personnellement identifiables, conformément à notre site.

en: What personal information do we collect from the people that visit our blog, website or app ?
fr: Quels renseignements personnels recueillons nous sur les visiteurs de notre blog, site web ou une application?

en: When do we collect information ?
fr: Quand recueillons nous des informations ?

en: How do we use your information ?
fr: Comment utilisons nous vos informations?

en: We may use the information we collect from you when you register, make a purchase, sign up for our newsletter, respond to a survey or marketing communication, surf the website, or use certain other site features in the following ways :
fr: Nous pouvons utiliser les informations que nous recueillons auprès de vous lorsque vous vous inscrivez, faites un achat, surfer sur le site, ou utilisez certaines autres caractéristiques du site par les moyens suivants :

en: To personalize user's experience and to allow us to deliver the type of content and product offerings in which you are most interested.
fr: Pour personnaliser l'expérience de l'utilisateur et nous permettre d'offrir le type de contenu et de produits qui vous intéressent le plus.

en: To improve our website in order to better serve you.
fr: Pour améliorer notre site afin de mieux vous servir.

en: To send periodic emails regarding your order or other products and services.
fr: Pour envoyer des courriels périodiques concernant votre commande ou d'autres produits et services.

en: Do we use 'cookies'
fr: Devons-nous utiliser des 'cookies'

en: Yes. Cookies are small files that a site or its service provider transfers to your computer's hard drive through your Web browser (if you allow) that enables the site's or service provider's systems to recognize your browser and capture and remember certain information. For instance, we use cookies to help us remember and process the items in your shopping cart. They are also used to help us understand your preferences based on previous or current site activity, which enables us to provide you with improved services. We also use cookies to help us compile aggregate data about site traffic and site interaction so that we can offer better site experiences and tools in the future.
fr: Oui. Les cookies sont de petits fichiers qu'un site ou un prestataire de services enregistrent sur le disque dur de votre ordinateur via votre navigateur Web (si vous le permettez) qui permet aux systèmes du fournisseur de site ou de service de reconnaître votre navigateur et d'enregistrer et mémoriser certaines informations. Par exemple, nous utilisons des cookies pour nous aider à mémoriser et traiter les articles dans votre panier. Ils sont également utilisés pour nous aider à comprendre vos préférences fondées sur l'activité du site précédent ou actuel, ce qui nous permet de vous fournir des services améliorés. Nous utilisons également des cookies pour nous aider à compiler des données globales sur le trafic du site et l'interaction avec le site afin que nous puissions offrir une meilleure expérience du site et des outils à l'avenir.

en: We use cookies to :
fr: Nous utilisons les cookies pour :

en: Help remember and process the items in the shopping cart.
fr: Aider à se rappeler et traiter les articles dans le panier.

en: Understand and save user's preferences for future visits.
fr: Comprendre et enregistrer les préférences de l'utilisateur pour de futures visites.

en: Keep track of advertisements.
fr: Gardez une trace de publicités.

en: You can choose to have your computer warn you each time a cookie is being sent, or you can choose to turn off all cookies. You do this through your browser (like Internet Explorer) settings. Each browser is a little different, so look at your browser's Help menu to learn the correct way to modify your cookies.
fr: Vous pouvez choisir d'avoir un avertissemment chaque fois qu'un cookie est envoyé, ou vous pouvez choisir de désactiver tous les cookies. Pour ce faire, configurez votre navigateur (comme Internet Explorer). Chaque navigateur est un peu différent, donc regarder le menu d'aide de votre navigateur pour savoir comment modifier vos cookies.

en: If users disable cookies in their browser :
fr: Si les utilisateurs désactivent les cookies dans leur navigateur :

en: If you disable cookies off, some features will be disabled It will turn off some of the features that make your site experience more efficient and some of our services will not function properly.
fr: Si vous désactivez les cookies, certaines fonctions seront désactivées Certaines caractéristiques qui rendent votre expérience sur le site plus agréables et certains de nos services ne fonctionneront pas correctement.

en: Third Party Disclosure
fr: Divulgation aux tiers

en: We do not sell, trade, or otherwise transfer to outside parties your personally identifiable information unless we provide you with advance notice. This does not include website hosting partners and other parties who assist us in operating our website, conducting our business, or servicing you, so long as those parties agree to keep this information confidential. We may also release your information when we believe release is appropriate to comply with the law, enforce our site policies, or protect ours or others rights, property, or safety. <br /> However, non-personally identifiable visitor information may be provided to other parties for marketing, advertising, or other uses.
fr: Nous ne vendons pas, ou ne transférons pas à des tiers vos renseignements personnellement identifiables, sauf si nous vous prévenons. Cela n'inclut pas les sites Web qui hébergent des partenaires et d'autres parties qui nous aident à exploiter notre site Web. Nous pouvons également divulguer vos informations lorsque nous croyons nécessaire de se conformer à la loi, appliquer nos politiques de site, ou de protéger nos droits, la propriété ou la sécurité. <br /> Cependant, l'information des visiteurs non-personnellement identifiables peuvent être fournies à d'autres parties pour le marketing, la publicité, ou d'autres utilisations.

en: Third party links
fr: Liens vers des tiers

en: Occasionally, at our discretion, we may include or offer third party products or services on our website. These third party sites have separate and independent privacy policies. We therefore have no responsibility or liability for the content and activities of these linked sites. Nonetheless, we seek to protect the integrity of our site and welcome any feedback about these sites.
fr: De temps en temps, à notre discrétion, nous pouvons inclure ou offrir des produits ou services de tiers sur notre site Web. Ces sites tiers ont des politiques de confidentialité distinctes et indépendantes. Nous n'avons donc aucune responsabilité pour le contenu et les activités de ces sites liés. Néanmoins, nous cherchons à protéger l'intégrité de notre site et accueillons tous les commentaires à propos de ces sites.

en: Google's advertising requirements can be summed up by Google's Advertising Principles. They are put in place to provide a positive experience for users. https://support.google.com/adwordspolicy/answer/1316548?hl=en
fr: Les publicitaires se pliant aux exigences de Google peuvent être résumées par les règles de publicité Google. Ils sont mis en place pour assurer une expérience positive pour les utilisateurs. https://support.google.com/adwordspolicy/answer/1316548?hl=fr

en: We use Google AdSense Advertising on our website.
fr: Nous utilisons la publicité Google AdSense sur notre site Web.

en: Google, as a third party vendor, uses cookies to serve ads on our site. Google's use of the DART cookie enables it to serve ads to our users based on their visit to our site and other sites on the Internet. Users may opt out of the use of the DART cookie by visiting the Google ad and content network privacy policy.
fr: Google, comme un fournisseur tiers, utilise des cookies pour diffuser des annonces sur notre site. L'utilisation par Google du cookie DART lui permet de diffuser des annonces aux utilisateurs en fonction de leur visite sur site et d'autres sites sur l'Internet. Les utilisateurs peuvent désactiver l'utilisation du cookie DART en visitant les annonces et réseau de contenu politique de confidentialité de Google.

en: We have implemented the following :
fr: Nous avons mis en place ce qui suit :

en: Remarketing with Google AdSense
fr: Marketing avec Google AdSense

en: Demographics and Interests Reporting
fr: Démographie et rapports d'intérêts

en: DoubleClick Platform Integration
fr: Plate-forme d'intégration de DoubleClick

en: We along with third-party vendors, such as Google use first-party cookies (such as the Google Analytics cookies) and third-party cookies (such as the DoubleClick cookie) or other third-party identifiers together to compile data regarding user interactions with ad impressions, and other ad service functions as they relate to our website.
fr: Nous avec des fournisseurs tiers, tels que Google qui utilise des cookies de première partie (comme les cookies de Google Analytics) et des cookies tiers (tels que le cookie DoubleClick) ou d'autres identificateurs ainsi qu'une compilation des données sur les interactions de l'utilisateur avec impressions d'annonces, et d'autres fonctions de service de publicité en ce qui concerne notre site Web.

en: Opting out:<br />Users can set preferences for how Google advertises to you using the Google Ad Settings page. Alternatively, you can opt out by visiting the Network Advertising initiative opt out page or permanently using the Google Analytics Opt Out Browser add on.
fr: Retrait: <br /> Les utilisateurs peuvent définir des préférences pour la façon dont Google s'annonce à vous en utilisant la page Paramètres Google Ad. Alternativement, vous pouvez le faire en visitant le Network Advertising Initiative pour se retirer des pages ou en utilisant l'extension Google Analytics Opt Out sur votre navigateur.

en: California Online Privacy Protection Act
fr: Loi sur la protection de la vie privée en ligne en Californie

en: According to CalOPPA we agree to the following :
fr: Selon CalOPPA nous convenons de ce qui suit :

en: Users can visit our site anonymously
fr: Les utilisateurs peuvent visiter notre site de façon anonyme

en: Once this privacy policy is created, we will add a link to it on our home page, or as a minimum on the first significant page after entering our website.
fr: Une fois cette politique de confidentialité créée, nous allons ajouter un lien sur notre page d'accueil, ou au moins sur la première page importante après arrivé sur notre site Web.

en: Our Privacy Policy link includes the word 'Privacy', and can be easily be found on the page specified above.
fr: Notre lien Politique de confidentialité comprend le mot 'Confidentialité', et peut être facilement être trouvé.

en: Users will be notified of any privacy policy changes :
fr: Les utilisateurs seront informés de tout changement de politique de confidentialité :

en: On our Privacy Policy Page
fr: Sur notre page Politique de confidentialité

en: Users are able to change their personal information :
fr: Les utilisateurs peuvent modifier leurs renseignements personnels :

en: By logging in to their account
fr: En se connectant à leur compte

en: By chatting with us or sending us a ticket
fr: En discutant avec nous ou en nous envoyant un billet

en: How does our site handle do not track signals ?
fr: Comment notre site gère les signaux ne pas suivre (Do Not Track) ?

en: We honor do not track signals and do not track, plant cookies, or use advertising when a Do Not Track (DNT) browser mechanism is in place.
fr: Nous honorons ne pas suivre les signaux et nous ne suivrons pas ou n'utiliseront pas la publicité quand un mécanisme Ne Pas Suivre (Do Not Track) sur le navigateur est en place.

en: Does our site allow third party behavioral tracking ?
fr: Est-ce que notre site autorise un tiers pour le suivi du comportement?

en: It's also important to note that we do not allow third party behavioral tracking
fr: Il est également important de noter que nous ne permettons pas aux tiers un suivi comportemental

en: COPPA (Children Online Privacy Protection Act)
fr: COPPA (Loi sur la protection de la vie privée des enfants en ligne)

en: We do not collect information from children under 13
fr: Nous ne recueillons pas de renseignements auprès d'enfants de moins de 13 ans

en: In order to remove your child's information please contact the following personnel :
fr: Afin de supprimer les informations de votre enfant veuillez contacter les personnes suivantes :

en: We adhere to the following COPPA tenants :
fr: Nous adhérons aux règles COPPA suivantes:

en: Parents can review, delete, manage or refuse with whom their child's information is shared through contacting us directly.
fr: Les parents peuvent examiner, supprimer, gérer ou refuser les renseignements de l'enfant en nous contactant directement.

en: The Fair Information Practices Principles form the backbone of privacy law in the United States and the concepts they include have played a significant role in the development of data protection laws around the globe. Understanding the Fair Information Practice Principles and how they should be implemented is critical to comply with the various privacy laws that protect personal information.
fr: Les Principes de pratiques équitables en matière forment l'épine dorsale de la loi de la vie privée aux États-Unis et les concepts qu'ils comprennent ont joué un rôle important dans l'élaboration des lois de protection des données à travers le monde. Comprendre les principes de pratique équitable de l'information et la façon dont ils devraient être mises en œuvre est essentielle pour respecter les différentes lois sur la confidentialité qui protègent les renseignements personnels.

en: In order to be in line with Fair Information Practices we will take the following responsive action, should a data breach occur :
fr: Afin d'être en ligne avec des renseignements personnels, nous allons prendre les mesures suivantes, si une violation des données se produit :

en: We will notify the users via email
fr: Nous notifierons l'utilisateur par mail

en: Within 7 business days
fr: Dans les 7 jours ouvrables

en: We will notify the users via in site notification
fr: Nous notifierons l'utilisateur par une notification du site

en: We also agree to the individual redress principle, which requires that individuals have a right to pursue legally enforceable rights against data collectors and processors who fail to adhere to the law. This principle requires not only that individuals have enforceable rights against data users, but also that individuals have recourse to courts or a government agency to investigate and/or prosecute non-compliance by data processors.
fr: Nous sommes également d'accord sur le principe de la réparation individuelle, qui exige que les individus ont le droit de poursuivre juridiquement les collecteurs de données et les transformateurs qui ne parviennent pas à adhérer à la loi. Ce principe exige non seulement que les individus ont des droits exécutoires contre les utilisateurs de données, mais aussi que les individus ont recours aux tribunaux ou un organisme du gouvernement pour enquêter et / ou de poursuivre le non-respect par les collecteurs de données.

en: Contacting Us
fr: Pour nous contacter

en: If there are any questions regarding this privacy policy you may contact us using our <a href="/contact">Contact</a> page.
fr: Si vous avez des questions concernant cette politique de confidentialité, vous pouvez nous contacter en utilisant la page <a href="/contact">Contact</a>.

en: Will be used to login and retrieve your password.
fr: Sera utilisé pour vous connecter et récupérer votre mot de passe.

en: This will be the name of your source.
fr: Sera le nom de votre source.

en: I want create a source with my nickname.
fr: Je veux créer une source avec mon pseudo.

en: Are you sure you want to remove your source permanently ? This action is irreversible !
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer votre source définitivement ? Cette action est irréversible !

en: All your packages will be removed and your users affected!
fr: Tous vos paquets seront supprimés et vos utilisateurs affectés !

en: Remove your source
fr: Supprimer votre source

en: You have successfully attached your Twitter account !
fr: Vous avez relié votre compte Twitter avec succès !

en: You have already attached your Twitter account !
fr: Vous avez déjà relié votre compte Twitter !

en: You have successfully attached your Facebook account !
fr: Vous avez attaché votre compte Facebook avec succès !

en: You have already attached your Facebook account !
fr: Vous avez déjà attaché votre compte Facebook !

en: Please select a png image !
fr: Veuillez sélectionnez une image png !

en: Your file exceeds 1 MB, the maximum weight allowed !
fr: Votre fichier dépasse 1 Mo, le poids maximum autorisé !

en: Your file exceeds 2 MB, the maximum weight allowed !
fr: Votre fichier dépasse 2 Mo, le poids maximum autorisé !

en: Select a status for the comments !
fr: Sélectionnez un statut pour les commentaires !

en: The description is too short !
fr: La description est trop courte !

en: The description is too long !
fr: La description est trop longue !

en: The site url is invalid !
fr: L'url du site est invalide !

en: The site url is too long !
fr: L'url du site est trop longue !

en: Paypal email is invalid !
fr: Le mail paypal est invalide !

en: Paypal email is too long !
fr: Le mail paypal est trop long !

en: Icon source
fr: Icône de la source

en: Png image and recommended 120x120.
fr: Image png et recommandé en 120x120.

en: Image wallpaper
fr: Image de fond

en: Png image only.
fr: Image png seulement.

en: Background layout
fr: Format du fond

en: Repeat
fr: Répéter

en: No-repeat
fr: Sans répétition

en: Cover
fr: Couvrir

en: Background position
fr: Position du fond

en: Left
fr: Gauche

en: Center
fr: Centre

en: Right
fr: Droite

en: Background color
fr: Couleur du fond

en: Color
fr: Couleur

en: Primary color for your pages.
fr: Couleur primaire pour vos pages.

en: Text color for your pages.
fr: Couleur du texte pour vos pages.

en: A short description for cydia
fr: Une courte description pour Cydia

en: To add a link on your home page.
fr: Pour ajouter un lien sur votre page d'accueil.

en: Connect your Facebook account
fr: Connectez votre compte Facebook

en: Paypal email
fr: Mail Paypal

en: Email of your paypal account.
fr: L'adresse mail de votre compte paypal.

en: Donate button
fr: Bouton Faire un don

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: Display Paypal Donate button on your source pages. Only if Paypal email is specified.
fr: Affichez le bouton Faire un don de Paypal sur les pages de votre source. Seulement si le mail Paypal est spécifié.

en: Comments
fr: Commentaires

en: Contact us to verify your account and sell your packages.
fr: Contactez nous pour vérifier votre compte et vendre vos paquets.

en: Earnings
fr: Bénéfices

en: You don't have sold anything, for moment.
fr: Vous n’avez rien vendu, pour le moment.

en: Your package has been updated successfully !
fr: Votre paquet a été mis à jour avec succès !

en: Your package has been added successfully !
fr: Votre paquet a été ajouté avec succès !

en: Your package has been removed successfully !
fr: Votre paquet a été supprimé avec succès !

en: Section name must be 50 characters or less.
fr: Le nom de la catégorie doit faire moins de 50 caractères.

en: This section already exists !
fr: Cette catégorie existe déjà !

en: This section is already available by default, you can't rewrite this.
fr: Cette catégorie est déjà disponible par défaut, vous ne pouvez pas la réécrire.

en: %s has been edited !
fr: %s a été édité !

en: %s and %d package(s) has been removed !
fr: %s et %d paquet(s) ont été supprimé !

en: Do you really want to delete the section %s and %d package(s) attached ?
fr: Voulez vous réellement supprimer la catégorie %s et %d paquet(s) attaché(s) ?

en: Search a section
fr: Rechercher une catégorie

en: Rebuild package
fr: Reconstruire le paquet

en: Build package
fr: Construire le paquet

en: Remove package
fr: Supprimer le paquet

en: Package(s)
fr: Paquet(s)

en: Edit your section
fr: Editer votre catégorie

en: Add your sections
fr: Ajouter vos catégories

en: Add another field
fr: Ajouter un champ

en: Your new passwords do not match !
fr: Vos nouveaux mots de passes ne correspondent pas !

en: Enter the new password 2 times.
fr: Entrez le nouveau mot de passe 2 fois.

en: Your Ad Slot must contain only numbers !
fr: Votre Ad Slot ne doit contenir que des chiffres !

en: Your Ad Client must contain only letters, numbers and dash !
fr: Votre Ad Client ne doit contenir que des chiffres, des lettres et un tiret !

en: You must specify an Ad Slot and an Ad Client !
fr: Vous devez spécifier un Ad Slot et un Ad Client !

en: Choose whether you subscribe to the newsletter !
fr: Choisissez si vous vous abonnez à la newsletter!

en: Choose a valid language please !
fr: Veuillez sélectionner une langue valide !

en: Signature is too long !
fr: La signature est trop longue !

en: New password
fr: Nouveau mot de passe

en: Show/hide password
fr: Afficher/cacher le mot de passe

en: New password (verification)
fr: Nouveau mot de passe (vérification)

en: Language
fr: Langue

en: To stay informed about news, no more than one email per month.
fr: Pour rester informé des nouvelles, pas plus d'un message par mois.

en: Example
fr: Exemple

en: To put Google ads on pages of your source, leave blank to not put.
fr: Pour mettre des annonces Google sur les pages de votre source, laisser vide pour ne pas en mettre.

en: Your balance is insufficient.
fr: Votre solde est insuffisant.

en: All ads has been removed on your source.
fr: Toutes les publicités ont été supprimé de votre source.

en: All trace of our brand has been removed on your source.
fr: Toute trace de notre marque a été supprimé de votre source.

en: Your section limitation has been increased by 5.
fr: Votre limitation des catégories a été augmenté de 5.

en: Your whitelist has been increased by 50.
fr: Votre liste blanche a été augmentée de 50.

en: Add funds
fr: Ajouter des fonds

en: You have purchased this upgrade %s times. You can install this upgrade a maximum of %s more times.
fr: Vous avez acheté cette extension %s fois. Vous pouvez l'utiliser un maximum de %s fois.

en: Actually : %s
fr: Actuellement : %s

en: Developer
fr: Développeur

en: Verify your account and sell your packages directly with Paypal.
fr: Vérifiez votre compte et vendez vos paquets directement avec Paypal.

en: Your source has been created !
fr: Votre source a été créé !

en: This source already exists !
fr: Cette source existe déjà !

en: Your source has been removed successfully !
fr: Votre source a été supprimé avec succès !

en: Create
fr: Créer

en: Ads
fr: Publicités

en: Brand
fr: Marque

en: Space disk
fr: Espace disque

en: Used
fr: Utilisé

en: Freed
fr: Libre

en: Free
fr: Gratuit

en: 5 Custom Sections
fr: 5 catégories personnalisées

en: 10 UDIDs per Whitelist
fr: 10 UDIDs par liste blanche

en: Lite
fr: Léger

en: 100 UDIDs per Whitelist
fr: 100 UDIDs par liste blanche

en: Monthly
fr: Mensuel

en: Annual
fr: Annuel

en: Basic
fr: Basique

en: Unlimited UDIDs per Whitelist
fr: Aucune limite pour votre liste blanche

en: Premium
fr: Haut de gamme

en: Unlimited Custom Sections
fr: Aucune limite de catégories personnalisées

en: Brand and advertisements removed
fr: Marque et publicités supprimés

en: Daily
fr: Jounalier

en:  - ("Us - We") - Terms of Service ("TOS") :
fr:  - ("Nos - Nous") - Conditions Générales d'Utilisation ("C.G.U.") :

en: All Usage of %s, is bound by the following Terms of Service, <a href="/user/privacy">Privacy Policy</a>, and various section Rules, collectively referred to as "Agreement".
fr: Toute utilisation de %s, est lié par les Conditions Générales d'Utilisation, la <a href="/user/privacy">Politique de confidentialité</a>, désignées collectivement sous le nom de "Accord".

en: By using this website or registering as a %s user, you are signifying that you have read the Agreement, that you understand the Agreement, and you agree to be bound by all of the terms of the Agreement. IF YOU DO NOT FULLY AND COMPLETELY AGREE TO THE TERMS OF THE AGREEMENT AND YOU, AS A RESPONSIBLE USER, CHOOSE TO CONTINUE WITH THE REGISTRATION PROCESS, YOU WILL BE BOUND TO THE TERMS AND CONDITIONS OF THE AGREEMENT.
fr: En utilisant ce site ou en vous inscrivant en tant qu'utilisateur de %s, vous signifiez que vous avez lu l'accord, que vous comprenez l'accord, et vous acceptez d'être lié par tous les termes de l'accord. SI VOUS N'ÊTES PAS PLEINEMENT ET COMPLÈTEMENT D'ACCORD AVEC LES TERMES DU CONTRAT, EN TANT QU'UTILISATEUR RESPONSABLE, SI VOUS CHOISISSEZ DE POURSUIVRE LE PROCESSUS D'INSCRIPTION, VOUS SEREZ LIÉ PAR LES TERMES ET LES CONDITIONS DU CONTRAT.

en: %s, is not a representation of a business, company, partnership or individual within any country.
fr: %s n'est pas la représentation d'une entreprise, société, association ou personne dans un pays.

en: Registering
fr: Inscription

en: %s Free Services are available to anyone over the age of 13, in observance of and compliance with the Children's Online Privacy Protection Act. %s reserves the right to remove any registered accounts found in violation of the agreement without prior warning.
fr: Les services gratuits de %s sont disponibles à toute personne de plus de 13 ans, dans le respect de la Loi sur la protection de la vie privée des enfants en ligne. %s se réserve le droit de supprimer tous les comptes enregistrés trouvés en violation de l'accord sans préavis.

en: You agree to indemnify, defend and hold %s harmless from and against any and all claims, liability, losses, damages, costs and expenses, including attorneys fees, incurred by any %s Party in connection with any Content or use of the Services, whether via your password and by any other person, whether or not authorised by you.<br/>You are responsible for maintaining the confidentiality of your access information and are responsible for all activities that occur utilizing your information.
fr: Vous acceptez d'indemniser, de défendre et de couvrir %s contre toute réclamation, responsabilité, pertes, dommages, coûts et dépenses, y compris les honoraires d'avocat, engagés par %s en lien avec du contenu ou l'utilisation des Services, que ce soit par votre mot de passe et par toute autre personne, qu'elle soit ou non autorisées par vous.<br /> vous êtes responsable du maintien de la confidentialité de vos informations d'accès et êtes responsable de toutes les activités qui se produisent en utilisant vos informations.

en: You agree that any submission of personal information; which includes but is not limited to: email address, birthday, full name, website address etc; is provided at your own risk. You hereby allow %s to release personal information publicly within limits to the <a href="/user/privacy">Privacy Policy</a>.
fr: Vous acceptez que toute communication de renseignements personnels; qui inclut, mais sans s'y limiter : adresse mail, nom, prénom, adresse de site Web, etc; est ajouté à vos propres risques. Vous autorisez %s à divulguer des renseignements personnels au public dans les limites de la <a href="/user/privacy">politique de confidentialité</a>.

en: You agree to exempt %s from any and all claims, liability, losses, damages, costs and expenses that may be incurred by the release of personal information. You agree that %s has no responsibility in ensuring the security and confidentiality of your personal information.
fr: Vous vous engagez à exonérer %s de toute réclamation, responsabilité, pertes, dommages, coûts et dépenses qui peuvent être engagées par la divulgation de renseignements personnels. Vous acceptez que %s n'a pas de responsabilité pour assurer la sécurité et la confidentialité de vos renseignements personnels.

en: User Contribution
fr: Contribution de l'utilisateur

en: %s will not be held accountable for any and all claims, liability, losses, damages, costs and expenses as a result of user contribution. This includes, but is not limited to comments, links, files or images.
fr: %s ne sera pas tenu responsable pour toute réclamation, responsabilité, pertes, dommages, coûts et dépenses en raison de la contribution d'un utilisateur. Cela inclut, mais n'est pas limité, des liens, des fichiers ou des images.

en: Account Security
fr: Sécurité du compte

en: We will not be held accountable for unauthorized access to a user's account. You agree that your password must not be less than 6 characters in length, must not have your username as part or all of the password, and must be a combination of both numbers, letters and characters. You agree to never disclose your password, or to use a non-encrypted web form (either external or internal to %s) to attempt to log into %s. You agree never to coerce or force another user to disclose their password. You agree to never attempt to brute force, hack or access a %s account without proper authorization.
fr: Nous ne serons pas tenus responsables de tout accès non autorisé à un compte d'utilisateur. Vous acceptez que votre mot de passe ne doit pas être inférieure à 6 caractères de longueur, ne doit pas avoir votre nom d'utilisateur comme partie ou la totalité du mot de passe, et doit être une combinaison de chiffres, lettres et caractères. Vous vous engagez à ne jamais divulguer votre mot de passe, ou d'utiliser un formulaire Web non chiffré (externe ou interne à %s) pour tenter de se connecter à %s. Vous vous engagez à ne jamais contraindre ou forcer un autre utilisateur à divulguer son mot de passe. Vous vous engagez de ne jamais tenter de forcer brutalement, pirater ou accéder à un compte %s sans autorisation.

en: Content
fr: Contenu

en: %s provides a hosting service that stores files uploaded from registered users and can be requested to be deleted at any time by the users. The term "content" also defines, but is not limited to comments, links, images and text found on %s. %s holds no liability to damages causes as a direct result from use of this content.
fr: %s offre un service d'hébergement qui stocke les fichiers téléchargés par les utilisateurs enregistrés et peut être supprimé à tout moment par les utilisateurs. Le terme "contenu" définit également, mais ne se limite pas aux liens, images et texte trouvé sur %s. %s n'a aucune responsabilité pour des dommages lié à l'utilisation de ce contenu.

en: %s does not represent or endorse the accuracy of any Content and you acknowledge your use of Content is at your sole risk.
fr: %s ne représente ni ne cautionne l'exactitude de tout contenu et vous reconnaissez que l'utilisation du Contenu est à vos risques et périls.

en: Upon adding content to %s, you hereby allow the removal and/or modification of such content without prior warning. %s will not be held accountable for losses or damages that may be caused from the removal or modification of uploaded content.
fr: Après l'ajout de contenu à %s, vous autorisez par la présente le retrait et/ou la modification d'un tel contenu sans avertissement préalable. %s ne sera pas tenu responsable de pertes ou dommages qui pourraient être causés par la suppression ou la modification de contenu téléchargé.

en: Activity
fr: Activité

en: %s does not accept any illegal activities on the website. Anything found as inappropriate activity that violates the Agreement will be deleted by staff and termination of account may occur.
fr: %s n'accepte aucune activités illégales sur le site. Toute activité inappropriée constatée qui viole l'accord sera supprimée par notre personnel et la résiliation de son compte peut se produire.

en: %s holds the right to ban and delete your Account and the associated IP address(es). %s will not be held liable for any damages directly caused by an action or actions made on the website.
fr: %s se réserve le droit d'interdire et de supprimer votre compte et l'adresse IP associée(s). %s ne sera pas tenu pour responsable des dommages directement causés par une ou plusieurs actions effectuées sur le site.

en: You agree to reading and accepting the <a href="/user/privacy">Privacy Policy</a>.
fr: Vous vous engagez à lire et accepter la <a href="/user/privacy">Politique de confidentialité</a>.

en: Are copyrighted names registered by Apple, Inc. %s has no affiliation with Apple (tm) or Apple AppStore.
fr: Sont des noms enregistrés par Apple, Inc. %s n'a aucune affiliation avec Apple (tm) ou l'AppStore d'Apple.

en: IPA file
fr: Fichier IPA

en: You hereby agree to never upload, share or provide links to IPA files when using %s services.
fr: Vous vous engagez à ne jamais ajouter, partager ou fournir des liens vers des fichiers IPA lors de l'utilisation des services de %s.

en: Intellectual Property
fr: Propriété Intellectuelle

en: You agree to comply with international laws in regards to Intellectual Property. You hereby agree that any submission of Content that violate international law may result in legal action by intellectual property holder against you, the registered user. You agree to indemnify, defend and hold %s harmless from and against any and all claims of breach of international law as a result of submission.
fr: Vous vous engagez à respecter les lois internationales en matière de propriété intellectuelle. Vous acceptez que toute soumission de contenu qui viole le droit international peut entraîner des poursuites judiciaires par le titulaire de la propriété intellectuelle contre vous, l'utilisateur enregistré. Vous acceptez d'indemniser, de défendre %s contre toutes réclamations de violation du droit international à la suite de soumission.

en: Acceptable Use Policy
fr: Politique d'Utilisation Acceptable

en: You agree while using %s Services, that you may NOT :
fr: Vous acceptez en utilisant les services de %s, que vous ne pouvez pas :

en: Upload Hacks, Cracks and Wares
fr: Ajouter des Hacks, Cracks et Warez

en: Hacks, Cracks and Wares are NOT permitted to be uploaded to %s. Any such upload will result in the content being removed without prior warning, and may result in termination of your %s account.
fr: Hacks, Cracks et Warez sont pas autorisés à être ajouté sur %s. Tout téléchargement se traduira par une suppression sans avertissement préalable, et peut entraîner la résiliation du compte sur %s.

en: Submit or endorse Piracy
fr: Soumettre ou approuver le piratage

en: Under no circumstances will Piracy be accepted as valid content on %s. Copyright and Intellectual Property holders have removal authority to content found to be a violation of copyright on %s.<br/><br/>You agree to allow %s to remove any violating content without prior warning.
fr: En aucun cas le piratage sera accepté comme un contenu valable sur %s. Les titulaires de droit d'auteur et la propriété intellectuelle ont le pouvoir de retrait de contenu trouvé comme une violation du droit d'auteur sur %s. <br/>Vous acceptez que %s puisse supprimer tout contenu piraté sans avertissement préalable.

en: Submit any of the following :
fr: Soumettre une des opérations suivantes :

en: Viruses, worms, defects, Trojan horses or other items of a contaminating or destructive nature;<br />Data Miners, Collector or harvesters that collect information;<br />Impersonating or mis-labled Content;<br />Content that includes code hidden or otherwise contained within the Content which is unrelated to the Content;<br />Content which post advertisements or solicitations of business; <br />Any form of solicitation or Spam;<br />Illegal or unauthorised copy of another person's copyrighted work;<br />Content that is pornographic, harassing, offensive, unlawful or promotes or encourages illegal activity.
fr: Virus, vers, chevaux de Troie ou d'autres éléments contaminant ou destructeur;<br />Mineurs données, collecteurs qui recueillent des renseignements;<br />Contenu qui comprend du code caché ou autrement contenue dans le contenu qui est sans rapport avec le contenu;<br />Contenu qui affiche des publicités ou des sollicitations d'affaires;<br />Toute forme de sollicitation ou spam;<br />Copie illégale ou non autorisée d'œuvres protégées d'une autre personne;<br />Contenu à caractère pornographique, harcelant, offensant, illégal ou promotionnel ou encouragent une activité illégale.

en: Post links to any external Internet sites that are
fr: Poster des liens vers des sites Internet externes qui sont

en: Obscene or pornographic, or display pornographic or sexually explicit material of any kind.
fr: Obscène ou pornographique, ou l'affichage de matériel sexuellement explicite de toute sorte.

en: Your %s username/nickname is non-transferable and cannot be sold.<br/>Your username can be removed, altered or transferred to another account holder if :
fr: Votre nom d'utilisateur/pseudo %s est non-transférable et ne peut être vendu. <br/>Votre nom d'utilisateur peut être retiré, modifié ou transféré à un autre titulaire de compte si :

en: The username violates trademark or copyright.
fr: Le nom d'utilisateur viole une marque ou le droit d'auteur.

en: The username is the exact, or abbreviated version of a website domain name.
fr: Le nom d'utilisateur est la version exacte, ou abrégé d'un nom de site web.

en: The username is an exact birth name and may been deemed as fraudulent.
fr: Le nom d'utilisateur est un nom de naissance exacte et peut été considérée comme frauduleux.

en: The username is that of a prominent developer.
fr: Le nom d'utilisateur est celui d'un développeur de premier plan.

en: Account termination
fr: Fin de compte

en: You hereby allow %s to terminate your account without prior warning or reason. You agree and understand that any account termination will result in some or all of your Content being permanently removed from %s. You hereby exempt %s to any damages, losses or claims as a result of your account being terminated.
fr: Vous autorisez, par les présentes %s de résilier votre compte sans préavis ni raison préalable. Vous comprenez et acceptez que toute résiliation de compte se traduira par le fait qu'une partie ou la totalité de votre contenu soit définitivement supprimés de %s. Vous accordez exemptés %s des dommages, pertes ou réclamations à la suite de la clôture de votre compte....

en: Changes to the TOS are frequent
fr: Les modifications apportées aux C.G.U. sont fréquentes

en: %s will modify the Agreement which will become effective immediately upon posting on the website. Your continued use of the website and any associated services indicates your acceptance of the most recently posted Agreement. If you are dissatisfied with anything related to the %s website or it's Agreement, your sole remedy is to discontinue use of the Services. You use the Services of %s at your own risk.
fr: %s va modifier l'Accord qui entrera en vigueur dès leur publication sur le site. Votre utilisation continue du site et des services associés indique votre acceptation de l'accord le plus récemment posté. Si vous n'êtes pas satisfait de tout ce qui concerne l'accord du site %s, votre seul recours est de cesser d'utiliser les services ou de nous contacter pour nous convaincre. Vous utilisez les services de %s à vos propres risques.

en: %s Store
fr: Boutique %s

en: The %s Store is a virtual shop where users can purchase virtual upgrades or consumables for their account.
fr: La boutique de %s est une boutique virtuelle où les utilisateurs peuvent acheter des améliorations virtuelles ou des consommables pour leur compte.

en: All transactions are final and are not reversible.
fr: Toutes les transactions sont définitives et ne sont pas réversibles.

en: Liabilities
fr: Responsabilités

en: It is your responsibility to ensure that all purchases made in the %s store are genuine. %s does not take any responsibility for unauthorised or unwanted purchases made on your account.
fr: Il est de votre responsabilité de veiller à ce que tous les achats effectués dans le magasin de %s sont authentiques. %s ne prend aucune responsabilité pour les achats non autorisés ou indésirables effectués sur votre compte.

en: IN NO EVENT SHALL %s BE LIABLE TO YOU OR ANY THIRD PARTY FOR ANY INDIRECT, CONSEQUENTIAL, EXEMPLARY, INCIDENTAL, SPECIAL OR PUNITIVE DAMAGES, INCLUDING LOST PROFIT DAMAGES ARISING FROM YOUR USE OF THE %s SERVICES, EVEN IF %s HAS BEEN ADVISED OF THE POSSIBILITY OF SUCH DAMAGES. NOTWITHSTANDING ANYTHING TO THE CONTRARY CONTAINED HEREIN, %s'S LIABILITY TO YOU FOR ANY CAUSE WHATSOEVER AND REGARDLESS OF THE FORM OF THE ACTION, WILL AT ALL TIMES BE LIMITED TO THE AMOUNT PAID, IF ANY, BY YOU TO %s FOR THE %s SERVICES.
fr: EN AUCUN CAS %s NE SERA RESPONSABLE ENVERS VOUS OU UN TIERS DES DOMMAGES INDIRECTS, EXEMPLAIRES, ACCESSOIRES, SPECIAUX OU PUNITIFS, Y COMPRIS LES GAINS PERDUS LIES A L’UTILISATION DES SERVICES DE %s, MEME SI %s A ETE INFORME DE LA POSSIBILITÉ DE TELS DOMMAGES. %s NONOBSTANT TOUTE DISPOSITION CONTRAIRE DANS LES PRESENTES POUR UNE RESPONSABILITE ENVERS VOUS POUR QUELQUE CAUSE QUE CE SOIT ET QUELLE QUE SOIT LA FORME DE L’ACTION, IL SERA EN TOUT TEMPS LIMITEE AU MONTANT PAYE, EVENTUELLEMENT PAR VOUS A %s POUR LES SERVICES DE %s.

en: %s reserves the right to update this TOS at any necessary time.
fr: %s se réserve le droit de mettre à jour les C.G.U. à tout moment jugé utile.

en: I HAVE READ THIS AGREEMENT AND AGREE TO ALL CONTAINED ABOVE.
fr: J’AI LU LE PRÉSENT CONTRAT ET ACCEPTE TOUT LE CONTENU CI-DESSUS.

en: Report TOS violations <a href="/contact">here</a>
fr: Signaler une violation des C.G.U. <a href="/contact">ici</a>

en: Please choose a .deb file only !
fr: Veuillez choisir un fichier .deb seulement !

en: Please choose a .deb file or <a href="%s">click here to create .deb from .zip file</a>, maximum size : %s
fr: Sélectionnez un fichier .deb ou <a href="%s">cliquez ici pour créer un .deb à partir d'un fichier .zip</a>, taille maximale : %s

en: General Whitelist
fr: Liste blanche générale

en: The UDIDs
fr: Les UDIDs

en: All devices
fr: Tous les appareils

en: Device
fr: Appareils

en: Unknow
fr: Inconnu

en: You can add a little description for each UDID.
fr: Vous pouvez ajouter une courte description pour chaque UDID.

en: All packages
fr: Tous les paquets

en: Select a package
fr: Sélectionnez un paquet

en: Error 403
fr: Erreur 403

en: Sorry, this zone is forbidden.
fr: Désolé, mais cette page est interdite.

en: Error 404
fr: Erreur 404

en: Sorry, but this page doesn't exist.
fr: Désolé, mais cette page n'existe pas.

en: Banned
fr: Banni

en: Sorry, but your account has been banned.
fr: Désolé, mais votre compte a été banni.

en: Your message has been sent successfully.
fr: Votre message a bien été envoyé.

en: Your message could not be sent, sorry.
fr: Votre message n’a pas pu être envoyé, désolé.

en: Please specify your mail and your message !
fr: Veuillez spécifier votre mail et votre message !

en: Create a cydia source for free, easy and quick !
fr: Créer une source Cydia gratuitement, facilement et rapidement !

en: Free & easy
fr: Gratuit et facile

en: Starting your own Cydia Source has never been easier.
fr: Commencez votre propre source Cydia n’a jamais été aussi facile.

en: Limit access of your packages to certain devices.
fr: Limiter l’accès de vos paquets à certains appareils.

en: Customizable
fr: Personnalisable

en: Sell
fr: Vendre

en: Buy exclusive packages with Paypal safely.
fr: Achetez des paquets exclusifs avec la sécurité Paypal.

en: In progress
fr: En progression

en: This section is under maintenance. Please wait...
fr: Cette partie est en maintenance. Veuillez patienter...

en: Your topic has been created! Click <a class="alert-link" href="%s">here</a> to see your post, or you will be redirected in 5 seconds.
fr: Votre sujet a été créé ! Cliquez <a class="alert-link" href="%s">ici</a> pour voir votre message, ou vous serez redirigé dans 5 secondes.

en: Translations
fr: Traductions

en: We have made this section so that many people can benefit from our services. This collaborative interface allows you to translate all of the %s universe into different languages. If you wish to support us, choose a language below.
fr: Nous avons conçu cette interface pour qu’un maximum de personne bénéficie de nos services. Cet espace collaboratif vous permet de traduire tout l’univers %s en différentes langues. Si vous souhaitez nous aider, choisissez une langue ci-dessous.

en: If you want to translate in a language that is not available in the list, please contact us.
fr: Si vous souhaitez traduire dans une langue qui n’est pas disponible dans la liste, veuillez nous contacter.

en: Translations validated
fr: Traductions validées

en: Translations awaiting validation
fr: Traductions en attente de validation

en: Edited at
fr: Modifié le

en: All
fr: Tout

en: Translation
fr: Traduction

en: Filter
fr: Filtre

en: Not translated
fr: Non traduit

en: Translated
fr: Traduit

en: The translation has been updated, thank you.
fr: La traduction a été mis à jour, merci.

en: The translation has been added, thank you.
fr: La traduction a été ajoutée, merci.

en: Translation validated
fr: Traduction validée

en: Your translation here...
fr: Votre traduction ici...

en: %s represents a string.
fr: %s représente une chaîne de caractère.

en: %d represents a number.
fr: %d représente un nombre.

en: Open in Cydia
fr: Ouvrir dans Cydia

en: You must be registered and logged in to buy %s on %s.
fr: Vous devez être inscrit et connecté pour acheter %s sur %s.

en: Per day
fr: Par jour

en: Per month
fr: Par mois

en: Per year
fr: Par an

en: Previous year
fr: Année précédente

en: Next year
fr: Année suivante

en: Previous day
fr: Jour précédent

en: Next day
fr: Jour suivant

en: Purchase awaiting validation...
fr: Achat en attente de validation...

en: Cookies ensure the proper functioning of %s. By using %s, you accept the use of cookies.
fr: Les cookies assurent le bon fonctionnement de %s. En utilisant %s, vous acceptez l’utilisation de cookies.

en: Hide
fr: Cacher

en: See more
fr: Voir plus

en: Pending
fr: En attente

en: To check your private messages, follow the link below :
fr: Pour vérifier vos messages privés, suivez le lien ci-dessous :

en: To disable these notifications, follow the link below :
fr: Pour désactiver ces notifications, suivez le lien ci-dessous :

en: Choose whether you want to be notified when you receive a new private message !
fr: Choisissez si vous souhaitez être averti lorsque vous recevez un nouveau message privé !

en: You must be logged in to purchase/download the package.
fr: Vous devez être connecté pour acheter/télécharger le paquet.

en: Your price is excessive !
fr: Votre prix est trop élevé !

en: Member unknow !
fr: Membre inconnu !

en: Details
fr: Détails

en: Settings
fr: Réglages

en: Reset Keys
fr: Réinitialiser les clés

en: Are you sure you wish to delete this application?
fr: Etes vous sur de vouloir supprimer cette application ?

en: This action is permanent and cannot be undone.
fr: Cette action est permanente et ne peut être annulée.

en: Organization
fr: Organisation

en: Secret key
fr: Clé secrète

en: Get started with the %s API by registering an application.
fr: Commencez avec l’API de %s en enregistrant une application.

en: Label is too long !
fr: Le nom est trop long !

en: Label is too short !
fr: Le nom est trop court !

en: Organization is too long !
fr: Le nom de l’organisation est trop long !

en: Organization is too short !
fr: Le nom de l’organisation est trop court !

en: Website url is invalid !
fr: L’url du site est invalide !

en: Website url is too long !
fr: L’url du site est trop longue !

en: Label
fr: Nom

en: This will be used to identify your application.
fr: Sera utilisé pour identifier votre application.

en: Describe briefly what your application does.
fr: Décrivez brièvement ce que votre application fera.

en: Your organization, or company.
fr: Votre entreprise, compagnie.

en: Your application's website.
fr: Le site web de votre application.

en: Your keys has been regenerated !
fr: Vos clés ont été réinitialisé !

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Your usage quota resets in %s minutes.
fr: Votre limite d’utilisation sera réinitialisée dans %s minutes.

en: Breakdown by Endpoint
fr: Répartition par ressource

en: Resources
fr: Ressources

en: Returns the API usage per day for this application.
fr: Retourne le nombre d’utilisation de l’API par jour pour cette application.

en: Usage
fr: Utilisation

en: Accessibility
fr: Accessibilité

en: Supported request methods
fr: Méthodes de requêtes supportées

en: Requires authentication
fr: Requiert une authentification

en: Rate limited
fr: Limite d’utilisation

en: Inherits global rate limit
fr: Limite globale d’utilisation

en: Arguments
fr: Paramètres

en: Optional
fr: Optionnel

en: Example responses
fr: Réponse d’exemple

en: Errors
fr: Erreurs

en: Error Codes
fr: Codes d’erreurs

en: Every error is represented with an HTTP status code, as well as a code and response message within the actual response body.
fr: Chaque erreur est représentée par un code d'état HTTP, ainsi qu'un code et un message à l'intérieur du corps de la réponse.

en: There is one exception to these rules:
fr: Il y a une exception a ces règles :

en: Invalid formats will return an HTTP 415 with an error message as the response body.
fr: Un format invalide renverra une erreur HTTP 415 avec un message d’erreur dans le corps de la réponse.

en: JSONP without a callback will return a javascript commented response.
fr: JSONP sans callback retournera une réponse javascript commentée.

en: Meaning
fr: Signification

en: Getting Started
fr: Mise en route

en: Making Requests
fr: Construire les requêtes

en: Developer Group (support, feedback, ...)
fr: Groupe des développeurs (aide, retour, …)

en: Buyers
fr: Acheteurs

en: Returns your buyers information for one paid package.
fr: Retourne les informations de vos acheteurs pour un paquet payant.

en: Required
fr: Requis

en: Your package identifier.
fr: L’identifiant de votre paquet.

en: Check
fr: Vérifier

en: Package identifier.
fr: Identifiant du paquet.

en: Udid which must be checked.
fr: Udid qui doit être vérifié.

en: Returns detailed information for one package.
fr: Retourne des informations détaillées pour un paquet.

en: Constructing Requests
fr: Construire les requêtes

en: Requests are made of three components:
fr: Les requêtes sont faites de trois composants :

en: API version
fr: Version de l’API

en: Resource path
fr: Chemin de la ressource

en: Output type
fr: Type de sortie

en: To construct a proper request, you will need to format the URI as follows:
fr: Pour construire une requête appropriée, vous aurez besoin de formater l'URI comme suit:

en: An example request, to fetch a list of members who have purchased a package.
fr: Une requête d'exemple, pour récupérer une liste de membres qui ont acheté un paquet.

en: By default, requests are HTTP GET requests. However, many methods will require you to send POST data. Typically, we will follow the standard of all read requests use GET, and write requests use POST.
fr: Par défaut, les requêtes sont des requêtes HTTP GET. Cependant, de nombreuses méthodes vous obligeront à envoyer des données en POST. Typiquement, nous allons suivre la norme en utilisant pour toutes les requêtes de lecture la méthode GET, et celle d’écriture la méthode POST.

en: In addition to the required parameters for each individual method, you will also need to send your API key.
fr: En plus des paramètres requis pour chaque méthode individuelle, vous aurez également besoin d'envoyer votre clé API.

en: If you are using the server-side API, you will need to send <code>secret_key</code> with your secret API key value.
fr: Si vous utilisez l'API côté serveur, vous aurez besoin d'envoyer <code>secret_key</code> avec la clé secrète de votre application.

en: For each request you should specify which version of the API you want to use. Currently, the default, and the only version available, is 1.0.
fr: Pour chaque requête, vous devez spécifier la version de l'API que vous souhaitez utiliser. Actuellement, la valeur par défaut, et la seule version disponible, est 1.0.

en: The resource path is made available to you in further documentation.
fr: Le chemin de la ressource est mis à votre disposition dans d'autres documents.

en: Data Formats
fr: Format des données

en: %s only supports one data format currently, JSON.
fr: %s supporte seulement un format actuellement, JSON.

en: Responses
fr: Réponses

en: The response of your request will contain several key things:
fr: La réponse à votre requête contiendra plusieurs éléments clés :

en: HTTP status code
fr: Code d’état HTTP

en: API status <code>code</code>
fr: <code>Code</code> d’état de l’API

en: API response message
fr: Message de réponse de l’API

en: Let's take an example request:
fr: Prenons une requête en exemple :

en: Welcome to the %s Web API. The API enables developers to communicate with %s data from within their own applications.
fr: Bienvenue sur l’API Web de %s. L’API permet aux développeurs de communiquer avec les données de %s dans leurs propres applications.

en: These docs describe version 1.0 of the %s API.
fr: Ces documents décrivent la version 1.0 de l’API de %s.

en: Each application is limited to 1000 queries per hour.
fr: Chaque application est limitée à 1000 requêtes par heure.

en: Contact us if you need more resources.
fr: Contactez nous si vous avez besoin de plus de ressources.

en: Source removed
fr: Source supprimée

en: your source named %s has been removed for copyright infringement.
fr: votre source nommée %s a été supprimé pour atteinte aux droits d’auteurs.

en: Discover also these packages
fr: Découvrez aussi ces paquets

en: Supply to your prepaid account
fr: Approvisionnement de votre compte prépayé

en: We acknowledge receipt of the payment you just made. Your prepaid account has been credited with
fr: Nous accusons réception du paiement que vous venez de faire. Votre compte prépayé a été crédité de

en: Subscription updated
fr: Abonnement mis à jour

en: Your subscription has been updated. You are using now:
fr: Votre abonnement a été mis à jour. Vous utilisez maintenant :

en: Lite Subscription
fr: Abonnement Léger

en: You will be billed to the following frequency:
fr: Vous serez facturé à la fréquence suivante :

en: Basic Subscription
fr: Abonnement Basique

en: Premium Subscription
fr: Abonnement Haut de gamme

en: Subscription cancelled
fr: Abonnement annulé

en: Your subscription has been cancelled.
fr: Votre abonnement a été annulé.

en: Don't forget than if you use more space disk than available, we could remove your packages.
fr: N’oubliez pas que si vous utilisez plus d’espace disque que disponible, nous pouvons supprimer vos paquets.

en: End of the subscription
fr: Fin de l’abonnement

en: Your subscription has expired.
fr: Votre abonnement a expiré.

en: You actually have lite subscription.
fr: Vous avez actuellement l’abonnement léger.

en: Unsubscribe
fr: Se désabonner

en: You actually have basic subscription.
fr: Vous avez actuellement l’abonnement basique.

en: You actually have premium subscription.
fr: Vous avez actuellement l’abonnement haut de gamme.

en: Your subscription will expire on %s.
fr: Votre abonnement expirera le %s.

en: Your comment is too short.
fr: Votre commentaire est trop court.

en: Your comment has been published.
fr: Votre commentaire a été publié.

en: This comment does not exist.
fr: Ce commentaire n'existe pas.

en: You're not allowed to do it.
fr: Vous n'êtes pas autorisé à faire ça.

en: Returns detailed information for one source.
fr: Retoune les informations détaillés d'une source.

en: In reply to %s.
fr: En réponse à %s.

en: Comment this package
fr: Commenter ce paquet

en: No comment.
fr: Aucun commentaire.

en: Open in CSources2
fr: Ouvrir dans CSources2

en: Embed
fr: Intégrer

en: Add this package to your website by copying the code below.
fr: Ajouter ce paquet à votre site web en copiant le code ci-dessous.

en: Width
fr: Largeur

en: Height
fr: Hauteur

en: Overview
fr: Aperçu

en: Comment
fr: Commentaire

en: Respond to the comment
fr: Répondre au commentaire

en: Subscription failed
fr: Abonnement échoué

en: Your subscription has failed.
fr: Votre abonnement a échoué.

en: Help us to translate %s.
fr: Aidez nous à traduire %s.

en: Are you sure you wish to delete this widget?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer ce widget ?

en: %s widgets for Websites is a suite of widgets bringing %s content into your webpage content and buttons to encourage your %s audience to share your content and subscribe to your %s account updates.
fr: Les widgets %s pour les sites web sont une suite de widgets portant le contenu de %s sur vos pages web et des boutons pour encourager votre audience sur %s en partageant votre contenu et en s’abonnant à des mises à jour de votre compte %s.

en: By using YouRepo widgets for Websites you agree to the YouRepo Agreement and Policy.
fr: En utilisant les widgets YouRepo vous acceptez les C.G.U. et la politique de confidentialité de YouRepo.

en: Embedded Packages
fr: Paquets intégrés

en: An embedded Package brings the best content created on %s into your article or website. It's easy to embed a Package using HTML and JavaScript markup available through the "Insert" Package action on %s.
fr: Un paquet intégré apporte le meilleur contenu créé sur %s dans votre article ou site web. Il est facile d'intégrer un paquet en utilisant du HTML et du JavaScript disponible à travers l'action "Insérer" sur la description d'un paquet sur %s.

en: Embedded Sources
fr: Sources intégrées

en: Embedded sources are an easy way to embed multiple Packages on your website in a compact, single-column view. Display the latest Packages from a single %s source.
fr: Les source intégrées sont un moyen facile d’intégrer plusieurs paquets sur votre site web dans une vue unique dans une colonne compacte. Afficher les nouveautés à partir d’une source unique %s.

en: Options availables
fr: Options disponibles

en: Customize an embedded Package or Source for your site's visual design and display preferences by including extra parameters in your embedded HTML.
fr: Personnalisez un widget intégré pour respecter l’apparence visuelle et l’affichage de votre site en incluant des paramètres supplémentaires dans votre HTML intégré.

en: Match your site's color scheme
fr: Faites correspondre les couleurs de votre site

en: View our embedded reference documentation for a full list of embedded options.
fr: Voir notre documentation de référence pour une liste complète des options intégrées.

en: Height must be an integer between 2000 and 250.
fr: La hauteur doit être un entier entre 2000 et 250.

en: This source does not exists.
fr: Cette source n’existe pas.

en: Theme
fr: Thème

en: Dark
fr: Sombre

en: Light
fr: Clair

en: Links
fr: Liens

en: Copy/paste the code into HTML of your website.
fr: Copiez/collez le code dans le HTML de votre site.

en: You actually have no widget.
fr: Vous avez actuellement aucun widget.

en: An Embedded supports customization at the page-level with <meta> elements or in adding data-* attributes to individual generated elements.
fr: Un widget intégré supporte la personnalisation au niveau de la page avec les éléments <meta> ou en ajoutant des attributs data-* à un élément individuel.

en: Websites can set widget preferences across their entire website by including <meta> in every page for interpretation by %s's widget JavaScript before creating a new widget or button.
fr: Les sites web peuvent définir les préférences des widgets sur l’ensemble de leur site web en incluant <meta> dans chaque page pour l’interprétation JavaScript faite par le widget %s avant de créer un nouveau widget ou un bouton.

en: Widget settings specified in a <meta> may be overridden at the individual widget level. Order of precedence:
fr: Les paramètres du widget spécifiés dans un <meta> peuvent être remplacés au niveau individuel sur le widget. Ordre de priorité :

en: Override the default light theme preference for an Embedded Package or an Embedded Source.
fr: Remplacer le thème clair par défaut pour un paquet intégré ou une liste de paquets intégrée.

en: Link color
fr: Couleur des liens

en: Specify a hexadecimal color value for links displayed in an Embedded Package or an Embedded Source.
fr: Spécifiez une couleur hexadécimale pour vos liens affichés dans un widget intégré.

en: Border color
fr: Couleur de bordure

en: Specify a border color for any Embedded widgets displayed on the page.
fr: Spécifiez une couleur de bordure pour tous les widgets intégrés affichés sur la page.

en: An embedded widget automatically adjusts to the width of its parent element with a minimum width of 250 pixels and a maximum width of 520 pixels. Set the maximum width or the maximum height of an embedded widget by adding a <code>width</code> or <code>height</code> attribute to the widget's anchor element.
fr: Un widget intégré s’ajuste automatiquement à la largeur de son élément parent avec une largeur minimale de 250 pixels et une largeur maximale de 520 pixels. Fixez la largeur maximale ou la hauteur maximale d’un widget en ajoutant un attribut <code>width</code> ou <code>height</code> au widget.

en: You can also use <code>auto</code> value to specify no maximum size.
fr: Vous pouvez également utiliser la valeur <code>auto</code> pour spécifier aucune taille maximale.

en: Loads text components in the specified language. Note: does not affect the text of a Package displayed.
fr: Charge les éléments de texte dans la langue spécifiée. Remarque : ne modifie pas le texte d’un paquet affiché.

en: Supported %s language code:
fr: Code de langue soutenu par %s :

en: Remove a display component of a widget with space-separated tokens.
fr: Supprimer un élément d’un widget avec des mots-clés séparés par des espaces.

en: hides the header
fr: cache l’en-tête

en: removes all borders: around the package, between Packages, and inside a Package
fr: supprime toutes les bordures : autour du paquet, entre les paquets et dans un paquet

en: crop and hide the timeline scrollbar, if visible
fr: coupe et cache la barre de défilement, si visible

en: remove background color
fr: supprime la couleur du fond

en: Unfollow
fr: Se désabonner

en: Follow
fr: Suivre

en: %s edited its reply on %s in %s category.
fr: %s a édité sa réponse dans le sujet %s dans la catégorie %s.

en: %s edited %s's reply on %s in %s category.
fr: %s a édité la réponse de %s dans le sujet %s dans la catégorie %s.

en: %s replied to %s in %s category.
fr: %s a répondu au sujet %s dans la catégorie %s.

en: %s posted a new comment on package %s in your source %s.
fr: %s a publié un nouveau commentaire sur le paquet %s sur votre source %s.

en: %s followed your source %s.
fr: %s a suivi votre source %s.

en: %s purchased your package %s in your source %s.
fr: %s a acheté votre paquet %s sur votre source %s.

en: You must be registered and logged in to comment this package.
fr: Vous devez être inscrit et connecté pour commenter ce paquet.

en: Already have an account?
fr: Vous avez déjà un compte ?

en: Follow %s on Twitter
fr: Suivre %s sur Twitter

en: Like %s on Facebook
fr: Aimer %s sur Facebook

en: Mail or nickname
fr: Mail ou pseudo

en: You have no notifications.
fr: Vous n’avez pas de notifications.

en: You already own %s. To update it will only be %s.
fr: Vous possédez déjà %s. Pour mettre à jour ce ne sera que %s.

en: Mark all as read
fr: Tout marquer comme lu

en: Previous
fr: Précédent

en: Thanks for your purchase ! Your transaction is complete but some payments may take a few minutes to process, please wait.
fr: Merci pour votre achat ! Votre transaction est terminée, mais certains paiements peuvent prendre quelques minutes pour traiter, veuillez patienter.

en: Specials
fr: Réductions

en: Let empty to put your package free
fr: Laisser vide pour mettre votre paquet gratuit

en: If user purchased
fr: Si l’utilisateur a acheté

en: You have no other paid package.
fr: Vous n’avez aucun autre paquet payant.

en: Free if purchased
fr: Gratuit si acheté

en: Promotion if purchased
fr: Promotion si acheté

en: Icon has been successfully removed !
fr: Icône ajouté avec succès !

en: Wallpaper has been successfully removed !
fr: Le fond d’écran a été supprimé !

en: Please allow up to 30 seconds for changes to take effect.
fr: Veuillez nous laissez 30 secondes pour que les changements prennent effets.

en: Confirm your email
fr: Confirmez votre mail

en: To complete the phase confirming your email address, you will need to go to the following URL in your web browser.
fr: Pour compléter la phase confirmant votre adresse mail, vous devrez ouvrir l’URL suivante dans votre navigateur web.

en: An email has been sent to you to verify your address.
fr: Un mail vous a été envoyé pour vérifier votre adresse.

en: Please validate your email address by clicking on link received by email.
fr: Veuillez valider votre adresse mail en cliquant sur le lien reçu par mail.

en: Resend
fr: Renvoyer

en: Your email has been validated.
fr: Votre mail a été validé.

en: Validate your email
fr: Validez votre mail

en: The location is too long !
fr: La localisation est trop longue !

en: This status does not exist.
fr: Ce statut n’existe pas.

en: Your status is too short.
fr: Votre statut est trop court.

en: Your status has been published.
fr: Votre statut a été publié.

en: Please speak only English on Forums to be understood by a maximum of members.
fr: Veuillez uniquement communiquer en Anglais sur les Forums pour être compris par un maximum.

en: Location
fr: Localisation

en: Friends
fr: Amis

en: What's on your mind?
fr: A quoi pensez-vous ?

en: An error occurred.
fr: Une erreur est survenue.

en: %s sent you a friend request.
fr: %s vous a envoyé une demande d’ami.

en: %s accepted your friend request.
fr: %s a accepté votre demande d’ami.

en: Please enable Javascript !
fr: Veuillez activer le Javascript !

en: Copy to clipboard:
fr: Copier au presse-papier :

en: Copy
fr: Copier

en: Add friend
fr: Ajouter en ami

en: Confirm request
fr: Confirmer la demande

en: Friend request sent
fr: Demande d’ami envoyée

en: Unfriend
fr: Ne plus être ami

en: To stay informed when you receive a new notification or private message.
fr: Pour rester informé lorsque vous recevez une nouvelle notification ou message privé.

en: Weekly
fr: Hebdomadaire

en: This package does not exist !
fr: Ce paquet n’existe pas !

en: Can not copy the package !
fr: Impossible de copier le paquet !

en: Package being edited.
fr: Paquet en cours d’édition.

en: Edit %s
fr: Éditer %s

en: With this tool you can easily convert your .zip file to .deb.
fr: Avec cet outil vous pouvez facilement convertir vos fichiers .zip en .deb.

en: Package structure to follow
fr: Structure du paquet à suivre

en: All files are optionals
fr: Tous les fichiers sont optionnels

en: Level
fr: Niveau

en: you have %d unread notification.
fr: vous avez %d notification non lu.

en: you have %d unread notifications.
fr: vous avez %d notifications non lus.

en: To check your notifications, follow the link below :
fr: Pour voir vos notifications, suivez le lien ci-dessous :

en: you have %d unread private message.
fr: vous avez %d message privé non lu.

en: you have %d unread private messages.
fr: vous avez %d messages privés non lus.

en: Also, you have %d unread private messages.
fr: Vous avez aussi %d messages privés non lus.

en: Session successfully removed!
fr: Session supprimée avec succès !

en: IP Address
fr: Adresse IP

en: Active Session
fr: Session active

en: Theme Creator
fr: Créateur de thème

en: Type the name of your theme.
fr: Tapez le nom de votre thème.

en: Choose a type for your theme.
fr: Choisissez un type pour votre thème.

en: Next
fr: Suivant

en: Click on an item to get help.
fr: Cliquez sur un élément pour obtenir de l’aide.

en: Search an Application...
fr: Rechercher une application...

en: Bundle ID of the Application...
fr: Bundle ID de l’application...

en: Folders
fr: Dossiers

en: Global folder icons background
fr: Image de fond pour les dossiers

en: Background
fr: Fond

en: Individual folder icons background
fr: Image de fond pour dossier individuel

en: Font Name
fr: Nom de la police

en: More
fr: Plus

en: Sunday
fr: Dimanche

en: Monday
fr: Lundi

en: Tuesday
fr: Mardi

en: Wednesday
fr: Mercredi

en: Thursday
fr: Jeudi

en: Friday
fr: Vendredi

en: Saturday
fr: Samedi

en: No results found
fr: Aucun résultat n’a été trouvé

en: An error occured.
fr: Une erreur est survenue.

en: Please use only [a-zA-Z0-9-_ ] in your name.
fr: Veuillez utiliser seulement les caractères [a-zA-Z0-9-_ ] dans votre nom.

en: Another package with this name already exist in your source.
fr: Un autre paquet avec ce nom existe déjà dans votre source.

en: Your theme has been registered.
fr: Votre thème a été enregistré.

en: You can edit themes created with this tool only.
fr: Vous pouvez éditer des thèmes créés avec cet outil seulement.

en: Failed
fr: Échec

en: Open in PayPal
fr: Ouvrir dans PayPal

en: Transaction ID
fr: ID de la transaction

en: Error 401
fr: Erreur 401

en: Sorry, but you must be authenticated to see this page.
fr: Désolé, mais vous devez être authentifié pour voir cette page.

en: No friend found.
fr: Aucun ami trouvé.

en: No post found.
fr: Aucune publication trouvée.

en: No subscription found.
fr: Aucun abonnement trouvé.

en: Twig Error
fr: Erreur Twig

en: Your sources will be removed
fr: Vos sources vont être supprimées

en: your sources will be deleted if you do not log back within 3 months.
fr: vos sources seront supprimées si vous ne vous re-connectez pas dans les 3 mois.

en: Take a subscription if you don't want to have this problem in the future.
fr: Prenez un abonnement si vous ne souhaitez plus avoir ce problème à l'avenir.

en: your sources will be deleted if you do not log back within 1 month.
fr: vos sources seront supprimées si vous ne vous re-connectez pas d'ici 1 mois.

en: your sources will be deleted if you do not log back within 10 days.
fr: vos sources seront supprimées si vous ne vous re-connectez pas d'ici 10 jours.

en: your sources will be deleted if you do not log back within 1 day.
fr: vos sources seront supprimées si vous ne vous re-connectez pas d'ici 24 heures.

en: your source named %s has been removed for inactivity.
fr: votre source nommée %s a été supprimée pour cause d'inactivité.

en: Share on your Twitter account.
fr: Partager sur votre compte Twitter.

en: Twitter returned an error.
fr: Twitter a renvoyé une erreur.

en: Click here to continue.
fr: Cliquez ici pour continuer.

en: Here are listed the most used identifiers.
fr: Ici sont listés les identifiants les plus fréquemment utilisés.

en: Multiple choice
fr: Choix multiple

en: Select an option
fr: Sélectionnez une option

en: Please choose an action !
fr: Veuillez choisir une action !

en: Please select a package !
fr: Veuillez sélectionner un paquet !

en: has been registered.
fr: a été enregistré.

en: has been removed.
fr: a été supprimé.

en: File successfully modified !
fr: Fichier modifié avec succès !

en: Select a file to edit.
fr: Sélectionner un fichier à modifier.

en: Preview
fr: Aperçu

en: Custom CSS has updated successfully!
fr: Le CSS personnalisé a été mis à jour avec succès !

en: Custom CSS.
fr: CSS personnalisé.

en: %s has been copied !
fr: %s a été copié !

en: %s has been applied !
fr: %s a été appliqué !

en: Themes
fr: Thèmes

en: Custom CSS
fr: CSS personnalisé

en: Active
fr: Actif

en: Apply
fr: Appliquer

en: Contact %s source administrator
fr: Contacter l'administrateur de la source %s

en: Contact %s team
fr: Contacter l'équipe de %s

en: Comment on %s into %s.
fr: Commentaire sur %s dans %s.

en: This Facebook account is already used by another member !
fr: Ce compte Facebook est déjà utilisé par un autre membre !

en: Nickname must not start or end with a dash middle (-).
fr: Le pseudo ne doit pas commencer ou finir par le tiret du milieu (-).

en: This Google account is already used by another member !
fr: Ce compte Google est déjà utilisé par un autre membre !

en: This is undesirable content
fr: Ceci est du contenu indésirable

en: This has nothing to do on %s
fr: Ceci n’a rien à faire sur %s

en: Ban now
fr: Bannir maintenant

en: User
fr: Utilisateur

en: Usurpe my identity
fr: Usurpe mon identité

en: This source does not exist.
fr: Cette source n’existe pas.

en: You can use theses bbcodes : [b]Bold[/b], [i]Italic[/i], [u]Underline[/u], [quote]Quote[/quote], [url=%s]Link[/url], [img]%s[/img]
fr: Vous pouvez utilisez ces bbcodes : [b]Bold[/b], [i]Italic[/i], [u]Underline[/u], [quote]Quote[/quote], [url=%s]Link[/url], [img]%s[/img]

en: Status and replies
fr: Statuts et réponses

en: You must remove one photo before adding another.
fr: Vous devez supprimer une photo avant d’en ajouter une autre.

en: This type of file is not yet supported. Instead, try to download a gif or an image.
fr: Ce type de fichier n’est pas supporté. A la place, essayer d’envoyer un gif ou une image.

en: %s replied to your <a href="%s" class="showCommentParent" data-id="%s" data-parent="%s">comment</a> on package %s in source %s.
fr: %s a répondu à votre <a href="%s" class="showCommentParent" data-id="%s" data-parent="%s"> commentaire</a> sur le paquet %s dans la source %s.

en: Package removed
fr: Paquet supprimé

en: %s replied to your <a href="%s" class="showStatusParent" data-id="%s" data-parent="%s">status</a> on your profile.
fr: %s a répondu à votre <a href="%s" class="showStatusParent" data-id="%s" data-parent="%s">statut</a> sur votre profil.

en: We banned you. <a href="%s" class="btn btn-xs btn-danger">Read more</a>
fr: Nous vous avons banni. <a href="%s" class="btn btn-xs btn-danger">Lire plus</a>

en: We reviewed your <a href="%s">report</a>.
fr: Nous avons passé en revu votre <a href="%s">signalement</a>.

en: Sorry, but this repo doesn't exist or has been removed.
fr: Désolé mais cette source n’existe pas ou a été supprimée.

en: Comment banned
fr: Commentaire banni

en: one of your comments has been banned.
fr: un de vos commentaires a été banni.

en: To do a Ban Appeal, follow the link below :
fr: Pour effectuer un appel de signalement, suivez le lien ci-dessous :

en: If you do not appeal this decision, your content will be automatically deleted in 7 days.
fr: Si vous ne faites pas appel de cette décision, votre contenu sera automatiquement supprimé dans 7 jours.

en: Post banned
fr: Message banni

en: one of your posts has been banned.
fr: un de vos messages a été banni.

en: Package banned
fr: Paquet banni

en: one of your packages has been banned.
fr: un de vos paquets a été banni.

en: Source banned
fr: Source bannie

en: one of your sources has been banned.
fr: une de vos sources a été bannie.

en: Account banned
fr: Compte banni

en: your account has been banned.
fr: votre compte a été banni.

en: If you do not appeal this decision, your account will be automatically deleted in 7 days.
fr: Si vous ne faites pas appel de cette décision, votre compte sera automatiquement supprimé dans 7 jours.

en: Your domain has been unlinked
fr: Votre domaine a été délié

en: your domain %s has been unlinked because an active subscription is required.
fr: votre domaine %s a été délié car un abonnement actif est nécessaire.

en: Don't forget to renew your subscription if you don't want to have this problem in the future.
fr: N’oubliez pas de renouveler votre abonnement si vous ne voulez pas avoir ce problème dans le futur.

en: This version number is already used for this package, please use another version number.
fr: Ce numéro de version est déjà utilisé pour ce paquet, veuillez utiliser un autre numéro de version.

en: Please add the author email in the email field !
fr: Veuillez ajouter l’email de l’auteur dans le champs email !

en: Author email
fr: Email de l’auteur

en: Icons
fr: Icônes

en: Masks
fr: Masques

en: System Colors
fr: Couleurs Système

en: Load page
fr: Charge la page

en: Status Bar
fr: Barre de statut

en: Help us
fr: Aidez-nous

en: Icon, use a png image only, 228x228.
fr: Icône, utilisez une image png, 228x228.

en: Done
fr: Fait

en: Boot Logo
fr: Logo de démarrage

en: iPhone (Default)
fr: iPhone (Défaut)

en: iPhone (Black)
fr: iPhone (Noir)

en: iPad (White)
fr: iPad (Blanc)

en: iPad (Black)
fr: iPad (Noir)

en: Dock Reflections
fr: Reflet du dock

en: Dock Blur Reflections
fr: Reflet Flou sur le dock

en: Dock Reflect Icons
fr: Reflet des icônes du dock

en: Dock Reflection Offset
fr: Décalage (offset) du reflet du dock

en: Dock Bounce Icon On Launch
fr: Rebond des icônes du dock au lancement

en: Running Indicator
fr: Indicateur d’Activité

en: Font Size
fr: Taille de la police

en: Width Change
fr: Changement de largeur

en: Height Change
fr: Changement de hauteur

en: Text X offset
fr: Offset X du texte

en: Text Y offset
fr: Offset Y du texte

en: Shadow Color
fr: Couleur de l’ombre

en: Shadow X offset
fr: Offset X de l’ombre

en: Shadow Y offset
fr: Offset Y de l’ombre

en: Shadow Blur Radius
fr: Rayon de flou d’ombre

en: Date Label
fr: Texte de la Date

en: Text Case
fr: Casse du texte

en: Lowercase
fr: Minuscule

en: Uppercase
fr: Majuscule

en: Day Label
fr: Texte du Jour

en: Clock
fr: Horloge

en: Background (Non-Live Mode)
fr: Fond (Non-Live Mode)

en: Background (Live Mode)
fr: Fond (Live Mode)

en: Hour Hand
fr: Aiguille des heures

en: Minute Hand
fr: Aiguille des minutes

en: Second Hand
fr: Aiguille des secondes

en: Red Dot
fr: Point Rouge

en: The red dot (the smaller one in the center).
fr: Le point rouge (le plus petit au centre).

en: Black Dot
fr: Point Noir

en: The black dot (the larger one in the center).
fr: Le point noir (le plus large au centre).

en: Control Center
fr: Centre de Contrôle

en: Airplane Mode
fr: Mode Avion

en: Do Not Disturb
fr: Ne Pas Déranger

en: Rotation Locked
fr: Orientation Verrouillée

en: Rotation Unlocked
fr: Orientation Déverrouillée

en: Flashlight On
fr: Flash On

en: Flashlight Off
fr: Flash Off

en: Calculator
fr: Calculatrice

en: Camera
fr: Appareil photo

en: Play
fr: Lecture

en: Brightness Up
fr: Luminosité plus forte

en: Brightness Down
fr: Luminosité plus faible

en: Sliders
fr: Curseurs

en: Slider Track
fr: Poignée du Curseur

en: Volume Up
fr: Volume plus fort

en: Volume Down
fr: Volume plus faible

en: Volume Slider
fr: Curseur du Volume

en: Effects
fr: Effets

en: Mask
fr: Masque

en: Shadow
fr: Ombre

en: Global folder backgrounds
fr: Image de fond pour les dossiers

en: Icon background
fr: Fond de l’icône

en: This folder name is already used.
fr: Ce nom de dossier est déjà utilisé.

en: Battery
fr: Batterie

en: Calendar
fr: Calendrier

en: Carrier
fr: Opérateur

en: Mobile Data
fr: Données Mobile

en: Compass
fr: Compas

en: Display & Brightness
fr: Affichage et luminosité

en: General
fr: Général

en: Health
fr: Santé

en: Location Active
fr: Localisation Active

en: Maps
fr: Plans

en: Microphone
fr: Dictaphone

en: Music
fr: Musique

en: Newsstand
fr: Kiosque

en: Notification Center
fr: Centre de Notifications

en: Passcode
fr: Code d’accès

en: Personal Hotspot
fr: Hotspot personnel

en: Phone
fr: Téléphone

en: Reminders
fr: Rappels

en: Emergency SOS
fr: Urgence SOS

en: Sounds
fr: Sons

en: Video
fr: Vidéo

en: Wallpaper
fr: Fond d’écran

en: Icon Labels
fr: Texte de l’icône

en: To group your packages into one same theme on Anemone.
fr: Pour regrouper vos paquets dans un seul thème sur Anemone.

en: Page Dots
fr: Points des pages

en: Page Selected
fr: Page sélectionnée

en: Spotlight Selected
fr: Spotlight sélectionné

en: File .caf
fr: Fichier .caf

en: Lock device
fr: Verrouiller l’appareil

en: Unlock device
fr: Déverrouiller l’appareil

en: Message sent
fr: Message envoyé

en: Keyboard Sounds
fr: Sons du clavier

en: LockScreen
fr: Ecran verrouillé

en: Cellular
fr: Cellulaire

en: Airplane
fr: Avion

en: Alarm
fr: Alarme

en: Call Forward
fr: Renvoi d’appel

en: Rotation Lock
fr: Verrouillage de l’Orientation

en: HomeScreen
fr: Écran d’accueil

en: Your reply...
fr: Votre réponse...

en: Reputations
fr: Réputations

en: This post has no reputation.
fr: Ce message n’a pas de réputation.

en: few seconds
fr: quelques secondes

en: Friends requests
fr: Demandes d’amis

en: You have no friends requests.
fr: Vous n’avez pas de demande d’ami.

en: You are logged in as %s.
fr: Vous êtes connecté en tant que %s.

en: Continue on %s
fr: Continuer sur %s

en: An error has occured !
fr: Une erreur est survenue !

en: This version does not exists.
fr: Cette version n'existe pas.

en: We can't find another version to attach to this package.
fr: Nous ne pouvons pas trouver une autre version à attacher à ce paquet.

en: Version "%s" has been removed !
fr: La version "%s" a été supprimée !

en: Manage versions
fr: Gérer les versions

en: Delete a version
fr: Supprimer une version

en: Are you sure?
fr: Etes-vous sûr ?

en: Support
fr: Assistance

en: Unread notifications
fr: Notifications non-lus

en: You have no unread notifications.
fr: Vous n’avez pas de notifications non lus.

en: You didn’t buy anything yet.
fr: Vous n'avez encore rien acheté.

en: The registrations are closed for moment ! Sorry.
fr: Les inscriptions sur le site sont fermés pour le moment ! Désolé.

en: Domain has been successfully removed !
fr: Le domaine a bien été supprimé !

en: The site url is %s!
fr: L'url du site est %s !

en: Your domain is now linked to your source !
fr: Votre domaine est maintenant lié à votre source !

en: This domain is already used by another source !
fr: Ce domaine est déjà utilisé par une autre source !

en: The DNS configuration is invalid !
fr: La configuration DNS est invalide !

en: Custom domain name
fr: Nom de domaine personnalisé

en: Setting up a custom domain
fr: Configurer un domaine personnalisé

en: Enable versioning
fr: Activer le versioning

en: Disable versioning
fr: Désactiver le versioning

en: %d subscriber
fr: %d abonné

en: %d subscribers
fr: %d abonnés

en: %d Friend
fr: %d Ami

en: %d Friends
fr: %d Amis

en: Find the people, packages and posts that matter to you most.
fr: Trouver les personnes, les paquets et les publications qui comptent le plus pour vous.

en: Show more users
fr: Afficher plus d’utilisateurs

en: Show more sources
fr: Afficher plus de sources

en: An error occured, please try to reinstall the profile on your device !
fr: Une erreur est survenue, veuillez essayer de réinstaller le profil sur votre appareil!

en: This device UDID is already linked to another member.
fr: Cet appareil est déjà lié à un autre membre.

en: Your device UDID has been registered.
fr: L’UDID de votre appareil a été enregistré.

en: This Facebook account is already linked to another user !
fr: Ce compte Facebook est déjà lié à un autre membre !

en: You have successfully attached your Google account !
fr: Vous avez attaché votre compte Google avec succès !

en: You have already attached your Google account !
fr: Vous avez déjà attaché votre compte Google !

en: This Google account is already linked to another user !
fr: Ce compte Google est déjà lié à un autre membre !

en: Your new password is too short, at least 8 characters !
fr: Votre nouveau mot de passe est trop court, 8 caractères minimum !

en: You need to validate your email address before changing your password !
fr: Vous devez valider votre adresse email avant de changer votre mot de passe !

en: Number
fr: Nombre

en: 8 characters
fr: 8 caractères

en: Alternatively, you can install this profile on your device.
fr: Vous pouvez également installer ce profil sur votre appareil.

en: Will be used to sign in with your Facebook account.
fr: Sera utilisé pour vous connecter avec votre compte Facebook.

en: Connect your Google account
fr: Connectez votre compte Google

en: Will be used to sign in with your Google account.
fr: Sera utilisé pour vous connecter avec votre compte Google.

en: Your space limitation has been increased by 15 Mo.
fr: Votre limitation de stockage a été augmentée de 15 Mo.

en: Your upload limitation has been increased by 15 Mo.
fr: Votre limite d’envoi a été augmentée de 15 Mo.

en: Do you need more space to host more stuff on your source ? Increase your maximum storage limit by 15 Mo.
fr: Avez-vous besoin de plus d'espace pour ajouter plus de choses sur votre source ? Augmentez votre limite de stockage de 15 Mo.

en: Subscription
fr: Abonnement

en: Section limitation
fr: Limite de catégorie

en: Whitelist limitation
fr: Limite de liste blanche

en: 50 Mo Storage
fr: 50 Mo de stockage

en: 15 Mo Upload Limit
fr: Limite d’envoi de 15 Mo

en: 100 Mo Upload Limit
fr: Limite d’envoi de 100 Mo

en: Advertisements removed
fr: Publicités supprimées

en: Link your domain name
fr: Lier votre nom de domaine

en: 1 Go Storage
fr: 1 Go de stockage

en: 150 Mo Upload Limit
fr: Limite d’envoi de 150 Mo

en: 5 Go Storage
fr: 5 Go de stockage

en: Welcome, %s!
fr: Bienvenue, %s !

en: Support is your place to:
fr: L’Assistance est l’endroit pour :

en: Get updates about things you've reported.
fr: Recevoir des mises à jour à propos de choses que vous avez signalé.

en: Check and reply to messages from the Help Team.
fr: Vérifier et répondre aux messages de l’équipe d’aide.

en: See important messages about your account.
fr: Voir les messages importants à propos de votre compte.

en: Your report is deleted if reported content is removed before we review it.
fr: Votre signalement est supprimé si le contenu signalé est supprimé avant que nous l’examinions.

en: Reviewed reports are automatically deleted after 3 days, if the content has been banned, else you can continue to give us feedbacks.
fr: Les signalements passés en revu sont automatiquement supprimés après 3 jours, si le contenu a été bloqué, sinon vous pouvez continuer à nous faire part de vos commentaires.

en: Your account is verified, so you can help us to moderate the content.
fr: Votre compte est vérifié, vous pouvez donc nous aider à modérer le contenu.

en: Moderate
fr: Modérer

en: Report received
fr: Signalement reçu

en: Your report
fr: Votre signalement

en: We reviewed your package. Since it violated our Community Standards, we removed it.
fr: Nous avons passé en revu votre paquet. Comme il violait nos Standards Communautaires, nous l’avons supprimé.

en: We reviewed the package you reported. Since it violated our Community Standards, we removed it. Thanks for your report. We let the user know that their package has been removed, but not who reported it.
fr: Nous avons passé en revu le paquet que vous avez signalé. Comme il violait nos Standards Communautaires, nous l’avons supprimé. Merci pour votre signalement. Nous avons informé l’utilisateur que son paquet a été supprimé, mais pas qui l’a signalé.

en: Thanks for your report - you did the right thing by letting us know about this. We looked over the package you reported, and though it doesn't go against one of our specific Community Standards.
fr: Merci pour votre signalement - vous avez fait la bonne chose en nous en informant. Nous avons examiné le paquet que vous avez signalé, et cela ne va pas à l’encontre de l’une de nos Standards Communautaires.

en: We reviewed your post. Since it violated our Community Standards, we removed it.
fr: Nous avons passé en revu votre message. Comme il violait nos Standards Communautaires, nous l’avons supprimé.

en: We reviewed the post you reported. Since it violated our Community Standards, we removed it. Thanks for your report. We let the user know that their post has been removed, but not who reported it.
fr: Nous avons passé en revu le message que vous avez signalé. Comme il violait nos Standards Communautaires, nous l’avons supprimé. Merci pour votre signalement. Nous avons informé l’utilisateur que son message a été supprimé, mais pas qui l’a signalé.

en: Thanks for your report - you did the right thing by letting us know about this. We looked over the post you reported, and though it doesn't go against one of our specific Community Standards.
fr: Merci pour votre signalement - vous avez fait la bonne chose en nous en informant. Nous avons examiné le message que vous avez signalé, et cela ne va pas à l’encontre de l’une de nos Standards Communautaires.

en: Someone anonymously reported your profile.
fr: Quelqu’un a anonymement signalé votre profil.

en: We reviewed your profile. Since it violated our Community Standards, we removed it.
fr: Nous avons passé en revu votre profil. Comme il violait nos Standards Communautaires, nous l’avons supprimé.

en: We reviewed the profile you reported. Since it violated our Community Standards, we removed it. Thanks for your report. We let the user know that their profile has been removed, but not who reported it.
fr: Nous avons passé en revu le profil que vous avez signalé. Comme il violait nos Standards Communautaires, nous l’avons supprimé. Merci pour votre signalement. Nous avons informé l’utilisateur que son profil a été supprimé, mais pas qui l’a signalé.

en: Thanks for your report - you did the right thing by letting us know about this. We looked over the profile you reported, and though it doesn't go against one of our specific Community Standards.
fr: Merci pour votre signalement - vous avez fait la bonne chose en nous en informant. Nous avons examiné le profil que vous avez signalé, et cela ne va pas à l’encontre de l’une de nos Standards Communautaires.

en: If you think we should look at something specific on this or another profile, you can report that exact content (ex: comment) instead of the entire profile.
fr: Si vous pensez que nous devons regarder quelque chose de particulier sur ce profil ou un autre, vous pouvez signaler le contenu (ex: commentaire) plutôt que le profil entier.

en: If you want us to look at something specific on a profile, be sure to report the content (ex: comment), not the entire source.
fr: Si vous voulez que nous regardions quelque chose en particulier sur un profil, veuillez signaler le contenu (ex: commentaire), et non la source entière.

en: We reviewed your source. Since it violated our Community Standards, we removed it.
fr: Nous avons passé en revu votre source. Comme elle violait nos Standards Communautaires, nous l’avons supprimée.

en: We reviewed the source you reported. Since it violated our Community Standards, we removed it. Thanks for your report. We let the user know that their source has been removed, but not who reported it.
fr: Nous avons passé en revu la source que vous avez signalé. Comme il violait nos Standards Communautaires, nous l’avons supprimé. Merci pour votre signalement. Nous avons informé l’utilisateur que sa source a été supprimée, mais pas qui l’a signalé.

en: If you think we should look at something specific on this or another source, you can report that exact content (ex: package) instead of the entire source.
fr: Si vous pensez que nous devons regarder quelque chose de particulier sur cette source ou une autre, vous pouvez signaler le contenu (ex: paquet) plutôt que la source entière.

en: If you want us to look at something specific on a source, be sure to report the content (ex: package), not the entire source.
fr: Si vous voulez que nous regardions quelque chose en particulier sur une source, veuillez signaler le contenu (ex: paquet), et non la source entière.

en: Reviewed
fr: Passé en revue

en: In review
fr: En révision

en: Thanks for your feedback
fr: Merci pour votre retour

en: Our reply
fr: Notre réponse

en: How was this experience?
fr: Comment était cette expérience ?

en: How could it be better?
fr: Comment ça pourrait être mieux ?

en: Send a ban appeal.
fr: Envoyer un appel de bannissement.

en: Give us some informations.
fr: Donnez-nous quelques informations.

en: We will review the report again, please be patient.
fr: Nous allons examiner le signalement à nouveau, soyez patient.

en: What to expect now
fr: À quoi s’attendre maintenant

en: Thanks for letting us know about something you don't want to see on %s. We'll send you a message here when we have an update except if the content is deleted before review it.
fr: Merci de nous avoir informés de quelque chose que vous ne voulez pas voir sur %s. Nous vous enverrons un message ici lorsque nous aurons une mise à jour, sauf si le contenu est supprimé avant de l’examiner.

en: Please let us know if you see anything else that concerns you.
fr: Veuillez nous faire savoir si vous voyez quelque chose d’autre vous concernant.

en: We want to keep %s safe and welcoming for everyone.
fr: Nous voulons garder %s sûr et accueillant pour tout le monde.

en: What you can do
fr: Ce que vous pouvez faire

en: Delete Report
fr: Supprimer le signalement

en: No report found.
fr: Aucun signalement trouvé.

en: You are allowed to review reports from other users only.
fr: Vous êtes autorisé à passer en revu les signalements des autres membres seulement.

en: Of course, suspended users can open a Ban Appeal in the 10 days following the suspension.
fr: Bien sur, les membres suspendus peuvent ouvrir un appel de signalement dans les 10 jours suivant le bannissement.

en: When an user open a Ban Appeal, the content will be reviewed a second time from another authorized user to be unsuspended.
fr: Quand un utilisateur ouvre un appel de bannissement, le contenu sera révisé une seconde fois par un autre utilisateur autorisé à vous dé-bannir.

en: You are allowed to review all reports.
fr: Vous êtes autorisé à passer en revu tous les signalements.

en: To start, review the package and close the window to come back here
fr: Pour commencer, passez en revu le paquet et fermez la fenêtre pour revenir ici

en: To start, review the reply and close the window to come back here
fr: Pour commencer, passez en revu la réponse et fermez la fenêtre pour revenir ici

en: To start, review the comment and close the window to come back here
fr: Pour commencer, passez en revu le commentaire et fermez la fenêtre pour revenir ici

en: To start, review the status and close the window to come back here
fr: Pour commencer, passez en revu le statut et fermez la fenêtre pour revenir ici

en: To start, review the post and close the window to come back here
fr: Pour commencer, passez en revu le message et fermez la fenêtre pour revenir ici

en: If you want us to look at something specific on a profile, be sure to report the content (ex: comment), not the entire profile.
fr: Si vous voulez que nous regardions quelque chose en particulier sur un profil, veuillez signaler le contenu (ex: commentaire), et non le profil entier.

en: To start, review the profile and close the window to come back here
fr: Pour commencer, passez en revu le profil et fermez la fenêtre pour revenir ici

en: To start, review the source and close the window to come back here
fr: Pour commencer, passez en revu la source et fermez la fenêtre pour revenir ici

en: Members
fr: Membres

en: Ignore the report
fr: Ignorer le signalement

en: Ban
fr: Bannir

en: This package is already on %s! Are you a pirate? Else contact us to verify your account.
fr: Ce paquet est déjà sur %s ! Etes-vous un pirate ? Sinon, contactez nous pour vérifier votre compte.

en: Versioning has been disabled.
fr: Le versioning a été désactivé.

en: Versioning has been enabled.
fr: Le versioning a été activé.

en: By disabling versioning all secondary versions will be removed!
fr: En désactivant le versioning toutes les versions secondaires seront supprimées !

en: %s Packages
fr: %s Paquets

en: Delete & disable
fr: Supprimer & désactiver

en: Disable
fr: Désactiver

en: This option allows you to manage multiple versions for one same package.
fr: Cette option vous permet de gérer plusieurs versions pour un même paquet.

en: By enabling versioning, when you update a package, previous versions for this package will not be deleted
fr: En activant le versioning, quand vous mettrez a jour un paquet, les versions précédentes de ce paquet ne seront pas supprimées

en: You will have to do it manually.
fr: Vous devez faire ça manuellement.

en: This action is only available when you have at least 2 versions for one same package.
fr: Cette action est seulement disponible quand vous avez au moins 2 versions pour un même paquet.

en: Enable
fr: Activer

en: Sorry, but this repo has been banned.
fr: Désolé, mais cette source a été banni.

en: Sorry, but your IP has been banned.
fr: Désolé, mais votre IP a été bannie.

en: Sorry, this domain is unknown.
fr: Désolé, ce domaine est inconnu.

en: You must be registered and logged in to reply.
fr: Vous devez être inscrit et connecté pour répondre.

en: This Twitter account is already used by another member !
fr: Ce compte Twitter est déjà utilisé par un autre membre !

en: Source access
fr: Accès à la source

en: gifted you a package named "%s".
fr: vous a offert un paquet nommé "%s".

en: Your gift code is :
fr: Votre code cadeau est :

en: If you already have an account, follow the link below to use your gift code.
fr: Si vous avez déjà un compte, suivez le lien ci-dessous pour utiliser votre code cadeau.

en: Else, you need to create an account first.
fr: Sinon, vous devez d’abord créer un compte.

en: Gift code
fr: Code cadeau

en: %s has been invited by email !
fr: %s a été invité par mail !

en: Denied
fr: Refusé

en: Ignored
fr: Ignoré

en: This report has been ignored.
fr: Ce signalement a été ignoré.

en: This report has been accepted.
fr: Ce signalement a été accepté.

en: Unban
fr: Débannir

en: UDID must be 40 characters or 25 characters and the description is 250 characters maximum !
fr: L'udid doit faire 40 ou 25 caractères et la description 250 au maximum !

en: Public key
fr: Clé public

en: UDID must do at least 25 characters.
fr: L'UDID doit faire au moins 25 caractères.

en: Package not purchased.
fr: Paquet non acheté.

en: You have chosen to delete this post. However, this is the first post of a topic. Do you want to delete the topic? <a class="btn btn-xs btn-danger" href="%s">Yes</a> <a class="btn btn-xs btn-info" href="%s">No</a>
fr: Vous avez choisi de supprimer ce message. Toutefois, c'est le premier message du sujet. Voulez vous supprimer le sujet ? <a class="btn btn-xs btn-danger" href="%s">Oui</a> <a class="btn btn-xs btn-info" href="%s">Non</a>

en: We banned your <a href="%s" class="showCommentParent" data-id="%s" data-parent="%s" rel="noopener nofollow" target="_blank">reply</a>. <a href="%s" class="btn btn-xs btn-danger">Read more</a>
fr: Nous avons banni votre <a href="%s" class="showCommentParent" data-id="%s" data-parent="%s" rel="noopener nofollow" target="_blank">réponse</a>. <a href="%s" class="btn btn-xs btn-danger">Lire plus</a>

en: We banned your <a href="%s" class="showCommentParent" data-id="%s" data-parent="%s" rel="noopener nofollow" target="_blank">comment</a>. <a href="%s" class="btn btn-xs btn-danger">Read more</a>
fr: Nous avons banni votre <a href="%s" class="showCommentParent" data-id="%s" data-parent="%s" rel="noopener nofollow" target="_blank">commentaire</a>. <a href="%s" class="btn btn-xs btn-danger">Lire plus</a>

en: We banned your <a href="%s" class="showStatusParent" data-id="%s" data-parent="%s" rel="noopener nofollow" target="_blank">reply</a>. <a href="%s" class="btn btn-xs btn-danger">Read more</a>
fr: Nous avons banni votre <a href="%s" class="showStatusParent" data-id="%s" data-parent="%s" rel="noopener nofollow" target="_blank">réponse</a>. <a href="%s" class="btn btn-xs btn-danger">Lire plus</a>

en: We banned your <a href="%s" class="showStatusParent" data-id="%s" data-parent="%s" rel="noopener nofollow" target="_blank">status</a>. <a href="%s" class="btn btn-xs btn-danger">Read more</a>
fr: Nous avons banni votre <a href="%s" class="showStatusParent" data-id="%s" data-parent="%s" rel="noopener nofollow" target="_blank">statut</a>. <a href="%s" class="btn btn-xs btn-danger">Lire plus</a>

en: We reviewed your report about <a href="%s" rel="noopener nofollow" target="_blank">%s</a>'s <a href="%s" rel="noopener nofollow" target="_blank">package</a>. <a href="%s" class="btn btn-xs btn-danger">Read more</a>
fr: Nous avons passé en revu votre signalement de l’utilisateur <a href="%s" rel="noopener nofollow" target="_blank">%s</a> pour son <a href="%s" rel="noopener nofollow" target="_blank">paquet</a>. <a href="%s" class="btn btn-xs btn-danger">Lire plus</a>

en: We reviewed your report about <a href="%s" rel="noopener nofollow" target="_blank">%s</a>'s <a href="%s" class="showCommentParent" data-id="%s" data-parent="%s" rel="noopener nofollow" target="_blank">reply</a>. <a href="%s" class="btn btn-xs btn-danger">Read more</a>
fr: Nous avons passé en revu votre signalement de l’utilisateur <a href="%s" rel="noopener nofollow" target="_blank">%s</a> pour sa <a href="%s" class="showCommentParent" data-id="%s" data-parent="%s" rel="noopener nofollow" target="_blank">réponse</a>. <a href="%s" class="btn btn-xs btn-danger">Lire plus</a>

en: We reviewed your report about <a href="%s" rel="noopener nofollow" target="_blank">%s</a>'s <a href="%s" class="showCommentParent" data-id="%s" data-parent="%s" rel="noopener nofollow" target="_blank">comment</a>. <a href="%s" class="btn btn-xs btn-danger">Read more</a>
fr: Nous avons passé en revu votre signalement de l’utilisateur <a href="%s" rel="noopener nofollow" target="_blank">%s</a> pour son <a href="%s" class="showCommentParent" data-id="%s" data-parent="%s" rel="noopener nofollow" target="_blank">commentaire</a>. <a href="%s" class="btn btn-xs btn-danger">Lire plus</a>

en: We reviewed your report about <a href="%s" rel="noopener nofollow" target="_blank">%s</a>'s <a href="%s" class="showStatusParent" data-id="%s" data-parent="%s" rel="noopener nofollow" target="_blank">reply</a>. <a href="%s" class="btn btn-xs btn-danger">Read more</a>
fr: Nous avons passé en revu votre signalement de l’utilisateur <a href="%s" rel="noopener nofollow" target="_blank">%s</a> pour sa <a href="%s" class="showStatusParent" data-id="%s" data-parent="%s" rel="noopener nofollow" target="_blank">réponse</a>. <a href="%s" class="btn btn-xs btn-danger">Lire plus</a>

en: We reviewed your report about <a href="%s" rel="noopener nofollow" target="_blank">%s</a>'s <a href="%s" class="showStatusParent" data-id="%s" data-parent="%s" rel="noopener nofollow" target="_blank">status</a>. <a href="%s" class="btn btn-xs btn-danger">Read more</a>
fr: Nous avons passé en revu votre signalement de l’utilisateur <a href="%s" rel="noopener nofollow" target="_blank">%s</a> pour son <a href="%s" class="showStatusParent" data-id="%s" data-parent="%s" rel="noopener nofollow" target="_blank">statut</a>. <a href="%s" class="btn btn-xs btn-danger">Lire plus</a>

en: We reviewed your report about <a href="%s" rel="noopener nofollow" target="_blank">%s</a>'s <a href="%s" rel="noopener nofollow" target="_blank">post</a>. <a href="%s" class="btn btn-xs btn-danger">Read more</a>
fr: Nous avons passé en revu votre signalement de l’utilisateur <a href="%s" rel="noopener nofollow" target="_blank">%s</a> pour son <a href="%s" rel="noopener nofollow" target="_blank">message</a>. <a href="%s" class="btn btn-xs btn-danger">Lire plus</a>

en: We reviewed your report about a <a href="%s" rel="noopener nofollow" target="_blank">post</a>. <a href="%s" class="btn btn-xs btn-danger">Read more</a>
fr: Nous avons passé en revu votre signalement d’un <a href="%s" rel="noopener nofollow" target="_blank">message</a>. <a href="%s" class="btn btn-xs btn-danger">Lire plus</a>

en: We reviewed your report about <a href="%s" rel="noopener nofollow" target="_blank">%s</a>'s profile. <a href="%s" class="btn btn-xs btn-danger">Read more</a>
fr: Nous avons passé en revu votre signalement du profil de <a href="%s" rel="noopener nofollow" target="_blank">%s</a>. <a href="%s" class="btn btn-xs btn-danger">Lire plus</a>

en: We reviewed your report about <a href="%s" rel="noopener nofollow" target="_blank">%s</a>'s <a href="%s" rel="noopener nofollow" target="_blank">source</a>. <a href="%s" class="btn btn-xs btn-danger">Read more</a>
fr: Nous avons passé en revu votre signalement de l’utilisateur <a href="%s" rel="noopener nofollow" target="_blank">%s</a> pour sa <a href="%s" rel="noopener nofollow" target="_blank">source</a>. <a href="%s" class="btn btn-xs btn-danger">Lire plus</a>

en: Copy link
fr: Copier le lien

en: No payment method available!
fr: Aucune méthode de paiement disponible !

en: or
fr: ou

en: We acknowledge receipt of the payment you just made.
fr: Nous accusons réception du paiement que vous venez de faire.

en: Simply link your device to your %s Account if you have not already to download %s package.
fr: Liez simplement votre appareil à votre compte %s, si vous ne l’avez pas déjà fait, pour télécharger le paquet %s.

en: Link device
fr: Lier un appareil

en: gave you an access to %s source.
fr: vous a donné un accès à la source %s.

en: We automatically linked this access to your account.
fr: Nous avons automatiquement lié cet accès à votre compte.

en: Account deleted
fr: Compte supprimé

en: your account has been deleted.
fr: votre compte a été supprimé.

en: After an account deactivation over 3 months, your account was deleted.
fr: Après une désactivation de compte de plus de 3 mois, votre compte a été supprimé.

en: Source renamed
fr: Source renommée

en: your source named "%s" has been renamed to "%s". Of course, his URL has changed too, the new URL is :
fr: votre source nommée "%s" a été renommée en "%s". Bien sur, cette URL a aussi changé, la nouvelle est :

en: Gift
fr: Cadeau

en: Discover
fr: Découvrir

en: Copied
fr: Copié

en: Gift code already used!
fr: Code cadeau déjà utilisé !

en: Gift code unknown!
fr: Code cadeau inconnu !

en: Here you can activate your gift code.
fr: Ici vous pouvez activer votre code cadeau.

en: Blacklist
fr: Liste noire

en: Whitelists
fr: Listes blanches

en: Some of your packages does not have "Maintainer" field filled, <a href="%s" class="alert-link">click here to update your packages</a>.
fr: Certains de vos paquets n’ont pas de champ "Mainteneur", <a href="%s" class="alert-link"> cliquez ici pour mettre à jour vos paquets </a>.

en: You tried too many times, retry later.
fr: Vous avez essayé trop de fois, réessayez plus tard.

en: This code has already been used.
fr: Ce code a déjà été utilisé.

en: Please enter your backup code below
fr: Veuillez entrer votre code de sauvegarde ci-dessous

en: Enter code
fr: Entrer le code

en: Choose a different verification method
fr: Choisir une méthode de vérification différente

en: Need help ? Please contact %s Support
fr: Besoin d’aide ? Veuillez contacter le support %s

en: Use a code generator app
fr: Utiliser une application générateur de code

en: Use a backup code
fr: Utiliser un code de sauvegarde

en: I agree to %s's <a href="https://www.yourepo.com/user/tos">Terms Of Service</a>.
fr: J'accepte les <a href="http://www.yourepo.com/user/tos">Conditions d'utilisation</a> de %s.

en: You understand that all related informations, such as your purchases, your packages, your comments and more, will be deleted.
fr: Vous comprenez que toutes les informations liées, tel que vos achats, vos paquets, vos commentaires et plus, seront supprimés.

en: Social networks
fr: Réseaux sociaux

en: Two-step Authentication
fr: Authentification en deux étapes

en: Nickname updated
fr: Pseudo mis à jour

en: we have successfully updated your nickname to :
fr: nous avons mis à jour votre pseudo pour :

en: Password updated
fr: Mot de passe mis à jour

en: we have successfully updated your password.
fr: nous avons mis à jour votre mot de passe.

en: Same passwords
fr: Même mots de passe

en: Backup code for %s
fr: Code de sauvegarde pour %s

en: Keep this backup code in a safe place - print it, write it, or save a screenshot.
fr: Conservez ce code de sauvegarde dans un endroit sûr : imprimez-le, écrivez-le ou enregistrez une capture d’écran.

en: If you lose access to your device, however, you can use this code to verify your identity. This code can only be used once.
fr: Si vous perdez l’accès à votre appareil, toutefois, vous pouvez utiliser ce code pour vérifier votre identité. Ce code peut seulement être utilisé une fois.

en: You have successfully attached your Patreon account !
fr: Vous avez attaché votre compte Patreon avec succès !

en: You have already attached your Patreon account !
fr: Vous avez déjà attaché votre compte Patreon !

en: This Patreon account is already linked to another user !
fr: Ce compte Patreon est déjà lié à un autre membre !

en: This Twitter account is already linked to another user !
fr: Ce compte Twitter est déjà lié à un autre membre !

en: Connect your Patreon account
fr: Connectez votre compte Patreon

en: Will be used to unlock packages with your Patreon account.
fr: Sera utilisé pour déverrouiller vos paquets avec votre compte Patreon.

en: Will be used to sign in with your Twitter account.
fr: Sera utilisé pour vous connecter avec votre compte Twitter.

en: Two-step Authentication ready
fr: Authentification en deux étapes prête

en: Confirmed! You have signed up for the login verification for @%s.
fr: Confirmé ! Vous vous êtes inscrit pour la vérification de connexion pour @%s.

en: Two-step authentication is now enabled !
fr: L’authentification en deux étapes est maintenant activée !

en: The code you entered is invalid.
fr: Le code entré est invalide.

en: Backup code successfully reset !
fr: Le code de sauvegarde réinitialisé avec succès!

en: When you log in, %s will perform additional checks to protect your account from possible hackers.
fr: Lorsque vous vous connectez, %s procédera à des vérifications supplémentaires pour protéger votre compte des pirates éventuels.

en: Get the backup code
fr: Obtenir le code de sauvegarde

en: If you loose access to your device, you can use this code to confirm your identity. It can only be used once.
fr: Si vous perdez l’accès à votre appareil, vous pouvez utiliser ce code pour confirmer votre identité. Il ne peut être utilisé qu’une seule fois.

en: Print
fr: Imprimer

en: Configure your security application
fr: Configurez votre application de sécurité

en: From your security application, follow the steps to set up a new account. When prompted, scan the following QR code with your camera. You will then have to do a quick test.
fr: Depuis votre application de sécurité, suivez les étapes pour définir un nouveau compte. Lorsque vous y êtes invité, scannez le QR code suivant avec votre appareil photo. Vous devrez ensuite faire un test rapide.

en: You can not scan the code ?
fr: Vous ne pouvez pas scanner le code ?

en: From your security application, enter the following key :
fr: Depuis votre application de sécurité, entrez la clé suivante :

en: Scan QR code instead
fr: Scannez le code QR à la place

en: Use your security application to generate a code and enter it below.
fr: Utilisez votre application de sécurité pour générer un code et entrer le ci-dessous.

en: How does two-step authentication works
fr: Comment fonctionne l’authentification en deux étapes

en: When you log in, you will need to provide a login code.
fr: Quand vous vous connectez, vous devrez fournir un code de connexion.

en: The login code will be generated using a security application.
fr: Le code de connexion sera généré à l’aide d’une application de sécurité.

en: When you enter the login code, we'll know it's really you.
fr: Quand vous entrez le code de connexion, nous saurons qu’il s’agit vraiment de vous.

en: These items only need to be bought once, there is no expiration date like for subscriptions.
fr: Ces articles ne doivent être achetés qu’une seule fois, il n’y a pas de date d’expiration comme pour les abonnements.

en: Read more
fr: Lire plus

en: Can see comments.
fr: Peut voir les commentaire.

en: Can see followers.
fr: Peut voir les abonnés.

en: Can manage source packages.
fr: Peut gérer les paquets de la source.

en: Can edit source blacklist.
fr: Peut éditer la liste blanche de la source.

en: Can edit changelogs.
fr: Peut éditer les changements récents.

en: Can delete packages.
fr: Peut supprimer les paquets.

en: Can edit descriptions.
fr: Peut éditer les descriptions.

en: Can download packages.
fr: Peut télécharger les paquets.

en: Move
fr: Déplacer

en: Can move packages to another source.
fr: Peut déplacer les paquets vers une autre source.

en: Can see sales and add users.
fr: Peut voir les ventes et ajouter des utilisateurs.

en: Can see package statistics.
fr: Peut voir les statistiques des paquets.

en: Can manage whitelists.
fr: Peut gérer les listes blanches de la source.

en: Can edit source settings.
fr: Peut éditer les paramètres de la source.

en: Rename
fr: Renommer

en: Can rename source.
fr: Peut renommer la source.

en: Can see source's statistics.
fr: Peut voir les statistiques de la source.

en: Can edit source's theme.
fr: Peut éditer le thème de la source.

en: If you already have an account, follow the link below to activate your access.
fr: Si vous avez déjà un compte, suivez le lien ci-dessous pour activer votre accès.

en: Access resent successfully !
fr: Accès renvoyé avec succès !

en: Access updated successfully !
fr: Accès mis à jour avec succès !

en: Access added successfully !
fr: Accès ajouté avec succès !

en: This user already have an access.
fr: Cet utilisateur possède déjà un accès.

en: You already have 3 users granted.
fr: Vous avez déjà 3 utilisateurs autorisés.

en: You must select at least one access.
fr: Vous devez sélectionner au moins un accès.

en: Access deleted successfully !
fr: Accès supprimé avec succès !

en: Here's where you grant users access to this source.
fr: Voici où vous accordez aux utilisateurs l’accès à cette source.

en: You can add up to 3 users.
fr: Vous pouvez ajouter jusqu’à 3 utilisateurs.

en: Access
fr: Accès

en: Access sent: %s
fr: Accès envoyé : %s

en: No access found.
fr: Aucun accès trouvé.

en: %d children's access.
fr: %d accès enfants.

en: New access
fr: Nouvel accès

en: We will notify the user by email.
fr: Nous notifierons l'utilisateur par mail.

en: If he's not yet registered, we will give him an unique link to enable his access after registration.
fr: S’il n’est pas encore inscrit, nous lui donnerons un lien unique pour lui permettre d’activer son accès après son inscription.

en: Are you sure you want to delete this user access?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer cet accès utilisateur ?

en: UDID must do at least 25 characters and the description is 250 characters maximum !
fr: L'udid doit faire au moins 25 caractères et la description 250 au maximum !

en: Add to blacklist
fr: Ajouter à la liste noire

en: Your source will be renamed really soon to "%s". We will send you an email to notify you.
fr: Votre source sera bientôt renommée "%s". Nous vous enverrons un email pour vous informer.

en: An error occurred
fr: Une erreur est survenue

en: You was inactive too many times.
fr: Vous avez été inactif trop longtemps.

en: The dock mask determines the shape of the dock.
fr: Le masque du dock détermine la forme du dock.

en: The dock overlay is an image that's applied on top of the dock background.
fr: Le revêtement du dock est une image qui est appliqué au-dessus du fond d’écran du dock.

en: This boolean controls whether a gaussian blur effect is applied to the dock's reflections.
fr: Ce booléen contrôle si un effet de flou gaussien est appliqué aux réflexions du dock.

en: This float adjusts the vertical position of the reflections.
fr: Ce nombre ajuste la position verticale des réflexions.

en: This boolean controls whether the dock icons bounce when they're tapped and before the app starts loading. (Default: false)
fr: Ce booléen contrôle si les icônes du dock rebondissent lorsqu’elles sont tapées et avant que l’application ne commence à se charger. (Par défaut: faux)

en: Note: Some people may find this effect cool while others might think it's rather annoying.
fr: Note : Quelques personnes peuvent trouver cet effet cool lorsque d’autres peuvent le trouver ennuyeux.

en: Anemone supports showing running indicators in the dock.
fr: Anemone supporte l’affichage d’un indicateur d’activité dans le dock.

en: Darken Wallpaper
fr: Fond d’écran assombri

en: Anemone can darken the wallpaper under the dock.
fr: Anemone peut assombrir le fond d’écran sous le dock.

en: Fonts
fr: Polices

en: Font name to override
fr: Nom de la police à remplacer

en: This font name is already used.
fr: Ce nom de police est déjà utilisé.

en: None
fr: Aucun

en: Capitalize
fr: Capitaliser

en: Non-Live mode is when the clock icon is inside a folder, in Spotlight, Siri, Anemone's preview, etc.
fr: Non-Live mode est quand l’icône de l’horloge est dans un dossier, dans le Spotlight, Siri, l’aperçu Anemone, etc.

en: The icon mask determines the shape of the icons.
fr: Le masque des icônes détermine la forme des icônes.

en: Anemone applies overlays on top of icons in SpringBoard.
fr: Anemone applique des revêtements au-dessus des icônes sur le SpringBoard.

en: Anemone applies the following underlays underneath icons outside of SpringBoard.
fr: Anemone applique la sous-couche suivante sous les icônes du SpringBoard.

en: Anemone applies shadows underneath icons in SpringBoard.
fr: Anemone applique de l’ombre sous les icônes du SpringBoard.

en: This package does not exists.
fr: Ce paquet n'existe pas.

en: Select packages you want to download
fr: Sélectionnez les paquets que vous voulez télécharger

en: Search a package
fr: Chercher un paquet

en: Start by searching a package
fr: Commencez par chercher un paquet

en: Please add the maintainer email in the email field !
fr: Veuillez ajouter l’email du mainteneur dans le champs email !

en: Please add a maintainer !
fr: Veuillez ajouter un mainteneur !

en: The description must be at least 25 characters, actually %d.
fr: La description doit faire au moins 25 caractères, actuellement %d.

en: %s package has been updated!
fr: Le paquet %s a été mis à jour !

en: Set for all
fr: Définir pour tous

en: Maintainer
fr: Mainteneur

en: Maintainer email
fr: Mail du mainteneur

en: Long description
fr: Description longue

en: Select packages you want to edit
fr: Sélectionner les paquets que vous voulez modifier

en: Access rejected successfully !
fr: Accès rejeté avec succès !

en: Your access has been override.
fr: Votre accès a été réécrit.

en: Your access has been enabled.
fr: Votre accès a été activé.

en: Can see source comments.
fr: Peut voir les commentaires de la source.

en: Can see source followers.
fr: Peut voir les abonnés de la source.

en: Can edit source changelogs.
fr: Peut éditer les changements récents.

en: Can delete source packages.
fr: Peut supprimer les paquets de la source.

en: Can edit source descriptions.
fr: Peut éditer les descriptions de la source.

en: Can download source packages.
fr: Peut télécharger les paquets de la source.

en: Can move source packages to another source.
fr: Peut déplacer les paquets de la source vers une autre.

en: Can manage source whitelists.
fr: Peut gérer les listes blanches de la source.

en: You already have an access to this source, do you want to override it?
fr: Vous avez déjà un accès à cette source, voulez-vous le remplacer ?

en: Before
fr: Avant

en: After
fr: Après

en: This version already exists!
fr: Cette version existe déjà !

en: Maintainer field is not empty!
fr: Le champ Mainteneur n’est pas vide !

en: Here you can automatically update your packages to add the missing field <b>Maintainer</b>.
fr: Ici vous pouvez automatiquement mettre à jour vos paquets pour ajouter le champ <b>Mainteneur</b> manquant.

en: Below, are listed packages without <b>Maintainer</b> field.
fr: Ci-dessous, sont listés les paquets sans champ <b>Mainteneur</b>.

en: What package do you want to update?
fr: Quel paquet voulez vous mettre à jour ?

en: How should the version number be changed?
fr: Comment le numéro de version doit être changé ?

en: Increment last number
fr: Incrémenter le dernier chiffre

en: Don't touch anything
fr: Ne rien toucher

en: Add text at end
fr: Ajouter du texte à la fin

en: Text to add at end
fr: Texte à ajouter à la fin

en: This page does not update upload date and does not post anything on your Twitter or Facebook account.
fr: Cette page ne met pas à jour la date d’envoi et ne publie rien sur votre compte Twitter ou Facebook.

en: An update will be visible to users having the package installed.
fr: Une mise à jour sera visible pour les utilisateurs ayant le paquet installé.

en: You can use comma to invite multiple users.
fr: Vous pouvez utiliser une virgule pour inviter plusieurs utilisateurs.

en: Awaiting activation
fr: En attente d’activation

en: Move to folder
fr: Déplacer vers le dossier

en: ROOT directory (/)
fr: Dossier ROOT (/)

en: Themes directory
fr: Dossier des thèmes

en: LockHTML directory
fr: Dossier LockHTML

en: SBHTML directory
fr: Dossier SBHTML

en: Icon file
fr: Fichier icône

en: File
fr: Fichier

en: Extract using Icon field
fr: Extraire en utilisant le champ Icône

en: Add depends
fr: Ajouter des dépendances

en: You can only import packages to your own sources!
fr: Vous pouvez seulement importer des paquets vers vos sources !

en: Moving to: %s
fr: Déplacement vers : %s

en: "%s" (%d) packages will be repacked to change the package id.
fr: "%s" (%d) paquets seront remballé pour changer l’id du paquet.

en: To what source
fr: Vers quelle source

en: No redirection will be applied on your old URL.
fr: Aucune redirection ne sera appliquée sur votre ancienne URL.

en: Total downloads
fr: Total téléchargements

en: Page views
fr: Pages vues

en: Devices
fr: Appareils

en: No action available
fr: Aucune option disponible

en: %s packages will be repacked to change the package id.
fr: %s paquets vont être remballés pour changer l'id du paquet.

en: Rename your source
fr: Renommer votre source

en: We will send you an email to let you know when it's done.
fr: Nous vous enverrons un mail pour vous informer quand c’est fait.

en: You have reached your custom sections limit.
fr: Vous avez atteint votre limite de catégories personnalisées.

en: You must set your Merchant ID and your IPN Secret.
fr: Vous devez définir votre ID marchant et votre IPN secret.

en: Your CoinPayments.net settings has been updated!
fr: Vos paramètres CoinPayments.net ont été enregistrés !

en: You must set your Publishable Key and your Secret Key.
fr: Vous devez définir votre clé publiable et votre clé secrète.

en: Your Stripe.com settings has been updated!
fr: Vos paramètres Stripe.com ont été mis à jour !

en: Merchant ID
fr: ID du marchand

en: You can find it on <a href="%s" rel="noopener nofollow" target="_blank">My Account</a> page.
fr: Vous pouvez trouver ça sur la page <a href="%s" rel="noopener nofollow" target="_blank">Mon Compte</a>.

en: IPN Secret
fr: IPN secret

en: The first step is to go to <a href="%s" rel="noopener nofollow" target="_blank">My Settings</a> page and set a IPN Secret.
fr: La première étape consiste à accéder à la page <a href="%s" rel="noopener nofollow" target="_blank">Mes paramètres</a> et de définir votre IPN secret.

en: Publishable Key
fr: Clé publiable

en: You can find it on <a href="%s" rel="noopener nofollow" target="_blank">API keys</a> page.
fr: Vous pouvez trouver ça sur la page <a href="%s" rel="noopener nofollow" target="_blank">Clés API</a>.

en: You use the custom domain name <a href="%s" rel="noopener nofollow" target="_blank">%s</a>.
fr: Vous utilisez le domaine personnalisé <a href="%s" rel="noopener nofollow" target="_blank">%s</a>.

en: Manage access
fr: Gérer les accès

en: Sileo Featured
fr: Mis en avant Sileo

en: You can't import a whitelist to itself!
fr: Vous ne pouvez pas importer une liste blanche à elle même !

en: You can only import whitelists from your own sources!
fr: Vous pouvez seulement importer des listes blanches vers vos sources !

en: This package does not exist!
fr: Ce paquet n’existe pas !

en: This whitelist is empty!
fr: Cette liste blanche est vide !

en: Packages Whitelists
fr: Listes blanches des paquets

en: Import
fr: Importer

en: From what source
fr: Depuis quelle source

en: From what whitelist
fr: Depuis quelle liste blanche

en: To what whitelist
fr: Vers quelle liste blanche

en: You have reached your limit of sources.
fr: Vous avez atteint votre limite de sources.

en: You have reached your sources limit.
fr: Vous avez atteint votre limite de sources.

en: 1 Source Limit
fr: Limité à 1 Source

en: 3 Sources Limit
fr: Limite de 3 Sources

en: 5 Sources Limit
fr: Limite de 5 Sources

en: 10 Go Storage
fr: 10 Go de stockage

en: Unlimited Sources Limit
fr: Nombre illimité de sources

en: All reports reviewed have been removed.
fr: Tous les signalements examinés ont été supprimés.

en: Delete reports reviewed
fr: Supprimer les signalements passés en revus

en: An embedded Package or Source supports light and dark color themes and custom link colors. Customize %s widgets at the page-level with &lt;meta&gt; elements or add data-* attributes to individual generated elements.
fr: Un widget intégré prend en charge un thème de couleur clair ou sombre et la couleurs des liens personnalisés. Personnalisez le widget %s au niveau de la page avec les éléments <meta> ou ajoutez des attributs data-* au niveau individuel.

en: Error 500
fr: Erreur 500

en: Sorry, an internal server error occured.
fr: Désolé, une erreur interne au serveur s’est produite.

en: We have been notified and will do everything to resolve the problem as soon as possible.
fr: Nous en avons été informés et ferons tout pour résoudre le problème le plus rapidement possible.

en: Please help us to translate these pages in your language.
fr: Veuillez nous aider à traduire ces pages dans votre langue.

en: Download exclusive packages only available on %s.
fr: Télécharger des paquets exclusifs uniquement disponibles sur %s.

en: Convert
fr: Convertir

en: Convert your zip file to deb.
fr: Convertir votre fichier .zip en .deb.

en: %s packages converted
fr: %s paquets convertis

en: Build your theme easily with our Theme Creator.
fr: Créer votre thème facilement avec notre Créateur de Thème.

en: %s packages built
fr: %s paquets créés

en: Connect your Twitter account
fr: Connectez votre compte Twitter

en: Text Color
fr: Couleur du texte

en: Banner removed successfully !
fr: Bannière supprimée avec succès !

en: Translated from %s
fr: À l’origine en %s

en: does not exist or has never added our repos.
fr: n'existe pas ou n'a jamais ajouté nos sources.

en: %s purchased your source %s.
fr: %s a acheté votre source %s.

en: Translate
fr: Traduire

en: This is a paid source !
fr: Ceci est une source payante !

en: You are logged as %s
fr: Vous êtes connecté en tant que %s

en: Please be sure that your device is compatible with %s.
fr: Veuillez vous assurer que votre appareil est compatible avec %s.

en: This product supports %s.
fr: Ce produit est compatible %s.

en: Make payments with CoinPayments.net
fr: Effectuer des paiements avec CoinPayments.net

en: You will unlock all private packages on %s source for %s.
fr: Vous allez déverrouiller tous les paquets privés sur la source %s pour %s.

en: No package found
fr: Aucun paquet trouvé

en: Purchase all private packages on %s source
fr: Acheter tous les paquets privés sur la source %s

en: Package purchased
fr: Paquet acheté

en: Source purchased
fr: Source achetée

en: Simply link your device to your %s Account if you have not already to download %s private packages.
fr: Liez simplement votre appareil à votre compte %s, si vous ne l’avez pas déjà fait, pour télécharger les paquets privés de %s.

en: %s Package
fr: %s Paquet

en: You already have unlocked this source!
fr: Vous avez déjà déverrouillé cette source !

en: You already have bought this package!
fr: Vous avez déjà acheté ce paquet !

en: Gift code enabled!
fr: Code cadeau activé !

en: Deactivate your account
fr: Désactiver votre compte

en: This will deactivate your account
fr: Ceci désactivera votre compte

en: You're about to start the process of deactivating your %s account.
fr: Vous allez démarrer le processus de désactivation de votre compte %s.

en:  Your display name, @username, and public profile will no longer be viewable on %s.
fr:  Votre nom public, @nom d’utilisateur, et votre profil public ne seront plus visibles sur %s.

en: What else you should know
fr: Que devriez-vous savoir d’autre

en: You can restore your %s account if it was accidentally or wrongfully deactivated for up to 30 days after deactivation.
fr: Vous pouvez restaurer votre compte %s si il a été désactivé accidentellement ou à tort jusqu’à 30 jours après la désactivation.

en: Some account information may still be available in search engines, such as Google or Bing.
fr: Certaines informations du compte peuvent toujours être disponibles dans les moteurs de recherche, tels que Google ou Bing.

en: If you just want to change your @username, you don't need to deactivate your account. Instead, edit it in your settings.
fr: Si vous voulez juste changer votre @nom d’utilisateur, vous n’avez pas besoin de désactiver votre compte. À la place, modifiez le dans vos paramètres.

en: To use your current @username or email address with a different %s account, change them before you deactivate this account.
fr: Pour utiliser votre @nom d’utilisateur actuel ou votre adresse email avec un compte %s différent, changez le avant de désactiver ce compte.

en: If you want to download your %s data, you’ll need to complete both the request and download process before deactivating your account. Links to download your data cannot be sent to deactivated accounts.
fr: Si vous souhaitez télécharger vos données %s, vous devez terminer le processus de demande et de téléchargement avant de désactiver votre compte. Les liens permettant de télécharger vos données ne peuvent pas être envoyés à des comptes désactivés.

en: Deactivate and log out
fr: Désactiver et se déconnecter

en: Thid device UDID does not exist or has never added our repos.
fr: Cet UDID n'existe pas ou n'a jamais ajouté nos sources.

en: Increase the upload limitation by 15 Mo to add big packages on your source.
fr: Augmenter la limite d’envoi de 15 Mo pour ajouter de gros paquets sur votre source.

en: Get 5 new extra sections to help organise your source.
fr: Ajouter 5 catégories supplémentaires pour vous aider à organiser votre source.

en: Increase the limit of whitelist by 50 to add more devices on your protected source.
fr: Augmenter la limite de liste blanche de 50 pour ajouter d'autres appareils à votre source protégée.

en: Remove all traces of our brand in your source.
fr: Supprimer toute traces de notre marque dans votre source.

en: Remove all the advertisments from your source. Use your advertisements or not.
fr: Retirez toutes les annonces de votre source. Utilisez vos publicités ou pas.

en: Can choose what packages you want to feature on Sileo and can change Sileo banner.
fr: Peut choisir quels paquets vous voulez mettre en avant sur Sileo et peut changer les bannières Sileo.

en: Apps Bundle ID can usually be found by using a tweak called %s.
fr: Le Bundle ID des applications peut être trouvé en utilisant un tweak nommé %s.

en: %d packages will be edited
fr: %d paquets seront édités

en: FTP user updated, new password is: %s
fr: Utilisateur FTP mis à jour, le mot de passe est : %s

en: FTP user added, password is: %s
fr: Utilisateur FTP ajouté, le mot de passe est : %s

en: On this part, you can upload your .deb or .zip files via FTP.
fr: Sur cette partie, vous pouvez envoyer vos fichiers .deb ou .zip via FTP.

en: Once time uploaded, you can easily import them in your source.
fr: Une fois envoyés, vous pouvez facilement les importer sur votre source.

en: FTP host
fr: Hôte FTP

en: Add FTP user
fr: Ajouter un utilisateur FTP

en: Generate new password
fr: Générer un nouveau mot de passe

en: iWidgets directory
fr: Dossier iWidgets

en: Sileo color has been modified !
fr: La couleur Sileo a été modifiée !

en: Sileo banner added successfully !
fr: Bannière Sileo ajoutée avec succès !

en: Sileo banner
fr: Bannière Sileo

en: Sileo Color
fr: Couleur Sileo

en: Color for Sileo pages.
fr: Couleur pour les pages Sileo.

en: "%s" section will be copied to the new source, if it does not exists a section using the same name.
fr: La catégorie "%s" sera copiée vers votre nouvelle source, s’il n’existe pas déjà une catégorie utilisant le même nom.

en: Email
fr: Mail

en: This package is already on another source ! Are you a pirate? Else contact us to verify your account.
fr: Ce paquet est déjà sur une autre source ! Etes-vous un pirate ? Sinon, contactez nous pour vérifier votre compte.

en: Here, you can easily rename your source.
fr: Ici, vous pouvez facilement renommer votre source.

en: Please delete all children sections first!
fr: Veuillez commencer par supprimer toutes les sous-catégories !

en: Add children sections
fr: Ajouter une sous-catégorie

en: Children sections use parent section icon.
fr: Les sous-catégories utilisent l’icône de la catégorie parente.

en: Sell your source
fr: Vendez votre source

en: By enabling this option, you can sell all your private packages with 1 purchase.
fr: En activant cette option, vous pouvez vendre tous vos paquets privés avec 1 achat.

en: Currency
fr: Devise

en: %s is no longer featured on Sileo.
fr: %s n’est plus mis en avant sur Sileo.

en: %s is now featured on Sileo.
fr: %s est mis en avant sur Sileo.

en: You must set a banner image to get your package featured on Sileo.
fr: Vous devez définir une image en bannière pour voir votre paquet mis en avant sur Sileo.

en: Select packages you want to feature on Sileo.
fr: Sélectionnez les paquets que vous voulez mettre en avant sur Sileo.

en: Sorry, but this repo has been closed.
fr: Désolé, mais cette source a été fermé.

en: Someone anonymously reported <a href="%s" rel="noopener" target="_blank">%s</a>'s <a href="%s" rel="noopener" target="_blank">package</a>.
fr: Quelqu’un a anonymement signalé <a href="%s" rel="noopener" target="_blank">%s</a> pour son <a href="%s" rel="noopener" target="_blank">paquet</a>.

en: Someone anonymously reported <a href="%s" rel="noopener" target="_blank">%s</a>'s <a href="%s" class="showCommentParent" data-id="%s" data-parent="%s" rel="noopener" target="_blank">reply</a>.
fr: Quelqu’un a anonymement signalé <a href="%s" rel="noopener" target="_blank">%s</a> pour sa <a href="%s" class="showCommentParent" data-id="%s" data-parent="%s" rel="noopener" target="_blank">réponse</a>.

en: Someone anonymously reported <a href="%s" rel="noopener" target="_blank">%s</a>'s <a href="%s" class="showCommentParent" data-id="%s" data-parent="%s" rel="noopener" target="_blank">comment</a>.
fr: Quelqu’un a anonymement signalé <a href="%s" rel="noopener" target="_blank">%s</a> pour son <a href="%s" class="showCommentParent" data-id="%s" data-parent="%s" rel="noopener" target="_blank">commentaire</a>.

en: Someone anonymously reported <a href="%s" rel="noopener" target="_blank">%s</a>'s <a href="%s" class="showStatusParent" data-id="%s" data-parent="%s" rel="noopener" target="_blank">reply</a>.
fr: Quelqu’un a anonymement signalé <a href="%s" rel="noopener" target="_blank">%s</a> pour sa <a href="%s" class="showStatusParent" data-id="%s" data-parent="%s" rel="noopener" target="_blank">réponse</a>.

en: Someone anonymously reported <a href="%s" rel="noopener" target="_blank">%s</a>'s <a href="%s" class="showStatusParent" data-id="%s" data-parent="%s" rel="noopener" target="_blank">status</a>.
fr: Quelqu’un a anonymement signalé <a href="%s" rel="noopener" target="_blank">%s</a> pour son <a href="%s" class="showStatusParent" data-id="%s" data-parent="%s" rel="noopener" target="_blank">statut</a>.

en: Someone anonymously reported <a href="%s" rel="noopener" target="_blank">%s</a>'s <a href="%s" rel="noopener" target="_blank">post</a>.
fr: Quelqu’un a anonymement signalé <a href="%s" rel="noopener" target="_blank">%s</a> pour son <a href="%s" rel="noopener" target="_blank">message</a>.

en: Someone anonymously reported a <a href="%s" rel="noopener" target="_blank">post</a>.
fr: Quelqu’un a anonymement signalé un <a href="%s" rel="noopener" target="_blank">message</a>.

en: Someone anonymously reported <a href="%s" rel="noopener" target="_blank">%s</a>'s profile.
fr: Quelqu’un a anonymement signalé le profil de <a href="%s" rel="noopener" target="_blank">%s</a>.

en: Someone anonymously reported <a href="%s" rel="noopener" target="_blank">%s</a>'s <a href="%s" rel="noopener" target="_blank">source</a>.
fr: Quelqu’un a anonymement signalé <a href="%s" rel="noopener" target="_blank">%s</a> pour sa <a href="%s" rel="noopener" target="_blank">source</a>.

en: Someone anonymously reported your <a href="%s" rel="noopener" target="_blank">package</a>.
fr: Quelqu’un a anonymement signalé votre <a href="%s" rel="noopener" target="_blank">paquet</a>.

en: You anonymously reported <a href="%s" rel="noopener" target="_blank">%s</a>'s <a href="%s" rel="noopener" target="_blank">package</a>.
fr: Vous avez anonymement signalé le membre <a href="%s" rel="noopener" target="_blank">%s</a> pour son <a href="%s" rel="noopener" target="_blank">paquet</a>.

en: Someone anonymously reported your <a href="%s" class="showCommentParent" data-id="%s" data-parent="%s" rel="noopener" target="_blank">reply</a>.
fr: Quelqu’un a anonymement signalé votre <a href="%s" class="showCommentParent" data-id="%s" data-parent="%s" rel="noopener" target="_blank">réponse</a>.

en: You anonymously reported <a href="%s" rel="noopener" target="_blank">%s</a>'s <a href="%s" class="showCommentParent" data-id="%s" data-parent="%s" rel="noopener" target="_blank">reply</a>.
fr: Vous avez anonymement signalé le membre <a href="%s" rel="noopener" target="_blank">%s</a> pour sa <a href="%s" class="showCommentParent" data-id="%s" data-parent="%s" rel="noopener" target="_blank">réponse</a>.

en: Someone anonymously reported your <a href="%s" class="showCommentParent" data-id="%s" data-parent="%s" rel="noopener" target="_blank">comment</a>.
fr: Quelqu’un a anonymement signalé votre <a href="%s" class="showCommentParent" data-id="%s" data-parent="%s" rel="noopener" target="_blank">commentaire</a>.

en: You anonymously reported <a href="%s" rel="noopener" target="_blank">%s</a>'s <a href="%s" class="showCommentParent" data-id="%s" data-parent="%s" rel="noopener" target="_blank">comment</a>.
fr: Vous avez anonymement signalé le membre <a href="%s" rel="noopener" target="_blank">%s</a> pour son <a href="%s" class="showCommentParent" data-id="%s" data-parent="%s" rel="noopener" target="_blank">commentaire</a>.

en: Someone anonymously reported your <a href="%s" class="showStatusParent" data-id="%s" data-parent="%s" rel="noopener" target="_blank">reply</a>.
fr: Quelqu’un a anonymement signalé votre <a href="%s" class="showStatusParent" data-id="%s" data-parent="%s" rel="noopener" target="_blank">réponse</a>.

en: You anonymously reported <a href="%s" rel="noopener" target="_blank">%s</a>'s <a href="%s" class="showStatusParent" data-id="%s" data-parent="%s" rel="noopener" target="_blank">reply</a>.
fr: Vous avez anonymement signalé le membre <a href="%s" rel="noopener" target="_blank">%s</a> pour sa <a href="%s" class="showStatusParent" data-id="%s" data-parent="%s" rel="noopener" target="_blank">réponse</a>.

en: Someone anonymously reported your <a href="%s" class="showStatusParent" data-id="%s" data-parent="%s" rel="noopener" target="_blank">status</a>.
fr: Quelqu’un a anonymement signalé votre <a href="%s" class="showStatusParent" data-id="%s" data-parent="%s" rel="noopener" target="_blank">statut</a>.

en: You anonymously reported <a href="%s" rel="noopener" target="_blank">%s</a>'s <a href="%s" class="showStatusParent" data-id="%s" data-parent="%s" rel="noopener" target="_blank">status</a>.
fr: Vous avez anonymement signalé le membre <a href="%s" rel="noopener" target="_blank">%s</a> pour son <a href="%s" class="showStatusParent" data-id="%s" data-parent="%s" rel="noopener" target="_blank">statut</a>.

en: Someone anonymously reported your <a href="%s" rel="noopener" target="_blank">post</a>.
fr: Quelqu’un a anonymement signalé votre <a href="%s" rel="noopener" target="_blank">message</a>.

en: You anonymously reported <a href="%s" rel="noopener" target="_blank">%s</a>'s <a href="%s" rel="noopener" target="_blank">post</a>.
fr: Vous avez anonymement signalé le membre <a href="%s" rel="noopener" target="_blank">%s</a> pour son <a href="%s" rel="noopener" target="_blank">message</a>.

en: You anonymously reported a <a href="%s" rel="noopener" target="_blank">post</a>.
fr: Vous avez anonymement signalé un <a href="%s" rel="noopener" target="_blank">message</a>.

en: You anonymously reported <a href="%s" rel="noopener" target="_blank">%s</a>'s profile.
fr: Vous avez anonymement signalé le profil de <a href="%s" rel="noopener" target="_blank">%s</a>.

en: Someone anonymously reported your source named <a href="%s" rel="noopener" target="_blank">%s</a>.
fr: Quelqu’un a anonymement signalé votre source <a href="%s" rel="noopener" target="_blank">%s</a>.

en: You anonymously reported <a href="%s" rel="noopener" target="_blank">%s</a>'s <a href="%s" rel="noopener" target="_blank">source</a>.
fr: Vous avez anonymement signalé le membre <a href="%s" rel="noopener" target="_blank">%s</a> pour sa <a href="%s" rel="noopener" target="_blank">source</a>.

en: We banned your package <a rel="noopener" target="_blank" href="%s">%s</a>. <a href="%s" class="btn btn-xs btn-danger">Read more</a>
fr: Nous avons banni votre paquet <a rel="noopener" target="_blank" href="%s">%s</a>. <a href="%s" class="btn btn-xs btn-danger">Lire plus</a>

en: We banned your <a rel="noopener" target="_blank" href="%s">post</a>. <a href="%s" class="btn btn-xs btn-danger">Read more</a>
fr: Nous avons banni votre <a rel="noopener" target="_blank" href="%s">message</a>. <a href="%s" class="btn btn-xs btn-danger">Lire plus</a>

en: We banned your <a rel="noopener" target="_blank" href="%s">profile</a>. <a href="%s" class="btn btn-xs btn-danger">Read more</a>
fr: Nous avons banni votre <a rel="noopener" target="_blank" href="%s">profil</a>. <a href="%s" class="btn btn-xs btn-danger">Lire plus</a>

en: We banned your source <a rel="noopener" target="_blank" href="%s">%s</a>. <a href="%s" class="btn btn-xs btn-danger">Read more</a>
fr: Nous avons banni votre source <a rel="noopener" target="_blank" href="%s">%s</a>. <a href="%s" class="btn btn-xs btn-danger">Lire plus</a>

en:  It requires a <a href="%s" target="_blank" rel="nofollow noopener">jailbroken</a> device.
fr:  Vous avez besoin d’un appareil <a href="%s" target="_blank" rel="nofollow noopener">jailbreaké</a>.

en: If you forgot your password or bought this device from another user, please contact us.
fr: Si vous avez oublié votre mot de passe ou acheté cet appareil à un autre utilisateur, veuillez nous contacter.

en: If you have really more than 10 devices, for security reason, send a UDID list by mail to admin please.
fr: Si vous avez vraiment plus de 10 appareils, pour des raisons de sécurité, envoyez une liste d'UDID par mail à l'administrateur s'il vous plaît.

en: Unknow device
fr: Périphérique inconnu

en: Pledge
fr: Gage

en: Purchase attempt on your source by a known malicious user %s
fr: Tentative d'achat sur votre source par un utilisateur malveillant connu %s

en: Hi %s,
fr: Salut %s,

en: We have blocked a purchase from %s on your source for %s package, because his PayPal email is known as a malicious user. Your PayPal account has been credited with %s, but we recommend that you decline the purchase as we have prevented him from downloading your package.
fr: Nous avons bloqué un achat de %s sur votre source pour le paquet %s, car son mail PayPal est connu comme un utilisateur malveillant. Votre compte PayPal a été crédité de %s, mais nous vous recommandons de refuser l’achat car nous l’avons empêché de télécharger votre paquet.

en: We have blocked a purchase from %s on your source, because his PayPal email is known as a malicious user. Your PayPal account has been credited with %s, but we recommend that you decline the purchase as we have prevented him from downloading your source.
fr: Nous avons bloqué un achat de %s sur votre source, car son mail PayPal est connu comme un utilisateur malveillant. Votre compte PayPal a été crédité de %s, mais nous vous recommandons de refuser l’achat car nous l’avons empêché de télécharger votre source.

en: Sale on your source from user %s
fr: Vente sur votre source par %s

en: We acknowledge receipt of the payment from user %s on your source for %s package. Your CoinPayments.net account has been credited with %s.
fr: Nous accusons réception du paiement de l’utilisateur %s sur votre source pour le paquet %s. Votre compte CoinPayments.net a été crédité de %s.

en: We acknowledge receipt of the payment from user %s on your source. Your CoinPayments.net account has been credited with
fr: Nous accusons réception du paiement de l’utilisateur %s sur votre source. Votre compte CoinPayments.net a été crédité de

en: Refund request
fr: Demande de remboursement

en: your refund request has been accepted by the developer.
fr: votre demande de remboursement a été acceptée par le développeur.

en: We acknowledge receipt of the payment from user %s on your source for %s package. Your Stripe account has been credited with %s.
fr: Nous accusons réception du paiement de l’utilisateur %s sur votre source pour le paquet %s. Votre compte Stripe a été crédité de %s.

en: We acknowledge receipt of the payment from user %s on your source. Your Stripe account has been credited with
fr: Nous accusons réception du paiement de l’utilisateur %s sur votre source. Votre compte Stripe a été crédité de

en: Error <code>%s</code> on file %s at line %s.
fr: Erreur <code>%s</code> sur le fichier %s à la ligne %s.

en: Error <code>%s</code> at line %s.
fr: Erreur <code>%s</code> à la ligne %s.

en: This email contains your 2 Factor Authentication code to complete your login at %s.
fr: Ce mail contient un code d’authentification à 2 facteurs pour compléter votre connexion sur %s.

en: Your code is :
fr: Votre code est :

en: If you did not make this login attempt you should change your %s password immediately since whoever made this request has your correct password.
fr: Si vous n’avez pas fait cette tentative de connexion, vous devez changer votre mot de passe %s immédiatement puisque celui qui a fait cette demande a votre mot de passe.

en: Two-step Authentication Code
fr: Code d'authentification en deux étapes

en: We acknowledge receipt of the payment from user %s on your source for %s package. Your PayPal account has been credited with %s.
fr: Nous accusons réception du paiement de l’utilisateur %s sur votre source pour le paquet %s. Votre compte PayPal a été crédité de %s.

en: We acknowledge receipt of the payment from user %s on your source. Your PayPal account has been credited with
fr: Nous accusons réception du paiement de l’utilisateur %s sur votre source. Votre compte PayPal a été crédité de

en: the developer did not respond to your request within the seven days.
fr: le développeur n'a pas répondu à votre demande dans les sept jours.

en: Your refund request has been automatically declined.
fr: Votre demande de remboursement a été automatiquement refusée.

en: You have one week to escalate your request to the %s Team.
fr: Vous avez sept jours pour transmettre cette demande à l’équipe %s.

en: your refund request has been automatically closed.
fr: votre demande de remboursement a été automatiquement clôturée.

en: You had seven days to escalate this request to the %s Team.
fr: Vous aviez sept jours pour transmettre cette demande à l’équipe %s.

en: %s has been refunded for his purchase of your package %s in your source %s.
fr: %s a été remboursé pour son achat de votre paquet %s sur votre source %s.

en: %s Team suggested to %s to open a dispute on PayPal for his refund request for his purchase of your package %s in your source %s.
fr: L’équipe %s a suggéré à %s d’ouvrir un litige sur PayPal pour sa demande de remboursement pour son achat du paquet %s sur la source %s.

en: %s Team declined %s for his refund request on his purchase of your package %s in your source %s.
fr: L’équipe %s a décliné %s pour sa demande de remboursement pour son achat du paquet %s sur la source %s.

en: %s closed his refund request for his purchase of your package %s in your source %s.
fr: %s a clôturé sa demande de remboursement pour son achat de votre paquet %s sur votre source %s.

en: %s escalated his refund request to %s Team for his purchase of your package %s in your source %s.
fr: %s a transmis sa demande de remboursement à l’équipe %s pour son achat de votre paquet %s sur votre source %s.

en: The refund request opened by %s for %s in your source %s has been declined automatically due to no response received within the last 7 days.
fr: La demande de remboursement ouverte par %s pour %s sur votre source %s a été déclinée automatiquement car aucune réponse n’a été reçue au cours des 7 derniers jours.

en: %s opened a refund request for his purchase of your package %s in your source %s.
fr: %s a ouvert une demande de remboursement pour son achat de votre paquet %s sur votre source %s.

en: %s has been refunded for his purchase of your source %s.
fr: %s a été remboursé pour son achat de votre source %s.

en: %s Team suggested to %s to open a dispute on PayPal for his purchase of your source %s.
fr: L’équipe %s a suggéré à %s d’ouvrir un litige sur PayPal pour son achat de la source %s.

en: %s Team declined %s for his refund request on his purchase of your source %s.
fr: L’équipe %s a décliné %s pour sa demande de remboursement pour son achat de la source %s.

en: %s closed his refund request for his purchase of your source %s.
fr: %s a clôturé sa demande de remboursement pour son achat de votre source %s.

en: %s escalated his refund request to %s Team for his purchase of your source %s.
fr: %s a transmis sa demande de remboursement à l’équipe %s pour son achat de votre source %s.

en: The refund request opened by %s for %s has been declined automatically due to no response received within the last 7 days.
fr: La demande de remboursement ouverte par %s pour %s a été déclinée automatiquement car aucune réponse n’a été reçue au cours des 7 derniers jours.

en: %s opened a refund request for his purchase of your source %s.
fr: %s a ouvert une demande de remboursement pour son achat de votre source %s.

en: %s refunded your purchase for the package %s in the source %s.
fr: %s a remboursé votre achat pour le paquet %s sur la source %s.

en: %s Team suggests you to to open a dispute on PayPal for your refund request for your purchase of the package %s in the source %s.
fr: L’équipe %s vous suggère d’ouvrir un litige sur PayPal pour votre demande de remboursement pour votre achat du paquet %s sur la source %s.

en: %s Team declined your refund request for your purchase of the package %s in the source %s.
fr: L’équipe %s a décliné votre demande de remboursement pour votre achat du paquet %s sur la source %s.

en: %s declined your refund request for your purchase of the package %s in the source %s.
fr: %s a décliné votre demande de remboursement pour votre achat du paquet %s sur la source %s.

en: %s replied to your refund request for your purchase of the package %s in the source %s.
fr: %s a répondu à votre demande de remboursement pour votre achat du paquet %s sur la source %s.

en: %s refunded your purchase for the source %s.
fr: %s a remboursé votre achat pour la source %s.

en: %s Team suggests you to open a dispute on PayPal for your purchase of the source %s.
fr: L’équipe %s vous suggère d’ouvrir un litige sur PayPal pour votre demande de remboursement pour votre achat de la source %s.

en: %s Team declined your refund request for your purchase of the source %s.
fr: L’équipe %s a décliné votre demande de remboursement pour votre achat de la source %s.

en: %s declined your refund request for your purchase of the source %s.
fr: %s a décliné votre demande de remboursement pour votre achat de la source %s.

en: %s replied to your refund request for the purchase of the source %s.
fr: %s a répondu à votre demande de remboursement pour votre achat de la source %s.

en: This source has been archived.
fr: Cette source a été archivée.

en: %s, version %s, has been put online !
fr: %s, version %s, a été mis en ligne !

en: %s, version %s, has been put offline !
fr: %s, version %s, a été mis hors ligne !

en: %s has been generated !
fr: %s a été généré !

en: %s gift codes generated :
fr: %s codes cadeaux générés :

en: gifted you a source named "%s".
fr: vous a offert une source nommée "%s".

en: You must generate at least 1 gift code!
fr: Vous devez générer au moins 1 code cadeau !

en: You can generate up to 50 gift code!
fr: Vous pouvez générer jusqu'à 50 codes cadeaux !

en: Today
fr: Aujourd'hui

en: Number of sales
fr: Nombre de ventes

en: Last 7 days
fr: Les 7 derniers jours

en: This month
fr: Ce mois-ci

en: Link
fr: Lien

en: Please type your password to show your private key.
fr: Veuillez saisir votre mot de passe pour afficher votre clé privée.

en: Description is too long !
fr: La description est trop longue !

en: Are you sure you wish to reset your keys?
fr: Voulez-vous vraiment réinitialiser vos clés ?

en: This will generate new token for your public and private key and cannot be undone.
fr: Cela générera un nouveau jeton pour votre clé publique et privée et ne pourra pas être annulé.

en: Our API will return semantically valid HTTP response codes based on the success of your request. The following table can be used as a reference for response codes it will return.
fr: Notre API renverra des codes de réponse HTTP sémantiquement valides en fonction du succès de votre demande. Le tableau suivant peut être utilisé comme référence pour les codes de réponse qu'il renverra.

en: HTTP status codes
fr: Codes d'état HTTP

en: If an HTTP status code have multiple reasons, please use the error code returned by the API.
fr: Si un code d'état HTTP a plusieurs raisons, veuillez utiliser le code d'erreur renvoyé par l'API.

en: The following table describes the codes which may appear when working with the API.
fr: Le tableau suivant décrit les codes qui peuvent apparaître lors de l'utilisation de l'API.

en: The %s API attempts to return appropriate error codes for every request.
fr: L’API %s essaie de renvoyer des codes d’erreur appropriés pour chaque requête.

en: Checks whether an UDID has downloaded/bought one package.
fr: Vérifie si un UDID a téléchargé/acheté un paquet.

en: Returns UDIDs allowed for one package (Package Whitelist).
fr: Renvoie les UDID autorisés pour un paquet (Listes blanches des paquets).

en: Your source identifier.
fr: Votre identifiant source.

en: Returns UDIDs allowed for one source (General Whitelist).
fr: Renvoie les UDID autorisés pour une source (liste blanche générale).

en: Add an UDID to a whitelist (General or Package Whitelist).
fr: Ajouter un UDID à une liste blanche (générale ou d'un paquet).

en: A whitelist where you want to add an UDID.
fr: Une liste blanche où vous souhaitez ajouter un UDID.

en: Source General Whitelist, to allow an UDID for all your packages on this source.
fr: Liste blanche générale de la source, pour autoriser un UDID pour tous vos paquets sur cette source.

en: A Package Whitelist, to allow an UDID for one package. <code>package</code> argument must be specified.
fr: Une liste blanche d'un paquet, pour autoriser un UDID pour un paquet. L'argument <code>package</code> doit être spécifié.

en: An UDID to add.
fr: Un UDID à ajouter.

en: A description to identify this UDID easily.
fr: Une description pour identifier facilement cet UDID.

en: A package identifier, when you want to add an UDID to a <code>package</code> whitelist.
fr: Un identifiant de paquet, lorsque vous souhaitez ajouter un UDID à une liste blanche de <code>paquet</code>.

en: Delete an UDID from a whitelist (General or Package Whitelist).
fr: Supprimer un UDID d'une liste blanche (générale ou d'un paquet).

en: A whitelist, where you want to delete an UDID.
fr: Une liste blanche, où vous souhaitez supprimer un UDID.

en: An UDID to delete.
fr: Un UDID à supprimer.

en: A package identifier, when you want to delete an UDID from a <code>package</code> whitelist.
fr: Un identifiant de paquet, lorsque vous souhaitez supprimer un UDID d'une liste blanche de <code>paquet</code>.

en: Do you have CyDown installed? That may be the reason why your IP has been banned.
fr: Avez-vous installé CyDown ? C'est peut-être la raison pour laquelle votre IP a été bannie.

en: Please provide all informations you can find below.
fr: Veuillez fournir toutes les informations que vous pouvez trouver ci-dessous.

en: Closed
fr: Fermé

en: Fully customizable with your own HTML, CSS and JavaScript.
fr: Entièrement personnalisable avec vos propres HTML, CSS et JavaScript.

en: Sell your packages directly with Paypal, Stripe or CoinPayments.
fr: Vendez vos paquets directement avec PayPal, Stripe ou CoinPayments.

en: Compatible with all theme engines.
fr: Compatible avec tous les moteurs de thème.

en: Convert your zip files to deb
fr: Convertissez vos fichiers zip en deb

en: Use our Theme Creator tool
fr: Utilisez notre outil de création de thèmes

en: Your .zip
fr: Votre .zip

en: You didn’t downloaded anything yet.
fr: Vous n'avez encore rien téléchargé.

en: Add package
fr: Ajouter un paquet

en: Refund requests
fr: Demandes de remboursement

en: If your email address exists in our database, you will receive a password recovery link at your email address in a few minutes.
fr: Si votre adresse e-mail existe dans notre base de données, vous recevrez un lien de récupération de mot de passe à votre adresse e-mail dans quelques minutes.

en: Note this also resets your 2FA method to Email 2FA if you have 2FA enabled.
fr: Notez que cela réinitialise également votre méthode 2FA sur Email 2FA si vous avez activé 2FA.

en: is already linked to another account.
fr: est déjà lié à un autre compte.

en: Check your mailbox to get the code.
fr: Vérifiez votre boîte aux lettres pour obtenir le code.

en: Use your code generator app to generate a code.
fr: Utilisez votre application de génération de code pour générer un code.

en: Purchases
fr: Achats

en: or more
fr: ou plus

en: Private packages
fr: Paquets privés

en: Join
fr: Rejoindre

en: When ordering or registering on our site, as appropriate, you may be asked to enter your email address or other details to help you with your experience.
fr: Lors de la commande ou de l'inscription sur notre site, selon le cas, il peut vous être demandé de saisir votre adresse e-mail ou d'autres informations pour vous aider dans votre expérience.

en: We collect information from you when you register on our site or enter information on our site.
fr: Nous recueillons des informations auprès de vous lorsque vous vous inscrivez sur notre site ou saisissez des informations sur notre site.

en: Collected when you sign up for the %s Service or when you update your account
fr: Collecté lorsque vous vous inscrivez au service %s ou lorsque vous mettez à jour votre compte

en: Personal data that we need to create your %s account and enables you to use the %s Service.
fr: Les données personnelles que nous avons besoin pour vous créer un compte %s et vous permettre d’utiliser le service %s.

en: The type of data collected depends on if you use third party services to sign in. This may include your:
fr: Le type de données collectées dépend si vous utilisez des services tiers pour vous connecter. Cela peut inclure :

en: profile name
fr: nom de profil

en: email address
fr: adresse e-mail

en: We receive some of this data from you e.g. from the sign up form or account page.
fr: Nous recevons certaines de ces données de votre part, par ex. à partir du formulaire d'inscription ou de la page de compte.

en: Collected through your use of the %s Service
fr: Collectés grâce à votre utilisation du service %s

en: Personal data collected about you when you’re accessing and/or using the %s Service.
fr: Données personnelles collectées à votre sujet lorsque vous accédez et/ou utilisez le service %s.

en: There are a few types of information this includes, detailed in the following sections.
fr: Il y a quelques types d'informations que cela inclut, détaillés dans les sections suivantes.

en: Your actions with the %s Service (including date and time), such as:
fr: Vos actions avec le service %s (incluant la date et l’heure), comme :

en: download history
fr: historique des téléchargements

en: interactions with other %s users
fr: interactions avec d’autres utilisateurs %s

en: your use of third party services, devices and applications in connection with the %s Service
fr: votre utilisation de services, appareils et applications tiers en relation avec le service %s

en: Content you post to any part of the %s Service, such as images, text, packages, communications, and other types of content.
fr: Contenu que vous publiez sur n’importe quelle partie du service %s, tel que des images, du texte, des paquets, des communications et d’autres types de contenu.

en: Your technical data
fr: Vos données techniques

en: Examples include:
fr: Les exemples comprennent:

en: URL information
fr: Informations sur l'URL

en: Online identifiers such as cookie data and IP addresses</li>
fr: Identifiants en ligne tels que les données de cookies et les adresses IP</li>

en: Information about the devices you use such as:
fr: Informations sur les appareils que vous utilisez, telles que :

en: device IDs
fr: IDs d'appareil

en: network connection type (e.g. wifi, 4G, LTE, Bluetooth)
fr: type de connexion réseau (par exemple, wifi, 4G, LTE, Bluetooth)

en: provider
fr: fournisseur

en: network and device performance
fr: performances du réseau et des appareils

en: browser type
fr: type de navigateur

en: operating system
fr: système opérateur

en: Your general (non-precise) location
fr: Votre emplacement général (non précis)

en: This may be understood from technical data (e.g. your IP address, language setting of your device, or payment currency).
fr: Cela peut être compris à partir de données techniques (par exemple, votre adresse IP, le paramètre de langue de votre appareil ou la devise de paiement).

en: Additional data you may choose to give us
fr: Données supplémentaires que vous pouvez choisir de nous fournir

en: Payment and Purchase Data
fr: Données de paiement et d'achat

en: If you make any purchases from %s (including a paid Service Option), we will need to process your payment data.
fr: Si vous effectuez des achats auprès de %s (y compris une option de service payante), nous devrons traiter vos données de paiement.

en: The exact personal data collected will vary depending on the payment method, but will include information such as:
fr: Les données personnelles exactes collectées varieront en fonction du mode de paiement, mais comprendront des informations telles que :

en: country
fr: pays

en: details of your purchase and payment history
fr: les détails de votre historique d'achat et de paiement

en: Collected from other (third party) sources (to the extent permitted by applicable law)
fr: Recueillis auprès d'autres sources (tierces) (dans la mesure permise par la loi applicable)

en: Authentication partners
fr: Partenaires d'authentification

en: If you register for or log into our services using another service, we’ll receive your information from them to help create your account with us.
fr: Si vous vous inscrivez ou vous connectez à nos services en utilisant un autre service, nous recevrons vos informations de leur part pour vous aider à créer votre compte chez nous.

en: Payment partners
fr: Partenaires de paiement

en: If you choose to pay %s by invoice, we may get data from our payment partners.
fr: Si vous choisissez de payer %s par facture, nous pouvons obtenir des données de nos partenaires de paiement.

en: This allows us to:
fr: Cela nous permet de :

en: process your payment
fr: traiter votre paiement

en: give you what you’ve purchased
fr: vous donner ce que vous avez acheté

en: CalOPPA is the first state law in the nation to require commercial websites and online services to post a privacy policy. The law's reach stretches well beyond California to require a person or company in the United States (and conceivably the world) that operates websites collecting personally identifiable information from California consumers to post a conspicuous privacy policy on its website stating exactly the information being collected and those individuals with whom it is being shared, and to comply with this policy. - See more at: http://consumercal.org/california-online-privacy-protection-act-caloppa/#sthash.0FdRbT51.dpuf
fr: CalOPPA est la première loi d'État du pays à exiger que les sites Web commerciaux et les services en ligne publient une politique de confidentialité. La portée de la loi s'étend bien au-delà de la Californie pour exiger qu'une personne ou une entreprise aux États-Unis (et peut-être dans le monde) qui exploite des sites Web collectant des informations personnellement identifiables auprès de consommateurs californiens affiche une politique de confidentialité visible sur son site Web indiquant exactement les informations collectées et celles personnes avec lesquelles elles sont partagées et de se conformer à cette politique. - Voir plus sur : http://consumercal.org/california-online-privacy-protection-act-caloppa/#sthash.0FdRbT51.dpuf

en: When it comes to the collection of personal information from children under 13, the Children's Online Privacy Protection Act (COPPA) puts parents in control. The Federal Trade Commission, the nation's consumer protection agency, enforces the COPPA Rule, which spells out what operators of websites and online services must do to protect children's privacy and safety online.
fr: En ce qui concerne la collecte d'informations personnelles auprès d'enfants de moins de 13 ans, la loi COPPA (Children's Online Privacy Protection Act) donne le contrôle aux parents. La Federal Trade Commission, l'agence nationale de protection des consommateurs, applique la règle COPPA, qui énonce ce que les opérateurs de sites Web et de services en ligne doivent faire pour protéger la vie privée et la sécurité des enfants en ligne.

en: Information associated with your account will generally be kept until it is no longer necessary to provide our services or until you ask us to delete it or your account is deactivated for 30 days, whichever comes first.
fr: Les informations associées à votre compte seront généralement conservées jusqu'à ce qu'elles ne soient plus nécessaires pour fournir nos services ou jusqu'à ce que vous nous demandiez de les supprimer ou que votre compte soit désactivé pendant 30 jours, selon la première éventualité.

en: You may deactivate your %s account by visiting:
fr: Vous pouvez désactiver votre compte %s en visitant :

en: Additionally, we may retain information from deleted accounts to comply with the law, prevent fraud, resolve disputes, troubleshoot problems, assist with investigations, enforce the Terms of Use, and take other actions permitted by law.
fr: De plus, nous pouvons conserver les informations des comptes supprimés pour nous conformer à la loi, prévenir la fraude, résoudre les litiges, résoudre les problèmes, aider aux enquêtes, appliquer les conditions d'utilisation et prendre d'autres mesures autorisées par la loi.

en: The information we retain will be handled in accordance with this Privacy Policy.
fr: Les informations que nous conservons seront traitées conformément à la présente politique de confidentialité.

en: Pay with Card or Apple Pay
fr: Payer par carte ou Apple Pay

en: Facebook account linked:
fr: Compte Facebook lié :

en: Google account linked:
fr: Compte Google associé :

en: Twitter account linked:
fr: Compte Twitter lié :

en: Too many attempts, retry later.
fr: Trop de tentatives, réessayez plus tard.

en: Invalid recovery code!
fr: Code de récupération invalide !

en: Recovery code
fr: Code de récupération

en: Deactivate
fr: Désactiver

en: You need to link at least one device to your account.
fr: Vous devez associer au moins un appareil à votre compte.

en: Your device must be inactive for more than 1 month to be unlinked.
fr: Votre appareil doit être inactif pendant plus d'un mois pour être dissocié.

en: Notifications and emails
fr: Notifications et e-mails

en: Unlink
fr: Dissocier

en: Packages replies
fr: Réponses aux paquets

en: These are notifications for new responses to your comments on packages.
fr: Ce sont des notifications pour les nouvelles réponses à vos commentaires sur les paquets.

en: Status replies
fr: Réponses d'état

en: These are notifications for new comments and replies on status.
fr: Ce sont des notifications pour les nouveaux commentaires et les réponses sur le statut.

en: Friend requests
fr: Demandes d'ami

en: These are notifications when one of your friend request has been accepted.
fr: Ce sont des notifications lorsqu'une de vos demandes d'amis a été acceptée.

en: Sources comments
fr: Commentaires des sources

en: These are notifications for new comments on your packages.
fr: Ce sont des notifications pour les nouveaux commentaires sur vos paquets.

en: Followers
fr: Suiveurs

en: These are notifications for new followers on your sources.
fr: Ce sont des notifications pour les nouveaux abonnés sur vos sources.

en: These are notifications for new purchases on your sources.
fr: Ce sont des notifications pour les nouveaux achats sur vos sources.

en: Emails
fr: E-mails

en: To be notified when a user purchase one of your packages.
fr: Pour être averti lorsqu'un utilisateur achète un de vos paquets.

en: %s may continue to send you important notifications about your account.
fr: %s pourrait continuer à vous envoyer d’importantes notifications sur votre compte.

en: You have successfully attached your Discord account !
fr: Vous avez bien attaché votre compte Discord !

en: You have already attached your Discord account !
fr: Vous avez déjà attaché votre compte Discord !

en: This Discord account is already linked to another user !
fr: Ce compte Discord est déjà lié à un autre utilisateur !

en: Your Discord Server has been unlinked !
fr: Votre serveur Discord a été dissocié !

en: Your Facebook account has been unlinked !
fr: Votre compte Facebook a été dissocié !

en: Your Google account has been unlinked !
fr: Votre compte Google a été dissocié !

en: Your Patreon account has been unlinked !
fr: Votre compte Patreon a été dissocié !

en: Your Twitter account has been unlinked !
fr: Votre compte Twitter a été dissocié !

en: Discord Channel linked successfully!
fr: Chaîne Discord liée avec succès !

en: Unknown Discord Channel.
fr: Canal Discord inconnu.

en: Select a channel
fr: Sélectionnez une chaîne

en: Discord message is too long!
fr: Le message Discord est trop long !

en: Discord settings updated !
fr: Paramètres Discord mis à jour !

en: An error occurred with your Discord message!
fr: Une erreur s'est produite avec votre message Discord !

en: Message sent successfully!
fr: Message envoyé avec succès!

en: Please be sure %s Bot is allowed to post into your Channel.
fr: Veuillez vous assurer que le robot %s est autorisé à publier dans votre Canal.

en: Test message
fr: Message d'essai

en: No channel found.
fr: Aucune chaîne trouvée.

en: Connect your Discord Server
fr: Connectez votre serveur Discord

en: Twitter message is too long!
fr: Le message Twitter est trop long !

en: Twitter settings updated !
fr: Paramètres Twitter mis à jour !

en: An error occurred with your Twitter message!
fr: Une erreur s'est produite avec votre message Twitter !

en: Will be used to publish on your Discord Server.
fr: Sera utilisé pour publier sur votre serveur Discord.

en: Share on Discord
fr: Partager sur Discord

en: Available variables :
fr: Variables disponibles :

en: Package URL is automatically added.
fr: L'URL du paquet est automatiquement ajoutée.

en: Mention @everyone
fr: Mentionnez @tout le monde

en: Two-step authentication is now disabled !
fr: L'authentification en deux étapes est désormais désactivée !

en: TOTP two-step authentication is enabled.
fr: L'authentification en deux étapes TOTP est activée.

en: Email two-step authentication is enabled.
fr: L'authentification en deux étapes des e-mails est activée.

en: Enable TOTP
fr: Activer le TOTP

en: Enable Email
fr: Activer le courrier électronique

en: TOTP: Link authenticators supporting TOTP such as Google Authenticator, Authy, FreeOTP, etc.
fr: TOTP : authentificateurs de liens prenant en charge TOTP tels que Google Authenticator, Authy, FreeOTP, etc.

en: Email: If this is selected any time you log in we will send you an email with a code you must enter to finish logging in.
fr: E-mail : si cette option est sélectionnée à chaque fois que vous vous connectez, nous vous enverrons un e-mail avec un code que vous devrez entrer pour terminer la connexion.

en: Unlimited
fr: Illimité

en: This blacklist blocks an UDID for downloading all packages, when your source is open or closed.
fr: Cette liste noire bloque un UDID pour le téléchargement de tous les paquets, lorsque votre source est ouverte ou fermée.

en: The Info.plist file is malformed and has been reset to the default values. Some values may be missing.
fr: Le fichier Info.plist est malformé et a été réinitialisé aux valeurs par défaut. Certaines valeurs peuvent être manquantes.

en: You need to take a subscription plan to use this tool !
fr: Vous devez souscrire à un abonnement pour utiliser cet outil !

en: Dock Corner Radius
fr: Rayon d'angle du quai

en: This float adjusts the corner radius of the dock on iPhone X/Xr/Xs Max devices
fr: Ce flotteur ajuste le rayon d'angle de la station d'accueil sur les appareils iPhone X/Xr/Xs Max

en: Anemone applies the following underlays underneath icons inside of SpringBoard.
fr: Anemone applique les sous-couches suivantes sous les icônes à l'intérieur de SpringBoard.

en: Shortcuts
fr: Raccourcis

en: Your packages will be recompiled.
fr: Vos paquets seront recompilés.

en: Edit Control fields
fr: Modifier les champs de contrôle

en: Start by selecting a package
fr: Commencez par sélectionner un paquet

en: Replaces
fr: Remplace

en: Beta Whitelist
fr: Liste blanche bêta

en: Can add/update a package, manage states, status and can post with your social networks.
fr: Peut ajouter/mettre à jour un paquet, gérer les états, le statut et peut publier avec vos réseaux sociaux.

en: Can edit source sections, compile or delete sections package and can post with your social networks.
fr: Peut éditer des sections de la source, compiler ou supprimer le paquet des catégories et peut publier avec vos réseaux sociaux.

en: The long descriptions
fr: Les longues descriptions

en: The changelogs
fr: Les journaux des modifications

en: Applied to all versions.
fr: Appliqué à toutes les versions.

en: Share on your Discord Channel.
fr: Partagez sur votre chaîne Discord.

en: Discord returned an error.
fr: Discord a retourné une erreur.

en: Connect your Discord account
fr: Connectez votre compte Discord

en: Display options
fr: Options d'affichage

en: You can not use other package identifiers than yours.
fr: Vous ne pouvez pas utiliser d'autres identifiants de paquet que le vôtre.

en: Please add a package identifier !
fr: Veuillez ajouter un identifiant de paquet !

en: Changelog is too long !
fr: Le changelog est trop long !

en: Ringtones directory
fr: Répertoire des sonneries

en: Xen HTML Homescreen directory
fr: Répertoire Xen HTML de l'écran d'accueil

en: Xen HTML Lockscreen directory
fr: Répertoire Xen HTML Lockscreen

en: Xen HTML Universal directory
fr: Répertoire universel Xen HTML

en: Identifier
fr: Identifiant

en: Automatic
fr: Automatique

en: Add replaced package identifier.
fr: Ajouter l'identifiant du paquet remplacé.

en: Reorder
fr: Réorganiser

en: "%s" (%d) packages will be moved.
fr: "%s" (%d) paquets seront déplacés.

en: This page does not post anything on your Social Networks accounts.
fr: Cette page ne publie rien sur vos comptes de Réseaux Sociaux.

en: Receiver email
fr: E-mail du destinataire

en: Generate
fr: Générer

en: You can generate up to 50 gift codes.
fr: Vous pouvez générer jusqu'à 50 codes cadeaux.

en: (all private packages only)
fr: (tous les paquets privés seulement)

en: You must select at least 1 graphic.
fr: Vous devez sélectionner au moins 1 graphique.

en: Package identifier
fr: Identificateur de paquet

en: %s identifier
fr: Identifiant %s

en: Firmwares
fr: Micrologiciels

en: You need to take a subscription plan or link your device to your account !
fr: Vous devez prendre un abonnement ou lier votre appareil à votre compte !

en: Your bundle identifier does not match the one you want to update.
fr: Votre identifiant de bundle ne correspond pas à celui que vous souhaitez mettre à jour.

en: Bundle identifier: %s
fr: Bundle ID : %s

en: Your package will be recompiled.
fr: Votre paquet sera recompilé.

en: Please edit your control file manually or use "Edit control" option below.
fr: Veuillez modifier votre fichier de contrôle manuellement ou utiliser l'option "Modifier le contrôle" ci-dessous.

en: Essential field is incorrect!
fr: Le champ essentiel est incorrect !

en: Control file is misconfigured.
fr: Le fichier de contrôle est mal configuré.

en: Extra lines are allowed only for Description field.
fr: Les lignes supplémentaires ne sont autorisées que pour le champ Description.

en: Please delete Depiction, SileoDepiction and Filename fields.
fr: Veuillez supprimer les champs Depiction, SileoDepiction et Filename.

en: Edit control
fr: Modifier le champ

en: Hashes
fr: Hachages

en: All status
fr: Tous les status

en: Accepted
fr: Accepté

en: PayPal Resolution Center
fr: Centre de résolution PayPal

en: Declined & Closed
fr: Refusé et fermé

en: Declined
fr: Refusé

en: Opened
fr: Ouvert

en: Escalated
fr: Escaladée

en: FTP user deleted.
fr: Utilisateur FTP supprimé.

en: Files that have not been imported are automatically deleted after 24 hours.
fr: Les fichiers qui n'ont pas été importés sont automatiquement supprimés après 24 heures.

en: Build
fr: Construire

en: New package
fr: Nouveau paquet

en: The next step is to configure your webhook.
fr: L'étape suivante consiste à configurer votre webhook.

en: Do you use CloudFlare
fr: Utilisez-vous CloudFlare

en: No Patreon campaign found.
fr: Aucune campagne Patreon trouvée.

en: Source linked to Patreon tier.
fr: Source liée au niveau Patreon.

en: Package linked to Patreon tier.
fr: Paquet lié au niveau Patreon.

en: Source unlinked successfully !
fr: Source dissociée avec succès !

en: Package unlinked successfully !
fr: Paquet dissocié avec succès !

en: Select a tier
fr: Sélectionnez un niveau

en: Here you can allow your patreon tiers to access your protected packages.
fr: Ici, vous pouvez autoriser vos niveaux Patreon à accéder à vos paquets protégés.

en: No campaigns found.
fr: Aucune campagne trouvée.

en: This source already has been purchased by users. Removing prohibited !
fr: Cette source a déjà été achetée par les utilisateurs. Retrait interdit !

en: You can manage your versions from "Actions" menu, on "Manage your package" page, click on "Manage versions".
fr: Vous pouvez gérer vos versions depuis le menu "Actions", sur la page "Gérer vos paquets", cliquez sur "Gérer les versions".

en: Templates
fr: Modèles

en: Request declined successfully !
fr: Demande refusée avec succès !

en: Processor
fr: Processeur

en: Redeem code
fr: Utiliser le code

en: No message found
fr: Aucun message trouvé

en: Refund request opened.
fr: Demande de remboursement ouverte.

en: Refund request declined automatically after 7 days.
fr: Demande de remboursement refusée automatiquement après 7 jours.

en: Refund request declined by the developer.
fr: Demande de remboursement refusée par le développeur.

en: Refund request escalated to %s Team.
fr: Demande de remboursement transmise à l’équipe %s.

en: We recommended to open a dispute on PayPal.
fr: Nous vous recommandons d'ouvrir un litige sur PayPal.

en: Open PayPal
fr: Ouvrir PayPal

en: Refund request closed.
fr: Demande de remboursement clôturée.

en: Refund request accepted.
fr: Demande de remboursement acceptée.

en: Submit
fr: Soumettre

en: To accept this refund request, please refund the user on PayPal.
fr: Pour accepter cette demande de remboursement, veuillez rembourser l'utilisateur sur PayPal.

en: To accept this refund request, please refund the user on Stripe.
fr: Pour accepter cette demande de remboursement, veuillez rembourser l'utilisateur sur Stripe.

en: Open Stripe
fr: Bande ouverte

en: Decline
fr: Déclin

en: No refund request.
fr: Aucune demande de remboursement.

en: This refund request has been closed.
fr: Cette demande de remboursement a été clôturée.

en: This refund request has been escalated to %s Team.
fr: Cette demande de remboursement a été transmise à l’équipe %s.

en: This transaction is too old to open a refund request.
fr: Cette transaction est trop ancienne pour ouvrir une demande de remboursement.

en: Refund requests are not supported for your payment method.
fr: Les demandes de remboursement ne sont pas prises en charge pour votre mode de paiement.

en: Are you sure you want to decline this refund request?
fr: Voulez-vous vraiment refuser cette demande de remboursement ?

en: Extended
fr: Étendu

en: Extend the authorization to all devices of the user account to which this UDID is linked.
fr: Étendez l'autorisation à tous les appareils du compte utilisateur auquel cet UDID est lié.

en: This whitelist allows an UDID for all packages, when package state is online.
fr: Cette liste blanche autorise un UDID pour tous les paquets, lorsque l'état du paquet est en ligne.

en: This whitelist allows an UDID to see all packages using Beta Whitelist state.
fr: Cette liste blanche permet à un UDID de voir tous les paquets utilisant l'état de la liste blanche bêta.

en: Here is a list of the UDIDs allowed for one package, when state is online.
fr: Voici une liste des UDID autorisés pour un paquet, lorsque l'état est en ligne.

en: Please remove
fr: S'il vous plaît retirer

en: Next billing will be at %s for %s &euro;.
fr: La prochaine facture sera le %s pour %s &euro;.

en: %s has opened a refund request regarding his purchase for source %s.
fr: %s a ouvert une demande de remboursement pour son achat de la source %s.

en: Please reply as soon as possible.
fr: S'il vous plaît répondre dès que possible.

en: %s has opened a refund request regarding his purchase for package %s.
fr: %s a ouvert une demande de remboursement pour son achat du paquet %s.

en: Refund request opened successfully !
fr: Demande de remboursement ouverte avec succès !

en: Request escalated successfully !
fr: Demande escaladée avec succès !

en: Request closed successfully !
fr: Demande clôturée avec succès !

en: Transfer code
fr: Code de transfert

en: We recommend you to open a dispute on PayPal.
fr: Nous vous recommandons d'ouvrir un litige sur PayPal.

en: Escalate
fr: Intensifier

en: This transaction is too recent to open a refund request. Please wait at least 30 minutes.
fr: Cette transaction est trop récente pour ouvrir une demande de remboursement. Veuillez patienter au moins 30 minutes.

en: This package has been moved to another repository.
fr: Ce paquet a été déplacé vers un autre référentiel.

en: Are you sure you want to close and cancel this refund request?
fr: Voulez-vous vraiment fermer et annuler cette demande de remboursement ?

en: Are you sure you want to escalate this refund request to %s Team?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir transmettre cette demande de remboursement à l’équipe %s ?

en: Recent
fr: Récent

en: Tones
fr: Tonalités

en: Smileys & People
fr: Émoticônes et personnages

en: Animals & Nature
fr: Animaux et nature

en: Food & Drink
fr: Nourriture et boissons

en: Travel & Places
fr: Voyages et lieux

en: Objects
fr: Objets

en: Symbols
fr: Symboles

en: Flags
fr: Drapeaux
